Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Miuan » stř čer 13, 2018 23:05

klvb - podrobne jsem to nezkoumal, ale vypada to jako jednoplastak, a jeste ke vsemu je to asi to samy co jsem videl na nejakem cinskem prodejnim serveru za par svestek. Cina by asi nevadila, ale pokud je skutecne jednoplastovy tak durazne doporucuji nebrat, jinak se probudis mokry z kondenzace sveho vlastniho dechu, a vazne to neni malo vody, pokud bys mel dojem ze to je prd tak neni. A tento stan od pohledu nevypada jako neco co by melo nejak sikovne poresenou ventilaci.

mike - v tomhle asi bude problem (krome klasicke lenosti), ze kazdy diskuzni server to ma jinak, nekde chteji na kazdy dotaz zalozit vlastni vlakno, nekde, jako zrovna tady, chteji mit vse v jednom odpovidajicim tematu.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod mike » čtv čer 14, 2018 0:24

Jasne, proto uz jsem parkrat psal, ze zakladni doporuceni pro podobna fora je nejdriv nejakou dobu sledovat, snazit se pochytit mistni zvyklosti a az pak se zapojit. Chapu, ze ne vzdycky je to mozne, kdyz clovek potrebuje neco rychle zjistit, ale casto je v podobnych pripadech videt, ze nebyla ani trocha snahy. Coz nerikam, ze je zrovna tenhle pripad, spis obecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod klvb » čtv čer 14, 2018 15:10

Miuan píše:klvb - podrobne jsem to nezkoumal, ale vypada to jako jednoplastak, a jeste ke vsemu je to asi to samy co jsem videl na nejakem cinskem prodejnim serveru za par svestek. Cina by asi nevadila, ale pokud je skutecne jednoplastovy tak durazne doporucuji nebrat, jinak se probudis mokry z kondenzace sveho vlastniho dechu, a vazne to neni malo vody, pokud bys mel dojem ze to je prd tak neni. A tento stan od pohledu nevypada jako neco co by melo nejak sikovne poresenou ventilaci.

Díky za odpověď. Ta kondenzace bude asi u všech jednoplášťových stanů? Mohl byste mi doporučit nějaký vhodnější? Hledám spíše nějaký lehký stan, na dlouhé treky, ne do extrémních podmínek. Proto je pro mě opravdu prioritní váha.
Naposledy upravil mike dne čtv čer 14, 2018 15:45, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena kompletni citace
klvb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned čer 21, 2015 16:13

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv čer 14, 2018 15:41

Hm, napísal som príspevok, a vôbec sa neobjavil. Tak ešte raz:

Klvb - Trimm je okopírovný model od Big Sky (Wisp), často ho vidieť aj v ponuke ázijských značiek, ktorí ponúkajú model bez licencie. Proste okopčia a fiknú nízku sumu, aký skvelý biznis.

Je to jednoplášťový model a takéto si vyberajú už skúsení borci, ktorí vedia o +/- z vlastnej skúsenosti, nie len z netu. Ty píšeš, že si v tých špecifikáciách laik, tak by som radšej vyberal dvojplášťový typ a najlepšie na začiatok samonosný. Predsa len bude ukotvenie v neznámom (?) teréne jednoduchšie aj vzhľadom k očakávanému počasiu.

Trimm píše len jednu hmotnosť = 850g, ale to určite bude bez hmotnosti kolíkov, bez footprintu, takže tak či tak, budeš mať hmotnosť nad 1.1kg. A to sa už blížime k ľahkým dvojplášťovým a samonosným modelom, ale cena bude minimálne 2x -3x oproti Trimmu.

Ešte napíš, či tá cena nebude pre teba limitujúca.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod klvb » čtv čer 14, 2018 15:50

cena, to je právě další věc..moje představa je tak do 3.000kč, nečekám za to nic perfektního, ale spíš nějaký stan co nejlepší v té ceně.
klvb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned čer 21, 2015 16:13

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod mitau » čtv čer 14, 2018 15:53

Pokud je dulezita cena a nizka vaha, tak se muzes kouknout po Cinanech na Aliexpresu - konkretne pro jednoho Naturehike Cloud Up 1 je dvouplastovy, v podstate samonosny a ma rozumnou hmotnost. (nekde je tu vlakno o Naturehike stanech)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv čer 14, 2018 15:56

Aha, tak na osvedčené UL pod 1kg zabudni. Všetky modely, čo tak poznám, či už MSR, Jurek s Uli, Nemo, BigAgnes a ďalší, tak to všetko je nad 4000Kč.

V tejto kategórii sa nízka cena vs. nízka hmotnosť dosť bije. Takže použitý z druhej ruky, alebo nejaký v akcii na výstave. Bol si sa pozrieť v Prahe v Letňanoch?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod mitau » čtv čer 14, 2018 16:13

Jeste doplnim k tomu Trimmu - podle popisu je hmotnost bez trekove hulky, kterou potrebujes na postaveni, takze pokud hole nepouzivas sam od sebe, tak tim hmotnost i cena automaticky rostou. U znacky jako Trimm bych se vubec nedivil, kdyby to byl jen ten cinsky 3F vyrobeny na zakazku pro ne s firemnim potiskem.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod klvb » čtv čer 14, 2018 16:16

nene Prahu mám 300km daleko:)

Ten z Aliexpressu vypadá celkem zajímavě. Je pravda, že k tomu Trimmu bych musel dokoupit trekové hůlky, které nepoužívám..dík za tip.
klvb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned čer 21, 2015 16:13

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Miuan » čtv čer 14, 2018 16:58

Nebo ten jednomistny stan z Decathlonu co se tu na nej nedavno objevil odkaz. Je levny, coz je tva podminka, samonosny, a docela lehky. A jeste ke vsemu je z polyesteru coz ja beru jako asi nejlepsi material na stany, a sbaleny je to suprove maly balicek.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod fps » čtv čer 14, 2018 17:38

klvb píše:cena, to je právě další věc..moje představa je tak do 3.000kč, nečekám za to nic perfektního, ale spíš nějaký stan co nejlepší v té ceně.

za tuhle cenu kvalitní UL stan neseženeš, za takovéto peníze počítej s tím, že nebude mít moc velkou životnost
klvb píše:Hledám spíše nějaký lehký stan, na dlouhé treky

tak na tohle bych si já připlatil za kvalitní stan, já bych neriskoval to, že bych po týdnu neměl v čem spát

P.S.
taky počítej s tím, že UL stany jsou většinou na menší postavy, max. 180 cm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod klvb » čtv čer 14, 2018 18:14

Miuan píše:Nebo ten jednomistny stan z Decathlonu co se tu na nej nedavno objevil odkaz. Je levny, coz je tva podminka, samonosny, a docela lehky. A jeste ke vsemu je z polyesteru coz ja beru jako asi nejlepsi material na stany, a sbaleny je to suprove maly balicek.


mohl byste mi poslat ten odkaz? Nemůžu to najít..díky
klvb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned čer 21, 2015 16:13

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Miuan » čtv čer 14, 2018 21:37

Vzdyt to maji na strankach. Koukam ted na to video, a ta stavba to by pro me bylo peklo, ja to mam rad rychle, zadny velky mrcaseni se kolem toho.

https://www.decathlon.cz/stan-trek-900- ... 92462.html
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv čer 14, 2018 22:08

Párkrát vyskúšaš a stavba bude rýchla.

Ale, ak dobre vidím, tak vnútorný stan je komplet z Polyesteru? To je už zimná verzia, lebo v lete sa v tom nebude dať dýchať. Strešnej ventilácii by veľmi pomohli sieťované panely vnútorného stanu. 70cm v najširšom mieste? Tak koľko tam bude v oblasti ramien? A 50cm u nôh, uff...

Do kategórie ultralight by som tento stan Forclaz určite nezaradil, aj keď áno, je variabilný. Ultralight v tomto type by som považoval skôr napr. Nemo Hornet - stan + tyčky + kolíky = cca 800g, ak vezmem aj footprint = niečo cez 1kg. Alebo MSR Freelite, atď...

Myslím, že jeden člen fóra tento stan Forclaz má, len si teraz nespomeniem, že kto.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod ripper6 » úte čer 19, 2018 7:43

Je nejaky mensi stan klidne pro 1 osobu, ale bez kotveni? :)
Prikladem, chci postavit neco jako pristresek, nouzove proti desti ale mam misto kde je pisek, neni tam strom, zadna vetev a potrebuju aby to drzelo :D

Tohle se asi vse musi kotvit min kolikem do zeme ze?
Jedinej ten drazsi MSR me napadl (vypada to samonosne), ale ta cena uz moc hezka neni, jestli by nekdo poradil levnejsi reseni?

http://shop.pod7kilo.cz/p/stan-msr-hubb ... na-1280-g/

https://stany.heureka.cz/ferrino-lighte ... e/#section

http://www.nalehko.com/Vango_Banshee200_2014_eshop
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod mitau » úte čer 19, 2018 9:33

Kdyz budes lepe specifikovat, kdy fakt nepujde koliky pouzit, tak tu treba prijde nekdo s rozumnym resenim, jak v takovem terenu stan ukotvit, Pak je otazka, jestli ten stan chces primarne do takoveho terenu nebo jde o to, aby v nejhorsim fungoval i tam. Pokud chces stan drzici bez koliku, tak zapomen na tunely (ty tvoje dalsi dva odkazy krome MSR), naopak jakykoli stan s dvema krizicimi se pruty bude fungovat. Z lacinych moznosti:
1) Naturehike Cloud Up 1 - cinsky stan z Aliexpresu, konstrukce tyci do Y (tj. bude stat bez ukotveni, ale ty zadni rohy nebudou ukotvene), ale luxusni hmotnost a cena
2) Jurek AT 1.5 - uplne klasicky stan s kkrizenim dvou prutu, ale vaha je uz kolem 2kg, mozna by slo u Jurka za priplatek vyjednat usiti vnejsiho plaste z lehciho materialu
3) Husky Sawaj 2 a nebo proste pohledej dalsi lehci stany podobne konstrukce jako Jurek, Husky...
4) existuje spousta stanu s podobnou konstrukci jako MSR Hubba resp. Hubba Hubba, vetsinou budou pro dva, ale mozna i nekdo dalsi pouziva ten design i pro jednomistny stan
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Michal82 » úte čer 19, 2018 21:22

Třeba Soulo ti bude stát bez kolíku.

Pak jde taky o to zda chceš aby stan nějak stál nebo aby byl bez kolíku komplet vypnutý - tedy třeba napnuté předsínky a td.

A když chceš stanovat na písečné pláži můžeš kotvit za pomocí různých kamenů, větví a td nebo se sněhovými/pískovými kolíky.
Na povrchu - beton nebo skála/balvan zas můžeš zatěžkat kameny.

Ale samozřejmně pro tyto situace je samonosná konstrukce vždy lepší - nebo když si chceš jen uvařit či přístřešek na chvilku.

Obrázek

Bez kolíku, bez vnitřního stanu, bez footprintu, bez nějakých vypínacích pomůcek, bez vspínacích provázků, s otevřenými vchody a drží jak židovská víra :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv zář 26, 2019 21:37

...
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:25, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv zář 26, 2019 21:39

...
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:25, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » čtv zář 26, 2019 21:42

...
Naposledy upravil Stani dne pát bře 3, 2023 21:25, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod FilipR » pát zář 27, 2019 9:46

Ahoj Stani, excelentní práce!

Prosím tě, sice trochu od věci, ale co to zde čtu tak se velmi orientuješ v historii stanů.
Nevěděl bys Ty a nebo někdo jiný co to mohlo být za stan?

Jde mně o stan který jsme používali jako mladí patnáctiletí kluci před cca pětadvaceti lety, údajně se jednalo o
horolezecký stan, ale nikdo z naší rodiny nic takového neprovozoval a nikdo už neví kde se tenkrát vzal a ani kde skončil.
Již v té době byl nejspíše dost starý.
Byl to stan ve tvaru A, vchod měl kruhový zatahovací šňůrkou jako kapuce na spacáku.
Měl vnější průvleky z kůže na tyčky které jsme neměli, ve předu na dvě kolem vchodu a vzadu na jednu, možná to bylo určeno na lyžařské hole, vždy jsme používali nějaké pruty například z lísky nebo vrby.
Byl jednoplášťový, barva byla růžová, nebo vybledlá červená, podlážka z nějaké lehké tkaniny se zátěrem, který se již lehce loupal.
Velikost podlahy odhadem 150cm x 200cm.
Stan byl zcela jistě velmi lehký a skladný, protože jsem ho nosíval ve velmi malém batohu i se spacákem.
Zajímá mne to jen z nostalgie, fotku žádnou nemám.
Děkuji.
FilipR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 18, 2018 14:24

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Stani » pát zář 27, 2019 16:42

Filip, zameriavam sa na obdobia prelomu 19. a 20.stor, a potom tak do cca 1980, lebo tam vznikali prakticky všetky prelomové konštrukcie, ktoré v obmenách fungujú dodnes a preto ma obdobie po 1990 až na pár výnimiek, tak nezaujíma.

Prepáč, neviem ti presne odpovedať. Ale ak máš jednovrstvový, kruhový sťahovací vchod + tá nízka hmotnosť, tak to by mohol byť kľudne tzv expedičný model, lebo turistické sa väčšinou robili už na zipsovaný vchod a boli dvojvrstvové, aby sa znížila aj prenášaná hmotnosť rozdelením vnút. stanu od tropika.

Stručne z minulosti - tento systém dvoch tyčí vpredu a jednej resp. dvoch vzadu sa používal pri prvých horských stanov, tzv Whymperov typ (vľavo) a neskôr s kruhovým sťahovacím vchodom Meadov typ(vpravo).

A frame tent - Whymper type and Meade type - vintageexpeditions_wordpress_2com.jpg



Potom to rozvinuli malé americké firmičky, zvlášť bašta v Seattli. Mimochodom práve z tejto konštrukcie vznikol spojovací hub systém = dielec, do ktorého sa nasúvajú tyčky.

Vľavo - model Bombshelter od Rivendellu z r. 1968. Vpravo - model Glacier od Sierra Design, niekedy po r. 1970.

A frame tent - Rivendell Bombshelter cca1968 a Sierra design.jpg



U nás podobný model využívali čs. expedície - napr tu z r. 1971 na Nanga Parbate.

A frame tent - Meade type - čs exp Nanga Parbat 1971 - 1a2.jpg



Pred rokom 1989 a niektorí aj po tomto roku Áčkové typy robili Gemma, Javoz Jablonec, Úpavan Trutnov, Technolen z Lomnice nad Popelkou a ďalší.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod FilipR » sob říj 5, 2019 15:55

Stani děkuji za informace.

Ten stan se nejvíce podobal tomu Meadovu.
Znovu jsem se na to ptal táty a tem mi řek že ten stan byl pravděpodobně dědův a koupil si ho shodou okolností
na cykloturistiku někdy v šedesátých letech.
Možná se ještě někdy najde, ve stodole nebo na půdě.

Ahoj.
FilipR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 18, 2018 14:24

Cestovní stan pro 1 osobu a bagáž

Příspěvekod catman » pon kvě 25, 2020 19:25

Cestuju na motorce a to nejen po ČR, ale i po Alpách či Balkáně, spaní v kempu i v přírodě, počasí i teploty proměnlivé. Slezu z motorky a do stanu si potřebuju vedle sebe dát boty, bundu, helmu, kalhoty, ale i nějakou tašku s pitím a jídlem, zejména pokud je či hrozí deštivo, abych se ráno mohl nakrmit před balením.
Ve stanu se i převleču, sbalím spacák a pak musím ven, ovšem dělat to ve stanu nižším jak 105cm vyžaduje ohýbání a kroucení, práci v leže.

Dosavadní Loap pro 2-3 osoby je ale dost veliký a tahám zbytečnou zátěž i objem, navíc v dešti nebyl nic moc.https://www.sport-mb.cz/outdoor-shop/st ... rodej.html

Kamarád si koupil https://www.decathlon.cz/stan-freshblac ... 57354.html , ale má to chybu - je jen 200cm dlouhý a pro mě je minimum 210, abych nemusel spát skrčený a nenapínal jsem vnitřek.

Asi by mi rozměrově vyhovoval https://www.4camping.cz/p/stan-husky-bizam-2-classic/, ale je docela objemný a tyčky nedám do motokufrů.

Rozměry plochy i váha sbaleného jsou ideální u VANGO –Banshee 200 nebo nižšího Wild Country -Coshee 2 https://www.vodahory.cz/stany/turistick ... gKwhfD_BwE - oba jsou ale docela nízké a tudíž zřejmě nepohodlné pro převlékání, vaření, balení... Nebo se pletu?

Nemáte někdo tip na slušný stan, co by splňoval požadavky na plochu 210 x 120, výška 105, sloupec tropica nejméně 3000mm a pokud možno malé rozměry i váha (tyčky do 42cm by byly super). Cenovka do 3000Kč. Děkuji
catman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon kvě 25, 2020 18:53

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod mike » pon kvě 25, 2020 19:59

Slouceno. Nezakladej prosim zbytecne temata, kdyz uz vhodne existuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod tsunami » úte kvě 26, 2020 8:25

catman: mám Big Agnes Slater SL2+ přesně na to použití co jsi psal (motorka, turistika). Jen ta cena je úplně jinde. Když jsem si dělal průzkum co si pořídit, tak jsem pár stanů popsal u sebe na webu https://www.zdenda.com/2017/04/velky-ma ... o-cloveka/

Akorát teda poslední rok jsem stan nepoužil ani jednou, nosím s sebou plachtu 3x4m od číňanů a spíme pod ní většinou dva. Váží něco přes půl kila, má hodně oček a na spaní venku je naprosto ok. Jen na kempování v kempu to teda moc není (ale "uzavřený stan" z ní jde díky velikosti udělat docela v pohodě).
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Stan pro jednoho - turistika i kolo / bicykel

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 7, 2020 17:40

Zimní turistický dům pro jednoho 8)
https://www.youtube.com/watch?v=x82KFhfbbBU
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Předchozí

Zpět na Stany