Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 17:16

dkay píše:Nemyslel jsem obecný standard, ptal jsem se lidí co znají jak Borealis tak bundy z PQA, zda to odpovídá, asi jsem to špatně napsal.

Aha :) No, ja mam Borealis a PQA, kdyz se jeste jmenoval Pertex Microlight, takze neni zaruceno, ze je to stejne a neni ani zaruceno, ze kazdy PQA je stejny. V mem pripade je Borealis min prodysny a vic vetruodolny, nez Microlight. Ten je nejvic prodysna vetrovka, co mam, ale jak jsem psal jinde, do Alp mi uz nestacila, protoze byla malo vetruodolna. Pouzivam ji u nas treba na vecerni par hodinove rychle vychazky od jara do podzimu, kdyz uz to neni na tricko. Odhaduju ji spis na 30, nez 20 CFM, ale je to opravdu jen odhad relativne k jinym materialum. Borealis tipuju na 10 - 15.

dkay píše:Ano, při teplotě někde mezi 0C a 10C jsem v Marmot Alpha 60 v otevřeném prostoru (de fakto hřeben) cítil poryv větru docela dost. Nemám ponětí jak rychlý vítr to byl, ale ani se to neblížilo 60 km/h, tím jsem si jistý...

Silnejsi poryvy vetru budes citis v kazde pouzitelne vetrovce. Nebudes je citit v nepouzitelne tj. malo prodysne. Reseni je mit pod ni tricko s dlouhym, pak to nevadi. Aspon mne teda ne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 17:23

mike píše:Prodysnost s gramazi nutne nesouvisi. Videl jsem primou i neprimou umeru.

U jednoho samého materiálu. OK, dobré vědět.

Myslis tech 1.5 oz/yd^2? To je ovsem v prepoctu 35 a ne 50 g/m^2 (kalkulacka: http://www.endmemo.com/sconvert/gm2ozyd2.php)


Nevím kde to tahle stránka bere, ale pravděpodobnost že by to Wolfram Alpha počítal špatně je prakticky nulová: https://www.wolframalpha.com/input/?i=1 ... +to+g%2Fm2
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 17:31

dkay píše:U jednoho samého materiálu.

To jsem nepsal. U jednoho materialu jde prodysnost s gramazi nahoru, u jineho dolu. Zalezi to asi hlavne na sile vlakna a zpusobu tkani. Cimz chci rict, ze z gramaze se ohledne prodysnosti neda celkem nic vyvozovat.

dkay píše:Nevím kde to tahle stránka bere, ale pravděpodobnost že by to Wolfram Alpha počítal špatně je prakticky nulová: https://www.wolframalpha.com/input/?i=1 ... +to+g%2Fm2

Hmm, prepocital jsem to rucne a mas pravdu, je to tech necelych 51.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 17:47

mike píše:Silnejsi poryvy vetru budes citis v kazde pouzitelne vetrovce. Nebudes je citit v nepouzitelne tj. malo prodysne. Reseni je mit pod ni tricko s dlouhym, pak to nevadi. Aspon mne teda ne :)


Jo, to jsme zas u těch osobních preferencí :) Vím že nemůžu chtít absolutní ochranu, ale vím že mě to prostě tehdy překvapilo, jak málo stačilo a cítil jsem to... Kdyby to byl jeden poryv a dobré, tak se nepo***u, ale nad určitou mez to bylo cítit a vím, že to bylo teritorium, které bych od čehokoliv v kategorii "větrovka" čekal, že zvládně pokrýt. Nedokážu to nějak kvantifikovat, sorry za zmatenost.

Vím že i v recenzích se psalo, že hřeje a dýchá, ale nečekat zázraky od větruodolnosti, to bylo obecně uváděno u Marmot Alpha 60 jako asi hlavní slabina - proto mi přijde divné, že by se ten materiál používal pro bundy vyloženě označované za větrovky. Koupil jsem ji na západě USA a používal na pobřeží v okolí San Francisca, kde fučí pořád, ale teploty nejdou až tak dolu. Tam fungovala perfektně.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod Semo » pon dub 19, 2021 17:47

mike píše:Myslis tech 1.5 oz/yd^2? To je ovsem v prepoctu 35 a ne 50 g/m^2 (kalkulacka: http://www.endmemo.com/sconvert/gm2ozyd2.php)

Mne to teda tiez vychadza na cca 50g/m2 (=28*1.5/0.91/0.91)

Povedal by som, ze ten tvoj kalkulator je od soudruhu z NDR, pretoze asi pocitaju 28*1.5*0.91*0.91 = 35
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon dub 19, 2021 17:48

dkay píše:Máte někdo zkušenost s komfortem v Pertexové bundě v takovém větru? A v jaké gramáži? S tou gramáží co zmiňuju výše za mě teda no go.
Nezapomen, toto je hodne zavisle i od toho, co pod tou bundou mas....

Podle mne takovy vitr v rozumne mire zvlada kazda vetrovka, co za neco stoji. Nerikam, ze zadny vzduch se pod bundu nedostane, to se dostane vzdy - ale tak, ze to nebude ani v nejmensim neprijemne, ze nejaky Windchill faktor nebude nijak citelny.

Ja chodim ze zasady v tricku s dlouhym v lete i zime (stejne tricka, meni se hlavne bundy). Vitr 60-70 km/h v pohode s tim trickem zvlada nejenom P Classic, P Quantum, ale i moje Marmot Alpha (120g Alohy) z P Microlightu. V zime - odzkouseno parkrat jak ve V. Tatrach, tak i na vrcholu Lyse (s oficialnim zaznamem rychlosti vetru), P Classic i orkan v lete (chodit se nedalo, jen se opreny o vitr zkusit drzet na miste).

Ale stejne tak ve svem Rab Borealisu (ale jeste starsi verze bez DWR, ktera je z mirne tenciho materialu a vice profukave, rozhodne vice nez vyse spomenuty P Microlight) citil v pohode v lete na hrebeni pri vystupu z lanovky na Schwarze Schneide (tj. nejakych 3200-3300 m) v mistech, kde skala nebranila vetru. Taky u vrcholove stanice, na strese ktere byl vetromer, co mel akurat tesne nad 90 km/h - jsem u te stanice svacil ve vetru.
Ta stanice je mezi ledovci, jedna strana osvetlena slunce, druha par set metru pod je cely den ve stinu, proto tam vzdy fuci poradne.

Ale mozna s trickem s kratkym bych vitr citil vice nez v tom bambusovem s dlouhym.

Takze bych neco jako no-go na zaklade sve jedine zkusenosti nepsal. A k tomu, co naznacil mike - udana nebo nalezena hodnota CFM muze byt ne plne pravdiva. Kazdy si musi najit to svoje - ale pritom je rozumnejsi se oprit o - nejlepe - svoje zkusenosti nez o papirovou hodnotu a casto jeste neoficialni.
mike píše:Prodysnost s gramazi nutne nesouvisi.
Jo, mnohem vice s hustotou tkani.

@Mike: Prosim nezamenuj Microlight s Q Airem. Ty novejsi verze Q Air fakt jsou trochu jine nez mne zname verze Microlightu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » pon dub 19, 2021 17:50

mike píše:
Vexo píše:treba incendo hoody ma hodne vetruodolny material a na urcitych mistech je derovany

No fuj. Nic takoveho mi nesmi pres prah [-(

No co? Jak jinak chces docilit toho nejlepsiho z obou svetu? V testu Dartha Vadera ty derovane plochy obstoji dobre.

Mawenzi píše:Hleda se vetrovka - softshellka. Neco co jako rab borealis ale s dirama na palce (idealne klasicke kapsy + naprsni), ne ty kapsy na brise

Mrkni na Outdoor Research Ferrosi, jednovrstvy SS, ve sleve se da sehnat za 1.5k, 9 CFM, diry na palce a normalni kapsy,kapuce. Jen je o neco tezsi - panska 424g, je urcena i na lezeni a exponovane casti jsou zesilene.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 17:59

dkay píše:proto mi přijde divné, že by se ten materiál používal pro bundy vyloženě označované za větrovky.

Mel jsem vetrovku z Pertex EQ, ktery je jeste vyrazne prodysnejsi (> 50 CFM). Prodysnost opravdu skvela, ale citil jsem v ni i nejmensi vetricek, takze jako pro mne jako vetrovka nepouzitelna. Pritom z ni vetrovky delalo vic vyrobcu... Casem s tim ovsem prestali.

Ohledne PQA viz diskuse v jinem vlakne. U vyberu materialu nemusi hrat hlavni roli, jak dobre funguje. Z Pertexu je aktualne na vetrovku asi nejlepsi, coz nutne neznamena, ze dobry.

dkay píše:Koupil jsem ji na západě USA a používal na pobřeží v okolí San Francisca, kde fučí pořád, ale teploty nejdou až tak dolu. Tam fungovala perfektně.

No prave, to je ono, zavisi na pouziti. Mne taky ten Pertex Microlight funguje dobre, kdyz je celkem teplo. Protoze pak ten vitr, co projde, tolik nevadi a bez vetrovky uz to neni ono. Ve stejnych podminkach funguji i jine vetrovky, ale tahle o neco lip, protoze se clovek vic poti a ona je vic prodysna. Ovsem univerzalni neni a do hor univerzalni potrebuju, proto ji tam neberu.

Semo píše:Povedal by som, ze ten tvoj kalkulator je od soudruhu z NDR, pretoze asi pocitaju 28*1.5*0.91*0.91 = 35

No, oni to tam i pisou. g.m2 na oz.yd2. K cemu je to dobre netusim, ale moje chyba, nasel jsem spatnou kalkulacku :) Uz jsem se opravil, viz vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 18:10

apuka píše:Ja chodim ze zasady v tricku s dlouhym v lete i zime (stejne tricka, meni se hlavne bundy).

Bych chcipnul ;-) Moje nejcastejsi kombinace jaro az podzim je tricko s kratkym a vetrovka. To obvykle funguje skvele, ale treba Borealis mi s trickem s kratkym moc nefunguje. Protoze material je silnejsi, je to nevyvazene a ne moc prijemne. Funguje mi prave s trikem s dlouhym, takze u mne pod 10 stupnu.

apuka píše:Ale mozna s trickem s kratkym bych vitr citil vice nez v tom bambusovem s dlouhym.

To rozhodne, vitr je nejvic citit prave na holych rukach.

apuka píše:Prosim nezamenuj Microlight s Q Airem. Ty novejsi verze Q Air fakt jsou trochu jine nez mne zname verze Microlightu.

To je klidne mozne, ale Microlight je puvodni nazev PQA a z toho, co ctu, mi prijde, ze ma velice podobne chovani, jako ta ma vetrovka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 18:14

apuka píše:Nezapomen, toto je hodne zavisle i od toho, co pod tou bundou mas....

Podle mne takovy vitr v rozumne mire zvlada kazda vetrovka, co za neco stoji. Nerikam, ze zadny vzduch se pod bundu nedostane, to se dostane vzdy - ale tak, ze to nebude ani v nejmensim neprijemne, ze nejaky Windchill faktor nebude nijak citelny.


Asi bych měl zmínit to co jsem nakousnul zde viewtopic.php?p=540880#p540880 Tedy že MA60 je docela volná a nemá žádnou možnost stahování dole, tzn. podfoukne.

apuka píše:Ja chodim ze zasady v tricku s dlouhym v lete i zime (stejne tricka, meni se hlavne bundy). Vitr 60-70 km/h v pohode s tim trickem zvlada nejenom P Classic, P Quantum, ale i moje Marmot Alpha (120g Alohy) z P Microlightu. V zime - odzkouseno parkrat jak ve V. Tatrach, tak i na vrcholu Lyse (s oficialnim zaznamem rychlosti vetru), P Classic i orkan v lete (chodit se nedalo, jen se opreny o vitr zkusit drzet na miste).


Já znám jenom Quantum Air, takže na tyhle informace asi neumim uplně adekvátně zareagovat. Představa, že by mi v zimě na vrcholu Lysé (chodím tam pravidelně) při 60+ km/h větru stačil PQA a pod ním jen triko, je pro mě obtížně představitelná (bavíme se o situaci po výstupu, zpocený a stojím a svačím), takže asi jsme zase u těch osobních preferencí a rozdílu ve fyziologii... jako skoro v každém vlákně tady na tom fóru, to tak vypadá :)

S Alphou mám zatím zkušenost jen se šedesátkovou, teď ke mě frčí z eBaye krásný kousek starší generace Dynafit Elevation, tak se těším až ji na Lysé testnu, myslím že to ještě letos půjde :)
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 19, 2021 18:21

me naopak ventus (stara borealis) vyhovuje, protoze celorocne nosim tilko :D takze verim tomu, ze borealis muze bejt pro potivyho chlapa na triko fakt moc i v lete...

mike
kdybych chtela fakt potivymu cloveku koupit k narozeninam bundu jako prekvapko... a ten clovek se cca v 10st nad nulou by se v tilak trango uvaril, takze nosi normalni mikinu tenkou, ktera sice desne profoukne ale tim ze profoukne tak je pro nej tepelnej komfort snesitelnejsi nez v triku, ale i tak je proste durch...

myslis, ze tilak aira z pertexu by mohla byt OK? rekla bych, ze to bude mit tepelne asi podobne jako ty. Diky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 18:22

Vexo píše:No co? Jak jinak chces docilit toho nejlepsiho z obou svetu?

Rozumnym kompromisem mezi prodysnosti a vetruodolnosti. Tohle neni nejlepsi, ale nejhorsi. Na vetsine tela se paris a na bokach ti tahne. Naprosta pitomost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 18:26

Mawenzi píše:myslis, ze tilak aira z pertexu by mohla byt OK? rekla bych, ze to bude mit tepelne asi podobne jako ty.

Nevim, Airu jsem na sobe nemel, ale jestli je material podobny tomu memu Microlightu, tak asi jo. Mne by teda uz nestacil, ale podle toho, co pises, hreje vic, nez ja.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 19, 2021 18:37

hm tak pisou quantum air... mam za to, ze driv byla prave z microlight...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 18:39

Vsak jo, Quantum Air je nove jmeno pro Microlight. Teda puvodne bylo, jak se od te doby zmenil netusim. Furt bych ale cekal neco podobneho, i ty parametry, co padly vyse, celkem odpovidaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 19, 2021 18:43

aha, tak diky :) ja to moc nesleduju, vim ze v tom je bordel a vsechno se prejmenovava, maskuje, znova prejmenonava a 10 materialu spojuje pod jeden nazev :D, ale co vim, ze pertex (zadnej) v podstate nesnasim na holy telo, tak tuhle cast obleceni dost ignoruju.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 21:23

mike píše:No prave, to je ono, zavisi na pouziti. Mne taky ten Pertex Microlight funguje dobre, kdyz je celkem teplo. Protoze pak ten vitr, co projde, tolik nevadi a bez vetrovky uz to neni ono. Ve stejnych podminkach funguji i jine vetrovky, ale tahle o neco lip, protoze se clovek vic poti a ona je vic prodysna. Ovsem univerzalni neni a do hor univerzalni potrebuju, proto ji tam neberu.


No ono jak jdou teploty nahoru, tak aby nebyla nuda tak lze celou diskusi ještě vytunit vestama. Jakkoliv tady možná vystupuju jako zimomřivka, tak se to týká hlavně torza, na rukou mi to moc nevadí. Sehnal jsem z druhé ruky GORE WINDSTOPPER vestu od Mammutu s hodně vysokým stojáčkem a jak už teď bylo pár trochu teplejších dní kde vyšší teploty byly vykoupeny větrem, tak jsem jí testnul a :smt023
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 21:54

Vesta je zas uplne neco jineho, na to tu nekde taky mame vlakno. Presun se kdyz tak prosim tam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod sobb » pon dub 19, 2021 22:46

mike píše:Vsak jo, Quantum Air je nove jmeno pro Microlight. Teda puvodne bylo, jak se od te doby zmenil netusim.
Ani původně to tak nebylo. Už jsem to i v tomhle vláknu nedávno psala včetně odkazu na převodní tabulku, kterou sem tehdy dával Yopo. Quantum Air byla tehdy nová podskupina materiálů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 23:07

A jo, ja si to furt pletu. Asi proto, ze se mozek brani na takovy nesmysl pristoupit #-o :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » úte dub 20, 2021 9:26

mike píše:
Vexo píše:No co? Jak jinak chces docilit toho nejlepsiho z obou svetu?

Rozumnym kompromisem mezi prodysnosti a vetruodolnosti. Tohle neni nejlepsi, ale nejhorsi. Na vetsine tela se paris a na bokach ti tahne.

Spis asi doslo k nepochopeni do jakych situaci se to hodi. Zadani znelo "maximalne vetruodolna a prodysna", ale pro spoustu beznych situaci se zas hodi maximalne prodysna a vetruodolna. Takze kde je ten rozumny kompromis?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte dub 20, 2021 16:54

Zadani je v soucasne dobe nesplnitelne. Rozumny kompromis je prodysnost i vetruodolnost, ktera v beznych situacich vyhovuje. V podstatne minimum negativnich efektu obojiho a najit se da. Je to nekde mezi 10 - 20 CFM a kazdy to asi bude mit o kousek jinde. Holt je potreba hledat.

V meznich situacich to fungovat nebude, ale to je normalni. V silenem vichru si na sebe holt hodim membranovku, kterou mam stejne v batohu, kdyz se budu potit jak zvire, tak si vetrovku sundam. Pro mne je pouzitelna v 90+ % realnych situaci, coz neni vubec spatne, ale skvele.

Nesmysl s derovanim je jako princezna kolobezka a spojuje to nejhorsi z obojiho. Clovek se pod tim bude parit a z boku tam bude tahnout, takze bude mokry a zaroven to bude studit. Neco jako Zahorovo loze. Dekuji, ani zadarmo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » stř dub 21, 2021 0:17

To mela byt recnicka otazka. Poukazoval jsem na to, ze rozumny kompromis je relativni pojem. V realu staci mit nekolik bund s ruznymi CFM hodnotami a tu zvolit podle intenzity zateze a nejhorsich ocekavanych klimatickych podminek. Zateplit se potom da (skoro) cimkoliv. To, ze na bocich udelali diry, je drobny bonus. Stejne tak knoflik na hrudi - aby bunda nepadala, kdyz si clovek chce regulovat vetrani po cele delce zipu. Podobne jako to nekdo :wink: :wink: dela u Primaloftky.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř dub 21, 2021 7:14

Vexo píše:...je drobny bonus. Stejne tak knoflik na hrudi - aby bunda nepadala, kdyz si clovek chce regulovat vetrani po cele delce zipu.
:-k Regulvat vetrani na vetrovce??? Jakoze sice fuci jak krava, ale potim se, tak si rozepnu (skoro) cely zip? :((

Pokud nefouka a stejne mas na sobe vetrovku a se v ni potis, tak si ji prece celou sundas a nasadis, bud az prestanes delat tu potivou aktivitu nebo az zacne fucet silneji nez je Ti prijemne. Ale to uz zase nemas proc vetrat zipem.

Ale mluvim tady fakt o vetrovce, tj. zadna softshellka ani membranovka ale tenka vetrovka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod slash1111 » stř dub 21, 2021 8:43

Ano, ten gombik je velmi dobra ficura a pouziva sa hlavne pri behu (aj ta bunda je pisana ako "bezecka"). ked vetras ale zarovne nechces aby ti "fukalo" priamo na hrudnik.
(robi to aj Inov8, Salomon atd.)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 21, 2021 15:13

apuka píše:Ale mluvim tady fakt o vetrovce, tj. zadna softshellka ani membranovka ale tenka vetrovka.

Dobra vetrovka je UL SS, coz uz jsem si overil na Rab Borealis. V principu v tom neni zadny rozdil, akorat vetrovka je univerzalnejsi. Vetrovka je puvodni cesky nazev stary desitky let a mezitim byl nejaky vyvoj. Od sustaku k SS, nove vetrovky moc nesusti.

Regulaci zipem samozrejme pouzivam taky. Nejcasteji nosim vetrovku na tricko s kratkym a oblekam ji kdyz teplota spadne pod nejakych 15 stupnu a bez ohledu na to, jestli fouka nebo ne. Protoze uz je mi na ruce chladno. Na telo ne, takze je logicke mit zip castecne rozepnuty a jak teplota klesa, tak se zapina. Nebo rozepina, kdyz jdu do kopce a vic topim. Delam to uplne automaticky, stejne jako u primaloftky, a ani o tom nevim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » stř dub 21, 2021 16:42

mike píše:Dobra vetrovka je UL SS, coz uz jsem si overil na Rab Borealis. V principu v tom neni zadny rozdil, akorat vetrovka je univerzalnejsi. Vetrovka je puvodni cesky nazev stary desitky let a mezitim byl nejaky vyvoj. Od sustaku k SS, nove vetrovky moc nesusti.


Díky mikeovi za super intro k mým prvním dojmům z Rakoncajovy větrovky, která právě dorazila \:D/ ...a šustí jak cyp! :rock: http://www.sirjoseph.cz/cz/produkty/obl ... an-292.htm
Nakonec jsem se pro ní po zvážení všech pro a proti rozhodnul, měl jsem trochu chuť zariskovat a zkusit něco o firmy která je zavedená, ale kde daný kus oblečení má prakticky nulové mediální pokrytí.

  • Materiál je tedy klasická spacákovina, šustí a pokud někomu vadí ten vzhled a chce "matnost" a feel UL SS, tak je to pochopitelné a tahle bunda pro něj není. Já to nehrotím. Co do odolnosti mi přijde, že ve srovnání s Pertexem Quantum Air to na omak tvoří dojem větší bytelnosti. Ale mezi malinama se kvůli dokázání tohohle dojmu motat nehodlám :)
  • Střih je fantazie - ani ultra atletický, ani pytel. Koupil jsem Lko, mám 183 cm, tzn. blíže k horní hranici Lka a sedí to perfektně. Rukávy jsou tak akorát, zvládl bych je malinko delší, zbytek cajk. Stahování spodního okraje je klasika a zásadní je pro mě střih v oblasti krku a kapuce, který velmi dobře přiléhá a kryje. I když mám stahovátko na kapuci úplně povolené, jsem krytý dobře a když si ji nasadím, tak vypadám jako rychlobruslař - tzn. fakt se myslelo na to, že je to proti větru.
  • Ta poutka na palce jsou pecka! Proč to více firem takto nedělá?! Každý udělá díru do rukávu a hotovo dvacet. To často znamená přílišné pnutí toho rukávu a hlavně mizernou kompatibilitu s rukavicema. Mám rád svoje prsty a líbí se mi, když do nich teče krev, takže za tohle dík.
  • Odolnost proti větru zatím nevím, "jak na sviňu" je tu dneska krásně a skoro bezvětří.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 21, 2021 18:37

Vsak uz tady leta piseme, ze SJ zamrznul v hluboke minulosti ;-) Jo, Softex je material na spacaky a vetrovku bych z nej nechtel. Aspon z toho, co mam na Kotece, tenhle nevim, ale podle popisu je to asi podobne.

Nejzajimavejsi je ovsem prodysnost, co dychaci test?

Jaka poutka na palec? Na fotkach je nevidim. Jestli to nejde ustrihnout, tak pro mne by to byl showstopper ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » stř dub 21, 2021 19:21

mike píše:Vsak uz tady leta piseme, ze SJ zamrznul v hluboke minulosti

Nevim, přijdou ti třeba ty jejich věci z alpin woolu jako zamrznutí v minulosti? Jasně, neni to asi takovej stártrek jako třeba Thindown... ale to je asi na jiný thread.
mike píše:Nejzajimavejsi je ovsem prodysnost, co dychaci test?

Darth Vader test? 2 filtry na kafe = 35CFM? Nebo jaký je zdejší předpis? :) Vyzkouším.
mike píše:Jaka poutka na palec? Na fotkach je nevidim. Jestli to nejde ustrihnout, tak pro mne by to byl showstopper ;-)

Je vidět např. na té fotce kde model drží stahovátko na kapucu. Ustřihnout to stopro jde, ale pokud si bundu nasadím a nechám poutka vevnitř, nevím o nich. Stokrát lepší než uměle prodloužené rukávy, které když nechceš mít s palcem v díře, tak se ti nakrabatí na zápěstí.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » stř dub 21, 2021 20:27

dkay píše:Darth Vader test? 2 filtry na kafe = 35CFM? Nebo jaký je zdejší předpis? :) Vyzkouším.

Tak to bude o dost méně než těch 35... tak kolem 15 bych to viděl.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron