Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Větrovky

Příspěvekod zonn » čtv úno 18, 2021 20:37

Limec je nizsi, moc bradu nechrani a kapuca koncila bliz k usim.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Větrovky

Příspěvekod sobb » čtv úno 18, 2021 21:23

Děkuju :) Pravděpodobně budu muset vzít o velikost větší, než nosíme normálně.

Původně jsem chtěla něco s dobrou kapucí a límcem, ale tato je sympatická tím, že je volnější, tak to snad bude OK. Jako chránič péřovky určitě a do větru a sněžení snad taky.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv úno 18, 2021 21:28

Chranic perovky? Asi chapu, jak to myslis, ale bojim se, ze to nebude fungovat. Perovka uz ma chranic na sobe, vnejsi latku, to je skoro to same, co vetrovka. Proti vetru by to melo naprosto stacit, latka byva min prodysnejsi, nez vetrovka. Proti snehu ti vetrovka moc nepomuze, kdyz je mokry, tak se promoci stejne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod sobb » čtv úno 18, 2021 21:40

Jj, ochrana, ale proti trhnutí a jiskrám :wink: Funguje, mám odzkoušeno, jen se nám obě staré větrovky pomalu ale jistě rozpadají na kousky a potřebujem náhradu.
Proti vodě ani větru ochranu na péřovku nepotřebuju, máme membránové.

Samozřejmě pak větrovku používáme v zimě i bez péřovky, ale větší velikost nevadí. Dole jde stáhnout a delší rukávy na škodu nejsou.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv úno 18, 2021 21:43

OK, ale nebylo by teda lepsi neco nehorlaveho? ;-) Vem jutovy pytel, prostrihni diry na ruce a mas to :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod sobb » čtv úno 18, 2021 21:53

Bylo, ale větrovka je multifunkční :wink: Dírky a trhliny ve větrovce holt nevadí tolik, jako v péřovce.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Větrovky

Příspěvekod sobb » stř úno 24, 2021 22:32

Zonnovi díky za přeměření a fotky, větrovky jsem objednala a dnes dorazily :) Nakonec jsme vzali skoro celou sadu - M, L a XL a budem to různě kombinovat dle situace :D
Vypadají dobře, i ta kapuce není na větrovku tak špatná. Lepší než u našich původních.
Barva "navigate" je asi o něco zelenější, než na produktové fotce, ale je pěkná :) (v XL ji ještě mají)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Větrovky

Příspěvekod zonn » čtv úno 25, 2021 9:37

Rado se stalo, tak at slouzi ;-)
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » ned dub 18, 2021 9:04

větrovka z padákoviny, pokud ji někdo má, tak by mně zajímalo, jak je s ní spokojený, bo to nevypadá úplně blbě

https://www.sensor.cz/sensor-parachute-extralite-panska-bunda-cerna_z15652/#

a pak tahle větrovka od Cumuluse by mně fakt zajímala, jak u ní funguje Toray Airtastic, což je se svými 19 g/m nejlehčí použitelný materiál na trhu, mám ho na spacáku a je super, jak funguje na větrovce může být revoluce, anebo slepá cesta :-)
https://cumulus.equipment/eu_en/men-jacket-windy-wendy.html
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » ned dub 18, 2021 19:55

milarepa: oba materialy nemaji moc velikou prodysnost, takze za me je pouziti takovychto vetrovek velice omezene...
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » ned dub 18, 2021 20:45

je navržená na skvělou prodyšnost, která přesahuje hodnoty 15 000 g/m2

#-o jestli je to pravda, tak je to horsi, nez bezna membranovka tj. na vetrovku naprosto nepouzitelne.

milarepa píše:jak u ní funguje Toray Airtastic, což je se svými 19 g/m nejlehčí použitelný materiál na trhu

50 g vetrovku uz davno dela Montbell. Ze 7D ballistic nylonu, gramaz nevim, ale urcite je srovnatelna nebo lehci. Mam ho na perovce, ta je skvela, ale na vetrovky se nehodi, protoze material je malo prodysny. Na spacak by se taky hodil skvele, ale od vetrovky chceme neco jineho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » ned dub 18, 2021 22:02

davvee píše:Zdravím,

pročetl jsem si zde pár stránek, ale odpověď jsem úplně nenašel. Nějaký tip na větrovku do 2000 ?
Zatím co jsem našel, tak mi nepřijde špatný RAB VITAL, Warmpeace forte, Sir Joseph Mera Man II a Mammut CONVEY WB.


Zkušenosti s Meta nebo Forte by mě taky zajímaly. Hledám bundu, která bude skladná, maximálně větruodolná a zároveň prodyšná. Mám Jorasses od Directalpinu, což je fantastická bunda, je prodyšná a skoro 100% větruodolná, ale pořád má na sobě dost materiálu, který akumuluje vlhkost. Pak mám goretex od Tilaku, který je ale málo agilní a ta prodyšnost není úplně extrémní, od větrovky nečekám že vydrží jakýkoliv lijavec - chci prostě něco mezi.
Snažím se maximum kupovat od českých firem, proto dotaz na SJ a Warmpeace.

Directalpine mi přijde že teď nic moc nemá a problém s Pertexem Quantum Air mám ten, že je hodně málo odolný fyzickému poškození a na jeho limity s větruodolností už jsem taky narazil - takže Helium od High Pointu už jsem z výběru vyřadil.
Kamarád je hodně spokojen s Marmot ROM, Infinium od GTX je docela dobrý matroš.

Mám nereálné požadavky? :)

EDIT: Teď koukám, že ta warmpíska nemá ani regulaci spodního okraje :( U větrovky z principu absolutní nutnost. Oh well, za litr...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » ned dub 18, 2021 23:34

dkay píše:Mám nereálné požadavky?

Jo :) Nic maximalne vetruodolneho a zaroven prodysneho neexistuje. Jde to proti sobe a proto hledame rozumny kompromis.

Jorasses od DA neni vetrovka a v podstate s ni nema nic spolecneho. GTX taky ne, ten je do deste a kompromis nema ani na dohled. 100 % vodeodolnost a o prodysnosti se neda moc mluvit, aspon v kategorii vetrovek.

Jestli ti prijde Pertex Quantum Air malo odolny, tak mas smulu a o moc odolnejsi vetrovku nesezenes. Co s tim delas? Prodiras se ostnatym dratem? Mne prijde odolny (na vetrovku, primaloftku, spacak...) naprosto dostatecne a z podobnych materialu spis vic, nez min.

Mozna spis zkus kompromis. Rab Borealis Tour. Neni to vetrovka, ale tenky SS, ktery ma priblizne vlastnosti vetrovky, ale je silnejsi a nejspis tedy i odolnejsi. A lip vypada, dal by se i do mesta. Minus proti vetrovce je vaha, ale furt je vyrazne lehci, nez ten Jorasses. Dalsi rozdil je, ze je teplejsi, nez vetrovka, jestli je to plus nebo minus musis zvazit sam. Pro mne je to omezujici, ale v chladnejsim pocasi se hodi. Mel jsem to na sobe treba dneska, bylo asi 8 stupnu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » pon dub 19, 2021 0:05

treba incendo hoody ma hodne vetruodolny material a na urcitych mistech je derovany, takze i dycha (napr podpazi/boky). Podle toho jak das ruce si zvolis, jak moc budes vetrat. a ve sleve se da za 2k sehnat (ale spis v jinem rocnim obdobi) a vaha 125g. pravdou je, ze v mnoha pripadech clovek tak silnou vetruodolnost nepotrebuje, naopak hleda vyssi prodysnost umernou svoji aktivite. tam prichazi na radu tenke ss, ale zase ty kdyz navlhnou, tak budou vic studit nez takova navlhla vetrovka.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 0:36

Vexo píše:treba incendo hoody ma hodne vetruodolny material a na urcitych mistech je derovany

No fuj. Nic takoveho mi nesmi pres prah [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 19, 2021 5:37

Hleda se vetrovka - softshellka.

neco jako rab borealis ale s dirama na palce (idealne klasicke kapsy + naprsni), ne ty kapsy na brise, ale tak s tim se srovnam

tilak trango hooded je uz moc vysoka gramaz, v pdostate neco takoveho v nizsi gramazi by bylo fajn na sezonu teplejsi jaro - teplejsi podzim.

mam vetrovku kilpi, ta je super funkcne, ale bohuzel sirsi nez delsi, nasila sem si do ni ze staryho trika konce rukavu s dirou ale tim, ze to neni origo na rukavech je to uzsi a tak mi to treba pres perovku vecer dela potize.

po zkusenostech radsi pansky model (delsi zada a rukavy bez nutnosti XXL velikosti).
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 10:28

mike píše:Jorasses od DA neni vetrovka a v podstate s ni nema nic spolecneho.


Záleží na ročním období. Já ji koupil na podzim, tzn. mám s ní zatím zkušenosti jen z chladných měsíců a v těch jako větrovka funguje zatraceně dobře, protože nevadí že izoluje více než čistokrevná větrovka. Extra těžká není, větruodolná je hodně a střih má geniální, hlavně v oblasti krku a kapuce, což je u větrovky zásadní.

GTX taky ne, ten je do deste a kompromis nema ani na dohled. 100 % vodeodolnost a o prodysnosti se neda moc mluvit, aspon v kategorii vetrovek.


Opět, koupil jsem svoji goračovku až teď v zimě, takže funkci větrovky plnila a to dobře. Když je windchill hluboko pod nulou a všude kolem sníh, tak nic moc jiného než hardshell nepřipadá v úvahu, mj. i kvůli stavitelnosti kapuce a spodního lemu, což jsou věci které ne všechny větrovky mají a na hardshellkách to celkem spolehlivě najdeš.

Abych to shrnul, tak jsem nezmiňoval Jorasses a goretex jako že jsem si je koupil že to jsou větrovky a teď jsem zjistil že nejsou, jenom jsem nastiňoval svoji situaci a tu díru kterou chci vyplnit.

Jestli ti prijde Pertex Quantum Air malo odolny, tak mas smulu a o moc odolnejsi vetrovku nesezenes. Co s tim delas? Prodiras se ostnatym dratem?


Stačí větve nebo jen hodit na PQA & Polartec Alpha bundu hardshell když se počasí zblázní... hardshellka má vevnitř kapsu na zip a už se vezeš, prostě to na tom PQA nechalo stopy. Tak samo batoh. Jasně, díra v něm nebyla, ale... Tím nechci bezkontextově hejtit PQA - miluju tu prodyšnost a hřejivost té kombinace s PA, ale jako materiál na generickou větrovku to pro mě není dost spolehlivé. Ten Softex Diamond co z něj Sir Joseph dělá spacáky fakt odolnější není?

Mozna spis zkus kompromis. Rab Borealis Tour. Neni to vetrovka, ale tenky SS, ktery ma priblizne vlastnosti vetrovky, ale je silnejsi a nejspis tedy i odolnejsi. A lip vypada, dal by se i do mesta. Minus proti vetrovce je vaha, ale furt je vyrazne lehci, nez ten Jorasses. Dalsi rozdil je, ze je teplejsi, nez vetrovka, jestli je to plus nebo minus musis zvazit sam. Pro mne je to omezujici, ale v chladnejsim pocasi se hodi. Mel jsem to na sobe treba dneska, bylo asi 8 stupnu.


No tak to jsi ale skoro tu Jorasses popsal. Nechce se mi doma kupit bundy, které se liší de fakto jen vahou. Váha je vyšší, ale taky je Joraska za odměnu dost odolná. Už chápeš proč jsem z ní tak unešený? ;) DA se prostě povedlo udělat fakt univerzální bundu...

EDIT: Teď koukám že Rab Borealis Tour nemá kapuci... nevím jestli existuje nějaký zásadnější prvek který bunda musí mít aby bylo možné mluvit o větrovce :-k
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » pon dub 19, 2021 11:40

k tomu Pertexu Quantum Air se stačí chovat aspoň trošku slušně a je to v pohodě, pod batohem drží, šel jsem v něm několikrát přes smrkové houští a bylo to v klidu, jen přes ostružiní a trnové houští se v něm chodit nechystám :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 19, 2021 12:32

dkay
rab borealis (bez tour) tu kapuci ma.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 13:09

Mawenzi píše:dkay
rab borealis (bez tour) tu kapuci ma.


Jop, o té vím. Při hledání názorů na větrovky na anglicky mluvícím webu je prakticky nemožné na Borealis nenarazit... občas mám pocit že bych neměl lézt do hor, pokud jsem Borealis zatím nevlastnil :D
Díky.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 13:13

milarepa píše:k tomu Pertexu Quantum Air se stačí chovat aspoň trošku slušně a je to v pohodě, pod batohem drží, šel jsem v něm několikrát přes smrkové houští a bylo to v klidu, jen přes ostružiní a trnové houští se v něm chodit nechystám :-)


Možná to přeháním, nevím, nechovám se k bundám jak dobytek... ale moje zkušenost je jaká je. Napsal jsem do Sira Josehpa, ať mi řeknou něco víc k tomu Softextu, hlavně prodyšnost. Pokud se ukáže že je malá, asi tu Highpointku zařadím zpět do výběru. Ale líbí se mi ta Mera dost... dvoucestný zip a regulace kapuce i lemu na UL větrovce nešité v asijském sweatshopu s cenou pod 2 litry, to je podle mě slušná nabídka.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon dub 19, 2021 13:42

Vexo píše:oba materialy nemaji moc velikou prodysnost, takze za me je pouziti takovychto vetrovek velice omezene...
Mne by zajimala prima zkusenost lidi, kdo vetrovku primo z Toray Airtastic 19g/m2 maji/meli.

Ja jsem mel na sobe primaloftku z Airtasticu (jen nevim uz gramaz) od Scottu a mne prisel ten material teda prodysny (ve smyslu odpovu vodnich par, ne profouknutelnosti) vice nez dost. A to i smerem od tela do izolace (i vnitrni matros byl Airtastic), tj. ne kvuli Primaloftu. Stejnou dobou jsem mel bundu s P Alpha s Microlightem, zkousel jsem ve stejnych podminkach a prislo mi, ze ten je min prodysny, hlavne kdyz kvuli zkousce jsem si oblekl tu Alpha Microlightem dovnitr. Alpha je nesrovnatelne prodysnejsi nez PL Silver, ale pod Microlightem jsme se necitil v pohode, spise trocha vlhky.

Proto by byla zajimava "prima konfrontace".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon dub 19, 2021 13:57

dkay píše:
Mozna spis zkus kompromis. Rab Borealis Tour.
No tak to jsi ale skoro tu Jorasses popsal. Nechce se mi doma kupit bundy, které se liší de fakto jen vahou.
No tak jsi vedle jak ta jedle a fakt netusis, o cem pises. Ty dve softshellky jsou jako nebe a dudy (sorry dudy z OF, nemyslim Tebe :wink:).

Az mas nekde moznost, tak si ji zkus a zjistis sam. Nema smysl rozdily popisovat. Ale je docela mozne, ze je to prave to, co hledas, teda pokud nejdes uplne po vaze.

Ad Quantum Air a odolnost: Je fakt, ze na pohled vypada Q Air na manzelcine bunde teda mnohem zranitelnejsi nez P Microlight na mych (a jinych) bundach. Ale zatim nevidim zadne znamky opotrebeni.

Mozna je to dano ruznymi gramazemi. vsak jak Microlight tak i Q Air se delaji ruzne, mozna neco ma Ripstop, neco ne (nepidil jsem se, ale vim ze Microlight delal s i bez). A je taky mozne, ze bezne vydrzi oba materialy cca stejne.
Ono pokud napr. se Ti stane, ze zrovna batoh dosedne nekde na zip na kapse hardshellu pod kterou mas tu Aplha bundu s PQA, tak to se nedivim, ze se to zacne drat. Nebo mozna i kdyz mas vice prilehavou bundu, ktera i tak tlaci na spodni, atd. Ale si nemyslim, ze jen z toho, ze jsou na sebe bez nejakeho tlaku a vetsino treni by se PQA nejak nicil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 14:24

apuka píše:No tak jsi vedle jak ta jedle a fakt netusis, o cem pises. Ty dve softshellky jsou jako nebe a dudy (sorry dudy z OF, nemyslim Tebe :wink:).

Az mas nekde moznost, tak si ji zkus a zjistis sam. Nema smysl rozdily popisovat. Ale je docela mozne, ze je to prave to, co hledas, teda pokud nejdes uplne po vaze.


Tak sorry, srovnával jsem je podle kolegova popisu a z toho mi připadlo (i z fotek a popisu na webu Rabu - tour už tam nemají, jen klasickou Borealis), že se ty dvě bundy liší v podstatě jen komplexitou (více body-mappingu a liningu u DA) a váhou. Základní materiál Jorasky bude ale hodně podobný Borealis, je to prostě tenký neprofouknutelný flexibilní nemembránový SS. Problém Jorasky je že je toho na ní dost co může akumulovat vlhkost, proto hledám "primitivnější" větrovku a koupit jen o něco lehčí a jednodušší SS mi nepřijde smysluplné... Nebo akumuluje Borealis opravdu tak drasticky méně vlhkosti než bundy typu Jorasses? Stručně řečeno se prostě bojím mít dva různé odstíny fundamentálně podobných materiálů, ale nechám se poučit...

Mozna je to dano ruznymi gramazemi. vsak jak Microlight tak i Q Air se delaji ruzne, mozna neco ma Ripstop, neco ne (nepidil jsem se, ale vim ze Microlight delal s i bez).

To je dost možné. Moje zkušenost je s Pertex Quantum AIR©100% Nylon Stretch Ripstop 1.5 oz/yd; 20 CFM Face Fabric with 4-Way Stretch. Tzn. PQA co pustí dvakrát víc větru než Rab Borealis - je to standard?

Napsal jsem do Highpointu jestli mi můžou upřesnit tu konstrukci a materiál, pokud mají větší gramáž tak ji rozhodně zvážím.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 14:29

dkay píše:Napsal jsem do Sira Josehpa, ať mi řeknou něco víc k tomu Softextu, hlavně prodyšnost.


Odpověď:

U nemembránových větruodolných materiálů je prodyšnost 5-10 krát vyšší.

Výsledný efekt pak záleží i na tloušťce materiálu, takže vrstva SOFTEX DIAMOND je prodyšnější než běžné softshely.

Odolnost proti větru změřenou máme, je větruodolný do 60-70 km/hod.


Máte někdo zkušenost s komfortem v Pertexové bundě v takovém větru? A v jaké gramáži? S tou gramáží co zmiňuju výše za mě teda no go.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 16:32

dkay píše:Ten Softex Diamond co z něj Sir Joseph dělá spacáky fakt odolnější není?

Nevim, pochybuju. Mam starsi Softex na SJ Koteka a ten rozhodne odolnejsi neni, spis naopak.

dkay píše:Váha je vyšší, ale taky je Joraska za odměnu dost odolná. Už chápeš proč jsem z ní tak unešený?

Ne. Tezka jako krava a odolnost je strasne precenovana vlastnost. Podle webu 505 g v L, moje primaloftky se 100 g/m^2 izolace vazi 470 g v XL. Aktualni membranovka asi 300 g a vetrovky okolo 150 g. Proste uplne jina kategorie bundy, pro mne uplne nesmyslna, ale kazdy ma holt jine pozadavky.

dkay píše:Teď koukám že Rab Borealis Tour nemá kapuci... nevím jestli existuje nějaký zásadnější prvek který bunda musí mít aby bylo možné mluvit o větrovce :-k

Kapuce rozhodne neni podminkou vetrovky. Delaji se s i bez, osobe davam prednost bez, kapuci pouzivam akorat u membranovky proti desti. Borealis se ale dela i s kapuci, kazdy si muze vybrat.

milarepa píše:k tomu Pertexu Quantum Air se stačí chovat aspoň trošku slušně a je to v pohodě, pod batohem drží, šel jsem v něm několikrát přes smrkové houští a bylo to v klidu, jen přes ostružiní a trnové houští se v něm chodit nechystám

Zvladne i ostruzini a trny, vyzkouseno opakovane. Jedine, co nezvladne, je ostry drat, taky vyzkouseno :) No a tak je tam holt mala dira, zadny problem, protoze ripstop. Kdyby mi to fakt vadilo, prelepim to Tenacity paskou, ale nevadi.

Vetrovka z klasickeho Pertexu mi vydrzela 17 let pomerne casteho a ne zrovna setrneho pouzivani. Microlight nevypada, ze by byl min odolny, ac ma 2/3 gramaz (40 proti 60 g/m^2).

dkay píše:Nebo akumuluje Borealis opravdu tak drasticky méně vlhkosti než bundy typu Jorasses?

Netusim, kolik akumuluje Jorasses, Borealis moc ne. O trochu vic, nez vetrovka, ale rozdil neni nijak zasadni. Asi takhle: kdyz si vybiram mezi vetrovkou a Borealis, tak dam vetsinou prednost vetrovce. Kdybych ale zadnou vetrovku nemel, tak budu pouzivat Borealis a asi ani nebudu moc nadavat.

dkay píše:Moje zkušenost je s Pertex Quantum AIR©100% Nylon Stretch Ripstop 1.5 oz/yd; 20 CFM Face Fabric with 4-Way Stretch. Tzn. PQA co pustí dvakrát víc větru než Rab Borealis - je to standard?

Zadny standard neni. Jak 10, tak 20 CFM je na vetrovku pouzitelne a kazdy si musi vybrat, co je pro nej lepsi. Jak uz jsem psal, je to kompromis mezi prodysnosti a vetruodolnosti. Hranice je asi 35 CFM, nad ni uz rozdil v prodysnosti moc nepoznas, ale vetruodolnost neprijemne klesa. No a pak je tu taky mereni, 10 i 20 jsou podezrele kulata cisla a realita muze byt trochu jinde.

dkay píše:Máte někdo zkušenost s komfortem v Pertexové bundě v takovém větru? A v jaké gramáži? S tou gramáží co zmiňuju výše za mě teda no go.

No go proc? Malo vetruodolna? Zkusenosti mam. Pertex Classic staci, Pertex Microlight ne, Rab Borealis ovsem taky moc ne. DA Tornado ze Z-Gravu, coz je ma aktualne nejlepsi vetrovka, jo. Ale tu uz nesezenes a material je o neco min odolny, nez PQA (coz mi absolutne nevadi).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 16:43

Highpoint mi poslal datasheet k tomu Pertexu Quantum Air ze kterého je Helium:
https://imgur.com/XU5ohtA

Gramáž je nižší než ta specifikace Marmotu co jsem postnul výše (vychází jim to na 50g/m2), ale přitom přepočet prostupnosti vzduchu vychází na 10 CFM, což je polovina... takže jsem z toho v lese :-k https://www.wolframalpha.com/input/?i=5 ... Fft2%2Fmin
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 16:51

Prodysnost s gramazi nutne nesouvisi. Videl jsem primou i neprimou umeru.

dkay píše:Gramáž je nižší než ta specifikace Marmotu co jsem postnul výše (vychází jim to na 50g/m2)

Myslis tech 1.5 oz/yd^2? To je ovsem v prepoctu 35 a ne 50 g/m^2 (kalkulacka: http://www.endmemo.com/sconvert/gm2ozyd2.php)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 16:57

Jeste k te odolnosti. Rozumna vetrovka ma okolo 150 g, latka ma gramaz 30 - 50 g/m^2 a tomu odpovida i odolnost. Proti tezkemu SS relativne mala, ale na normalni turisticke pouziti naprosto dostatecna. Vetve, rosti, trny apod. jsou v pohode, trhne se o draty nebo ostre sutry. Byva to ripstop, takze pripadne diry male a daji se snadno spravit.

Co se oderu tyce, tak PAD je v pohode, PES se muze casem osoupat v namahanych mistech (bederak, popruhy batohu), ale je to jen kosmeticka vec, na funkci nema vliv. Vetrovky v pohode vydrzi 10 - 15 let normalniho pouzivani a co chtit vic?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon dub 19, 2021 17:06

mike píše:ale kazdy ma holt jine pozadavky.


To je z naší výměny názorů víc než evidentní \:D/

Zadny standard neni. Jak 10, tak 20 CFM je na vetrovku pouzitelne a kazdy si musi vybrat, co je pro nej lepsi. Jak uz jsem psal, je to kompromis mezi prodysnosti a vetruodolnosti. Hranice je asi 35 CFM, nad ni uz rozdil v prodysnosti moc nepoznas, ale vetruodolnost neprijemne klesa. No a pak je tu taky mereni, 10 i 20 jsou podezrele kulata cisla a realita muze byt trochu jinde.


Nemyslel jsem obecný standard, ptal jsem se lidí co znají jak Borealis tak bundy z PQA, zda to odpovídá, asi jsem to špatně napsal. Tu hranici 35 znám.

No go proc? Malo vetruodolna? Zkusenosti mam. Pertex Classic staci, Pertex Microlight ne, Rab Borealis ovsem taky moc ne. DA Tornado ze Z-Gravu, coz je ma aktualne nejlepsi vetrovka, jo. Ale tu uz nesezenes a material je o neco min odolny, nez PQA (coz mi absolutne nevadi).


Ano, při teplotě někde mezi 0C a 10C jsem v Marmot Alpha 60 v otevřeném prostoru (de fakto hřeben) cítil poryv větru docela dost. Nemám ponětí jak rychlý vítr to byl, ale ani se to neblížilo 60 km/h, tím jsem si jistý...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron