Gore-Tex

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » čtv zář 22, 2022 23:28

To se těžko porovnává, neměl jsem je ve stejném čase, takže žádný přímý srovnání nemám. Co si tak pamatuju, tak se v té Westcomb dalo běhat, ale už si nepamatuju při jakých teplotách. V té Shakedry se dá běhat když je lehce nad nulou.
Největší rozdíl je asi v tom, že Shakedry prostě nenasákne, voda po tom stéká a kuličkuje jako kdyby tam byla dokonalá impregnace.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » pát zář 23, 2022 10:25

Porovnávám stejná trasa = stejný výkon = stejné zapocení (myslím/doufám, že ani jedna z těch bund prozatím neprotéká). A bylo to tak od novoty - ShakeDry igelit proti Active.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Vexo » sob zář 24, 2022 20:30

tak na BPL to potvrzuji, GTX Pro ma 0.48 CFM a ShakeDry mene, ale neni jiste o kolik, protoze je to pod meritelnou hodnou 0.43 CFM.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » sob zář 24, 2022 23:00

Cetls to cele? Je to o mj. presnosti mereni pri takto malych hodnotach a vyslo jim, ze to klidne muze byt stejne a ze pripadny rozdil nehraje z praktickeho hlediska roli. Navic pp nesrovnava s Pro, ale s Active, ktery ma CFM 0. Protoze ma zevnitr tenkou PU vrstvicku.

Mne Active dobre funguje na kalhotach, ale na bunde nestihal, byl jsem zevnitr navlhly. Typicky igelitovy pocit z PU membrany. U NeoShellu nastesti neni. Akorat jsem furt bral ShakeDry jako variantu, ktera by mela byt lepsi, no tak mozna neni. Nastesti se mezitim objevil Pertex Shield Air, ktery muzu pouzit, az mi NeoShell odejde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Vexo » ned zář 25, 2022 1:55

Tenky "PU coating" ma kazdy GTX vyjma GTX Pro. Ten ma namisto toho Micro Grid vrstvu, ktera zvysuje prodysnost, tak proc ne? viz clanek.

U Tilaku pisou, ze u SD je navrchu karbonova nenasakava latka z paclitu a GTX Active membrana dole, coz je vtipny, kdyz Gore zase hlasa, ze membrana je nahore.

Jedine co me napada, ze GTX Active muze mit vyhodu v tom, ze je to 3L konstrukce, ktera ma v prodysnosti navrch nad 2L (ackoliv je stary, dlouho pred vyvinutim SD) viz tento clanek:

There are a few reasons why 3L construction has gained a lot of momentum in the industry lately. First is performance: the addition of the bonded tricot liner increases the breathability of the garment. The tricot is hydrophilic and, as you sweat, the tricot preferentially absorbs your sweat and transports it to the laminate so it can diffuse out. Contrast this with a 2L garment, where the water vapor has to randomly bump into the laminate while navigating between your skin and the lining to diffuse out.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » ned zář 25, 2022 17:06

Vexo píše:Tenky "PU coating" ma kazdy GTX vyjma GTX Pro. Ten ma namisto toho Micro Grid vrstvu, ktera zvysuje prodysnost,... viz clanek.
Tennkdo napsal tu stat o GTX PRO je teda fakt odbornik #-o
GTX PRO neni prodysna kvuli te Micro Grid vrstve (ktera se jeste meni v case a ne u kazdeho Pro je stejna), ale kvuli tomu, ze na ochranu (hlavni) membrany nepoiziva PU film, ale dalsi, tenci vrstvu stejne membrany jako je ta hlavni. Ta (jakakoliv) 3. vrstva muze pomoci zlepsit odvod vlhkosti max. ve velice nizkych jednotkach procent, spise mozna desetinach procenta - pokud vubec.

Ale jinak je uplne ujete se takto "hadat", ktera membrana GTX je nejprodysnejsi nebo je porovnavat mezi sebou.
1) Samotna ePTFE membrana (vcetne te u rodiny Infinium) je naprosto stejna, max. se velice mirne u nekterych typu lisi tloustkou.
2) Kdyz chcere hodnotit odvod vlhkosti, tak se je treba bavit ne o membrane ve smyslu bodu 1), ale o konkretnim laminatu vcetne svrchni latky (i pripadne 2,5. Nebo 3. vrstvy, ale i sile PU vrstvy). Svrchni latka ovlivnuje prodysnost laminatu docela dramaticky.. Da se rict (ale neni to uplne presne), ze cim pevnejsi, tlustejsi, z cim tlustsich vlaken je delana, cim vice vsakuje do sebe vlhkost (tj. zavisi i od materialu), tim bude konecny laminat mene "prodysny" a naopak.
Proto se da rict, ze i kdyz samotna membrana GTX Pro je znatelne prodysnejsi nez Activu, tak i nejtenci laminaty GTX Pro dosahnou "prodysnosti" max nejsilnejsich laminatu Activu. Protoze Gore dela (a umoznuje delat) nejsilnejsi Active ze stejne silne svrchni latky jako je nejtenci pouzita na Pro - jen se mohou lisit napr. zpusobem tkani, protoze laminaty Pro jsou vyslovene zamerene na odolnost a Active zase na co nejvetsi "prodysnost".

Z uvedeneho je asi jasne, ze "nejprodysnejsi" membrana je ShakeDry, protoze vlastne nema klasickou svrchni latku. Tak to vychazi i v testech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » ned zář 25, 2022 17:19

apuka píše:"nejprodysnejsi" membrana je ShakeDry

Moje zkušenost hovoří přesně opačně. Ale já musím mít dycky něco extra.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » ned zář 25, 2022 18:33

Tak - bohuzel - jedno druhe nevylucuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » pon zář 26, 2022 8:07

Fčera a neska zase potvrzení - (moje) ShakeDry je igelit. Fčera vycházka v Active, fest sem proti kopci fučel a zapotil sem se jen nepatrně, hned v prvním sestupu to stihlo vyschnout. Neska do prce v ShakeDry, zpocený až na prteli (rukáváma tekly "potoky" kondenzátu) a v sestupu z kopce v tom vyschnout nemyslitelné. Brrr. :cry:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » pon zář 26, 2022 14:49

Kondenzat z rukavu znamena fakt igelit a to teda vubec neodpovida dojmu, ktery jsem z info o ShakeDry dosud mel. Tak mne napada... nenosis to nahodou vzhuru nohama? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » pon zář 26, 2022 15:22

To je fakt divný, nespletl sis to s botama a nepoužil na to snoseal? :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Gore-Tex

Příspěvekod Lipon » pon zář 26, 2022 18:33

Nebo Dynafit udělal někde chybu při výrobě / aplikaci nějakého přípravku na materiál, kterým ho znehodnotil. Anebo je to fake a ne origoš?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » úte zář 27, 2022 8:40

Ty jo, to mě nenapadlo, že by RP prodával fake Dynafit. :twisted:

Sem nad tím uvažoval a .... myslím, že pro to moje (občasné - odhadem za 2 roky 25x) použití to zkousnu (a budu následně tady pyskovat), ona totiž asi bunda s hrbem z GTX Active asi neexistuje.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 9:16

Nebo uplne jednoduse - jeho bunda se vyrobila z vadneho kusu ShakeDry (nebo "jen" se neco podelalo pri vyrobe). Ja bych se na jeho miste zajimal o reklamaci - protoze toto je opravdu v primem rozporu s tvrzenim jak Gore, tak i vyrobce bundy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » úte zář 27, 2022 9:21

Vítr kolem toho samozřejmě dělat nebudu, to mi zato nestojí. Pro mě z toho plyne ponaučení: ShakeDry = no go.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Lipon » úte zář 27, 2022 9:54

pp - tak nedělej vítr, ale dej feedback buď Dynafitu nebo Gore, mail tě bude stát tak 5 minut času
buď to budou chtít nějak řešit nebo si to založí ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » úte zář 27, 2022 10:05

Ne
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » úte zář 27, 2022 11:38

Spíš zkus jestli přes tu látku aspoň zamlžíš zrcadlo, když na to dýchneš.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » úte zář 27, 2022 11:58

Test proveden, profouknout hubou se (moje) ShakeDry nedá ani omylem/náznakem, na prcadle nic.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte zář 27, 2022 16:35

@oodoow: ty to prodychnes? Jak (ne)snadno?

Zacina to vypadat, ze videli pp a prodali mu bundu usitou z pytle na odpadky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » úte zář 27, 2022 17:20

Už jsem to tu kdysi psal, prodýchnout to jde, když si mákneš. Zrcadlo se zamlží. Dlouhodobě přes to dýchat nejde, to bych se udusil.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » úte zář 27, 2022 17:30

Já to vlastně (tu NEprodyšnost) testuju při každém balení do batůžku - bundu vždycky roluju (a balím do kapucy) a vyfouknout z té roličky vzduch trvá a trvá (= dá to práci, mačkání).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte zář 27, 2022 21:39

Jestli z ni ten vzduch vymacknes pres latku, tak prodysna je. Blbe, ale je. Mne to jde u zdaraku z nejlepsiho GTX snadno, u druheho z horsiho tezko, ale jde. Prvni prodychnu na zrcadlo celkem bez problemu, druhy se musim fakt snazit. Rozdil pri pouziti je taky markantni, ale ani ten horsi neni uplny igelit.

@oodoow: jasne, ze by ses udusil, to asi u kazde membrany az na ten muj zdarak, do ktereho se uplne zapnout muzes, ale dychat primo pres nej by taky nebylo delsi dobu nic moc. Jde o tu namahu, podle popisu bude tedy ShakeDry horsi, nez NeoShell, co mam, a spis na urovni stareho eVentu, ve kterem jsem se paril. Dobra, tak to teda nechci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » úte zář 27, 2022 21:50

pavproch píše:Test proveden, profouknout hubou se (moje) ShakeDry nedá ani omylem/náznakem, na prcadle nic.
A co ta GTX Active bunda? Lepší výsledek?

pavproch píše:á to vlastně (tu NEprodyšnost) testuju při každém balení do batůžku - bundu vždycky roluju (a balím do kapucy) a vyfouknout z té roličky vzduch trvá a trvá (= dá to práci, mačkání).

Takže ta Active jde zabalit rychleji?

mike píše: ShakeDry horsi, nez NeoShell

No hlavně Neoshell mi tekl, takže se moc nedivím, že od něj firmy ustoupily, i když to zprvu vypadalo jako převratná novinka.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte zář 27, 2022 22:00

GTX Active, co jsem mel na bunde a co mam na kalhotach, prodychnout nejde vubec. Nemuze, ma na sobe PU vrstvicku. Pricemz oboji bylo vyrobeno uz pred hodne lety, takze dneska uz to muze byt jinak.

Mne nastesti NeoShell netece a neprotekl ani v poradne bource. Bundy, co jsem mel v ruce u nas, se od te me dost lisily a to vcetne tveho Westcombu (mel ji scinkk). Vsechny byly takovy pancir ala 3L GTX, zatimco moje je spis jako SS. BTW, Lipon ji ma taky a taky ted psal, ze netece a ze ji zrovna dal docela zabrat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » úte zář 27, 2022 22:05

Jinak mně přijde výhoda shakedry hlavně v tom, že nemá tu vnější vrstvu, která v pořádném dešti navlhne a to dost omezí funkčnost membrány. Po SD voda pěkně stéká dolů. Mimo déšť je zbytečný to nosit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte zář 27, 2022 22:25

Jasne, taky jsem to tak videl, ale kdyz se vevnitr zaparis, tak vyhoda pada. Puvodni myslenka prece byla, ze se zbavis vnejsi vrstvy, ktera nasakne vodou a tim zabrani odvodu par zevnitr. Tj. mela to byt nejprodysnejsi membranovka na svete a podle pp neni ani nahodou. Ja teda furt nevim, jestli mu mam verit, proto se ptam tebe na porovnani s jinyma bundama :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » úte zář 27, 2022 22:32

bych ti ji i půjčil, ale asi bys mi ji rupnul :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte zář 27, 2022 22:36

:lol: to asi jo. Kolik ma pres hrudnik?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » stř zář 28, 2022 11:50

(můj) Active prodýchnout taky nejde. A nikdy sem ho nebalil, takže nevím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28248
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení