Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod apuka » úte bře 22, 2022 11:09

mike píše:
apuka píše:lepe se s nim pere
To znamena co?
Ze je pradlo "prijemnejsi", nevim, jak to definovat. Neni to jak po avivazi (i kdyz ji uz tak 20 let nepouzivame vubec), ale je tam pocit, ze se pradlo jakoby spamatovalo - napr. obnovuje se loft v zateplene bunde, coz u Atska jsem nijak nepozoroval. Ze je "citit", ze se prosoru mezi vlakny spina dostala ven (lepe nez v Atsku, tak jak po Arieli to rozhodne neni). Jeste presneji receno, u veci vypranych v Tarragu doslova videt, ze se vyprala i hloubeji zasla spina, u Atska jsem mel dojem, ze je to jen o neco lepsi uroven vyprani nez jemne prokartacovani na povrchu, tj. mezi vlakny toho zustalo dost.

Ale ber to, ze to jsou ciste subjektivni dojmy.

Koukal jsem se na slozeni a nijak velky rozdil tam neni, mozna jen v pomerech a mnozstvi.
Etheric píše:Nevím, jak pereš, ale já dávám vždycky jeden máchací cyklus navíc.
Jsem naposled pral v Tarragu Yungay, ktery pujde na reklamaci. Peru jen s beznym machacim cyklem, co tady bylo trochu blbsi, protoze je tam ta izolace, ze ktere se hur vypere a zapomel jsem na to. Navic jsem tam dal plnou davku, i kdyz by stacila pulka az dve-tretiny. Bunda byla asi tyden docela citit - ale byla povesena za poutko mezi ostatnimi na vesaku, castecne nima prikryta, tj. nijak moc nevetrala. Po dvou tydnech uz skoro neni citit (pro mne!) ani tak, si myslim, ze na susaku na dostatecnem vzduchu by to celkem vypachlo uz po tydnu. Hlavne kdybys to machal jeste jednou.
"Prasek" z DM drogerie ma vyrazne mene parfemu. To vypachne za par dnu.
Dromedaro píše:Já většinou potřebuji vyprat pot, zaschlé bláto na nohavicích a a také zabarvení od trávy
Atsko Ti dostane pryc to prvni uplne, to druhe skoro uplne (zavisi, jak hluboko se do vlaken blato dostalo a jak dlouho to tam "stalo"), to treti Ti uplne nevypere asi zadny prostredek vhodny na membrany.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 22, 2022 12:24

apuka píše:Atsko Ti dostane pryc to prvni uplne, to druhe skoro uplne (zavisi, jak hluboko se do vlaken blato dostalo a jak dlouho to tam "stalo"), to treti Ti uplne nevypere asi zadny prostredek vhodny na membrany.


To je pak otázka, proč kupovat prací prostředky za takové peníze, když efekt je téměř nulový. Ten pot vyperu z oblečení i jen ve vodě. To je jako ty drahé eko-bio čistící prostředky, který jsou ve skutečnosti jen předražená soda s vodou.

To se spíš poohlédnu po tom Perwolu, jak píše Etheric. Je to i na membrány, recenze to má dobré a je to za 150 kč na 45 praní.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod apuka » úte bře 22, 2022 12:44

Holt, je to neco za neco. Jak napsal mike - na vetsi znecisteni musis pouzit nejaky Persil/Ariel a pod. Jen s vedomim, ze latky v nem (ktere zabezpeci to, alespon zdanlive, vycisteni a miznuti fleku) neudelaji s vysoce funkcnim materialem mnoho dobroty. Nebo budes setrit material, ktery potom dele a lepe vydrzi, zato vsak bude obcas mit nejaky ten flek.

V podstate to same plati i pro bezne materialy, jen tam Te to tak neboli a je TI jedno, jestli bavlnene tricko vydrzi pet let nebo sedm.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » úte bře 22, 2022 13:28

@Dromedaro: neasi, ty různý sportwashe jsou zlodějina. Nejen, že to pořádně nepere, ještě to stojí majlant. Ale co, aspoň to nezničí funkční prádlo, když už nic. Jenže to ten Perwoll za zlomek ceny taky, a aspoň to pere. Peru v tom všechno, jak membrány, tak ponožky i ložní - do mojí pračky nic s obsahem změkčovadel, rozjasňovačů atd nesmí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod apuka » úte bře 22, 2022 14:20

Dopoledne jsem pral 3 bundy v "prasku" z DM - P Alphu s Microlightem, PL Silver se zaterovou latkou a mikinu z P Classic Micro (s gridovou strukturou). V jedne naplni pracky vsechno spolu. Potom jsem je vyvesil na balkon schnout a jsou tam nektere zajimave zjisteni. Neco z toho je i pro "prasek".

1) pri vytazeni z pracky nejvice vazila mikina Classic Micro, i kdyz normalne je to asi nejlehci nebo tesne druha. Ale zadrzela s velkym naskokem nejvice vody. Druha byla primaloftka, kde zaterova latka trochu drzi vodu mezi sebou a izolaci. P Alpha byla jen hodne mirne navlhla, to by se v pohode dalo oblect, ale Microlight na nem byl durch mokry.

2) Po asi necelych 10 minutach na snure Alpha byla sucha, Microlight na nem stale mirne mokry, PL Classis micro ztratila vetsinu ze zadrzene vody, ale byla jeste citlene vlhka, primaloftka (susena naruby) jeste stale mokra, z kapuce jsem vytlacil dost vody.

3) Po cca 1,5 hodine suseni Alpha vcetne Microlightu je uplne sucha, PL Classic Micro skoro, jen zesilnena latka na ramenou a na kapsach zevnitr je jeste vlhka, primaloftka je uz jen citelne vlhka, ale dala by se uz oblect, vevnitr by bylo sucho.

4) Ty ruzne materialy ruzne silne prijimaji vuni prasku - Primaloftka je citit jen hodne malo, P Classic Micro skoro vubec a na P Alpha byla citit nejvic (ale taky malo), Microlight na ni trochu min. Ale zajimave, ze po deseti minutach proveseni na zidli uz i cela bunda z Alphy ma jen takovou hodne mirny zavan vune, skoro stejne nic jako Classic. Rekl bych, ze do vecera uz bude citit jen "nove vyprani" ale ne parfem u vsech bund.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 29, 2022 6:47

Tak z Jelena mi včera odepsali. Pokud je od výrobce oblečení uvedeno, že se má prát ve speciálním pracím prostředku, mám použít ten speciální prací prostředek. Pokud je od výrobce oblečení uvedeno, že je možné prát v běžných pracích prostředcích, můžu použít prací prostředek od Jelena, ale raději Jelen - prací gel na sport. To mě tak napadá, jak to tedy s tou ekologičností a šetrností, kterou se Jelen prezentuje, tedy je.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 29, 2022 10:12

tak je to odpoved kdy si na triko nevezme ze budres prat drahou membranovku za 10t v jejich prasku kterej zalepi pory a membrana prestane dychat a s ekologii to nijak nesouvisi...

ekologicnost poznas dle slozeni, cim kratsi tim lepsi. cim min nejakych pochybnych sloucenin a vuni, lepsi. pokud je vsechno ve slozeni setrny k prirode nebo v nejlepsi forme pro dosazitelny efekt prani a eko.

ja peru vsechno az na membrany (a peri) v jakymkoli gelu (persil, perwol, jelen, bonux) co zrovna nafasuju k narozeninam od tatinka a zadny obleceni ujme jeste nedoslo.

jo mela sem jednou praci orechy. je to 100% eko a 100% je to k nicemu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 29, 2022 10:27

Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 29, 2022 14:41

Mawenzi píše:jo mela sem jednou praci orechy. je to 100% eko a 100% je to k nicemu.


Jo, taky jsem je jednou měl a souhlasím s tvým závěrem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » ned bře 10, 2024 12:42

Dam svůj dotaz sem, i když úplně neodpovídá názvu, ale jiné a vhodnější jsem nedohledal.

Chci se zeptat, jak je to s použitím programu pára na pračce, který následuje hned po prani, když jej zvolím. Jde mi o vhodnosti použití u funkčních outdoorových věcí, kde je nejčastěji uvedeno praní na 30-40 stupňů. Můžu u tohoto oblečení po vyprání použít program napařování, které trvá půl hodiny a prádlo je po vytažení horké? Jde mi o to, že kdyz se to má prát ve vodě na 30-40 stupňů, tak jestli nevadí horká pára. Mě logicky napadá, že to vhodné není, ale jestli třeba horká pára na to oblečení působí jinak než horká voda a nevadí to? Na štítcích jsem nic o zákazu napařování nenašel, ale kdoví jestli ta značka vůbec existuje.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » ned bře 10, 2024 18:23

Proč bys to (napařování) dělal, normálně vypraný to není dostatečně OK? :-k
To je kvůli tomu, že pak věci nevypadaj tak pomačkaně, ale nepereš šaty na ples...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 11, 2024 11:26

Tak protože třeba ty outdoorové trenky a ponožky se mají také prát jen na 30 a mně to přijde málo. Nehygienické.
Ta pára zlikviduje pachy i bakterie.

Další věc je, že některé věci nosím i po městě a nerad žehlím, skoro vůbec, tak aby to nebylo pomuchlané.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » pon bře 11, 2024 15:32

Zas to zbytecne komplikujes. Jestli se bojis prat na vic, nez 30, abys to neznicil, tak para, ktera by znicila bakterie, tomu da zabrat vic. Ja tyhle veci peru vsechny na 40 a zadny problem ani po mnoha letech. Zehlit netreba, staci vyvesit. Ve funkcnim obleceni bych teda po meste nechodil, protoze smrdi uz par minut pote, co si ho obleces. Myslim umelinu, merino neni funkcni obleceni (a pere se na vlnu) ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 11, 2024 17:57

mike píše:Jestli se bojis prat na vic, nez 30, abys to neznicil, tak para, ktera by znicila bakterie, tomu da zabrat vic.

Dík. Tohle jsem chtěl vědět.
Co se týče uměliny a smradu, tak nevím. Já měl trika z decathlonu/ uměliny za cca 150Kč kus a ta po celodenní tůře smrděla dost i se v rom člověk cítil nepříjemně. Po pár dnech ani nemluvím. Pak jsem koupil nějaká funkční trika snad 900Kč za kus a ty jsou dobrá. Nosím je už tak dva roky a pořád vypadají jako nová, jsou docela odolná a nějak nevnímám, že by brzy smrděla. Jedna z věcí, kdy se vyplatilo koupit značkové a drahé triko.

Merino jsem nemyslel a ano , to peru na program vlna a jen v pracím gelu určené na vlnu.

Nedávno jsem zjistil, že se mi asi podařilo znehodnotit domácí zimní povlečení na spaní z mikro plyše. Začalo mi připadat, že už není tak hřejivé jako když jsem jej koupil, tak jsem zkusil pátrat a zjistil jsem, že se nemá prát s aviváží, což mě nenapadlo, že by tomu vadilo. No a já do toho při praní přidával aviváž, protože mám rád, když povlečení voní. Sice jsem jej už párkrát použil ale všiml jsem si té snížené hřejivosti až nedávno po dalším vyprání, kdy to asi překročilo bod, kdy další vyprání v aviváži se na tom podepsalo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2024 18:12

Jaj, tak napíšu rovnou, že potřebuju vyprat mapu z trenek a z těch stojících klacků udělat opět ponožky :D
Tyhle dvě věci peru zvlášť. Ponožky nejdřív v kýblu, pak do pračky i s trenkami a čímkoliv jiným, co může na 40. Normálně vyperu na 40 s předepírkou a extra mácháním, vše je naprosto OK.
High tech mikiny, trika, bundy,... peru klidně dohromady, ale ne s ponožkami a trenkami. Ty peru zvlášť, kdybych je dal na 30 s mikinou a trikama, smrdí po vyprání komplet všechno :D
Funkční outdoor hadry (vyjma bund) snad zmačkat ani nejde...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 11, 2024 18:20

dromedaro
do lozniho pradla pouzivam par kapek eterickyho oleje do prani, kdyz chci aby vonelo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 11, 2024 20:14

Dík. Eterický olej do praní jsem neznal. Podívám se.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Lipon » pon bře 11, 2024 23:38

merino věci normálně pereme s ostatníma sportovníma věcma na 40°C na program sportovní oblečení nebo rychlý program 40 min na 40°C a nic se tomu nestalo

vlněný program má smysl na jemné vlněné svetry apod.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » úte bře 12, 2024 1:25

Etheric píše:Ponožky nejdřív v kýblu, pak do pračky i s trenkami a čímkoliv jiným, co může na 40.

Proc v kyblu? Nosis ponozky mesic? Ja trekove davam se sportovnim pradlem intenzivni na 40 a normalni s cimkoliv jinym na 40. To uz spis trenky, moje pracka ma program na smes bavlny a umeliny, je to na 40, ale ucinnost pry jako 60, takze tam. Popravde, nejspinavejsi mam asi bavlnena tricka, ve kterych varim 8-[ Ty tam jdou taky.

Lipon píše:vlněný program má smysl na jemné vlněné svetry apod.

Merino je jemnejsi, nez svetry z klasicke vlny. Tricka davam na program na vlnu na 40. Pry je to lepsi, protoze vlna nema rada teplotni soky a pak se srazi. Na vysledku prani samozrejme rozdil poznat neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 12, 2024 3:18

Já merino (trika, ponožky) peru podle toho, co u toho bylo napsáno. Tedy prát na 30 a obrácené naruby na program jemné prádlo nebo vlna.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » úte bře 12, 2024 7:14

mike píše:Proc v kyblu? Nosis ponozky mesic?

Stačí jednodenní výlet a sou jak prase, zejména když si nevezmu návleky. Musel bych ty prací cykly pustit dva :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Lipon » úte bře 12, 2024 10:39

mike: nic z merina se mi nesráží, všechny trička i trenky mám několik let (čisté merino - devold, icebraker, 2 cyklodresy, jeden slabší, druhý silnější s neprofuk panely, novější mix doubleface), a na vlnu jsem to nepral nikdy
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod apuka » úte bře 12, 2024 12:15

Nam se merino ponozky spise zvetsuji nez srazeji. Nezavisle na teplote (svoje starsi 100% merino Smartwooly jsem zkousel schvalne zmensit vypranim na 90 - nic.) Napr. ted nosim na svych 46,5 nohou jako spodni ponozky do pohorek manzelcine byvale ponozky, pri koupe to byla velikost 35-38 :-). A neni to ojedinele, ani neni to zavisle na znacce.

Rekl bych ze neni merino jako merino a do toho jeste muze vstoupit i primes. Jednou prani pusobi tak, jindy naopak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » úte bře 12, 2024 15:44

Lipon píše:mike: nic z merina se mi nesráží, všechny trička i trenky mám několik let

Mas nejake porovnani? Ja jo. Kupuju stejna tricka od IB uz mnoho let (17?) a nektera starsi (tak 10 let) mi zustala ve skrini. Kdyz je oblecu, jsou vyrazne mensi a tuzsi, nez ta novejsi. Merino pranim postupne degraduje, ale tak pomalu, ze si toho nevsimnes. Na druhou stranu pokud to clovek nosi, tak merino stejne odejde, zacnou se delat dirky, nejdriv male a pak vetsi. Ale proc spravnym pranim zivotnost trochu neprodlouzit. A i kdyby ne, tak se tim urcite nic nepokazi.

apuka píše:Nam se merino ponozky spise zvetsuji nez srazeji.

To je v poradku, v apukavesmiru je vsechno naopak :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod apuka » úte bře 12, 2024 16:08

Neboj, byly i ponozky, kde to bylo naopak a po par vypranich je zacala nosit manzelka, kym ji po dalsich par vyprani nezacaly byt male. Ale to nebyly z merina.
mike píše:Mas nejake porovnani? Ja jo. Kupuju stejna tricka od IB uz mnoho let (17?) a nektera starsi (tak 10 let) mi zustala ve skrini. Kdyz je oblecu, jsou vyrazne mensi a tuzsi, nez ta novejsi. Merino pranim postupne degraduje, ale tak pomalu, ze si toho nevsimnes.
Ja TI nevim... Ja sice tolik IB tricek nemam a taky je moc casto nenosim, zato syn ano (celkem asi 9-10 tricek) a to vetsinou stejnou velikost. Ale velikost v jednom modelovem roce nemusi odpovidat velikosti v jinem roce. Ani u tricek ze stejne rady, jen s jinym obrazkem. Uz se stalo, ze jsme museli synovi jeho nove M nakonec vymenit za S, ktere stale bylo vetsi nez predesle M - proto stejna velikost jen vetsinou. A abys nerekl, ze je to srazenim, tak taky uz nekolikrat bylo nove M-ko viditelne mensi nez stare tricka (coz synovi nevadilo, protoze byl na rozhrani S a M) - a take uz jsem po nem "zdedil" tricko, ktere se mu tak roztahlo, ze ho uz nechtel oblect.
Podobne - az na "zdedeni" :-) - to mela manzelka, i kdyz ona mela min tech tricek.

Takze Tvoje "srovnani" teda asi moc verohodne nebude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » úte bře 12, 2024 16:31

Kupuju ta tricka prubezne celou dobu a uz jsem jich spotreboval desitky. Pravda, co jsem prestal chodit do prace, tak spotreba klesla ;-) Mam taky ovsem pamet a vim, jak mi ta tricka sedela, kdyz byla nova. Prijemna a volna, zatimco kdyz ted vypadla ze skrine a zkusil jsem je, tak byla uzka a tuha. Pricemz jsem od te doby spis zhubnul. Proste tu historii mam primo v rukach a zmena je videt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Lipon » úte bře 12, 2024 21:18

Kdybych neměl srovnání, tak to sem asi nepíšu.
Už několik let mi jsou. Dřív mi byly na tělo, ted jsou volná. I když mi u pasu pár cm ubylo, pořád jsou trika volná i přes pravidelné praní. Tvou logikou by mi měla být pořád natěsno, spíš čím dál těsnější. Nejsou.
Všechna jsou Devold, s krátkým i dlouhým. Celkem asi 4 nebo 5 ks.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod booze » úte bře 12, 2024 21:35

Me se scvrkavaji IB s dlouhym rukavem, Zulu vsechny a Decathon s dlouhym.

Zvetsuji se Rab, Devold, cina

Neutralni Smartwool.

Ponozky se scvrkavaji SherpaX, Rioba, High Point
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » stř bře 13, 2024 0:14

@Lipon: pisu o sve (dlouholete) zkusenosti s IB.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod lojzmen » pon bře 25, 2024 23:44

Dromedaro - pokud chceš dezinfikovat při nízkých teplotách praní, můžeš použít dezinfekci na prádlo. Já používám (někdy) něco s názvem Sanytol.
Leje se to do přihrádky na aviváž. V mé staré pračce Elektrolux jde poslední máchání přes přihrádku aviváž, takže je to jednoduché.

Jak jsem k tomu přišel? Dlouhá léta používám prací prášek Jelen, protože není příliš parfrémovaný.
Pak prášek nebyl a koupil jsem prací gel Jelen. S gelem mi po nějaké době používání vesměs na 40°C zasmrádla pračka a prádlo. Typický pach mokré hadry.
Nepomohlo vyprání povlečení na 90°C, pomohl Sanytol (hned napoprvé) a vyhození zbytku gelu. Bohužel, ten můj Sanytol třeskutě voní, takže mi asi vydrží dlouho.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení