Prodyšnost bundy s goretexem

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prodyšnost bundy s goretexem

Příspěvekod Peca » úte pro 7, 2004 9:49

Zdravím. Mám docela špatné zkušenosti s odvětráváním při zátěži (např. při běžkování). Vlhkost se neodvětrá (i když mám odeplé větrací kapsy), srazí se na vnitřní straně bundy. Stačí 1 hodina na běžkách a pak zbytek dne suším bundu. Má někdo podobné zkušenosti? Jak je to u jiných membrán?
dík
Peca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 7, 2004 9:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod ONDRA » úte pro 7, 2004 12:25

jestli myslis ten goretex, tak si nejsem jisty jestli je to na ty bezky vhodne...(kondenzovanou vlhkost by mely propoustet neporezni membrany) Spis bych vzal nejaky ten pertex nebo neco podobneho lehkeho s vysokou prodysnosti, nevim cemu na bezky nepromokavou bundu(?). takovou zatez asi nezvladne zadna membrana
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

GTX je na bezky nevhodny

Příspěvekod air » úte pro 7, 2004 12:56

ONDRA píše:jestli myslis ten goretex, tak si nejsem jisty jestli je to na ty bezky vhodne...(kondenzovanou vlhkost by mely propoustet neporezni membrany) Spis bych vzal nejaky ten pertex nebo neco podobneho lehkeho s vysokou prodysnosti, nevim cemu na bezky nepromokavou bundu(?). takovou zatez asi nezvladne zadna membrana

Presne tak! Na bezky patri pertex - je na ne snad nejidealnejsim materialem. Membrana bezkovani rozhodne neudycha. Doporucuju precist clanek o membranach treba na www.treknet.cz nebo o oblikani obecne na Svetoutdooru.cz.

Lehce me ale desi jak vsichni rikaji, ze ty bundy tak dlouho schnou!?! :(
air
 

Příspěvekod Vojtos » úte pro 7, 2004 15:40

Jám mám na běžky asi nejlepší zkušenost z windstoperem neměl problém s "udejcháním" a během chvilky je suchej.
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Vetrani kapsama atd.

Příspěvekod Peter » stř pro 8, 2004 7:17

Ja osobne neverim ze vetrani kapsama je dost ucinne. Zkousel jsem si nekolik bund s timto systemem a pri pohybu jsen necitil nejakou vyraznou vymenu vzduchu v bunde, coz u me je citi celkem dost. Jednoduse kdyz se pohybuji tak se pumpuje vzduch ven a zpet. Mam starsi bundu od polskeho Alpinusu s vetranim v podpazi. Kdyz hodne makam tak se dost potim (asi jako kazdy) a vetsinou vetram i v zime otevrenim zipu v podpazi. Otvory lze pomoci sucheho zipu drzet vice otevrene nez jenom rozepnutim zipu. Vetsinou to jeste pokud nefici nebo nelije jako z konve kombinuji s rozepnutim zipu vepredu odspodu (ma efekt jenom bez baglu). Nosim ji i na bezky, ale ja nechodim honit kilometry na upravene trate a pri BC se jedna spise o rychlejsi chuzi nez beh. Tudiz potim se zcela jiste mene. Pokud jedu na cely den nosim sebou gore a lehkou aktiventku. Pokud je pohoda tak dve vrstvy Moiry a aktiventka staci, Kdyz je necas tak nahodim gore.

Zkus uvazovat logicky a musi prijit na to ze pri velek namaze vypotis toho tolik ze krome lidske kuze neni material ktery by to ustal bez uhony. Pokud se obleknes do funkciniho pradla a na to windstoper nebo polar, tak nebudes mokry jako mys, ale take ne suchy. Jak na to das gorac tak budes jako pod sprchou. Pokud ti v prodejne nekdo tvrdil neco jineho tak lhal (a je fuk zda nevedome nebo vedome).

Co se tyce schnuti tak to je zavisle na podminkach. Ja osobne se potim nejvice na predlokti. Sel jsem tyden v horach a z toho mi jenon jeden den neprselo. Tudiz mel jsem gore na sobe permanentne a nekdy jeste plastenku navrch. Bunda byla zevnit vlhka ale nikdy ne mokra krome dolni casti rukavu. Susil jsem jenom v noci tak ze jsem bundu otocil naruby a povesil ve stanu jak se dalo. Mohu tvrdit ze splnila me ocekavani a schla prubezne pri pohybu.

Nemam vytestovano jak by se chovala pri intenzivnim pohybu za silneho mrazu. Nejvice co jsem zkousel bylo pri cca -8 za silneho vetru na bezkach (BC) a nebyl problem.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Re: Vetrani kapsama atd.

Příspěvekod Peca » stř pro 8, 2004 8:00

Peter píše:Ja osobne neverim ze vetrani kapsama je dost ucinne. Zkousel jsem si nekolik bund s timto systemem a pri pohybu jsen necitil nejakou vyraznou vymenu vzduchu v bunde, coz u me je citi celkem dost. Jednoduse kdyz se pohybuji tak se pumpuje vzduch ven a zpet. Mam starsi bundu od polskeho Alpinusu s vetranim v podpazi. Kdyz hodne makam tak se dost potim (asi jako kazdy) a vetsinou vetram i v zime otevrenim zipu v podpazi. Otvory lze pomoci sucheho zipu drzet vice otevrene nez jenom rozepnutim zipu. Vetsinou to jeste pokud nefici nebo nelije jako z konve kombinuji s rozepnutim zipu vepredu odspodu (ma efekt jenom bez baglu). Nosim ji i na bezky, ale ja nechodim honit kilometry na upravene trate a pri BC se jedna spise o rychlejsi chuzi nez beh. Tudiz potim se zcela jiste mene. Pokud jedu na cely den nosim sebou gore a lehkou aktiventku. Pokud je pohoda tak dve vrstvy Moiry a aktiventka staci, Kdyz je necas tak nahodim gore.

Zkus uvazovat logicky a musi prijit na to ze pri velek namaze vypotis toho tolik ze krome lidske kuze neni material ktery by to ustal bez uhony. Pokud se obleknes do funkciniho pradla a na to windstoper nebo polar, tak nebudes mokry jako mys, ale take ne suchy. Jak na to das gorac tak budes jako pod sprchou. Pokud ti v prodejne nekdo tvrdil neco jineho tak lhal (a je fuk zda nevedome nebo vedome).

Co se tyce schnuti tak to je zavisle na podminkach. Ja osobne se potim nejvice na predlokti. Sel jsem tyden v horach a z toho mi jenon jeden den neprselo. Tudiz mel jsem gore na sobe permanentne a nekdy jeste plastenku navrch. Bunda byla zevnit vlhka ale nikdy ne mokra krome dolni casti rukavu. Susil jsem jenom v noci tak ze jsem bundu otocil naruby a povesil ve stanu jak se dalo. Mohu tvrdit ze splnila me ocekavani a schla prubezne pri pohybu.

Nemam vytestovano jak by se chovala pri intenzivnim pohybu za silneho mrazu. Nejvice co jsem zkousel bylo pri cca -8 za silneho vetru na bezkach (BC) a nebyl problem.


dík za rady (všech).
V prodejně mě doporučili bundu s goretexem přímo pro bežky, takže buď chtěli prodat, nebo se nepotí :twisted:
Peca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 7, 2004 9:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Návštěvník » stř pro 8, 2004 10:25

Muzu se jenom zeptat kde ze ti to poradili?Delam si takovy osobni pruzkum...
Návštěvník
 

Příspěvekod Vojtos » stř pro 8, 2004 10:58

Anonymous píše:Muzu se jenom zeptat kde ze ti to poradili?Delam si takovy osobni pruzkum...


Jo to by mě taky zajímalo občas mám fakt pocit že outdoorový věci prodávaj lidi co je nosej jenom do města :axe:
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

ponožky

Příspěvekod groula » stř pro 8, 2004 11:22

Vojtos píše:
Anonymous píše:Muzu se jenom zeptat kde ze ti to poradili?Delam si takovy osobni pruzkum...


Jo to by mě taky zajímalo občas mám fakt pocit že outdoorový věci prodávaj lidi co je nosej jenom do města :axe:


Do kamarádova obchodu http://www.horalsport.cz nedávno přišla nějaká roštěnka a pravila, že jí v http://www.hudy.cz prozradili, že používánim normálních bavlněnejch ponožek od vietnamců si bude kurvyt membránu v Gore-texovejch botách....

Jo jo, někdy zvýtězí holt něco jinýho než mozek....
groula
 

Příspěvekod ONDRA » stř pro 8, 2004 12:37

nevim jestli se ji bude mrvit (ale idealni to urcite nebude), ale tem noham moc neulevi... Vsichni vyrobci doporucuji spesl ponozky do gtx
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Příspěvekod Peca » stř pro 8, 2004 13:08

Anonymous píše:Muzu se jenom zeptat kde ze ti to poradili?Delam si takovy osobni pruzkum...


Přesnou adresu neznám (byl sem tam jen jednou před asi 3 rokama), je to někde v odlehlejší části Brna. Specializovaný obchod udělaný z garáže v RD...
Peca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 7, 2004 9:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod groula » pát pro 10, 2004 14:28

ONDRA píše:nevim jestli se ji bude mrvit (ale idealni to urcite nebude), ale tem noham moc neulevi... Vsichni vyrobci doporucuji spesl ponozky do gtx


To je sice hezký, ale tim, že nenosíš do GTX bot trekový ponožky ty boty nezničíš :-) To je jako by ti někdo tvrdil, že pod goretexovou bundou musíš mít windstoperrovou, jinak si jí zničíš :-)
* * groula.org ** - mocná přitažlivost G
groula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř pro 8, 2004 11:26

Příspěvekod ONDRA » pát pro 10, 2004 19:00

groula píše:
ONDRA píše:nevim jestli se ji bude mrvit (ale idealni to urcite nebude), ale tem noham moc neulevi... Vsichni vyrobci doporucuji spesl ponozky do gtx


To je sice hezký, ale tim, že nenosíš do GTX bot trekový ponožky ty boty nezničíš :-) To je jako by ti někdo tvrdil, že pod goretexovou bundou musíš mít windstoperrovou, jinak si jí zničíš :-)


Myslel jsem to spis tak, ze pod tu gtx bundu si nebudes brat bavlnene triko (pri zatezi)...u tech ponozek si myslim ze to plati jeste vic (tam je jeste vetsi "dusno" nez pod bundou)
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Něco na tom bude

Příspěvekod Vladimír » pon pro 13, 2004 14:09

ONDRA píše:
groula píše:
ONDRA píše:nevim jestli se ji bude mrvit (ale idealni to urcite nebude), ale tem noham moc neulevi... Vsichni vyrobci doporucuji spesl ponozky do gtx


To je sice hezký, ale tim, že nenosíš do GTX bot trekový ponožky ty boty nezničíš :-) To je jako by ti někdo tvrdil, že pod goretexovou bundou musíš mít windstoperrovou, jinak si jí zničíš :-)


Podle výrobců se nevhodný materiál z ponožek odírá a jeho drobné částice ucpávají otvory v membráně:-(. je otázkou, jestli to platí na ponožky od vietnamců:-)
Vladimír
 

Re: Něco na tom bude

Příspěvekod groula » stř pro 15, 2004 16:34

Podle výrobců se nevhodný materiál z ponožek odírá a jeho drobné částice ucpávají otvory v membráně:-(. je otázkou, jestli to platí na ponožky od vietnamců:-)


Nějak si nedovedu představit, jak se odlupky z ponožek dostávaj přes podšívku až do gore-texový membrány :mrgreen:
* * groula.org ** - mocná přitažlivost G
groula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř pro 8, 2004 11:26

Re: Něco na tom bude

Příspěvekod airmt@seznam.cz » stř pro 15, 2004 22:14

groula píše:
Podle výrobců se nevhodný materiál z ponožek odírá a jeho drobné částice ucpávají otvory v membráně:-(. je otázkou, jestli to platí na ponožky od vietnamců:-)


Nějak si nedovedu představit, jak se odlupky z ponožek dostávaj přes podšívku až do gore-texový membrány :mrgreen:


To je blbost... jak rika muj kamarad, ktery z toho vyrabi bundy - je to jako bys chtel cajovy sitko ucpat balvanem... On totiz GTX ma 20 mil (nebo dokonce mld?) direk na cm2.

Ale myslim ze smysl proc si brat dobre ponozky je jinde - dobre ponozky lepe sedi na noze, nemas z nich puchyre (nesoupou se po noze a taky nedrzi pot - zustavaji ne primo suche ale PODSTATNE sussi nez balvnene ponozky - a mokra hadra ti udela puchyr snadneji nez sucha). Ten odvod vlhkosti je asi nejdulezitejsi - nohy nejsou tak zaparene, casto ty ponozky maji antibakterialni upravu, takze nohy zustanou taky zdravejsi. A ty ponozky jsou proste opravdu komfortnejsi.
Vubec to neres, jdi do obchodu, vytahni 200 Kc a jedny si kup. Vyzkousej na ture nejdrive tyhle a pak ty stare obycejne. Udelej to v tehle posloupnosti. Opacne bys hledal "mouchy" a nevsiml by sis zlepseni. Clovek si snaze vsimne zhorseni... - ono z horsiho do lepsiho se jde dobre ale naopak je to horsi... Proto taky spousta lidi co vyzkouseli funkcni pradlo nechapou jak bez toho mohli drive existovat :)
airmt@seznam.cz
 

To je trochu prehnane.

Příspěvekod Peter » čtv pro 16, 2004 7:01

To tvrzeni se i zda pritazene za vlasy. Pokud ty boty nestojive skrini tak se do ni sype vrchem pracha jine smeti at delas co delas. Nezanadbatelny odpad se uvolnuje take z kuze na nohou.

Takze pokud by platilo toto tvrzeni tak by musel kazdy vyrobce bot doporucit natahnout na ponozky prezervativ a na celou boty zvenci igelitovy pytel. Nebo lepe nechte boty doma a jdete naboso.

Myslim si ze to je na zvazeni kazdeho uzivatele jak se vybavi a v cem se citi v pohode. Nicmene ja si bavlnene ponozky nedavam do gore bot, protoze mne vice tlaci a dele schnou nez vsechny ty poly- ponozky.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vorec » sob led 1, 2005 14:03

No tak to je riadna kravina s tymi bavlnenymi ponozkami. To by som fakt chcel vidiet ako to v topankach ten chumac prejde cez podsivku az to porov v GTX membrane. Ponozky na baze syntetickych materialov sa odporucaju namiesto bavlny kvoli tomu aby sa maximalizoval efekt odvodu potu (co je tiez blbost lebo GTX to nikdy nema sancu udychat), ale vzdy mam lepsi pocit ked mam v tych topankach prijemne CoolMaxy s Lycrou, ktore nikde netlacia a neskriabu, ako nejake bavlnky, ktore po 6-hodinovej ture vazia asi 1 kg.
Uživatelský avatar
vorec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: úte pro 28, 2004 19:30
Bydliště: Dubnica nad Váhom


Zpět na Oblečení