Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 1, 2024 4:42

Už jsem v tom včera vypral trička a DWR kalhoty od HP. Přežily. Jinak mi připadá, že to pere dobře. Pral jsem na 30 a třeba bílé prádlo, které jsem do teď pral v tom smradlavém ( :vom: ) Jelenu, tak je zase pěkně čistě až zářivě bílé. Před vypránim to byla taková už spíš zašlá bílá. Tak to budu asi kupovat. Líbi se mi, že je to prací gel i desinfekce v jednom. Hlavně kvůli třeba spodnímu pradlu a ponožkam nebo hodně propoceným věcem, u kterých je uvedeno prát jen na 30.

Jen ještě pro doplnění. Třeba drahé membránovky a vlnu v tom prát nebudu a použiju prací prostředky na toto přímo určené.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Etheric » sob čer 1, 2024 6:09

No, uvidíš časem, co to s tím udělá. Taky bude záležet na materiálu. Netuším, co ta věc obsahuje. Pokud v tom nejsou optický rozjasňovače a změkčovadla a pokud ta dezinfekce nemá žádnou agresivní látku (agresivní na moderní tkaniny), neviděl bych problém to pravidelně používat
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 1, 2024 8:34

Etheric píše:Pokud v tom nejsou optický rozjasňovačet

Složení: 15-30 neiontové povrchově aktivní látky, enzymy, dezinfekční prostředky, parfémy (citronellol,D-limonene), optické rozjasňovače...

Na obalu pracího gelu se ale píše, že je to vhodné pro sportovní oblečení jako je, běžecké kalhoty, trička, atd. A na kalhotech je uvedeno pouze nepoužívat změkčovadla.

Co jsem teď googlil, tak mi ten optický rozjasňovač vysvětlil tu bílou barvu.

Ten perwoll sport používáš jaký? Mně googel našel více druhů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Etheric » sob čer 1, 2024 12:50

Rozjasňovače ničí tkaninu. Čím je citlivější, tím rychleji. Navíc jsou zbytečný, k čistotě nepřispívaj.
Oni ten Perwoll furt mění, takže vždy hledám světle modrý co má nápis sport a čtu složení...
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 1, 2024 21:02

To jsem si ale teda vůbec nepomohl s tím smradem... Včera jsem pral trochu prádla z venku, abych měl na dnešek, tak to se to asi neprojevilo, protože jsem tam dal jen trošičku toho gelu, ale dnes jsem měl velké prádlo, tak jsem tam dal prací dávku podle doporučení a smrdí mi takovým divným puchem zase celý byt plus dva dny než to vyčuchne i z prádla včetně ložního, takže to budu čuchat i v noci. :nasranost:

Dokud jsem nezačal používat tyhle šetrné prostředky, tak jsem s tímto problém neměl. No nic, na outdoor koupím ten perwol a na normální oblečení nějaký klasický, jako je ariel, persil atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Etheric » ned čer 2, 2024 4:57

Nekupuj Ariel atd! Vůbec! Zanáší to pračku a když pereš outdoor, máš tam zbytky přesně toho, co na outdoor fakt nechceš. Tomu se nevyhneš.
V tom Perwollu jde prát všechno, i ložní vypere skvěle. A nesmrdí ti z toho celá ložnice.

Po tvých experimentech považuju za nezbytnost udělat následující:
Vyndej a vyčisti šufle, kam se sype/leje prostředek, vyčisti i místo, odkud jsi to z pračky vyndal. Vyčisti všechny gumy, těsnění, záhyby, kam se dostaneš. A filtr, viz níže.
Kup si v Kauflandu čistič pračky. Nějaká ta jejich levná značka, je to papírová krabička se dvěma pytlíky uvnitř, to najdeš. Je to agresivní na špínu, ale ne na gumu a plast. Nasypeš, zapneš program na bavlnu na 60 bez odstředění a necháš cyklus proběhnout. Hodně to pomůže, tisíckrát líp, než čištění na 90.
Hlavně když budeš čistit filtr a dáš ho zpět, nezapomeň do pračky nalejt tak 0,5l vody (klidně raději víc, litr), než ju budeš chtít opět zapnout. Máš čistý filtr, čistou pračku a nalitou vodu uvnitř? Dej krátký máchání, nejkratší, ať se vyplaví to co se uvolnilo jak jsi do toho vrtal. Pak nasyp ten pytlík, pusť na 60 bez odstředění a nech proběhnout cyklus. Umí to divy, páč se to dostane i tam, kam ty hadrem či houbou ne :wink:

Teď máš dokonale čistou pračku a když tam budeš dávat jen ten Perwoll, co se dá sehnat levně a jde v tom prát všechno, zůstane ti čistá hodně dlouho, prádlo z ní nebude smrdět a máš 100% jistotu, že nezničíš libovolný materiál (s výjimkou těch, co se musí prát ručně, ale tam za zničení nemůže prostředek na praní).

Jo a bacha, jestli nemáš v koupelně v podlaze odtok. Jak vymontuješ filtr, z některých praček valí vody... :D Takže nachystat pořádnou, padnoucí nádobu
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 3, 2024 7:48

Na ten Perwoll sport (světle modrý) jsem se včera díval v Kauflandu. Je tam psáno, že je to na oblečení z umělých vláken, tak to na bavlnu asi moc není, nevím, nebo jestli je to jedno. Ale chtějí tam za něj šest stovek, tak to objednám někde přes net.

Zase tady na tom Sanytolu se mi líbí, že to trochu rozjasnilo ty barvy a vypadá to lépe to oblečení. No uvidím jak bude ten Perwoll sport prát, ale vzhledem k tomu na co je to určené, to je taky šetrné, tak aby to nebylo jako eko bio.
Když je v tom sanytolu dezinfekce, tak si to nechám na umývání záchodu. Nebudu furt vyhazovat nové prací gely za 200Kč. A to ještě v akci. Kdybych to koupil za těch 450Kč kolik to normálně stojí, tak by mě to štvalo víc.

Se smradem v pračce problém není. Včera jsem pral jen s trochou jedlé sody, než koupím ten perwoll a žádný smrad není. Já pračku čistím tak jednou za půl roku podobným způsobem jaký popisuješ. Akorát teď mám asi čtvrt roku skluz. Ale já peru jednou max 2x za týden. Třeba sousedka pere 2x denně, to není normální. Její život se odehrává mezi pračkou a sušákem na prádlo na společném balkoně na chodbě. A v mezičase to vyplňuje hádkami s manželem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Etheric » pon čer 3, 2024 12:18

Perwoll je teď ekobio tím, že na obal bylo použito méně plastu. Do prostředku naštěstí nehrabali, ten zůstal nebio. A píšou na něm, že se v něm nemá prát nad 40. Ložní peru léta letoucí na 60 a vypere skvěle, látku neničí. Perwoll sport mi (též na 60) vypral i montérky od mašiny, když jsem dělal ve fabrice. Samozřejmě s předepírkou, ale to u takto špinavých věcí je nutnost.

Hlavně ani za dlouhý léta nezasírá pračku. Nic sypký bych už nechtěl, zasírá to pračku a efekt je popsán výše..

Dromedaro píše:Zase tady na tom Sanytolu se mi líbí, že to trochu rozjasnilo ty barvy a vypadá to lépe to oblečení.

Jsme na outdoor fóru. Nepereš plesový hadry. Vypadá to lépe výměnou za poškozování tkanin. Bavíme se o outdooru. Rozjasňovače jsou tu nežádoucí.
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 4, 2024 14:13

Etheric píše:Nic sypký bych už nechtěl, zasírá to pračku a efekt je popsán výše.

Tak já tam nic sypkého nedávám. Používám už několik let prací gely.

Akorát tento týden jsem použil na záclony Qalt, protože jsem to zahlédl v Kauflandu v akci za 10Kč, tak jsem to vzal na vyzkoušení a funguje to dobře. Záclony zářivě bílé. Do teď jsem je pral jen v tom Jelenu.

Etheric píše:Kup si v Kauflandu čistič pračky. Nějaká ta jejich levná značka, je to papírová krabička se dvěma pytlíky uvnitř, to najdeš.

U nás v Kaufu to asi nemají. Našel jsem tam jen papírovou krabici za 120Kč s tabletami proti vodnímu kameni, které se ale přidávají do praní. Nemáš fotku, abych věděl co hledat?

Ten perwoll na outdoor i membrány je toto - Perwoll Renew Sport prací gel ?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 2, 2024 9:26

Díval jsem se včera v DM, že tam mají pod svou značkou DM prací gel na sportovní, funkční i oblečení s membránou - Fresh Sensation, 35 PD

Za 75Kč docela velká láhev. Už jsem to chtěl vzít, ale viděl jsem označení vegan + až podezřele nízká cena, tak jsem narychlo kouknul v mobilu na recenze na stránkách DM a zaznamenal jsem tam stížnost, že smrdí, čehož jsem se právě bál. Tak jsem to rychle vrátil zpátky. Máte s ním někdo zkušenost?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod mike » úte črc 2, 2024 22:54

Ty mas nejakou uchylku kupovat podezrele levne myci prostredky z DM a pak si stezovat, ze smrdi? :twisted: Ti nevim, zrovna takove veci mam odzkousene tak 25+ let, rekl bych, ze ve svem veku uz bys to mohl mit taky tak ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 3, 2024 4:17

mike píše:Ty mas nejakou uchylku kupovat podezrele levne myci prostredky z DM a pak si stezovat, ze smrdi?

:D
Tak tam jde o to, že DM má u těch svých značek nízké ceny a automaticky to neznamená, že je to shit. Naopak, některé ty jejich produkty mají nízkou cenu, než je běžné a jsou dobré.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 3, 2024 4:46

dromedaro
obecne denkmit si lidi hodne chvali, tak zkus mrknout v dm na to, jestli nemaj nejakej na sport.
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 3, 2024 7:39

No právě, já to taky neberu jako špatnou značku. Třeba od nich kupuji čokolády, kávu, konzervy pro psa, ústní vodu, pasty, protože to mají za příznivější ceny a mnohdy v lepší kvalitě než jiné dražší značky.

Jen teda ty jejich mycí prostředky nějak pokulhávají.

Mawenzi píše:tak zkus mrknout v dm na to, jestli nemaj nejakej na sport.

Já koupím ten perwoll sport. Já jej chtěl vzít v DM, ale na internetu jde sehnat výhodnější balení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Předchozí

Zpět na Oblečení