Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » sob črc 22, 2017 10:01

Ma nekdo zkusenost se stanem od Exped? Par zminek tu padlo, ale nic konkretniho a ani mi neprislo, ze si nekdo nejaky stan od teto znacky nakonec poridil. Chci si poridit stan pro jednoho na 4-sezonni pouziti. Zaujal me Exped Vela 1 extreme
http://www.exped.com/international/en/p ... terracotta
Libi se mi na nem i ta variabilita. O dest se nebojim, spis si nejsem jisty, jak bude odolny ve vetru. Pokud ho nikdo nevlastni (jakoze asi ne), tak mi bude stacit nejake zkusene oko a jeho odhad, co by mohl byt u tohoto stanu za problem.

Diky
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob črc 22, 2017 12:06

Je to jeden z variantov jednoprútového tunela. Ja mám Tarptent Moment DW so zimným interiérom, čo je asi to najlepšie z jednoprútových tunelov. Konkrétne ten Exped nepoznám, tak len všeobecne:

- Vydrží veľmi veľa vetra, ale už v slabšom vetre nedrží tvar a stráca objem. Nevadí to ničomu, len je to nepohodlné, pokiaľ v stane napríklad varíš alebo sa práve prezliekaš. Jednoducho ti vietor prifúkne bočnú stenu.
- Myslím, že bude dosť stiesnený, hľadiac na ten urezaný pôdorys.
- Chýbal by mi druhý vchod z opačnej strany. Ráno väčšinou fúka z opačnej strany ako večer, aspoň ja teda vchody dosť často mením.
- Je extrémne dlhý, dosť to vadí, pokiaľ musíš urobiť rovinu na stan napríklad v zasneženom svahu. Často sú okolité dvojmiestne stany už postavené, a ja sa ešte stále snažím nejako tie skurvené štyri metre dostať do roviny.
- Vo všetkých ostatných prípadoch je naopak stavba extrémne rýchla, myslím, že sa to bude týkať aj tvojho Expedu.
- Nie som si istý, ako bude vetrať.
- Je tam pár šikovných detailov, napríklad tie oblúkové vzpery vnútorného stanu.
- 1,8 kg na jednomiestny stan s jediným (nosným) prútom je celkom dosť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Grent » sob črc 22, 2017 12:52

Tak po prvej akcii s elixirom ho zatial hodnotim velmi kladne :)
Fakt ho v pohode postavi hocikto na prvy krat aj bez navodu za par minut. Akurat sa nejako neviem strafit aby mi svy pasovali presne na tycky ako v kazdom videu, no na funkcnosti to snad az tolko neberie, vrchna cast sa nijak nedotyka spodnej a bezproblemov cela noc. Mam doma iny 3miestny stan a tam ked sa zle natiahne vrchna cast tak hned sa nalepi na vnutorny stan a je z toho sodoma gomora :shock:
Takze zatial som spokojny ze som priplatil tych par € oproti inym stanom, dufam ze bude sluzit aspon 10 rokov :lol:
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob črc 22, 2017 13:02

Konštrukcia je nesymetrická, tyčky máš farebne kódované. Si si istý, že si dal správne konce do správnych dier? Keď sa netrafíš, niekedy to robí presne to, čo popisuješ.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod booze » sob črc 22, 2017 13:16

Wawrik ma pravdu. Zkousel jsem to naopak a vyrobi to presne problem ktery popisujes.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » sob črc 22, 2017 14:09

wawrik:

vsimnul jsem si, ze vlastnis podobne reseny stan, tak diky za tvuj pohled.

ta vaha 1,8 kg je jiste vcetne te druhe celistve podlazky, ktera ma uziti, kdyz clovek pouzije jen tu vnejsi vrstvu a nebo, kdyz chce mit pokrytou i predsinku, takze pocitam, ze bez ni to bude tak 1,5kg.

ze by mohl byt odolny ve vetru je dobre vedet, ale to borteni sten me trochu desi uz jen kvuli tomu, ze ten prostor vevnitr bude asi i bez toho stisneny, i kdyz... myslim, ze to zkoseni kompenzuje vetsi delka.

druhy vchod mi nechybi. mam jiny stan s druhym vchodem a nikdy jsem ho nevyuzival. vlastne jen na zvraceni:)

vetrani se nebojim, zrovna tohle mi tam prijde promyslene a funkcni

nad tou narocnosti nad vhodnym mistem taky premyslim, hlavne jak by neprilis vhodne misto ten stan zdeformovalo

jeste k tomu vetru: on ten vnejsi plášť ma prakticky jen 2 hlavni ukotvovaci body, ktere to vsechno drzi ve stabilni podobe, tak je mozne, ze uz jen trochu silnejsi vitr to muze vytrhnout. to je to, co me hlavne strasi. musim projit nejake testy.
skoda, ze tato znacka neni nikde tady k videni a k odzkouseni
Naposledy upravil skutrjohny dne sob črc 22, 2017 14:51, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod PaKo » sob črc 22, 2017 14:27

Grent píše:Tak po prvej akcii s elixirom ho zatial hodnotim velmi kladne :)
Fakt ho v pohode postavi hocikto na prvy krat aj bez navodu za par minut. Akurat sa nejako neviem strafit aby mi svy pasovali presne na tycky ako v kazdom videu, no na funkcnosti to snad az tolko neberie, vrchna cast sa nijak nedotyka spodnej a bezproblemov cela noc.

Jak píšou nahoře - úchyty musí sedět (červená + červená a šedá + šedá). Ještě bych dodal, že při připevňování tropika se uchytává ve vrcholech vstupů na příčný prut (podobně jako vnitřní).

Jinak když jsem tu "bečel" tehdá o tom, jak je footprint a vnitřní stan Hubba Hubba NX kluzký vůči sobě, tak jsem naposledy lépe vypnul vnitřní stan a vypadá to, že to zase taková tragédie nebude. Tak abych náhodou někoho tímto neodrazoval :)
PaKo
 

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob črc 22, 2017 14:37

Tie dve hlavné kotvenia sú práveže obrovská výhoda. Často staviam v silnom vetre stan tak, že do neho natlačím prút (to sa dá ľahko), potom chytím jeden koniec a upevním ho. Vietor potom už stan nafúkne do správneho tvaru a ja môžem ísť prikolíkovať druhý koniec. Veľmi ľahké, veľmi blbuvzdorné a veľmi rýchle.

A oproti iným stanom máš výhodu tú, že ti stačí navláčiť kamene na jediné (náveterné) kotvenie. Ľahko nájdem jediné silné miesto na kolík, iní potrebujú 2 až 3. Alebo stačí ten stan náveternou stranou priviazať o strom, pahýľ, skalu atď. To práve dáva oveľa väčšiu voľnosť pri hľadaní miesta, s tým nemám skoro žiadny problém. Jediný problém je ten zasnežený svah, všade inde má navrch.

Šnúry zboku sú vítaná pomôcka, aby stan pod silným vetrom veľmi nemenil tvar, ale hlavné sú tie konce.

Jo, a v mäkkom snehu je dobré pod oba konce hlavného prúta dať nejaké ploche kamene, inak sa zapichujú do zeme. Chvíľu mi trvalo, kým som prišiel na to, prečo mám zrazu stan nalepený na hlave :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Grent » sob črc 22, 2017 15:12

Tak to pojdem skusit este raz, inak proste davam palie podla farby do tej ktorej diery, skor mam pocit ze chyba vznika niekde ked zatahujemuz tie popruhy.
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » sob črc 22, 2017 17:08

wawrik píše:..

dik za rady. pomohlo mi to. necham si to jeste do konce srpna ulezet v hlave, neco si nacist a asi pujdu do toho. chtel jsem trosku jinak konstrukcne reseny stan nez mam a tenhle mi prijde zajimavy a navic se mi libi to bezzipove otvirani vnejsiho plaste.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště


Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » sob črc 22, 2017 17:31

je tam na to nejaka snurka, ale dle videi to jde lepe rucne. jako pokud to takto funguje, ja v tom nevidim nic spatneho, jen prinos. pravdou ale je, ze nekteri to oznacuji jako "neohrabane"
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob črc 22, 2017 17:41

Na Momente sa tak dá regulovať vetranie. Neviem si úplne predstaviť posúvať to po prúte tak vysoko, aby som cez to prešiel - tam asi bude treba prekonávať dosť vysoký odpor. Podľa mňa to musí byť poriadny opruz, najmä v snehu, rukaviciach atď. Navyše si v predsienke nemôžeš oprieť bágel zvnútra o stan, do topánok ti naprší a podobne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » sob črc 22, 2017 18:01

wawrik píše:..

tak zalezi, jak velky otvor je kolem prutu. dle fotek by mel byt dostacujici.
to, ze ti pri desti na chvilku neco zmokne v predsini, to je asi mensi/vetsi (asi jak pro koho) dan, ale zip je vecny problem. ja ma 4 stany a u vsech mam problem se zipem u vnejsiho plaste. tady u tohoto jde alespon castecne ukotvit predsinka, takze minimalne boty by mely zustat v suchu :) otazka je, jestli bych tama pak prolezl. batoh bych mival stejne ve stane. ten prostor tam na to je
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob črc 22, 2017 18:06

No, možno je to naozaj dobrá vychytávka, a len my, konzervy, s tým máme morálny problém :-) Ak ho kúpiš, daj zvodku, ako to v praxi funguje. Pôjdeš s ním aj niekam do snehu?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » sob črc 22, 2017 18:26

jasne, i do snehu. na zimu se prave tesim. zatim ale jen ve vasich slovenskych podminkach. podam pak referat:)
zeptam se ale jeste tak bokem, kdyz uz tu jsem. berete si sebou v zime lopatu? tahate se s tim? doted jsem to resil nejak rucne ci za pomoci sneznic, ale bylo to takove otravne a omezene, tak jestli se to vyplati. stale mam v sobe ducha chlapce, ktery si rad zakope ve snehu :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » pon črc 24, 2017 19:22

já beru lopatu když je víc než jen pár desítek centimetru sněhu, jak je ho víc, tak se bez lopaty dělá špatně místo na stan, a taky to o hodně déle trvá
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » pon črc 24, 2017 20:08

skutrjohny: áno, ak je dosť snehu, lopatu beriem. Vyskúšal som si ju aj ako snehovú kotvu na ukotvenie jednej strany stanu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » pon črc 24, 2017 20:09

wawrik píše:..

jeste k te tve znacce stanu. zaujal me Scarp 1
https://www.tarptent.com/scarp1.html
ten prostor vs vaha je uzasny a moznost vzit stan i ve variante s dalsimi dvema nosnymi tycemi je super. trosku se ale ztracim ve vsech tech moznostech a doplncich. musim si to trochu nacist nebo pomuzes mi to rozklicovat ( https://www.tarptent.com/store/scarp-1 ) ?? prece jen mas stejnou znacku a mozna jsi neco takoveho taky resil ...
jaky mas nazor na tento druh konstrukce s temi rohovymi tycemy? ta vaha mi prijde strasne nizka. nebude to vykoupeno odolnosti materialu? jedine co mi vadi pri prvnim pohledu je vetrani a barva, ale to bych prezil .


fps píše:..

a mas nejakou specialni nebo neco obycejneho z domu?
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » pon črc 24, 2017 20:39

Mám dvojmiestny variant, Scarp 2, aj tie dva krížne prúty. Pohľadaj, popísal som o ňom tu na fóre dosť.

Prežil so mnou neskutočné veci, zasypanie v Alpách (za noc napadlo vyše metra snehu) aj víchrice, najsilnejšia okolo 150 km/h v Nepále, ale to bol postavený za múrikom. Všetko prežil, len v tej víchrici sa vytrhla nášivka, čo je v strede tej veľkej plochy, lebo som to dementne vypol.

Moment je podľa mňa praktickejší, Scarp vďaka viacerým vzperám a kolíkom drží lepšie vo vetre objem. Inak aj na Moment sa dá dokúpiť pozdĺžny prút, ale iba jeden. Mám aj ten, karbónový, ale už ho ani nenosím, nie je nutný.

Neviem úplne presne, čo potrebuješ rozkľúčovať... Mesh je sieťovaný interiér, solid je priedušná látka. Ty asi chceš látkový, to je na zimu. A crossing pole sú tie dva prekrížené prúty navyše.

Dávaj pozor, Tarptent default nezatiera švy. Buď si to urobíš sám, alebo ti to urobia za príplatok okolo 15-20 USD vo fabrike. Dosť odporúčam si priplatiť.

A farby sa neboj, podľa mňa je to do hôr najlepšia farba. Aj tom tu niekde bola debata, aj s fotkami. A tu je v základnom tábore Kančendžongy, od šutrov ho nerozoznáš :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » pon črc 24, 2017 20:47

skutrjohny píše:
fps píše:..

a mas nejakou specialni nebo neco obycejneho z domu?

to se ptáš na lopatu? já mám Pieps Shovel Tour, případně můžeš studovat tady viewtopic.php?f=71&t=6296
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » pon črc 24, 2017 21:34

wawrik píše:..

super, dik. trochu jsem se uz ztracel v tom, co vlastne mas, protoze se mluvilo o obou stanech a myslel jsem, ze mas jen ten Moment. urcite jeste vsechno proctu a projdu.

jinak ja jsem s anglictinou na tom dost bidne, tak proto to "rozkľúčovaní" :)

ten zatier švu je taky ve volbach pri koupi nebo se to musi nejak domlouvat spesl? nevsimnul jsem si tam teto moznosti a nebo to jen spatne chapu.

fps píše:..

diky
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 25, 2017 13:07

Tak jsem si to nejak prosel a Scarp 1 je ve hre. Jsem mu nakloneny na 60%

Exped ma velkou nevyhodu, ze pri vetsim vetru nebo snehove nadilce, bych v nem byl zlisovany jak v igelitove tasce

naopak Scarp ma velke minus v cene, kterou ovlivnuje dovoz, jinak by byla super. takto jsem cca 3 tis. za limitem

Exped ma dale nevyhodu v horsim vetrani

Scarp zase ve vetsim poctu ukotvovacich bodu

Designove se mi libi oba, dokonce uz i barva u Scarpu:)

Wawrik: psal jsi, ze u toho vaseho Scarpu 2 pri zapadani snehem mate strop u obliceje.. to nepomuzou ani ty 2 pridavne tyce? ze stran by takovy problem byt nemel, prijde mi takto dost kolmy. celkove vypada, ze by se nemel bortit
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » úte črc 25, 2017 15:27

Väčší počet kolíkov u Scarpu by som nepovažoval priamo za nevýhodu. Pozri sa, ako má riešený spodok - na každej strane má 5 vzpier. Pri bežnom použití, keď sa človek nezaoberá zosilneným kotvením, je to naopak výhoda. Máš 5 vzpier, ktoré držia 3 kolíky - to je to napätie rozložené oveľa lepšie, a u bežných vetrov do tých 50 km/h sa nejako nemusíš starať, či sa kolíky nevytrhnú. U Momentu musíš riešiť aj nižšie rýchlosti. A hlavne Scarp lepšie drží tvar.

Mimochodom, u ceny Scarpu ešte rátaj s daňou, ktorá sa líši štát od štátu. Jeden z tých stanov som kúpil bez dane, ale už neviem, v ktorom štáte USA to bolo.

Záter švov si musíš dohodnúť cez email. Majú to aj niekde na stránke, ale nechce sa mi to teraz hľadať.

Nepamätám si, kde som písal o tom strope pri tvári, ale tipujem, že niekde v Alpách - a to bolo bez tyčí. A aj tak ostávalo asi 20-30 cm nad tvárou, takže to nevadilo pri spaní, len pri vstávaní.

Edit: Aha, tu je to zatieranie švov. Huh, podraželi.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 25, 2017 16:42

diky diky, uz te asi necham zit :) vim tak nejak vse, co jsem potreboval.
prosel jsem si i jejich stranky a mam predstavu, co a jak pri pripadne objednavce. ale tapal bych, nebyt tebe.
jinak proc ty zatery nedelaji automaticky? co ma za vyhody to tak nechat byt?
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » úte črc 25, 2017 16:58

Je to garážová firma, vonkajšie stany si šijú sami. Takže každý musia rozložiť, ručne zatrieť a nechať uschnúť. Veľa práce, veľa priestoru, drahé.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 25, 2017 17:13

No na to, ze je to garazova firma, maji slusnou nabidku. Jinak ten dvojmistny Moment v nabidce nemaji.. Ne ze bych mel o nej zajem, ale prekvapilo me to, kdyz jsi ho tak chvalil
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » úte črc 25, 2017 17:46

Mne sa páčil, ale to neznamená, že je bez chýb, alebo že nemá nejakú zákernú vlastnosť. Spal som v ňom len jednu noc v nijako náročných podmienkach.

Keď chceš vedieť, prečo už v ponuke nie je, napíš majiteľovi Tarptentu. On je dosť otvorený.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » stř črc 26, 2017 16:07

Ó, Big Sky už predáva v Európe! A dokonca majú stany skladom! Tuším idem predať Scarp a kúpim Chinook, ktorý som chcel pôvodne... Trojprútový exoskelet s rovnakou váhou ako Scarp2.
big-sky-chinook-2p-tent-iso-ss-ar-door-open-bf-door-closed-1024x1024-web_1200x[1].jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » stř črc 26, 2017 17:31

a v cem by mel byt tenhle stan lepsi nez tvuj Scarp ?

jinak ma nekdo zkusenost s nakupem pres NALEHKO.COM ?? pusobi to tam na me duveryhodne a ta jejich marze neni tak hrozna (ale nedokazi odhadnout na kolik vyjdou vsechny ty dane a cla). odpadlo by me stresovani s nakupem v USA a podstatne snadneji by se resila pripadna reklamace
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Stany