Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » pát říj 27, 2023 20:31

Dneska jsem ji měl na sobě na vyzkoušení a jsem spokojený. Pohodlná bunda, která se dobře nosí. Kapuce asi taky dobrá, včetně dlouhého kšiltu. Ale třeba u toho Tilaku mi ta kapuce přišla vychytanější s lepšími možnostmi nastavení a přizpůsobení. Ale nevím, jestli nesrovnávám jablka a hrušky. Už si nemůžu vzpomenout, jak se ta bunda od Tilaku přesně jmenovala, abych dal odkaz. Jen jsem měl občas pocit, že by kapuce u HP mohla mít větší objem, ale snad to bude dobrý a nebude mě to tahat, když dám něco teplejšího a objemnějšího pod bundu. Musí, větší velikost už stejně není. Pak bych uvítal trochu delší boky u té kapuce, abych měl zcela zakryté tváře z boku, protože mi trochu vyčnívají, ale jde to. A navíc si myslím, že v té bundě ní vypadám dobře. :)

Mám druhou věc od HP a vypadá to, že s tím budu spokojený stejně jako s kalhotami. Ty jsou taky krásně lehké, sbalitelné, DWR, kvalitně zpracované a navíc super odolné, vydrží i drápy našeho vlčáka. Z toho vyplývá, že bych se na značku HP měl zaměřit při dalším výběru oblečení.

Mike: Už se mi to nechce dohledávat, ale trochu mě zarazilo, jak jsi tu tento týden psal, že jsi tu bundu teprve nedávno testoval jna odpolední vycházce. Protože jsem myslel, že už ji používáš dlouho. Alespoň, když jsem se tě na ni dříve ptal, jak jsi ji doporučoval, tak jsi psal, že ti vydrží celodenní déšť v Alpách a neproteče. Nebo jsem něco nepochopil a popletl to. Ale nedá mi to se na to nezeptat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4431
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát říj 27, 2023 20:57

Mam ji az ted, ale pritelkyne ma vic nez rok verzi 1.0, takze jsem psal o jeji bunde. Mel jsem ji takhle moznost srovnavat ve stejnych podminkach se svym NeoShellem a vyslo mi, ze membrana je bud stejna nebo lepsi, coz jsem si ted vyzkousel i na sobe. Byl to jeden z duvodu, proc jsem si ji ted koupil i kdyz NeoShell by se po slepeni svu mozna jeste nejakou dobu nosit dal. Ale kdyz ted byla za dobrou cenu a jeste je lehci, tak proc ji nevzit hned.

Taky mam uz nejakou dobu HP Cliff kalhoty ze stejneho materialu, ty jsem si v desti vyzkousel uz driv a psal jsem tu nekde o tom.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pon říj 30, 2023 13:37

Minirecenze membránovky KVAK (Nanomembrane).
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 30, 2023 18:56

Standa63
zajimave, 19°C mi prijde dost na to aby ses smazil jak v igelitu i pri stani, pri chuzi bys mel padnout splavenim po 10 minutach... ktery membrany daji lepsi vysledek v tvym testu?

jinak je smutny, ze zakazkova vyroba nedokazi ani splnit velkou cast parametru... zajimalo by me, jestli by ti to opravili kdybys jim napsal, ze rukavy a nasvika nejsou dle dohody.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9421
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » pon říj 30, 2023 19:29

testovat jakoukoliv bundu v 19 stupních je čistý masochismus, a pokud to je membránovka, tak to už je masochismus v masochismu, nechápu tohleto
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 840
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » pon říj 30, 2023 19:32

Mawenzi: "Který membrány"? Všechny ostatní. :mrgreen:

Jak už v recenzi píši mám i jinou Nanomembrane bundu, pak mám jednu eVent a BlocVent. V minulosti jsem měl Goretex, Karrimor.

Ty co nyní mám, jsem samozřejmě také takto testoval. Protože jen při takovéto zátěži (nemyslím jen počet km, ale i teplotu), se pozná jak na tom která membránovka je. A všechny byly lepší než ta od KVAK. Už mi bylo sděleno od Nanomembrane, že prý asi za to může ta vnitřní vrstva.

milarepa: jasně, nejlepší test by byl v klidu a v sedě ve sklepě při 7 stupních. :D
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon říj 30, 2023 22:15

Standa63 píše:milarepa: jasně, nejlepší test by byl v klidu a v sedě ve sklepě při 7 stupních. :D

Ano, kdyby na ni přitom kapala voda, tak pořád lepší test, než to, cos zkoušel...

Když pominu jen svou dojmovou část, a to, že se mi celá koncepce, ani materiál bundy už od pohledu vůbec nelíbí, tak se pozastavuji nad jinou věcí - testování membránovky v takových podmínkách nemůže přece dopadnout dobře, ergo toto není důkaz její nefunkčnosti, i když v ní (funkčnost) tvé bundy tak nebo tak moc nevěřím... Přitom hlavní funkčnost membrány, tedy nepromokavost vyzkoušena vůbec nebyla ! :-s
A jak píše Mawenzi, za podobných podmínek bych byl ihned splavený i v GTX Active či čemkoli podobném, ani bych nemusel podávat žádný výkon...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3767
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 4:35

Standa63 píše:Už mi bylo sděleno od Nanomembrane, že prý asi za to může ta vnitřní vrstva.

Jo, na prvni pohled vypada jak igelit a na telo musi byt podobne prijemna. Na prodysnost bych si nevsadil ani petnik. Z fotek nedokazu poznat, jak je to udelane. Je to cele trivrstvy laminat nebo dvouvrstvy plus podsivka z toho igelitu? A kdo to vyrabi? Cele Nanomembrane nebo si tam tu vnitrni vrstvu dodava KWAK?

Co se testovani tyce, nedavno jsem testoval HP Active. Sice prselo, jinak bych ji na sebe nebral, ale bylo docela teplo, podle zaznamu 14 - 15 C. Takze tricko s kratkym, na to bundu a v pohode, jak jsem tu psal. Na podobne trase, 11 km svizne chuze bez zateze, vevnitr sucho. V NeoShellu jsem v teplote ke 20 C urcite sel, ono nekdy prsi i v lete, ze ;-) Taky to zvladnul. Na testovani prodysnosti bundy to urcite neni spatne, da se to brat jako simulace chuze do kopce se zatezi v chladnejsim pocasi. K cemu by bylo testovani prodysnosti v situaci, kdy se clovek nepoti?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 31, 2023 6:02

standa
to jsem pochopila, ze stejny test na dalsi membrany, ono jestli te udychaly lip, tak je taky zajimavy prave ktery to byly, ze treba i blockvent to dal lip... (prave treba i pro porovnani toho, co kdo mame doma).

budes psat do kvaku ze podsivkou to zabili? a jestli nemaji v planu ji treba davat jinou?

ted chpau ze mas bundu asi za nemaly peniz, kterou nechces nosit.

kdysi sem chtela zkusit faramugo z nanomebrane, ale ty jejichb strihy, barvy a mohutnost az zbytecna bund ke od toho odradily a dneska se uz do experimentu ani pouztet nechci.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9421
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » úte říj 31, 2023 7:52

Quido: „testování membránovky v takových podmínkách nemůže přece dopadnout dobře…“. Ano přesně tak. Proto je to také ZÁTĚŽOVÝ test. Tedy to, jak rychle a kvalitně dokáže propustit pot v extrémní situaci, i v porovnání s jinými membránovkami. Jak by sis představoval zátěžový test paropropustnosti ty, a abys zjistil v tomto podstatné rozdíly mezi jinými membránovkami? Voděodolnost jsem samozřejmě také zkoušel, píši to v mé minirecenzi.

mike: v podstatě souhlas.
Dle některých příspěvků tady bys asi neměl membránovku používat při „vyšší“ teplotě („19 stupňů je čistý masochismus“!) , a nechodit např. na tůry (10km je moc! na membránovku :mrgreen: ), takže asi jen tak kolem nuly, a max s ní do toho sklepa, kina nebo kavárny (pozor ale, aby to kino nebo kavárna nebyly daleko, samozřejmě také pečlivě hlídat venkovní teplotu! :D ).
Jinak je to uvedeno v tom eshopu Kvak, že vrchní vrstva je Nanomemrane, ta vnitřní vrstva je od nějakého jiného výrobce (píšou tam i parametry). Z Nanomembrane mi napsali, že to s Kvakem budou řešit (tu vnitřní vrstvu).
Jasně, jen při zátěži zjistíš jak to ta která memránovka zvládá. A čím větší zátěž, tím můžeš pozorovat větší rozdíly mezi nimi. Když bude zátěž malá, budou se ti všechny zdát plus/mínus stejné.

Mawenzi: ano, ve všech ostatních při takovémto testu bylo také vlhko, a samozřejmě byly mezi nimi rozdíly, ale v té od Kvak bylo až mokro. Nevím, zda budu psát do Kvaku, já jsem tu minirecenzi nepsal jako „reklamaci“, ale jako praktický test, jaká je realita. No, tak drahá ta bunda zase není (úpravy u nich nejsou kupodivu drahé, já jsem za ty mé připlatil dohromady 2080Kč).
Právě tu druhou Nanomembrane mám také od Faramugo, také dělaná na zakázku. Ano souhlas, provedení je nedobré (třeba „půlmetrové“ stahovací pásky u rukávů na přezku, je něco nevídaného), ještě jsem si ji musel nechat dodatečně upravovat jinde. Ale materiál je OK, funguje. Také je zcela odlišný od té z Kvaku, myslím že je to třívrstvý vs dvouvrstvý.
Nyní dělám recenzi na Polartec NeoShell – nechal jsem si bundu poslat z USA. Čekám jen na příhodné počasí, abych mohl udělat taktéž zátěžový test, takže recenze bude (doufám) v dohledné době. Ještě bych rád vyzkoušel „Gelanots Pro 3L“, ale ten materiál je nový, skoro nikdo ho nemá, u nás jsou myslím k dispozici jen dvě bundy (které se mě nelíbí a na zakázku nedělají), a to budu s membránovkami končit, leda by se objevila nějaká nová, dobrá technologie. :wink:
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte říj 31, 2023 9:27

@Standa63: Jen jedna technicka poznamka.

Pokud chces testovaty membranovky na prodysnost, tak nestaci vsechny testovat napr. pri 19 stupnich. Jeste dulezitejsi je aktualni vzdusni vlhkost, ta Ti to ovlivni vice nez samotna teplota. Cim vyssi vlhkost, tim hur se muze vnitrni vlhkost odparovat.
Protoze pokud ta bude 100%, moc toho membranovka "neoddycha", nema jak. Podle popisu vnejsich podminek Tveho testu mohla byt klidne velka vlhkost.

Takze az budes napriste testovat, vem si alespon obycejny teplomer, ktery ma i vlhkomer a zjisti i tu vlhkost.

Cimz nijak nechci hajit tu membranovku od Kwaku - nepoznam ji vubec, nemam se k ni proc vyjadrovat.

(A pro hnidopichy znovu zopakuji - pri desti zdaleka nebyva 100% vlhkost vzduchu, v lete spise az po prehance/bource, kdy se to zacne vyparovat)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16699
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » úte říj 31, 2023 9:49

apuka: nejsem laboratoř. :wink:
Tyto testy jsou samozřejmě laické, zhruba, z praxe, dělám si je vlastně sám pro sebe.
Samozřejmě vlhkost vzduchu je také důležitá, ale jak píši, je to laické, určitě nebudu vyrážet s teploměrem a vlhkoměrem. :mrgreen:
Nikdy to nebude stejné, vždy je to přibližné. To samé např. i s deštěm: nikdy nezajistíš aby u všech testů byla intenzita a doba deště stejná (a to ani nemluvím o té teplotě a vlhkosti vzduchu).

Prostě se smiř s tím, že je to jen tak zhruba. S danou membránovkou to pak zjistíš sám v (delší) praxi, jak na tom je. Ale ten prvotní zátěžový test (který dělám plus/mínus stejně, u všeho, nejen u bund), dle mého zjištění, dává docela jasný obrázek (ne)paropropustnosti dané bundy.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte říj 31, 2023 10:06

To mi je jasne - ja jsem to psal jen kvuli tomu, aby sis to i Ty sam mohl uvedomit, ze muzes dostat klidne hoodne rozdilne vysledky (na jakoukoliv membranovku), kdyz si zatezovy test udelas pri stejne teplote ale (a ted trochu extremni cisla) 10% vlhkosti a pri 100%.

Osobne, pokud bych mel vice membranovek, tak bych si jednu vzal jako "etalon" a "zatezovy test" bych spise delal srovnavacim zpusobem. Stejnou trasu v jedne a potom (po ususeni a zklidneni) i ve druhem.

Trochu podobne to je - jeste vice pri poreznich membranach - se silou vetru. Taky cim vyssi, tim vice napomaha odparovani.

Ale i tak je Tvuj "test" uzitecny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16699
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 16:47

Standa63 píše:leda by se objevila nějaká nová, dobrá technologie. :wink:

Uz je tady: https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html a za skvelou cenu. Akorat uz jsme je skoro vsechny vykoupili, takze zbyva jen XXL 8-[ O bunde uz jsme toho napsali dost vyse, za mne aktualne jedna z nejlepsich nebo mozna uplne nejlepsi dostupna bunda. Z hlediska prodysnosti a vahy.

Pripadne tezsi a drazsi varianta s pit zipy, tam je velikosti dost: https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html. Material je stejny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » úte říj 31, 2023 17:12

mike: hmm, díky za tip, vypadá zajímavě. Už nevím kam ty bundy budu dávat. :D A těch peněz v nich. :?

Tak to si rád pak pročtu, když ji tak chválíš. :wink:
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 31, 2023 18:52

Mike, jak jsi tu psal, že jsi zkoušel tu bundu, tak jsi psal, že jsi se ani nezapotil při cestě do kopce, tak funguje dobře. Platí to i pro větrovky? Já se v té mé větrovce třeba do kopce zapotím v tomto počasí, myslel jsem, že je to normální a že se to děje i v těch membránkovkách. Respektive, že potit se budu i v membránovce jen nebudu tak durch jako v pláštěnce. Když si tu větrovku přiložím na ústa, tak přes ní klidně mohu delší dobu dýchat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4431
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » úte říj 31, 2023 19:21

Standa63 píše:Quido: „testování membránovky v takových podmínkách nemůže přece dopadnout dobře…“. Ano přesně tak. Proto je to také ZÁTĚŽOVÝ test. Tedy to, jak rychle a kvalitně dokáže propustit pot v extrémní situaci, i v porovnání s jinými membránovkami. Jak by sis představoval zátěžový test paropropustnosti ty, a abys zjistil v tomto podstatné rozdíly mezi jinými membránovkami?


Především v dešti... Nevidím jinak důvod oblékat membránovku, ani ve vyšší ani v nižší teplotě... :wink:
Určitě se bude jinak chovat v suchu a jinak v dešti - něříkámm, že lépe, či hůře, ale jinak... například má HP s BlocVentem daleko lépe opařuje až když je mokrá ...

apuka píše: Cim vyssi vlhkost, tim hur se muze vnitrni vlhkost odparovat.]

není to obecně pravda - viz výše
Naposledy upravil Quido dne úte říj 31, 2023 19:23, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3767
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » úte říj 31, 2023 19:21

mike píše:
Standa63 píše:leda by se objevila nějaká nová, dobrá technologie. :wink:

Uz je tady: https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html
Zase jen technicka - neni nahodou Nanomembrane/Neoshell/PQA/... vsechno v zakladu vice-mene stejna technologie?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16699
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 21:01

Nevim, jak NeoShell a PSA (ne PQA zas!), ale u nanomembrane pisou tohle:

Dvouvrstvé lamináty se dodávají s hydrofilní polyuretanovou membránou
...
Třívrstvé lamináty jsou dodávány ve variantách s PU nanovlákennou membránou, PU hydrofilní membránou a PTFE membránou.


Takze je otazka, co vlastne za membranu tam Standa63 ma, jelikoz v prvnim pripade je to neco jineho a v druhem kazdy pes jina ves.

Navic to, ze ma neco v nazvu nano neznamena, ze je to stejna technologie. Nano je modni buzzword, nic jineho. O tech technologiich toho moc nevime, vyrobci se technickymi detaily moc nechlubi. Muzou fungovat na stejnem principu, ale technologie to muze byt jina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Standa63 » stř lis 1, 2023 8:33

Mohu potvrdit. Nanomemrane od Faramugo je naprosto odlišná od Nanomembrane od Kvak.
Ostatně Kvak mě sdělil: "Nanomabráne nabízí asi 7 000 druhů materiálů, ten náš je utkaný speciálně pro nás..."
A souhlas s tím, že "Nanomembrane" je spíše již značka, než technologie.

Obecně v těch technologiích u membrán je těžké se už vyznat, jediným relevantní vodítkem by mělo být zda je porézní nebo neporézní.

Mě už studování těch technologií přestalo bavit, zajímá mě jen reálný a praktický výsledek. A ten jak víme, bývá v reálu dost často odlišný od deklarovaných vlastností.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř lis 1, 2023 14:14

Ja jsem v tom svem dotazu myslel nanovlakennou membranu od nanomebrane, o ktere sami pisou:
nanomembrane píše:Nanovlákenná membrána

Je vyrobena ze 100% PU a průměr nanovláken je pouhých 150 nm. Díky této unikátní struktuře má nanovolákenná membrána o 25% více pórů než ostatní porézní membrány (PTFE - GoreTex), a tak může společnost NANOMEMBRANE nabídnout lamináty s nanovlákennou membránou s tou nejlepší paropropustností na světě. Tyto lamináty jsou vhodné především pro fyzicky náročné aktvity jako je běh, cyklistika, hiking atd. Nanovlákenné lamináty s touto membránou jsou nabízeny pouze ve variantě 3L.

Proste jsou to vsechno struktury z PU vlaken (tj. ne "PU-plat"), vetsinou vznikle stejnou nebo hodne podobnou vyrobni technologii a ve vysledku je jejich struktura prakticky stejna, mozna s hodne malymi odchylkami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16699
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř lis 1, 2023 16:40

@apuka: to mas urcite podlozene i necim jinym, nez svymi pocity. Odkazy, prosim ;-)

Standa63 píše:jediným relevantní vodítkem by mělo být zda je porézní nebo neporézní.

To je zakladni rozliseni, ale na technologii zalezi. Namatkou eVENT versus NeoShell nebo Pertex Shield Active. Vsechno je to porezni, ale eVENT je na tom z hlediska prodysnosti vyrazne hur. Mel jsem/mam vsechny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 1, 2023 16:44

Dromedaro píše:Mike, jak jsi tu psal, že jsi zkoušel tu bundu, tak jsi psal, že jsi se ani nezapotil při cestě do kopce, tak funguje dobře. Platí to i pro větrovky?

Ptal jsem se, protože jsem tu narazil na dotaz ohledně prodyšnosti větrovky, kde tazatel uvádí, že se ve větrovce potí a odpovědí mu bylo, že pokud se v ní potí, tak je špatná prodyšnost a má ji otestovat dýcháním přes ní, jestli může volně dýchat delší dobu skrze látku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4431
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » stř lis 1, 2023 16:46

mike píše:Ale kdyz ted byla za dobrou cenu a jeste je lehci, tak proc ji nevzit hned.

Mám odlišný názor - zrovna u nepropo bundy je nízká váha = jemná tkanina naprd (popruhy batohu a vůbec výdrž toho UL materiálu). Proto moje obě GTX Active bundy mají 300+ grms. Ale nemám patent na rozum.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28426
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř lis 1, 2023 16:56

@Dromedaro: sorry, to jsem prehlid. Pro vetrovky to plati jeste vic, protoze jsou resp. maji byt prodysnejsi. Zas ale nemuzes cekat, ze se v nejake bunde nikdy nezapotis, jsou podminky a zatez, kdy jsi zpoceny i kdybys sel nahy. Jde o to, aby se pres bundu pot odparoval a nekondenzoval vevnitr. Do kopce se zapotis, po rovine a z kopce uschnes. Ja jsem se ted v nedeli taky do prudkeho kopce ve vetrovce zapotil, ale nahore jsem byl za chvili suchy.

@pp: to jsou povery, ktere jeste nikdo neprokazal ;-) Taky zalezi na pouziti, ze. Nosim membranovku, jen kdyz musim tj. kdyz prsi. Coz neni nijak casto, dohromady to neda vic, nez nizke desitky hodin za rok. Pak nejakou vydrz nemusim vubec resit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 1, 2023 17:01

PP: Mike mi tu psal, že má vyzkoušeno, že vydržela celodenní déšť v Alpách s batohem. Odolnost asi nebude velká, ale zase lepší, než co jsem viděl jiné UL bundy. Viděl bych to tak někde uprostřed.

Ten Tilak měl odolnost dobrou. Kdybych měl prachy navíc, tak bych ji bral na nošení třeba se psem, kdy bych se nebál, že mi to rozdrápe nebo na takový výlety polem, lesem, křovím mimo cesty. Ale já toto víceméně bral místo pláštěnky na treky nebo na kolo, kdy to chci nosit, jen když bude pršet. Ten Tilak měl v mé velikosti váhu 470g a skladnost asi dvojnásobnou oproti tomu HP a oproti pláštěnce s hrbem bych si pomohl jen v té pohodlnosti a prodyšnosti. Takže nebylo co řešit.

Edit: Mike: Díky, to jsem si chtěl ujasnit, jak to je.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4431
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » stř lis 1, 2023 17:06

Já s nostalgií zpomínám na Millet GTX kompletek, co sem měl na zimní ledolesbu (Advance sa to myslím zovalo), který (kunda+kaťata) vážil hrubě přes kilo (spíš kilo a půl) ale byl to "total neprůstřelný" materiál (přitom ale částečně stretch). No nic no, to je už hisstorie.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28426
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř lis 1, 2023 17:17

Kdyz chces neco neprustrelneho, porid si brneni ;-) Moje HP kalhoty a bunda vazi dohromady asi pul kila a jsou pro me ucely naprosto funkcni a navic uz i dostatecne prodysne. Co chtit vic? Proc bych mel tahat neco tezsiho, kdyz to v idealnim pripade vubec nepouziju a neidealnim na nekolik hodin v prubehu tydenni akce?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř lis 1, 2023 17:30

Jeste dodam, ze vsechny membranovky mi prestaly membranovat plosne, vetsinou zrejme kvuli rozpadu PU (jen eVENT se uplne rozlaminoval, coz ale taky mohl byt rozpad PU). Zadna neodesla mechanicky kvuli batohu apod. Kalhoty to same, jen ty prvni jsem prodrel, protoze jsem v nich jezdil po prdeli po snehu a to tak, ze hodne ;-)

Cim chci rict, ze zivotnost normalne pouzivanych membranovych veci neni dana mechanickym namahanim, ale chemickymi reakcemi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49544
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv lis 2, 2023 15:31

mike píše:
apuka píše:jsou to vsechno struktury z PU vlaken (tj. ne "PU-plat"), vetsinou vznikle stejnou nebo hodne podobnou vyrobni technologii a ve vysledku je jejich struktura prakticky stejna, mozna s hodne malymi odchylkami
to mas urcite podlozene i necim jinym, nez svymi pocity. Odkazy, prosim ;-)
Jake odkazy chces, co na tom chces "podkladat"?

Neoshell, PSA, OR Ascentshell, Schoeller aerobrane - to jsou vsechno membrany z PU vlaken nejakou formou elektrostatickeho nanospradani (nanospun/electrospun, resp nanospinning/electrospinning). Teda technologie vyroby je vice-mene stejna (a znama uz davno predtim, jen doted byla pouzivana na neco jineho a na jine urovni tloustky vlakna i vysledneho vyrobku), samozrejme s drobnymi odlistnostmi mezi vyrobcem samostatne vyvinutymi stroji - a taky podle nastaveni pri vyrobe, ktere urcuje, jak silna a jak huste usazena ty vlakna budou, jak silna bude celkova membrana. Coz zase urcuje pomer vodeodolnost a propustnosti vzduchu. Jo, asi tak vznikaji ty docela velke rozdily mezi ruznymi verzemi PSA nebo NTF Futurelight, mirnejsi u Neoshellu.

Mam si myslet, ze Nanomembrane svoji perforovanou PU nanomembranu dela jinym zpusobem, kdyz je to momentalne jedina znama technologie, ktera je na podobne ucely komercne pouzitelna?

Takze pokud chces uvedene podlozit, tak si trochu zagoogli u jednotlivych membran a zjistis, ze se vsechny vyrabeji "nahodnym" strikanim PU z milionu "pidistrikacek" na pevny plat a az maji dostatrecnou vrstvu nastrikanou, necha se to vyschnout a zpevnit, da se to dole z toho platu - a mas hotovou PU nanomembranu.
Ja jsem si to hledani udelal pred nejakou dobou a nemam cas, abych to udelal za Tebe znovu.

Myslel jsem si, ze Ty s to svoji "koumavosti" a zajmem o tak skvely material jako Neoshell (a spol.) tyto veci uz davno vis.

Edit:
Jeste bych dodal, ze uvedene membrany kvuli stejne technologii spojuji hodne podobne vlastnosti - jak ty lepsi (mekkost, strecovost a propustnost vzduchu), tak ty horsi (postupne snizovani vodeodolnosti, pravdepodobny rozpad PU - ale prakticky by tam mel byt podobny problem s moznou kontaminaci potem, tukem a spinou z pouzivani jako u GTX bez PU ochrany).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16699
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení