Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte úno 22, 2022 17:41

sobb píše:Povídej :wink:

Radej ne, nerad bych zpusobil neco jako den lumiku ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod mike » pon bře 14, 2022 2:37

Oblekl jsem si na nedelni vylet PowerDry s dlouhym a na to Borealis. Na slunci bylo teplo, ve stinu kosa, obcas docela foukalo. Dalo se to, ale porad ve mne hlodal pocit, ze vetrovka by byla lepsi. SS na Borealis, ac tenky, je porad moc silny, coz vede k tomu, ze ma uzsi oblast komfortu a hur odvadi pot. Na slunci mi bylo az moc teplo a ve stinu trochu kosa a navic jsem trochu citil vlhko, coz je taky neobvykle. Ve vetrovce se stejnym trickem je mi v takovem pocasi lip.

Jak uz jsem psal driv, neni to spatny kus obleceni, ale (dobra) vetrovka je proste lepsi.

BTW, kdyz jsem Borealis vytahnul doma z batohu, byl slusne navhly. V te silnejsi latce se proste drzi vic potu.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 12:55

Davam to sem, kdyz uz se Borealis bere jako vetrovka...

Jak uz jsem parkrat psal, mam starsi verzi Rab Ventus, co je ted Rab Borealis (s kapuci), jen ta moje verze jeste byla bez DWR. Taky mam triko s dlouhym se stojackem a 1/4 zipem Rab Pulse, co je takova jejich funkcni latka s "dirkami".
Nedavno jsem si v cca polovicne sleve koupil Rab Momentum, co je takova kombinace techto dvou, resp. spise Borealis Tour a Pulse - vepredu, na ramenou a kousek pod nima vzadu a na vetsi sirce rukavu to ma stejny material jako soucasny Borealis a na zbytku zad a spodni strane rukavu latku jako ma Pulse.

Predminuly vikend jsem si Momentum vzal na kratky rychlovylet z Ostravice na Smrk - cca 2,8 km nahoru a 4,2 dolu, 710 m prevyseni. Pro zmenu jsem posledni vikend mel na sobe pri vyslapu na V. Fatransky Krivan Pulse a od hl. hrebene na tom i Ventus. Par pozorovani:

- Ta "borealisi" latka je na omak tvrdsi, mene ohebna a hebka jako na Ventusu. Rekl bych, ze ani par vyprani je nesrovna, jedno neudelalo vubec nic. Prodysnost na profouknuti se mi zdala zhruba podobna (ale ted jsem to vedle sebe nezkousel) a stejne tak pocitove odvod vlhkosti pri noseni. Ta "funkcni" latka je cca stejna jako na Pulse.
- Nechapu, jak mohla Mawenzi v zime slapat cely den jenom v tom Momentumu... Mne to prijde jako slusne triko s dlouhym do teplot tak +10 -20 stupnu s moznosti i pri +5 kdyz slapu do kopce a pri +23-25, kdyz jsem ve stinu a neslapu moc do kopce.
- Kdyz zafuci studeny vitr, tak je to docela citit mezi "borealisi" latkou a ruksakem, je tam vyrazne chladneji na telo pres tu "pulsi" latku. Cim mensi ruksak, tim vice. Jak jsem v lete v pohode nosil v Alpach i ve 3000+ jen Momentum i pri vetru a bylo OK, tak jak predevcirem zafoukal severak na hl. hrebeni, tak jsem musel oblect i Ventus, bo mi byla fakt zima, dokonce i kdyz se slapalo do kopce. Ale ten vitr byl opravdu chladny severak, kdyz jeste zaslo slnce za mrak a zafoukalo, pocitove se ochladilo i o 10+ stupnu. Zase sila vetru nebyla nijak velka.
- DWR jsem nezkousel, neprselo.

Jinak je Momentum docela povedeny kus - pokud nezafouka ten severak nebo vitr od ledovce.

Kdyby nekdo zrovna chtel zkusit, tak za tu dobrou cenu si muze koupit zde panske i damske, omezene barvy a nekoukal jsem ted na velikosti. Upozornuji, ze na prodejne primo maji vetsinou plnou cenu, takze pokud by nekdo byl primo v Ostravici, tak reknete, ze si to chcete objednat pres internet, at Vam prodaji za tu cenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Zdéňa » pon kvě 16, 2022 13:28

Tohle je strašně individuální. Já jsem letošní zimu odchodil v Borealis tak v 90% případů. Zbylých 10 jsem měl péřovku.
Prostě silný PowerDry + Borealis mi stačilo do cca 2-4 stupňů. Ve větší zimě jsem přihodil ještě mezi Rab Filament. S tím jsem fungoval i v -6 se studeným větrem na horách v pohodě.

Nemůžu si Borealis vynachválit. Věřím, že existují lepší kusy oblečení, ale já jsem je zatím nenašel.

Edit: Ještě něco k tím teplotám. Já postupně přecházel od SS na péřovky a primaloft, které jsem nosil skoro celou zimu. Jenže pak jsem se předloni začal dost otužovat a začalo mi být v tom dost horko, tak jsem se vrátil k nezatepleným vrstvám a zateplené mám jen jako zálohu v batohu.
Zdéňa
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 16, 2022 13:42

apuka
asi bych dohledala co sem mela na sobe ale JEN momentum to nebyl, mela sem asi jeste triko pod nim :D jak starnu tak moje temroregulace se zhorsuje ale byli doby kdy mi pri -10 pokud nehyl vitr ale jen lehky stacilo tilko a umely triko s dlouhym..

jenze na sneznicich natezko do kopce lesem je trochu neco jinyho...

jinak stara ventus byla z jine latky nez nova borealis... tam zacali davat ten jejich matrix pozdeji od 2. generaxe tech vetrovek, pokud si to pamatuju spravne.

jinak ja misto ventus/borealis nakonec definitivne dala prednost Mountain Equipment echo hooded a to kvuli kapsam. mozna je o fous tezsi, ale naprsni kapsa je naprsni kapsa.

momentum sem prodala a je mi lito, celkem mi vyhovovala ale jak mi tuhnou ty ramena tak mit bundu ze ktere se nevyslecu...
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 14:07

Jo vidis, to jsem TI chtel napsat uz davneji - Proc sis u Momentumu jednoduse nerozstrihla predek a neprisila tam (nebo nechala prisit) plny zip? Myslim si, ze by to slo bez ztraty sirky i se sahnutim kraji roztrizene latky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 16, 2022 17:58

apuka
premyslela sem nad tim, ale pak se naskytla moznost to prodat, tak sem prodala. pres zadek sem to mela tesne a uz bych to nedala pres mikinu kdyby se to melo treba o centak zuzit
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 18:05

Vsak OK, hlavne at Ti dobre sluzei ten ME - a tomu, komu jsi prodala, Momentum.

Jo, jak jsem Tvuj prispevek cetl, tak me napadla jeste jedna vec - Momentum ma ve stejne velikosti trochu jiny strih nez Ventus. Skoro bych rekl, ze je v nekterych mistech trochu volnejsi, napr. prave v pase. Ale opakuji - srovnam se starym Ventusem, predchudcem soucasneho Borealis. Tam uz to muze byt mirne jine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 16, 2022 18:49

ja mela tu damskou ventus a ta byla hodne siroka, nemam porovnani s panskym modelem bohuzel. nicmene ja potrebuju tu sirku pres boky, protoze su mala a zavalita, v pase s tim problem nemam... ale ta spodni hrana obleceni me limituje a momentum neni vubec pruzna v mistech te pevnejsi latky, coz si myslim, ze ventus byla pruznejsi...
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Lipon » stř čer 15, 2022 8:18

doplním poznatky s větrovkou Tilak Aira v silném větru - od na podzim zmiňovaných asi 40 kmh to začíná citelněji profukovat
při stabilním větru 45+ kmh podle Windy už je zima, nárazy byly až kolem 65 kmh, větrovka šla do batohu a nosil jsem Jöttnara (nepromok z Neoshellu)

btw. na Jöttnaru se mi rozlepil pravý spodní tunel na stahovací gumičku, po necelých 5 letech občasného nošení
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod mike » stř čer 15, 2022 15:51

To teda nic moc s tim Jottnarem... jak velke to je a da se to spravit? Kolikrat jsi ji asi pral? Moje zatim v pohode, ale nosim ji fakt malo. Klidne to dej do vlakna o membranovkach.

Vetrovka bych rekl, ze v pohode, pri tomhle vetru uz profukuje kazda pouzitelna (apuka by ti sice rekl, ze to neni zadny vitr, ale v terenu by zas ten samy odhadnul na 200 km/h ;-)).
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » stř čer 15, 2022 17:16

Ne, apuka Ti na to rekne, ze neco takoveho o Pertex Quantum Air psal. Ze je prilis profoukavy a nedrzi teplo. Jen jsem to psal ve spojeni jeste s Primaloft Gold Active, coz znamena, ze samotny PQA bude fungovat ve vetru jeste min.
mike píše:v terenu by zas ten samy odhadnul na 200 km/h
Tos Ty psal o vetru 70+ km/h, zes takovy v zivote jeste nezazil a ze to blo nejake silene nebo co :wink:. Ja to beru ve vyssich horach jako bezny narazovy vitr, se kterym se "da setkat" hodne casto. (A apuka si vitr obcas zmeri anemometrem, obcas se koukne na miste na "online" hodnoty na stanici lanovky nebo meteostanici, takze nejakou predstavu ma. Na rozdil od Tebe, ktery to jen odhadujes podle svych pocitu, ktere jsou ponekud daleko od reality.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Předchozí

Zpět na Oblečení