Armadne oblecenie a outdoor

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod Stani » stř led 18, 2017 22:44

Mike, díky.

Booze, takisto vďaka. Venujem sa batohom a stanom, takže si zberám informácie aj z minulosti. Je to veľmi zaujímavé. Napríklad vývoj spojenia tyčiek stanov do tzv. hub systému, alebo vznik geodetického tvaru.

Zaujímavé sú aj spomienky Georga Ingla Fincha, ktorý sa zúčastnil expedícii na Everest 1921 aj 1922. Aktívny účastník I. svetovej vojny, kde mal na starosti zbrane, muníciu, materiálové vybavenie, zásobovanie a aj ich opravu.

George Ingle Finch.JPG
George Ingle Finch.JPG (22.59 KiB) Zobrazeno 9153 krát



Ako prvý použil pérové oblečenie z balónovej látky a peria (prachové perie). Sám píše ako sa všetci smiali jeho na vtedajšiu dobu výstrednému oblečeniu. Ale pri ťažkých mrznúcich ránach sa smial nakoniec on. Použil komplet perový kabát, nohavice a rukavice. Na nohách mal letecké topánky a leteckú kuklu, akú používali aj letci počas I. svetovej vojny. Kukla bola kožená s kožušinou výstelkou. Niečo ako tu:

Letecká kukla - 1 svet vojna - 1.JPG
Letecká kukla - 1 svet vojna - 1.JPG (38.94 KiB) Zobrazeno 9153 krát



Na tomto obrázku je Conrad Anker s kolegom, ktorí v r. 1999 chceli dokázať, že Mallory a Irvine skutočne mohli dosiahnuť vrchol. Mali na sebe historické oblečenie, aby čo najvernejšie nastavili podmienky. Tu je dobre vidieť aj kožušinovú leteckú kuklu

Letecká kukla - 1 svet vojna - 2.JPG
Letecká kukla - 1 svet vojna - 2.JPG (51.72 KiB) Zobrazeno 9153 krát



Spomeniem, že Mallory mal aj hodinky nafasované v armáde. Mimochodom, tie sa našli vo vrecku svetra, keď našli aj jeho telo.
Naposledy upravil Stani dne čtv led 19, 2017 19:30, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod Stani » stř led 18, 2017 22:50

V stúpaní ako druhý ide Finch vo svojej pérovej bunde. Je dlhá až pod kolená, takže pri sedení v stane si ju mohol pretiahnuť cez nohy.

George Ingle Finch - down coat druhý na obr..JPG
George Ingle Finch - down coat druhý na obr..JPG (46.35 KiB) Zobrazeno 9151 krát


foto: adventure-journal.com, dailymail.co.uk, woodtrekker.blogspot, press-files.anu.edu.au/
Naposledy upravil Stani dne stř led 18, 2017 23:04, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod dudy » stř led 18, 2017 23:04

To ale zcela odporuje moderním poznatkům současných návrhářů péřových bund, jelikož ti dopěli k poznatku, že nejlepčejší je péřová bunda takové délky, aby když si sedneš, tak si měl holej celej cemr a i když stojíš, tak musí končit maximálně v pase.
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod Stani » stř led 18, 2017 23:22

:D :D

Ako sa začalo liezť v exponovanejších stenách, tak sa bundy pekne rýchlo poskracovali, aby nevadili v pohybe. No a v tej dobe ešte nepoužívali sedáky.

Ako sa skracovali bundy, tak sa predlžovali nohavice. Napríklad v 50. rokoch boli aj nad pupok.

Everest 1953 - nohavice.JPG
Everest 1953 - nohavice.JPG (24.53 KiB) Zobrazeno 9144 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv led 19, 2017 0:05

booze píše:jeste k tomu army vybaveni, jsme meli na vojne cr vzor 85 rikali jsme tomu plechace. myslenka asi dobra, ale obleceni nefunkcni. :lol: Dodnes mam komplet k ohni a na to je boozi. #-o


Proboha, "plechace" jsou dobre snad tak maximalne do ohne a ne k ohni :D Obleceni to bylo naprosto desne...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod wawrik » čtv led 19, 2017 7:02

Stani: Paráda! =D> Viac, viac!

Tiež ma dosť bavia stany, na škole som raz chcel jeden robiť ako semestrálku, ale zrušili mi to ako neperspektívne a skončil som s popcornovým vozíkom :-) Vtedy (začiatok 90. rokov) som však mal dosť obmedzené zdroje informácií, teraz je to o dosť lepšie.

A keď som sa dostal do horolezeckého múzea v Pokhare, skoro som sa rozplakal - oni tam majú originál dobové exponáty, väčšinou dokonca priamo z konkrétnych expedícií (zvyšok bol aspoň rovnaký typ). Jeden z tých stanov (nie je to ten na fotke nižšie) mal veľmi zaujímavý bajonetový uzáver stanových tyčiek, vraj to dokonca ani nezamŕzalo a dali sa s tým navzájom spájať oceľové a duralové tyčky.
DSC03754.jpg
DSC03756.jpg
DSC03755.jpg

Keď som tam bol prvýkrát, som sa cítil ako môj malý šarkan v Legolande - nevedel som, čo skôr. Narazil som tam na jedného starého Šerpu, čo strážil expozíciu a ktorý sa mnohých z tých expedícií aj zúčastnil. Po záverečnej sme ostali v múzeu sami a niektoré z vitrín mi pootváral, takže som si tie veci vedel ohmatať. Chlapík mal slzy v očiach, keď mi o nich rozprával, ako ne/fungovali... A jeden z tých stanov som si takmer celý postavil. To bol teda zážitok! Pred pár mesiacmi tam už ten dedko nebol :(

Edit: štylistika.
Naposledy upravil wawrik dne čtv led 19, 2017 10:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod wawrik » čtv led 19, 2017 9:18

Stani píše:Spomeniem, že Mallory mal aj hodinky nafasované v armáde. Mimochodom, tie sa našli vo vrecku svetra, keď našli aj jeho telo.
Obávam sa, že to armádne asi neboli :D Boli to mimoriadne kvalitné a drahé strieborné hodinky s puzdrom od Borgela a strojčekom od Fabrique d'Horlogerie de Fontainemelon. Navyše mali vyrytú značku GS, čo bol vtedajší britský importér. Mallory ich dostal buď ako sponzorský dar, alebo si ich kúpil sám - väčšinou sa historici prikláňajú k druhej možnosti.

Pozdro sa vyznačuje na tú dobu veľmi pokrokovou monokokovou konštrukciou (dnes to robí už asi iba Seiko, nedá mi nepochváliť sa, že jedny mám). Bolo jednodielne, a do neho sa vskrutkoval celý mechanizmus hodiniek aj s osadenou lunetou a sklíčkom. Je to veľmi odolné uloženie veľmi odolné voči prachu, potu a vlhkosti. Dokonca sa to považuje za prvé vodotesné puzdro vôbec, čím predbehol aj Rolex. Ale je pravda, že vodotesnosť nebola zaručená a vlastne ani tak nebolo navrhnuté, išlo len o prach a pot a tú vodu to vydržalo len mimochodom.
BorgelScrewExploded[1].jpg
BorgelScrewExploded[1].jpg (47.15 KiB) Zobrazeno 9101 krát
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod grco » čtv led 19, 2017 9:33

Bozemoj, neznasam uplne dementne postihnute vadne zasrane retardovane diskusne fora, kde si nemozes zobrazit obrazok, ked nie si ZAREGISTROVANY!

CO ZA UPLNE DILETANTSKEHO MENTALNE RETARDOVANEHO PSYCHOPATA TOTO MOHLO VYMYSLIET?!

:vom:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08


Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod grco » čtv led 19, 2017 10:17

@wawrik: dakujem, prislo mi to zaujimave, ale bez obrazkov nepouzitelne...

mna na tych seikach sere, ze tam furt cpu tie solar sracky, a GPS a neviem co :(
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod Lipon » čtv led 19, 2017 10:34

tak sem grco nechod a mas klid (a jini tez)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod booze » čtv led 19, 2017 11:21

Stani píše:Už nejaký ten rok sa venujem batohom a stanom, takže si zberám informácie aj z minulosti. Je to veľmi zaujímavé.

Super diky moc :prayer: :supz:
podobnou dlouhou perovku s velkyma kapsama (Salewa) jsem podedil a ucil se v ni lyzovat. Vyhoda byla, ze jsem nikdy nemrzl, vsichni se mi smali, ze kdyz bude snezit, tak promoknu. To se nikdy nestalo, protoze vnitrni material byla nejaka leskla umelina a venkovni cast byla mozna mix s bavlnou. Na zadku byly dva druky a dala se podkasat. Vyborna bunda.

wawrik píše:eden z tých stanov (nie je to ten na fotke nižšie) mal veľmi zaujímavý bajonetový uzáver stanových tyčiek, vraj to dokonca ani nezamŕzalo a dali sa s tým navzájom spájať oceľové a duralové tyčky.

Jo, za valky to hakosi okopirovali na sve celty z nejake expedice na pol, pak v tom pokracovala NVA.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod booze » čtv led 19, 2017 11:30

FrantaKrajta píše:Proboha, "plechace" jsou dobre snad tak maximalne do ohne a ne k ohni :D Obleceni to bylo naprosto desne...

jsou "nehorlave" :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod Stani » čtv led 19, 2017 19:12

Wawrik, dík za tie fotky z múzea. To je nádherny študijný materiál. Nieže druhykrát budeš sa plácať niekde po tých sedlách, ale pekne našprtať v múzeu a tu sa s nami podeliť :) :)

wawrik píše:
Stani píše:Spomeniem, že Mallory mal aj hodinky nafasované v armáde. Mimochodom, tie sa našli vo vrecku svetra, keď našli aj jeho telo.
Obávam sa, že to armádne asi neboli :D Boli to mimoriadne kvalitné a drahé strieborné hodinky s puzdrom od Borgela a strojčekom od Fabrique d'Horlogerie de Fontainemelon. Navyše mali vyrytú značku GS, čo bol vtedajší britský importér. Mallory ich dostal buď ako sponzorský dar, alebo si ich kúpil sám - väčšinou sa historici prikláňajú k druhej možnosti


O Borgelovi viem už dávnejšie, písal som o ňom v rámci Malloryho hodiniek na chronomagu - pozri http://1url.cz/4tlM8 . Nie som si istý, k čomu sa väčšina prikláňa, nedopátral som sa ešte k tomu. Borgel jednoznačne dodával hodinky Britskej armáde práve vďaka novému puzdrovému systému. Mallory bol počas I. svet vojny ako poručík britskej armády. Je to schodnejšia cesta dostať sa k nim. Bolo bežné, že sa tieto veci využívali aj po vojne, zvlášť u dôstojníckych šarží, to boli ozaj kvalitné hodinky, takže si myslím, že to tak aj bolo. Trochu viac v tom článku na chronomagu.

edit: skrátenie odkazu
Naposledy upravil Stani dne pát led 20, 2017 1:01, celkově upraveno 3
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod mike » čtv led 19, 2017 19:44

Protoze jsou v URL znaky s diakritikou. Reseni mas tady, zedituj si to, prosim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod wawrik » čtv led 19, 2017 19:48

Stani: Pred editáciou ten tvoj odkaz fungoval :D

Aha, StanoBare na chronomagu si ty... Máš tam IMHO zopár nepresností, najmä o strojčeku, ale tu je to jedno...

V jednej knižke som čítal priamo napísané, kedy a kde Mallory tie hodinky kúpil. Tie, čo fasovala britská armáda, mali síce tvarovo rovnaké puzdro, len oceľové, a najmä boli osadzované podstatne lacnejším a nezdobeným švajčiarskym strojčekom. Marí sa mi niečo o ETA, ale tá vtedy tuším iba vznikala. Zaboha si nespomeniem na názov knihy a neviem to teraz nikde vygoogliť, ale z doby, keď som sa zaujímal o históriu monokokových puzdier, mám zafixované, že tie hodinky boli Malloryho vlastné. Ešte som si hovoril, že asi kúpil na prvý pohľad rovnaké, aby nevyčnieval :D

To múzeum v Pokhare odporúčam každému navštíviť, nič tak ucelené a zábavné som nikde o horolezectve nevidel. Vôbec by som neveril, že je niečo také možné zrovna v Nepále :-) A môcť si to ohmatať by malo byť súčasťou bežnej expozície, kopec z tých mačiek som si ani nedokázal pripevniť na topánku :D A niektoré overaly mali pekných 10-15 kíl...

Edit: Aha, toto by mohol byť ten armádny strojček (ak sa to nezobrazí správne, je to kapitola A. Schild movement Calibre 137). A tu píšu, že ich kúpil, aj keď sa teda nijako nezaoberajú tým, či ich nafasoval alebo kúpil sám. Ale aby sme to tu nezasierali zbytočnými debatami, uzavriem to, že to nevieme.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod Stani » pát led 20, 2017 1:44

Dík wawrik za upresnenie strojčeka. Veď práve, ako ich získal je nejasné, takže si myslím, že to nafasoval, no a ako dôstojník, aj pekne zdobené :) . Už len na okraj, ďalšou kapitolou by mohli byť hodinky Hermana Buhla. Zaujala ma jedna veta z jeho knihy, ako pri zostupe z Nanga Parbat núdzovo bivakuje a spomína práve luminiscenciu svojich hodiniek.

Wawrik, prosím ťa, nemáš z múzea fotku aj toho bajonetového spojenia tyčiek stanu?

Späť k armádnemu oblečeniu. Patrí sem napríklad aj vývoj ponča, ako samostanej časti odevu, až po jeho použitie v kombinácii prístrešku.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod wawrik » pát led 20, 2017 8:29

Fotky pozriem doma, ale na 99% to odfotené nemám. Keď som tam chodil sám, mal som zrkadlovku, a z tej mi v interiéri kvôli dlhému času a zašumenému ISO lezú rozmazané fotky, takže sa o to ani nepokúšam. A teraz v októbri, keď som mal kompakt s vysokou svetelnosťou, som si fotil skôr malého, prípadne písmenká - názvoslovia vrcholov atď. Odfotené vitríny boli tuším iba tie tri vyššie.

Ale môžem ti urobiť sprievodcu do Pokhary, na to sa nechám ukecať rýchlo :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 25, 2017 20:21

booze píše:jsou "nehorlave" :twisted:

No ohnovou drahu vetsinou vydrzeli, na rozdil od podrazek :D ale pritapet by se jima urcite dalo :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Otázka na bundu

Příspěvekod Paja627 » ned led 19, 2020 17:04

Zdravím, mohl bych se zeptat? Mám bavlněné tričko na něj mikinu helikon alpha tactical. Na mikinu hardshell bundu Mil-Tec mandra night
je mě zima, když je teplota kolem 0. Nemáte prosím nějakou radu? Bunda by přeci měla izolovat. Děkuji.
Naposledy upravil Paja627 dne ned led 19, 2020 17:43, celkově upraveno 1
Paja627
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 5, 2018 20:21

Re: Otázka na bundu

Příspěvekod Etheric » ned led 19, 2020 17:40

Rada zní nekupovat nic od Miltec a podobně ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Otázka na bundu

Příspěvekod Paja627 » ned led 19, 2020 17:43

Ta bunda spíš chladí, ale v dešti zase jako bomba. Pak mám ještě branit windbreaker a ta je celkem teplá. Nechápu tu Mil-Tec, když je 3 vrstvá.
Paja627
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 5, 2018 20:21

Re: Otázka na bundu

Příspěvekod mitau » ned led 19, 2020 18:57

Zkus si najit vlakno o nepromokavych bundach a to, jakou prodysnost maji soucasne outdoorove nepromokave bundy. 5000g/m2/24hod Miltecu je zoufale malo. Takze kdyz ji nosis, nestihne odvadet tvuj pot a navlhne triko a mikina. Ty pak logicky tolik neizoluji a je ti v nich zima (prestoze na zacatku vyletu, kdyz byly suche, tak to bylo teplotne v pohode).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Otázka na bundu

Příspěvekod Paja627 » ned led 19, 2020 19:04

Ok, a nepomůže třeba místo bavlněného trika nějaký vojenský thermo?
Paja627
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 5, 2018 20:21

Re: Otázka na bundu

Příspěvekod Etheric » ned led 19, 2020 19:57

Vyser se na ty vojenský nesmysly, pro turistiku to neni ani zdaleka ideální, o tom je ostatně tady na fóru napsáno dost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod sobb » ned led 19, 2020 20:01

Tak. Sloučuju do armádního vlákna.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod Paja627 » ned led 19, 2020 20:02

Nj, ale co teď. Už ji mám doma za 2500 :( pod to mikina 310g/m2. Přeci to musím jít nějak udělat, aby bylo teplo pod ní.
Paja627
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 5, 2018 20:21

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod pavproch » pon led 20, 2020 8:30

Odpovídám na SZ veřejně: viz výše + pocit zimy je strašně subjektivní a časově závislý - jeden den mi je zima a druhý den ve stejném oblečení mi je horko (např. quli bacilovi, jídlu, pohybu atd)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod brhel » stř led 22, 2020 18:46

Nějaký tip na (vojenskou) bundu za pár korun k ohni?
V devadesatkach frčela taková s německou vlaječkou na rukávu, ale ti jsem nikde nenašel.
A všechno, co jsem kde teď viděl, bylo dost drahé...

Potřebuju to jako vrchní vrstvu, který nebude vadit, když se případně propálí...

Diky
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Armadne oblecenie a outdoor

Příspěvekod booze » stř led 22, 2020 19:17

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení