Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Dr4k3 » pát kvě 16, 2014 12:55

opáčko:
DWR se po vyprání reaktivuje teplotou, normálně to prohnat sušičkou na jemný program, nebo pro citlivky neždímat, nechat okapat a oschnout na ramínku, pak s citem nahřát fénem nebo horkovzdušnou pistolí s regulací teploty, údajně funguje dobře i žehlení (akorát to nesmíte spálit, žeano). Funguje i obléknutí a postávání před krbem nebo rozpálenými kamny; otevřený oheň nelze doporučit kvůli produkci jisker.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod dudy » pát kvě 16, 2014 13:08

mike píše:.....Fascinuje mne, jak se nekteri o sve obleceni boji a perou je jako zaclony :twisted: A pritom tam nechaji spinu zazrat rok, coz jim jiste ublizi vic, nez kdyby to obcas normalne vyprali.

Já se vo hadry nebojim, já tam mám špínu rok, páč sem prase. :D
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pát kvě 16, 2014 15:13

Nemam nejmensi problem ti to verit :twisted: Ale pocitam, ze to pak neperes jako zaclony.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod pavproch » pát kvě 16, 2014 18:13

@dudy: to sme na tym stejně ... :mrgreen:

já to ale dovádím k dokonalosti, gtx hadry (myslím hardšel, ne softšel) neperu preventivně vůbec... :twisted:

@drake: ale houbeles velebnosti.... jakýmkoli vypráním v chemii (i bez ní) se DWR nenávratně ztráci.... a doma (DIY) ji už NIKDY a NIJAK neobnovíš na fabrickou OEM úroveň....

taky proto neperu.... :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28492
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pát kvě 16, 2014 18:22

Ale hlavne proto, ze jsi prase :twisted:

Nevim, jestli beres SportWash jako chemii, ale ten DWR moc neublizuje. Podle vyrobcu by mela vydrzet 25 vyprani v necem takovem.

Spina snizuje povrchove napeti, coz jde presne proti funkci DWR, takze si prasenim moc nepomuzes. Chce to nejaky rozumny kompromis, kdyz uz to nekulickuje ani na zacatku deste, tak vyprat a bude to lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod pavproch » pát kvě 16, 2014 18:26

moje zkušenost je taková, že už po prvním vyprání (nezaparasené, enem zpocené) GTX bundy ve sportwoši šla dwr do kelu a už sa nedala obnovit (Lowe Alpine grepon jck)

ona de do kelu ale i pouhýmn nošením bez prasení, po takovém třetím/čtvrtém zmoknutí je v prdeli (nenávratně) taky...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28492
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pát kvě 16, 2014 18:34

DWR neni nic moc ani uplne nova, mirny destik nejakou dobu vydrzi, ale poradnou prutrz ani nahodou. Moje zkusenost je, ze vyprani ve SportWashi mirne pomuze, ale jako na zacatku uz to neni, takze v zasade souhlas. S obnovenim taky, ale opet, teplo mirne pomuze. Resp. obnovovat bez tepla nema smysl, jelikoz to neobnovi vubec.

Asi budem muset zkusit tu neobanovanou nanotechnologii 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod pavproch » pát kvě 16, 2014 18:54

mám zkušenosti s OEm DWR Mammut, Millet, LoweAlpine, Haglofs, Berghaus a.... je to tak jak píšeš.... žádný zázrak.... proto mně úplně šokovala OEM DWR Marmot - sem tu před pár lety koupil "jetou" Aegis Jckt a dyž ji obleču a ščije, tak i po těch letech kuličkuje jaxfiňa a hlavně kuličkuje i po několika hodinách v dešti.... :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28492
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod ratel » pát kvě 16, 2014 20:29

neprat, vzít hadry do lijáku jak třeba dneska, ono se to tak nějak odmočí samo. Pokud v tom nechodíš do města mezi ynteligenty tak netřeba. Ale fakt je ten že dneska GTX se nosí hlavně do města a tam musíš vonět abys nebyl za bezdomovca :lol:

Mimochodem jeden postřeh: dost často potkávám rodinky ( u samotných chlapů jsem si toho nevšiml) kolem kterých když vlese projdu, mám pocit že jsem v droguerii v oddělení pracích prostředků. Smrad že bych radši čuchal rok nepranou moiru. Zaznamenali jste to nebo nemáte čuch ?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod pavproch » pát kvě 16, 2014 20:31

jj, stádo kurew na vycházce.... dyž už někeho náhodou v blízkosti civilizace potkám, registruju taky... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28492
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pát kvě 16, 2014 21:42

To bude asi avivaz, chlap by ji na funkcni obleceni nedal. Tohle mi jeste nevadi, ale vonavky jsou peklo. Venku to jeste jde, clovek utece, ale kdyz takova vleze do vlaku (busu, letadla), tak neni kam prchnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Kejty » sob kvě 17, 2014 19:33

Kluci,

vaše debata mě fakt pobavila :D

1.všechny funkční věci a hlavně membrány se musí občas vyprat :D jelikož pot je agresivní látka a je schopná vám membrány odlepit a to už vám nikdo chytrý ani nevyreklamuje. Tudíž jak se to zaprasí, vyprat .

2.DWR je většinou jen silná vrstva impregnací, která se praním vypere, tudíž buď za vlhka impregnovat a nebo dát do pračky impregnaci, což sportwash není, ten je pouze prací prostředek, takže když to v něm vyperete, vodní sloupec se hold nezlepší :)

3.Pokud chcete mít superprasoklídek, kupte si merino, to stačí občas vymáchat ve vodě :D krom těch, co mi řeknou, že je škrábe :)
Kejty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv kvě 8, 2014 15:29

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » ned kvě 18, 2014 1:01

Kejty píše:jelikož pot je agresivní látka a je schopná vám membrány odlepit a to už vám nikdo chytrý ani nevyreklamuje.

Zrovna pot dal vyrobcum (lepsich) membran docela zabrat, jelikoz je schopen uplne funkci membrany zrusit. Tudiz jsou proti nemu ruznym zpusobem chranene. Odlepuji se levne sunty a mozna to ani s potem nesouvisi.

Kejty píše:Pokud chcete mít superprasoklídek, kupte si merino, to stačí občas vymáchat ve vodě :D

Neprane merino mozna (tak moc) nesmrdi, ale spinave je stejne a vymachani ve vode nestaci. Kdo merino nepere, je prase :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod pavproch » ned kvě 18, 2014 7:04

@mike: ref separovaná membrána nemáš tak úplně pravdu - viz oje tilak-war

merino peru, či nejsem prase... ufff, to se mi ulevilo.. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28492
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Kejty » ned kvě 18, 2014 8:04

Miku,

Čoveče, viděla jsem dobré značky, které se odlepili a četla jsem jednou článek od pána z Tilaku, který z nepraných bund, které zničil pot (samozřejmě jejich značky) nadšený nebyl, jelikož se taky odlepily. Ale určitě věřím tomu, že membrány se vyvíjí tak, aby vydržely co nejvíce a to i pot, evoluce existuje :)

Ale hlavně jsem psala kdo chce mít klídek a být prase, má to máchat ve vodě....ne že to tím výborně vypere :)

Já tady jen předkládám své zkušenosti, každý je může mít jiný, o tom to snadtady je, nebo ne? :wink:
Kejty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv kvě 8, 2014 15:29

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » ned kvě 18, 2014 13:15

pavproch píše:merino peru, či nejsem prase... ufff, to se mi ulevilo.. :twisted:

Implikace neni ekvivalence a tudiz z ni nevyplyva implikace opacna, to bys mel jako inzenyr vedet :twisted: Tedy podminka nutna, nikoliv vsak dostacujici ;-)

Kejty píše:Já tady jen předkládám své zkušenosti, každý je může mít jiný, o tom to snadtady je, nebo ne? :wink:

Samozrejme, jinak by prece nebylo o cem diskutovat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod nazalogy » ned kvě 18, 2014 14:59

ratel píše:Mimochodem jeden postřeh: dost často potkávám rodinky ( u samotných chlapů jsem si toho nevšiml) kolem kterých když vlese projdu, mám pocit že jsem v droguerii v oddělení pracích prostředků. Smrad že bych radši čuchal rok nepranou moiru. Zaznamenali jste to nebo nemáte čuch ?


A nejvíc to jde znát na turisticky "komerčních" trasách kde chodí masy (ne)turistů:D A když se takových lidí sejde víc ve skupince tak to je něco...

Není nad to vlézt do vlaku po pár dnech strávených pod širákem už v dříve zmíněné Moiře ap:D

Kdesi jsem četl hezký bonmot : Medvěd se také nemyje a jakou má sílu :D
Naposledy upravil šíp dne ned kvě 18, 2014 15:08, celkově upraveno 1
Důvod: Upravena citace. šipka
Hory jsou jako ženy, krásné a nebezpečné. (Radek Jaroš)
Uživatelský avatar
nazalogy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: ned pro 9, 2012 12:20
Bydliště: Region razovity

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod apuka » ned kvě 18, 2014 20:17

mike píše: Kdo merino nepere, je prase :twisted:
Proste prase zustane prasetem, i kdy se prevlece za (do?) ovce :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod ratel » ned kvě 18, 2014 22:02

no moment, chcete říct že kvůli tomu že propotím GTX bundu zevnitř ji musím hned prát ? To by se mi rozpadla už jen tím praním.

Ale už do ní asi taky teče, coural jsem v pátek po lese v tom fajnem dešti asi 2 hodiny a na ramenou jsem cítill vhko, to bude tím praním :P a častým nošením s batohem. Mám ji (Tilak Alpamayo ) cca 6 let, má nárok na důchod nebo je to potem :P ?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pon kvě 19, 2014 15:42

Jestli ji tech 6 let pouzivas, tak ma narok na duchod. Ma GTX bunda zacala tect taky tak nejak a po osmi letech uz tekla jak cednik a vyradil jsem ji. Pral jsem ji nekolikrat rocne, kdyz byla viditelne spinava.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod ratel » pon kvě 19, 2014 15:47

neee, ja ji nechci dat do duchodu ....znate to ..neopoustej stare veci pro nove...a co jsme spolu prozili... :cry:
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod ratel » pon kvě 19, 2014 15:54

a jestli se rozteskním ještě víc tak najdu větrovku ( anorak) co jsem si ušil v minulém století . Ta má vodní sloupec asi - 5000 tedy asi jako savý papír :P . A vemu si ji v sobotu na přehlídku outdorových manekýnů na Lysou :P
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pon kvě 19, 2014 16:01

V asi 15 let stare vetrovce jsem vcera moknul asi dve hodiny ;-) Od ni ale necekam, ze nepromokne, taky ma odolnost proti vode asi jako toaletak. Navic uz ma aspon 5 der od prolezani krovim, ale furt je v ni prijemneji, nez v libovolne membranovce. Kdyz teda neprsi moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Michal82 » sob čer 28, 2014 7:31

Help - zaprasil jsem kalhoty - softshell - a nemám žádnej ten prací sajrajtíček a čekat až ho někde ve městě příští týden koupím nechci... Dá se to přeprat v umyvadle s troškou tekutého mýdla na ruce nebo si ty kalhoty poničím co se týče odolnosti proti vodě? Jelena taky nemám - někde byl ale asi šel na pastvu někam....
Nebo je prostě lepší koupit prací ,,vodičku,, a kalhoty zatím hodit někam do pytle?

PS: jinak jsem našel tohle - http://www.rockpoint.cz/impregnace-fjal ... ab=recenze - nemá někdo kostičku?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Michal82 » sob čer 28, 2014 23:46

Vypráno a mýdlo funguje dobře - povrch kalhot bez narušené impregnace *
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Sleepy » pon říj 6, 2014 22:40

Měl bych dotaz :) , do repertoaru přidávám "novou" bundu Marmor Precip, je staršího data, takže potřebuju pořádně naimpregnovat. Bude fungovat na 90% jako založka, pokud začne slejvák. Takže čím naimpregnovat, aby především vydržela co nejvetší spoušť vody. Díky moc.
Ehm?
Uživatelský avatar
Sleepy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob lis 9, 2013 0:02
Bydliště: Ostrava

"lepivost" sněhu na kalhoty a impregnace ?

Příspěvekod ratel » ned lis 2, 2014 18:42

Máme doma dvoje ski kalhoty Lowe Alpine, stejný model a na první pohledn stejné materiály, zadní část nohavic je nějaký elastický hustý úplet . Bohužel jen na první pohled. V prašanu do půl stehen se jedny chovají normálně- sníh odpadne a nedrží, druhé se bohužel chovají jak magnet na sníh - po půl hodině mokro i když člověk nespadne. Nedá se to řešit nějakou impregnací ?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod pavproch » ned lis 2, 2014 19:41

imho jakákoli DIY dělaná DWR je na pikaču co se životnosti týče.... já zažil něco podobného se SS skialpo kaťatama Millet Advance - po asi 6ti letech provozu se z nich staly pijavice a nepomohl žádný sperejít či jiné placebo.... pomohla až výměna za nové... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28492
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod ratel » pon lis 3, 2014 12:47

S tim že nejsou vodo a sněho-odpudivé jsem se smířil a už to neřeším, jde mi o to aby ten sníh aspoň nepřitahovaly :evil: . Vyměnit se mi je resp. majitelce ještě nechce ( stejně to budu platit já :P ).
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod zbuddy » čtv led 22, 2015 13:16

Návod na praní dle Hanibalu
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení