"Bivak" v horách

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

"Bivak" v horách

Příspěvekod smockei » pát črc 31, 2009 0:26

Ahoj,

chystám se na Mont Blanc a zvažuji variantu jít bez stanu a koupit si žďárák. Mám takové úplně základní a blbé otázky :-)

1. Co s mokrým svrškem ? (boty, bunda kalhoty) - dát to do batohu, spát v tom ?
2. Dáváte batoh také do nějakého pytle ?

Hledal jsem tu, ale nenašel tak doufám, že se neptám poněkolikáté na stejné téma.

Díky
smockei
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2009 19:09

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod Gav » pát črc 31, 2009 7:27

smockei píše:zbytečná citace

1. Dve moznosti, pokud dostatecne hodne mrzne, nechat venku, voda vymrzne a pak vyklepat (musi byt fakt hodne klemra), pokud je mirneji, tak spat v tom ve spacaku, jedina moznost jak to uschne; na MB by nemel byt problem s vymrzanim :-D
2. Kup zdarak pro dve osoby - kdyz jses sam, das do toho spoustu veci, muzes prizvat promrzlou slecnu se ohrat, zachrany akce, .... same pozitiva a zivotni jistoty!
Gav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned kvě 8, 2005 19:04

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod pripluv » pát črc 31, 2009 7:39

1/ vlhky veci muzes mit ve spacaku, ale ne na sobe, to je o ledviny!
2/ v batohu mam pytel, proto jej do pytle nedavam :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod Simi » pát črc 31, 2009 10:09

Ono je to dost ruzny podle konkretni situace a taky podle toho, jestli je to obleceni skutecne mokry nebo jenom zavlhly/zapoceny. Rozdelil bych to asi nasledovne...
Je to bivak na ceste nahoru: mokry obleceni necham na sobe, protoze ho tak nejlip ususim, navic druhy den lze ocekavat vetsi zimu, tak je potreba mit obleceni co nejsussi, cestou dolu pak ten mokrej spacak nejak zkousnu, navic si v noci/rano usetrim mrznuti pri oblekani
Je to bivak na ceste dolu: kdyz je hezky a jsem mokrej, tak se do spacaku svleknu a pocitam, ze vsechno ususim druhy den na slunicku, kdyz je osklivo, tak to radsi zase necham na sobe, abych rano mohl hned vyrazit a nemusel znova zahrivat mokry obleceni

A batoh moc neresim - kdyz prsi, tak ho hodim pod hlavu pod karimatku zady nahoru, jinak ho pohodim nekde vedle sebe
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod tulak » pát črc 31, 2009 10:18

Gav píše:.......
2. Kup zdarak pro dve osoby - kdyz jses sam, das do toho spoustu veci, muzes prizvat promrzlou slecnu se ohrat, zachrany akce, .... same pozitiva a zivotni jistoty!

něco jsem o tom četl a vyzkoušel. žďárák pro dva je blbost, protože aby ti nezvlhl spacák a ty ses ráno nekoupal ve žďáráku, tak je nutné, aby byl zajištěn průstup vlhkosti ven ze spacáku přes žďárák a to zaručí v maximální možné míře, (řekněme skoro v maximální možné míře), jen dokonalý styk vnější stěny spacáku a vnitřní stěny žďáráku. prostě vlhkost jde ven a nezastavuje se (nesráží se) v prostoru mezi spacákem a žďárákem. to ti žďárák pro dva nikdy nezaručí .....
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod Gav » pát črc 31, 2009 12:19

tulak píše:...

Zalezi na vyuziti; pokdu je to primarne JEN zdarak tak bych mozna i souhlasil (nicmene zas tak hrozne mokre to neni, tu svoji salewu sem trochu vytunil...)

Vyhody dvojaku : transport zranenejch (teoreticky, zatim sem nastesti nemusel), da se pouzit jako celta, ....
Gav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned kvě 8, 2005 19:04

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod mike » pát črc 31, 2009 18:03

1. Do batohu, boty venku, obvykle necim prikryte (bunda, igelitovy pytel...). Radeji se vyspim v suchu a druhy den to pak na tele nejak uschne. Ale jeste se mi nestalo, ze bych bivakoval totalne promoceny.

2. Davam na batoh plastenku, kterou mam stejne s sebou.

Posledne se mi osvedcilo vzit 2 60 litrove pevnejsi (ne mikrotenove) pytle na odpadky. Skoro nic to nevazi a daji se do toho strcit treba ty boty a dalsi navlhle veci, aby od nich nepromohl cely batoh. Taky se do nich daji strcit veci, ktere clovek nechce tahat na vrchol a pytle pak nekam. Na chate, na bivaku nebo proste nekde v sedle. V tom pripade ovsem neni od veci ulozit si GPS souradnice ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod smockei » pát črc 31, 2009 20:44

No supér, díky moc za info.

Tak jsem udělal takový závěr:

1) Koupím si tento žďárák dle doporučení na fóru.
2) Boty nechám venku a něčím je přikreju
3) Batoh dám do nějakého zmiňovaného odpadkového pytle na noc
4) Karimatku si dám do žďáráku (mezi žďárák a spacák)

Podle mě je takové spaní mnohem lepší než tahat těžký stan, který se musí balit, stavět, je těžký, když fouká tak to s tím hází atd atd ....

Díky moc všem
Petr
smockei
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2009 19:09

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod mike » pát črc 31, 2009 21:23

Tak nejak. Akorat bacha na ty pytle, chce to nejake pevne a nesustive, jinak te budou v noci budit. Coz resi ucpavky do usi, ale ne kazdy je takhle venku snese.

Jestli je to lepsi... zalezi na okolnostech. Kdyz je opravdu hnusne a k tomu vic dni za sebou, tak je lepsi stan. Zdarak je dobry na prespani, ale valet se v nem treba cely den si moc nedovedu predstavit. Silny vitr taky pocitis, i kdyz neprofoukne. Ve stanu se v blbem pocasi taky lip vari atd.

Stan nemam a se zdarakem vystacim, ale chce to mit zalozni variantu. Tj. chatu nebo bivakovaci boudu nebo udoli v rozumnem dosahu (den chuze) pro pripad hnusneho pocasi. Na druhou stranu, v nouzi zabivakujes skoro vsude. Je to neco za neco, na kratsi akce typu Mont Blanc by to melo byt fajn (pocasi si urcite ohlidas), ale na delsi treky bez jinych moznosti prespani az tak ne. Osvedcilo se mi stridani. Chata, bivakovaci bouda, zdarak, podle toho, co je zrovna na trase k dispozici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod smockei » pát črc 31, 2009 23:13

Super, super :-) díky moc za rady. Až se vrátím a zjistím nějaké převratné informace tak napíšu zkušenosti :-)
smockei
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2009 19:09

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod tulak » sob srp 1, 2009 9:27

a pak to bude vypadat asi takhle :-)
příprava na nocleh
Obrázek
když to vypadá že bude hezká noc
Obrázek
když to vypadá že zmokneš
Obrázek
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod pripluv » ned srp 2, 2009 15:16

smockei píše:Tak jsem udělal takový závěr...

1) OK
2) bacha, at ti tam nenaprsi/nenasnezi. boty klidne pod hlavu
3) OK
4) ja ji davam ven pod zdarak, abych zdarak nedorval
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod smockei » ned srp 2, 2009 19:35

2) to je jasné :-)
4) budeme spát na ledovci, takže tam to nehrozí. Spíše by mi mohla uletět.
smockei
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob čer 20, 2009 19:09

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod pripluv » pon srp 3, 2009 7:19

2) to sice ano, ale i praktici obcas zaplacou
4) tak bacha na ostre lusy ledu a firnoviste
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod Tomík » pon srp 3, 2009 13:02

mike píše:... Kdyz je opravdu hnusne a k tomu vic dni za sebou, tak je lepsi stan. Zdarak je dobry na prespani...

Slušnej záhrab vykopeš ve vyšších polohách skoro všude. Na ledovci jsou prdliny, ve kterých se lze dobře schovat... Stan je dobrej na trek, ne na letní výstup v Alpách :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: "Bivak" v horách

Příspěvekod mike » pon srp 3, 2009 21:35

No, ja jsem to myslel prave na trek. Mezi 2 - 3 tisice v Alpach, obcas vybehnout na nejaky vrchol. Tam bys v lete v Alpach kopal zahrab tak leda krumpacem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Stany