Gore-Tex

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 18:30

slezacekm píše:@mike: mas nejaky konkretnejsi model o kterem uvazujes? Prislo mi totiz, ze cenove to kolikrat vychazi podobne jak AS nebo to zas neni uplne moc lehke

Zatim ne, moc nepocitam s tim, ze by mi vratili penize, to spis zip opravi. Neco tu ale pred casem padlo, prave s vahou okolo 150 g a to uz mi prislo zajimave. Moje AS ma tusim 260 g, ale je to prevazne mrtva vaha, takze usetrit 110 g za cenu vetsiho nepohodli parkrat do roka uz stoji za uvahu. Muzes to zkusit dohledat, mam pocit, ze fps (?) o necem takovem psal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » stř úno 22, 2017 18:56

mike píše:Nemuzu nez zopakovat, ze teflon se pouziva v chirurgii. Mj. proto, ze v tele je uplne netecny.
Miku, cti pozorneji...
Par lidma uz tady bylo upozorneno na nebezpeci teflonu. A ja jsem taky uvedl jako priklad problem s likvidaci. Co si myslis, ze se stane napr. s teflonovyma panvema az je vyhodis do odpadu? Asi skonci ve spalovne nebo kdyby vzali panev do kovu, tak se roztopi v peci. A v obou pripadech vzniknou z toho toxicke vypary, i castice ktere se pote dostanou vsude a v prirode se nelikviduji, v organizmech se hromadi. Pokud chces, tady mas hezky popsane, co se vsechno uvolnuje pri jake teplote.
No a vis, nejlepsi na tom vsem je, ze doted jsou dusledky, resp. Interalce s lidskym organizmem jen minimalne prozkoumane. A kupodivu, pred uvedenim na trh a jeste dlouho po nem se nezkoumalo vubec...
Uvedene veci nemaji nic spolecneho s tim, ze se teflon v tele jevi jako uplne netecny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » stř úno 22, 2017 19:27

Rozklad teflonu na panvich je jasny, sam uz dlouho pouzivam keramickou. V spalovnach a pecich mas ale mnohem vyssi teploty, ve spalovnach prave proto, aby se zlikvidovaly toxicke latky. Jak jsou na tom slouceniny fluoru netusim, ale predpokladam neco podobneho. Tj. rozklad pri teplotach v radu nizkych stovek stupnu pruser, vic uz byt nemusi. Navic jsou spalovny na zachycovani skodlivin zarizeny. Rozumim tomu, ze slouceniny fluoru jsou pekne svinstvo a mozna vetsi, nez tusime. Souvisi to ale s tim, ze fluor je velmi reaktivni prvek, takze pri vysokych teplotach by mel s necim rychle zreagovat...

BTW, chinolonova antibiotika, ktera se taky ukazuji jako vetsi pruser, nez se myslelo. Taky za to nejspis muze fluor v molekule.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » sob úno 25, 2017 12:35

mike píše:U GTX Pro muzes mit 20D i 80D nylon, u AS jen tech 20D - 30D (nevim rozsah presne, ale tak nejak je to v praxi).
Zase jedna technicka a uvedeni na pravou miru. Jsem se dival na web Gore a plati:

AS: "Díky jemné textilii s délkovou hmotností ≤40 denier a nízké hmotnosti do 400 gramů..." + "Speciální firemní technologie laminování umožňuje zapracovat podkladovou textilii na straně podšívky přímo do membrány GORE-TEX." - Tim asi eliminuji jednu vrstvu (PU) lepidla na laminovani.

PRO: "Membrána je pevně slaminována s vnější textilií i se speciálně vyvinutou pevnou podšívkou. Vnější textilie, která splňuje přísná technická kritéria (≥40 denier)" + (original je mirne jiny nez cesky preklad...) "patented, thin, low denier Gore Micro Grid Backer technology", "...specially developed robust inner lining." Tady pouzivaji jako podsivku tkany material (misto upletu), aby podsivka klouzala na dalsich vrstvach. (Nekde jsem narazil i na tvrzeni, ze ta vnitrni je 20D latka, ale nemohu to ted nikde najit, takze to tvrdit nechci.) I proto je treba pocitat s ponekud vyssi hmotnosti (a i s nizsi prodysnosti).

Zadny vyrobce tam nedava jiny svrchni material - Gore dodava membrany vyhradne uz nalaminovane na "svoje" svchrni i spodni materaly, dela to ve sve fabrice, aby mel nad kvalitou jak laminovani tak i pouzivanych latek kontrolu. Jo, pred casem jsem ja taky psal, za vyrobci mohou dat ruzne materialy na membranu - mezitim vsem vsak zjistil, ze to tak neni. Takze vsichni vyrobci obleceni se stejnou membranou maji moznost vyberu ze stejnych svrchnich materailu.

A jeste jedna poznamka: V soucasnosti se prodavaji mnohe veci (i cenove na urovni PRO), kde je jen oznaceni GTX, resp. GTX 3L. To jsou jine provedeni nez AS a PRO, je to ze stejne skupiny jako Paclite, jen ta je 2L provedeni "s využitím technologie PACLITE® Shell jsou mimořádně lehké a snadno sbalitelné"...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » sob úno 25, 2017 21:19

Hmm, jsem si temer jisty, ze jsem videl GTX Pro bundu se svrchnim materialem 25D... Mozna to ale byla predchozi verze, Pro Shell.

apuka píše:Jo, pred casem jsem ja taky psal, za vyrobci mohou dat ruzne materialy na membranu - mezitim vsem vsak zjistil, ze to tak neni.
:smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » pon bře 27, 2017 0:24

Mame tu rozuzleni zahady jak je to se zakazem PFC. Je to jak jsem si myslel a psal. EU chce zakazat PFOA, tedy fluorocarbon C8. EU nechce zakazat teflon (PTFE) ani Gore-Tex. To byl jen vymysl dementnho novinare, ktery o tom nic nevi a pise kraviny.

Clanek je velmi zajimavy a pekne zpracovany, doporucuju. Technet je bila vrana ceske novinariny. Kdyz tema nedokazou zpracovat dostatecne kvalitne sami, tak to zadaji externistovi jako tady (z VSCHT).

BTW, PFOA vypada jako fakt hnusne svinstvo. Tady se na EU za zakaz zlobit nebudu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod fps » pon bře 27, 2017 17:33

slušný článek, jsem zvědav jak to celé dopadne, v EU asi dobře, ale co třeba Čína, Indie a Rusko
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Gore-Tex

Příspěvekod brhel » pon bře 27, 2017 18:35

takže od roku 1999 mají podezření, že ta látka je zdraví škodlivá a teď ji zakazují...
...hmm.... zakázat neškodné pomazánkové máslo jim trvalo výrazně kratší dobu...

akorát jsem z článku nevyčetl, jaký to bude mít dopad na materiály Goretex a jim podobné...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » pon bře 27, 2017 20:25

Jestli to nebude tim, ze duvod byl uplne jiny... :roll:

Na GTX to nebude mit dopad zadny. Protoze uz pred casem presli na technologii vyroby teflonu bez PFOA. Bude a uz to ma dopad na DWR, zvlast jeji vydrz. Jinak viz diskuse vyse, uz jsme to vsechno probrali predtim.

@fps: podle diskuse k clanku to vypada, ze se bude sledovat velmi prisny limit v koncovych vyrobcich. Coz je kupodivu i logicke. Takze kdyz rusaci nebo cinani budou PFOA pouzivat, rezidua tam budou a bude zakazan dovoz. Zapadni firmy, co vyrabi v Cine, si na to daji pozor a budou pouzivat jinou technologii.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » úte bře 28, 2017 9:22

No, miku, ja bych radeji pockal az na schvaleny text a nejlepe az na to, co schvali EU parlament...

Jak jsem tehdy hledal, tak ohledne nejenom PFOA je uz docela dost ruznych omezujicich a zakazujicich narizeni a jinych dokumentu EU. Taky je tady dost vyznamny odpor proti tomu aby se osmiuhlikove molekuly nahradily sestiuhlikovyma, protoze se sice vi, ze ty "zle" jsou opravdu zle, ale o tech "dobrych" se vi jenom to, ze nejsou stopy tak zlych dopadu. Jenze to muze byt i tim, ze se doted pouzivaly docela minimalne a nejak extra jejich ucinky prozkoumane nejsou... Takze bych se vubec nedivil, kdyby nakonec bylo zakazaneho mnohem vice nez jen PFOA.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod fps » úte bře 28, 2017 10:04

brhel píše:takže od roku 1999 mají podezření, že ta látka je zdraví škodlivá a teď ji zakazují...
...hmm.... zakázat neškodné pomazánkové máslo jim trvalo výrazně kratší dobu...

protože šlo úplně o něco jiného, prokázat že má něco vedlejší účinky z dlouhodobého hlediska trvá desítky let, viz. příklad DDT, zato pomazánka kde je bramborový škrob, není ani dle mě máslo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » úte bře 28, 2017 10:38

Trosicka je problem i v pristupu americkych organu - tam muzes uvest na trh jakoukoliv chem. latku, je to povolene pouzivat do doby nez se ukaze, ze je zdravi skodliva (a to jeste dokazat nenvyvratitelne). V EU by se melo nejdrive ukazat, ze neni zdravi skodliva, az pote se povoli pouzivani. Samozrejme, neni to uplne presne, ale princip je takovy.

A kdyz se neco zacne pouzivat a Americe, udela se z toho nejaky vyrobek, ten uz se do EU dostane.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte bře 28, 2017 16:39

apuka píše:No, miku, ja bych radeji pockal az na schvaleny text a nejlepe az na to, co schvali EU parlament...

Nekomplikuj to. Debata byla o tom, jestli chce EU zakazat GTX, potazmo teflon. Nechce, tecka.

apuka píše:Taky je tady dost vyznamny odpor proti tomu aby se osmiuhlikove molekuly nahradily sestiuhlikovyma, protoze se sice vi, ze ty "zle" jsou opravdu zle, ale o tech "dobrych" se vi jenom to, ze nejsou stopy tak zlych dopadu. Jenze to muze byt i tim, ze se doted pouzivaly docela minimalne a nejak extra jejich ucinky prozkoumane nejsou... Takze bych se vubec nedivil, kdyby nakonec bylo zakazaneho mnohem vice nez jen PFOA.

Jo, o tomhle je rec i v tom clanku:
Kvůli zákazu jejich používání se je proto výrobci v současné době pokouší nahradit fluorovanými sloučeninami s kratšími řetězci, které by se neměly v organismech hromadit. Proti tomuto kroku se však ohradilo více než 250 vědců prostřednictvím tzv. Madridského prohlášení, v němž vyjádřili obavy týkající se jejich přetrvávajícího vlivu na člověka i jeho životní prostředí.

Takze ano, zakaz C6 je klidne do budoucna mozny, ale i tak to IMO bude beh na dlouhou trat. Vem si, jak dlouho se jedna o PFOA, kde je skodlivost jasna a kolik si vyrobci vymohli prechodnych vyjimek. I tak by se to ale tykalo jen DWR a ne membran.

Taky by to mohlo dopadnout tak, ze vyrobci dokazou vyvinout technologie, kde s skodliviny zustanou jen v uzavrenem cyklu a nebudou unikat ven. Pak by nebyl problem ani s PFOA.

Osobne jsem si z toho udelal zaver, ze pri pouzivani ucinnych impregnaci (tj. ne bluesign) bych si mel davat vic pozor. Gumove rukavice a mozna i rouska proti vdechnuti aerosolu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » stř bře 29, 2017 8:36

mike píše:Debata byla o tom, jestli chce EU zakazat GTX, potazmo teflon. Nechce, tecka.
Pokud ta tecka je na zaklade jednoho clanku, tak bych radeji fakt pockal az na konec, co z toho vznikne.
mike píše:I tak by se to ale tykalo jen DWR a ne membran.
Nekterych asi docela ano... Nektere porezni membrany jsou zalozene na tom, ze membrana je udelana z vlaken, ktere jsou primo na urovni vlakna osetrene PFOA a to zabezpecuje velke povrchove napeti, ktere dela membranu nepromokavou a taky tim zabezpecuji odpuzovani tuku a spiny. Nevim, o ktere jsem toto presne cetl (ze by Sympatex???), ale da se predpokladat, ze trocha to bude problem (vlastne uz ted je i kvuli nepouzivani C8) i pro Gore, je docela ocekavatelne, ze oni to nejak podobne delaji taky. Nahrada za C8 je (castecne) C6, ale nahrade C6 zatim neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » stř bře 29, 2017 17:06

apuka píše:Pokud ta tecka je na zaklade jednoho clanku, tak bych radeji fakt pockal az na konec, co z toho vznikne.

:roll: Uvedomujes si, ze cely tenhle humbuk vznikl na zaklade jednoho clanku? Kratkeho, mizerneho a evidentne psaneho nekym, kdo nema o veci ani paru? Tady mas clanek od cloveka z oboru, dlouhy, kvalitni a podrobny. Plus informace z diskuse vyse, mne osobne stacilo i to, protoze nic neukazovalo na to, ze by EU chtelo teflon zakazat, ale zato vsechno, ze to imbecil, ktery napsal puvodni clanek, nepochopil.

apuka píše:... ale da se predpokladat, ze trocha to bude problem (vlastne uz ted je i kvuli nepouzivani C8) i pro Gore, je docela ocekavatelne, ze oni to nejak podobne delaji taky. Nahrada za C8 je (castecne) C6, ale nahrade C6 zatim neni.

Da se predpokladat? :shock: Ty si snad delas prdel. Nekde nahore jsem daval link, ze Gore PFOA/C8 uz nekolik let vubec nepouziva. A proc by tim proboha nejak obalovali membranu? Vzdyt je to teflon. C8 se pouziva kvuli zvyseni povrchoveho napeti, ale to teflon nepotrebuje. Ze to potrebuji jine membrany je mozne, o tom nic nevim, kdyz tak dodej link. Teflon/ePTFE ale rozhodne ne, to sis zase vycucal z prstu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod lojzmen » sob kvě 27, 2017 23:06

Dnes (sobota 27.5.2017) v radiu v pořadu Meteor vystoupil nějaký vědátor a že:
teflonová membrána získá póry natahováním,
celý problém se škodlivostí teflonu se nastartoval, když skládkou odpadu z výroby otrávili okolí,
teflon je polymer z osmihranných molekul a když se kousek odlomí, může osmihrana vniknout do těla uživatele,
proto se už přešlo na šestihrany,
je mnoho možností, jak teflon nahradit, např. Sympatex, polyuretanové vlákna [-o< , ....

píšu to po šestnácti hodinách a mohl jsem něco zkomolit , zde je odkaz (vpravo nahoře):
http://www.rozhlas.cz/meteor/oporadu/
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » sob kvě 27, 2017 23:31

:D poslechnul jsem si to (cas asi 32:30). Speku tam bylo vic, pan docent pekne zvani. Na impregnaci obleceni by byl skvely vosk. Teflon bude zakazany a nepouziva se uz ani na panvich. Hydrofilni membrany se delaji z polyamidu. Atd, atd #-o Bylo to jeste horsi, nez puvodni clanek, o kterem se tu diskutovalo...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » pon čer 19, 2017 18:56

Takovy docela zajimavy pohled do membranoveho sveta :twisted:

Bohuzel anglicky a dost dlouhe, ale taky hodne zajimave...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod ONDRA » úte čer 20, 2017 17:49

lojzmen píše:teflon je polymer z osmihranných molekul a když se kousek odlomí, může osmihrana vniknout do těla uživatele,
proto se už přešlo na šestihrany


:D :D :D Jestli je tam takových perel víc, tak to si dneska pustím před spaním.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte čer 20, 2017 17:51

Bacha, abys pak vubec usnul, je to fakt sila ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod ONDRA » úte čer 20, 2017 18:40

Tak jsem neodolal...
Pan docent zřejmě chemik nebude. Motal tam teflon jako polymer a pfoa jako surovinu, nebe a dudy. A ten šesti/osmi vazný uhlík...
Na jeho obhajobu, o těch 'odštěpcích' co nás prý tráví, mluvil moderátor.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » pát pro 15, 2017 19:32

Vcera jsem byl v Praze a v jedne nejmenovane "firemni" prodejne nemeckeho vyrobce obuvi (:-)) jsem dostal info (nezadal jsem, zaznelo to uplne mimochodem, kdyz jsem se ptal na dostupnost konkretniho modelu bot), ze ten dany vyrobce pry bude v blizke dobe obmenovat modelovou radu, zacne nabizet vice celokozenych modelu a duvodem je - ze EU zakazala (asi k nejakemu datumu) pouzivani Goretexu. Nejak mi to v tu chvili nedocvaklo (celokozene boty jsme nehledali) a uz jsme odchazeli, tak az pozdeji jsem si uvedomil, co jsem to vlastne slysel...

Ja nevim, jestli je to pravda nebo ne, od posledni debaty o kousek vyse jsem se nedostal k zadnym dalsim informacim (ani jsem se nepidil), proto se ptam, jestli nekdo slysel podobne info nekde jinde? Nebo je to uplne informace mimo?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » úte čer 26, 2018 9:42

mike píše:
apuka píše:... ale da se predpokladat, ze trocha to bude problem (vlastne uz ted je i kvuli nepouzivani C8) i pro Gore, je docela ocekavatelne, ze oni to nejak podobne delaji taky. Nahrada za C8 je (castecne) C6, ale nahrade C6 zatim neni.

Da se predpokladat? :shock: Ty si snad delas prdel. Nekde nahore jsem daval link, ze Gore PFOA/C8 uz nekolik let vubec nepouziva. A proc by tim proboha nejak obalovali membranu? Vzdyt je to teflon. C8 se pouziva kvuli zvyseni povrchoveho napeti, ale to teflon nepotrebuje. Ze to potrebuji jine membrany je mozne, o tom nic nevim, kdyz tak dodej link. Teflon/ePTFE ale rozhodne ne, to sis zase vycucal z prstu.

Jsem si na toto spomenul, kdyz jsem se dostal k popisu Gore materialu na Bergzeitu:
Does Gore-Tex contain PFCs?

Currently, yes, but an end is in sight.
Per fluorinated and polyfluorinated chemicals (PFCs) are considered environmentally harmful, yet are still widely used in outdoor clothing. Greenpeace in particular, has repeatedly called the outdoor industry up on this in recent years. When Gore announced its environmental goals for the coming years at ISPO 2017, there were praises all round; The textile manufacturer wants to replace PFCs in the production of all “general weather-resistant laminates” by the end of 2020. This corresponds to about 85 percent of the outdoor products made in ​​jackets, shoes, gloves and accessories. By the end of 2023 PFCs from all precursors (laminates) for outdoor clothing will be gone. Gore’s intent is to ensure that all specialty laminates continue to meet the specific requirements of the respective application without PFCs. According to the latest state of the art, all currently known textile technologies are effective against dirt, oil and greasy liquids only via PFC treatments. The research work of the coming years should find alternatives.

Gore will also increase its targets for the current textile standards by 2020: OEKO-TEX Standard 100 will then account for 100 percent (currently 90 percent), bluesign for 85 percent (currently 70 percent) of Gore-Tex laminates in outdoor clothing be valid.

Takze stav nahrazeni PFC (nejenom) u Gore v roku 2018 je cca: "Vyzkum by mel v pristich letech najit alternativy". :-) (Clanek je aktualizovany 4.ledna 2018)

A abychom se zacali obavat dosazeni vytycenych cilu v poslednim odstavci :evil:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod aksam » sob lis 23, 2019 17:38

aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » sob lis 23, 2019 23:22

A hned na začátku si dovolíme jednu subjektivní poznámku – jestli někdo dokáže v rozdělení a pojmenování technologií udělat doslova bordel, je to právě firma Gore.
:D :smt023

(bohuzel se ostatni snazi drzet krok)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » pon zář 7, 2020 10:16

Rychlodotaz - která je v současnosti nejlepší/nejprodyšnější Gore membrána? Je to "Active"?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » pon zář 7, 2020 10:50

Je to Shake-Dry, ale to asi neni, co bys chtel slyset, ve Tvem veku bys v tom asi vypadal ponekud divne, i kdyz lip nez v konkurencnim OutDry - navic neni nijak moc odolna.
Dalsi je Infinium a Infinium Windstopper, coz je cca Windstopper se zalepenymi svy.

Potom uz by mel byt Active, v te nejtenci variante.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » pon zář 7, 2020 10:53

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod fps » pon zář 7, 2020 11:05

záleží na vrchním materiálu, třeba u Tilaku je to následovně:
GORE-TEX Active Ret 2,00 m2
GORE-TEX Shake Dry Ret 3,0 m2
GORE-TEX Active Ret 3,50
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » pon zář 7, 2020 11:09

Tilak je pro mě "no go", takže nic, ani čumět nato nebudu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení