Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » úte bře 26, 2024 8:29

Čistá pračka je úplnej základ. Mám ju ale 9 let a je furt krásně čistá, prádlo z ní taky. Perwoll sport pračku nezasírá, oblečení vypere a nezničí (ani jeho vlastnosti) a nemá vůni, respektive takovou lehkou, co za několik dní na sušáku vyvane pryč. Peru v tom též ložní na 60, taky v tom Perwollu, prostě nic sypký nebo co má rozjasňovače, změkčovadla atp mi přes práh nesmí. Jednou za cca půl roku tam hodim tabletu do myčky, k tomu nějakej starej čistej hadr a pustim to na 90. Pračka je po 9 letech furt jako nová. Jo a po každým praní otevřu horní přihrádku a dveře, aby mohla vlhkost odcházet a netvořil se uvnitř nový svět..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 26, 2024 16:12

jak se pozna spinava pracka?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » úte bře 26, 2024 16:15

Smrdi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 26, 2024 18:31

tak to je moje pracka v klidu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod lojzmen » stř bře 27, 2024 0:12

Mám pračku čistou. Občas vyčistím filtr. A větrám ji.
Tablety a změkčovadla jsem nikdy nepotřeboval.
Ten ekobio gel Jelen byl můj první, a asi i poslední gel v pračce.
Asi po něm někde zůstal životodárný povlak.
Když už Sanytol mám, občas jej použiji.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » stř bře 27, 2024 5:44

lojzmen píše:Ten ekobio gel Jelen byl můj první, a asi i poslední gel v pračce.

Já už bych nikdy nešel do sypkýho, to zasírá pračku, navíc téměř všechny sypký obsahují změkčovadla, optický rozjasňovače a jiný, což je přesně to, čemu se snažíme vyhnout.

Mawenzi píše:jak se pozna spinava pracka?

Krom toho že smrdí.. Zajedeš prstem za těsnění, jestli je na něm bordel, vyčistit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 9:25

etheric
tesneni obcas cistim, to mi prijde jako zakladni pece.

spis dem si rikala zda jeste jinak to muzu poznat a neco pro tu moji udelat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod lojzmen » čtv bře 28, 2024 1:11

Etheric píše: ..Já už bych nikdy nešel do sypkýho, to zasírá pračku, navíc téměř všechny sypký obsahují změkčovadla, optický rozjasňovače a jiný, což je přesně to, čemu se snažíme vyhnout.


V klidu. Téměř všechny prací gely obsahují ... atd.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » čtv bře 28, 2024 5:31

Perwoll sport ne, je levnej, funguje, hadry neničí a nesmrdí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 28, 2024 6:22

ja pouzivam perwol/persil kdyz dostanu k narozkam a mulieres (driv i laveru) kupuju, a pracka nesmrdi...

slozeni mulieres
30% voda, 5-15% olivové mýdlo*, <5% parfém (mix přírodních esenciálních olejů (Citral, Linalool, Limonene), ocet, glycerin, levandulový extrakt*, kyselina citronová, sorban draselný, benzoát sodný.

s mulieres su hodne spokojena, uz v tom peru tak 3 roky, vyhoda, ze v brne se da stocit do sve nadoby.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » čtv bře 28, 2024 7:22

Obsah mýdla 5-15%? Klidně tam může být jen těch 5%... Moc důvěry ve mně takový složení nebudí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 28, 2024 9:20

lojzmen píše:Dromedaro - pokud chceš dezinfikovat při nízkých teplotách praní, můžeš použít dezinfekci na prádlo. Já používám (někdy) něco s názvem Sanytol.
Leje se to do přihrádky na aviváž. V mé staré pračce Elektrolux jde poslední máchání přes přihrádku aviváž, takže je to jednoduché.

Dík za tip, to by vlastně taky šlo. Zrovna ten Sanytol dezinfekce jsem zahlédl v obchodě, ale myslel jsem, že je to na čištění pračky.

Já také používám prací gel Jelen a nevšiml jsem si, že by smrděl. Ale začal jsem jej dávat i do vody na vytírání podlah, protože krásně umyje a všiml jsem si, že když to trochu přeženu, tak má pak celý byt nějakou dobu takový divný zápach. Ale asi to cítím jen já, protože jsem to zkoušel vytřít před návštěvami a nikdo nic necítil, jen já.

Já mám na pračku tuším něco od Sava na čištění. Taky to tam jednou za čtvrt roku naleju a pustím na nejvyšší teplotu na co nejdelší dobu. Jen já mám problém, že ta pračka to prádlo váží na začátku, takže když takhle pustím nejdelší program na čištění, tak třeba tři hodinový program mi to zkrátí třeba na hodinu.
Přidávat hadru na čištění mě nenapadlo. Zkusím jak píše Etheric. Možná by tím šlo vyřešit i to zkracování, že bych tam naházel třeba kilo čistých hader. Jinak klasika po vyprání nechám vysušit otevřenými dvířky.

Etheric píše:Obsah mýdla 5-15%? Klidně tam může být jen těch 5%... Moc důvěry ve mně takový složení nebudí

Jelen má ve svém složení napsané - 5% nebo více, avšak méně než 15%: mýdlo, aniontové povrchové aktivní látky :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » čtv bře 28, 2024 12:11

Nechápu ten rozsah. 5-15% trefíš od oka, předpokládal bych, že když to dělají ve velkým, že to nedělají od oka, že mají nějakej postup včetně množství, co jim zaručí stálost produktu ...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 28, 2024 14:46

5 - 15 ma ve slozeni vetsina gelu. takze ciste toto asi neni nic k odmitnuti vyrobku, ackoli ten duvod neznam, proc to neni presne.

ten tvuj perwol sport z netu
5-15 % aniontové povrchově aktivní látky; <5 % neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, fosfonáty; enzymy, parfémy (Hexyl Cinnamal, Amyl Cinnamal, Linalool, Limonene, Citronellol), konzervační činidla: Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone

takze... mejch 5-15 v tobe duveru nevzbuzuje, ale tvejch 5-15 je cajk:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » pát bře 29, 2024 5:01

Taky to nechápu, asi to dělají od oka. Nebo to časem degraduje, takže z výroby je 15%, ale ke konci trvanlivosti méně. Taky možnost. Každopádně Perwoll nemá mýdlo, rozjasňovače, změkčovadla, což je pro mě podstatný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 29, 2024 7:28

o prispevek vys mas slozeni tvyho perwolu a nevim jak ty, mydlo tam vidim. Navic teda zrovna mydlo mi vadi ze vseho nejmin v tom slozeni :D (jako peru v perwollu a persilu, kterej ma slozeni podobny, taky, kdyz dostanu), ale myslim, ze sou tam horsi veci, nez mydlo :D

rozjasnovace se davaji hlavne na bily pradlo, to nemam zkusenosti, protoze bilou mam jednu podprdu a ta teda uz davno bila neni, to me moc netrapi :D takze praci prostredky na bily nekupuju, ale presne tam maji rozjasnovace svoje misto.

Naopak zmekcovace jsou dobry, protoze pomahaji lip prat. Naopak nechces fosfaty jako zmekcovace, ale zrovna v CR je myslim prodej pracich prostredku s fosfaty zakazanej uz nekolik let, takze by byla asi fuska sehnat neco s fosfatama.

naopak je trochu problematicky toto Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone, coz jsou velky kozni alergeny a treba persil ma vyslovene v navodu uvedeno: Varování. Obsahuje 2-methylisothiazol-3(2H)-on. Může vyvolat alergickou kožní reakci

Takze v pesilu/perwolu peru jen obcas, kdyz dostanu, tak pouziju, ale sama bych si to nekoupila.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » pát bře 29, 2024 12:20

S mýdlem jsem to popletl. Já tam nechcu ty "zlepšovadla".
Mawenzi píše:Naopak zmekcovace jsou dobry, protoze pomahaji lip prat.

Naopak. Pomáhají tomu, že funkční oblečení nebude fungovat. Viz aviváž vs funkční prádlo.
Alergeny neřeším, respektive jsem po ničem - vyjma práškových Persilů, Arielů atp - ještě neměl problémy. Dávám extra máchání navíc. Tekutej Perwoll sport mi nijak nevadí. Ani pračce a oblečení.
Koukal jsem na nějaký spešl přípravky na funkční prádlo a ty ceny, to ať si nechaj..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod GreyMouse » pát bře 29, 2024 17:23

@etheric: Nezaměňuješ změkčovače vody a aviváž? Řekla bych, že to není totéž.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 29, 2024 18:37

greymouse
me prave funckni obleceni vsechno funguje paradne, taky v tom nevidim problem.

etheric
znova tady zkopiruju slozeni tvyho perwol sport

5-15 % aniontové povrchově aktivní látky; <5 % neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, fosfonáty; enzymy, parfémy (Hexyl Cinnamal, Amyl Cinnamal, Linalool, Limonene, Citronellol), konzervační činidla: Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone

fosfonaty, abys to nemusel hledat, jsou pritomny kvuli zmekcovani vody. Takze... podle tohoto bys to pradlo vsechno musel mit davno zniceny, ale protoze pises, ze funguje skvele, tak zmekcovace vody asi nebudou mit na prani funkcniho pradla vliv. Navic jsem jeste nikdy nevidela upozorneni, ze se funkcni pradlo nema prat ve vyrobku se zmekcovacem, zato sem videla, ze vyrobky prane v nemeckych prascich nebudou uznany na reklamaci :D tak to me zas pobavilo, protoze ariel, bezne dostupnej u nas je nemeckej a denkmit z dmka, hojne v cr kupovany, je taky nemeckej. Tak to sem se trochu chytala za hlavu, myslim, ze u nas je tak nejak vetsina tech prasku nemecka znacka...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Etheric » pát bře 29, 2024 19:13

Já myslel změkčovadla oděvu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Oblečení

cron