Odvětrávání stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Odvětrávání stanu

Příspěvekod Vojtos » pon čer 27, 2005 8:09

Tak tu sem s jednou připomínkou k výběru stanu. Furt se tu debatuje o vlastnostech, vodním sloupci, servisu atd. Až teď o víkendu sem přišel na jeden docela podstatnej detail o kterej byse člověk měl zajímat a to odvětrávání. Z vlastní zkušenosti: v sobotu bylo parádní teplo až dusno, přes noc se ochladilo a začalo pršet. Mám stan Coleman Boa. Spali sme v něm dva a měl sem otevřeno pouze větrání v zadní části stanu, větrání vepředu na předsínce sem zapoměl vypnout a tak bylo v podstatě zavřené. Výsledek? Ráno zevnitř totálně vysrážená voda na stěnách a to takovym způsobem, že sem až přemejšlel jestli mi nepromok:) Pokud bych otevřel ten přední větrací otvor tak by to snad udychalo. Každopadně doporučuju PŘI VÝBĚRU STANU KOUKAT NA DOSTATEK VĚTRACÍCH OTVORŮ A JEJICH ŘEŠENÍ 8)
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod NAE » pon čer 27, 2005 12:49

No tak pochopitelně, ale v počasí, jaké bylo v sobotu, se stan snad ani uvětrat nedá, ne? Já sobotu proležel v posteli s parádním úžehem ze čtvrtka (není nad letní devětatřicítky a pořádný kurz zvracení) a ač jsem nebyl ničím přikrytý, byl jsem zpocenej celej den. Nevím co na to zkušenější, ale já si takhle představuju tak možná Malajsii...
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod homerr » pon čer 27, 2005 13:05

podobně pěkné počasí na odvětrání stanu je v zimě - stan stojí na sněhu, teplota lehce nad nulou, sníh taje, ale zárověň padá déšt se sněhem a fouká silný vítr, takže sněhové límce jsou ve sněhu.ještě je brzy tma, takže ve stanu jsme od 4 a výsledek??
cca ve 3 mě vzbudily kapky které mi kapaly na hlavu z vnitřního stanu, který byl úplně mokrý...
a samozrejmě byla mokrá i podlážka, protože níh tál i pod náma a ráno jsme leželi o cca 20 čísel níž v prohlubni.
dá se tomuto nějak předejít??
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

zimní vlhkost

Příspěvekod P.K. » pon čer 27, 2005 15:14

Za popsaných podmínek to takhle dopadne vždy! Prostě platí fyzikální z. tj. u vlhkosti rosný bod. Zimní stany proto nemívají zátěrové "tropiko" jen silikonizovanou a prodyšnou tkaninu, ta zas není dobrá do lijavce na léto a pak se vždy vyplatí odhrabat si sníh až na pevnou zem, podklad. Vlhkosti zcela se ale zbavit asi nelze, je to s ní ustaviční boj!
P.K.
 

Příspěvekod pripluv » úte čer 28, 2005 5:37

V zimě do stanu lízt ve žďáráku :roll: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: zimní vlhkost

Příspěvekod Kvjetoslaw » stř čer 29, 2005 12:16

P.K. píše:Za popsaných podmínek to takhle dopadne vždy! Prostě platí fyzikální z. tj. u vlhkosti rosný bod. Zimní stany proto nemívají zátěrové "tropiko" jen silikonizovanou a prodyšnou tkaninu, ta zas není dobrá do lijavce na léto a pak se vždy vyplatí odhrabat si sníh až na pevnou zem, podklad. Vlhkosti zcela se ale zbavit asi nelze, je to s ní ustaviční boj!


Jo, jo, svatá pravda. Ještě jsem nespal ve stanu (pro 1, 2, 3 osoby), kde by člověk ráno nemusel vytřepávat vysráženou vlhkost z vnitřku tropika.
Napadá mě, že snad jedině ve stanu postaveném z klasických kosákových celt jsem nikdy nic podobného nezažil. Ale to je trochu jiná kategorie přístřeší než o jaké se debatuje, ne.
Uživatelský avatar
Kvjetoslaw
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř čer 1, 2005 15:44
Bydliště: doma


Zpět na Stany