Mechanicky odolné merino?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod maude » stř bře 20, 2013 8:50

tož to zní zajímavě, na to se asi mrknu. SW sport nts jsem chtěla původně, ale už jsem ani nesehnala velikost+rozumnou barvu..

Když trochu odběhnu - napadlo vás někdy doplňovat merinu po čase používání lanolin? našla jsem doma lahvičku s lanolinem a řikám si, že lanolinová lázeň by neměla ničemu uškodit. Zatím jsem to na to svoje "přirozené" scampolo teda nevyzkoušela. Přemejšlim, proč to neni součástí doporučené péče o merino prádlo a proč se neprodává lanolin v lahvičkách v outdoor prodejnách :-k Podle mě by to jen podporovalo přirozené vlastnosti merina a do nějaké míry chránilo vlákna
Jsme mouchy na zádech.
maude
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř kvě 13, 2009 7:17

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod Hafi » stř bře 20, 2013 9:05

...teď jsem kamarádce kupoval v hudy merinovou mikinu a ačkoli jsem slovo lanolin asi v životě neslyšel a nevím k čemo je to dobrý, tak mi prodavač říkal, že bych to tam měl nějak doplňovat...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod maude » stř bře 20, 2013 9:15

:lol: nějak :lol: no jinak do lanolinové lázně se namáčej dětské vlněné plenkové kalhotky - aby fungovaly, jak mají, dávají se totiž přes látkové plenky do kterejch se čůrá, takže mají dejchat ale ne nasákat - lanolin v lahvičce se prodává v různejch bio-eko-obchodech a obchodech s látkovejma plenkama 8) v žádnym sportu jsem to nikdy neviděla
Jsme mouchy na zádech.
maude
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř kvě 13, 2009 7:17

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod zoul » stř bře 20, 2013 9:38

Ona je aj fůra pracích prostředků s lanolinem. U nás je to problematický v tom, že vlněná trika pereme jednou za uherský rok, takže se málokdy sejde víc vlny najednou a pouštět sólo pračku s jedním trikem je volovina. A v ruce se mně to prát nechce. Takže jsem rezignoval a peru vlnu společně s ostatním prádlem; zatím si nestěžuje.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod maude » stř bře 20, 2013 9:43

tak to zas nevím já, ale ta lanolinová lázeň neni praní, vypraný hadřík se prostě na nějakou dobu podle návodu namočí do vody s rozíchaným lanolinem - a to je vše..
Jsme mouchy na zádech.
maude
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř kvě 13, 2009 7:17

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod jedik » stř bře 20, 2013 10:04

Aksam: ano to je přesně ono!

Jinak jako praní já vždy doporučím neprat, ale jenom přemáchnout. Hodit to do umyvadla, vyčváchat a hodit na topení je otázka 2 minut.

I když někdy neodolám a vrznu to normálně do pračky a taky zatím nic nepozoruju.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod grco » stř bře 20, 2013 10:32

Ja periem merino po kazdom pouziti, po navrate domov. Je jedno, ci som bol niekde 1 den, alebo 2 tyzdne, proste ked pridem domov, tak to ide do pracky. Nezniesol by som, aby som to niekde odkladal a bral si na dalsiu turu neoprate.

Periem to 9 z 10 krat v Granger's Merino Cleaner a 1 z 10 v nejakom "tech washi". Naplnit pracku nemam problem, pretoze mam ponozky, slipy, podvlikacky, tricka s kratkym rukavom, s dlhym rukavom, ciapky... Na pracom prasku aj tak odporucaju davat do pracky len 4-5 kusov oblecenia.

A nejake vyrazne opotrebenie nepozorujem.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod fps » stř bře 20, 2013 11:31

maude píše:a umělina je mi pocitově dost nepříjemná na tělo
zkusil jsem dost trik z různých umělotin (Hannah, Moira, Progress, Sensor, Klimatex), a nejvíce podobný vlně a bavlně na omak jsou tyto Canard http://www.canard.cz/index.php?&action=produkty&page=7 mam nátělník, dlouhý rukáv, krátký rukáv, boxerky, spodky, a pak taky tyhle Craft http://www.craft-obleceni.cz/craft-active-1-vrstva mam dlouhý rukáv a krátký rukáv
Naposledy upravil fps dne čtv říj 10, 2013 9:34, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2013 18:23

aksam píše:souhlasím s jedikem, mám to samé triko z Decathlonu už dva roky, nosím i pod batoh a drží, 150 icebreaker už za to dobu odešlo a k němu jsem se choval mnohem ohleduplněji, gramáž je +- stejná

http://www.quechua.com/en-AA/five-stars ... shirt.html

Diky. Web je priserny, ale triko vypada docela pouzitelne. Jak je to v realu kdyz to porovnas s IB? Napadlo mne, ze rozdil by mohl byt v sile vlakna. IB 150 je superfine, coz je velmi prijemne na noseni, ale moc nevydrzi. Silnejsi vlakno asi vydrzi dyl, ale uz by nemuselo byt tak prijemne. Melo by to byt poznat pri promnuti v ruce.

Mam jedno triko s dlouhym rukavem od nejake norske firmy (tusim Dewo), ktere ma podobnou gramaz jako IB 150, ale latka je uplne jina. Na dotek hrubsi a strecovejsi. To triko uz mam hodne dlouho, pouzivam ho jako druhou vrsvu na umelinu nebo v lete na spani nebo pri cestovani, kdyz je chladneji, a nejevi zadne znamky opotrebeni. Pralo se uz urcite vickrat, nez ty rozpadajici se IB. Na druhou stranu, primo na telo jsou IB o dost prijemnejsi. Takze holt neco za neco.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2013 18:29

jedik píše:Jinak jako praní já vždy doporučím neprat, ale jenom přemáchnout. Hodit to do umyvadla, vyčváchat a hodit na topení je otázka 2 minut.

Tohle nechapu. Proboha proc? Vyrobce doporucuje normalne prat, akorat program na vlnu. Uz se to tu nekolikrat probiralo, je to myslim kvuli omezeni teplotnich soku, coz je jedine, co vlne vadi (srazi se). Doporucuju ke zvazeni, jak asi zasla spina a krystalky soli prospivaji jemnym vlaknum. Bych rekl, ze prat malo nebo blbe je horsi, nez prat po kazdem pouziti.

Driv jsem merino pral ve Sportwashi a pak jsem presel na normalni Persil na barevne pradlo. Rozdil v opotrebeni nepozoruju, ale pozoruju rozdil v kvalite vyprani. Sportwash nezvladne vetsi zaspineni (zvlast mastne fleky od jidla).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod Seul » stř bře 20, 2013 18:34

Ja periem merino v biowash s lanolinom http://biowash.cz/
Seul
nováček
nováček
 
Příspěvky: 115
Registrován: čtv dub 6, 2006 8:17

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2013 18:35

maude píše:Když trochu odběhnu - napadlo vás někdy doplňovat merinu po čase používání lanolin? našla jsem doma lahvičku s lanolinem a řikám si, že lanolinová lázeň by neměla ničemu uškodit.

Tezko rict. Mam takovy pocit, ze jsem nekde cetl, ze to vyrobci nedoporucuji, ale netusim proc. Mozna proto, ze lanolin je silene mastny a navic smrdi ovci, takze ho naopak z vlny odstranuji. Jak moc je mastny vi kazdy, kdo nekdy strihal ovci ;-)

Na druhou stranu... Porovnaval jsem ta rozpadajici se trika s novejsima a na latce je videt rozdil. Starsi pusobi trochu vysusene, je tenci a trochu tuzsi. Treba by to lanolin jednou za cas zlepsil. Asi to na nekterem z tech znicenych casem zkusim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2013 18:39

Seul píše:Ja periem merino v biowash s lanolinom http://biowash.cz/

Nechci ti brat iluze, ale nedavno jsem videl pomerne podrobny test techto alternativnich pracich prostredku a mydlove orechy vysly temer nastejno s pranim v ciste vode. Ktera kupodivu pere docela dobre, takze vysledek neni nijak spatny, jen jsou ty orechy trochu zbytecne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod Seul » stř bře 20, 2013 18:44

Devold a IB su v pohode a bez zapachu aj po dvoch tyzdnoch ale co mam tricko Zajo tak to posmrdkava za par dni a po vyprati v biowash posmrdkava lanolinom tak to beriem, ze je vyprate :-)
Seul
nováček
nováček
 
Příspěvky: 115
Registrován: čtv dub 6, 2006 8:17

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2013 18:48

Kdyz tam misto Biowashe das par kapek lanolinu, tak bude vysledek nejspis stejny ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod Seul » stř bře 20, 2013 19:03

Asi hej ale zatiaľ som spokojný ;-)
Seul
nováček
nováček
 
Příspěvky: 115
Registrován: čtv dub 6, 2006 8:17

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod aksam » stř bře 20, 2013 19:10

mike.... icebreaker má slabší vlákno než quechua, ale rozdíl není velký, že by mi to vadilo nebo byl horší komfort nošení
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2013 19:15

Fajn, tim se aspon vysvetluje rozdil v odolnosti. Pocit je ale individualni. Ja treba rozdil mezi IB 150 a 200 poznam, to druhe uz lehce kouse. IB 260 uz mne kouse tolik, ze ho na hole telo spatne snasim. Takze asi zustanu u IB 150 a holt budu menit trika po trech letech, to neni az tak strasne. Kdyz je teda cim nahradit, ale koukam, ze v aktualni nabidce IB se neco pouzitelneho najde. Jestli ale tu Quechuu nekde potkam, tak osaham a vyzkousim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod jedik » stř bře 20, 2013 19:49

mike píše:
jedik píše:Jinak jako praní já vždy doporučím neprat, ale jenom přemáchnout. Hodit to do umyvadla, vyčváchat a hodit na topení je otázka 2 minut.

Tohle nechapu. Proboha proc?

a, nenapadlo mě to napsat, ale máchání praktikuju jen, když je tričko normálně propocené. Pokud bych s ním dorazil odněkud po 14 dnech (a nepral ho průběžně) anebo bylo zasviněné, tak samozřejmě peru. Ale důležitější tady je, že za...
b, znám na svojí pračce jenom jeden program, který mám na tom kolečku zakroužkovaný fixem a ostatní netuším, co dělají, takže nějaké programy alá vlna nejsou v mém repertoáru :mrgreen:

PS: jo a vlastně ještě umím program "polovina prádla" :finga:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mvaldo » stř bře 20, 2013 19:50

ICEBREAKER BF200 Oasis Crewe Mt Cook, velmi prijemne na nosenie :)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod skabry » stř bře 20, 2013 20:52

Merino používám od Devoldu. Mám dvě trika - naprosto v pohodě, ale použití jde již vidět(někde mám malou dírku). Pak jsem měl dvoje spodky. A už bych do merino spoďárů v životě nešel. Za tu šílenou cenu mi vydržely asi 1/2 a 3/4 roku. Na prdeli totálně rozedřený matroš...


Tož tak s merino :-)
skabry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 7, 2008 15:13

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod Vachon » stř bře 20, 2013 21:13

Souhlas, merinové spodky jsou dobré tak na spaní.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod grco » stř bře 20, 2013 22:51

Nesouhlas, chodim len v merine, vsetko drzi, ziadne opotrebenie
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2013 22:59

jedik píše:b, znám na svojí pračce jenom jeden program, který mám na tom kolečku zakroužkovaný fixem a ostatní netuším, co dělají, takže nějaké programy alá vlna nejsou v mém repertoáru :mrgreen:

Tak to nezbyva, nez aby ses rychle a dobre ozenil, jinak bidne zhynes :twisted: Ale zas toho muzes zneuzit a pozvat si domu nejakou slecnu pod zaminkou, ze potrebujes zakrouzkovat program na vlnu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod Vachon » čtv bře 21, 2013 9:43

grco píše:Nesouhlas, chodim len v merine, vsetko drzi, ziadne opotrebenie


Já to nemyslím především kvůli opotřebení, hlavně se v nich mám tendenci na stehnech nepříjemně potit (u trika to tolik nevadí, tam to líp odvádí vnější vrstva). To opotřebení je pak už jen vedlejší produkt.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod grco » čtv bře 21, 2013 9:58

Vachon: IB robi aj take slipy, ze nemas nic na stehnach :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod Vachon » čtv bře 21, 2013 11:12

Mluvím o dlouhých merinových podvlíkačkách, trenky samozřejmě nosím :lol:

Jinak, abych teda upřesnil, pro většinu podmínek si vystačím se softshellovými kalhotami, v extrému (vichřice apod.) přes ně přetáhnu lehkou membránu a naopak když je opravdu hodně velká zima, dám pod ně spodky z umělotiny.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod maude » čtv bře 21, 2013 11:21

mike píše:Tezko rict. Mam takovy pocit, ze jsem nekde cetl, ze to vyrobci nedoporucuji, ale netusim proc. Mozna proto, ze lanolin je silene mastny a navic smrdi ovci, takze ho naopak z vlny odstranuji.


No tak to by mě právě zajímalo, pokud to nedoporučují tak proč. Co já mám tadytu lahvičku, tak mi použití hadřík nepřišel ani mastnej, ani smradlavej, efekt poznat byl, vlákno hladší, uzavřenější (logicky) a "vůni" bych označila za..přirozenou, ono to cítit je spíš mokrý, na tričko bych dala fakt jen trošku. Podle mě to uškodit nemůže, jen se to nesmí přehnat.
Jsme mouchy na zádech.
maude
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř kvě 13, 2009 7:17

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod zbuddy » čtv bře 21, 2013 12:48

Lanolin ničemu neublíží, čistý, nežluklý, resp. v té konzistenci, ve které se prodává na látkovky, nesmrdí. Také se teoreticky dá koupit v lékárnách, míchají z něj masti.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Mechanicky odolné merino?

Příspěvekod grco » čtv bře 21, 2013 13:06

@Vachon: Aha, podvlikacky mam taky, dlhe, aj len pod kolena na lyze, ale skoro vobec ich nenosim, vacsinou je mi teplo :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení