"Nejuniverzálnější" dámská bunda

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

"Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod lucica » ned srp 23, 2020 23:59

Ahoj, po prostudování některých vláken se mi výběr podstatně zúžil, ale přesto si nejsem jistá, která (a jestli některá) pokryje to, co bych si od bundy představovala.
- výlety po CZ/SK horách
- abych při sebemenší námaze nebyla mokrá jak myš
- aby vydržela případný déšť/přeháňku
- aby se dala využít a nakombinovat převážnou část roku

https://www.highpoint.cz/produkty/damsk ... acket.html
https://www.highpoint.cz/produkty/damsk ... acket.html
https://www.hanibal.cz/marmot-bunda-wm- ... rctic_navy

Moc děkuji za rady, Lucie
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 24, 2020 6:04

ta sofsthellka by prehanku vydrzet mela, ty druhy dve sou membranovky a budes mokra jak mys a budes je nosit JEN na dest, jinak ne...

sla bych do sofshellky a pripadne nejake.vyprodejove membranovky do 3t k tomu...

jinak nevim, jakou mas postavu ale HP ma priserne kratky strihy:( takze to chce vyzkouset
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod lucica » pon srp 24, 2020 7:58

Velikost nosím M a měřím 170 cm. Takže nijak moc vysoká nejsem. Snad by tedy seděla.
Jen k té prodyšnosti - ta Victoria od HP má prodyšnost dle čísel dobrou. Opravdu ji vynosím jen do deště? Vypadala jako přesně to, co hledám. Že nepustí slabší nebo nárazový déšť a přitom nebudu zpocená jak blázen.
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 24, 2020 11:20

No ty čísla jsou ale jenom teorie. Ta sfotshellka bude podstatně prodyšnější, nicméně není nepromokavá, takže po nějaké době proteče. Jak dlouho vydrží těžko odhadovat, záleží na intenzitě deště, větru a zda budeš mít třeba batoh. Ty další dvě bundy vydrží řekněme i hodiny v dešti, ale jsou to membránovky a nedají zase chůzi do kopce aniž by jsi se nepotila. Jak hodně se budeš potit, to zase těžko odhadovat, záleží na teplotě, vlhkosti, námaze a jak hodně jsi potivá. Super univerzální bunda vlastně pořádně neexistuje. Čím víc je univerzální a umí všechno, tak nic neumí pořádně. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod lucica » pon srp 24, 2020 13:52

Jako to tak bývá u většiny věcí. Čím víc toho umí... Chápu. Moc děkuji za názor. Budu si prostě muset rozhodnout, co je pro mě priorita. Primárně samozřejmě neplánuji chodit v dešti. Ale chtěla jsem mít pojistku, když mě někde zastihne.
Naposledy upravil mike dne pon srp 24, 2020 16:24, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod pavproch » pon srp 24, 2020 14:14

Tak. Čísla jsou čísla. Daleko důležitější (u bundy s membránou/zátěrem) je jestli má větrací zipy, a to v takových místech a tak udělané, aby jima nechcalo dovnitř, dyž se potím proti kopci v dešti.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 24, 2020 14:43

Mě třeba přijde, že nepromokavá bunda bez nepromokavých kalhot je do delšího deště takové poloviční řešení. Během chvíle budeš mít mokré kalhoty a poté ti nateče i do bot. Takže pokud to chceš na nějaké to chození a nepolezeš ve špatném počasí po hřebenech, tak bych ti doporučil spíš tu prodyšnou bundu a ochranu před deštěm řešit nějakou outdoor pláštěnkou. Já byl ted v Tatrách a v dešti jsem také nakonec natáhl pláštěnku jelikož jsem neměl nepromokavé kalhoty. Bohužel se mi potvrdilo, že pončo není úplně dobrá věc. Klasická pláštěnka, třeba s hrbem na batoh ochrání před deštěm podle mě lépe.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod apuka » pon srp 24, 2020 15:48

Ja se taky pridavam k rade vzit si radeji softshellku a k tomu nepromok kalhoty a plastenku (pozadavek byl na CZ/SK hory, i kdyz i na SK jsou horsi useky, kde plastenka muze delat ve vetru problemy - viz prislusne vlakno).
Uz jen proto, ze ta SS bunda lehkou prehanku nebo kratsi mrholeni/snezeni v pohode udrzi (kym funguje DWR, da se obnovit), bude dychat o rad(y) lip, funguje i proti vetru a v pripade vetsiho/silnejsiho deste je to, jak psal Pierre111 - namoci se kalhoty, natece do bot. Navic nepredpokladam nepromokavy batoh a vetsina tech jinych ma problem s protecenim od chrbta i s plastenkou na batohu - s nepromokavou bundou jeste vice, protoze bude voda stekavat pod zada batohu. Plastenka prekryje i batoh a vode stece na nepromok kalhoty, kde stece pres vnejsek bot na zem.

Pokud neplanujes delsi pochody v silnem desti, mohou stacit i nepromok kalhoty nemembranove, napr. z Decathlonu za par penez.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod mike » pon srp 24, 2020 16:35

lucica píše:Primárně samozřejmě neplánuji chodit v dešti. Ale chtěla jsem mít pojistku, když mě někde zastihne.

Pojistka je lehka membranova bunda a kalhoty v batohu. Pripadne ta plastenka/ponco, ale pak se musi nejak poresit nohy, jako psali panove vyse. Bud nepromokave kalhoty nebo navleky, ale dost vysoke. Ono se to nezda, ale po nohach dokaze do bot natect fakt hodne vody.

Obecne univerzalni bunda splnujici puvodni pozadavky neexistuje. Bud je nepromokava nebo prodysna. Neexistuje ale ani univerzalni bunda na cely rok mimo deste. Bud je v ni zima nebo horko. Neni ale prece problem mit bund vic, ja si v principu vystacim se trema. Vetrovka na jaro az podzim, membranovka do deste a primaloftka na zimu.

Technicka: necituj prosim zbytecne a nezakladej nova vlakna, pokud uz existuje nejake, kde se da pokracovat. Tohle jsem puvodne chtel nekam sloucit, ale zapomnel jsem a ted uz ho teda necham ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod lucica » pon srp 24, 2020 18:36

Moc děkuji za všechny rady. Myslím, že už vím, na co se zaměřit a ujasnila jsem si, co chtít a co hledat.

Než jsem založila nové vlákno, tak jsem prošla stará témata. Ale k dámským bundám jsem našla jen pár příspěvků z roku 2009 tuším. Mám tak trošku pocit, že jsme tady v menšině oproti mužům :lol: A chtěla jsem znát názor na ty tři konkrétní, které jsem uvedla v prvním příspěvku, ať nekoupím vyloženě něco, co nestojí ani za ty peníze ve výprodeji. Každopádně se omlouvám a příště zkusím zařadit do nějakého existujícího vlákna.
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod mike » pon srp 24, 2020 19:15

V pohode, kdyby to jednoznacne patrilo do existujiciho vlakna, tak uz to tam je, ale sam jsem si nebyl jisty. Puvodne jsem to chtel presunout k nepromokavym bundam, ale nakonec to vypada trochu jinak, a tak to klidne muze zustat :) Aspon bude priste vlakno pro podobne dotazy, najde se vic lidi, co by chteli neco takoveho. Bohuzel tam jeste vyvoj nedospel.

lucica píše:Mám tak trošku pocit, že jsme tady v menšině oproti mužům

Taky mam ten pocit, a tak vitej na OF a mozna prived nejake kamaradky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 25, 2020 5:29

s HP ani marmotem obecne chybu neudelas, jen to chce fakt zvazit SS hundu spis na aktivji pohyb a neprokok/plastenku na dest.

taky je otazka, jak se potis. nektere zeny se skoro nepoti ani pri pohybu, a treba kamaradka nosi spokojene nejakou 5000/5000 bundu moji starou, kterou ja nosila jen chvili, kdyz jsem ji dostala a zjistila jsem, ze su v ni jak mokra jak mys i kdyz stojim a kamaradka v ni CHODI na vylety spokojena... takze muzes patrit k tem, ktere v pohode v nepromokave bunde zvladnou chodit bez vyraznyho diskomfortu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: "Nejuniverzálnější" dámská bunda

Příspěvekod pavproch » úte srp 25, 2020 7:41

Jen dovětek - pokud by to měla být SS bunda (+ převlečná nepropo bunda do batohu), tak dle mého názoru (a zkušeností) jedině SS úplně BEZ jakékoli membrány (prostě NE neprofuk). Ale nemám patent na rozum.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!


Zpět na Oblečení