Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 0:50

milarepa píše:nedokážu posoudit, až jak dobře ten materiál funguje, je dost možné, že to zvládne i bez toho zipu

Nezvladne. Material je jeden z nejlepsich, ale furt je to jen membrana. Mam anorak z NeoShellu, ktery je asi tak nastejno, a zip mivam rozepnuty, jak to dest dovoli, nekdy i vic. Pro mne je regulace zipem u krku zasadni vec, pouzivam to uplne automaticky u vsech bund.

milarepa píše:to je vyloženě záložní bunda, kterou vytáhneš až když je třeba, a pak zase dáš zpátky do batohu (vesty)

To jo, ale kdyz par hodin prsi, tak v ni musis jit a nechces se prehrivat, coz normalne resi ten zip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » úte lis 22, 2022 2:37

Macpac Tempo Rain Jacket PSA bunda, ve sleve se cenou blizi HP Active, jako plus hodnotim knoflik na hrudi, sbalitelnou kapuci a absenci krytky zipu u brady, ktera prekazi a neni dle meho potreba.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2022 2:55

Njn, ale HP si u nas lehko vyzkousis, tohle by byla sazka do loterie. K cene pripocti postovne z NZ, 21 % DPH a clo v nezname vysi. Pro nekoho, kdo jede na Novy Zeland, to muze byt dobra volba. Maji sice shop i v Evrope, ale tam maji jen batohy...

Musim ale rict, ze barvy se mi libi o dost vic, nez u HP (i kdyz ta svetla asi bude neprakticka). Tem sice jde strih, coz ocenuju, ale celkovy vzhled nejak nic moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » úte lis 22, 2022 7:39

tak Mawenzi by mohla za druhou půlku svého platu, co ji zbyla po Torridovi, otestovat tuhle pěknou šustku :-)

ale z mého pohledu parametry 10 000/40 000 není žádná hitparáda....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » úte lis 22, 2022 8:07

Technická: Mawenzi nepobírá plat, nýbrž mzdu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2022 15:35

milarepa píše:ale z mého pohledu parametry 10 000/40 000 není žádná hitparáda....

Material je stejny, jako u HP Active, takze bych cekal stejne chovani bez ohledu na uvadene parametry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » stř lis 23, 2022 0:07

material temer stejny, HP ma 79g/m2 a Macpac 83/m2. Co je zajimavy, druha zminena vychazi s nizsi udavanou vahou (i pokud hodnota vychazi z jine velikosti, je docela rozdil).
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod soyer21 » ned lis 27, 2022 18:24

Má cenu jít do této bundy Tilak Stinger, i když je na trhu v podstatě už dlouho, a prakticky se už nedá koupit, v Tilaku je teď ve výprodeji. Jak uz jinde jsem psal pro použití ve Vysokých Tatrách, Alpy, víkendové akce spíše pohodovější trek, takže žádné dlouhé treky s těžkým batohem, i když do budoucna trek s cestovkou nevylučuji, je bunda schopná i 3 týdenního pobytu v Himalájích
https://www.tilak.cz/cs/stinger-active-supervyprodej
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon lis 28, 2022 15:50

tak jsme dnes v Tilaku prebrali pro me i pro moji drahou polovicku Stinger Pro ... Myslim, ze budou dobre .. Me sedne velikost XL uplne akorat ... i se mi pod ni vejde jeste nejake slabsi obleceni .. mohla by bejt trosku delsi, ale coz .. moje zena resi, ze by vymenila svoji Stinger Pro Lady M za Raptor S, ze ji sedel lip a ze ma lepsi barvu ..

myslim, ze jsme koupili dobre bundy .. samozrejme vsechno ma nejake pro a proti a jde se hadat do nekonecna jestli HP a nebo Tilak (nebo jestli chleba nebo housky a nebo jestli Patizon nebo Cumulus apod ...)

Vyhovuje mi ten lightweight feeling toho Stingeru a naprosto uznavam veskere rady a poznamky, co jsem tady dostal .. klidne si jeste koupim casem nejakou lehouckou vode-odolnou vetrovku ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 28, 2022 18:52

soyer21
za kolik tam byla? treba do3t bych ji klido vzala, ona to neni nijak spatna bunda, jen ten vyvoj jde porad dal a malo se drzi jen upgrady starych modelu

ntz
tak to je fajn, ze ste vybrali, at slouzi :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon lis 28, 2022 19:30

Mawenzi píše:ntz
tak to je fajn, ze ste vybrali, at slouzi :)


uz se tesim ven do nejake sloty :)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon lis 28, 2022 20:19

mam jeste jednu vec, se kterou bych mozna potreboval poradit ... sebe tedka neresim, resim vrstveni pro svou zenu, ktera je dost zimomriva a tvrdohlava a nekdoji do hlavy nasrouboval, ze ma pod tu membranovku do zimy vrstvit perovou vesticku ...

muzete mi prosim nekdo nastinit, jak by podle vas melo vypadat vrstveni na zimu na pohybovou aktivitu pod membranovku (bezky, tura) ?

moje zena puvodne chtela nejakou lehkou perovku s rukavama, me to pripada jako uplnej nesmysl .. ta vesta by mozna mohla fungovat trosku lepe .. nevim, vybirame neco z

https://cumulus.equipment/eu_en/clothing/women.html

napr. tady u toho pisou "poslouží jako lehká izolační vrstva pod nepromokavé oblečení " ..

http://www.sirjoseph.cz/cz/produkty/obl ... dy-843.htm

ja fakt nevim
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » pon lis 28, 2022 20:35

K čemu v zimě membránovku? Ta je do deště a v zimě neprší ale sněží.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod soyer21 » pon lis 28, 2022 20:38

Mawenzi: Byla za 5000,-
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2022 21:16

ntz píše:muzete mi prosim nekdo nastinit, jak by podle vas melo vypadat vrstveni na zimu na pohybovou aktivitu pod membranovku (bezky, tura) ?

Zacal bych tim, ze membranovka pujde do popelnice nebo aspon do batohu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » pon lis 28, 2022 22:38

ponechme stranou knížecí rady ...

když už bude muset z jakéhokoliv důvody vyrazit s membránovkou, tak do velké zimy třeba nějakou umělotinu, na to merinový roláček, PWS na to - vydrží to pak i mráz kolem -10, ale musí se hýbat
při zastávce to chce hned nahodit aspoň zateplovací vestu - pokud je zimomřivá, tak tenší vestu nechat od začátku, ale ne peří - umělinu (má silnější primaloftku od Milletu)

jednou jsem to takhle musel vrstvit, když jsem softshellku půjčil parťákovi, který na místě zjistil, že svou bundu nechal pověšenou v garáži, naštěstí zateplovací vestu vozím v zimě vždycky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon lis 28, 2022 22:57

Lipon píše:ponechme stranou knížecí rady ...


diky predsedo, ze ses me zastal ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2022 23:02

To nejsou knizeci rady. Rada je oblect se na zimu a ne jako pako do membranovky ;-)

Ale OK, ze jsi to ty, poradim. Kup ji HP Epic, damska verze je pouzitelnejsi, nez panska.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » pon lis 28, 2022 23:30

Tak souhlasim se synteticky zateplenou bundou na zimu, v ni neni citit vlhkost a hezky hreje. K membranovce skvele zatepli neco z Polartecu Alpha a podobnych, ale na bezky a vice aktivni pohyb to na membranovku neni urcite, to spis prodysny softshell..
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 28, 2022 23:38

Intenzivni pohyb, prosim ;-) Aktivni pohyb je pleonasmus nebo spis nesmysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Lipon » úte lis 29, 2022 0:01

Nikde nepíšu, že by to mělo být ideálem nosit v zimě membránovku, ale když už na to dojde, dá se to řešit výše uvedeným.
Možná by ntz mohl upřesnit nebo přetlumočit tazatelčinu ideu - zda to tak chce nosit pořád nebo když bude sněžit / pršet. Jestli trvaleji, tak bych jí to zkusil rozmluvit, opravdu jsou pohodlnější způsoby.

Třeba by zabralo, že by jí v tom mohlo být častěji zima s teplou vestou by to vyšlo dráž, než zateplená bunda.

V zimě nosím taky radši buď softshell a pod to vrstvené teplé oblečení anebo primaloftku.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » úte lis 29, 2022 1:33

a pohybové aktivity jsou taky pleonasmus? :wink:
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 29, 2022 1:38

Ne, to je ptydepe :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 29, 2022 6:57

ntz
presne jak je napsano vyse.

na lyzovani teda nevim, jak de treba clovek muze valet ve snehu nebo jakej je napor vzduchu a zda tam membranovka ma.mit funkci ochrannou proti vetru.

na turistiku a bezky ale je membrnaovka + pod ni peri blbost, jedine snad na zastavky na zatepleni pri stani.

aneb doporucuju tez bud trochu vrstvit (pws/neco hrejivyho/aktualne jedu na vlne polartec alpha + vetrovku) nebo umelinu a porad k tomu muzes poridit perovou treba vesticku na doobleceni na stani

pokud si tva zimomriva zena oblece perovku a membranovku a vyrazi na turu, pravdepodobne se ji zacne srazet a mrznout pot nekde v perovce, pripadne tam nebude mrznout ale jen studit... mokro a studeno. to nechces.

ovsem pokud se prakticky nepoti, pak by to MOZNA trochu fungovat mohlo. na druhou stranu, proc riskovat, jestli to mozna fungovat bude kdyz muzes mit s umelou bundou jistotu, ze bude. a pokud se moc nepoti, tak nemusis tak resit prodysnost materialu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv pro 15, 2022 22:54

Tak pp ShakeDry od Dynafitu už má nového majitele :) Sedí mu skvěle, parádní je, jak má na takovou minimalistickou bundu dobře udělané detaily. Jako záložní bunda na jednodenní výlety bude asi fajn, je to úžasně malý a lehký balíček.
Na použití ale dojde nejpíš až v létě, na zimní Sever nemá smysl ji brát. Jsem docela zvědavá na porovnání s prodyšností aktuálního Rab z Pertex Shield a vyřazené ME z Active Shell. Se starou Paclite (od Warmpeace) to snad raději porovnávat nebude, ta už docela teče a odlepily se jí skoro všechny švy, takže by mohla být nejprodyšnější :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 15, 2022 23:01

Tak to jsem zvedav, jestli se v ni zapari jako pp ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod soyer21 » sob pro 17, 2022 17:31

Opět budu žádat o radu při výběru dalšího druhu oblečení do výbavy. Hledám nepromokavou membránovou bundu pro normalní běžnou turistiku (což jsem se dozvěděl :) ), pro použití především v Tatrách, Alpách (jak na jaře při dešti nebo kdyby nestíhala větrovka, tak i v zimě jako vrchní vrstva při větších mrazech) většinou jen víkendové akce se středním batohem do 10 kg , popřípadě někdy v budoucnu někam dál (Kilimandžáro,...), ale nehledám bundu pro 2 týdenní trek někde po Skandinávii 5x do roka.
-cena okolo 5 500,- , váha okolo 400 g, ale klidně více, jen nechci lehkou neodolnou bundu, takže 3 vrstvou odolnější, chtěl bych aby měla alespoň 2 kapsy, regulaci rukávů, kapuce pro přilbu.
Co se týče prodyšnosti tak hodně bund je okolo 20 000, což si myslím že je málo, proto mají větrání podpaží pomůže to hodně, zajistíto to až tak větší prodyšnost? Takže spíše bych volil kolem 35 000, RET < 6. Voděodolnost bude stačit 10 000 mm? Co jsem načetl tak nejspíš ne. Jak je to s odolností, vím že se nějak počítá na deniery, ale kolik denieru je dost odolné nevím, každopádně čím nizší denier tím více je bunda prodyšnější je to tak?
Zde je výběr zatím toho co jsem našel:
Rab Kinetic Alpine 2.0 - membránovka Proflex , 10000/35000 , váha 422 g , 20D, měl jsem na sobě slabší verzi Kinetic a sedělo mi to, jen mám pochyby s tou voděodolností
https://www.nalehko.com/produkt/panska-bunda-rab-kinetic-alpine-2-0/
Rab Firewall - 3 L Pertex Shield , 20000/20000 , 30 denier, 478 g, prodyšnost malá, proto větrání v podpaží
https://www.nalehko.com/produkt/rab_firewall/
Mountain Equipment Orbital - DRILITE® STRETCH 20 D 20000/20000 (35000) , váha 390 g, větrání v podpaží, někde jsem našel prodyšnost až 35 000, což by bylo fajn, ale myslím že mají uveden chybný údaj, nebo je to tím že má DRILITE® STRETCH 20D která je více prodyšnější(ale nejspíše méně odolná, bude dostatečně větruodolná?) než níže postovaná Odyssey která má sílu vláken 40D , zamlouvá se mi nejvíce
https://www.summitacademy.cz/orbital-jacket-95762?IsRental=False/
https://www.hanibal.cz/mountain-equipment-orbital-jacket_z32449/
Mountain Equipment Odyssey DRILITE® 40D- 20000/20000 , váha 385 g, podobna jak Orbital , měl jsem ji na sobě, seděla dobře
https://www.summitacademy.cz/odyssey-jacket-81610
Mountain Equipment Firefox Gore Tex Active - už hodně vyšší cena, 330 g , 30D
https://www.affekt.cz/p/mountain-equipment-firefox-jacket/barva-medieval-blue-velikost-obleceni-xl/
Tilak Stinger Gore Tex Active - 18000/ret 2 , 350 g, jak je to s odolností vůči ostatním zde uvedených bund
https://www.hanibal.cz/tilak-stinger_z11139/
Montane Fleet Gore Tex Active - 28.000 /ret<3.5 , 348 g, proč je zde větší voděodolnost než u Tilak Stinger, když jsou z Goretex Active, je z méně odolného materiálu?
https://www.4camping.cz/p/panska-bunda-montane-fleet-jacket/#m-modra
Montane Alpine Spirit Gore Tex - 28000/RET <9, 482 g, prodyšnost nejspíš nejhorší ze všech uvedených
https://www.4camping.cz/p/panska-bunda-montane-alpine-spirit-jacket/
Pak něco od High Point, Direct Alpine jen cenově jsou o hodně výše, tak je nejspíš ne

Můžete poradit co z toho by jste vybrali, nebo doporučili jinou bundu, děkuji
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned pro 18, 2022 2:36

soyer21 píše:v zimě jako vrchní vrstva při větších mrazech

V zime ve vetsich mrazech zvlast je membranovka jen na skodu.

soyer21 píše:Voděodolnost bude stačit 10 000 mm?

Ano. Mam a staci i na bourky ve vysokych horach.

soyer21 píše:Jak je to s odolností, vím že se nějak počítá na deniery, ale kolik denieru je dost odolné nevím

Deniery jsou jednotka, ve ktere se meri sila vlakna: https://standardfiber.com/about-denier. Cim silnejsi, tim je tkanina teoreticky odolnejsi, ale zalezi hodne i na materialu a zpusobu tkani.

soyer21 píše:každopádně čím nizší denier tím více je bunda prodyšnější je to tak?

Ne. Zadna souvislost tam neni.

soyer21 píše:Můžete poradit co z toho by jste vybrali, nebo doporučili jinou bundu, děkuji

Ja nic a kdyz uz bych (s pistoli u hlavy) musel, tak ME Firefox.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » ned pro 18, 2022 21:21

Tak uz jsem svuj Stinger Pro docela vyzkousel i s vrstvenim na bezky a super .. Bunda je mi uplne akorat ve velikosti XL, napohodu se mi pod ni veslo i vrstveni (termopradlo s dlouhym rukavem ++ silnejsi merino / fleec ++ softshellka (rab borealis)) a jeste bych dam dostal v klidu i jednu dalsi vrstvu .. strih je fakt bezkonkurencni .. i kdyz zvedam ruce, ohejbam se, jdy do drepu atd tak proste bunda drzi presne na miste kde ma a nelezou mi zada ani pupik .. mohla by bejt pro me trosku sirsi pres ramena a pres hrudnik, ale v podstate to je takhle docela na pohodu ... Velikost XXL uz byla moc ..

tu prodysnost neumim posoudit ale pripada mi, ze bunda funguje pac jsem se na bezkach potil, ze to odvadely vrstvy pryc, ten pot na me ale nezustaval ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon pro 19, 2022 11:41

mike píše:
soyer21 píše:každopádně čím nizší denier tím více je bunda prodyšnější je to tak?
Ne. Zadna souvislost tam neni.
Jen technicka poznamka.
Vice-mene je jak napsal mike. Kdyz uz neco, tak ale plati naopak - cim vyssi denier, tim hur se da udelat huste tkani pri silne utazeni vlaken (resp. jinymi slovy budou ipri silnem utazeni vetsi mezery mezi vlakny). Tj. bude tam vetsi propustnost vzduchu.
Naopak, z vlakna s hodne nizkym denierem zase nemuzes udelat prilis volne tkanou textilii.

Do toho ale vstupuji dalsi promenne, napr. DWR, styl tkani, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení