Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte led 19, 2021 16:23

Jen bacha na rozdílnou izolaci v rukávech, bocích a trupu. Ne každýmu to vyhovuje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » úte led 19, 2021 16:24

ta bunda od DA je v pohodě za super cenu, klidně si ji vem, budeš spokojen

zajímavá zateplovačka je Sir Joseph Lotus Hooded Man od Sira Rakoncaje, je to alternativa z tyrolské vlny, už nějakou dobu po ní pokukuju...
https://www.hanibal.cz/sir-joseph-lotus-hooded-man_z30561/

potom by ti mohly vyhovovat syntetické zateplné bundy od High Pointu a Tilaku
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/bundy-panske/zimni-bundy/epic-jacket.html
https://www.hanibal.cz/tilak-nebba_z23134/

pokud, jak píšeš, že moc nechodíš a máš nějakou základní vrstvu, na to nějaké merino od Senzoru a softshell od Rabu, tak více věcí do kopce ani nepotřebuješ, nepředpokládám, že chodíš ve špatném počasí, no a z kopca by ti k udržení teplotního komfortu stačila levná vesta
https://doprodej.warmpeace.cz/?ACTION=DETAIL&OID=000005911700100002

jinak ten High Point je z vrchního materiálu Pertex Qantum Air, který je naprosto parádní - totální prodyšnost a velká mechanická odolnost, plus je lehoučký, mám od nich z toho materiálu větrovku, a je super, ta zateplovačka je v podstatě hodně teplá větrovka, takže to bude skvěle prodyšné a teplé

P.S. když jsem se ted díval na HP na bundy, tak mně ještě zaujala tahle jejich zajímavá zateplovačka, co je zrovna v akci, nevypadá za ty prachy marně
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/bundy-panske/zimni-bundy/graven-2-0-wool-jacket.html
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte led 19, 2021 16:52

milarepa píše:totální prodyšnost
Prosim, nepouzivej takoveto superlativy - stejne to neni pravda. Totalne prodysna je napr. sitka na futbalove brance, ale ne Quantum Air :wink:
milarepa píše:alternativa z tyrolské vlny
U SJ (a nekterych jinych vyrobcu) muze byt problem, ze izoace je 100% vlna. Tj. mozne problemy pri prani (srazenlivost). Mnohem lepsi jsou ty kombinace vlna a umele vlakno, dokonce i Icebreaker pouziva takove.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod milarepa » úte led 19, 2021 17:03

jasně, totální prodyšnost je síťka, zůastnaeme-li v rámci pevného materiálu, tak ta prodyšnost Pertex Air je super, nechal jsem se unést :-)

ta vlněněná zateplovačka od Ranoncaje mně láká, ale nemám moc zkušeností s čistou vlnou, tak nevím....
jako 3. vrstvu mám svetr z tecnowool materiálu
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/stredni-vrstva/skywool4-0-sweater.html , funguje skvěle, ale ještě jsem ho nepral, bo nebyl důvod :-), tak nevím jak to zareaguje, ale je to kombinace materiálu, tak snad to bude v poho
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Dacaan » úte led 19, 2021 17:24

bonatius píše:@Dacaan: skus si zohnat https://arcteryx.com/us/en/shop/mens/atom-lt-hoody

Ta vypadá dobře, jen bych rád investoval max něco lehce nad 4tis. Tuhle jsem mezi 4 a 5 tis sice našel, ale jen bez kapuce a tak nějak pořád tíhnu k tomu, aby ta bunda kapuci měla.

milarepa píše:potom by ti mohly vyhovovat syntetické zateplné bundy od High Pointu a Tilaku
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/bundy-panske/zimni-bundy/epic-jacket.html
https://www.hanibal.cz/tilak-nebba_z23134/

Ten Tilak se mi líbí, ale asi bude spíš fakt na to aktivnější chození než abych si ho vzal v zimě do města a pod to šupl jen triko, když je to "jen" větrovka, ne?

HP věci se mi líbí dost, jen jsem postavovej atyp. Podle jejich tabulek jsem přes pas a výšku postavy Mko a přes prsa XLko :D takže když jsem měl doma na vyzkoušení tři HP softky, smutně jsem všechny posílal zpět :( :D BTW u Direct alpine jsem výškou S/Mko a hrudníkem XXL+, takže radost si něco zkoušet :D Takže už ted tuším, jak mi bude sedět ten YUNGAY 1.0
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte led 19, 2021 17:31

milarepa píše:eště jsem ho nepral, bo nebyl důvod :-), tak nevím jak to zareaguje, ale je to kombinace materiálu, tak snad to bude v poho
Jo je to "Tecnowool 333 g/m2 (48% Polyester, 37% vlna, 15% Polyamid)", tam nebydes mit problem prat to bezne. Syn ma v Mammutovi neco podobneho a uz se bunda prala mnohokrat, bez problemu.
Problemem prave muze byt ta samotna vlna.
Dacaan píše:Ten Tilak se mi líbí, ale asi bude spíš fakt na to aktivnější chození než abych si ho vzal v zimě do města a pod to šupl jen triko, když je to "jen" větrovka, ne?
Bude Ti v zime ve meste fungovat jen s trickem - pokud bude "ceska zima" s +5 az +10 stupnema. Jinak pod nulou (ve meste) Ti v tom muze byt zima, ale toto je hodne individualni.
A ano, Alpha je vhodna pro "aktivnejsi chuzi", nejlepe do kopce, ale pri postavani Te nezahreje, na to bacha. A tech 80g je docela malo izolace na zimu a beznou chuzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 19, 2021 18:29

Dacaan píše:Ještě mi nedávno cvrnknula do nosu tahle zlátá budna od DA. Chápu dobře, že Climashield APEX je něco podobného jako Primaloft?

Jo. Nemusela by byt spatna, ale je otazka, jak je pouzity Pertex Quantum prodysny. Tohle ti bohuzel asi nikdo nerekne, ale muzes si ji objednat, zkusit mj. i dychaci test a kdyz tak vratit.


Vypada dobre a Quantum Air by mohl prodysnosti stacit. Idealni nejsou konce rukavu, ale zalezi, jak jsou siroke (je dobre, kdyz je tam trochu mista, protoze tudy pri vyssich teplotach odchazi para a pri nizsich se tam vlezou rukavice). Plus dementni dvoucestny zip, ale to se da prezit.

Je trochu min tepla, ale treba bude stacit. Prijde mi, ze by mohla vyhovovat Ethericovi, ten neco takoveho hledal.

Co se vlnenych bund tyce, nesel bych do nich. Prijde mi to jako spatny napad, vlna ma uplne jine vlastnosti, nez synteticka izolace a na tohle IMO ve vsech smerech horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte led 19, 2021 19:30

Vlna je super, ale má zásadní nevýhodu - jak navlhne, nedejbože zmokne, tak je to mokrý a moc s tim neuděláš. A ne, mokrá vlna nehřeje, mokrá vlna studí :twisted: tedy bavíme se o čisté vlně bez příměsí syntetických vláken.
Primaloft na tobě uschne, vlna těžko, leda bys fakt extrémně topil.
Naposledy upravil Etheric dne úte led 19, 2021 19:47, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte led 19, 2021 19:33

mike píše:https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/bundy-panske/zimni-bundy/epic-jacket.html
Prijde mi, ze by mohla vyhovovat Ethericovi, ten neco takoveho hledal.

Ano přesně takové něco hledám, ale s kapucí :|
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod jendakrupka » úte led 19, 2021 20:26

Epic s kapucí, není to náhodou Barier?
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » úte led 19, 2021 20:34

Ne, není. Barier je další kočkopes, a to dost:
Materiál:
100% Polyester WR (vodoodpudivá úprava)
Izolace tělo: CLIMASHIELD® Apex 133 g/m2
Izolace rukávy: CLIMASHIELD® Apex 67 g/m2

Takže opět zateplená jenom někde, navíc vnější materiál PES.

Také HP začínají na velikosti M...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte led 19, 2021 21:00

Etheric píše:Ano přesně takové něco hledám, ale s kapucí
Ta by Ti byla malo tepla, spise chladnejsi nez to Zajo.

Ale co Ti brani se u HP zeptat, jestli by Ti neusili ten Barrier 2.0 ale se stejnou izolaci vsude? Pokud to siji "u seba", tak by to pro ne nemel byt takovy problem. Dokonce mozna ani z Quantum Airu.
Tebe by to vyslo o neco draz, to je jasne.

Ja jsem to tak zkusil u bambusoveho trika s dlouhym, chtel jsem model s jinym materialem a bez problemu, dokonce ani cenu nenavysili. Nebylo to u HP, ale u jineho ceskeho vyrobcu, zadneho velkeho, ale maji vlastni svadleny. To by HP melo mit taky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 19, 2021 21:14

Etheric píše:Ano přesně takové něco hledám, ale s kapucí :|

Si furt vymyslis ;-) Tak zkus tu DA Yungay, ta kapuci ma.

Etheric píše:Primaloft na tobě uschne, vlna těžko, leda bys fakt extrémně topil.

On Primaloft ani moc nenamokne, nesaje vodu. Na rozdil od vlny. Rozdil je krasne poznat na vaze certve vypranych a vyzdimanych veci. Primaloftka neni o moc tezsi, nez sucha, vlnene veci vic nez dvojnasobne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte led 19, 2021 22:20

Zase tak nehante tu vlnu (ohledne nasakavosti) na zaklade zkusenosti s merino trickama.... Ta izolace se nedela z merina, ta (podle mne) na to uplne vhodna neni. Ja bych to nedelal minimalne proto, ze jsem to nikdy na sobe nemel, hlavne ne promocene.
Zato si pamatuji na svuj pravy svedsky pulovr (stal za socaku majland a po nejakych deseti letech noseni jsem jej "zdedil" /tj. pubertacky jednoduse privlastnil/ tatovi). Ten v pohode zvladal i hodinu v hustem snezeni s velkymi vlockami, co se hned topily, takze vlna mela narok byt mokra - ale nebyla. I nejaky ten destik jsem v nem prochodil (ale ne moc dlouho). To same mohu rict o vlnenem kabatu - svem i tatovem. Oba jsme v nich chodili celou zimu a casto i v desti. Nikdy nepromokl ani jeden, muj ani nijak citelne neztezkl od nasakle vody - doma jsem jej jen zavesil za poutko na vesak a kdyz jsem jej za hodinu oblekl znovu, byl suchy.

Navic ted uz existuji i vodeodolne upravy vlny primo na bazy vlakna, vydrzi to dlouho a delaji se z toho svetry. Takze se mozna pouzivaji i pri pouziti vlny. V bundach se pouziva neco jako "vlneny flis", takova zvlastni uprava vlny, vypada to neco mezi Polartec Classic a Primaloftem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 19, 2021 23:13

Merino je vlna ;-) Taky jsem mel v puberte tezky vlneny svetr a nalyzoval v nem toho spoustu, fungoval jako horni vrstva. Dokonce je mozne, ze mam jedny z nejvetsich zkusenosti s vlnou tady na foru, pouzivam ji v ruznych formach cely zivot. A prave proto tvrdim, ze na tohle pouziti se nemuze syntetickyma izolacema srovnavat. Nema ty spravne vlastnosti. Ma jine, ktere jsou skvele, ale na neco jineho. Takze aktualne chodim po venku v tenkem vlnenem/merino tricku a na nem je primaloftka. Na prochazky bez batohu do 10 km je to fajn kombinace a opacne bych to rozhodne nechtel. Zato na nohach mam ponozky, ktere maji 70 % merina a skvele funguji i v teniskach kdyz mrzne.

Vodeodolnou upravou prijdes o vyhody vlny a fleece je podradny material i z umeliny, v podstate forma zpracovani odpadu ;-) Podle mne je to cele jen modni vlna, vyrobci se chteji nejak odlisit a pripadne nalakat ekotrubky na "prirodni" material. Z praktickeho hlediska nevidim plus. Cimz nerikam, ze je to vylozene spatne, ale srovnavam se syntetickyma izolacema a chci to lepsi. Srovnatelne je peri, tam jsou plusy i minusy na obou stranach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte led 19, 2021 23:55

Dacaan píše:
bonatius píše:@Dacaan: skus si zohnat https://arcteryx.com/us/en/shop/mens/atom-lt-hoody

Ta vypadá dobře, jen bych rád investoval max něco lehce nad 4tis. Tuhle jsem mezi 4 a 5 tis sice našel, ale jen bez kapuce a tak nějak pořád tíhnu k tomu, aby ta bunda kapuci měla.
co tak tu
https://www.idealo.de/preisvergleich/Ma ... yx+atom+lt
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř led 20, 2021 7:08

mike píše:Tak zkus tu DA Yungay, ta kapuci ma

Se stahováním, který nejde stáhnout, ale ikdyby - má Climashield 102g/m. Takovou bundu už mám, hledám něco slabšího, 80g nebo 70
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Dacaan » stř led 20, 2021 7:17


Hmmm.... :-k Cenově je to sice o dost lepší, ale pořád je to víc, než bych do toho chtěl dát :roll:
Jinak když koukám na videa s tím Arcteryx atomem, jsou pod tím docela navlečení a to kolem nevidím sníh. Já bych rád v té bundě chodil ve městě jen v tričku, při teplotách do těch -5°C, tak podle těch videí nevím, jestli by to zvládla. (??)

Zkusil jsem objednat tu Yungay a Block pro, tak uvidím. Ale velikostně mi DA moc nesedí, tak nemám moc velká očekávání, že mi nějaká z nich sedne :|
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 20, 2021 8:55

mike píše:Merino je vlna ;-) ... tvrdim, ze na tohle pouziti se nemuze syntetickyma izolacema srovnavat. Nema ty spravne vlastnosti.
Promin, mam na Tebe blby dotaz - jake mas zkusenosti s bundama s izolaci z vlny? Absolutne zadne, ze jo? Tak jak to chces srovnavat? Teda merino na tricku nebo v ponozkach (tam i ta vlna co pouziva BD) je fakt neco uplne jineho nez co je v tech bundach. Fakt to podle neceho jineho nemuzes srovnavat.
Ze je vlna jako vlna? To ani nahodou. Vsak musis sam vedet, ze je neco jineho merino tricko a ten vlneny svetr z "poradne" (ne jemne jako merino) vlny.
V Madarsku delali z vlny ovci racka(mohl bys poznat trocha podobne ovce valasky, ktere ale maji trochu jemnejsi vlnu), ktera ma tloustku vlakna 30–60 μm ruzne veci k obleceni, ktere se nosily fakt celorocne a i v desti - a nijak moc nepromokaly.

Jak rikam, syn ma Mammut bundu s (castecne) vlnenym vnitrkem skoro dve zimy, prane to bylo mnohokrat, nosi to furt s batohem - a nikdy nemel sebemensi problem, i kdyz se do kopce poradne zpotil (ne kvuli bunde, ale kvuli kopci). Jen, jak pisu, je to smes vlny s PES, tak si z toho netroufnu primo odvodit vlastnosti podobne izolacni vrstvy ze 100% vlny.
mike píše:Vodeodolnou upravou prijdes o vyhody vlny a fleece je podradny material i z umeliny, v podstate forma zpracovani odpadu
Blbe jsem napsal, jedna se o trvanlivou vodeodpudivost, ne vodeodonost. Tj. jen nenabere do seba tekutou vodu - zato na prijimani a prenos vodni pary nema vliv, takze o zadnou vyhodu vlny neprijdes.
A k fleece - ze vis o tom, ze takovy Primaloft Gold je vlastne hodne podobny druh zpracovani toho odpadu :wink:. Jen u fleece je to udelane tak, aby to bylo samonosne. Proto muzes mit mikinu ze samotneho fleecu ale nemuzes ji mit pouze z primaloftu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Etheric » stř led 20, 2021 8:59

apuka píše:jedna se o trvanlivou vodeodpudivost, ne vodeodonost. Tj. jen nenabere do seba tekutou vodu - zato na prijimani a prenos vodni pary nema vliv

Toto si nějak nedokážu představit, respektive dokážu, ale jen na velmi krátkou dobu a v mírným dešti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 20, 2021 9:15

Tak funguje i Primaloft, takze si to predstavit asi dokazes :wink:.

Ale jasne, i nejlepsi Primaloft (uzavreny ve vnejsi a vnitrni latce) v dlouhem a silnem desti nasakne do sebe hodne vody - ty ukazky, ze jej namocis do vody a vymackas veskerou vodu jsou pekne, ale neodpovidaji skutecnosti). A potom vznikne spousta tepelnych mostu, ktere odvadi telesnou teplotu ven.

Sem jsem daval pripad manzelky a syna, jak v PL bunde slapali v desti a byli durch mokri. Mokry PL teda nehral vubec a ty spominane tepelne mosty (ehm, prakticky cela bunda) je hodne ochladila. Zkouseli potom si oblect membranovky na ni - to bylo uplne stejne nebo jeste horsi, tak nakonec to skoncilo tak, ze to vymenili - nejdriv membranovka a az na ni ta mokra PL bunda. Takto se za kratkou dobu prakticky vsechno promocene obleceni pod bundami pres membranovku vyschlo (za par hodin slapani) a ta durch mokra PL bunda dokonce nad membranovkou i trochu "hrala".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř led 20, 2021 10:42

Dacaan píše:Hmmm.... :-k Cenově je to sice o dost lepší, ale pořád je to víc, než bych do toho chtěl dát :roll:
Jinak když koukám na videa s tím Arcteryx atomem, jsou pod tím docela navlečení a to kolem nevidím sníh. Já bych rád v té bundě chodil ve městě jen v tričku, při teplotách do těch -5°C, tak podle těch videí nevím, jestli by to zvládla. (??)

Zkusil jsem objednat tu Yungay a Block pro, tak uvidím. Ale velikostně mi DA moc nesedí, tak nemám moc velká očekávání, že mi nějaká z nich sedne :|
No holt kostickovy vtak je dost drahy, ani nadsenci co robia na yt recenzie si ho nekupuju za plnu cenu ale v akcii.

Tu yungay som pozeral, no pride mi skor ako expedicna zateplovacka, nie ako nieco v com by sa dalo slapat do kopca, no izolacne vyzera byt dobra, len celkom neviem ako ju chces odskusat aby si vedel aka je.
O tej block som ani nevedel, moze to byt taka lepsia alternativa k arth od zaja, predosla verzia bez pro mala 133g silver https://www.directalpine.cz/izolacni-bunda-block-15, co by bolo fajn, no stale nie som stotozneny s tym odvetranim. Plus vo stvorceku su akysi rychli, lebo ani na samotnej stranke DA som tu block pro verziu nenasiel, tak neviem ci som zle hladal, alebo je pomaly reakcny cas.
Urcite daj potom prve dojmy + dychaci test :)
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 20, 2021 12:03

Tech Blocku mel DA nekolik, zacali s Climashieldem a pokracovali PL Silverem.

Ta bunda ma dve blbe vlastnosti, uz jsem to popisoval - jednak ty bocni panely (coz je podle mne pri takove izolaci uplne ulet) a jednak tim hustym prosivanim (studene spoje) degradovali PL Silver 133g tak na uroven 100g, mozna i nize.
Kdyby trochu premysleli, mohli z toho mit skvelou bundu. Ona je skvela i takto, ale nebyt tech zbytecnosti, mohlo by to vazit min a mohlo by to byt uzitecnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Dacaan » stř led 20, 2021 12:44

ret255 píše:Urcite daj potom prve dojmy + dychaci test :)

Ten se dělá prosím tě jak? Mám přilepit hubu zevnitř bundy a funěním simulovat sálání tepla z těla? :D

Jeden z důvodů proč jsem napsal na tohle forum bylo to, že mě láká porozuměnt systému vrstvení a všem těm různým materiálům a technologiím. Když ale čtu kolik toho všeho je (Primalofit, Climashield, Polartec, Polartec alfa-delta-power dry-power strech pro-powef grid, silver, gold.....) mám chuť si vzít život ](*,) :D

Mně by se líbilo něco takového, bohužel potřebuji Mko tak možná jako typ tady pro někoho: ICTURE TAKASHIMA
Dacaan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte led 19, 2021 8:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 20, 2021 14:07

Dacaan píše:Mám přilepit hubu zevnitř bundy a funěním simulovat sálání tepla z těla?
Ti je dobry zacatek - doporucuji vterinove lepidlo, ale pote jeste nejaky dobry tmel, aby bokem nic neunikalo. :mrgreen:

Jen to, prosim , takto nezkousej! :wink:
Proste jak jde (ne)dychat pres ten material. Nema smysl pre celou bundu, pres tu izolaci Ti vetsina pujde bokem, takze zvlast vnejsi a vnitrni latka. Alespon ja bych to delal takto, navic podle mne je to lepsi delat "nasavanim" vzduchu nez dfoukanim, protoze pri nadechu se Ti lip utesni matros kolem ust.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 20, 2021 17:01

apuka píše:Promin, mam na Tebe blby dotaz - jake mas zkusenosti s bundama s izolaci z vlny? Absolutne zadne, ze jo? Tak jak to chces srovnavat?

Nemam potrebu foukat cigaretovy kour do umyvadla, abych overil, ze takto zlato nevznikne :P

apuka píše:Jak rikam, syn ma Mammut bundu s (castecne) vlnenym vnitrkem skoro dve zimy, prane to bylo mnohokrat, nosi to furt s batohem - a nikdy nemel sebemensi problem

Znovu. Nepsal jsem, ze to nemuze fungovat, ale ze to nemuze byt tak dobre, jako synteticke izolace. Z principu fungovani. Takze ano, klidne s tim nekdo muze mit dobre zkusenosti, ale kdyby mel misto toho dobrou syntetickou izolaci, bude mit lepsi. Podobne, jako tu nekteri staromilci pouzivaji vrstveni. Jiste, ze to taky funguje, ale hur.

apuka píše:Blbe jsem napsal, jedna se o trvanlivou vodeodpudivost, ne vodeodonost. Tj. jen nenabere do seba tekutou vodu - zato na prijimani a prenos vodni pary nema vliv, takze o zadnou vyhodu vlny neprijdes.

Perpetuum mobile bys nemel? :twisted:

apuka píše:Tak funguje i Primaloft, takze si to predstavit asi dokazes

:roll: primaloft je umelina, ktera nasaka vodu minimalne. V radu jednotek procent. Vlna nasaka hodne, desitky procent z pary a z tekute vody klidne i nasobek vlastni vahy. Myslim nasavani primo do materialu, ne to, co zustane mezi vlakny.

apuka píše:Ale jasne, i nejlepsi Primaloft (uzavreny ve vnejsi a vnitrni latce) v dlouhem a silnem desti nasakne do sebe hodne vody - ty ukazky, ze jej namocis do vody a vymackas veskerou vodu jsou pekne, ale neodpovidaji skutecnosti).

Samozrejme, ze skutecnosti odpovidaji. Po vymackani tam zustane vody minimum. V delsim desti bude bunda jiste namokla, ale furt podstatne min, nez neco z nasakave latky. Co jsem delal pokusy, tak po navratu ze silneho deste, kdy uz bunda protekala a pusobila jako uplne napita vodou, tak byla tezsi tak o 30 %. Pricemz merino tricko pod ni, ktere jeste uplne mokre nebylo, protoze bylo bundou chranene, klidne o 100 %. No a kdyz prset prestane, tak ta bunda pomerne rychle uschne (zvlast kdyz trochu fouka), zatimco tricko ani nahodou.

Tohle nema cenu, zase srovnavas nesrovnatelne, relativizujes a pises nesmysly. Ja uz jsem svoje napsal, at si to kazdy prebere.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 20, 2021 17:16

Dacaan píše:Ten se dělá prosím tě jak? Mám přilepit hubu zevnitř bundy a funěním simulovat sálání tepla z těla?

V podstate jo ;-) Proste si latku pritisknes na hubu, co nejlip utesnis okolo (obema rukama) a zkousis pres ni dychat. Obema smery, u zateplene bundy je asi lepsi ten dovnitr. Kdyz se okamzite zacnes dusit, tak prodysnost nestaci. Ztizene dychani bez duseni je OK, uplne jednoduche (asi jako pres rousku) je skvele, ale bunda uz zas nemusi byt dost vetruodolna.

Ten test je predevsim porovnavaci, zkus to s jinyma svyma bundama, u kterych mas s prodysnosti pri noseni zkusenosti. Jinak tu o dychacim testu bylo napsano dost, zkus hledat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod pavproch » sob led 23, 2021 17:38

Tadyto vlákno nesleduju, tak mě nekamenujte, jestli to tu už někde je.

DA Uniq 1.0

...je vyrobena z revoluční novinky na trhu, tzv. péřové látky Thindown™.


Přečet sem si tam to povídání celé a moc sem tomu neporozuměl, co to vlastně ten Thindown je.... jen (technická) zvjedavost, nehodlám měnit svou cibuli.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » sob led 23, 2021 21:42

Takze ta "revolucna novinka" z 2016 Thindown je látka zložená z dvoch vrstiev tenkej netkanej textílie, medzi ktoré je špecialnym aerosolom nalaminovana vrstva "peria".
Celkom dobre to bolo popisane v tejto recenzii https://youtu.be/Es2vf1NgAFg?t=37
Neviem co s tym perim urobili aby vyzeralo ako v tej latke, no mne to perie moc nepripomina.
https://www.youtube.com/watch?v=VAT-fH9Y2O0&t=3s
Zaujimava bunda, no nemam ako porovnat izolacne vlastnosti, z popisu sa da docitat, ze ta latka ma gramaz 30g/m2 a 40g izolacie primaloft gold pouzili do kapuce, asi predpokladam ze sa lepsie tvaruje ako tie platy so sendvicom, znamena to potom ze hrejivostou je to na urovni tych 40g gold? To som sa z tej recenzie nedozvedel, ak by to bolo tak, tak ta cena je premrstena a je to skôr prechodova bunda ako zimna, no bunda to vsak nemusi byt zla, no za ten peniaz?

Edit//ked som si pozeral to druhe video, tak v komentoch sa niekto pytal na to porovnanie vyplne a tam pisu ze pri rovnakej hmotnosti vyplne peria je tato latka 2,5x teplejsia a 4,5x ako syntetika, ak som to teda pochopil spravne.
Independent laboratory tests confirm that, compared to equal weigh of loose down or polyfill, Thindown is 2,5 x warmer than loose down and 4,5 x warmer than polyfill
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 23, 2021 22:34

To je velmi zajimave. Bunda bude urcite stat aspon za vyzkouseni. Docela se mi libi, az na dementni dvoucestny zip teda. A ne uplne stastne resene konce rukavu. Celkem mne zajima, jake to bude pocitove, jestli ta izolace nebude moc tuha na ohyb.

Co se izolace tyce, nasel jsem tohle, kde jim to vychazi asi 1.5x teplejsi, nez volne peri, coz mi prijde realistictejsi, nez 2.5x. Zkusil jsem to prepocitat na Primaloft Gold a vyslo mi taky asi 1.5x teplejsi. Za vypocet ruku do ohne nedam, muzete to po mne nekdo prepocitat:
- PG ma 0.92 clo/oz/yd^2
- coz odpovida gramazi 33 g/m^2 (tady si nejsem uplne jisty vypoctem)
- ThinDown 60 g/m^2 ma clo 2.82
- ThinDown 30 g/m^2 tedy 1.41
- 1.41 / 0.92 = 1.53
- 33 x 1.53 = 50.5

Tj. DA bunda je zateplena asi jako 50 g/m^2 Primaloftu Gold, coz je opravdu spis na prechodove obdobi, nez na zimu. Na tu by byl potreba dvojnasobek.

Mohl by si ji koupit pp, mozna to zafunguje jako prechod mezi cibuli a zateplenyma bundama. Nebo Etheric, ale ten si zas urcite bude vymyslet ;-)

(v te recenzi od Hanibalu mi trha usi vyslovnost ThinDown, down se fakt necte jak se pise #-o)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení