Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Kalhoty pro zimní pochody

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kalhoty pro zimní pochody

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 25, 2017 20:06

Wawrik: Do Nepalu se ted bohuzel nechystam, ale kdyby ano, tak nejspis na cestu zpet rovnou obednam ISO kontejner, myslim, ze bych ho v pohode pro kamarady perovkama a spacakama naplnil :D

fps: tak to mame jinak :) ja moc na nohy PWS nemuzu, je proste moc tesny a teply, a pri pohybu mi staci i v mrazu voskovane fjally a pod ne volnejsi moirove nebo merino spodky. Zahreju se i tak dost :D

Jinak zkousel jsem o vikendu ty Ketily kalhoty, bohuzel nebyla nakonec az takova zima, jak puvodne avizovali, nejvic k -10 v noci plus windchill. Prevlecne perove lehoucke by asi byly lepsi (vaha, objem), ale i tak se daly docela dobre sbalit, a maji fajn vyztuzena kolena a okolo kotniku. Na delsi zastavky pri bivaku, vareni a podobne byly fajn, zkousel jsem je i treba dlouho bez pohybu (coz by clovek asi normalne nedelal) a dobre, syntetika na nohou zase mela v hlubokem snehu lehkou vyhodu, preci jen kalhoty byly i pres navleky v kontaktu se snehem vic. Na pohybovejsi aktivity samozrejme nejsou, nebo jen do hodne velkych mrazu, ale snesly i nejake prehazovani snehu lopatou a stavbu bivaku aniz bych se uplne zpotil, tj docela dychaly (i jako prevlecne, coz pro ne bylo jeste horsi). Behani ve sneznicich ale opravdu ne :) Bohuzel jsem se nedostal k tomu vyzkouset je spolu s perovkou jako nahradu druheho spacaku (vozim dva peraky do sebe, lehky letni a lehcetrisezonni, tj misto letniho), ale myslim, ze by na to mohly fungovat dobre. Udelal bych na nich akorat par uprav, maji malo zdrhovani okolo kotniku a bez navleku by do nich lezl snich i pres gumovy limec, tj pridat jeste jeden druk nebo vsit snurku do spodniho lemu. Dal uvidime...
FrantaKrajta
nováček
nováček

Příspěvekod Lipon » pon úno 12, 2018 13:45

Volně navážu, kdyby se to někomu hodilo
Koupil jsem nedávno kalhoty TNF, zateplené Primaloftem.
Včera jsem zkusil na sněžnicích, bylo -4, převýšení 600m. Vyloženě vedro v nich v podstatě nebylo, jen v prudkém stoupání bylo tepleji. Nahoře ve 1440m byli asi -6 a docela vichr, zima v nich nebylo. Poslední 2 km stoupání lesem, to byl jediný okamžik, kdy v nich bylo fakt vedro a měl jsem mokré nohy.
Dole to má stahování, jediný, co asi časem vyměním, je pásek.
Ten stávající je pružný gumový a moc stahovat tím nejde. Stačí se párkrát ohnout k botám a vylejzalo mi triko vzadu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 17:26

:smt023 vitej na temne strane ;-)

Neni na cedulkach neco vic o materialech? Info na webu je bida. Kolik je tam Primaloftu, jake latky, jestli je tam nejaka membrana (doufam, ze ne). Nasel jsem tohle, tam pisou 25 g Primaloftu a nepisou jakeho. To mi prijde trochu malo, ale zalezi na svrchni latce.

Kolik vazi? A mel jsi neco pod nima? Prijde mi divne, ze by ses v tak lehce zateplenych kalhotach potil. Moje jsou urcite zateplene vic a mokre nohy nemivam.

Misto vymeny pasku doporucuju ksandy. Zateplene kalhoty byvaji tezke, pasek musis poradne utahnout a ve vysledku mas akorat odreny pas a kalhoty stejne sjedou. Idealni jsou siroke, mam 38 mm a je to v pohode. Pasek mne furt stval, o ksandach nevim. Na lyzarskych kalhotach taky byvaji, ze stejneho duvodu.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod FrantaKrajta » pon úno 12, 2018 21:18

Koukal jsem na net, jedine dalsi info co jsem nasel na netu, je vaha dle Amazonu. 495g with packaging. Ale podivam se po nich na prodejnu, mozna bych je uzil i do mesta jako civilnejsi zateplene na dlouhe postavani.
FrantaKrajta
nováček
nováček

Příspěvekod Lipon » pon úno 12, 2018 22:02

na cedulkách nic není
25g mi přijde docela málo, zima v tom nebyla ani na vrcholu v silném větru v mrazu
nevim kolik váží, ani nemam jak zvážit, nejsem doma, ale běžecké ultralighty to nejsou, u materiálu na českých stránkách píšou 145g/m2
neměl jsem pod nima nic, jen vlastní srst :)
nejvíc jsem se zpotil v tomhle úseku, dáno možná i tím, že to bylo v lese (závětří) a relativně nízko, tolik nemrzlo
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 22:12

Malo to je, ale co jsem mel stare lyzarske, tak tam byla po vyparani taky jen docela tenka izolace (parametry netusim) a zima mi v nich nebylo ani v -20. Ono dost zalezi na konstrukci a materialech okolo. Zas jsem se v nich ale nikdy nezpotil a to jsem je nosil i nad nulou. Aktualni od TNF jsou teplejsi, ale v tom, co pises, bych mokry nebyl. Do podobnych kopcu chodim bezne a na sneznicich. Tohle ma ale kazdy jinak a jestli jsi byl zvykly, ze je ti na nohy spis zima, tak muze nejakou dobu trvat, nez si zvyknes. Ja jsem si na aktualni taky nejakou dobu zvykal a ted uz o nich nevim, porad je mi tak akorat prijemne.

Kdyz ses zpotil, uschly pak na tele rychle nebo zustaly vlhke?

Muzes je zvazit, az budes doma?
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Lipon » pon úno 12, 2018 23:10

Nebývá mi na nohy zima ; dneska jsem na běžky měl jen nějaké softshellky a pod tím tenké coolmax spodky, byly tak -3 a bylo to akorát, ale zase jsem nešel tak velké převýšení.
Uschnout by možná uschly, netestoval jsem - na konci toho posledního stoupání byl cíl a převlékal jsem se hned do suchého.
Chystám ještě pozítří větší výšlap, má být hezčí počasí a větší zima, tak pak dám vědět.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » úte úno 13, 2018 8:17

Prominte kluci, ale pri -4, na vrcholu -6 a jeste na sneznicich pouzivat zateplene kalhoty neni ponekud prehnane? Kdyz ja, kdo ma rad teplo a je docela zimomrivy (kdyz se zrovna kvuli zblazneni organizmu nepoti i pri stani pod nulou :twisted: ](*,)) jsem v podobnem pocasi, i za vetru chodival v obycejnych nylonovych Pinguin kalhotach, ted nekdy v nich, nekdy v softshellovych z Decathlonu (jinak jsou skvele, diky za typ na OF) - bez spodku. A je mi tak akurat, neni zima ani pri stani na vrcholu v primerenem vetru. V tech decathlonackych jsem prechodil i Tatry pres Silvestra a to bylo vys i dost chladneji a pocasi hnusne.
Zateplene jsem braval az kolem -10 (nebo ty Pinguiny se spodkami), zateplene se spodkami tak -15 a niz ale spise az od -18.
A to jsem nechodil se sneznicami na nohou ani nijak rychle...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » úte úno 13, 2018 18:46

Chjo, nebyla tu tahle diskuse uz? Nekolikrat?

Proc by to melo byt prehnane? Klicove slovo je komfort. Jezdis ve vlaku jednickou, ze? Proc nejedes dvojkou, kdyz je levnejsi a vetsine lidi staci?

Aktualni kalhoty od TNF, co jsi mi tenkrat nasel, nosim uz treti sezonu na sneznice. Je mi uplne jedno, jaka je teplota, proste je rano obleknu a vecer sundam. Trochu vic teplo je mi v nich jen na jare na slunicku, ale jak se teplota blizi shora k nule, tak je mi akorat a je mi akorat i kdyz po setmeni klesne pod -10. -20 jsem v nich jeste asi nezazil, ale predpokladam, ze budou taky v pohode, jelikoz predchozi, co byly izolovane o neco min, byly. No a o to jde. Nemusim nic resit. Jestli je teplo, zima, vitr, mokro, pada snih... dokonce i mirny dest zvladnou v pohode. Porad je mi stejne, neni mi zima, nemrzne mi zadek ani koule, nemam ze zimy vlka, je mi fuk, ze jsou nohavice dole zvenku mokre, protoze zevnitr ne, nepotrebuju blbosti jako navleky, proste vubec nic a funguje to. Je to podobne, jako zateplena bunda, ma to obrovsky rozsah komfortni teploty. Svrchni latka, volna izolace a podsivka, nic jineho ti takovy rozsah nenabidne. Nejspis diky vrstvam vzduchu okolo izolace.

Na 5 - 10 km prochazky okolo Prahy si je neberu, leda kdyz jdu v noci a je fakt kosa, ale to se letos jeste nestalo. Na tu hodinu a neco mi staci i trisezonni kalhoty. V podstate jdu nonstop a rychle, takze se zahreju a kdyby mi zacalo byt zima, tak to domu nejak vydrzim. Na sneznice jdu ale na cely den, nahore obvykle dost fouka a je kosa, obcas si potrebuju sednout a najist se, trochu si odpocinout. Proc bych mel mrznout v necem jinem, nez zateplenych kalhotach?
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Lipon » úte úno 13, 2018 23:13

Dopoledne běžky s dětma, takže občasné přestávky, volnější tempo. Bylo asi -6, zima mi nebyla, na nohy. První stoupání bylo výživnější, docela sem se zahřát, ale na úrovni komfortu a za chvíli byly kalhoty suché.
Odpoledne ještě sáňkování v lese, ale tahání sáněk a dětí nebylo takové, abych se pořádně zapotil.
Takže za mne zatím spokojenost.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Předchozí

Zpět na Oblečení