Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv úno 4, 2016 3:15

Prvý model hotový! Nakoniec počas prípravy došlo k zmenám. Pôvodne navrhovaný "celochrbtový" prut, som skrátil na polovičku a využil to na napnutie krycieho flapu strešného vetráku (potom so zistil, že to má napríklad The North Face na jednom staršom modely). Je tam ešte čo to meniť a vylepšiť.

Farby som urobil tak, aby pri rozbalení mi hneď ukázalo, kde je predná časť.

...

Zadnú časť s vetracím flapom však musím viac skolmiť, nejak to deformuje. To sa musí prerobiť.

...

Vetráky klasika, s vnútorným ovládaním. Ten strešný je viac zahĺbený pod krycí flap, aby mi tam pri bočnom daždi nenapršalo. Zvnútra si ho ešte pre istotu môžem uzavrieť. Akurát mi z toho asi vznikne fajný "naberač" vetra. No, musím to vyskúšať v reále. V predsienke na vnútornej stene úchytky na vyvetranie ponožiek :) . Veľkosť predsienky si môžem meniť, niečo na spôsob Tarptentu, ale nemám až tak vymakaný aretačný systém na tom priečnom popruhu. Ale funguje, no.
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:37, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod wawrik » čtv úno 4, 2016 8:36

Tak to je paráda :prayer: Nejaké technické údaje nenapíšeš? Rozmery, hmotnosť, materiály... Aj by ma zaujímal rozdiel reálnych údajov oproti vypočítaným.

Myslím, že ten skrátený prút je do vetra trochu nešťastné riešenie, ale to len mudrujem, v živote som taký stan nevidel :smt023 Možno bude mať trochu vlastnosti stanov s dlhým chrbtovým prútom typu MSR Nook a keď sa postaví tyčou proti vetru, bude nadpriemerný. Btw, ktorý North Face to tak mal?

Ako píšeš o „skolmení“ zadnej časti, myslíš tropiko alebo aj tyč? Prút je podľa mňa OK a zväčšením uhla zhoršíš vlastnosti vo vetre. Inak celkovo mi to príde v poriadku a keby si poriadne ukotvil/napol rohy tropika, nedeformovalo by sa to. Skúšal si to napnúť? Podobne sa deformuje aj môj Moment, keď rohy pri zemi nedopnem.
IMG_0377.jpg

Farebné kódovanie je tiež šikovné.

Fotky detailov by neboli? Napríklad napínanie zadného konca (zdá sa mi, že sa nedajú dotiahnuť boky stanu?), očká, prípadne detail šitia nejakého zložitejšieho miesta. Mimochodom, kto ti to šil? Alebo nebodaj sám?

Mohli by sme dať nejaký spoločný víkendový trek, toto by som chcel vidieť v reáli. Ešte raz klobúk dole.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Trnky » čtv úno 4, 2016 18:34

to Stani: vyzera super, obdivujem tvoje odhodlanie a hlavne snahu a pracu, ktoru si si s tym dal =D>
Trnky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob zář 20, 2014 19:31

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv úno 4, 2016 21:59

Trnky, díky.

wawrik píše:Tak to je paráda :prayer: Nejaké technické údaje nenapíšeš? Rozmery, hmotnosť, materiály... Aj by ma zaujímal rozdiel reálnych údajov oproti vypočítaným.

Ideálny cieľ bol pod 1.6kg. Bohužial použitý bol Polyester Ripstop a nie Nylon. Takisto podlaha nebude Nylon taffeta, ale opäť Polyester, ale je taký jemnejší a ľahší...neviem teraz ešte presne čo to je, ale nylon je ešte taký hebkejší. Vnútorný stan je už nylon a hustá sieťovina. Vypočítané rozmery vs realita je +/-od 2 do 3cm, ale v zadnom vetráku im uletelo až na rozdiel 7cm.

skrátenie celochrbtového prutu = cca -100g
komplet = tropiko, vnútorný stan, tyčky, kolíky, footprint v predsieni = 1.93kg...takže rozdiel oproti zámeru = + cca 300g.


wawrik píše:Myslím, že ten skrátený prút je do vetra trochu nešťastné riešenie, ale to len mudrujem, v živote som taký stan nevidel :smt023 Možno bude mať trochu vlastnosti stanov s dlhým chrbtovým prútom typu MSR Nook a keď sa postaví tyčou proti vetru, bude nadpriemerný. Btw, ktorý North Face to tak mal?

Spomínal si to nastavovanie stanu podľa vetra, ale ja som pôvodne chcel stan, kde mi to bude jedno. No tá hmotnosť by mi v prípade samostojacieho + lacnejší Polyester vyskočila vyššie nad 2kg a to už nechcem....aj tu použitím Polyesteru je hmotnosť blízko 2kg.
Ide o The North Face Solo a myslím že aj jeden model od Marmot. Inak Eureka už začiatkom 50. rokov riešila vypnutie vetráku upnutím na prut.

wawrik píše:Ako píšeš o „skolmení“ zadnej časti, myslíš tropiko alebo aj tyč? Prút je podľa mňa OK a zväčšením uhla zhoršíš vlastnosti vo vetre. Inak celkovo mi to príde v poriadku a keby si poriadne ukotvil/napol rohy tropika, nedeformovalo by sa to. Skúšal si to napnúť? Podobne sa deformuje aj môj Moment, keď rohy pri zemi nedopnem.

Napnutie na prepravkách nebolo ideálne, to uvidím až v reále. Podľa mňa, je trochu zlý strih a ten ťahá prut dole. Vyriešiť sa to dá predĺžením upínacieho háčika. Zadné vetranie ušili zle, pôvodne malo byť inak, je tam jeden popruh navyše a ten to tiež ťahá k zemi, čím sa uvoľnujú boky. Pri teste jeden z nich urežem a uvidím, čo to urobí. Aký je predok, taký mal byť aj zad, všetko rozmery aj strih. Neviem, prečo mi to tak ušili.

wawrik píše:Farebné kódovanie je tiež šikovné.

Dík, u Vaude lizzrad, Terra Nova a spol, by som to pri stavbe vo vetre nevedel hneď. Tak ma napadlo orientáciu vyriešiť farbou. Pôvodne aj tyčky aj kotviace pútka mali byť farebne odlíšené.


wawrik píše:Fotky detailov by neboli? Napríklad napínanie zadného konca (zdá sa mi, že sa nedajú dotiahnuť boky stanu?), očká, prípadne detail šitia nejakého zložitejšieho miesta. Mimochodom, kto ti to šil? Alebo nebodaj sám?

Jj detaily tu dám. No no, nedajú sa už viac dotiahnuť. Návrh je môj vlastný, rozkreslenie tvaru a doplnkov, modely a potom už v mierke 1:1 rozmery a strihy som tiež robil sám. Nešil som to, nemám na to stroj ani priestor. Niečo sa ušilo tu na Slovensku(prvý model z obyč šuštiačky), ale komplet prvý prototyp v Číne. Domáce šičky sú šikovné ale nafrflali sa...načo tam toto, joj len vymýšľate, tu to tak našijem a bude ](*,) . Pritom im to človek vysvetľuje a vie, že sa to dá ušiť + chce za prácu aj riadne zaplatiť. Asi som natrafil na nesprávnych. Aj som rozmýšľal, či by som na výrobu vzorky neoslovil Pinguina, Jurka....no, nakoniec to šlo cez inú firmu.

wawrik píše:Mohli by sme dať nejaký spoločný víkendový trek, toto by som chcel vidieť v reáli. Ešte raz klobúk dole.

A ja ešte raz ďakujem :) . Určite by som bol rád za stretnutie, lebo máš toho pochodené dosť a človek sa aj od teba čo to naučí. Veľmi ma zaujíma Tarptent. Aj na tie OF stretká by som vyrazil ale skončí to stále na tom, že sa mi lepšie chodí samému. :)

Ohó, toto je prvý najdlhší post aký som tu napísal.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv úno 4, 2016 23:38

...
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:38, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » pát úno 5, 2016 0:01

Pôvodne som ani nechcel nastavovanie šírky predsienky, ale pri riešení upevnenia vnútorného stanu som to nakoniec urobil takto. Nastavovanie funguje, spona pevne preklzuje po poruhu, ale chce to cvik :)

...

Háčik na vchode + očko na premenu vchodu na striešku pomocou trek palice.

...

Zadná strana mala byť kolmejšia. Jeden z tých kotviacich popruhov by som zrušil, mal tam byť len ten dolný. Ale zase ten horný lepšie napína flap vetráku.

...

Najťažšie miesto? Asi celok, lebo všetko na seba nadväzuje, takže ak som niečo zmenil, nakoniec sa rozmerovo všetko poposúvalo a bolo to niekedy na nervy. Potom sa už "len" vyplňovalo vnútro. Sami vidíte, že dosť doplnkov nie je žiadnou novinkou. Ale popri tom človeka napadnú ďalšie návrhy na tvar stanu. :)
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:36, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod booze » pát úno 5, 2016 13:46

Stani pekny stan ses sikovny. :smt023
Stani píše:Spomínal si to nastavovanie stanu podľa vetra, ale ja som pôvodne chcel stan, kde mi to bude jedno.

To budes muset stejne resit. Nebo jak mas vyresene uzavreni vetraciho okna zvenku?

Stani píše: Jeden z tých kotviacich popruhov by som zrušil, mal tam byť len ten dolný. Ale zase ten horný lepšie napína flap vetráku.

Presne, spis bych to resil otocenim ocka na kolik, ke strane bliz stanu.

Ten zip na vnitrnim vetracim okne je dost robustni.
Budes delat nejakou vetsi zakazku?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » pát úno 5, 2016 17:59

Díky booze.

Stani píše:Spomínal si to nastavovanie stanu podľa vetra, ale ja som pôvodne chcel stan, kde mi to bude jedno.

booze píše: To budes muset stejne resit. Nebo jak mas vyresene uzavreni vetraciho okna zvenku?


Tu v tomto prípade sa vetracie okno nebude uzatvárať. Vetranie sa reguluje a uzatvára len zvnútra stanu. To, že mi to bude jedno, som myslel ešte na prvý návrh s tým prutom po celej dĺžke stanu, samostojací typ - viď napr. model Mountain Hardwear Bunker. Pri redukcii celkovej dĺžky konštrukcie, kde mi to pri pôvodnom zohľadnení strihu dolných vetrákov vychádzalo cez 3.15m = aj navýšenie hmotnosti, som návrh pomenil do podoby ako je ušitá je vzorka.

Mal som rozpracovaných viac variantov aj s uzatváraním z vonku. Dúfam, že to je na škici vidieť.

Jedna varianta - vetrák by bol upnutý na napínací popruh s preklzovacou sponou a ja by som len po ňom vetrák nadvihol, alebo sklopil, ale napínnutie tropika by ostalo.
...

Druhá varianta - urobiť vetrák aj oproti a nechať vietor aby cez ten tunel prefičal, ale aby nenabiehal do uzatvoreného priestoru.
...


Stani píše: Jeden z tých kotviacich popruhov by som zrušil, mal tam byť len ten dolný. Ale zase ten horný lepšie napína flap vetráku.

booze píše:Presne, spis bych to resil otocenim ocka na kolik, ke strane bliz stanu.

Môže byť. Ustrihnem, uvidím. V podstate je to aj dobré, vždy je lepšie ubrať ako potom sám došívať.

booze píše:Ten zip na vnitrnim vetracim okne je dost robustni.
Budes delat nejakou vetsi zakazku?

Zip je 7mm. Šírka pásky je 3cm, kvôli dvojradovému šitiu. Ale tým, že ho našili páskou dopredu, tak pôsobí mohutne. Tak to malo byť.
....
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:39, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod booze » pát úno 5, 2016 18:43

Ve velkem vetru bude ve stanu pruvan. Plus dalsi problem ze na navetrne strane bude vetraci okno fungovat jako plachta na lodi a bez dodatecneho prikotveni asi svy nevydrzi.
https://www.youtube.com/watch?v=3eFAyKMz314
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » pát úno 5, 2016 19:25

Dík za video. Uvidím, no. Všetky vetráky sa však budú dať zvnútra zatvoriť, nie je tam len sieťovina, ale aj krycia látka. To by mohlo trochu viac eliminovať prievan, či nie? Švy - uvidím, čo vydržia. Dal som všade dvojradové šitie...pravda, ten horný vetrák má väčšiu plochu.

Hore píšem, že viem o tomto probléme, ak sa do toho zaprie vietor. The North Face to používa/používal na dvoch modeloch, predvčerom som našiel ďalší s podobným riešením - Vango Ultralite 100, takže podobných riešení bude viac ako som si naivne myslel :( . Mne sa pozdáva to riešenie zdvihu a spustenia vetráka ako mám na škici. Ja si to tam, ak test dopadne zle-nedobre, prešijem a vyskúšam.

Vango (Force10) Ultralite Vapour
Vango Ultralite.JPG
Vango Ultralite.JPG (23.9 KiB) Zobrazeno 17512 krát


Tvoj návrh dotatočného ukotvenia vetráku je aj tak najjednoduchší a to ide.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod wawrik » pon úno 8, 2016 10:00

Dík za detaily. Vidno, že si premýšľal a cizeloval :-)

Myslím, že tvoja konštrukcia sa od stanov s krátkou pozdĺžnou tyčou typu Vango UL dosť odlišuje, a smerom k dobrému. Jediné slabé miesto je - ako píšeš - veľký horný otvor. Ale slabým je len pri vetre z jediného smeru. Na rozdiel od stanov typu MSR Nook, ktoré majú slabé miesta dve - obe bočné strany, pričom im zle robí širší rozsah uhlov.

Môj dojem je, že by si mal ísť cestou zmenšovania profilu horného vetracieho otvoru, ale to obnáša pomerne veľké zásahy do strihu. Zatváranie podľa skice 1 je podľa mňa nerealizovateľné (resp. nefunkčné) z niekoľkých dôvodov.
  • Tropiko k hornej tyči nepritiahneš, je ďaleko. A tyč k tropiku nepritiahneš kvôli odporu ohybu.
  • Otvor je príliš veľký, takže aj keby si ho zatvoril, bočné steny otvoru budú vo vetre pľandať a generovať hluk, pri ktorom sa nevyspíš. Na Scarpe mám (na rovnakom mieste ako ty) oveľa menšie otvory, ale aj tak majú okraje vystužené, aby boli aj v zatvorenom stave stále napnuté. Tie pásiky pár centi od okraja sú suché zipsy, ktorými sa vetranie zatvára.
    sc2-7[1].jpg

Inak, pôvodne som mal dojem, že to robíš iba pre seba, ale z pár poznámok to vyzerá, že rozmýšľaš aj nad komerčným návrhom. Držím palce, konštrukcia je to naozaj zaujímavá a pomerne špecifická. Okrem toho North Face Solo, čo je skôr bivy bag ako stan, som nič podobné nenašiel. A to som sa snažil. Povojnová Eureka (Drawtite) a stany z nej odvodené (typu MSR Nook) je presalen iná konštrukcia.

Škoda ťažkých materiálov, dve kilá sú na jednomiestny stan priveľa. Takýto premyslený stan by si zaslúžil váhu tak 1,2-1,3 kg. Napríklad zipsy vetracích otvorov by sa dali bez straty funkčnosti nahradiť ľahšími a výrobne jednoduchšími suchými zipsami.

A na ten spoločný trek sa stále hlásim :-D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » úte úno 9, 2016 16:44

Dík wawrik, napísal som ti do SZ :)

Tá hmotnosť ma štve, lebo to mali ušiť z nylonu a nie Polyesteru. To je veľký rozdiel a hmotnosť by som určite dal pod 1.4-1.5kg. Veď len Jurek AT, čo ho mám, má tropiko + podlahu z Polyesteru, na dĺžku dokonca o 10cm menšiu a výšku 5cm nižšiu - komplet má presne 2.06kg a pritom nemá prakticky žiadnu predsienku.

Zložiť vetrák by sa dal zasunutím strán pod seba a poistíť to sucháčom. Ale napadla ma ešte jedna možnosť, len si ju ešte musím premyslieť...akurát to pnutie tyč a tropiko ako píšeš bude v tomto mieste problematické. Ja som vychdádzal z tvojho Tarptentu...ale tam určo nebude také pnutie.

...


Zipsy - dala by sa dať tenšia páska, aby dvojradové šitie nemalo 0.7cm odstup. Ale od toho je vzorka, že sa teraz bude špekulovať, čo ako zmeniť a kde zraziť hmotnosť.

Ešte k zipsom - v tom návrhu mala byť ešte jedna variabilná vec - odopínateľný vnútorný stan od podlahy, nielen že sa dá celý stan odopnúť od tropika. Ak náhodou zničím podlahu, nemusím meniť celé vnútro, len ho od odzipsujem a dozipsujem potom novú podlahu. Chcem priedušnejšiu letnú verziu vnútorného stanu? Odzipsujem si zimnú a na podlahu nazipsujem letnú. Celoobvodý zips = problém zadrhnutia, zvýši hmotnosť.
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:39, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod booze » úte úno 9, 2016 20:30

Sil jsem si tarptent podle navodu na jejich strankach a zipy jsem nahradil suchacem. Byla to blbost a dobre to nefungovalo. Takze vnitri vetraci okenko urcite se zipem
Vnejsi otvor na odvetrani, bych udelal vyztuzenim kusu latky, ktery by se schoval v pripade uzavreni dovnitr a zajistil se suchacem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod wawrik » úte úno 9, 2016 21:01

U mojich Tarptentov sú všetky vetracie otvory vybavené suchými zipsami. A to aj vonkajšie - koncové trojuholníky tropika u Momentu držia len (tuším dvoma) párcentimetrovými sucháčmi. Ani vo víchrici nerobili problém.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » úte úno 9, 2016 23:32

Verím, máš to vyskúšané. Videl som tie suché zipsy na užívateľských videách Tarptentu, no mne to vtedy prišlo dosť také "hebké a priedušné" na celkové vnútorné uzavretie vetrania. Tie krátke vnútorné zipsy nemôžu zase až tak navýšiť hmotnosť.

Tu ešte detail otvoreného horného vetráku. Otvor je stále chránený sieťovinou, aby mi tam aj pri plne otvorenom vetraní nič nanalietalo.
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:39, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod booze » stř úno 10, 2016 9:50

Pokud by se tento zip (nahore na obrazku) nahradil suchacem tak by te to stvalo, ten suchac se zapleta do sitoviny a spatne se s nim manipuluje ve volnem prostoru. Neda se rovnomerne zavrit. Male suchace, kde nejsou velke plochy, jsou OK. Ja jsem udelal na mem diy tarptentu cely vchod na sucac a je to na prd
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » pát úno 12, 2016 1:52

Vidím to tak, že sa obrátim priamo na Hilleberg. Pretože Petra Hilleberg pred vyše mesiacom prevzala po otcovi vedenie firmy, a ak je ešte slobodná....hmmm :D

Petra Hilleberg.JPG
Petra Hilleberg.JPG (15.42 KiB) Zobrazeno 17281 krát

bizjournals.com
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod booze » pát úno 12, 2016 13:03

Budes nam davat lepsi ceny? :)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » stř úno 17, 2016 18:44

Prvé rande s kytkou, druhé s hviezdami a šumom fjordu a až pri treťom by som teda spomenul tie ceny :D
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Michal82 » ned dub 3, 2016 16:50

Hele řeknu Petře, že už mám jejich druhý stan a s tebou ať nerandí, že chceš získat informace a konkurovat ;)

No ted vážně - klobouk dolů, před tím stanem co sis udělal, muselo to dát fůru práce a asi ještě dá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » ned dub 3, 2016 23:23

Vďaka Michal :) Človek by neveril, koľko problémov sa nabalí ak sa chce držať pôvodného zámeru. Väčšinou dôjdem k poznaniu typu: "Aha, tak preto tá XY značka to tak urobila" :D.

Nedávno krásne fúkalo, ale nepodarilo sa mi ho k spokojnosti otestovať. Tunelové typy, kde všetko závisí na vypnutí, má stále nejak nelákajú. Párkrát nápor vetra a už mi to v prednej časti povoľovalo a deformovalo.

...


Preto som tam dorobil napínací prut.

...
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:40, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » ned dub 3, 2016 23:31

Trebalo vyriešiť spoj v mieste vypnutia horného vetráka, tak aby sa zachovalo to dobré vypnutie a zároveň napojiť vypínací prut. Problém, čo s tou napínacou gumičkou v prutoch, ktorá končí takou koncovkou, tá mi teraz prekážala. Riešenie - dierka do prutu a vyviesť gumičkou ešte pred koncom prutu. Tak mi vznikne flek na nasunutie do napínacieho oka + napojenie prutov. Dierka nespôsobila oslabenie materiálu, lebo najväčšií tlak v prehnutí je na vrchole stanu. Ale treba to poriadne vyskúšať.

...
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:42, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » ned dub 3, 2016 23:36

Funguje. Krásne to vypne a prut sa nedeformuje ani pod tlakom. Horný vetrák vzduch pekne "nasáva". Zopkaujem, že otvorenie, alebo uzavretie si ovládam zvnútra stanu.

Prosím vás, môže byť takto tá gumička mimo prutu vonku? Je nasmerovaná dole, ale i tak, dážď, teplo...nie je ten uzol tak krytý, ako keď je celá schovaná v prute.

...


Videl som exoskelety, kde v tom hub spojení je gumička takisto vonku viď napr. Sierra Design Mojo, tak snáď to nemôže vadiť. Alebo?

...
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:35, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod wawrik » pon dub 4, 2016 8:23

Stani píše:Tunelové typy, kde všetko závisí na vypnutí, má stále nejak nelákajú. Párkrát nápor vetra a už mi to v prednej časti povoľovalo a deformovalo.
Nechápem, ako to myslíš. Tvoj stan je predsa v základe stále tunel, či už s pozdĺžnym prútom alebo bez neho. Deformácie tropika vo vetre sú plus-mínus stále rovnaké, tie bočné steny sú príliš veľké a príliš menia tvar z jedného konca na druhý, aby ho dokázali udržať. Vietor mení napätie v jednotlivých častiach a po silných poryvoch môže ten tvar trochu zmeniť, aj vďaka tomu, že vlhké/namrznuté silikonizované tropiko povoľuje.
LucianskaMF015.jpg


Gumička vonku stráca rýchlo pružnosť, kvôli namŕzaniu. Ale tak, ako to máš ty, to IMHO problém nie je.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » pon dub 4, 2016 17:04

Tomu rozumiem, wawrik. Ale bez napínacieho prutu by to bortenie bolo ešte výraznejšie, zvlášť vzhľadom k mojej konštrukcii. V opačnom prípade by ten vietor skĺzol po stenách.

Tu je pôvodný návrh po silnom nápore vetra, čísla neviem, ale slušne fučalo. Veľmi sa to prehne dole a odkrýva priestor pod vetracím flapom. To tak nemôže byť.

....

A tu po doplnení napínacieho prutu po cca rovnakom nápore. Dokonca s otvoreným vchodom, takže so stanom to "mávalo" viac. Bortenie je výrazne menšie a to mi šlo. Na ten napínací prut sa potom dá ešte dopnúť tropiko (viď hore) ako to máš ty na Tarptente, keď už nylon tak pracuje.
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:34, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod booze » pon dub 4, 2016 19:31

Gumicku nemusis davat ven, staci ji zasunout s uzlikem dovnitr.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod booze » pon dub 4, 2016 19:43

resil bych to asi takto.
Dsc04167 - otázka k napínacej gumičke00.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod wawrik » pon dub 4, 2016 20:04

Stani píše:Ale bez napínacieho prutu by to bortenie bolo ešte výraznejšie, zvlášť vzhľadom k mojej konštrukcii. V opačnom prípade by ten vietor skĺzol po stenách
Jo, ale to si postavil k vetru tou (už spomínanou) jedinou slabou stranou, a vznikol ti pomerne nezaujímavý a ťažký variant jednoprútového tunela. V podstate Moment.

Mimochodom, spal si v ňom pri tom vetre? Pri tejto konštrukcii si previsy vnútorného a vonkajšieho stanu žijú vlastným životom, navzájom dosť nezávislým. Takže aj keď je tropiko utiahnuté a krásne napnuté, vnútorný stan môže mať veľké previsy (alebo naopak).

Ja by som to proste postavil chrbtom k vetru. O 180 stupňov sa počas noci otáča vietor málokedy, aj vetranie bude o dosť účinnejšie. A tých 120-130 stupňov bude v pohode.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » úte dub 5, 2016 0:11

booze píše:Gumicku nemusis davat ven, staci ji zasunout s uzlikem dovnitr.

Neviem, či dobre rozumiem, ale ako to myslíš? nejde o to klasické ukončenie prutu koncovkou a uzlíkom, ktorý sa vsunie dnu? Lebo toto mi problém neriešilo.

booze píše:resil bych to asi takto.

Tento návrh som si už vyskúšal a obávam sa, že duplom sa z toho stáva Tarptent. Dva napínaky na tropiko sú už zbytočné, stačí jeden a ani tak to nie je dobre vypnuteľné. Zistil som nakoniec, že prut netreba predlžovať až po zem, ale stačí aby ostal na špici. Neskĺzava pod ním ako je to vidieť u Tarptentu. Pekne sa zapre do toho krátkeho prutu čo je pod ním (skrytý v prednom vetráku). Výkyv a kmit pri vetre je minimálny.


Wawrik - to sa všetko, ešte očistí, vychytá, čo je zbytočné a dalo by sa to poriešiť inak, je to proste vývoj. Práve tu človek zistí, kto čo vychytal, lebo tak či tak sa dostaneš do rovnakého bodu problému. Nie je ešte riadne otestovaný, nespal som v ňom.

Tu je záber lomcovania vnútorného stanu (nohy) pri vetre. Dodatočný napínací prut vypína aj vnútorný stan, ktorý je v špici spojený s tropikom doťahovacím popruhom.

....

Chlapi, díky za vaše podnety a pripomienky, pomáha mi to.
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:31, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » úte dub 5, 2016 0:18

.
Naposledy upravil Stani dne úte čer 28, 2016 0:42, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

PředchozíDalší

Zpět na Stany