ako prat merino?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

ako prat merino?

Příspěvekod kvik » čtv lis 15, 2007 9:26

mam jedno tricko z merino vlny, a chcela by som ho konecne oprat v niecom inom ako v cistej vode, ale neviem v com mozem - treba nejaky specialny prasok, alebo mozem pouzit aj obycajny? na stranke maju napisane ze "Do not use detergents with bleach" pricom to bleach je nejake bielidlo - netusim ako zistim ci to moj prasok obsahuje kedze ho neskladujem v povodnom obale :(( ked to operiem v niecom vonavom, prestane to konecne pri schnuti tak hrozne pachnut?

a este jedna otazka: myslite ze ked si merino brutalne vytaham, dostane sa po oprati do povodneho tvaru? pod tym brutalnym vytahanim myslim ze ho natiahnem cez tehotenske brucho :wink: len aby mi bolo dobre aj potom bez brucha :((
kvik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř zář 12, 2007 9:33

Příspěvekod Martin350 » čtv lis 15, 2007 9:55

Já peru merino v tekutém přípravku Senza Klubíčko. A pak to i pěkně voní :lol:
Martin350
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob lis 11, 2006 11:47
Bydliště: Severovýchod

Příspěvekod packy » čtv lis 15, 2007 10:35

No, ja mel u Devolda napsany, ze mam prat bud v Senza Klubicku, nebo si koupit nejake orechy na prani ... http://www.orechy-na-prani.cz/ nebo tak nejak to bylo :)
Taky se chystam na opirku, ale pujdu do toho klubicka, protoze s orechama se da prat jen v pracce ...
Geomatika for ever ...
Uživatelský avatar
packy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte kvě 9, 2006 22:22
Bydliště: Krušné hory

Příspěvekod mayya » čtv lis 15, 2007 11:27

Taky Senza klubíčko, myslím že můžeš použít prostředky na vlnu (Woolite, Perwol apod.).

S tím vytáháním nemám osobní zkušenost, ale tipla bych si že pokud to bude brutální, zpátky se to nevrátí. Přece jenom, je to přírodní vlna, žádná Lycra by DuPont :? Ale menší vytahání by snad vadit nemělo, to máš jako se svetrem, ne?
btw Svetry po vyprání nechávám schnout rozložené třeba na osušce, rozhodně nedoporučuju někam věšet, aby se nevytahaly.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod chonga » čtv lis 15, 2007 11:42

pište, pište ať se poučím. eště jsem nepral :wink: :lol: :) :D :P
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod teoretic » čtv lis 15, 2007 11:46

chonga píše:pište, pište ať se poučím. eště jsem nepral :wink: :lol: :) :D :P
jak jsi s tím spokojenej?

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod chonga » čtv lis 15, 2007 12:13

jsem to ještě neměl na sobě :oops: :mrgreen:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod packy » čtv lis 15, 2007 12:16

Ja si koupil merino od Devoldu - Ultra sport(?) proste to nejtenci triko s kratkym rukavem. Navezl jsem se do nej a uz 14 dni nenosim nic jinyho. Akorat budu muset zacit stridat, aby si kolegove nemysleli, ze nemam jiny triko :)
Jinak co se tyce prani a suseni, tak na tom devolim papirku jeste taky psali, ze se ma triko susit rozlozene na osusce ... po vikendu vyperu a dam vedet :)
Jinak triko fakt super, az na prvni noseni je strasne prijemny a na to, ze je to to nejtenci tak jse paradne teply.
Geomatika for ever ...
Uživatelský avatar
packy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte kvě 9, 2006 22:22
Bydliště: Krušné hory

Příspěvekod kvik » čtv lis 15, 2007 12:20

chonga píše:jsem to ještě neměl na sobě :oops: :mrgreen:


tak to ti vrelo odporucam to oprat pred pouzitim - ja som na to zabudla :oops: a potom to strasne kusalo a smrdelo, ale po oprati nastastie prestalo. to "opratie" bolo vlastne vymachanie v studenej vode ale stacilo :wink:

dakujem za rady, asi teda skusim nieco na vlnu, len to potom asi nemozem hodit do pracky ked tam chcem prat aj normalne veci :((

s tym vytahanim - ono sa to po kazdom pouziti vytaha, ale po oprati sa zase scvrkne, no tiez mam obavy ze to nebude fungovat donekonecna. asi sa na cas vratim k bavlnenym tielkam :wink:
kvik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř zář 12, 2007 9:33

Příspěvekod mayya » čtv lis 15, 2007 12:31

kvik píše:
chonga píše:jsem to ještě neměl na sobě :oops: :mrgreen:


tak to ti vrelo odporucam to oprat pred pouzitim - ja som na to zabudla :oops: a potom to strasne kusalo a smrdelo, ale po oprati nastastie prestalo. to "opratie" bolo vlastne vymachanie v studenej vode ale stacilo :wink:

dakujem za rady, asi teda skusim nieco na vlnu, len to potom asi nemozem hodit do pracky ked tam chcem prat aj normalne veci :((

s tym vytahanim - ono sa to po kazdom pouziti vytaha, ale po oprati sa zase scvrkne, no tiez mam obavy ze to nebude fungovat donekonecna. asi sa na cas vratim k bavlnenym tielkam :wink:


[color=red]V prostředku na vlnu můžeš klidně prát i normální oblečení, noc tím nezkazíš - naopak, já mám zkušenost že je pak jemnější. Takže jde jenom o to, jestli budeš chtít ten prostředek "plácat" na obyč. věci (ale jestli kupuješ dražší prášky nebo gely, cenový rozdíl není tak velký).[/color]
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod kvik » čtv lis 15, 2007 12:36

mayya píše:V prostředku na vlnu můžeš klidně prát i normální oblečení, noc tím nezkazíš - naopak, já mám zkušenost že je pak jemnější. Takže jde jenom o to, jestli budeš chtít ten prostředek "plácat" na obyč. věci (ale jestli kupuješ dražší prášky nebo gely, cenový rozdíl není tak velký).


o to ide, manzelove ponozky si tie drahe sajrajty moc nezasluzia :mrgreen:
kvik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř zář 12, 2007 9:33

Příspěvekod zbuddy » čtv lis 15, 2007 14:45

mayya píše:Taky Senza klubíčko, myslím že můžeš použít prostředky na vlnu (Woolite, Perwol apod.).

S tím vytáháním nemám osobní zkušenost, ale tipla bych si že pokud to bude brutální, zpátky se to nevrátí. Přece jenom, je to přírodní vlna, žádná Lycra by DuPont :? Ale menší vytahání by snad vadit nemělo, to máš jako se svetrem, ne?
btw Svetry po vyprání nechávám schnout rozložené třeba na osušce, rozhodně nedoporučuju někam věšet, aby se nevytahaly.


Jak jsem již kdysi, možná víckrát psal :evil:, vše věším namokro na ramínko, nic se nevytahá ani nesrazí! Jo, a od té doby, co jsem omylem Devold Multisport vyždímal a nic se nestalo, tak nemám strach.
Devold Multisport můžeš dokonce i sušit v sušičce, pokud se nemýlím..

P.S. Kdysi jsem v zájmu urychlení sušení lehce vyždímal neoutdoorové italské merino a trochu se srazilo...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod zbuddy » čtv lis 15, 2007 14:52

kvik píše:
chonga píše:jsem to ještě neměl na sobě :oops: :mrgreen:


tak to ti vrelo odporucam to oprat pred pouzitim - ja som na to zabudla :oops: a potom to strasne kusalo a smrdelo, ale po oprati nastastie prestalo. to "opratie" bolo vlastne vymachanie v studenej vode ale stacilo :wink:

dakujem za rady, asi teda skusim nieco na vlnu, len to potom asi nemozem hodit do pracky ked tam chcem prat aj normalne veci :((

s tym vytahanim - ono sa to po kazdom pouziti vytaha, ale po oprati sa zase scvrkne, no tiez mam obavy ze to nebude fungovat donekonecna. asi sa na cas vratim k bavlnenym tielkam :wink:


@Chonga -ad oprat - zbytečnost, trošičku to může kousat, jakmile to zapotíš, což bude u Tebe za chvíli, tak to kousání přestane nebo bude slabší. Ale na to si zvykneš, já mám spíše problémy s polyesterovými a PES/PAD věcmi, zvláště trenkami, jsou nepříjemné...

@kvik: vlnu můžeš prát s normálními věcmi, klidně syntetikou nebo i bavlnou, ale
ta nesmí být moc špinavá, aby nebyl potřeba dlouhý cyklus a vyšší teplota.

Co se týká svrkávání, za pár měsíců se také scvrkneš a problém bude vyřešen.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod mayya » čtv lis 15, 2007 15:14

zbuddy píše:
mayya píše:Taky Senza klubíčko, myslím že můžeš použít prostředky na vlnu (Woolite, Perwol apod.).

S tím vytáháním nemám osobní zkušenost, ale tipla bych si že pokud to bude brutální, zpátky se to nevrátí. Přece jenom, je to přírodní vlna, žádná Lycra by DuPont :? Ale menší vytahání by snad vadit nemělo, to máš jako se svetrem, ne?
btw Svetry po vyprání nechávám schnout rozložené třeba na osušce, rozhodně nedoporučuju někam věšet, aby se nevytahaly.


Jak jsem již kdysi, možná víckrát psal :evil:, vše věším namokro na ramínko, nic se nevytahá ani nesrazí! Jo, a od té doby, co jsem omylem Devold Multisport vyždímal a nic se nestalo, tak nemám strach.
Devold Multisport můžeš dokonce i sušit v sušičce, pokud se nemýlím..

P.S. Kdysi jsem v zájmu urychlení sušení lehce vyždímal neoutdoorové italské merino a trochu se srazilo...




Tím myslíš vše z merina nebo úplně vše? Mně se tedy několikrát vlněné svetry vytahaly (samozřejmě jenom některé, něco vydrží), takže to prostě suším naplacato. Taková je moje zkušenost, nikomu ji nevnucuju, tak na mě nevrč :evil: :fuj:
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod brhel » čtv lis 15, 2007 15:19

Máme doma Perwoll, tak peru Multisport v tom. Ale když to pak čísté hodím na sebe a začnu se víc hýbat, tak je to divně cítit a nevím, čím to je.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod zbuddy » čtv lis 15, 2007 15:23

mayya píše: Tím myslíš vše z merina nebo úplně vše? Mně se tedy několikrát vlněné svetry vytahaly (samozřejmě jenom některé, něco vydrží), takže to prostě suším naplacato.

Ano, věším namokro nebo po velmi lehkém vyždímání nebo rychlejším otočení bubnu veškeré košile, kalhoty, bundy a trika, které nejsou "pracovní". Citlivé a/nebo tmavé látky samozřejmě spíš v průvanu a ve stínu :ú
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod mayya » čtv lis 15, 2007 15:34

zbuddy píše:
mayya píše: Tím myslíš vše z merina nebo úplně vše? Mně se tedy několikrát vlněné svetry vytahaly (samozřejmě jenom některé, něco vydrží), takže to prostě suším naplacato.

Ano, věším namokro nebo po velmi lehkém vyždímání nebo rychlejším otočení bubnu veškeré košile, kalhoty, bundy a trika, které nejsou "pracovní". Citlivé a/nebo tmavé látky samozřejmě spíš v průvanu a ve stínu :ú


Ha! Takže pracovní "slušné" oblečení opečováváš jinak? Podle mě jsou prostě svetry (nebo kusy oblečení), který jednoduše pověsit nemůžeš, bo by se zcela jistě vytahaly... :wink:
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod kvik » čtv lis 15, 2007 15:46

zbuddy píše:
mayya píše: Tím myslíš vše z merina nebo úplně vše? Mně se tedy několikrát vlněné svetry vytahaly (samozřejmě jenom některé, něco vydrží), takže to prostě suším naplacato.

Ano, věším namokro nebo po velmi lehkém vyždímání nebo rychlejším otočení bubnu veškeré košile, kalhoty, bundy a trika, které nejsou "pracovní". Citlivé a/nebo tmavé látky samozřejmě spíš v průvanu a ve stínu :ú


ty mas doma kolko vesiakov? :(( inac ja som merino zatial susila normalne prevesene na susici, a nevyzera ze by sa na to urazilo.
kvik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř zář 12, 2007 9:33

Příspěvekod zbuddy » čtv lis 15, 2007 15:50

mayya píše:
zbuddy píše:
mayya píše: Tím myslíš vše z merina nebo úplně vše? Mně se tedy několikrát vlněné svetry vytahaly (samozřejmě jenom některé, něco vydrží), takže to prostě suším naplacato.

Ano, věším namokro nebo po velmi lehkém vyždímání nebo rychlejším otočení bubnu veškeré košile, kalhoty, bundy a trika, které nejsou "pracovní". Citlivé a/nebo tmavé látky samozřejmě spíš v průvanu a ve stínu :ú


Ha! Takže pracovní "slušné" oblečení opečováváš jinak? Podle mě jsou prostě svetry (nebo kusy oblečení), který jednoduše pověsit nemůžeš, bo by se zcela jistě vytahaly... :wink:

Pod pracovním myslím "na doma", bo doma také pracuji - jak v domku, tak mimo domek, že...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod zbuddy » čtv lis 15, 2007 15:53

kvik píše:
zbuddy píše:
mayya píše: Tím myslíš vše z merina nebo úplně vše? Mně se tedy několikrát vlněné svetry vytahaly (samozřejmě jenom některé, něco vydrží), takže to prostě suším naplacato.

Ano, věším namokro nebo po velmi lehkém vyždímání nebo rychlejším otočení bubnu veškeré košile, kalhoty, bundy a trika, které nejsou "pracovní". Citlivé a/nebo tmavé látky samozřejmě spíš v průvanu a ve stínu :ú


ty mas doma kolko vesiakov? :(( inac ja som merino zatial susila normalne prevesene na susici, a nevyzera ze by sa na to urazilo.


Mám vyzkoušeno, že takto lze prát a sušit max. 5 košil nebo alikvotní počet merino triček/svetříků. Suším buď v koupelně, za pěkného počasí na zahradě - mám tam sloupky s lanky :ú
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod tuso » čtv lis 15, 2007 16:04

Já /teda Sylva, já ne :) /, peru v tomhle
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod -ant- » čtv lis 15, 2007 16:12

Senza klubíčko na vlnu.
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod Blaf » čtv lis 15, 2007 16:49

tak ja sem zatim sveho IB zatim prat nemusel :mrgreen: ale mozna ho procvachnu v te studene ciste vode....at si nerika ze o nem nvm a ze jen tak lezi ve skrini :mrgreen:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod swisss » čtv lis 15, 2007 17:22

tuso píše:Já /teda Sylva, já ne :) /, peru v tomhle


Já /tedy já :(( / v tom taky peru
swisss
účastník
účastník
 
Příspěvky: 592
Registrován: sob črc 29, 2006 18:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petras » čtv lis 15, 2007 17:56

swisss píše:
tuso píše:Já /teda Sylva, já ne :) /, peru v tomhle


Já /tedy já :(( / v tom taky peru


To já peru v TOMHLE :twisted:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Petras » čtv lis 15, 2007 17:58

Petras píše:
swisss píše:
tuso píše:Já /teda Sylva, já ne :) /, peru v tomhle


Já /tedy já :(( / v tom taky peru


To já peru v TOMHLE :twisted:

Většinou TÍMHLE :wink:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod šíp » čtv lis 15, 2007 19:31

peru v tom samém co TUso. navíc jsem jaksi postupem let získala ekzém a alergii, takže už nic neperu v klasickém prášku a všechno peru v tom lanolínu
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Blaf » čtv lis 15, 2007 19:56

Petras: ty peres i termo v Arielu??? a jeste ho muzes oznacit jako FUNKCNI :mrgreen: ??? mas syntetiku nebo merino? :roll: i kdyz ono to je mozna jedno ze.... :((
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Petras » čtv lis 15, 2007 20:47

šíp píše:peru v tom samém co TUso. navíc jsem jaksi postupem let získala ekzém a alergii, takže už nic neperu v klasickém prášku a všechno peru v tom lanolínu

A co alergie na lanolin :((
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Petras » čtv lis 15, 2007 20:48

Blaf píše:Petras: ty peres i termo v Arielu??? a jeste ho muzes oznacit jako FUNKCNI :mrgreen: ??? mas syntetiku nebo merino? :roll: i kdyz ono to je mozna jedno ze.... :((

To byla jen prca "tímhle v tomhle" :mrgreen: :twisted:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Další

Zpět na Oblečení