Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » čtv úno 14, 2019 11:35

Michal, to je dobrej nápad, vono stačí, když to vydrží nepromokavý několik minut běhu nebo než postavím tarp :) rozhodně nebudu někde trajdat v dešti...
Jako dávat bura za "pláštěnku" mi přijde hodně přehnaný, si za ty prachy rači koupim třeba pořádný boty
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 14, 2019 12:51

No ono to vydrží dýl jen se v tom často člověk zpoti pokud v tom jde rychle. Jsou různé verze nějaké vzdusnejsi co jako dejchaj ale nevydrží dlouho až po ty co vydrží dlouho ale zas nedejchaji.
Za mne stejně nedejcha ani GTX za 15000 ale to už sem psal a nebudem se k tomu vracet.

Ale myslím ze za 200,- je to super na poměr cena/výkon a když to je jen pro strejcka příhodu tak jako proč ne. Mají několik verzi. Tady v UK mají i takové lepší zas sou třeba trochu dražší jako viděl sem za £8 i £30.

Hlavně to sou fakt minibalicky o váze cca 200g
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mitau » čtv úno 14, 2019 13:03

Vzhledem k cenovemu limitu bych byt tebou zkusil nekde Montane Minimus nebo Montane Minimus Stretch. Oboje je na objednani z UK za cca 111Eur a do 3k nic lepsiho nez slusne provedeny Pertex Shield stejne nesezenes. Delka tela je myslim rozumna, problem by mohl byt u delky rukavu. Montane maji taky v Alpsportu, mozna i jinde, ale ja Brno neznam.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod GreyMouse » čtv úno 14, 2019 13:38

@Etheric: Na to co píšeš by ti opravdu mohla stačit ta pláštěnková bunda z Decathlonu, jak radí Michal. (Nebo by sis ji mohl koupit jen jako prozatímní řešení než najdeš něco lepšího.) Pokud se nepletu, tak nemá přelepené švy na bocích, které nejsou tak vystavené dešti, takže by sis ji mohl i (nechat) trochu zúžit, kdyby ti velikost s požadovanou délkou byla moc široká.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 14, 2019 13:58

To šití je to podle toho jakou, je jich mraky různé druhy různé značky....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » čtv úno 14, 2019 16:44

Jo, zajedu do Decathlonu, mám to hodinu cesty, uvidim, co tam budou mít :) Za ty prachy aspoň nebudu zklamanej, ať už to bude takový či makový.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 14, 2019 16:59

Je to celkem povedený. A můžeš se kouknout předem na webu co tam mají.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » čtv úno 14, 2019 17:50

Měl jsem od nich kalhoty, teda kupovaný ve Španělsku, ale byly to stejně lehký, stejně pohodlný a stejně rychleschnoucí jako podobný z Hudy, ovšem víc než 10x levnější...jen na nich nebylo logo superoutdoor značky.
Vono ty jejich hadry takhle dost lidi nosej, nemyslím si, že by byly vyloženě špatný. Pro mě, jako turistu, co se nepohybuje v horách ani v mrazu a nevyžaduje od oblečení žádný superhyper funkce... S klidným svědomím tady ušetřím, kdežto na jinejch částech výbavy bych si to netrouf...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 14, 2019 18:10

Hele pokud si člověk u nic vybere rozumne tak ta jejich Quechua nebo co to je je moc fajn za ty ceny.
Jako i jejich silniční kola hodnotim velmi kladne.

Bratranec má od nich plno věci já taky par a jako proč ne. Pokud to nesrovnavas s opravdu drahým vybavením tak to většinou udělá stejnou službu jako levnější kousky z Hudy a td.
Není na tom nic špatného a zrovna na ČR si myslím ze to sou skvěle použitelné věci. Jak oblečení tak stany ty lepší nebo ponča mají hezké občas a cyklistické věci jako lepší rady kol silničních a oblečení taky dobrý, něco na běh a td.
Vůbec bych je nezatracoval kor pokud chceš ušetřit.

Sou věci co bych si tam nekoupil ale zrovna tohle úplně v klidu v rodine par kousku je a funguje to úplně stejně jako GTX hadry co sem měl za desetinasobky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » čtv úno 14, 2019 18:15

Viď... Třeba spacák, batoh nebo boty od nich ani omylem /ikdyž znám dívčinu, co jejich batoh má a plně ji vyhovuje/, ale zrovna ty hadry, proč ne ;) Samozřejmě po zdravý úvaze, k čemu to budu používat. Na chození po ČR bych jejich hadry nehejtil...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod dudy » čtv úno 14, 2019 20:01

Michal82 píše:Sou věci co bych si tam nekoupil ale zrovna tohle úplně v klidu v rodine par kousku je a funguje to úplně stejně jako GTX hadry co sem měl za desetinasobky.

No ňák, no, nevím...
Mám do práce nějakou membránovku z sekáče, tuším že membrána NOVADry, je to z ty jejich nejvyšší řady, stála 2700,- ale tvrdit, že funguje stejně, jako goráčovka za sedmadvacet tisíc bych si rozhodně tvrdit neodvážil.
Funguje výrazně hůř, jež GTX bunda za nečekej dvojnásobek.
Jediný co se vyplatí, je možná tak ten Raincut za tři stovky, ale ten opravdu nefunguje jako mnohonásobně dražší goráčovka....
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 14, 2019 20:30

Dudy - asi takhle

Decathlon

déšť vydrží
ano zpotis se v ni

GTX

déšť vydrží
ano zpotim se v ni

Decathlon 200-2000,-
Gtx 5000-15000,-
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod dudy » čtv úno 14, 2019 21:03

A proto je nejlepší Fjallraven, protože ten prochčije, váží tunu a stojí ještě víc než GTX...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 14, 2019 21:09

Dudy Fjallraven nedělá jen G1000.
Myslím ze to sem nemusíš tahat protože to je na úplně jinou debatu.

To co sem ti napsal jsou fakta. Za mne ty hadry z decathlonu udělají velmi podobnou službu jako gtx ale za desetinu ceny. Ano dá se pak bavit o tom ze ta a ta verze gtx je lepší a td ale není desetkrát lepší. A pokud to chce do batohu na použití parkrat v roce proč to nevyresit 200g minibalickem za 200,- místo gtx za několik tisíc.

Ale chápu asi to není dost COOL :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Etheric » pát úno 15, 2019 5:05

Michal82 píše:A pokud to chce do batohu na použití parkrat v roce

Však to je to, co říkám, musíš premejšlet nad tím, k čemu to bude. Pokud bysem to chtěl na cílený chození v dešti tak, aby byl jakejs takejs komfort, nezbylo by mi, než koupit bundu klidně za víc než jednu výplatu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod slezacekm » pát úno 15, 2019 16:06

@Etheric: zrovna tu bundu z Dekace mam. proste je to plastenka ve strihu bundy. na to, co pises, mi prijde absolutne dostacujici. jestli ji chces dam ti ji, ale musel bys byt nekde z blizka...Chrudim
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát úno 15, 2019 21:04

Etheric píše:Pokud bysem to chtěl na cílený chození v dešti tak, aby byl jakejs takejs komfort, nezbylo by mi, než koupit bundu klidně za víc než jednu výplatu..

Tak spatne placeny byt nemuzes. Moje zatim nejlepsi membranovka mne stala 300 Euro. Jestli se malo potis, tak by sis v pohode vystacil s necim z GTX Active a takove bundy se daji poridit i za 5 kKc. I u drazsiho Tilaku mas Stinger za 8 kKc a Attack za 7.5 bez slevy. Ja teda Tilak nemusim, ale tobe by mohl jejich strih vyhovovat. Chci tim rict, ze doba, kdyz pouzitelna membranovka stala petimistnou castku uz je pryc a cim min se potis, tim mas v tomhle smeru vic moznosti.

Jestli ji nepotrebujes a staci ti plastenka, tak by to samozrejme byly vyhozene penize i tak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod outdoor » pát úno 15, 2019 21:40

když už jsme u toho Dekáče, nezkoušel někdo tuto:
https://www.decathlon.cz/panska-bunda-trek-700-modra-id_8492328.html
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » sob úno 16, 2019 11:10

Ta bunda není zpracovaná špatně. Akorát si moc nejsem jistý tou membránou. Když jsem byl na produktovém školení Quechua/Forclaz, tak tam borka tvrdila, že ta membrána po 5 vypráních jde docela do kopru a vlastnosti se můžou zhoršit až o polovinu (ačkoliv jsem nebyl úplně přesvědčen o její odbornosti, co se složení materiálů týče).
Je to holt klasický hydrofilní PU, ale ruku na srdce... Jak často se pere membránové oblečení...
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » sob úno 16, 2019 19:03

Kiszoun píše:Je to holt klasický hydrofilní PU
Teda promin, ale membrana "klasicky hydrofilni PU" neodejde po 5-ti pranich (pokud neperes jednou za dva roky), stejne tak jako libovolna jina dobra membrana.
Kdyz se koukam na popisek bundy, tak tam nikde neni uvedena zadna membrana. Navic podle popisu vodeodolnosti:
Hodnoty bundy Trek 500 jsou následující:
25 000 mm před praním u nejlehčího materiálu (11 000 po 5 praních),
20 000 mm před praním u nejodolnějšího materiálu (17 000 mm po 5 praních).
bych rekl, ze pocitaji s DWR, max. je tam nejaky ne moc kvalitni zater... Pokud ano, tak bych se obaval zhorsovani i bez prani, jen nosenim, protoze zater se spise sedre nez spere. Vlastne to same i s DWR. Ale popravde receno, tem cislum 25/20 k bych stejne moc neveril ani pri nove bunde, protoze nepoznam zater, ktery by toto dal - PreCip ma jen 17k a to je asi nejlepsi, co znam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 1:01

DWR tezko, to se podobnym hodnotam ani neblizi, miva o dva rady min. Pisou tam taky prodysnost:

Hodnoty bundy Trek 500 jsou následující:
RET < 8 u nejlehčího materiálu,
RET < 12 u nejodolnějšího materiálu.


a podle ni to bude spis membrana, asi nejaka silnejsi, takze ten vodni sloupec muze klidne mit. A bude to opravdu jako plastenka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » ned úno 17, 2019 21:23

Jasne, ze by DWR tyto hodnoty tezko dala, ale kdovi jak to pocitaji. Ale, jak jsem psal, membrana se nenici samotnym pranim - zadna mne znama ze zadneho materialu (resp. u Neoshellu Polartec sice pise, ze casem se vodeodolnost zmensuje, ale nerika, ze samotnym pranim a navic rika, ze neklesne pod, myslim, 5000, tj. na pulku). A ze by "nejaka silnejsi"? Jakoze myslis, ze by se kazdym pranim ztencovala??? :((
Fakt nevim, co jineho nez DWR by se mohlo pranim takto odchazet co se tyce vodniho sloupce. Zater spise nekde odejde a tam zacne protekat, ale taky ne, ze po peti pranich bude na pulce...

@Kiszoun: nevis to nejak zjistit, co tam vlastne je. Pokud vim, Decathlon vsude, kde ma membranu uvadi, ze tam je - u teto bundy se o ni nezminuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Kiszoun » ned úno 17, 2019 21:51

Zkusím zjistit přímo ve značce... Co vím, tak to je 3 vrstvý laminát s PU membránou, která se kdysi jmenovala Novadry (už se to označení bůh ví proč nepoužívá), ale u Simond bot se začala používat membrána OutDry...
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 22:16

@apuka: on to taky nikdo jiny neuvadi, coz neznamena, ze se to nedeje. Ze PU degraduje vime vsichni a ze mu prani nedela dobre jsem vyzkousel prakticky na batohu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » ned úno 17, 2019 23:00

S tou degradací u nepromokavých bund jako nevím, jsem byl přes Silvestra s kámošem na MF, bylo lehce nad nulou a pršelo, měl nějakou starou žlutou (asi raptorku) od Tilaku a neprošla mu ani kapka, prostě byl v suchu.
No a nedávno dával na fb fotky z Aconcaguy z roku 2004 a je tam na vrcholu v té samé bundě. Takže ta bunda má minimálně 15 let a pořád funguje, prý si ji šetřil jenom na expedice a zimní akce.
I když vlastně gtx není pu ale nějaký to ptfe, tak toho se asi degradace netýká.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 23:03

Bingo. PTFE je teflon, ten nedegraduje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod oodoow » ned úno 17, 2019 23:07

Ok, takže pokud kupovat nějakou nepromokavou bundu za těžký prachy, tak žádnou membránu s PU, ale gtx, no to je dobrý vědět.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 23:23

Tak jednoduche to taky neni ;-) Mne treba bunda s eVentem z teflonu zdegradovala dokonale za 4 roky. A v nekterych verzich GTX PU je.

Nejlepsi je bundu do 10 let proste spotrebovat. Podobne jako boty. A jestli ti prijde nejakych 5 kKc jako tezky prachy, tak si membranovku nekupuj, je to spotrebni zbozi a tak je treba ji brat. Coz mi pripomnelo stary vtip (blba verze, nechce se mi hledat lepsi):

Na krizovatce se srazi ctyri auta. American, Nemec, Francouz a Cech. American pravi: "To je v haji, budu muset vzit pet platu a koupit si noveho Buicka!" Nemec: "Rocni plat dam za noveho volkswagena, stejne uz jsem potreboval nove auto." Francouz lamentuje, ze musi dat uspory za rok a pul a koupit si noveho renaulta. Cech place u sveho rozbiteho trabanta a neni k utiseni. American se pta: "Clovece, proc tolik placete?" Cech rika: "Celej zivot jsem setril a ted mam trabanta na maderu." American: "Clovece, tak proc si kupujete tak drahy auto?!"
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » ned úno 17, 2019 23:26

mike píše:Ze PU degraduje vime vsichni a ze mu prani nedela dobre jsem vyzkousel prakticky na batohu
Omyl. PU nedegraduje - PU se rozpadava. Coz je neco uplne jineho nez snizovani vodniho sloupce.
A promin, ale svoji naprostou blbost pri prani batohu do toho netahej. To nebyla chyba PU, ale Tvoje. Navic, co si pamatuji, tak se Ti rozpadlo, resp. roztopilo PU lepidlo a ne membrana. Coz se dalo dobre cekat, vzdyt kdyz neco zalepis PU lepidlem a chces, abys mel lepsi a trvanlivejsi spoj, tak se to ma nechat projit teplem. Napr. Tenacious paska - zalepis a bud prezehlis (pres papir) nebo na to alespon polozis na chvili hrnek s horkym cajem. To lepidlo se teplem stane tekutejsim a mekcim. No a Ty tim, zes to daval do horke vody (jak jsi psal mohla mit max. 55 stupnu), tak jsi to lepidlo "ztekutil" a voda za dlouheho maceni jej vymyla. Tot vse. Naprosto ocekavatelna vec. Ale opakuji - s PU membranou to nema nic spolecneho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 23:35

PU nema s PU membranou nic spolecneho :lol: Daval jsem sem fotky, daval jsem sem vyjadreni vyrobce. Precti si to znovu, o zadne "ztekuteni" lepidla neslo. Klicove slovo je hydrolyza.

apuka píše:Omyl. PU nedegraduje - PU se rozpadava. Coz je neco uplne jineho nez snizovani vodniho sloupce.

Coz mas jiste podlozene i necim jinym, nez zboznym pranim :twisted:

A taky si kup slovnik, jednim z vyznamu slova degradace je rozpad ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení