Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 16:18

Pierre111 píše:Dá se říct, že prakticky vše co má v sobě primaloft bude podstatně méně prodyšné.

Coze? Na tos prisel jak? Vis jak vypada Primaloft? Da se pres nej volne dychat jako asi pres kazdou podobnou izolaci. Prodysnost je dana prodysnosti latek, ve kterych je zabaleny.

Pierre111 píše:Na druhou stranu primaloft bude zase asi teplejší.

Ne asi, ale urcite. Porovnaval jsem (v obchode) nekolik bund s PA a Primaloft a ty s PA byly znatelne min hrejive.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » stř bře 4, 2015 19:28

S tou prodyšností máš pravdu, nejvíc jí ovlivňuje vnější materiál. Nicméně i zateplení na ní má nějaký vliv. Pořádné porovnání nemám, netestoval jsem bundy v terénu (testování na krámě nepovažuji za moc prokazatelné). Vycházím z recenzí například na outdoorgearlab a podobně. Kde píší, že PA, Fullrange a podobně mají vyšší prodyšnost. Ruku do ohně za to ale dát nemůžu, až si bundu koupím, otestuji a dám vědět, jak to s materiálem je. Podívám li se ale na použití svrchních materiálů, tak například na PA se často používají prodyšné materiály, naproti tomu Primaloftky jsou často dělány z Pertexu Quantum, který prodyšný podle mě moc není. Proto se mi zdá logické, že se snaží využít dobré prodyšnosti PA. Dalším argumentem, že by mohl být PA prodyšnější je ten, že Primaloft je teplejší (víc zadržuje ohřátý vzduch, tím pádem méně větrá). Takže pokud se někdo potí, předpokládám, že netrpí zimomřivostí a proto bych mu osobně doporučil PA nebo Fullrange. Kde jsi prosím tě testoval bundy z PA? Já v obchodě v ČR narazil jen na jednu vestu, jinak vše nedostupné nebo se tu neprodávají, Dík.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 19:43

Potim se hodne a v primaloftce je mi fajn. Pred casem jsem tu nekde psal, jak postupne (pranim) ztratila vetruodolnost a da se pres ni naprosto bez odporu dychat. Napravoval jsem to novou impregranci, coz se castecne povedlo, ale uz to neni, jak byvalo. Prodysna je samozrejme skvele, stejne nebo lip nez vetrovka. Ja si na prodysnost potrpim a Primaloft v tomhle smeru nema zadny problem. Opakuju, staci se podivat, jak vypada. Je to rouno, ktere samozrejme neni celistve a vzduch jim snadno prochazi.

Pierre111 píše:Podívám li se ale na použití svrchních materiálů, tak například na PA se často používají prodyšné materiály, naproti tomu Primaloftky jsou často dělány z Pertexu Quantum, který prodyšný podle mě moc není. Proto se mi zdá logické, že se snaží využít dobré prodyšnosti PA.

S Pertexem Quantum mas sice pravdu, ale zbytek je ciste spekulace. Podle mne vyrobci zateplenych bund prodysnost "obalovych" materialu casto neresi a podle toho to pak vypada. Viz treba Tilak Ketil, kde tim potencialne dobrou bundu uplne zabili. PA se bere jako komplet tj. prodysnost se resi najednou.

Pierre111 píše:Kde jsi prosím tě testoval bundy z PA?

Mammuti prodejna v Praze Holesovicich. Maji tam celkem slusny vyber PA.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » stř bře 4, 2015 19:58

Díky, v tomhle obchodě jsem byl včera se kouknout jak vypadá Pertex eguilibrium a na RABku jsem tam taky koukal :). Jinak zajímavý článek o umělých izolacích je tady http://www.outdoorgearlab.com/Insulated-Jacket-Reviews/Buying-Advice . Možná že už na něj někdo odkazoval. Píšou zde i o té prodyšnosti, ale ty máš narozdíl odě mě osobní zkušenost s Primaloftem, já žádný nevlastním, takže rozhodně nebudu tvrdit, že není prodyšný.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř bře 4, 2015 20:00

PL bude asi lehce mene prodysny nez PA co se tyka izolace, ale rozdil asi nebude vubec podstatny. Ono by to bylo dobre, pokud by vsichni vyrobci davali PA do prodysneho shellu, ale neni to tak, je hodne PA bund v pertexu quantum. Mozna je to i tim, ze z pohledu vyrobce je Quantum hodne prodysny material.

V podstate jsou dve PA o kterych vim a ktere jsou v tomto smeru podle me pouzitelne a to ta westcombka v pertex EQ a RABka v microlight - microlight je zrejme mene prdysny, ale zas taky vice vetruodolny, takovy opacny konec dobreho stredu :)

Pertex EQ se tvari mnohem odolneji nez material na patagonia nano air. Na nanoair je ale material mozna prijemnejsi a prodychnutlenejsi ale soucasne taky asi mene vetruodolny. Nanoair se tvari jako skvela stredni vrstva jako nahrada fleecky, neb bude pravdepodobne pri nizsi vaze vice izolujici. Soucasne podrzi v mirnem vetru. Mozna asi tak jako lehci polartec wind pro ale ten osobne nemam.

Patagonia je ted ve sleve za cenu nezlevnene westcombky, takze celkem tezko rici co zvolit. Trochu vic se mi libi westcombka, ale nezkousel jsme nanoair obleknout, takze nevim, zda treba nema lepsi strih. Westcomb Tango mi sedi skvele jen ma uzsi rukavy a pohodlne se pod ni vejde tak jedno silne triko, coz opet odpovida spise urceni ajko stredni vrstva.

Ja zatim zvolil kombinaci flisky + EQ vetrovky. Coz funguje asi trochu hure nez jedna tahle bunda, ale zas mam rad tu univerzalnost kombinace dle pocasi. Ale mozna pristi rok jdu do Tango.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 20:13

Pierre111 píše:Jinak zajímavý článek o umělých izolacích je tady http://www.outdoorgearlab.com/Insulated-Jacket-Reviews/Buying-Advice . Možná že už na něj někdo odkazoval.

Jj, ten uz tu parkrat byl.

Pierre111 píše:Píšou zde i o té prodyšnosti, ale ty máš narozdíl odě mě osobní zkušenost s Primaloftem, já žádný nevlastním, takže rozhodně nebudu tvrdit, že není prodyšný.

Je tam jedina zminka bez cisel. Hele, verim tomu, ze ruzne izolace budou ruzne prodysne, ale jsem predvedcen, ze v porovnani s obalovyma latkama bude rozdil zanedbatelny tj. prodysnost bude radove jinde.

Uz jsem to tu nekolikrat psal: mam dve stejne primaloftky, akorat vyrobene v jinem roce. Jedna byla od zacatku skvele prodysna a ted uz je az moc, druha velice malo a pouzitelna (dobre) je akorat do mesta tj. na nepotive aktivity. Cele je to ve svrchnim materialu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » stř bře 4, 2015 20:20

S názorem na Nano Air souhlasím. Měl jsem jí na sobě a nevzal jsem jí právě proto, že se nezdála moc odolná. Těžko říct co s materálem udělají popruhy batohu. Nicméně Nano Air je zase hodně elastická, což někomu může vyhovovat. Dá se Tango vyzkoušet někde v Praze ? Jinak též používám zatím "flísku" Polartec Power Strech od Arcteryx a větrovku. Větrovku si chci ted pořídit novou, nějakou lehkou. Premýšlím o Westcomb Crest a BD Alpine Start. Jinak mě ještě napadá jedna podstatná věc a to je si uvědomit životnost umělých vláken, která u některých nebývá tak velká. Těžko říct jak na tom je Fullrange v Nano Air a PA, jsou to poměrně nové materiály.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 20:29

Rekl bych, ze se zivotnosti je problem spis u spacaku. Protoze je porad balis a komprimujes.

Zateplene veci nosim desitky let a problem s izolaci jsem nikdy nepozoroval. Vzdycky odesly bud zipy nebo se potrhala svrchni latka tj. vec doslouzila, ale izolace porad v pohode. Mensich pomalych zmen bych si nevsiml, ale vetsich jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř bře 4, 2015 20:34

Dá se Tango vyzkoušet někde v Praze?

ne pokud nenajdes nekoho kdo ji vlastni :) Ja ji mel na vyzkouseni od Petera z outdoorline

Těžko říct co s materálem udělají popruhy batohu.

spis bych se bal roztrzeni o vetev ci skalu. Na ofiko webu je prispevek nekoho, kdo kdyz prisel na bivak, zjistil za za nim povlava izolace pac to nekde cestou skubnul.

životnost umělých vláken

zivotnost je velmi dobra, problem muze byt spise se ztratou loftu, coz by u PA nemelo prilis hrozit, respektive to bude hodne podobne jako u chlubatejsich flisek. Samozrejme kazdy material postupem nejak starne.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 20:43

scinkk píše:zivotnost je velmi dobra, problem muze byt spise se ztratou loftu

Loft bych zahrnul do zivotnosti ;-)

Nekde ve skrini mi visi lyzarska bunda kupovana jeste za sociku. Nalyzoval a nachodil jsem v ni hodne, asi 15 let, a loft ma porad stejny a velky. Dnesni materialy jsou sice lehci a nejspis min odolne, ale zrovna tohodle bych se nebal. Kdyz bude clovek s bundou zachazet slusne tj. nebude ji denne balit do kulicky a skladovat ji sbalenou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř bře 4, 2015 20:53

No ja to beru tak, ze v te bunde muzu treba chodit 10 let nez se rozpadne, coz je ta zivotnost, ale treba po trech letech bude stale izolovat ale ne tak dobre jako nova :) Ostatne stejne jako muze klesat ta vetruodolnost. Zalezi na kazdem, zda uz bude bundu chtit pohrbit ci ne :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 20:58

Vetruodolnost klesa kvuli osoupani, tos byl myslim ty, kdo sem daval diskusi i s fotkama na tohle tema, ne? Izolacni schopnost by tolik klesat nemusela, aspon ja jsem na svych bundach nic takoveho nepozoroval. Mozna izoluji o neco min, nez kdyz byly nove, ale nepoznam to. Klesajici vetruodolnost jo.

Co poznam je snizeni izolace po vyprani, ale to se po nejake dobe noseni spravi. Predstavuju si to tak, ze v pracce se izolace "uvali" a pri noseni se zas postupne nacechra.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř bře 4, 2015 21:17

Jasny, beru to jen v ciste teoreticke rovine. Jak pises, ta vetruodolnost bude klesat tim osoupanim, nosenim a pranim v pracce, coz muze mit i nejaky vliv na tu izolaci, proste ta bunda bude nejak starnout, ale zalezi, zda clovek bere zivotnost tak, ze ta bunda casem nebude mit stejne vlastnosti jako na zacatku nebo to bere tak, jak dlouho ta bunda bude slouzit svemu ucelu, nez dojede na to, ze se neco rozpare, rozthne atd.
Pac zivotnost umelych vlaken se muze pocitat i na tisice let :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Aillas » stř bře 4, 2015 21:33

Nemáte třeba zkušenosti s materiály, které používá Sir Joseph na bundě Kanamo, tedy Softex Nius a Softex 40D DWR? Uvádí tam prodyšnost 80 a 90%, ale z toho se nepozná, jak je to ve srovnání s konkurencí.
Aillas
účastník
účastník
 
Příspěvky: 208
Registrován: stř lis 18, 2009 16:48
Bydliště: Vsetín

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř bře 4, 2015 21:36

Aillas: temer neprodychnutelne ... realnou prodysnost neznam
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » stř bře 4, 2015 22:37

Já tu životnost myslel v rámci ztráty podstatné části užitných vlastností, tedy právě té tepelné izolace. Mám zkušenosti ale jen se spacáky z umělých vláken a tam je to podle mě celkem znát. Dnes už jsou ty materiály ale zase dál a jak psal Mike, u bund to asi není tak markantní. Jinak asi uplyne hodně let než ta bunde z tebe opotřebením spadne nebo shnije :D .
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 22:45

Jemnejsi materialy neni zas tak tezke nekde trhnout nebo prodrit. Casto taky odchazeji zipy. Chtel jsem hlavne rict, ze izolace neni to, co limituje zivotnost zateplene bundy. U spacaku jo.

Co se hniti tyce, tak moje 17 let stara Pertexova vetrovka uz je tak opotrebena, ze se material zacal v namahanych mistech trhat. Nestezuju si, uz ma narok, pouzivana byla hodne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Aillas » čtv bře 5, 2015 8:38

Celkem se mi zamlouvá Westcomb Tango Hoody, ale zaráží mě, že je k dostání max. velikost L. Mám 195cm a obvykle nosím XL nebo XXL, ale podle údajů o rozměrech by snad mohlo sedět i to jejich L. Nevíte, jak jsou na tom velikostně ve srovnání např. se SJ?
Aillas
účastník
účastník
 
Příspěvky: 208
Registrován: stř lis 18, 2009 16:48
Bydliště: Vsetín

Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mvaldo » čtv bře 5, 2015 11:05

Lko Ti bude male :) mam 181cm a bola mi akurat
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » čtv bře 5, 2015 21:28

Ja se pohybuji tak napul mezi M a L - westcomb kupuji M ale je to spise na hrane.
SJ nic nemam ale tusim, ze jsem zkousel nejakou bundu a byla by mi M.
Westcomb ma ten strih spise rekneme na atleticke postavy a v ramenou spise uzsi.

JInak RAB bude mit pristi zimu rozsirenou kolekci - bundu se 120 g/m2 alphy v microlight a takovou spise mikcu bez kapuce se 60 g v necem prodysnejsim.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv bře 5, 2015 21:45

.
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 18:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 21:54

booze píše:Dost huste lajkuju muj strary MHW Compressor

Naboural se ti do prispevku pravnuk? :twisted:

Chapu spravne, ze stary Compressor je lepsi? Hmm, budu potrebovat nahradu, ale musi byt bud stejna nebo lepsi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv bře 5, 2015 22:12

.
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 18:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod aksam » čtv bře 5, 2015 22:12

booze...nebude u ní problém, že je na ní použitý gore windstoppper (membrána), což hodně sníží její prodyšnost
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1245
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 22:22

@booze: taky napad dat seniorum pocitac s pristupem na Net. Taky musim porad resit nejake problemy :roll: Ale moderni nastesti nejsou.

Nechces na OR Transcendent Sweater napsat taky nejakou minirecenzi? Letos uz je sice asi pozde, ale na dalsi sezonu. Kazdopadne na zahajeni kariery bezdomovce se jevi jako dobra volba :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv bře 5, 2015 22:29

.
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 18:18, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 22:33

Njn, to jsou ta mezirocni vylepseni :evil:

Az bude fungovat, dej vedet, taky bych si par malickosti zaridil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv bře 5, 2015 22:52

.
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 18:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 23:55

Neco takoveho nezkouseli ani na Guantanamu [-X ;-)

Diky, uplne by stacilo neco jako jsi psal o OR Havoc Jacket vyse :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Aldo » pát bře 6, 2015 12:07

Něco málo o prodyšnosti Primaloftu z vlastní zkušenosti.

Mám vestu Malachowski, "prototyp" na příští rok, kde vevnitř je nějaký noname šusťák bez zátěru, mezi je primaloft 80g a nahoře TORAY s DVR úpravou ( Sice hodně tenký ale dost kvalitní matroš. (Něco jako pertex quantum ) a boky z nějakého noname jakože PWS.
Používám na skialpech a při výstupu se dost potím.
Všechno co vypotím jde nahoru a zastaví se to na té vrchní látce nahoře a tam to skondenzuje. Jelikož je to DWR, tak to prochází pomaleji než skrz normální šusťák, tak to má čas navhlnout, vesta tudíž po výkonu nahoře vlhká a má to snahu jít zpět do Primaloftu. Nicméně ty tenké šusťáky a Primaloft hodně rychle schnou, takže za chvíli ( hoďka +/-) je to suché celé ( nebo se to tak alespoň tváří).

Takže můj závěr je takový :
Tyhle bundy většinou slouží jako tepelná záloha a asi by měly být z nějakého velmi lehkého a prodyšného materiálu ... a možná bych preferoval úplně bez jakékoliv ochrany proti vodě. ( Co dovnitř, to ven ) Většinou se používají jako záložní teplá vrstva, takže klidně i pod hardšelku. Tím pádem ochrana proti vodě je úplně zbytečná, protože přes DWR to stejně navlhne a membrána degraduje tuhle bundu na spíše městskou záležitost nebo možná na lyžování ale to je zase jiná kapitola.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení