Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dr4k3 » čtv led 26, 2012 11:45

mě se prostě nelíbí tvrzení, že aviváž zabrání tomu, aby funkční prádlo nasáklo - všechna aviváž co jsem kdy používal naopak způsobila, že látka nasákala vodu jak divá

Ale podle wiki se na aviváž používá ohromné množství různých chemikálií, často opravdu hydrofobních. Chápu, že to může na té mikronové úrovni tvaru vláken něco ovlivnit.

jo a tohle píšou na Polartecu a jednoznačně to odpovídá na původní dotaz:

No softener will damage the basic fabric and will come off in the next wash.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Focker » čtv led 26, 2012 12:40

Ono je třeba si uvědomit, že nasáknutí je nutný předpoklad transportu (když chcete někam převézt, tak musíte nejdřív nasednout=nasáknutí). A veškeré výhody/nevýhody používání aviváže z pohledu nasákavosti jsou bezpředmětné právě kvůli tomu, že (pokud to tedy chápu správně) zbytky ucpou "kanálky" pro správnou funkci. A s tou otázkou, nakolik to může omezovat funkčnost, když to takhle řešíme (z čehož lze vyvodit, že rozdíl nejde až tak moc v reálu poznat) - funkční triko bude oproti obyč vždycky funkční a pokud si nepůjdeš zaběhat dvakrát za sebou ve správně ošetřovaném a pak ve špatně ošetřovaném, tak to nemáš šanci poznat (a možná ani tak), možná by to byl rozdíl při náročném celodenním treku... Ono třeba tak stejně u prodyšnosti - kdyby tam nebyly objektivní údaje ret, tak bych chtěl vidět ty vášnivé debaty - je to totiž velmi obtížně pouze pocitově zhodnotit a porovnat...
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše potíže, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.
Focker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř lis 1, 2006 12:16
Bydliště: Opava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod zbuddy » čtv led 26, 2012 12:51

Já bych to nenazval nasáknutím, ale nasáním a transportem dál:
" Tajemství vlákna spočívá ve tvaru jeho průřezu, kde se podobá pětilaločné hvězdě. Tím se dvojnásobně zvětšuje obvod vlákna a zároveň vytváří úžlabí, kudy pak putuje kapilární vlhkost. Polypropylen má skvělé vlastnosti. Je nejlehčí, nejpevnější, také nejteplejší a nejpružnější ze syntetických vláken, téměř nepřijímá vodu – má desetkrát menší nasákavost než polyester - ale vodu dobře odvádí."
Již zmiňované stránky Moiry, zvýrazněno mnou.

Menší reminiscence:
Předrevoluční trika Klimatexu byly u těla z uměliny, která měla vlhkost transportovat do horní vrstvy (bavlny), která ji nasaje a dál odpařuje.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod conny » čtv led 26, 2012 12:57

Dr4k3 píše:mě se prostě nelíbí tvrzení, že aviváž zabrání tomu, aby funkční prádlo nasáklo - všechna aviváž co jsem kdy používal naopak způsobila, že látka nasákala vodu jak divá



toto podle mne moc zjednodusujes. velice to bude zaviset od typu vlakna jeho tloustky, jak je spradano.
treba bavlna - ano nasakavost se zlepsuje, ale v priprade umelych vlakne, zvlaste tenkych, to nemusi uz tak byt. treba kasmir se take nema davat do avivaze, vlakenka jsou extremne jemna a zbytecne by zbytnela. to same plati treba pro hedvabi (oba dva materialy nasakaji minimalne. take damske spodni pradlo (ruzne modaly a pod) se nesmi avivazovat, jemnejsi stejne nebude a zkracuje to zivotnost. (ono pak neni jasne, k cemu je ta avivaz, snad kromne rucniku dobra - moje odpoved je k nicemu :mrgreen: )
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod zbuddy » čtv led 26, 2012 13:30

conny píše:treba bavlna - ano nasakavost se zlepsuje (ono pak neni jasne, k cemu je ta avivaz, snad kromne rucniku dobra - moje odpoved je k nicemu :mrgreen: )

U bavlny nevím, pokud si dobře vzpomínám, i testy aviváží (asi iDnes) u nás prokázaly menší nasákavost po jejich použití.
Wiki: Over time, towels that have been softened with fabric softener are less absorbent.
A k čemu slouží? "změkčení, zjemnění, osvěžení vzhledu látky namáčením ve speciálním přípravku" ,
jinde "změkčuje prádlo, odstraňuje nežádoucí projevy antistatické elektřiny, příjemně parfemuje prádlo, usnadňuje žehlení, snižuje špinavost prádla"

Tož tak.
Jsem zvědavý, jak se k tomu vyjádří místní chemik.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » čtv led 26, 2012 18:54

Dr4k3 píše:s tím "dál od těla" mi to přijde taky vtipný, když tloušťka prádla je kolem jednoho milimetru, to je teda dáááálka
nejde spíš o to rozprostřední do co největšího objemu tkaniny = nasátí na co největší povrch vláken = zrychlení odpaření?
Přinejmenším Polartec tohle ukazuje ve svých reklamních schématech.

Ta "dalka" uplne staci, abys mel pocit sucha a bezpeci :twisted: Jde o to, abys nemel primo na tele mokry hadr.

U Polartecu (jestli myslis PowerDry) jsou dva ruzne povrchy. Vnitrni hladky s malou plochou a vnejsi clenity s velkou. Pot se ma transportovat z vnitrniho na vnejsi povrch a tam se co nejrychleji odparit. Opravdu to funguje a nic jineho uz nechci.

Kdyz na tom mas dalsi vrstvu, tak je dobre, aby vodu vstrebavala. Na to mi vyborne funguje merino, i velmi tenke. Predpokladam, ze vstrebavanim vody z vnejsi vrstvy se urychluje transport od tela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » čtv led 26, 2012 19:07

není mi jasné, proč řešíte změkčovadla (aviváže) u praní fukčního oblečení??? já už asi dvacet let peru (teda já ne, ta moja "pračka" pere :mrgreen: ) všecky sportovní spodní hadry (od boxerek až po flísky včetně, umělina aji wool) normálně v tom, co všechno ostatní prádlo doma (tj. většinou ariel nebo azur či co) na asi 40st a fertig.... a teda domnívám se, že ariel kus teho králíčka azuritka v sobě má... dyž sem si pořídil první wool, tak prvních několik praní bylo ve sportwoši, ale pak sem se na to separované praní vysrál... a neshledávám žádnou újmu na čemkoli, ani po letech.... akorát běžné opotřebení praním, resp. u uměliny po několika letech používání od smradu nepomůže ani vyprání...

jo, membrány, to je jiná, tam striktně sportwoš...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » čtv led 26, 2012 19:21

Protoze nekteri maji aktivni rodice nebo manzelky, ktere jim funkcni pradlo vyperou s avivazi ;-) Ty uz sis predpokladam tu svou vycvicil :twisted:

Normalni Ariel v sobe snad avivaz nema. Jinak taky peru vsechno na 40 v normalnim gelu a to vcetne merina a ponozek s vlnou. SportWash je fajn, ale pere hur, takze taky jen ty membrany. Jeden cas jsem ho pouzival na vsechno, ale skvrny od jidla na merino trikach nezvladal a trekove ponozky obcas byly po vyprani trochu citit. Takze jsem se na to vykaslal, po navratu z delsi akce nahazu do pracky uplne vsechno krome membran, pridam davku Persil gelu na barevne pradlo a zapnu program na smesi, co ma prat na 40 tak dobre, jako normalni na 60. Za necele tri hodiny je hotovo a nic nesmrdi. Ani po letech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » čtv led 26, 2012 19:24

jo, persil gel na barevný sem už doma taky viděl, ato nejsme rasistická domácnost :mrgreen:

několikrát mi už vyprala i s tou aviváží.... a nepoznal sem to.... akorát při oblíkání se mi tak neježí chlupy od statistické elektřtiny
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod conny » čtv led 26, 2012 20:04

tak jenom zacnete jeste prat tu vlnu v perwolu, to, co jsem psala vyse zni docela logicky (enzymy keratinove vlakna poskozuji). ono se po par pranich nic nestane, ale vam ty hadry vydrzi dyl (alespon nam se delaly na merinovych hadrech diry, kterym jsem nerozumnela, ted uz to chapu lip - nemusi tam byt a neni to bezne opotrebeni).
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » čtv led 26, 2012 20:13

Zni to logicky, ale ty diry se mi v merinu delaly, i kdyz jsem pral jen ve SportWashi, a tam by zadne enzymy byt nemely. Zkusit to ale muzu, jak dobre ten Perwol pere? Nejake prase mi totiz na trikach obcas dela skvrny od jidla a s nekteryma ma problem i Persil...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod rezna » čtv led 26, 2012 22:13

mike píše:Nejake prase mi totiz na trikach obcas dela skvrny od jidla a s nekteryma ma problem i Persil...


ty ses ale pekne prase miku ;) Jinak v perwolu peru. Aktualne mam na jednom smartwoolu peknou mastnou skvrnu, tak uvidime ja se s tim perwol popere ...

ja drzim rozdeleni
-- normalni prasek - normalni veci
-- syntetika - sportwash
-- merino/syntetika - perwol
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » čtv led 26, 2012 23:20

To je tak kdyz clovek veceri a pritom zira na monitor misto do talire ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dr4k3 » pát led 27, 2012 0:30

jediný, co tě omlouvá, je to, že na monitoru máš určitě OF :)
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Focker » pát led 27, 2012 8:45

Proč hodně z vás pere v normálním prášku "všechno kromě membrán"? Myslíte, že na membránách byste to, na rozdíl od funkčního prádla, v reálu nějak poznali? Nějak nechápu, proč prát prádlo normálně, ale membránu opatrně...buď to je rozdíl, nebo není...pro všechny tyhle věci...?
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše potíže, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.
Focker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř lis 1, 2006 12:16
Bydliště: Opava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod rezna » pát led 27, 2012 9:07

padlo to tady vyse - DWR uprava! - prosim precti si cele vlakno ...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Focker » pát led 27, 2012 9:17

Vlákno mám přečtené několikrát =;

Neřeším to, jaké jsou objektivní důsledky praní v obyč prášku, ale to, že se mi zdá, že za kritérium tady hodně lidí považuje to, jestli to jde v reálu poznat. Proto se pozastavuju nad tím, jestli by to vůbec poznali (kdyby to nevěděli) u membrány, a jestli tedy "má cenu" v tom prát tu membránu...

Prosím, přečti si příště pořádně moji reakci než mi začneš doporučovat, ať si přečtu celé vlákno :partyman:
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše potíže, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.
Focker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř lis 1, 2006 12:16
Bydliště: Opava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod rezna » pát led 27, 2012 11:28

tak si kup dve stejne bundy s GTX / windstopped - vyper je dvacekrat - jednu v prasku druhou ve sportwashi a zkousej

rozdil asi poznat pujde - ale je otazka jestli to lidi svedou na material nebo na sebe - mohl jsem X-krat kamose poucovat ze tu GTX bundu ma vyprat ve sport-washi a spravne naimpregnovat - ze se tim zlepsi propustnost a vsechno - radeji to vyresil nakupem nove - ze to ze se mu GTX rosi je tim ze ta bunda od Milletu ma to GTX blbe udelane ...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Focker » pát led 27, 2012 12:40

Asi tak. Ono, oboji pujde bez zasadnich problemu pouzivat, i kdyz se to bude prat v prasku, s avivazi a na 40. Takze je na kazdem, jestli chce, aby to fungovalo a drzelo na 10 z 10 a ne 9 z 10 nebo mu ty malinko zhorsene parametry (ktere by sly dost mozna poznat pouze v laborce) nevadi. Ja mam se svym oblecenim vztah takovy, ze jsem rad, ze tu vec mam, ze mi dobre slouzi, a proto se o ni staram nejlip, jak muzu. Pro nekoho to ale tak stejne muze byt spotrebka, kterou vyhodi po mirnejsim odreni a ztrate impregnace. A ani jedno neni dobre nebo spatne. Obleceni bude na 90% slouzit pri temer jakemkoliv osterovani, podle dostupnych informaci by asi specialni prostredky mely byt lepsi. Dal uz je to na kazdem z nas :-)
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše potíže, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.
Focker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř lis 1, 2006 12:16
Bydliště: Opava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » pát led 27, 2012 21:33

Moment. U DWR rozdil poznat je a je zasadni. Puvodne jsem psal, ze ve SportWashi peru membrany, ale nebylo to presne. Vsechny veci, co maji DWR, coz jsou ale prevazne ty membrany. U mne treba ale taky primaloftka, kde na DWR taky dost zalezi. Jinymi slovy, membrane prasek asi nic neudela, ale DWR znici. Zmena je pak patrna hned, taky jsem si to vyzkousel. Voda se okamzite vsakuje, misto aby delala kulicky a stekla. Bunda nasakne i v mirnem desti a clovek je mokry i zevnitr, protoze utopena a ochlazovana membrana sice nepropusti vodu dovnitr, ale pot zevnitr taky ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Leštěnka » pát led 27, 2012 22:03

Počkat, měla jsem pocit, že membrány se neperou v klasickém pracím prostředku (ať prášek nebo gel), protože nevymáchané zbytky ucpou póry membrány :shock:
A to pak tedy člověk pozná...Nebo jsem vedle? :-k
Uživatelský avatar
Leštěnka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: pon říj 11, 2010 19:43

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » pát led 27, 2012 22:13

Nejspis je to nesmysl. Protoze bezne pouzivane membrany ve skutecnosti zadne pory bud nemaji nebo maji, ale stejne funguji jinak a zbytek jsou marketingove kecy (GTX) :twisted: Nevymachane zbytky (pokud jsou) funkcnost membrany ovlivnit muzou, ale spis tim, ze zmeni smacivost (povrchove napeti), ktera je pro funkci membrany dulezita taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » sob led 28, 2012 7:36

před dobře patnácti/dvaceti lety jsem četl někde v tištěné formě (to ještě pro mně infernet neexistoval) o problému s tehdejší membránou GTX (2-layer, tj s podšívkou) a zanášením jejích pórů tukovými molekulami, které jsou součástí potu... ale myslím si, že to už je hudba minulosti
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Seul » ned říj 14, 2012 16:29

http://www.fewa.at/sortiment/fewa-sport.asp
Ja som objavil toto a všetko funkčné prádlo už periem iba v tom a spokojnosť
Seul
nováček
nováček
 
Příspěvky: 115
Registrován: čtv dub 6, 2006 8:17

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » ned říj 14, 2012 16:34

tak praktickým (mnohaletým) výzkumem mám prokázáno, že na funkční trika úplně jedno jaký prášek, může být klidně i ariel na 40-50st a následně aviváž, bo jinak srším statistickou elektřtinou :ú

ani ariel ani aviváž nemá na funkci funkčního trika vliv.... dlouhodobě.... ani na životnost.... :twisted:

(platí jak pro umněliny, tak wovci)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod brhel » ned říj 14, 2012 20:03

pavproch píše:(platí jak pro umněliny, tak wovci)
takže Devold můžu vyprat v árijci?

To by bylo fajn. Když ho vyperu v nějakém tekutém prášku na vlnu, tak nějak divně smrdí.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » ned říj 14, 2012 20:06

já peru smartwool midweight (teda já ne, pračka) asi 4 roky normálníma práškama a OK (prvních pár vyprání bylo ve sportwashi ale pak už sem to (ji) neuhlídal.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod terkad » ned říj 14, 2012 20:26

Cca půl roku už kupuju prací gel Denk mit v DM a zdá se v pohodě. Pere to stejně jako všechny ty Ariely a Persily a cena je o dost nižší (litrovka za 90,- nebo tak nějak). Konkrétně beru ten růžový na syntetiku, ale dávám do toho všechno, merino, bavlnu, membrány, softshell,... Nějaké změny na látce nepozoruju a nesmrdí to jako Sportwash.
Obrázek
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod zonn » ned říj 14, 2012 20:57

Mně se merino tričko IB Contur Creeve 200 opakovaným praním na 40 srazilo na délku o cca 10 cm (na šířku je OK) :( Možná je to střídáním teplot v pračce během praní a máchání. Každopádně mně to sere, že triko za litr musím vyřadit :evil:
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod zbuddy » pon říj 15, 2012 7:09

Máš prát ve studené vodě.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení