Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod apuka » úte lis 13, 2018 21:16

Pierre111 píše:Vadím se, že ty neporézní membrány třeba od Toray budou o dost levnější než Gore nebo Neoshell.
Zase kym nevite, co tam za membranu ve skutecnosti bude, nedelejte zavery na zaklade pouhych predsudku.
Toray napriklad dela i porezni PU membrany (tj. podobny typ jako Neoshell) a nakonec se mozna ukaze, ze to je jeste lepsi. Bacha, netvrdim, jen je to jedna z moznosti.
Neni to sice o tomto vyrobci, ale o Mountain Hardwear, ale muze trochu osvetlit filozofii vyrobcu:
https://www.reddit.com/r/MissionWorkshop/comments/7o4lon/new_orion_no_more_neoshell/dscrb7t/?context=8&depth=9 píše:The new Orions are made from Toray's Entrant fabric made in Japan instead of Polartec's NeoShell made in the US. The two fabrics are very very similar in look, weight, performance, cost, and durability. The reason for the change isn't because of the shortcomings of NeoShell (it's great), we just liked this new fabric from Toray a little bit better for this particular coat given the variables of waterproofness, breathability, and durability. We actually have two new waterproof/breathable coats coming out later this year, and one is made with a Polartec 3-layer and the other is made with a Toray 3-layer. We love both mills and appreciate that each one is always trying to upstage the other with iterative improvements. It's we as users who benefit from the competition

Mozna ta nova membrana je taky podobna jako Entrant (nebo je to to same jen pod jinym, vlastnim nazvem).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 13, 2018 21:34

Tak ja myslim, ze to bude nejaka jiz vyrabena membrana a ma jen jine jmeno. Mozna tam bude nejaka uprava vnejsi latky nebo jina DWR. Te Entrant membrany jsem si taky vsimnul ale nenasel jsem k ni zadne podrobnosti. Aby to nebylo spis neco jako eVent kdyz to ma takovou nepromokavost. Je samozrejme mozne, ze pouzili tuhle porezni, ale prodysnost tmu uplne nenasvedcuje. Nechcete se jich nekdo zeptat . :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod mike » úte lis 13, 2018 21:50

Nespekuloval bych. Napsali, ze technicke info brzo zverejni, a tak uvidime.

Entrant uz existuje docela dlouho, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod apuka » úte lis 13, 2018 21:55

Tak Toray si zaklada na min. 20k vodeodolnosti svych membran (sirenych pod svym jmenem) a prodysnost by mela byt cca stejna. Presne hodnoty ale bezne Toray neuvadi.

Mne spise prijde trochu usmevne, kdyz Jottnar psie (co mike citoval), ze "dlouhodoba zivotnost je nizsi v porovnani napr. s GTX protoze pouzita svrchni latka je mnohem mekci". Osobne si myslim, ze kdyby pod tu svrchni latku daji GTX, taky se jim znici pod ruksakem skoro stejne rychle. Proste, kdyby pouzily trvanlivejsi a pevnejsi matros, tak jim vydrzi - ale to by zase ztratilo vyhodu prave te mekkosti, co i mike spominal jako vyhodu.
Vsak taky pisou, ze
Jöttnar SKJOLDR™ is a no compromise, bombproof, breathable, waterproof fabric developed in house by Jöttnar after years of experience in savage conditions. Highly bespoke, and available in 2 layer and 3 layer versions
takze nejspise vyvinuli odolnejsi svrchni latku a pod ni daji nejakou prevzatou membranu. Kdovi, jestli nemeli problem se souhlasem Polartecu dat tam membranu Neoshell, mozna to nezapadava do filozofie Polartecu, aby se pouzival na "bombproof" veci. Kdo vi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2019 18:40

Kdyz uz tento topic na mne dnes vybafnul z Googlu, jsem si vzpomenul, na co jsem pred par mesici narazil a mezitim zapomen. Tudiz nemam link (mel jsem jenom mobil). Navic je to vec z jednoho zahranicniho fora (uz nevim ktereho, pravidelne na to nechodim) a psal to nekdo, komu to primo rekli (tzv "mimo kameru") zastupci jednoho velkeho vyrobce (taky si nevzpominam, mozna MHW?). Takze info vubec nezarucene, zato zduvodneni docela logicke a uveritelne.

Byl to topic, kde resili neco podobneho jako mike - proc "se ztraceji" Neoshell veci z trhu. A tomu chlapkovi poskytnuta odpoved byla cca, ze ten vyrobce nahradil Neoshell necim velice podobnym, cca stejnym principem vyrabenou membranou, ktera je mene strecova nez Neoshell, ma vodni sloupec (to si pamatuji, melo to byt 15000), tuto vodeodolnost si zachovava mnohem dele a je celkove mnohem odolnejsi, pry prave kvuli mensi strecovosti. A pokracovalo to tim, ze nejvetsim problemem Neoshellu bylo, ze se vodni sloupec casem zmensoval (to je zname, z davnejsi doby se mi mari, ze Polartec tvrdil, ze ano, je to tak, ale nikdy neklesne pod 5000) a ze to bylo pry nejvice zpusobene prave rel. vysokovou strecovosti membrany. Ty "pory" se pouzivanim roztahovaly a material se jednoduse unavil a "nite site" membrany praskaly. Tim se zvetsovaly pory, co vedlo k zmensovani vodniho sloupce.
K tomu jeste tam byl komentar (od jineho), ze opravdu jsou zkusenosti takove, ze kdyz se ze stejneho zakladniho materialu udela nestrecovy i (pridavkem elastanu) strecovy koncovy material, tak ma ten strecovy nizsi zivotnost.
Kdyby tomu opravdu tak bylo, tak se docela dobre da pochopit, proc se vyrobci Neoshellu zbavuji. Ja bych taky nechtel resit (opravnene) stiznosti a reklamace, ze se zmenily vlastnosti...

Neberte napsane jako zarucenou pravdu, prislo mi to vsak dostatecne zajimave na to, aby se to sem hodilo. Mozna nekdo jiny ma dalsi informace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod mike » čtv dub 25, 2019 20:17

Tohle se resilo uz u prvni bundy z Neoshellu od Rabu. Te, co ma grco (ale jemu to v obyvaku nehrozi ;-)). Nekterym lidem zacala po relativne kratke dobe protekat a mozna se i delaminovat a pricitali to prave strecovosti. Coz je logicke. Nekde tu o tom byla rec a myslim i s odkazy.

Strecovost ale prece neni veci membrany, ale laminatu. Mel jsem v ruce Neoshell, ktery nebyl strecovy vubec a pusobil jako plecharna od Gore. Moje bunda lehce strecova je, ale fakt lehce a tam se toho nebojim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod mike » čtv dub 25, 2019 21:07

Pripomnelo mi to, abych se kouknul k Jottnaru, jestli uz pridali technicke info k te jejich membrane, co s ni nahradili Neoshell. Pridali: https://www.jottnar.com/blogs/guides/sk ... oof-fabric. Je to pomerne vagni a malo technicke, ale vypada to, ze jde o porezni (!) PU membranu. Ale i tak to vypada jako krok zpet minimalne z hlediska prodysnosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2019 21:10

Strecovost je v prvni rade veci membrany - kdyz ta neni strecova, nalaminovanim na strecovou latku ji strecovou neudelas, to by Ti nejspis hned odesla. Opacne udelat muzes.

Je pravda, ze uz neni jen jeden druh Neoshellu, uz jsem videl (primo od vyrobce) deklarovany sloupec 15000 a materialy ruzne, jak vnejsi tak i vnitrni.

Jak jsem psal - nevim, nakolik je to pravda a uz vubec ne, jak u ktereho Neoshell laminatu.

BTW, na OF jsem nenasel zadnou zminku o vecech z nektere membrany AscentShell od OR. Mate s ni nekdo osobni zkusenosti?
Je to podobne vyrabena membrana jako Neoshell, mela by (podle par testu a zkusenosti lidi) prodysnejsi nez Neoshell, ma vyssi vodni sloupec (15000???), je taky strecova, prijemna, ale mnohem trvanlivejsi nez Neoshell. Je taky o trochu vice "Air Permeable". Prave proto mi prijde zvlastni, ze nikde nikdo jej nespomina na OF. Ale osobni zkusenosti s ni nemam.
Jo, pry moc dlouho nevydrzi na ni DWR, ale sucho vevnitr drzi i potom.
mike píše:jde o porezni (!) PU membranu.
Proc ten vykricnik v zavorkach? Vsak ja (a nejenom ja) tady pisu o poreznych PU membranach uz davno. Je jich uz docela dost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod mike » čtv dub 25, 2019 21:19

Protoze parametry to odpovida neporezni PU membrane a ty porad prevladaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2019 21:25

:-k :-k :-k Je treba Ti zacit znovu vysvetlovat jako Quidovi, ze MVTR neni vubec vhodny pro mereni prodysnosti poreznych membranovych materialu, obzvlaste ne tech "Air Permeable"? Myslim, ze ne, ze Ty dobre vis, ze velka cast (jak velka, nedokazu odhadnout) telesne vlhkosti odchazi vymenou vzduchu - a to MVTR (vlastne asi ani Ret) nezachyti. Uz jenom proto, ze cim vic se hybes a/nebo cim vice fouka, tim vice vzduchu se vymenuje. A tato vymena se pri statickem testu (bez proudeni vzduchu) nemuze zmerit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod mike » čtv dub 25, 2019 21:32

Nerikam, ze MVTR je vhodne, ale neco malo prece jen rika a rozdil mezi porezni a neporezni membranou by na nem byt poznat mel. Uz jen proto, ze mezi difuzi v pevne latce (neporezni) a v plynech (porezni) je radovy. Tj. rozdil se projevi i bez pohybu, ale pri nem samozrejme vic.

Holt by to chtelo nejakou novou metodu, ona nejspis neexistuje zadna, ktera by dobre odrazela realitu. Neco jako simulator lidskeho tela, ktery by se potil a pohyboval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec NeoShell, Dry Q Elite (aneb ne Gore membrány)

Příspěvekod mike » pát čer 5, 2020 2:12

Prisel mi mail od Jottnaru. Pry jsem u nich dlouho nic nekoupil, a tak mi nabizeji 25 % slevu na vsechno. Kouknul jsem se tedy na jejich web. Misto NeoShellu vsude jejich membrana s 20k prodysnosti, pit zipy (pro mne showstopper) a lehke bundy maji skoro pul kila. K tomu ceny poradne nahoru, takze je to drazsi i po te sleve a to nebyli levni ani puvodne. Njn, dalsi nadejna firma na odpis :?

Pritom ta jejich bunda z Neoshellu, co mam, je prvni membranovka, ktera mi prijde pouzitelna i jinak, nez v nouzi nejvyssi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Oblečení