Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 16, 2024 7:27

Pokud nebudeš nosit helmu, vyber si model s kapucí, co neni na helmu. Třeba HP Active
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dacaan » čtv kvě 16, 2024 7:54

Teoreticky můžou hrozit i ferraty...

edit/ původně jsem myslel, že si nechám ME Garwhal z GORE-TEX® PACLITE®, protože ten byl za 3 574Kč. Mám ho doma teď taky na vyzkoušení, ale v tom mám pocit, že bych se uvařil. Cenou jsem se chtěl totiž vejít do 4tis. Nějak na to zatím nespěchám a ceny/slevy těch vzorků, vypadaly zajímavě.
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv kvě 16, 2024 10:12

Podivej - pokud chces ty bundy jako "něco, do čeho by jsme se mohli schovat v případě deště nebo větru", tak by melo byt skoro jedno, z ceho jsou. Pokud je chces i na to, ze v nich budete i normalne chodit nebo lezt po feratach, tak se spise koukej, aby se v nich dobre chodilo, aby dobre sedly.
Co se tyce kapuce, nemysli na to, jestli je to kapuce pod nebo na prilbu (oboji je na feraty s prilbou pouzitelne) ale hlavne na to, aby se dala kapuce dobre nastavit na Tvoji hlavu - dobre udelana Ti bude po nastaveni sedet skvele at ji mas "jen tak", na ksiltovce, na teple cepici nebo i naprilbe i kdyz je "na prilbu". Naopak - blbe udelana a nesedici kapuce "pod prilbu" Te bude stvat v kazdem pripade, napr. kdyz ji bude z Tve hlavy odfukovat vitr a TY s ni nemuzes udelat nic. Jen bacha - toto je hodne individualni a musi se vyzkouset osobne.


Ad Drilite stretch membrana: nijak se tady nedemonizovala, jen mike si nasel spatny popis dovozce a proto napsal, ze by to nechtel. On ale celou dobu psal, ze by ani za svet nechtel PU membranu, ze to je ZLO - az si koupil uz druhou bundu z PU membranou a vychvaluje, jak jsou to nejlepsi membranovky :lol:. (Vim, ze jsou jineho typu, ale vzheledm k tomu, ze predtim moc veci s PU membranou na sobe nemel, tak zrovna on moc zkusenostmi neposlouzi.) Na rozdil od nej v testech docela chvali prave i prodysnost, ze to je spise smerem k softshellu nez hardshello. Napr. na Outdoorgearlab primo pisou (nevim, jestli link otevres, bohuzel, nejak zacaly pro adresy z CR permanentne psat, ze je stranka v udrzbe... ](*,)):
The Orbital is well suited to colder climates due to the slightly thicker material, and is best for higher aerobic output activities due to the breathability of the fabric plus the pit zips. We prefer stiffer material for rain, in general, as it can better manage drips and shed them away from the body, whereas this more supple material conforms to the body and can steer drainage drips closer to the body. Still, this piece offered great protection from the elements.
...
The Orbital jacket is a highly breathable hardshell. Compared to some other hardshells made of similar stretchy fabric, this one is a bit thicker. This provides more protection against a strong, cold wind and makes the jacket better suited to colder temperatures.
Jen si musis sam usoudit, nakolik bude vhodne i na horke letni dny (pisou tam nekolikrat, ze material je skvely do chladnejsich podminek) - kdyz jej ale mas doma, ted jsou vhodne podminky vyzkouset v teplu (bez deste) :wink: . A. jak jsem psal, musis si zkusit poradne kapuci, jak Ti sedi.

Jinak ja ma kalhoty Zeno (taky z vyprodeje summittradu) a jsem s nima (s membranou) zatim spokojeny - ale pouzil jsem zatim jenom v zime a i v lete stale nosim dlohe kalhoty. Nijak jsem ale neprodysnosti v nich netrpel.

Jeste k vodnimu sloupci - zase zavisi hodne, jak a kdy chcete pouzit. Sobb tady nekdy psal o 10000, ze pro letni bourku to staci, kdyz ale chces cely den chodit v tezkem desti, tak stacit nebude. Neco podobneho plati i pro 20000 a vahu batohu. Pokud chcete bundu jen na necekane prehanky a bourky, tak to bude v pohode. Pokud poslapete tyden kazdy den 10 hodin v hustem desti, budete stejne mokri, at mate jakkoliv odolnou membranu. Mozna ne z vnejsi vody ale z vlastniho potu - protoze totalne promocena vnejsi latka (ne membrana!) stejne neumozni odvod potu zevnitr. Toto plati i pro porezni membrany, jen trochu min. A zalezi hlavne na ucinnosti DWR - pokud dokaze voda "kulickovat", tak se bude zevnitr odparovat, pokud nasakne vodou, tak neni jak odparovat...
Dacaan píše:Vzhledem k tomu, že nemáme ani nepromok kalhoty ani boty, nemáme v plánu se cíleně vydávat do deště.
Pocitej ale s tim, ze pokud prijde poradny dest, tak budete mit kalhoty taky durch mokre - a pres ne se Vam nejspise dostane voda i do bot. Takze mozna by to potrebovalo nejakou ochranu pred destem i na spodni cast tela....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dacaan » čtv kvě 16, 2024 12:38

apuka píše:Co se tyce kapuce, nemysli na to, jestli je to kapuce pod nebo na prilbu (oboji je na feraty s prilbou pouzitelne) ale hlavne na to, aby se dala kapuce dobre nastavit na Tvoji hlavu - dobre udelana Ti bude po nastaveni sedet skvele at ji mas "jen tak", na ksiltovce, na teple cepici nebo i naprilbe i kdyz je "na prilbu". Naopak - blbe udelana a nesedici kapuce "pod prilbu" Te bude stvat v kazdem pripade, napr. kdyz ji bude z Tve hlavy odfukovat vitr a TY s ni nemuzes udelat nic. Jen bacha - toto je hodne individualni a musi se vyzkouset osobne.


No, tak kapuci jsme doteď dvakrát neřešil. Nebo respektive jsem si ji utáhl, řekl si ,že vypadám jak spermie a ani mě nenapadlo, zvážit variantu s kapucí "pod helmu". Že by krásně pásla se říct nedá, ale asi to není nejhorší. Na to by to asi chtělo víc bund a porovnat to. Ale do toho se mi uplně ted nechce. Myslel jsem, že jsem kápl na slušné ceny a chtěl jen rychle objednat. Nedošlo mi, kolik je otazníků při výběru takové budny. Je možné, že většina těch otazníků bude na to naše trajdání nepodstatná, ale zase když bych kupoval, pro mě už takovéto dražší bundy, tak chci ať nekupuju nesmysl.

apuka píše:Ad Drilite stretch membrana: nijak se tady nedemonizovala, jen mike si nasel spatny popis dovozce a proto napsal, ze by to nechtel. On ale celou dobu psal, ze by ani za svet nechtel PU membranu, ze to je ZLO - az si koupil uz druhou bundu z PU membranou a vychvaluje, jak jsou to nejlepsi membranovky . (Vim, ze jsou jineho typu, ale vzheledm k tomu, ze predtim moc veci s PU membranou na sobe nemel, tak zrovna on moc zkusenostmi neposlouzi.) Na rozdil od nej v testech docela chvali prave i prodysnost, ze to je spise smerem k softshellu nez hardshello


Ok, tak je to dobrý :D :D

apuka píše:Jeste k vodnimu sloupci - zase zavisi hodne, jak a kdy chcete pouzit. Sobb tady nekdy psal o 10000, ze pro letni bourku to staci, kdyz ale chces cely den chodit v tezkem desti, tak stacit nebude. Neco podobneho plati i pro 20000 a vahu batohu. Pokud chcete bundu jen na necekane prehanky a bourky, tak to bude v pohode. Pokud poslapete tyden kazdy den 10 hodin v hustem desti, budete stejne mokri, at mate jakkoliv odolnou membranu. Mozna ne z vnejsi vody ale z vlastniho potu - protoze totalne promocena vnejsi latka (ne membrana!) stejne neumozni odvod potu zevnitr. Toto plati i pro porezni membrany, jen trochu min. A zalezi hlavne na ucinnosti DWR - pokud dokaze voda "kulickovat", tak se bude zevnitr odparovat, pokud nasakne vodou, tak neni jak odparovat...


Chápu. Ty naše výlety jsou jednodenní výšlapy na kopec. Takže delší pochodování hrozí max kdyby jsme šli tu Stezku Českem, a to určitě jen po etepách, takže třeba 4-5dní a tam by jsme se asi taky uplně do deště nehnali. Takže 20 000mm s batohem pro vyhledání přístřešku kam se schovat asi bude bohatě stačit.

apuka píše:Pocitej ale s tim, ze pokud prijde poradny dest, tak budete mit kalhoty taky durch mokre - a pres ne se Vam nejspise dostane voda i do bot. Takze mozna by to potrebovalo nejakou ochranu pred destem i na spodni cast tela....


To bych časem třeba taky rád pořídil, ale to až jen když zjistím, že to využijeme. Ono už trošku bojuju s tím, jestli pro nás membránová bunda za tisíce není zbytečná. Klasicky bych chtěl to nejlepší, nejuniverzálnější a za co nejmíň peněz :D Hlavně asi z důvodu, že se bojím, že ji nakonec nebudem využívat tak moc jak si ted myslím, že ji využívat budeme... :D
Možná pro nás bude fakt nakonec jediné podstatné to, aby nám byly pohodlné.

Tak takhle...seženu za 4tis nebo míň něco lepšího, pokud mi bude bunda vyhovat střihem?
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv kvě 16, 2024 13:26

Popravde receno - na stezku Ceskem a podobne chozeni by Vam naprosto stacila (a mozna by i byla vhodnejsi) poradna outdoorova plastenka. Nevim, jake stezky chcete jit v Dolomitech, v Tatrach. Bezne tatranske stezky na chaty (mozna s velice mirnou vyjimkou Chaty pod Rysmi), stejne tak jako i mnoho casto chozenych stezek v Dolomitech ta plastenka taky v pohode da. Problemem by byly tezke useky v skalnatem terenu, na retezich, s velkymi stupy (kde hrozi, ze si clovek prislapne spodek plastenky a spadne); taky neni uplne prijemne chodit v plastence ve velkem vetru. Samozrejme, feraty jsou v nich docela nesmysl, zbytecne to zvysuje nebezpeci.

Pod plastenku schovas nejenom sebe ale i batoh - co se totiz doted neresilo je promoceni batohu, plastenka na batoh uplne nepomuze -, jednoduseji se tudiz obleka a svleka, vetsina z nich je az pod kolena, tudiz chrani i veklou cast kalhot (na druhe strane, pokud je trochu kratsi, dokaze pekne navest vodu prave na spodni cast kalhot a do bot :-)).
Jak jsem psal, pro jednodussi teren je to proti desti hodne vyhodne. Vitr sice to neprofoukne, zato ten vice odstavajici material bude pekne plandat, klidne dokaze cloveka doslova i nafackovat, takze do nej uz tak moc dobry neni. Ale pro slozitejsi teren, hlavne VHT, feraty a pod. je lepsi na plastenku uplne zapomenout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » čtv kvě 16, 2024 14:04

ja na leto jedine plastenku (resp. poncho) a brzke jaro/pozdni podzim/zimu membranovku ... Tzn plastenku cca na pul roku ...

vyber membranovky neni lehkej ale dalo by se rict, ze bud mas bundu od HP (HighPoint) s pertexu, ktera bude urcite prodysnejsi, ale min vydrzi - bylo tady na tohle x nekonecnejch debat, uz bych do zadne nezabredaval - a nebo mas bundu s GTX (pro), ktera je min prodysna, ale vydrzi vic (jak mechanicky, tak co se tyce odolnosti proti vode) ..

asi plati, ze v 90% pripadu je asi lepsi mit prodysnejsi bundu a ze GTX-PRO je trochu overkill ... GTX-PRO podle meho nazoru vyuzijes lepe pri nejakem `extremnejsim' nasazeni ...

Ja osobne mam GTX-PRO (Tilak Stinger) protoze prodysnost u me hraje pramalou roli (potim se jak kun a propocenej kdyz na to prijde budu za chvili i v triku, natoz v bunde proti desti) a protoze chodim s tezkym baglem (potrebuju vysokou mechanickou odolnost) a protoze me outdoorove srdce prahne po severu (skotsko, norsko, svedsko, apod) .. kdybych byl Rotschild, tak bych zvazoval koupit si jeste jednou lehkou membranovku na `normalni membranovani' (treba po cesku)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2186
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » čtv kvě 16, 2024 15:18

a až si pořídíš tu membránovou bundu, tak zjistíš, že k ní ještě potřebuješ membránové kalhoty, aby to dávalo smysl, a to už budeš blbě kousat :-)

Dále ber v potaz, že když koupíš membránovou bundu z výprodeje, bo chceš šetřit, tak na tom brutálně proděláš...........membrána po cirka 7 létech se začne pomalu rozpadat, no a ty nevíš, jak dlouho ta bunda ležela na skladě, minimálně 3 roky, klidně i více.........takže jsi někde v půlce její životnosti....

jak se psalo výše, na teplejší dny máš nejlepší dobrou ultra light pláštěnku, pařit se v membránovce v létě je nesmysl, pokud tedy nejdeš hodně vysoko...

nejlepší volba je Active Jacket od High Pointu, bonusem je, že ty bundy jsou furt vyprodané, takže máš neustále "čerstvé" zboží na skladě se zárukou maximální životnosti
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 848
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv kvě 16, 2024 15:53

milarepa píše:dyž koupíš membránovou bundu z výprodeje, bo chceš šetřit, tak na tom brutálně proděláš...........membrána po cirka 7 létech se začne pomalu rozpadat, no a ty nevíš, jak dlouho ta bunda ležela na skladě, minimálně 3 roky, klidně i více.........takže jsi někde v půlce její životnosti....
U Summit Tradu bych se toho az tak neobaval. Oni doprodavaji modely 2023, pokud to byl vzorek, tak klidne mohl byt model 2024, tj. vyroben v r. 2023, max model o rok drive. (Vzorky se nesmi oficialne prodavat za plnou cenu, jen v techto vyprodejich po ukonceni "aktualnosti", tj. bud objeveni se nebo stazeni normalniho noveho modelu.) U vzorku je u ME takovy dlouhy textilni stitek, kde je mj. uvedena sezona modelu i rok a mesic vyroby.

Popravde receno se obavam, ze za pet let pouzivani uz Dacaan alespon bude vedet - pokud si ji koupi -, jestli mu takova membranovka vyhovuje, jestli ji vyuzije nebo ze potrebuje neco jineho. Takze za pet let uz nejspise bude dychtive ocekavat, kdy se mu uz konecne rozpadne, aby si zduvodnil koupi lepsiho kousku :-D (toto ale plati u drtive vetsiny membranovek, snad az na ty nejlepsi GTX Pro u lidi, kteri opravdu vyuziji vyhody teto membrany).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv kvě 16, 2024 16:07

Dacaan píše:Ok, tak je to dobrý :D :D

Ne, neni. Apuka je mistni blazen, ktereho jsme zrejme vyfasovali v ramci inkluze, a krome slovnich prujmu se vyznacuje predevsim znacnou neschopnosti pochopit vyznam psaneho textu. Celkem bezne dava na podporu svych absurdnich tvrzeni odkazy, kde se pise pravy opak. Takze cokoliv, co napise, ber s velkou rezervou, pripadne uplne ignoruj. Treba to, co taky pise o vodnim sloupci, ja uz na ty nesmysly nemam silu reagovat.

V tomhle pripade to plati taky. Vzdycky jsem tvrdil, a stale na tom trvam, ze zlo jsou neporezni PU membrany a to bez ohledu na uvadene hodnoty prodysnosti, protoze se v nich proste zaparis. Naopak, nove nanovlaknite membrany jsou fajn, protoze jsou porezni a nejprodysnejsi z toho, co zatim existuje. Jsou sice taky z PU, ale je to uplne jina technologie. Takze u mne zadny rozpor neni, to jen apuka blaboli, jako obvykle.

Dacaan píše:To bych časem třeba taky rád pořídil, ale to až jen když zjistím, že to využijeme. Ono už trošku bojuju s tím, jestli pro nás membránová bunda za tisíce není zbytečná.

Kazda membranovka je zbytecna, nez zacne prset ;-) Na nic jineho ji nechces a cim min ji vyuzijes, tim lip pro tebe. Ber membranovku jako pojistku, kterou mas naprostou vetsinu casu v batohu a vytahnes jen kdyz je to nezbytne nutne. No a jakou chces pojistku? Levnou nebo dobrou?

Plus ma pravdu milarepa, ze k nepromokave bunde potrebujes i nepromokave kalhoty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dacaan » pát kvě 17, 2024 8:05

No, takže to je daleko zapeklitější než jsem myslel :D Membárnovka byla taková ta věc, kterou jsem si vždycky myslel že hrozně potřebuju a chci mít a teď zjišťuju, že ji možná víc chci než potřebuju.. :D Souhlas s tím, že prostě na trajdání v deště je potřeba ještě i kalhot a bot.
Já jsem na to koukal takhle. Když někam takhle vyrazíme, mám na sobě nějaké funknční triko, když nestačí hodím na sebe Rab Borealis a když by bylo chladněji tak v batohu DA Dragon jako druhou vrstvu. Posledně jsme takhle vylezli na Slovensku na Velký Rozsutec, durch zpocenej, foukal studenej vítr a Borealise to profouklo. Nebo kvůli zpocení jsem měl ten pocit. Tak jsem si vnukl do hlavy to, že kdybych měl membránovku, tak v tomhle případě bych ji nahodil proti větru a bylo by dobře. A kdyby náhodou sprchlo, tak mám schovanej aspon vršek a dolů to nějak seběhnem.
Z toho co mi píšete mi ale vychází to, že kdybych chtěl použít membránovku i třeba na ten bajk nebo naběžky, tak by asi byla lepší volba Active od HP. Tam totiž taky standartně používám toho Raba, ale v případě deště nebo sněhu to promokne.

Jo a ty ME vzorky mají na štítku tuším rok 2022. Doma se pak kouknu. To jsem taky nevěděl a je dobrý vědět, že se membárnovka může začít loupat takhle pro mě docela brzy.. Měl jsem za to, že do ní ted jednou investuju a bude to kousek na hoodně dlouhou dobu :D

Takže první můj důvod chtít koupit memránovku bylo to, že jsem chtěl něco co nás schová před větrem a v případě deště i před vodou. Ted teda jestli koupit raději ponča na déšt a na vítr nějaké lepší softky než ten Rab? 2x pončo a 2x softka už jsme cenou zase pomale na 2 membránách #-o :D Ale možná pro nás lepší řešení...
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pát kvě 17, 2024 8:51

Chceš chodit na hory, kde když prší, často i fouká, pončo tě může zabít, a když ne, bude jen plápolat a znepříjemňovat ti výlet, stejně ti zmoknou ruce a voda se ti tam dostane i jinudy, když bude céres..
Na ferratu bych si taky zrovna pončo nebral. Vlastně na nic bych si ho nebral, snad ani na loudání se po Česku. Užil jsem si s tou věcí dost jako mládě, tenkrát bylo jenom to a pláštěnka, chvíli nato začaly být GTX bundy, který tenkrát stály skoro 20k. Pro srovnání - těch 20k stály v době, kdy minimální mzda, kterou braly třeba prodavačky v superhyper, dělníci ve fabrikách, kuchařky, uklízečky,...., byla okolo 7 tisíc. Na to jsem fakt neměl, ikdyž jsem bral víc. Dnes už je to jiná.. Dnes je minimální mzda cca 19000, přičemž dobrou bundu koupíš za 5-6. Zlevnilo to opravdu kurevsky :)
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dacaan » pon kvě 20, 2024 7:22

Ok. Tak jsem se rozhodl, že ME vzorky vrátím, zatím to nechám uležet a budu po očku pokukovat po HP Active 2.0.
Jediný co, upozorňují, že bunda není určena pro dlouhodobé použití s těžším batohem! Batoh na 5 denní šlapání po Česku předpokládám by ale asi neměl být problém. Nebo..?
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon kvě 20, 2024 10:42

mike píše:Apuka je mistni blazen, ktereho jsme zrejme vyfasovali v ramci inkluze, a krome slovnich prujmu se vyznacuje predevsim znacnou neschopnosti pochopit vyznam psaneho textu. Celkem bezne dava na podporu svych absurdnich tvrzeni odkazy, kde se pise pravy opak.
Ano, ten blazen je jediny, kdo se snazi svoje tvrzeni podlozit odkazy na vysledky testu nebo i laboratornich testu - a prakticky jediny na OF, ktery zkoumal (a pochopil) funkcnost membran ponekud do hloubky, vcetne zpusobu testovani. Samozrejme, hlavne u mika je bezne, ze to dopadne tak, ze tam vidi "opak toho, co tvrdim", protoze si vzdy vybere jenom par slov, ty si posklada, prevrati a (dez)interpretuje tak, aby to odpovedalo jeho smyslenkam. Ten zbytek se jaksi zapomene...
mike píše:Treba to, co taky pise o vodnim sloupci, ja uz na ty nesmysly nemam silu reagovat.
Napriklad toto neni o tom, ze "nema silu reagovat", ale o tom, ze on bere za jediny relevantni argument jeho vlastne zkusenosti a ty se snazi napasovat na svoje teorie. Ale v teto oblasti najdes hodne praktickych i laboratornich testu, ktere ukazuji neco jineho, nez o cem je presvedceny mike.
Hlavni problem je ale v tom, ze on generalizuje svoje obcasne hodne kratkodobe (max. nizsi jednotky hodin, vetsinou jen v mirnejsim nebo beznem desti) zkusenosti vyuziti membranovky a mysli si, ze to bude uplne stejne, kdyz nekdo v ni bude chodit cely den v silnem lijaku az prutrzi a k tomu s tezsim batohem a hlavne bourlivym vetrem.

Jeste k tem nanovlakennym PU membranam jedna dulezita vec, kterou vyrobci nechteji uvadet a lide jako mike ji s lehkosti prochazi... Udavana vodeodolnost je v drtive vetsine vztazena na bundu novou od vyroby. Casem a pouzivanim se totiz snizuje - toto je vlastnost tech PU nanomembran, ty supertenke vlakna se vevnitr obcas lamou a potom zacnou byt pory ponekud vetsi. Napr. Polartec po velkem tlaku uzivatelu, kteri se ve velkem stezovali, ze jim bunda po case protekala "oficialne" uvedl, ze jeho membrana NeoShell (kterou nejenom mike hodne pochvaloval) s uvedenym vodnim sloupcem 10.000mm po case muze degradovat az na 5.000mm (oni to uvedli cca tak. ze v prubehu zivotnosti nedegraduje na min nez 5.000, ale o zivotnosti nikdy nic nerekli). No a tech 5.000, to uz neni nic moc...
To je hlavnim duvodem, proc vetsina vyrobcu tech vychvalovanych Neoshell membranovek docela rychle prestala Neoshell pouzivat a stejne bundy ted prodava s jinou membranou, casto neporezni PU. Snad jedine The North Face stale vyrabi sve veci a jejich Futurelightu, coz je podobna nanomembrana - ale taky se u tech vyrobku hodne lidi stezuje na protekani.

Konkretne u Pertex Shield Air je zajimave, ze z materialu (nebo s podobnou udavanou propustnosti par), ktery pouziva HighPoint vyrabi snad uz jen jedna jina spolecnost na svete. Stejne tak neni moc velkych outdoorovych znacek, ktere by z PSA toho moc vyrabeli - a kdyz uz, tak pouzivaji vyrazne pevnejsi, tlustsi a odolnejsi laminat, samozrejme tomu taky odpovida vyrazne nizsi hodnota prodysnosti. Navic taky se to vetsinou uz prestalo vyrabet. (Napriklad Mammut vyrabel Hadigrat Air serii - tam byl matros 40x40D a paropropustnost byla 20.000.). Myslim si, ze je proto namiste otazka, proc se tato vychvalovana membrana na trhu nijak neuchytila.

Jo - jeste je treba taky pripomenout, ze ve vetsine testu podobneho vybaveni (plati pro PSA i Neoshell), ktere nedelali super vyhrevni bezci a speedhikeri ale bezni turiste se casto jako minus uvadelo, ze je prilis malo odolne vetru, ze ve vetsim vetru a chladnem pocasi propusteny vzduch prilis ochlazuje telo. Co byla moje prvni poznamka uz u Neoshellu - ale pro mika to zase bylo velke plus, protoze on patri prave mezi ty superhrejive lidi.
Dacaan píše:Jediný co, upozorňují, že bunda není určena pro dlouhodobé použití s těžším batohem!
To je tam kvuli tomu, ze pouzity typ PSA je hodne tenka membrana a je nalaminovana na hodne tenkou vnejsi latku, ktera ji nedokaze dostatecne ochranit pred delsim opakovanym pusobenim velke sily - coz se deje u batohu pod poruhy a bederakem. Vede to casem k jeste vetsimu lamani vlaken. To byly taky mista, kde se stezovatele na proteceneni u Neoshellu i FutureLightu nejvice stezovali.

Edit: jen oprava preklepu PQA na PSA.
Naposledy upravil apuka dne pon kvě 20, 2024 20:36, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon kvě 20, 2024 10:54

Etheric píše:Chceš chodit na hory, kde když prší, často i fouká, pončo tě může zabít, a když ne, bude jen plápolat a znepříjemňovat ti výlet, stejně ti zmoknou ruce a voda se ti tam dostane i jinudy, když bude céres..
V prvni rade ja jsem psal o plastenkach a ne o poncu. Jo, vim, ze jak vyrobci, tak i uzivatele casto pouzivaji slovo ponco ve vyznamu plastenky, ale to slovo puvodne znamena prakticky ctvercovou deku s dirou uprostred, kterou si prostrcis hlavu a pulka latku Te chrani vepredu, pulka vzadu. Tam se voda bokem dostane.
Ale normalni plastenka s rukavy a zapinanim vepredu (pripadne i s hrbem na velky batoh) Tvoje ruce i telo uchrani pred destem uplne stejne jako membranova bunda. Hrozi jen, ze vitr bude cloumat spodkem, v pripade velkych stupu si muzes na ten spodek stoupit - proto jsem to neradilpouzit v tezsich cestach na horach a feratach. Kdyz se da plastenka sepnout mezi nohama, do jiste miry se tyto nebezpeci skoro odstrani.
Stale si trvam na tom, ze na ceske hory s velkym batohem je v drtive vetsine plastenka na dest dobra volba.
Ja jsem presel tyden v Pyrenejach a dva tydny v Norsku v Jotunheimenu s obycejnou igelitovou plastenkou (tehdy snad za nejakych 12-20 korun) - a dalo se. Potom jsem po mnoho let chodil v Alpach s turistickou plastenkou, mezi jinymi i proprsany Berliner Hohenweg, kdy v oblasti byly kazdodenni hodne silne prutrze a bourky a kdy v udoli z tech destu byly povodne. Taky se dalo - ale uz s velkou opatrnosti a bylo treba si dat bacha na veci, ktere jsem psal, protoze tam jsem si tech velkych stupu v desti, bource a hlavne silnem vetru uzili docela dost. Az po teto zkusenosti jsem si koupili prvni membranovku Pinguin. S neporezni membranou Gelanots - ktera vyborne poslouzila jak v Alpach, tak i v Tatrach i jinde mnoho dalsich let, az kym se membrana nerozpadla (doslova).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dacaan » pon kvě 20, 2024 13:02

apuka píše:To je tam kvuli tomu, ze pouzity typ PQA je hodne tenka membrana a je nalaminovana na hodne tenkou vnejsi latku, ktera ji nedokaze dostatecne ochranit pred delsim opakovanym pusobenim velke sily - coz se deje u batohu pod poruhy a bederakem. Vede to casem k jeste vetsimu lamani vlaken. To byly taky mista, kde se stezovatele na proteceneni u Neoshellu i FutureLightu nejvice stezovali.

Jasný, to mi tak nějak došlo. Spíš jen nedokážu odhadnout, co už je ta velká námaha. Jestli se už třeba 40l 10tikg batoh považuje za těžký batoh nebo tohle je pořád zátěž, která by bundě neměla vadit. Jasně, já toho v tý bundě případně nenechaodím s takovým batohem na zádech moc, spíš mě to jen zajímá :)

Jinak bunda je pokud vím s PSA a ty píšeš o PQA. Ale jde asi pouze o překlep, ne?

Taky jste tu řešili cenu té HP Active 2.0. Za kolik se podařilo komu pořídit? Tím že na ni nespěchám si můžu teoreticky počkat na akci, ted je za 5300. Tak jen jestli vůbec půjde někdy níž.
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon kvě 20, 2024 20:42

Dacaan píše:Jinak bunda je pokud vím s PSA a ty píšeš o PQA. Ale jde asi pouze o překlep, ne?
Jo, jasne, ze "preklep", cely nazev je tam spravny. Nevim proc, ale kdyz to "zkracuji" mi ruce automaticky pisou PQA, neni to prvni pripad :twisted:
Dacaan píše:jen nedokážu odhadnout, co už je ta velká námaha. Jestli se už třeba 40l 10tikg batoh považuje za těžký batoh nebo tohle je pořád zátěž, která by bundě neměla vadit.
Praveze hodne zalezi i na tom, kolik ji budes pouzivat a jak. Kdybys napr. zacal s destikilovym batohem a jeste na zadech nedostatecne upevnenym behat nebo skakat z kopce a delat podobne hovadiny, tak by to byla vetsi zatez. Obcasne bezne noseni nejspis nejakou dobu vydrzi - ze jakou, zatim nikdo nevi, nejsou jeste zkusenosti.

Pockej si, urcite se nekdy objevi nejake akce. Napr. az vyjde Active 3.0 (pokud vyjde)...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte kvě 21, 2024 4:50

Dacaan píše:Spíš jen nedokážu odhadnout, co už je ta velká námaha. Jestli se už třeba 40l 10tikg batoh považuje za těžký batoh nebo tohle je pořád zátěž, která by bundě neměla vadit.

Hele, s batohem 3kg zničím bundu mnohem dřív, než s krosnou. Důvod? Těžká krosna sedne a sedí, malej batoh dáš na záda a jak je lehkej, hýbe se, vzniká tření. Takže s těmi batohy je to tak nějak naopak...

Jestli bude Active v akci, tak maximálně o litr, tak jsem ju koupil já a snad i půlka fóra :)

Včera jsem byl v Active na úhoře. K tomu nepromok gatě, gtx boty a jak jsem si liboval. Všichni rybáři jsme byli v nepromoku, ale já byl jedinej, z koho nelil pot. Někteří chlapi byli nasraní, když viděli, že moje bunda funguje tisíckrát líp než ty jejich šunty za stejnou cenu z army/fishing shopu, nehledě na to, že váží a zabere zlomek místa oproti těm jejich. Tak jsem jim poradil, kde koupí :)
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dacaan » úte kvě 21, 2024 6:14

Dacaan píše:Kdybys napr. zacal s destikilovym batohem a jeste na zadech nedostatecne upevnenym behat nebo skakat z kopce a delat podobne hovadiny

Tož to su klidný, běhat nebudu. Já se ploužím :D Já tady zjišťuju limity bundy, na které se já s mým používáním pak stejně ani nedostanu. Když to porovnám s členů výkony místního fóra :D Už jsem na to ale asi přišel. Byl jsem o víkendu na Freeportu na Hatích, měli ta mít 80% slevy, tak jsem myslel, že tam něco ulovím, ale mě nebaví něco koupit jen proto, že se mi to líbí :D
Z etikety jsem toho moc nevyčetl a prodavačka nevěděla nic. Takže mi příjde, že tady tou vybírací fází strávím víc času, než pak samotným používáním #-o :D

Etheric píše:Hele, s batohem 3kg zničím bundu mnohem dřív, než s krosnou.

Jo, to dává smysl :)

Etheric píše:Tak jsem jim poradil, kde koupí

Takže v HP mají ted čekat záplavu rybářů, jo? :D No tak aby to tam teď nevykoupili a já nezaplakal :D

Včera jsem balil ty vzorkové kousky od ME, abych je poslal zpět a třeba konkrétně ME Garwhal měl na štítku rok 2018. Tuhle jsem si chtěl nechávat úplně původně. Takže bunda sice nepoužitá, ale ze 6 let starou membránou :roll:
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte kvě 21, 2024 6:46

Dacaan píše:Takže mi příjde, že tady tou vybírací fází strávím víc času, než pak samotným používáním

Úplně normální. Pokud chceš, aby ti to fakt vyhovovalo, musíš se tím vším probrat abys mohl správně vybrat. Ať kupuješ cokoliv... Taky vždycky vybírám dlouho, ikdyž teď už tolik ne, jak znám ty materiály, tak vesměs vybírám jen podle střihu a barev, přičemž vím na 100%, že to bude přesně to, co chci.

U HP je záplava furt, já taky kupoval poslední Sko a pak dlouho nebylo.
Těch několik rybářů, co si to koupí, těch tolik nebude. Jsem si všiml, že je to jak v turistice - někdo je hodně aktivní, věnuje se akčním technikám rybolovu, když jde na přívlač tak za den ujde co turista s batohem, přitom bezmála dvoutisíckrát nahodí a stáhne prut.. Nebo obejde 12km řeky se splávkem.. Přičemž jinej rybář dojde max pár kilometrů, případně dojede autem, nahodí kaprovou montáž a sedí tam jak pecka. Logicky, první si tu HP bundu koupí a bude nadšenej, druhej si ju nekoupí, páč při svý vpodstatě nulový aktivitě nepozná rozdíl mezi tím a pláštěnkou, váha a objem navíc ho na pár kilometrů či do auta též nesere...taky tyhle typy bejvaj často hrozný držgrešle, který jsou s nadsázkou (ikdyž vůbec ne velkou) schopni skákat po kaprovi 44cm, aby se natáhl na 45,1 a měl tak míru. Takže asi tak..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8273
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pudloo » úte kvě 21, 2024 16:40

Ahoj, nemate prostudovany aktualni trh? Mela jem Gelanots Pinguin Parker, chtela bych neco podobneho a ted jsem zjistila, ze uz je daleko sirsi nabidka membran. Tedy odolnou bundu pod batoh na castejsi noseni spis v zime a na VHT (ale bez zatepleni), vahu neresim. Odolnost jsem zjistila, ze mam hledat 3L a jeste neco? Ta Parkerka mela nejaka zesilena ramena. Nemusim mit extra znacku, musim ji koupit vic clenum rodiny, takze jdu za cenou. Tak jestli by se dala koupit bunda cca 20000/20000 treba za 3000? 2000? mene? Nasla jsem treba v Dekaci, k Dekaci mam primarne neduveru. Googlim a je toho moc moc, uvitam nejake tipy. Diky moc.
Pudloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte bře 26, 2019 10:47

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mifr » úte kvě 21, 2024 21:41

Primární nedůvěra k Decathlonu je za mě zbytečná...Mám doma několik membránovek (HP, Kilpi, Quechua, DA, Montane) a ta Quechua z Decathlonu funguje stejně jako ostatní, včetně odolnosti a dalších vlastností. Poměr výkon / cena má tedy nejlepší =D>
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1880
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte kvě 21, 2024 23:51

Dacaan píše:Taky jste tu řešili cenu té HP Active 2.0. Za kolik se podařilo komu pořídit? Tím že na ni nespěchám si můžu teoreticky počkat na akci, ted je za 5300. Tak jen jestli vůbec půjde někdy níž.

Mam ji za 4025 (rijen 2023) a pak jeste za 3354, to jsem vzal mensi velikost na zkousku a vratil. Byly to nejake vyprodeje se slusnou slevou.

Dacaan píše:Včera jsem balil ty vzorkové kousky od ME, abych je poslal zpět a třeba konkrétně ME Garwhal měl na štítku rok 2018. Tuhle jsem si chtěl nechávat úplně původně. Takže bunda sice nepoužitá, ale ze 6 let starou membránou

Tos vratil spravne. Takhle stara membrana by klidne mohla za rok nebo dva odejit. Coz bys teda mozna jeste vyreklamoval, ale ten opruz s tim... nebo za tri a nevyreklamoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pudloo » stř kvě 22, 2024 6:19

mifr píše:Primární nedůvěra k Decathlonu je za mě zbytečná...Mám doma několik membránovek (HP, Kilpi, Quechua, DA, Montane) a ta Quechua z Decathlonu funguje stejně jako ostatní, včetně odolnosti a dalších vlastností. Poměr výkon / cena má tedy nejlepší =D>
moc dekuji, presne to jsem chtela slyset
Pudloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte bře 26, 2019 10:47

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pudloo » stř kvě 22, 2024 7:43

Nikdy jsem nemela membranu bez podsivky, neodira se to vic a neni to neprijemne na holou kuzi? chci na tom nosit i velmi tezky batoh EDIT uz jsem asi pochopila, co znamena 3L. Podsivka je na tom a neprilepuje se to ke kuzi, spravne?
Pudloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte bře 26, 2019 10:47

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř kvě 22, 2024 13:48

V zasade ano, ale neni to podsivka, tu nahrazuje vnitrni vrstva laminatu. Bunda je jednovrstva a vnitrni vrstva jednak chrani membranu a jednak je vicemene prijemna na kuzi. Volna podsivka je 20+ let stary design, to uz se nejspis ani nedela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř kvě 22, 2024 14:30

Ale dela se stale a ne uplne vyjimecne. Zrovna vcera jsem na jednu takovou od Schoeffelu nahodou (doslova) narazil v Rockpointu. Na vnejsi omak docela prijemna bundicka, napr. do mesta by byla fajn - ale po narazeni do ni jsem se s ni zdrzel jen asi 5 vterin.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Oblečení