Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavlny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod skutrjohny » úte úno 11, 2020 11:54

kdykoliv narazim na nejakou diskuzi ohledne Fjallravenu, tak se resi nepromokavost. vsichni jsou jak posedli blazni touto vlastnosti, jako kdyby o nic jineho neslo.
cena je naprosto v poradku, vse zapadni a premiove je predrazene. tady se nicim nevymyka.
a kazdy rozumny clovek, ktery si to zkusi a ohmata, hned vi, k cemu je to urcene.
ma to skvelou zivostnost, je to vyborne zpracovane (po 6 letech tabornictvi, klasicke turistiky, bezneho noseni z toho netrci jedina nit) a co si budeme nalhavat, hezky to vypada (byl jsem v bunde teto znacky vpusten do Berghainu, takze to splnilo i uplne jiny ucel :-D (i v tom nejdrazsim Tilaku by vas tam nepustili)
chapu, ze pro lidi, kteri nocuji na chatach a hotelich je tohle obleceni zbytecne, ale oni zas pro me nejsou takovi ti ryzi turisti. to jsou vyletnici, pripadne sportovci, kteri resi spise tu pasivni prakticnost.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod mila6032 » úte úno 11, 2020 12:53

Pierre: tak jasně že to je úplně mimo realitu. Sám jsem to z čisté zvědavosti zkusil. Jinak prakticky nevoskuju vůbec, páč jsem na to línej. A to oblečení pak sice vodu nepustí, ale je to jak chodit v plechu a nedejchá to vůbec. Spíš jsem chtěl nastínit, kudy by asi vedla obhajoba té formulace.

Jinak mě teda překvapuje, kolik lidí chválí vzhled těch hadrů. Osobně se mi až tak nelíběj a myslím, že pár firem dělá pohlednější kousky. Ale tak to už je úplně subjektivní záležitost. Já to nosím hlavně proto, že jsem nic lepšího pro svoje použití nenašel a na vzhledu mi zas tak nezáleží.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod mike » úte úno 11, 2020 20:52

Pierre111 píše:Dudy Lumbersexual :D.

Se selfie tyci :shock: :lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod mike » úte úno 11, 2020 21:14

mila6032 píše:Tak právo bejt naštvanej na značku určitě má. V mém světě teda ale furt vítězí a do konce života doufám vítězit bude můj úsudek nad marketingem a jeho levárnama.

Souhlasim, ale to se prece nevylucuje. Clovek ma pravo byt nastvany a taky to dat najevo. Cela tahle debata zacala nastvanym prispevkem od Kiszouna, ktery ti prisel pres caru. Sice je trochu emotivnejsi, ale ma to svuj duvod. Jestli vezmene jako fakt, ze marketing takhle funguje, tak podobne reakce nastvanych a podvedenych jsou druha strana mince. Zpetna vazba je dulezita.

mila6032 píše:Jestli v někom věta o další impregnaci a tím dovedení vlastností ochrany před větrem a vodou k dokonalosti vzbudí očekávání, že kupuje vlastně konkurenci pro membránu, tak se zkrátka nedožije konce roku, protože ho dnešní pojetí marketingu pohřbí v nějakém důležitějším odvětví.

To je pravda, jenze neslo o konkurenci pro membranu, ale o to, jestli to aspon nejaky dest vydrzi a jestli je to lepsi, nez vetrovka. Coz evidentne neni. Muj dojem, a ted uz vim, kde se vzal, byl, ze to sice casem protece, ale treba pul az hodinu casu na dojiti mi to da. Kdybych se o to vic zajimal a chtel to koupit, tak bych si ho mozna opravil sam, ale mozna taky ne.

mila6032 píše:Nejhorší je, že FR si takhle napsanou vetu dokáže i celkem obhájit.

Na video koukat nebudu a je klidne mozne, ze u soudu o reklamaci by to stacilo, ale o to prece nejde.

mila6032 píše:Tohle je prostě dnešní svět. Taky nespílám Icebreakeru, že nehřeje vlhkej

A to ja zas jo, ac uz mnoho (12, 13, 14?) let nic jineho nenosim. Resp. nespilam, ale pisu to a pokud budou prchalove tvrdit opak, tak jim spilat budu. Protoze na spoustu veci je to skvele, ale rozhodne se to nehodi na vsechno a rikat tomu funkcni pradlo je taky pres caru.

Nemuzeme prece rezignovat, je potreba udrzovat rovnovahu a od toho jsou zpetne vazby. Bez nich by propaganda sklouzla do extremu. Nakonec, ty prece delas neco podobneho v oblasti prava. Taky by se dalo rict, ze tohle je proste dnesni svet a nejjednodussi je jit cestou nejmensiho odporu a platit pokuty za prestupky vycucane z pendreku. Podobne s temi liberaly, jestli se s tim smirime, tak skoncime v "liberalni" totalite. Coz mozna skoncime i tak, ale furt je aspon nejaka sance, s rezignaci by nebyla zadna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod dudy » úte úno 11, 2020 21:28

mike píše:
Pierre111 píše:Dudy Lumbersexual :D.

Se selfie tyci :shock: :lol:


To čumíte, co?
To víte, krize středního věku...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod oodoow » úte úno 11, 2020 21:52

Pierre111 píše:Tuhle se mě jeden člověk snažil přesvědčit o nepromokavosti nějakýho oblečení od Nikvax.

No zrovna Paramo je už celkem legendární značka a pochybuju, že by se na trhu udržela tak dlouho, kdyby ty hadry nepromokavý nebyly. Zvlášť v UK, kde prší skoro furt. Nevýhodu nevidím v promokavosti, ale že to jsou objemné bundy a na naše počasí tady moc teplé. No a ty jejich střihy s divnýma kapsama na břichu mě taky moc nepřesvědily a cena taky není zrovna lidová, každopádně ale pořád nesrovnatelně lepší než Fjallraven. Myslím FrantaKrajta od nich něco má.

Pierre111 píše:Jinak jsme narazil na novou značku, co by možná stála za trochu pozornosti a to https://www.stellarequipment.com/

Píšou že jako nový materiál a pak je v popisku dermizax, ale ten už je tu dlouho, ne.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod mila6032 » stř úno 12, 2020 6:16

Ok, tomu postoji rozumím. V tomhle odvětví to tak ale nemám, protože tam vnímám jeden podstatný rozdíl. S tou firmou tu hru hrát nemusím. Se státem jo. Když si kvůli marketingu nekoupím bundu od FR, tak mi za to žádná represe nehrozí. Prostě svoje peníze té firmě nedám. Když kvůli politickému marketingu přestanu hrát tu hru se státem a "potrestám" ho tím, že mu přestanu dávat své peníze, lhostejno zda formou neplacení daní, pokut nebo třeba sociálního pojištění, protože jsem si služby, které se ze sociálního poskytují vyhodnotil jako pro mne špatné, nedostačující, předražené... tak se stát začne zlobit a ty peníze si začne chtít brát násilím. To je to, co mě popuzuje. Když to přeženu, tak firma, která lže, riskuje to, že její produkty přestane zákazník kupovat a když těch zákazníků bude dost, tak zkrachuje. Mám tu možnost volby. Pokud mě marketing firmy tak moc štve, mám několik možností jak s tím bojovat. Můžu jim napsat že jsou lháři, můžu veřejně na tu lež upozornit a tím od nákupu odradit ostatní, můžu bojkotovat její výrobky. Tohle všechno je ovšem u státu k ničemu. Proto mě to na jedné straně popuzuje a na druhé nechává docela v klidu. Tím rozdílem je ona povinnost a represe. U FR/Arcteryxu/Black Yaku/Icebreakeru ani jedno z toho není.

Absolutně respektuju, že to někdo má jinak. Jen jsem měl potřebu vysvětlit svou zdánlivou nekonzistenci ve svém postoji.

A schválně, pojďme do toho FR napsat. Třeba je to hecne a ten popisek změní. Byl by to hezký závěr týhle, na internetové poměry, velmi slušně vedené diskuze.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod dudy » stř úno 12, 2020 7:55

mila6032 píše:...Pokud mě marketing firmy tak moc štve, mám několik možností jak s tím bojovat. (...) můžu veřejně na tu lež upozornit a tím od nákupu odradit ostatní...


Bingo
:supz:

Mám pocit že přesně to jsem já, který tohle začal, udělal...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod mila6032 » stř úno 12, 2020 9:18

Však ok, jen je třeba dávat pozor, že ta hranice mezi upozorněním a poškozením jména značky je poměrně tenká. A pokud někdo například zveličením toho problému/nesrovnalosti uvede , byť v nadsázce v podstatě nepravdu, dopouští se úplně stejného prohřešku jako ta fabrika, jen z opačného konce a minimálně v mých očích pak ztrácí morální právo takovou značku kritizovat. To není tvůj případ, jen jsem tvůj post využil pro dovysvětlení toho, co mě na těchto věcech štve minimálně stejně jako ty marketingové popisky lži.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Michal82 » stř úno 12, 2020 10:49

Zajímavá debata - nehodlám citovat ani dohledávat kdo psal přesně co takže obecně.

Jak tu padlo pojetí outdooru je na severu úplně jiné než zde. Také podmínky tam jsou úplně jiné. Není to jen o oblečení, ale používá se celkově jiné vybavení s prioritou na jiné detaily.

Z toho plyne že oblečení ať už je to Fjallraven, Sasta, Hilltrek.... jsou navrženy do tamních podmínek, jakkoliv se vám to může zdát zvláštní. Když to vemu do extrému - na Saharu by si asi taky člověk nevzal péřové oblečení na póly.

Co se vám zdá nejvíce divné je vodeodolnost - nutno dodat že s vodou se v tamních podmínkách často počítá. Jenže to co už mnohým zde nedochází a co přehlíží je že toto oblečení je často doplňováno třeba pončem, plástenkou, nebo převlekovým oblečením do lijáků.
Tety toto oblečení tvoří jakousi základní vrstvu do průměrných podmínek a dál se počítá s další ochranou.

GreyMouse - Michal dále zmiňoval jak se oblečení chová po čase - věc druhá je že to zdejší jádro nechtělo zkousnout tak sem se pak na ucelenou recenzi vyprdl.
A opět zvláště na tvém příspěvku se ukazuje to zásadní nepochopení - proč sem se toho ,,tak skvělého oblečení zbavil” a řešil gtx bundu? Protože jsem změnil lokalitu kde žiju - jak malý detail že.

Ohledně voskovani jsem také měl snahu něco napsat - hodně záleží na tom jak se to zavoskuje, vrstvy, zda se zazehli a td, myslím ze třeba i ,,Kraken” natočil video na toto tema a ukázal impregnaci od Viciho která z toho opravdu udělá nepromok. Zas za jinou dan ventilaci.

G1000 a další bych v ČR použil na toulky lesem dá se i do zimních podmínek - ale celkove mi na podmínky ČR v mem pojetí - to jest ze zde není legální postavit si stan, tudis nehrozí dlouhodobé pobyty venku - přijde zbytecne a na víkend mi postačí SS kde získávám zas třeba nižší váhu, nižší cenu, a lépe zapadá do civilizace, neb tady ta civilizace proste je i na horách a provozuje se zde spíše otdoor ve smyslu intenzivnější krátkodobé námahy - třeba vyrazit na odpoledne vyslapnout kopec.

Je to stejně jako s jiným vybavením - do každých podmínek se hodí něco. GTX mi v podmínkách severu nevyhovovalo a často se trhalo ať už o trny tak třeba bunda podlehla batohu s úplně jinou vahou než s čím se asi pro gtx počítá.

Co se tyče těchto hadru tak na severu je má na sobě téměř každý místní, vyletnici se často poznají z dálky díky svým křiklavým gtx obleckum.

A znovu zakoncim - něco jiného je někam vyrazit na víkend, na týden a něco jiného je v té lokalitě žít několik let - priority a požadavky jsou potom úplně jiné.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Etheric » stř úno 12, 2020 11:17

Michal82 píše:na Saharu by si asi taky člověk nevzal péřové oblečení na póly.

Co se vám zdá nejvíce divné je vodeodolnost - nutno dodat že s vodou se v tamních podmínkách často počítá. Jenže to co už mnohým zde nedochází a co přehlíží je že toto oblečení je často doplňováno třeba pončem, plástenkou

Oblečení na póly ne, ale dobrou péřovku bych si tam určitě vzal ;)

Hm... Já jako absolutně nepotivej jedinec bysem byl v takový kombinaci durch propocenej i v teplotě, kdy normálně klepu kosu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Michal82 » stř úno 12, 2020 11:37

V jaký kombinaci?
Nosil jsem g1000 a pod tím spodní prádlo s trickem, přes zimu podvlikacky když byla zima a foukalo hodně. Byl jsem v tom suchej, vetra to pekne a taky to má promyšlené větrací otvory jako ,,otvory” třeba další rozdíl - u Milletu sem na žádný bunde nedokázal rozepnout a pak zas zapnout větrání v podpaží aniž bych nemusel sundavat bundu, na Anoraku úplně v pohodě za par vteřin.

Mimochodem někdo zde zmiňoval zipy na Fjallravenu proč tam není YKK - protože na Numbers jsou Finské zipy Salmi - po zkušenostech s YKK na Milletu a Salmi na Numbers jsou Salmi výrazně lepší - jednak se daji bezproblemu obsluhovat během nošení a drží v pozici kde sem je zapnul a pokud jde o YKK tak ty tak nefungovali a na posledním Milletu co mi zůstal u kapes už nefunguje ani jeden zip - shit.
Takže to ze Fjallraven používá tuto lidem z ČR asi neznámou znacku prave naopak vyzdvihavam protože ta kvalita je z mých osobních zkušenosti výrazně lepší.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Etheric » stř úno 12, 2020 11:53

Kombinaci bavlny a velký vzdušný vlhkosti, ideálně oblečenej v pláštěnce... Se budu potit i bez pohybu.
Souhlasím s Dudym, jak psal, že je to do suchýho počasí. V mokrým to fungovat nemůže a ani nebude. Proč? Protože bavlna...

Větrat "větracíma otvorama" nebo rozepnutím.... Bude mi zima na daný místa, ale potit se budu dál.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Michal82 » stř úno 12, 2020 12:06

Etheric a to je prave ten rozdíl mezi teorii od stolu a mezi praxí. Ono pokud si dáš pončo které uchráni většinu těla a zároveň dost vetra tak potom to funguje velmi dobře.

Jen mimochodem. Další věc proč je to oblečení oblíbené na dlouhé pobyty venku je jeho praktičnost kterou sem zde zmiňoval mnohokrát.

Teď beze srandy - ukažte mi jedinou dnešní bundu a je jedno zda bude GTX nebo SS a za kolik bude, která má prodlouženy zada a umožňuje sepnuti mezi nohama tak aby vám bunda nevylejzala kdykoliv si kleknete nebo někde lezete a td.

Bonus jako zesílena část spodku aby se na tom dalo sedět, nebo stahování bundy jak na jejím konci tak v pase, kapuce která vám vytvoří dlouhý komín a uchrani tak před větrem.

Na tuto otázku mi zde nikdo z odpůrců tohoto vybavení nikdy nedokázal odpovědět.

To sou detaily které v praxi při dlouhém pobytu venku opravdu oceníte.

Pokud někdo takovou bundu ukáže tak hluboce smekám.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Etheric » stř úno 12, 2020 12:34

Myslíš, že jsem nikdy nenosil bavlnu? Nebylo to sice FR a podobný extra značky, byla to ale taky hustě tkaná bavlna..
Takže prdlajs teorie, ale čistá praxe. Pod takovou bavlněnou bundou se potim jak vrata od chlíva a je mi v ní všelijak, jen ne příjemně :twisted:

Michal82 píše:ukažte mi jedinou dnešní bundu a je jedno zda bude GTX nebo SS a za kolik bude, která má prodlouženy zada a umožňuje sepnuti mezi nohama tak aby vám bunda nevylejzala kdykoliv si kleknete nebo někde lezete a td.

Bonus jako zesílena část spodku aby se na tom dalo sedět


Bunda technický konstrukce, která se nevyhrne když zvedneš ruce? Jaaaj, těch máš..

Od sezení mám podprdelník. Sedět na bavlně...nejdřív studí, pak zvlhne a studí ještě víc.


Nehledě na to, že jak to navlhne / zmokne, schne to věčnost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod FrantaKrajta » stř úno 12, 2020 13:10

Pierre111 píše:Její nepromokavost a super prodyšnost je údajně založena na kapilárním jevu, který funguje tak, že odsává vlhkost z pod látky a transportuje ji ven. Opačně to prý nefunguje ;) :D
Nevim, zda je tohle zrovna ten nejlepsi argument ;) Kapilarita a adheze je preci to, na cem je zalozeny i slavny Gore-tex, vsechny hydrofilni membrany a koneckoncu i jakekoliv "funkcni" tricko typu Powerdry... Treba Gore-tex a membrany by mohli o marketingu a o tom, ze jejich membrana "funguje jenom jednim smerem" hodne povidat, ze :twisted:
I kdyz vlastne maji pravdu, vsechny fyzikalni procesy preci funguji pouze jednim smerem, opravdu! Smerem zvysujici se entropie :) Blby akorat je, kdyz je ten smer dovnitr te bundy, coz se ti ale muze stat i s membranovkou ;)
Jinak souhlas, kdyz mas vsude jen tisickrat opakovane marketingove kecy (vcetne Gore-texu) a k vysvetleni toho, jak treba ta slavna membrana funguje doopravdy si musis precist pomalu vedeckou praci, neco je spatne.
Naposledy upravil FrantaKrajta dne stř úno 12, 2020 13:23, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod FrantaKrajta » stř úno 12, 2020 13:20

Etheric píše:Sedět na bavlně...nejdřív studí, pak zvlhne a studí ještě víc.
Trocha fyziky :twisted:
Bavlna nestudi. Zadna latka nestudi. Vlhka latka "studi". Vlhka bavlna "studi". Vlhky nylon "studi". Mokra GTX bunda "studi" taky a dost. Voda v kapalnem stavu prenasi teplo mnohem rychleji. Nic min, nic vic.
Etheric píše:Nehledě na to, že jak to navlhne / zmokne, schne to věčnost
No, pokud si pamatuju, FR je 30% bavlny 70% nylonu oproti 100% nylonovym gatim. Tak zase neprehanej s nejakou "vecnosti" :evil: Rozdil tam samozrejme je, ale nedelej z toho tluste bavlnene triko vs moira :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Michal82 » stř úno 12, 2020 13:41

Etheric se vsi úctou - pokud si dobře vzpomínám - tak jsi téměř nepřekročil hranice - tedy rozhodne ne směrem na sever. No a druhá věcná je ze ty přeci chodíš ven jen za hezkého teplého počasí.

To jsou tvá slova co si pamatuji z diskuze kde jsi hledal práci na zimu abys mohl v létě chodit ven a v zimě kdy ven nechodis tak bys pracoval.

No takže pokud jsi na sobě měl ve 30°C tričko, hustě tkanou silnou bavlnu přes ni ještě nějaké ponco/plastenku tak se ani nedivím tomu ze jsi se v tom potil.

Zajed si na sever dej si tam par měsíců vyzkousej smesky jako G1000 vyzkousej umělotinu jako GTX, vyzkousej SS, vyzkousej si tam čistou bavlnu a pak napiš v čem jsi se potil víc v čem míň a co ti vyhovovalo. Pak ten názor bude mít praxi - praxi z podmínek o kterých tu byla řec a ne jako vždy přeneseno do zcela jiného prostředí, kde se to chova zas jinak.

A jak psal FrantaKajka není to bavlna je to směska. A schne to opravdu rychle.

Tak mi tu technickou bundu ukaž - prosím.... aspoň jednu kterou sepnu mezi nohami, protože to co se prodává v obchodech jako technické bundy je mi v lepším případě nad zadek a když si v tom kleknu a predklonim se tak mám minimálně kostrc odhalenou - ono se spis počítá s vysokými kalhotami totiž, což zas není na turistiku ok.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Etheric » stř úno 12, 2020 14:09

@FK: sorry za špatnou formulaci. Správně tedy - při sezení na bavlně mě studí řiť, páč bavlna narozdíl od podprdelníku neizoluje zadnici od chladnýho povrchu.

@Michal: hranice jsem překročil pouze na jih. Jinak jen za "hezkýho" počasí nechodím. Chodím od +5C nahoru, nějakou tu vodu snesu... Teda pokud nemám na sobě bavlnu :D

Ty bundy co jsem viděl, neměly zapínání mezi nohama. Byly pánský, něco by tam překáželo...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod booze » stř úno 12, 2020 14:19

Ten bobri ocas se delal na vysadkarskych bundach. Na lezeni po horach je uplne na nic.

Kdyz pojedes na vychod, tak vsichni nosi na ledvinach kus karimatky s gumickama, kdyz si chces sednou jen ten kus karimatky posunes z ledvin pod zadek. Hreje to a funguje to. Narozdil od toho bobriho ocasu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Michal82 » stř úno 12, 2020 14:43

Booze - zajímavé info.
Bobři ocas tam není k izolaci ale aby udržel bundu na místě. A to mi fungovalo tak dobře ze bych chtěl bundu na stejným principu.

Etheric - neprekazi tam nic - někdy to vyzkousej a pak o tom debatuj.

Jo u lezecky bundy možná - schvalne kolik lidi z těch turistu co nakupujou outdoor oblečení leze? 10%....? No neřekl bych. 5% možná ale spis bych si typl tak 1%.

Tím chci říct ze tady jasně převažuje komerce - používají to špičkoví lezci bude to pro vás OK - jenže běžný turista má jiné požadavky a potřeby a ocenil by jiný střih a jiné vychytávky - a to si značky ze severu díky dlouhým tradicím uvědomuji a proste toto oblečení je navrženo pro lidi co nelezou ale třeba se týdny protloukaji necivilizovanou krajinou.

Zda je jejich materiál vhodný i sem? Za mne mimo zimu a mimo les ne. Ale na sever se hodí velmi dobře. A jejich střihy a funkcionalita je velmi vysoká.

Kdyby toto začla dělat nějaká značka z lehkého SS hned bych měl zájem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Etheric » stř úno 12, 2020 15:43

Michal82 píše:neprekazi tam nic - někdy to vyzkousej a pak o tom debatuj

Tohle přesně mi říkali v souvislosti s lacláčema. Nebo takovým tím cvičebním overalem, kterej se zapínal v rozkroku.. Pak jsem se vohnul a... Prostě mi to mačkalo koule při každým ohybu.. Navíc nějaká dynamická chůze, skákání,...tam potřebuju volnost, vlastně vůbec potřebuju volnost. Oblečení mi nesmí senzoricky vadit, což když se zapíná mezi nohama, vadí. Běžnej člověk to tak asi tak moc nevnímá, ale já dotyk tej látky cítím, tak intenzivně, že nemůžu fungovat..
Oblečení musí bejt v první řadě pohodlný i funkční zároveň. Pohodlnost je samozřejmě velice individuální záležitost. Někomu je pohodlná bavlna, jinej ju nemůže vystát. To stejný s merinem a vlnou obecně. Atd.
Stejně tak spektrum aktivit, teplot a lokalit. A zase osobní preference. Třeba do toho lesa si radši vemu umělinu, že to propálim nebo roztrhnu, tak ať, má mi to přece sloužit. Nevidím jedinej důvod, proč se trápit v bavlně. Proč už nepoužívám starej bavlněnej tarp, kterej byl přesně dle mejch představ? Protože už existujou lepší materiály. I tak se samozřejmě najde někdo, kdo bude stále používat ten bavlněnej, ať už z nostalgie, nebo - častěji - proto, že je prostě hovado a k míň odolnýmu materiálu se neumí chovat. Zas osobní preference...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod apuka » stř úno 12, 2020 15:57

@Etheric: s tim zapinanim bundy mezi nohama s Michalem plne souhlasim - kdyz se jedna o severskou tundru, kde se casto prodiras houstim trnu, kriku, vetvi (a co jsem tam ja videl a zazil jen na obycejnem turistickem treku na horach, tak mi je jasen, ze na mnohych mistech je to opravdu o necem jinem jako u nas). V tech podminkach Takova "bunda technický konstrukce, která se nevyhrne když zvedneš ruce" je naprosto k nicemu, protoze nejde o zvedani rukou ale o zachyceni se o neco jak prolezas mezi vetvemi a pritom se Te snazi trny z kriku a vetve ze stromecku a jinych kriku svlest z veskereho obleceni.
Kdybys to u nas chtel zkusit, tak smichej dohromady nejaky prales plny popadanych stromu s dva metru vysokym tezko pruchodnym ostruzinim a okoren to prorastlymi trnkovymi keri.
Jo, jasne, Tve skakani a "dynamicka chuze" mozna neni to prave orechove pro toto obleceni a reseni - ale taky na to neni urcene.

Jinak co se tyce poceni v bavlne a poncu - davneji jsem chodival obleceny Ba tilko, Ba flanelka, fliska, Pinguin Ranger (nebo starsi Milo s jeste min prodysnou PU membranou) a za silnejsiho deste (obcas kroupy, snih) na tom jeste ponco/plastenka, zpocatku klidne i obycejna igelitova; na nohou obycejne nylonove Pinguin kalhoty (nebo dokonce rifle? to uz si nevzpominam). V Alpach, 2-3000m v lete. Typicky priklad byl prechod Berliner Hohenweg - 8 dnu kazdy bozi den jsme slapali nekolik hodin v desti, bourkach, zbytek dne stridave pocasi v (nebo hodne blizko) 100% vlhkosti neustale. Bylo to tehdy jeste nezvycejne extremni pocasi - holt, meli jsme "stesti". Slapali jsme z chaty na chatu, ale s velkymi a tezkymi batohami, bo jeste nezkuseni a blby, konzervy, chleba, Ba obleceni, ...
Myslis si, ze jsem byly cele dny propoceni? Ani nahodou. Kdyz bylo neco mokre (krome ponca), byla to vnejsi bunda na mistech, kde silny vitr zafoukal pod otvory ponca. Jinak ale relativni sucho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Etheric » stř úno 12, 2020 16:03

Jinak kalhoty z hustý bavlny mám rád do sucha pro teploty klidně i letní, okolo 30 stupňů, pohoda, ovšem podmínkou je to sucho. Respektive nízká vzdušná vlhkost. Tady jsou takový gatě pohodlnější, než umělý.
Jenže stačí trocha sprchnout, ani nemusím navlhnout, stačí jen, že se zvýší vzdušná vlhkost a - najednou jsou ty kalhoty pocitově na opačným konci spektra.
Mám gatě v poměru bavlna/umělina 90/10; 70/30; 50/50; 30/70 a 25/75 + několik čistě umělejch. Beru dle počasí, konkrétně vlhkosti. Čím míň vlhko, tím víc bavlny dává větší pohodlí a naopak... Nevím, jak bude? Beru umělý, snesou vše na jedničku, nejhůř 1-
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod mila6032 » stř úno 12, 2020 16:49

Jasný. Od Fjallravenu nic nemám, ale mám něco podobnýho. Anorak se zapínaním v rozkroku jsem nezkoušel, ale měl jsem lacláče. Na severu jsem nebyl, ale byl jsem na jihu. Takže teď poslyšte můj fundovaný závěr. :D

Sorry, ale tohle prostě vážně brát nejde.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Pierre111 » stř úno 12, 2020 16:57

No, pokud si pamatuju, FR je 30% bavlny 70% nylonu oproti 100% nylonovym gatim. Tak zase neprehanej s nejakou "vecnosti" Rozdil tam samozrejme je, ale nedelej z toho tluste bavlnene triko vs moira


G1000 je pokud se nepletu 65% polyester a 35% bavlna, ne polyamid.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Etheric » stř úno 12, 2020 17:26

mila6032 píše:Jasný. Od Fjallravenu nic nemám, ale mám něco podobnýho. Anorak se zapínaním v rozkroku jsem nezkoušel, ale měl jsem lacláče. Na severu jsem nebyl, ale byl jsem na jihu. Takže teď poslyšte můj fundovaný závěr. :D


Klasika.. Vyberu si z textu co se mi hodí, poskládám jak se mi hodí.. Tvými slovy

Sorry, ale tohle prostě vážně brát nejde.

Téma je o hustě tkaný bavlně a já píšu, jak to s ní mám. Moje osobní zkušenost, nic víc, nic míň. Navíc jsme v ČR, ne kdesi tamsi.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod FrantaKrajta » stř úno 12, 2020 18:54

Pierre111 píše:[G1000 je pokud se nepletu 65% polyester a 35% bavlna, ne polyamid.
Mas pravdu, diky za opravu. Tim lip, ne, PES nasakava vodu asi 10x min, nez PA/Nylon ;)

Ale jinak uz se v tom tu zacinam ztracet - zase se to tu trochu presouva do osobni roviny.

Vlastne je mi to jedno, soby nekde na Severu opravdu nelovim, FR bundu nemam a asi ani nechci, kalhoty delaji fajn ale potoky radeji brodim na ostro a zmoknout a drkotat zubama umim i v goracovce :D

Tak pekny vecer vsem, peace :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod Michal82 » stř úno 12, 2020 18:55

Apuka - přesně.

Ty bys taky náhodou nevěděl o nějak podobně koncipovaném oblečení?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Tilak, Fjällräven, DA - Ventile a jiné hustě tkané bavln

Příspěvekod mike » stř úno 12, 2020 19:55

FrantaKrajta píše:Ale jinak uz se v tom tu zacinam ztracet - zase se to tu trochu presouva do osobni roviny.

Copak se nam to od rana zmenilo? :-k :twisted:

Pobavilo mne tohle, nechces si zmenit nick? ;-)
Michal82 píše:FrantaKajka
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení