Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » pát říj 7, 2016 15:49

Zdendo, prosím, používam citácie normálne, ťažšie sa to potom číta, keď len nasekáš text. Už raz ti to mike opravoval. Dík.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » pát říj 7, 2016 17:21

ZdendoZB@
NZ, Mt 7,6
TURPE ROSAS SUIBUS, SANCTUM DARE TURPE CATELLIS
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2016 19:03

Stani píše:Zdendo, prosím, používam citácie normálne, ťažšie sa to potom číta, keď len nasekáš text. Už raz ti to mike opravoval. Dík.

Jo. Opravil jsem to podruhe, doufam, ze potreti uz nebudu muset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Odolný zimní stan do vichru na pláně pro jednoho a vybav

Příspěvekod fps » sob říj 8, 2016 9:18

ZdendaZB píše:Potřebuji pro jednu osobu, pro sebe 184cm délka, stan, který by odolával vichru na severskýh pláních v zimě. Aby zvládal teploty do -40 a nedocházelo k popraskání materiálu. Určitě dvouplášťový, žádná jednoplášťová konstrukce s membránou, protože v reálu nefunguje. Do stanu potřebuji umístit také nějaké vybavení a protože v něm můžu přečkávat i několik dní za nepříznivých podmínek, tak bych rád, aby měl i potřebnou výšku pro sezení. No a v neposlední řadě i cena. Kdyby to bylo jen trochu možné, tak bych chtěl vejít do 10-15 tisíc.
Předpokládám, že bude potřeba trojprutová konstrukce s trojitým křížením. Jenže v daném segmentu má všechno kolem 3,5-4 kila, je to pro dva, anebo je cena příšerně vysoká, anebo ten materiál vydrží jednu dvě akce a pak se rozpadá. Chtělo by to menší vega extreme ot pinguinu. Stany typu arris se ve větru určitě skácí, protože to nemá pořádné výztuhy. A tunel je nepoužitelný, za prvé je malý a za druhé ho vítr hned shodí. Takže by to mělo být dobře samonosné se sněhovými límci. Na sněhu se kolikrát nedají zakotvit lana.
Plánují akci na 6-8 týdnu, ale občas se dá přespat ve srubu. Hlavní spaní ale bude venku, ve stanu.

tak na tohle bych já koupil MSR Fury nebo MSR Dragontail

ZdendaZB píše:Jenže má příšernou barvu, Potřebuji maskování. Bez něj ani ránu. Mám i zelenou karymatku a zelený spacák :-)

tak to máš smůlu, expediční stany se dělají skoro vždy ve svítících barvách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod suslos » sob říj 8, 2016 9:55

@zdendaZB
Já Ti teda nevím, ale tunel je do větru zrovna dost super... o žádném "skácení" nemůže být řeč. Koukni na videa TADY a TADY

Když jsem šel letos část královského trailu ve Švédsku tak 90% stanů byly tunely - zbytek super stany alá MSR hubba hubba atd. Já měl MHW Ghost UL 2 a nikdy víc... odjel jsem s pocitem, že ten stan je možná tak dobrej když nefouká a neprší (a to stan jaksi moc nepotřebuješ (až na ochranu před hmyzem)).

EDIT:
Co bych přidal ke stanům které napsal fps je MHW Tangent 2 - 2,5kg pro dva do pořádného hnusu :supz: jen ta barva pro Tebe nic moc
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » sob říj 8, 2016 10:20

remy77 píše:Len teoreticky: Neoplati sa ti radsej investovat do lepsieho spacaka ako do stanu? myslim tym perak membranou a hydrofobnym perim ???

mam za to že ve všech dokumentech co jsme kdy vyděl o moderních polárnících, tak používali jedině umělotinu, a to nejenom na spaní, třeba tady v tom který jsem viděl nedávno Polárník

P.S.
je tu dost příspěvku které by si zasloužili přesunout třeba do Spaní v mrazu aby nezapadli v tématu o stanech kde je nikdo nebude hledat
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » sob říj 8, 2016 10:27

suslos píše:Co bych přidal ke stanům které napsal fps je MHW Tangent 2 - 2,5kg pro dva do pořádného hnusu :supz: jen ta barva pro Tebe nic moc

"Perfektní volba pro milovníky krátkých expedic nebo lezce", tohle asi nebude to co hledá
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod suslos » sob říj 8, 2016 10:40

Prosím, neber popisky jako bernou minci, některé jsou fakt velká sranda :D Viděl jsem ten stan naživo a přišel mi opravdu super, proto jsem jej doporučil :-)
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » sob říj 8, 2016 11:04

remy77 píše:ZdendaZB:

Len teoreticky: Neoplati sa ti radsej investovat do lepsieho spacaka ako do stanu? myslim tym perak membranou a hydrofobnym perim ???
Resp. nenapisal si, kam mas vobec namierene, pretoze napr. do polarnych oblasti vlacia vybavenie aj na saniach a to by tych par 100g na stane mohlo byt jedno, ci?


Spacák mám dostačující, toho se nebojím. Ale k čemu ti bude dobrý spacák, když se stan rozloží na součástky a fučí ti sníh do spacáku. Bez kvalitní karymatky zase nachladneš a máš otlačená záda. Je to všechno svázané spolu dohromady.

S tou polární oblastí vás zklamu, už jsem to psal, nejezdím do polárních oblastí, protože na kole se tam jezdit nedá. Jezdím jen na sever, kde jsou nějaké existující cesty, byť zimní, anebo hodně málo sněhu, takový poprašek.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » sob říj 8, 2016 11:11

suslos píše:@zdendaZB
Já Ti teda nevím, ale tunel je do větru zrovna dost super... o žádném "skácení" nemůže být řeč. Koukni na videa TADY a TADY


Abych se zase někoho nedotknul, ale to co je na těch videích není pořádný vítr. Kdyby foukalo opravdu hodně, tak ten baťoh se bude snažit odkutálet. Na videu se ani nekývne.
Jak staví hilleberg u toho fukaru, tak to je normální vítr.

Hlavně můj přízpěvek neberte jako osobní útok na někoho, nebo provokaci. Píšu tak jak se mi to zdá, ale třeba video klame.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » sob říj 8, 2016 11:43

@remy77
Môžem Ti doporučiť, osvedčená vecička

https://www.outdoorline.sk/sk/vybavenie ... &results=1
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod suslos » sob říj 8, 2016 12:16

ZdendaZB píše:Abych se zase někoho nedotknul, ale to co je na těch videích není pořádný vítr. Kdyby foukalo opravdu hodně, tak ten baťoh se bude snažit odkutálet. Na videu se ani nekývne.
Jak staví hilleberg u toho fukaru, tak to je normální vítr.


Dobře, v tom případě jsem ještě nezažil pořádný vítr - moje neznalost :(( :D
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » sob říj 8, 2016 13:37

@suslos
Práve som čítal: s hlupákom nemôžeš nikdy vyhrať, maximálne môžeš tesne prehrať! :)
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » sob říj 8, 2016 14:08

Jen tak mimochodem, kdo z vás jezdí to výše jmenovavých teplot a podmínek pod stan ?
Začíám mít dojem, že tady píše dost lidi, kteří jaksi nechápou o čem mluvím. Asi, protože tam nejezdí, v zimě, třeba a jediné na co se zmůžou jsou pošklebky.
Co kdyby napsali zkušenosti lidi, kteří ví o čem mluvím ? Protože nějakých 20 stupňů pod nulou a devadesátikilometrový větřík není to co mě zajímá. To je o ničem. Díky.
Naposledy upravil ZdendaZB dne sob říj 8, 2016 14:18, celkově upraveno 1
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob říj 8, 2016 14:10

ZdendaZB píše:Abych se zase někoho nedotknul, ale to co je na těch videích není pořádný vítr. Kdyby foukalo opravdu hodně, tak ten baťoh se bude snažit odkutálet. Na videu se ani nekývne.
Síce nepredpokladám, ale za opýtanie nič nedám - prosím ťa, nemáš náhodou video, ako v podobnom vetre (30 m/s) staviaš toho Jurka? To by som si naozaj rád pozrel. Obzvlášť, keď ho nemôžeš ukotviť.

suslos: Tunely sú fajn, aj dobre priestranné, ale treba ich poriadne kotviť. Čo ZB podľa vlastných slov nie vždy môže.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » sob říj 8, 2016 14:14

Psal jsem již dříve, že ve velkém větru na pláni stan nestavím, protože ho sám nepostavím. Ještě než bych zapíchal tyčky, tak by uletěl. Bavil jsem se o větru a postaveném stanu. Když je nejhůř tak stan na jedné straně zakotvím o kolo, zahážu částečně sněhem a vlezu do něj jako do pytle.
Zkuste líp číst, co jsem psal a ne se neustále popuzovat a urážet. Je to zbytečný a je to ztráta času.

Ještě bych rád to vysvětlení, jak bez sněhových límců ukotvit stan, když kolíky nedrží. Jediné co zatím vím, tak, že sněhové límce jsou přežitek a mám si koupit lopatu. Ale chybí tak nějak ten praktický postup.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32


Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » sob říj 8, 2016 15:13

@all okrem ZdendaZB
Domnievam sa, že žiaden stan, ktorý by stál v prudkom vetre bez vypnutia a zakotvenia ešte nikto nevymyslel a taký nemôže existovať podobne ako perpetuum mobile neexistuje. Do zmrznutej zeme sa vždy dá zatĺcť titánový kolík, samozrejme najlepšie kladivom. Kde je mínus 40 stupňov predpokladám, že je aj sneh. Do neho sa kotví snehovými kotvami, paličkami, lyžami, cepínom, lopatou, lyžami, kusmi dreva, kameňmi, kotviacimi vreckami so snehom, dead menom a podobne... Snehové límce majú zabrániť vetru stan podfúknuť, čomu sa dá zabrániť aj jednoduchým nahrnutím snehu okolo spodnej strany stanu, zakopaním stanu. Už len máloktoré stany výrobcovia vybavujú preto snehovými límcami. Kto v zime používa stan, túto elementárnu vec pozná a aj bežne používa. Funkcia zaťaženia stanu kameňmi v aj stredne silnom vetre je bez zakotvenia tyčiek neúčinná. Ako samozrejmosť považujem ako súčasť zimnej vybavy na viac dní cepín a lopatu!
Múdremu pripomeň, hlúpeho trkni!!! hovorí jedno príslovie...
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » sob říj 8, 2016 15:49

Teda Gully, tak teda díky za radu, která je mi úplně na nic.
Budu vozit kilový kladivo, hromadu titanových kolíků, protože po tom zatlučení do zmrzlé země je už ven nedostanu a možná se budeš divit, ale jsou místa kde je i při -40 hodně málo sněhu a má takovou prachovou konzistenci, že když ji nahrnu ke stanu, tak ji i menší větřík odfoukne. Bez límců pak bude ve stanu zbytečně zima. Mimochodem cepín, lyže ani lopatu nevozím a vozit nebudu, protože mi jsou k ničemu. Na dead-mana potřebuješ hodně sněhu, jinak je k ničemu. Asi si mě pleteš si mě s horolezcem. Je zajímavý, že jsem se zatím bez těch krámů co mi doporučuješ obešel.
Stan vydržel už mockrát i ve vichru bez řádného super vypnutí. Stačilo do něj naházet všechno co vezu a ještě si tam lehnout. Z návětrné stany zatížit kolem, přivázat jej k němu a hotovo. Tak nevím. Zato jsem viděl už pár perfektně vypnutých stanů za hromadu peněz, které vítr poničil, protože byly dokonale vypnuté. Ty nevypnuté, což je dle tebe špatně se jen ohýbaly a lehaly si na osazenstvo uvnitř a když byly dobré tyče tak se nic nestalo.
A proč mi dáváš odkazy na jednoplášť a bivakovací pytel. Tahle varianta mě absolutně nevzrušuje. Chci pohodlný dvouplášť ve kterém si můžu pohodlně sednout. Chápeš to ?
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » sob říj 8, 2016 17:33

Naposledy upravil Guly dne ned říj 9, 2016 3:30, celkově upraveno 1
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod booze » sob říj 8, 2016 19:27

A co vozi Kopka a Richtr?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » sob říj 8, 2016 19:37

booze píše:A co vozi Kopka a Richtr?


Jedou závod, při kterým docela hodně riskujou, protože toho moc nevezou. A navíc mají připravený checkpointy, kde je zázemí, vetšinou vyhřátej srub. Takže tam si odpočnou a doplní co potřebujou.
Jenže když nejedeš závod, tak na tebe nikdo nikde nečeká, nemáš u sebe gps lokátor na kterej když klikneš, tak se hned pro tebe vydá záchrannej tým na sněžným skůtru. Je to celkem jiný.

Guly,necápu, proč se tak vehementně angažuješ v tomhle tématu, když je pro tebe téměř smrtelná hranice -20 stupňů, se zimním severem nemáš zkušenosti a opakovaně dáváš odkazy na něco, co nechci a co se již řešilo dříve. Místo inteligentní odpovědi, kterou od tebe neustále očekávám, jak ukotvit stan kde je málo sněhu, velkej mráz apod. tak pošleš odkaz na nějakou obytnou buňku.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod booze » sob říj 8, 2016 19:47

A co se vseobecne doporucuje za stany? Cetl jsem nekolik pribehu lidi kteri projeli Aljasku.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » ned říj 9, 2016 11:20

Četl jsem taky něco, ale každý doporučuje to svoje včetně stanů, které jsou na fóru zavrženy pro nestabilitu, hmotnost, anebo barvu.
Ono je to hodně o náhodě, jaké budou panovat v tu dobu podmínky, jestli bude silný vítr nebo, jak bude sněžit, jaká bude teplota a když se zadaří tak vydrží i obyčejný stan do kempu, když se nezadaří tak můžeš zůstat bez celkem dobrého stanu a to je problém. Hodně lidí, kterým se stan rozbil to ani nenapíše, protože nechtějí ostudu a řeknou ti v pohodě, ale později z nich vypadne, že péřák navlhl za čtyři dny a pak klepali kosu, nebo se jim rozpadl stan a museli akci ukončit a shánět někde na místě nový stana pod. Nebo měli málo oblečení, aby ušetřili hmotnost a místo a pak trochu omrzli, nebo jim došlo jídlo, když někde čekali čtyři dny ve vichru a nemohli se pohnout z místa.
Mě se podobný story zatím nestalo, tfu tfu tfu, protože toho vozím ssebou hodně a snažím se být připraven na všechno. Akorát to váží všechno dohromady 24 kilo a to se mi nelíbí. Tak jsem se snažil odlehčovat a jediné kde to jde je stan, ale nyní zjišťuji, že to asi nepůjde ani u stanu. Přemýšlel jsem oi lékárničce, která váží skoro 0,7 kila, nebo nevzít e-book, ale to se zase unudím k smrti při čekání, nebo náhradní baterie 0,6 kilo, jenže to pak nic nenafotím, nenabiju mp3 přehrávač. Menší foťák, ale pak budou hnusné fotky, prostě je to v pasti.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » ned říj 9, 2016 16:53

Zdendo, však odpovedz konkrétne na boozeho dotaz, aké stany brali, aby sme mali predstavu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod budo » ned říj 9, 2016 20:03

No já být tebou, tak bych se stejně pobavil s Pavlem Richtrem.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod PaKo » stř říj 12, 2016 6:05

Tož mi cestuje poštou MSR Elixir 2 a na sledování zásilek má balíček 3,9kg. Cinknutá poštěvácká váha, nebo to posílají v trezoru? :)
PaKo
 

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Hroch » stř říj 12, 2016 17:41

Byl jsem na přednášce Pavla i Honzy a četl jsem knížku Tima Hewitta, kterej myslím už 8x šel Iditarod pěšky a jednou dokonce úplně bez podpory, takže si všechno jídlo nesl sebou od startu a nikdy nespal na žádné chatě. A mám pocit, že všichni nosí jenom žďáráky. Pavel natočil video, jak na zimní bivak. Honza vyprávěl, jak první ročník málem jel i bez spacáku, protože borci na špici vezli jenom pěřovou bundu a kalhoty, ale to je extrém a málem se jim to ten rok vymstilo. Každopádně Iditarod je fakt jinej, podle mě bivakujou třeba 3x za závod, většinou se dá najít nějaká chata, ale bez supportu, je potřeba si zatopit a ráno zase naštípat dřevo pro ostatní...vesnice jsou třeba i s obchodem, ale těch je málo a není v nich žádná organizovaná podpora, max vás nechají přespat ve škole a můžete si poslat balík na poštu.
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Re: Výběr stanu

Příspěvekod pby » ned říj 16, 2016 12:58

skor nez zacnem hladat nejaky stan chcem sa informovat co je lepie ako záter zo spodu tropítka - PU alebo Silikon ?? hlavne z poladu zivotnosti (vraj silikon po case odchadza ??? )
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » ned říj 16, 2016 15:01

Silikon
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Stany