Kouzelná mikina z Kathmandú

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Asanoth » sob bře 4, 2023 3:26

Ahoj,
jsem teď nějakou dobu v jihovýchodní Asii, kde je teplo a za měsíc letím do Indie a odtamtud busem do Nepálu, kde bych se rád podíval do Khumbu. Jenže, tady s sebou mám oblečení hlavně na to teplo, tj. plátěné bavlněné kalhoty a reklamní PE tenkou mikinu.
Hlavně tu mikinu bych si potřeboval teda v Kathmandú pořídit novou: Ta moje se stejně už trochu trhá a hlavně není úplně vhodná na chladná vysokohorská rána. Jenže, po Nepálu nejspíš pojedu na Sumatru, kde bude zas teplo...
Takže by se mi hodila mikina, která zahřeje ve vysokých horách, ale zároveň mě neupeče v kopcích Indonesie k večeru. Zároveň by měla být lehká, protože ji po odjezdu z Nepálu vetšinu času budu tahat na zádech. Prostě kouzelná mikina :D
Jsem ochoten do toho dát i víc peněz, ale pouze pokud jí budu moci používat i v tropech; pokud by měla být skutečně jedonrázově na dva tři týdny treku, pak radši koupím nějakou klasickou tlustou bezejmennou flísku a po návratu do Kathmandu ji vyhodím. Dvě mikiny tahat nechci, to jsem si rovnou mohl vzít tu svojí z domova.

Měli byste nějaké tipy, na jaké materiály, značky a obchody se zaměřit? A je to co chci vůbec splnitelné? Zejména hledám na tomto fóru obecné rady spíš k těm materiálům, chápu, že zkušenosti s konkrétními obchody atd. tu bude mít jen pár lidí, to kdyžtak zná TA.

Díky.

PS: Kromě mikiny chci koupit ještě trekové hůlky a asi nějaké kalhoty, ale to bude obojí asi spíš jednorázovka. A čepici: tu utáhnu :D .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Vexo » ned bře 5, 2023 0:33

nejdriv si neco nacti o materialech, merino ti pokryje velky rozsah teplot a da se v podstate nosit porad, nezasmradne. naproti tomu umele materialy vyrabi napr. americky Polartec (od super prodysne, teple a lehke Alphy, pres ruzne PowerDry, powerstretch, Fleecky vice odolne proti vetru -Windbloc / Wind Pro atd.). Kazde ma neco.
Kolik tam ma byt tou dobou stupnu? a ma na te mikine byt jeste neco?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Asanoth » čtv bře 9, 2023 4:07

Díky.

Vexo píše:Kolik tam ma byt tou dobou stupnu? a ma na te mikine byt jeste neco?


V nižších polohách 3500 - 4000 přes den kolem 20. V 5000 může být v noci až -8, ale předpokládám, že po východu slunce se to rychle ohřeje.
Mám ještě membránovku jako horní vrstvu a pláštěnku.

Na merino jsem si myslel, ale nevím, jestli nebude ještě nějaká lepší alternativa.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Vexo » čtv bře 9, 2023 19:56

Membranovky se nosi jen kdyz je nejhur, alternativou je ponco, ktere schova i cely batoh. kdyz je teplo (20C) tak ultra light destnik je nej, ve vsem ostatnim se budes pect. ale pokud mas membranovku napriklad z pertex shield air, tak ti muze nahradit softshellovou bundu, ktere dychaji mnohem vice. Jinak treba takova zateplena EE Torrid Jacket by ti pokryla vsechno o cca d 8C do -8C a nemusis resit mikinu. Z mikin je nejfunkcnejsi polartec alpha matros, bud se svrchni ss vrstvou nebo bez, ale ty profouknou jedna dve a chce to mit bud triko s dl. Rukavem pod ci neco prodysneho na to. U Alphy ti nevadi ze zmoknes, i kdyz navhlne, tak nestudi, vlhkost se drzi od tela. Merino je univerzalni, ale jakmile navlhne, tak je pruser, studi a schne zbytecne dlouho.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Asanoth » pát bře 10, 2023 13:34

Vexo píše:Membranovky se nosi jen kdyz je nejhur


No vidis, ja nosim membranovku, kdyz je mi zima v mikine :D

Ale jinak myslim, ze sis asi moc neprecetl co a na co hledam :) Torrid jacket do -8 na Lomboku mmoc k uziti nebude. A ten objem... A ta vaha ;) .
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod mike » pát bře 10, 2023 17:08

Aniz bych chtel komentovat vhodnost vyuziti Torridu na takovou akci, tak v XL je vaha cca 250 g a nosim ho v trilitrovem ziplocu. Coz je myslim lepsi, nez libovolna fliska podobne velikosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod oodoow » pát bře 10, 2023 18:30

Vexo píše:U Alphy ti nevadi ze zmoknes, i kdyz navhlne, tak nestudi, vlhkost se drzi od tela.

Tak to nevím teda, možná nějaká extra tenká Alpha. Já v té své Rab Alpha Direct Jacket pořádně zmoknul jednou a byla nacucaná teda dost a byl jsem rád když jsem došel domů mohl ji vyždímat a i pak schla celkem dlouho. Samozřejmě pokud jde o nějaký malý deštík nebo přeháňku, tak to není problém, ale velký déšť už v tom zažít nechci.

Jinak co si tak pamatuju, tak v Káthmándú je taková ta turistická čtvrť Thamel a tam ti něco kouzelnýho prodaj na každým rohu. :twisted:
Osobně bych si tam koupil nějakou fake mikinu za stovku a pak ji vyhodil nebo předal někomu dál.

Je tam teda i pár originál značkových obchodů, rozdíl poznáš hlavně v ceně.

Já byl 6 týdnů v Thajsku a pak jsem hned letěl na měsíc a půl do Nepálu a člověk se prostě musí smířit s tím, že to chce úplně jiný oblečení. I tak se to ale všechno vlezlo do příručáku do letadla.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Vexo » pát bře 10, 2023 22:35

ad Alpha - jasne, ze to ma svoje hranice, ale v porovnani s jinymi fleeckami ci baselayery, toto je znatelne nekde uplne jinde. Zatimco ostatni materialy jsou ve stavu zdimani, PA je porad snesitelna a nepojme zdaleka tolik vody. Stran objemu treba DA Alpha Vest se vejde se do pullitru, vazi cca 200g. Nosim ji casto do zalohy a par necekanych destiku spolehlive vykryla. Torrid na pomer vaha/teplo s prehledem vyhraje, ale zabere vic mista. K membranovce bych ale doporucil neco bez svrchni vrstvy ala Rab Alpha Flash, Macpac Nitro, DA alpha t-shirt (od nejteplejsi po nejlehci), ktere se pak daji nakombinovat s libovolnou svrchni vrstvou. A pokud se nosi samostatne, tak to chce minimalne triko s dl. rukavem pod to, aby nebyl citit i slaby vanek.
Jestli to ale stoji za to nez si koupit nejakou radoby mikinu a v te to prezit, na to si musi odpovedet tazatel.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Asanoth » ned bře 12, 2023 12:43

mike píše:Aniz bych chtel komentovat vhodnost vyuziti Torridu na takovou akci, tak v XL je vaha cca 250 g a nosim ho v trilitrovem ziplocu. Coz je myslim lepsi, nez libovolna fliska podobne velikosti.


Pardon, já myslel, že jde o mikinu a představil jsem si mikinu do -8 :D . Moje chyba.

Druhou bundu rozhodně nechci, a teda nechci ani nic za 5000.

Navíc s novými povinnými průvodci, pokud to teda od 1. dubna skutečně projde, se možná stejně na Nepál vydlábnem :-/
Ale furt doufám, že ne, takže budu rád za nějaké další tipy (tentokrát ideálně spíš na tu mikinu :D ).
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod apuka » ned bře 12, 2023 16:19

Ja tam nejezdim, nezajimam se o podminky, ale nepro
biralo se tady uz davneji, ze uz JSOU povinni pruvodci?
Psali o tom lidi, co to znaji dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Asanoth » pon bře 13, 2023 6:12

V Khumbu, Annapurne, Langtangu a nizsich polohach do 31.3. povinny neni.
NTB se 3.3. usnesla, ze od 1.4. povinni budou a zaroven TIMS bude vydavat jen agenturam, dokonce ani nezavislym pruvodcum. Uz jsem nekde cetl, ze misto 2000 NPR si agentury rikaji uz ted 100 €, ale nevim, jestli si to nekdo nevymyslel.
V Khumbu TIMS uz zrusili, takze je otazkou, jak se budou stavet k lidem bez pruvodce. Uvidi se po 1.4. Tim, ze bych mel do Kathmandu dojet nejak 10. me to dost znervoznuje. Ale zas uz se bude vedet alespon neco...

Ono teda od covidu se pry TIMS nekontroluje nikde, jen to kasirujou a penize padaji do cerne diry. Dneska zrovna nekdo na Tripadvisoru psal, ze zacina prvni den AC a i tam mu rekli, se TIMS nepotrebuje a at vita bez nej.

Hledam i pripadne alternativy idealne Indie nebo Pakistan, ale neco bez pruvodce a bez stanu jsem zatim neobjevil :/
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod mike » pon bře 13, 2023 14:35

Tady je k pruvodcum v Nepalu clanek: https://www.novinky.cz/clanek/cestovani ... y-40425640
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kouzelná mikina z Kathmandú

Příspěvekod Asanoth » pát bře 17, 2023 13:30

Tak predstavitel Khumbu prohlasil, ze u nich pruvodce nebude: Jeste zbyva nadeje! :)

K veci: Moje reklamni mikina se pomalu rozpada. Mam se teda vzhledem k mym potrebam zamerit na merino? Obecne mi vlna, i na kuzi, vyhovuje, moc se nepotim.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36


Zpět na Oblečení