Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Aldo » úte říj 25, 2016 14:44

Hroch píše:Ahoj, hledám lehkou bundu na zimu v ČR. Určenou hlavně na chození, takže ne moc teplou a co nejvíc prodyšnou. Zkoušel jsem SJ Apron a Warmpeace Nordvik HD, ale obě mně byly v L krátké (hlavně rukávy) a v XL široké. Pro představu mám 187cm a 78kg. Díval jsem se i na Cumulus Incredilite, ale spíš bych chtěl něco prodyšnějšího než Pertex Quantum. Nebráním se ani syntetice. Cenu jsem si představoval do 4000 Kč, ale nevím, jestli něco najdu. Máte nějaký tip?

Pokud Tě svou ventilaci neuspokojují X- kové skrz na skrz prošité švy tak to už nevím co. Ta membrána, popřípadě DWR je tam kvůli tomu peří vs vlhkost. Pokud tam nebude, budeš mít peří často vlhké.
Jestli chceš něco teplého a hodně prodyšného tak asi spíše syntetické rouno ale hodně tenké.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Hroch » úte říj 25, 2016 15:04

Aldo: Já neříkám, že mě prodyšností neuspokojí prošité švy. Nikdy jsem péřovku neměl, takže nevím. Vycházel jsem z toho, že Microlight je prodyšnější a z toho, co psal mike na předchozí straně, že na chození je lepší Microlight.

Pierre111: Klattermusen Liv vypadá parametrově dobře, ale vzhled se mi vůbec nelíbí :D a v alpsportu ji sice mají v akci za 4k, ale Lko už píšou, že je vyprodaný.
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 25, 2016 15:12

Další kusy mají v norskamoda. Je to takový severský designovaný kousek no :). Zase by jsi byl originální a se zpracováním by jsi byl myslím nadmíru spokojen a navíc má dobrou váhu.

https://www.youtube.com/watch?v=RNyc1J4Hr1M
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Aldo » úte říj 25, 2016 15:14

No tak abych to uvedl na pravou míru. Jakmile vyvineš takovou námahu aby zafungovala nějaké prodyšnost materiálu v péřovce, tak už bude peří vlhké. #-o
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte říj 25, 2016 15:25

Bojim se, ze Aldo ma pravdu, ale v perovce jsem se potit nikdy neodvazil. Melo by to resit hydrofobni peri.

Quantum bude pouzitelny na perovku na chladna rana a vecery pri taboreni. Mam na takove perovce neco podobne nebo mozna jeste hur prodysneho a v pohode. Na chozeni bych bral spis Microlight, furt bude lepsi, kdy aspon cast pary projde nez kdyz zkondenzuje zevnitr na vnejsim povrchu a v horsim pripade tam jeste namrzne. To pak i u primaloftky tece voda z rukavu a co by udelala perovka snad ani nechci videt.

Svy do X toho moc neodvetraji, taky maji tendenci zamrzat. Jak pres ne jde para, tak se na nich v mrazu udelaji takove ledove jehlicky a pak uz to nevetra vubec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod wawrik » úte říj 25, 2016 15:25

Aldo: No neviem... Páperovku nosím na treku často aj v záťaži pod ruksakom, a rozhodne nemôžem povedať, že by páperie bolo vlhké. To by sa predsa muselo odraziť na lofte - a ten mi neklesá počas celého dňa ani treku.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod slezacekm » úte říj 25, 2016 15:27

Pierre111 píše:Další kusy mají v norskamoda. Je to takový severský designovaný kousek no :). Zase by jsi byl originální a se zpracováním by jsi byl myslím nadmíru spokojen a navíc má dobrou váhu.

https://www.youtube.com/watch?v=RNyc1J4Hr1M

mas s ni konkretne nejake zkusenosti?
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 25, 2016 15:41

Jen jsem si jí zkoušel, tenkrát ale byla za 5500. Jako není to zase nějaký zázrak, prostě normální bunda/svetr kvalitně zpracovaný a ted za slušnou cenu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte říj 25, 2016 15:49

Koukam, ze maji verzi 2.0, ale 380 Euro je dost a taky je pekne hnusna. Ta puvodni vypada, ze je z Pertexu Quantum i kdyz to tam neni primo napsane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 25, 2016 15:58

Tak ted nevím jakou verzi jsem zkoušel, ale jako Quantum mi ten materiál nepřišel.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte říj 25, 2016 16:07

No, pisou tam Pertex a ma to 35 g/m^2, coz miva Quantum. Jinak jsem to nevidel, takze jen hadam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte říj 25, 2016 17:24

Co tak Polartec Alpha v Pertex Microlightu od Lowe Alpine, prodysne to bude a cena je mirne OK. Zluta Xl nebo modra L
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte říj 25, 2016 17:30

Mam pocit, ze nekdo psal (nebo mi rikal?), ze PA neni dost teply resp. ze je min teply, nez Primaloft apod. pri stejne gramazi. Koukal jsem na to kdysi v prodejne Mammuta a nejak mne to neoslovilo, klasicka zateplena bunda je mi prijemnejsi (ale nekdo to muze mit naopak).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2016 6:55

Puvodni dotaz byl na " ne moc teplou a co nejvíc prodyšnou" bundu "na chozeni". No a PA je z principu pravdepodobne mnohem vice prodysnejsi nez Primalofty, takze by zadani se splnilo. Mozna bude o nejaky ten gram tezsi.
Ale osobni zkusenost s PA nemam, takze jsou to jen vyctene informace...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod aksam » stř říj 26, 2016 8:48

Hroch... pokud bundu chceš na chození u nás, šel bych do syntetiky. V našich podmínkách si moc suchých mrazivých dnů neužiješ. Polartec alpha je určitě prodyšnější než primaloft a climashield, takže bych se podíval na bundy s PA, sám mám bundu co má 60 g/m2, což je spíš jako střední vrstva, vyloženě na chození bych bral 80 g/m2 nebo 100 g /m2. Záleží také na svrchním materiálu, bral bych něco s microlightem.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2016 15:11

Jak jste prisli na to, ze by mel byt PA prodysnejsi nez Primaloft resp. jakakoliv synteticka izolace? Tam je prece prodysnost dana "obalovym" materialem a vlastni izolace je tak prodysna, ze na celkovou nema vliv.

Videli jste nekdy, jak takova synteticka izolace vypada? Vzdyt je to prodysne jak sitka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř říj 26, 2016 15:47

Ano, ja si to take myslim...
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod aksam » stř říj 26, 2016 17:01

Blbě jsem se vyjádřil, svrchní materiál bude hrát rozhodující roli a pak gramáž izolace, co můžu srovnat má PA 60g /m2 je zabalená v microlightu + část rukávů a boční vsadky jsou z powerstretche, funguje lépe než 100g/ m2 primaloftu v klasickém pertexu, ale tam už bude moc silná gramáž, když ji používám na lyže, na chození se dá.

Parťák na lyže má 80g/m2 PA, celou zabalenou v microlightu, z mého pohledu docela univerzální gramáž, někdo méně potivý může snést i 100g / m2


Pokud Hroch je méně potivý třeba snese na chození u nás i peří, ale na aktivní pohyb bych volil syntetiku.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2016 17:20

Neni pravda, ze je to zavisle pouze od svrchni latky. A PA ooravdu JE prodysbejsi, alespon podle tvrzeni jednak testeru jednak i nejakych primych materialovych testu. Je to dane primo materialem a citelne je to hlavne pri silne aktivnim pohybu. Maly popis, proc asi (i kdyz je to popsane zrovna u jine izolace) najdes napr. zde. Na netu ale najdes mnohem vice srovnani, mne se nechce hledat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2016 17:29

@aksam: OK, takhle jo, akorat se to neda moc srovnat. Mircolight je znatelne prodysnejsi, nez klasicky Pertex a 100 g/m^2 Primaloftu bude asi vic nez dvojnasobna hrejivost proti 60 g/m^2 PA. Zalezi na pouziti, na chozeni a sneznice mi prijde ta 100 Primaloftu akorat a min bych nechtel.

@apuka: co konkretne myslis? Ten clanek jsem cetl uz pred casem a nevidim ohledne prodysnosti nic, nez prevzatou propagandu vyrobcu. Taky mi pride, ze resi prodysnost cele bundy a ne izolace.

A hlavne nevidim duvod, proc by to tak melo byt. Opakuju, podivej se, jak takova synteticka izolace vypada, prodysnost je radove vyssi, nez libovolna obalova tkanina. Potvrzuje to i moje zkusenost, co jsem tu popisoval, kdyz mi na primaloftce odesla DWR a svrchni material se stal extra prodysny. Bunda byla skoro nepouzitelna i v mirnem vetru, protoze profukovala skrz a Primaloft tomu nebranil. Pomohla az obnova DWR. Dalo se normalne bez namahy dychat pres 8x slozeny rukav tj. 800 g/m^2 Primaloftu plus 16x obalova latka. Nevim, jakou vetsi prodysnost bys chtel, tohle uz bylo za hranici pouzitelnosti, protoze to bylo prodysne moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Hroch » stř říj 26, 2016 18:16

Mně se právě na péřovkách líbí nízká váha a sbalitelnost, takže to vypadá, že zkusím OR Transcendent a až pokud by mi nesedla, tak se podívám na jiné. Přece jenom 100g/m2 u LA Frozen Sun mi přijde celkem dost, když tady plno lidí nosí 60g/m2 apod.

O peří se moc nebojím, nepřijde mi, že doteď bych v zimní bundě často moknul, padal do sněhu atd. A i kdyby sem tam navlhlo zevnitř, tak když zase dobře uschne, neměl by být problém.

Zatím jsem měl všechny zimní bundy s membránou, takže chci zkusit změnu a je možný, že se péřová bunda nebude hodit na celé spektrum aktivit v zimě, ale na to asi přijdu až když ji budu mít :)
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2016 18:25

Miku, videt, ze ctes jen, co Te zajima :) . Kdyz se podivas na srovnani vlastnosti PL Gold a PA, tak PLje urcite na jednotku vahy mnohem vice hrejiva, PA zase mnohem vice prodysna a vice propousti vnitrni vlhkost a prebytecne teplo a navic nesrovnatelne rychleji schne a ztraci mene hrejivosti pri stejne vlhkosti. Z principu konstrukce jsou to ale naprosto odlisne materialy navrhnute pro ruzne potreby: PL pro co nejvetsi hrejivost na vahu, PA pro co nejlepsi udrzeni telesne teploty v kazdych podminkach - za mokra i za velice aktivni cinnosti (pri extremni tvorbe telesne vlhkosti).
Docela typicke hodnoceni bund v testech je, ze v PL je tepleji pri stani a malo pohybu, ale musi se svlekat nebojinak regulovat teplota pri aktivnim pohybu. V PA je teplo, ale ne tak jako v PL, kdyz se stoji, zato je v nej stejne teplo at se dela cokoliv, neni treba bundu svlekat ani rozepinat ani pri velke namaze, ani pri navlhnuti, kdy po chvilce chuze je bunda sucha (pouziva telesnou teplotu na vysuseni). Na druhe strane je (pri stejnem svrchnim materialu) PA vice profukava, takze ve vetsim chladnem vetru je dobre si dat nejakou vetrovku (samozrejme, pri pouziti vice profoukaveh svrchni latky).
Trocha se da princip cinnosti vydedukovat z tohoto popisu testu pro Marmot (jen tam neklikej na odkazy na druhou stranku testu, tam je jen prehled bund). Prave pro Tve chozeni na sneznicich by PA bunda mela byt mnohem vhodnejsi nez PL. Ono asi ne nadarmo berou specialni sily US Army PA jako jednu z nejlepsich materialu, co kdy meli moznost testovat (a to pisu nejenom na zaklade toho linkovaneho clanku).

Zkus si fakt neco vyhledat PL vs. PA, vyjede na Tebe urcite par zajimavych linku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2016 18:31

@Hroch: jo, na celou skalu tvych aktivit urcite vhodna nebude, ale bude fajn na zastavkach a privareni po zimnych vecerech. Rozhodne ale nena svezejsi chuzi, hlavne na horach do kopce :) .
Sicesi nemyslim, ze od vlhkosti zevnitr mokre peri zase jen tak uschne a zadny problem nebude, ale Tvuj hlavny problem bude, ze jakmile oeri navlhne (stacijen castecne nebo jen na vhodnych mistech), prestane hrat a izolovat a tobe zacne byt kosa. A s tim nic neudelas, kym peri zase neuschne a neziska nejak zpet svuj loft.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2016 18:40

Ano, mne tady zajima konkretne prodysnost izolace, nic jineho neresim. Na to jsem puvodne reagoval, tve linky jsou o necem jinem. Netestuji izolaci, ale konkretni bundy, ktere maji jine obalove materialy. V tom poslednim sami pisou, ze perovky musi mit hustejsi (a tedy min prodysny) obalovy material, aby z nich nelezlo peri. Jasne, ale o tom rec nebyla. Tvrdim, ze kdyz do stejne latky, treba Pertexu Microlight, zabalis stejnou gramaz vnitrku PA a Primaloftu, tak budou prodysne stejne. Pripadne muzes pouzit Primaloftu min, abys mel stejne teple bundy.

Ten test pro Marmot je opet zaneseny marketingovyma srackama od Polartecu. Dost mi to primomina jejich propagandu Neoshellu. Na tom nic moc zajimaveho nevidim, snazi se prodat svuj novy vyrobek. Fleece zabaleny do sustaku :twisted:

PA jsem mel na sobe v obchode a nelibilo se mi to. Srovnaval jsem s Primaloftkou, ve ktere jsem prisel, myslim, ze jsem v tom byl i venku. PA byl chladnejsi a bunda ne tak prijemna na noseni. Na sneznice mi primaloftka maximalne vyhovuje a nevidim duvod menit. Prave proto, ze funguje ve velkem rozsahu teplot. Na regulaci zipem jsem zvykly a delam to uplne automaticky a mimovolne, v tom nevidim zadne minus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » stř říj 26, 2016 19:29

Hroch píše:O peří se moc nebojím, nepřijde mi, že doteď bych v zimní bundě často moknul, padal do sněhu atd. A i kdyby sem tam navlhlo zevnitř, tak když zase dobře uschne, neměl by být problém.

Souhlasim, mel jsem ji i na skialpech kdyz jsem slapal rovinu a byla mi kosa. Co bylo vlhke na chate u piva uschlo. Silnejsi mzeni taky nevadi, ma schvalne delsi rukavy aby sis do nich mohl pri zastavce zasunout dlane.
apuka píše:Rozhodne ale nena svezejsi chuzi, hlavne na horach do kopce .
Sicesi nemyslim, ze od vlhkosti zevnitr mokre peri zase jen tak uschne a zadny problem nebude, ale Tvuj hlavny problem bude, ze jakmile oeri navlhne (stacijen castecne nebo jen na vhodnych mistech), prestane hrat a izolovat a tobe zacne byt kosa.

Na svezi chuzi na horach pri jasne obloze a plusove teplote ne. Ale pokud je vic kosa, tak se nebojim ji vzit pod batoh. Vse ureguluju prednim zipem uplne paradne.
S tou vlhkosti nesouhlasim, bunda ma svrchni material dobre propustny a nikdy jsem s tim problem nemel. Rekord mam v ni tusim tri dny bez sundani (chozeni, vareni,spani) Pokud se potis normalne, tak i to mirne vlhke peri porad dobre izoluje. Nikdy jsem se nepotil tak, ze by vznikaly nejake chuchvalce mokreho peri a vlhkost napr z mzeni nic zasadniho nezpusobuje. 3/4 ma perovy svetr od Patagonie, je zimomriva, poti se 100x vic nez ja a taky si na vlhke peri a chlad neztezovala. To same fagani, kteri davaji Patagonackym perovkam kour jak prase!
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56


Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2016 19:43

@booze: kdyz si koupim perovku a peri mi navlhat potem bude, koupis ji ode mne? ;-) Docela zacinam mit chut to udelat, primaloftka uz ma docela dost a celkem mne laka zkusit, jestli peri nebude lepsi...

Blbe je, ze se to neda odhadnout. Verim, ze je to u vas v pohode, ale taky vim, kolik toho na sneznicich vypotim. Normalne se ze mne pri zastavkach kouri a bunda je casto na povrchu uplne mokra.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » stř říj 26, 2016 19:55

perovku mivam taky na povrchu hodne vlhkou. nejlepsi bunda jakou jsem kdy mel, byla stara MHW compresor. Cekam na pocasi :prayer: , at muzu poradne otestovat Arcteryxe. Ted me samotneho do Alp nepusti :cry: testovani okolo komina je nuda a nic nevypovidajici hodnota.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » stř říj 26, 2016 19:56

s tvoji velikosti bundy by byl dobry perak pro fakana. :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2016 20:06

Njn, kdyby pitomci Compressor nezmrsili, tak si koupim dalsi #-o Chces ale rict, ze je lepsi, nez perovka? Myslel jsem prave, ze by mohla byt jeste lepsi...

Fajn, bude mit perak s rukavy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení