Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » pon zář 2, 2019 14:20

Pierre111 píše:jsem zjistil, ze moje Arcteryx Beta LT z GTX PRO protece pod batohem tak do hodiny. ... propousti v plose pres membranu.
Mne by zajimalo upresneni pojmu "pod batohem" a "plocha pres membranu". Tj. kde pod batohem - na zadech, pod ramennymi popruhami, pod bederakem, pod spodkem jak sedi na bedrech (opticke "pokracovani" bederaku vzadu) a v jake plose - cela zada, jen male misto, ...

A taky bych zkusil sprchu s toaletakem - mozna zjisits, ze je to jen nejaka dirka nebo dve-tri (a vlhkost se rozlezla pod bundou), ktere dokazes zalepit. Samozrejme, do Arcteryx napis, ale i tyto informace budou pro ne (nebo spise pro Gore) dulezite.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod LukasR » pon zář 2, 2019 14:31

@Quido
a kdyz proctes tohle vlakno par stranek zpet, urcite najdes nejaky tip(y), ktery(e) by splnil(y) tvuj pozadavek coby kompromis...

ze neses batoh do 8 kg totiz nic nerika o tom, kudy, kam, jak dlouho a v jakem ternu, pripadne vyskach, chodis, resp. chces chodit - to je dle meho rozhodujici pro vyber takove soucasti vybavy

duben - první půlka října max. Nejvýše kolem 3k. Takový 5-6 denní přechod Fagaraše je dobrý příklad nebo Gruzie max do 3000m několikadenní přechody s noclehem v teple (nejtvrdší příklady, na které může být použita).

díky za reakci, nechodím zase tak často a mám velký level tolerance, tak se chci spíš vyvarovat tomu, že si koupím něco jenom proto, že je to lehké a nakonec to bude užitečně tak na hodinu v dešti.

ta Montane Minimus mi vzhledem cena/výdrž/výkon podle recenzí a z těch tipů tady přišla jako nejlepší volba, Marmot Precip tady byla celkem strhaná :)
LukasR
nováček
nováček

Příspěvekod Quido » pon zář 2, 2019 15:01

tak zkus se kouknout na tu Rab Flashpoint 2, co radí fps - já ji neznám, ale podle info by to mohlo být OK, jen je trochu dražší... osobně s ní zkušenost nemám
:wink:
Kdybych neměl už tu HP, pak možná o ní uvažoval - ale mám a osvědčila se, je jen těžší, zato bytelná...
Já jsem u některých věcí v kategorii UL (batoh, nepromok. bunda) už vyrostl, tahám o 400 g těžší HP - tím ale nechci říct, že UL nemůže fungovat, jen je to pro mne nejistota, kterou už nechci podstupovat a dvě nepromok. bundy mi přijdou zase zbytečný luxus - zbyde mi tak na jiné koníčky...
Na druhou stranu, k čundrování po Rumunsku, možná i v té Gruzii, pokud nehodláš přelézt do Ruska a vylézt na Elbrus, ani nic super odolného nepotřebuješ, navíc když dojdeš vždy někam do sucha a tepla....

tohle ale ber jen jako názor, nikoli jednoznačné doporučení
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde a udělá to...
Quido
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » pon zář 2, 2019 15:21

LukasR píše:Marmot Precip tady byla celkem strhaná
Teda nevim, v posledni dobe pouze jeden jediny clovek s nim psal, ze s nim mel realne problemy. Ostatnim docela dobre slouzi nebo poslouzila.
Mimochodem pocitej s tim, ze at si vyberes jakoukoliv bundu, stejne na ni najdes prispevky, kde ji nekdo nedoporuci ze neni dobra. Stejne ze nekdo ji vychvali do nebes. Takze hledej hodnoceni, ale nesud podle prvni, na kterou narazis - platne v obou smerech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 2, 2019 16:11

Bunda podle mě protéká pod popruhy a nahoře na zádech. Není to lokální, zdá se, že je to prostě v ploše, kde je na membránu větší tlak. Poprvé jsem si toho všimnul v sobotu, kde jsem měl pod bundou primaloft mikinu a ta byla po celých zádech a na ramenou podezřele mokrá. Bundu jsem měl na sobě tam 1h30min odhaduji. Teplo mi bylo ale ne nějak velké vedro. Navíc jsem si právě všimnul, jak je mikina mokrá na ramenou a o kousek dál ne. V neděli večer jsem jí při dešti zase vytáhnul. Dal jí jen na tričko a šel si stoupnout pod děravý okap. Na zádech batoh do 10kg. Venku jsem mohl být tak maximálně 20-30min. skoro jsem se nehýbal takže pot to mohl být stěží. A opět na zádech a pod popruhy na ramenou tričko opět trochu vlhké. Pokud bych takto měl jít v dešti pár hodin, tak budu úplně mokrý. Jít pak takto spát třeba do stanu bych nechtěl. Už jsem tedy napsal do GORE. Musím bundu ještě otestovat, ale je to pruda, jen tak chodit v dešti třeba hodinu a zkoušet zda bunda proteče.
Pierre111
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod mike » pon zář 2, 2019 16:17

Proto doporucuju test s toaletakem ;-) Tam je navic vylouceno poceni a kondenzace uplne. Z popisu bych rekl, ze ti membrana opravdu tece, ale stejne bych to overil. Ja jsem to u sve (eVent) bundy udelal a tekla. Pak jsem nasel i znamky delaminace.

Jinak to nemusi byt nutne zatezi, ale treba soupanim. Pomaha v tom, aby se jednotlive vrstvy laminatu oddelily.

Mam takovy pocit, ze tech zprav o tekoucich membranach zacina v posledni dobe pribyvat... Ze by vyrobci narazili na fyzikalni limity a zvysovani prodysnosti a zmensovani vahy uz je na urok spolehlivosti? :-k
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 2, 2019 16:23

No jo ale jak to s tím toaletákem udělat ? Je to dlouhodobější test. Navíc nevím jak tam tedy nasimulovat tu zátěž. Žádnou delaminaci nebo dírky nevidím, bunda je na zádech a ramenou jak nová i podlepení švů nemá chybičku.
Pierre111
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod mike » pon zář 2, 2019 16:39

Pro zacatek: naskladej toaletak na dno nejakeho lavoru. Radej dve vrstvy. Na to poloz bundu tak, aby podezrele casti lezely primo na toaletaku (musi se dotykat). Nalej na to trochu vody tak, aby spravna mista byla pokryta, staci i mala vrstva. Nech to stat hodinu az dve, pak opatrne sundej bundu s vodou a prozkoumej toaletak. Kdyz bude mokry nebo hodne vlhky, membrana tece. Kdyz ne, tak to neznamena nic, tenhle test muze protekani prokazat, ale ne vyloucit.

BTW, kdybys to nechal pres noc, tak bude toaletak vlhky skoro urcite i u funkcni membrany.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 2, 2019 16:45

Ok vyzkouším. Nevím ale jestli to tak proteče. Myslím, že důležitý je ten batoh. V místech kde se dotýkal jsem na zádech dokonce cítil takové studené vlhko a to jsem měl mikinu. Mikina byla u auta na zádech skoro až mokrá a Pertex se lesknul vodou. No uvidíme. Jsem ted trochu zklamán :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod mike » pon zář 2, 2019 16:49

Jestli tomu chces pomoct, tak dej vetsi vrstvu vody (centimetr, dva), jen bacha, aby ti nekde nenatekla okolo, pripadne nejakym zipem. Taky nevim, od toho je to test ;-)

Trochu? ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod LukasR » pon zář 2, 2019 16:52

@Quido a @apuko

dekuju moc obema, kouknu na ne v osobne shopu a neco vyberu, hlavne jsem potreboval ujisteni, ze neni vylozene blbost si jednu z nich poridit na to, co chci
LukasR
nováček
nováček

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 2, 2019 18:27

tak koukni i na tu las odyssey... co se da ted koupit za 4k...

ja cekam na odpoved z toho obchodu co psal mitau, chci zkusit tu marmot essence.
Mawenzi
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 3, 2019 9:25

Tak jsem napsal do Gore. Ozvali se hned druhý den, že je mrzí, že nejsem spokojen. Ptají se na dodatečné otázky a chtějí doplnit fotodokumentaci, aby mohli situaci řešit.
Pierre111
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod apuka » úte zář 3, 2019 9:46

Pierre111 píše:Navíc nevím jak tam tedy nasimulovat tu zátěž
Tak toto je pomerne jednoduche. Prvne muzes uplne jednoduse hladit to latku pres vodu dlani, kdyz chces silnejsi zatez, tak si vem na to hadr nebo kus molitanu (napr. na nadobi) anebo jemnejsi kartacek.
Jsem to s tim kartackem a dlani delal na jazyku bot, kdyz jsem testoval synove LS Trango Cuby a melo to silny ucinek :evil:)

Myslim, ze takovy test by postacil i na fotodokumentaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 3, 2019 10:36

Vyzkouším to. Chci jí otestovat a být si jistý, že teče.
Pierre111
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod apuka » úte zář 3, 2019 10:59

Jen bacha, to utirani hadrem/kartackem a hlavne molitanem nezmen v drhnuti, protoze (hlavne ten molitan) by Ti mohl znicit svrchni latku! Uplne staci normlne jemne "kartacovat", jako bys tam mel jen spadly prach (ne nalepene blato).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » úte zář 3, 2019 19:30

@Pierre111: pro zacatek bude stacit, kdyz jen smacis povrch (hadrem, houbickou, jemnym kartacem), abys vyrusil funkci DWR. Ta te ted nezajima, jde o membranu.
mike
Moderátor
Moderátor

Předchozí

Zpět na Oblečení