Footprint / ochrana pod stan

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Stani » čtv lis 30, 2017 19:05

6 prútov je už teda dosť prehnané.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 30, 2017 19:26

Když myslíš..... ;)
Nehodlám je nosit vždy ale v zimně kdy sou typicky silné větry ano - ostatně to doporučuje sám výrobce a konzultoval jsem to dost dlouho přes možnosti jako rozdvojení vypínacích provazů a přidání kolíků.

Nicméně footprint jsem zavrhl vzhledem k tomu že stojí cca to samé co zaslat vnitřní stan na výměnu podlahy za novou která je z odolnějšího materiálu a nezvedá mi váhu bez užitku.

Člověk při ceně těch stanů a footprintu čeká že by nová podlaha stála balík a ono ejhle 130€ je férová cena pro stan za 1150€
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Stani » čtv lis 30, 2017 19:51

Bežné expedičné stany do tých najhorších zimných podmienok majú maximálne 4 pruty. Takže z tohto pohľadu mi to už príde ako prútová obcesia bez ohľadu, čo píše výrobca. Práve naopak, mal by vyzdvihnúť pevnosť, že to zvládne ja s troma prútmi, nie? :wink: Nerýpem, len mi to príde také divné.

A ak nááhodou by si nejak natrhol podlážku, zalepíš to, alebo ako to máš bez footprintu posichrované?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 30, 2017 20:34

Tak natrzeni v terénu bych samo zalepil - když ti něco ostrého projde přes footprint tak projde většinou i přes podlahu ten footprint řeší spis běžné opotrebeni a rozšíří využití těch predsiněk.

Ty pruty - Tarra, Saivo, Saitaris - 4 prutové kde to zrovna i v instruktážním videu předvádí že se pruty dají zdvojit. Jinak je to samozřejmně i v manuálu ke stanu. Běžné situace to zvládne v pohodě tak jak je stan dodáván nicméně tu ta možnost je.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 30, 2017 21:02

Jinak jde spis o to ze stan bude zesilenej na silný vítr - bude se v tom lip spát tím ze se pruty neprohnou. Dle výrobce na vítr 60 km/h to nemá užitek pokud je stan dobře vypnut. Pro vítr nad 100 km/h je to velmi doporučeno.
Jelikož mám vypozorovano ze bad těch cca 60 se to začíná trepat víc bude to na zimní období dobre jelikož 60-80 je tu často a když jdeš na 2-4 týdny nikdy nevíš jak se změní počasí.
Na léto to tahat nebudu.
Jeden prut 280g takže když si vemu ze sem chtěl nosit footprint který tedy jak se ukázalo nepotrebuju tak to nebude o tolik víc a vyuziju to.
A když budu mít zdvojené tyče mohu klidně vynechat opravnou sadu na tyče která taky něco váží.
Ze základního balení 4kg se vynechanim zbytečnosti a přidáním 3 prutu dostanu na 4,5kg. To už není takový rozdíl :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 30, 2017 21:55

Wawrik - jednoplastovej stan bych chápal jako stan pouze do sněhu - čemu konkrétně by v silném větru mělo vadit to ze uvnitř je vnitřní stan? Naopak na tebe v silném větru tolik nefouka - vítr co projde u podlahy a vetracim otvorem.
Pokud myslíš uzavrenej jednoplast tedy podlaha s tropikem ok tam nefoukne ale zas ti ty steny pěkně budou plácat a pokud budeš chtít větrat kondenzaci tak bude dost foukat dovnitř.
V čem je to dle tebe lepší?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod remy77 » čtv lis 30, 2017 22:21

Neviem preco, ale zase ked vidim tie cisla ako 100 km/h vetry a tentokrat aj spojenie so zimnym obdobim, mam pocit, ze sa to tu zvrhne ... :-k
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod wawrik » pát pro 1, 2017 6:52

Jednoplášťové stany sú podstatne lepšie vypnuté, pretože prúty naťahujú len jedinú stenu. Nedochádza u nich k rozdielnemu poklesu pnutia vonkajšej a vnútornej steny vplyvom rozdielnej teploty a vlhkosti, takže sa po krátkom čase nezačínajú vo vetre trepotať.

A keďže na hrebeňoch fučí neustále a silno, útočné stany sú na 95 % jednoplášťové. Aj horolezci sa chcú aspoň trochu vyspať.

A po prečítaní knihy od Eda Viestursa konečne viem, prečo sa jeden z najobľúbenejších útočných stanov volá MHW EV2 :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod dudy » pát pro 1, 2017 7:41

Michal82 píše:Jinak jde spis o to ze stan bude zesilenej na silný vítr - bude se v tom lip spát tím ze se pruty neprohnou. Dle výrobce na vítr 60 km/h to nemá užitek pokud je stan dobře vypnut. Pro vítr nad 100 km/h je to velmi doporučeno.
Jelikož mám vypozorovano ze bad těch cca 60 se to začíná trepat víc bude to na zimní období dobre jelikož 60-80 je tu často a když jdeš na 2-4 týdny nikdy nevíš jak se změní počasí.



Já myslel, že tam u vás je 60 km/h bezvětří a že běžně stanuješ se Staikou bez přidanejch prutů v orkánu, t.j. při větru 120 km/h +...
Aspoňs to teda psal.
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod grco » pát pro 1, 2017 8:01

@wawrik: preco?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod wawrik » pát pro 1, 2017 8:36

Ten stan? Pomáhal ho navrhovať, tak má jeho iniciály. V knihe spomína, že jeho je tuším 80 % návrhu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » pát pro 1, 2017 8:43

dudy bezne je to v zimne 60-80 těch 120 sem s tím zažil s origo prutama a tam už se to na můj vkus dost deformovalo - stále to ovšem vydrželo a třeba někdo jiný by řekl ze to je v pohodě takovej pruhyb prutu....
wawrik - tady je ale taky napnute jen tropiko - na vnitřní straně na tyči jsou kroužky do kterých se zavesi vnitřní stan a to tropiko je vyple stejně s nim jako bez nej.

Tady sem třeba stan susil bez zakolikovani a bez vypnutí a ten princip konstrukce upevnění tropika aby bylo vypnute je stejný jako u Mountain Hardwear EV - ostatně lze používat jako jednoplastovy.

Obrázek

To co popisuješ tedy slabe vypnutí tropika platí pro stany kde se staví vnitřní stan a přes nej se prehazuje tropiko které se pak jen zajistí a vypíná par provazky.

Já se bavím o pruhybu tropika vlivem pruhybu tyče a tomu se zamezí jen zesílením tyči nebo jejich fixaci mnoha provazy - v praxi asi nereálné - proto to dvojí pólování.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod wawrik » pát pro 1, 2017 9:07

Ja nehovorím o slabom vypnutí tropika. Hovorím o rozdielnom povoľovaní vnútorného stanu voči vonkajšiemu. Je úplne jedno, či sa kvôli vetru trepoce vonkajší alebo vnútorný stan, nevyspíš sa úplne rovnako.

To tvoje „modelové“ vypínanie sólo tropika je v kontexte debaty úplne vedľa. Ani náhodou nie je rovnaké ako EV2. Jednoplášťový stan je kompletne uzavretý priestor, tropiko a podlážka tvorí jeden kus.

Prosím ťa, skús si niekde požičať dobrý útočný stan (jednoplášťový, samozrejme) a jednu noc sa v tých 80 km/h v ňom vyspať. Aby si vedel, o čom sa vlastne rozprávame, lebo odfotiť tropiko dvojplášťového stanu a kasať sa, že je to rovnaké ako u jednoplášťového, je - slušne povedané - úsmevné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Quido » pát pro 1, 2017 9:32

remy77 píše:Neviem preco, ale zase ked vidim tie cisla ako 100 km/h vetry a tentokrat aj spojenie so zimnym obdobim, mam pocit, ze sa to tu zvrhne ... :-k


já už se vyprovokovat nenechám - jen to tu čtu, směju se a držím prsty dál od klávesnice :D :smt083
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod remy77 » pát pro 1, 2017 9:40

@Quido
Ja si este pockam, kedy zacnes mat abstak :lol:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Quido » pát pro 1, 2017 10:04

remy77 píše:@Quido
Ja si este pockam, kedy zacnes mat abstak :lol:


nene, ja se necham hned unest - slibil jsem modum, ze toho necham :wink:
dudy tu udela praci i za mne [-o<
a pak se mi libi, jak wawrik dokaze vecne, asertivne a hlavne trpelive vysvetlovat, jak se veci opravdu maji... to ja bych nedokazal :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » pát pro 1, 2017 11:25

wawrik - když budu spát v jednoplasti v těchto podmínkách budu mít vše mokré od kondenzace - nebo mi bude hezky foukat dovnitř ventilaci a žádný vnitřní stan to nebude tlumit.
Ano je tam spojena podlaha což má jak výhody tak nevýhody - například si v hlubokém sněhu nemůžeš vykopat zahrab a stan použit jen jako střechu.
Ale vypnutí tropika je rozhodne na naprosto stejném principu a rozdílné pnutí vnitřního a vnějšího ano ale s tím nemám problém - problém mám s ohybanim tyči a ty by se ohejbali zrovna tak u jednoplaste pokud by měl cca stejný průměr tyči a stejnou plochu stanu ze.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod grco » pát pro 1, 2017 11:42

wawrik píše:Ten stan? Pomáhal ho navrhovať, tak má jeho iniciály. V knihe spomína, že jeho je tuším 80 % návrhu.


Aha, tie inicialy ma nenapadli :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » pát pro 1, 2017 11:51

wawrik - jinak utočnej jednoplast není přeci o tom ze by byl silnější ale o tom ze je lehčí při zachování stejne odolnosti.
Ovšem pro účely mimo výškových výstupu k ničemu - tak nějak nechápu co to má společného s mim použitím.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » pát pro 1, 2017 12:52

A ten zvuk nejsem tedy nějak přes akustiku ale....

Pokud jednoplast vydá zvuk 50dB
Dvouplast na tropiku 50dB a vnitřní stan 20dB

Jaký bude hlučnější?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod azni » pon bře 5, 2018 23:37

Tak jsem to tu cele procetl a vidim, ze jako nejlepsi mechanicka ochrana pod stan je stale nejlepsi Tyvek - je tak ? :)
azni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 14, 2015 15:27

Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Michal82 » úte bře 6, 2018 7:49

Nejlepší mechanická ochrana je mít pevnou podlahu a nemuset se drbat s něčím dalším.
Pod stan nenosím nic.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod AP13 » čtv úno 4, 2021 21:41

Ahojte. Tiez sa zaoberam touto otazkou, ako ochranit stan / karimatku pred nechcenym prepichnutim a navlhnutim.
Chcem sa vas opytat na Vas nazor na ultralahku podlazku od HIGH TAIL DESIGN. Ich podlazka je vyrobena z materialu Dyneema Composite a zda sa, ze je to neskutocne pevny material s nizkou hmotnostou ale zaroven brutalnou cenou.
Napr. tu ho predavaju
https://www.outdoorline.sk/sk/stanytarp ... cm_x_228cm

Urcite by som isiel do toho no za tu cenu asi nie. Vedeli by ste mi zo svojich skusenosti povedat ci to stoji za to a ci neexistuju alternativy s rovnakou kvalitou a nizsou cenou? Dakujem :)
AP13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 29, 2021 16:53

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod dudy » pát úno 5, 2021 1:33

Footprint jako ochrana proti propíchnutí karimatky je nesmysl.
Základem je vyčistit si místo na spaní.
Udělal jsem si soukromý test, propíchnutelnosti materiálů.
Vzal jsem starou T&R nafukovačku a píchal.
Vzal jsem takovej ten mincíř naruby, na něj namontoval svěrku, do té upnul různé materiály a tlačil...
Závěr je, že pokud je předmět ostrý, typicky trn, nebo fakt ostrá větévka, projde jako máslem Tyvekem, plachtou, dynemou a pak i karimatkou...
U tupějších předmětů je rozdíl minimální a jako nejodolněší proti propíchnutí mi z něj vyšel materiál z kterého je T&r NeoAir...
Takže ano, plachta, Tyvek, Dyneema pravděpodobnost propíchnutí sníží, ale přidaná hodnota je v jednotkách procent...
Nejlíp vyšla stará plátěná celta...

Pro objektivní upřesnění je třeba podoknout, že jsem tlačil seshora, tudíž jsem eliminoval předpětí matreiálu jinak přitlačeného karimatkou...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Etheric » pát úno 5, 2021 7:51

dudy píše:Základem je vyčistit si místo na spaní

Souhlas. S nafukovací karimatkou to chce čistit pečlivě. Ještě bych doplnil, že to chce vybrat místo s měkčím podložím. Když je ostrá větvička /kamínek, trn,... / na měkký zemi, má kam uhnout, může se zamáčknout... Ale když si usteleš na kameni, potenciálně nebezpečný předmět prostě nemá kam uhnout a kam se zatlačit směrem dolů, tak píchneš.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod mike » pát úno 5, 2021 17:24

dudy píše:U tupějších předmětů je rozdíl minimální a jako nejodolněší proti propíchnutí mi z něj vyšel materiál z kterého je T&r NeoAir...

Zajimave. Zkousel jsi i starsi ProLite? Mam obe a material zespoda na ProLite mi na pohled prijde odolnejsi, s tim jsem se bez podlozky nikdy nebal, o NeoAir trochu jo. Je ale mozne, ze zdani klame a u NeoAir byla asi odolnost zasadni pozadavek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Footprint / ochrana pod stan

Příspěvekod Asanoth » ned úno 7, 2021 8:37

dudy píše:Závěr je, že pokud je předmět ostrý, typicky trn, nebo fakt ostrá větévka, projde jako máslem Tyvekem, plachtou, dynemou a pak i karimatkou...


Nevím, který Tyvek jsi zkoušel, ale když jsem dělal podložku z toho lehčího Tyveku pod stan (tj. ne pod karimatku) na Island, tak jsem měl problém propíchnout ho šroubovákem :D . To mě naopak přesvědčilo, že ta ochrana bude dost spolehlivá.
Nicméně, i tak bez stanu spím na evamatce, přesně z tohoto důvodu. :)
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Předchozí

Zpět na Stany