Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod dudy » stř kvě 29, 2019 17:50

PaKo píše:Tý jo, díky za rady, já s tím psem asi nakonec nespím a netuším, jak se chová, naopak někteří to ví zřejmě lépe (ze svojí omezené subjektivní zkušenosti). Kurvec, že já vás v tom tarpu u sebe ale nikdy nepotkal???...


Nevím co vyskakuješ.
Mohl bys mi ukázat, kde ti kdo udílí nějaké rady a zpochybňuje, že spíš se psem?
Co já čtu, tak já sem napsal, že mě můj pes do stanu nesmí, Apuka se ohradil proti tvému nařčení, že měl nevychovaného psa a napsal že pes, stejně jako člověk, se v noci vrtí, funí, prdí a Allydam jen napsal, že by chtěl psa, který to nedělá, vidět...
Nic víc...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr stanu

Příspěvekod apuka » stř kvě 29, 2019 18:33

@PaKo: Presne jak pise dudy. O Tvem psovi nikdo nic nepsal, jen ze bychom takoveho, jak naznacujes chteli videt (coz plati stale :-)).

Jak psal mirwais, tak mi doslo, ze s nejvetsi pravdepodobnosti je to tak, ze nejenom pes, ale i ostatni toho maji dost a v noci toho moc nevnimaji. Jen rano se jim zda, ze pes "brzo vstava", protoze oni uz jsou taky vyspanejsi. Ale klidne muze jak pes, tak i oni celou noc chrapat (a ze pes to umi :lol:), prdet (jeste vice :evil:), vrtet, roztahovat se jen to neni takove intenzity, ze by to kdokoliv vnimal. To mas totiz stejne, jako kdyz nechas psa doma (vevnitr), prijdes z prace a najdes jej tam, kde jsi jej rano nechal a reknes, ze je hodny, protoze se ani npohne z mista. No a potom kdyz mas nahodou kamerovy system doma a podivas se na zaznam, nestacis se divit, co vsechno ten pes za den doma stihl udelat, prozkoumat, vyzkouset, atd. :-).
Toto ani v nejmensim neni proti Tobe a Tvemu psovi, jen jednoduse ten pes od prirody ma - stejne jako mi lide - nejake potreby, ktere musi delat. Napriklad, ze se ve spani vrti a premistnuje. Kdyby to nedelal, tak se to projevi i na jeho zdravi - jemu se napr. taky "ulezi" laba, ze s ni nebude moci ani hybat.
Bohuzel je docela mozne, ze jsem si to vsimal kvuli sve blbe celozivotni vlastnosti, ze i z nejhlubsiho spanku me probudi kazde suostnuti/pohnuti kolem mne. Kazdopadne, syn v tom stane se na nic neprobudil, na nej by klidne mohl spadnout stan i s pulkou stromu a max by se ve spanku otocil na druhy bok... A vetsina unavenych lidi asi podobne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr stanu

Příspěvekod dudy » stř kvě 29, 2019 18:50

apuka píše:...i z nejhlubsiho spanku me probudi kazde suostnuti...

To já se taky budím, když vedle mě šoustají...
:mrgreen:

A budím se i na svý

Teda budíval

:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Etheric » stř kvě 29, 2019 21:32

Taky jsem nikdy neměl problém se psem ve stanu. Večer jsem stan zapnul, pes si lehl vedle mě a ležel celou noc mnohem klidnějc než já. Spíš jsem já budil psa, jak jsem se furt otáčel. Pes mě zbudil jen občas vrčením, když někdo /něco/ bylo v blízkosti anebo mě zbudil ráno, když chtěl chcat, abych mu otevřel. Nikdy nezbořil stan, nezavadil o tyčku ani si neleh tak, že by se namáčknul na stěnu a byl mokrej. A to byla urostlá bullterierka, pěkný hovado divoký.
I v tom Deschutes+ by vklidu bylo místo pro takovou bestii :)
Psa už nemám a novýho si pořizovat nemůžu, jelikož bych to musel mít od štěněte a to nejde nechat zavřený 9 hodin doma než přijdu z práce, ani dát nikomu na hlídání. Takže se psem útrum, aspoň zas nemusím tahat jeho žrádlo. Jinak ve spaní mě fakt neomezoval...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » ned čer 2, 2019 17:17

Ahoj.
Určitě se to už někde řešilo, ale nevím, jak se k tomu dopracovat. Jestli napovíte tak bych byl rád.
Potřebuji lehký stan pro jednoho, aby se v něm dalo sednout, něco vzdržel a odolal vichrům vanoucím na Islandu a v podobných krajích. Nevím jestli by stačil tunel s dvěmi půlkruhovými pruty jako dělá Jurek Mikro, nebo Pinguin Echo1, protože třípruté stany s dobrým křížením prutů typu Jurek Dome apod. jsou přes 3 kila. Nzní používám Arris extreme, ale to je tak do lesů a někam, kde nefouká.
Budu rád za rady. Díky.
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » ned čer 2, 2019 17:29

Nepíšeš konkrétne, čo si pod pojmom ľahký stan predstavuješ, či ešte 2kg je v limite...

Ale ak môžem ponúknuť, tak doma mám veľmi málo používaný Jurek AT. Leží mi v skrini. Jednoduchá dvojprutová konštrukcia, víchrici odolá, to smestihli vyskúšať. Ale pravda, nie na Islande. Len tak ma napadlo, ako čítam čo hľadáš...ak by ťa to zaujalo.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » ned čer 2, 2019 18:00

Chtěl bych se vejít do 1,5 kg, což se u víceprutých nedá a s tunely nemám zkušenost. V jednom směru bych to mohl zachytit o kolo, a zbytek nějak zakolíkovat dlouhými kolíky do sněhu, nebo založit kameny, kdyby nebyl sníh. Jen nevím jak by se tunel zachoval ve vichřici. A 100 kilometrový vítr není bohužel nic zvláštního.
Jurek AT mi připadá do silného větru nedostatečný. Zkoušeli jsme jej při 90 kilometrovém větru na louce a dost se skládal a kroutil. Má jen jedno křížení prutů a při větším větru bych se bál, že se může poškodit.
Rovnou jsem vyzkoušel i Arris extreme 2.1kg, který mám do lesů a ten se také různě kroutil, až z toho šel strach.
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned čer 2, 2019 18:29

Mufflon - pokud jde o silné větry mohu doporučit třeba Soulo.

2,4kg pokud to pro tebe není ještě moc, ale ta odolnost je špičková.
Pokud necháš doma servisní sadu a obaly tak váha klesá na 2,15kg - vnitřní stan, tropiko, 3 pruty a 12 kolíků.

Rozměry 220x105x95
V předsíňce se dá vařit a uskladnit velký batoh.

https://europe.hilleberg.com/EN/tent/re ... nts/soulo/

Měl jsem i Akto kde jde váha níž, ale vnitřní prostor je značně nenší a v silném větru sice vydržel ale má značné průhyby.
Ale bez obalů a servisní sady je to 1,4kg
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » ned čer 2, 2019 18:44

Hilleberga nedám, je to moc peněz, i když by se mi určitě líbil.
Ještě dodám, že vařím na benzínu, takže zásadně mimo stan. Předsíňka stačí malá, jen aby mi nenapršelo do stanu, když vylézám ven.
Ještě si vzpomínám, že jsem se bavil s někým o Hannah Hawk 2 a prý je také odolný. Ale nikde jsem neviděl v akci. Teď jsem hledal, a recenze žádné, ale našel jsem článek, že ho používal i polárník Jakeš a chválil ho. A cena se mi líbí.
Sice to už má 2 kila a já chtěl 1,5. Ale je to samonosné, takže v měkkém sněhu a na kamení by nebyl takový problém s kolíky.
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned čer 2, 2019 18:56

Na benzínu jsem vařil ve Staice.

Nojo tak pak ti neporadím, ale všechny ty 3 stany mám otestované v silnějších větrech než jsi uváděl.

Tak pak napiš cos vybral a jak to fungovalo.

Obecně ti řeknu, že tunel je ok, jen jde o to zda ho dokážeš ukotvit - ale většinou mimo skály není problém.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod apuka » ned čer 2, 2019 19:25

Promin, zadny stan Ti urcite neporadim, ale mam dojem, ze si trochu pletes neco :-k
Mufflon píše:Potřebuji lehký stan pro jednoho, aby se v něm dalo sednout, něco vzdržel a odolal vichrům vanoucím na Islandu a v podobných krajích.
Mufflon píše:100 kilometrový vítr není bohužel nic zvláštního.

Takze chces skoro do orkanu. A to mas takoveto napady:
Mufflon píše:s tunely nemám zkušenost. V jednom směru bych to mohl zachytit o kolo, a zbytek nějak zakolíkovat dlouhými kolíky do sněhu, nebo založit kameny, kdyby nebyl sníh. Jen nevím jak by se tunel zachoval ve vichřici.
Mufflon píše:je to samonosné, takže v měkkém sněhu a na kamení by nebyl takový problém s kolíky.

Fakt nemam zkusenosti ani s tunelem ani se samonostnym stanem tak jak pises, ale velice silne se obavam, ze tunel "zachyceny o kolo" a/nebo "zalozeny kameny" by skoncil mozna kilometry daleko i se zachycenym kolem. Stejne tak samonosny stan, kdybys jej poradne neprikolikoval. A v nejhorsim pripade by to odvalo stan i s Tebou , takze pokud spravnym smerem, usetris slapani :wink:
Teda, predpokladam, ze nevazis tolik, abys byl dostatecne tezke zavazi...

Co ja vim o stanech a vetru nad 100 km/h, bez ohledu na typ stanu, tak uplnym zakladem je co nejpevnejsi ukotveni, resp. prikolikovani stanu. Ze jakmile se nekde neco uvolni, tak je to hned mnohem horsi.
(Mozna me nekdo vyvede z omylu...)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » ned čer 2, 2019 20:15

Muffon, jednokrížová konštrukcia ti príde nedostatočná a na druhú stranu uvažuješ nad tunelovým stanom, ktorý nemá žiadne kríženie, stojí a padá len na a len na ukotvení??? V tej víchrici ho chceš kotviť k bicyklu? Uff.

Jurek AT má po bokoch ešte napínacie šnúry, pravda, ak sa doň zaprie vietor z bokov, tak to konštrukcii dáva cítiť, ale poriadne ho musíš ukotviť,tak či tak, rovnako ako tunelový stan. Ale veď v pohode, ak si ho vyskúšal v tých 90Km/h a nevyhovoval, tak dobre.

Big Sky Chinook 1P má podobnú konštrukciu ako AT, ale má ešte tretí dodatočný priečny prut = na použitie do silného vetra. A je to exoskelet, čo považujem za výhodu sa tak dlho nesrať so stavbou.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » ned čer 2, 2019 20:21

Tunel jsem začal zvažovat poté, co jsem si na OF přečetl v diskuzích, že je do větru snad lepší než normální dvouprutý . Nikdy jsem ho ale nevozil tak nevím a raději se ptám, než koupit něco nevyhovujícího.
O přikolíkování stanu ve větru se nepřu, jen mi připadá odolnější samonosný stan (mám Jurek Dome 3), který se navíc přikolíkuje, ale opět tomu moc nerozumím, takže to může být mylná představa a samonosný nemusí být výhodou, fakt nevím. O Arrisu do větru vůbec neuvažuji. Ten je rád, že stojí normálně.
Proč by nešel stan přivazovat ke kolu ? Běžně to tak dělám a každé ukotvení navíc se hodí. Samotné by to nevydrželo, ale každá síla naví se počítá.
Jednou jsme naměřili 135 kilometrový vítr na pláni. Ale to už se i Jurek dome 3 docela zmítal a měl jsem strach, aby se to nerozložilo na prvočinitele. Jen ta hmotnost 4,5 kila se mi nelíbí při jízdě sólo a proto ho nevozím. Jenže teď se chystám na sólo jízdu a bude vítr a otevřenéá krajina.
Každopádně budu rád za každou radu, protože už vůbec netuším do čeho jít. Díky :-)
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mitau » ned čer 2, 2019 21:08

Přiznám se, že jsem o stanech od Hannahu neměl velké mínění, ale aktuální nabídka se mi dost líbí - konkrétně Hannah Hawk a hlavně Hannah Tercel, který s dvěma kily vypadá alespoň na papíře jako lepší stan než MSR Elixir. Jestli bude dobrá i kvalita provedení, tak to bude bomba. Kdyby měl někdo osobní zkušenost, nechť napíše. Bohužel to vypadá, že není na výstavě stanů v Letňanech (resp. ho nemají narozdíl od Hannah Hawk na e-shopu). Ten Tercel je jen taková poznámka na okraj. Na tvoje použití je myšlený ten Hawk.

K dotazu - festovnější konstrukci prutů (ve smyslu kudy vedou) ve váze do 2kg neseženeš. Osobní zkušenost s takovými větry nemám a ani recenze u Roickpointu není moc nápomocná.

Tunel si tu chválil asi Wawrik v Nepálu a když vydrží to přední upevnění, tak tvar stanu proti větru ze předu je efektivnější než víceprutá konstrukce (tj. nejsou tam tak kolmé plochy, do kterých by se opřel vítr). Nevím, jestli tu někdo další doporučoval tunely.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mitau » ned čer 2, 2019 21:13

Na pevnost by mohlo pomoct ještě vedení prutů v tunelech látky místo běžného upnutí - jako to má Lightwave g20 nebo Terra Nova Voyager, ale nevím o cenově dostupném stanu s takovou konstrukcí, protože když člověk není v extrémním větru, tak provlékání tyček těmi tunýlky je otrava.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » ned čer 2, 2019 21:13

Tunel je velmi odolnej pokud ho správně směruješ. Je odolný i na boční vítr ale chce to opravdu dobře zakolíkovat - nicméně takové odolné tunelové stany jsou váhově nad tím co chceš.
Výhoda proti kopuli je pak v tom, že tunel má více místa.
Nevýhoda že není samonosný.

Přivazovat stan ke kolu .... jako při stavbě si to dovedu představit jako pomůcku, ale mít tak stan v takovém větru postavený/vyvázaný za kolo je prostě blbost - pokud to kolo nezakolíkuješ.

Jaká síla působí na stan v takovém větru by ti tady mohl třeba Stani vypočítat, já jen uvedu, že vypínací lanka na stanech co sem zmínil (které jsou navržené do těchto větrů) jsou použity na tah 80kg takže ti to s kolem ležícím na zemi bez zakolíkováni ujede jako nic.

Co mi ale nejde daleko víc na rozum je to, že chceš v takovém větru jezdit na kole. Respektive chápu ze když dojde na ten vítr tak to zabalis a utaboris se, ale i tak.

Hlavně si vyber něco co má opravdu hodně kotevních bodů.

Jestli máš od Jurka Dome tak to už sou odolný stany a buď se smíříš s váhou nebo hold rozbiješ prasátko abys srazil tu váhu.

Experimenty s čínskou kopií bych asi vynechal bez předchozího dlouhodobého testování....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » ned čer 2, 2019 21:35

mitau píše:Přiznám se, že jsem o stanech od Hannahu neměl velké mínění, ale aktuální nabídka se mi dost líbí - konkrétně Hannah Hawk a hlavně Hannah Tercel...


Hanah Tercel - obyčajné karabínky na upínanie vnútorného stanu k prutom je kravina, to sa hojne objavuje u čínskych výrobcoch a kvázi outdoor značky to bez rozmýšľania použijú. Je s tým pakárna robiť, lebo sa v popruhu pretáčajú. Ak už karabínky, tak jedine s okom na popruh, aby nedochádzalo k tomu pretáčaniu. Prší, človek sa ponáhľa, alebo máš zmrznuté prsty - to je otrava každú natáčať do správnej polohy na nacvaknutie - nikdy viac, zlatý dobrý obyčajný klip.

A hlavne, čo som mal v ruke tie karabínky, tak časom sa nevráti jazýček do úplne správnej polohy, karabínka je tak neuzavretá a pri vyklepávaní stanu vypadne z očka popruhu, ani si toho nevšimneš.

Toto je správny typ karabínky s okom na popruh - Mountain Hardwear Trango:

Inner ten upínanie na pruty - karabínky - Mounatin Hardwear trango.JPG
Inner ten upínanie na pruty - karabínky - Mounatin Hardwear trango.JPG (29.83 KiB) Zobrazeno 7771 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » ned čer 2, 2019 22:59

Stan stavím tak, že ho nejdřív přivážu ke kolu, aby neulítl. Pak ho postavím, nejdřív popotáhnu kolo, on se trochu vypne a mezitím zakolíkuju, nebo zakamenuju. A nakonec kolo jestě kousek posunu po zemi a když mám kamení, tak jej naskládám před pláště a kolo se tak pěkně zapře. Ale musí fučet, jinak to nedělám a nechám to samonosně stát a ani nekolíkuju, třeba v lese.

Nikdy mě nenapadlo přivázat stan jen ke kolu a nic dalšího nedělat. Proto jsem o tom ze začátku ani nepsal. Bral jsem to jako samozřejmost. Je to jako nechat ležet v mrazu láhev s vodou před stanem a ráno se chtít napít :)

Hannah Tercel vypadá jako Arris, ale navíc má ještě jeden prut napříč. Ale nevím jestli by to nějak výrazně pomohlo.
Arris má výhodu, že se rychle staví, ale není do větru.

Ano, četl jsem to od Wawrika. Tak jsem si říkal, že na tom určitě něco bude. Jenže ve sněhu se špatně kolíkuje. Leda používat plastové dlouhé kolíky, ale ty se pronesou a taky mají tendenci se ve větru vytrhávat. Podle mě je lepší zasypávat límce, ale to pak musí stan sám stát.

Lightwawe a Terra jsou přes deset tisíc, To už je moc. Musím ještě kupovat další vybavení a to bych neustál.

Když začne pořádně fučet tak se na kole jet nedá a ve vichřici už vůbec. Musí se trochu předvídat a najít místo zavčasu, protože ve vichřici by stan asi postavit určitě nešel. Nebo to postavit hned jak se začne zvedat vítr, aby se to stihlo zavčasu.

Čínské stany nechci. To jsem pochopil už dávno.

Hannah Hawk má takové plastové háčky, které se zacvaknou na tyč dá se tomu věřit ? Mě se líbí jurek, protože kovové háčky nikdy neselžou.
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » pon čer 3, 2019 1:36

U Hannah Tercel je jedno, či má nejaký prut nayvše, prečítaj si príspevok vyššie.

Model Hawk ma najklasickejšie klipy na pruty. Ale vydržia. Ak používajú ten najlacnjší typ, tak ten má tak ostré hrany, že ani zadarmo by som nechcel. Klipy musia mat oblé hrany zobáčika, aby ťa nebolelo pri ich vycvákaváni - stačia, ak sú skrehnuté prsty, to bolí.

Čierny typ je správny, sivý je šmejd:

Dsc05839 upr dpi.jpg
Dsc05839 upr dpi.jpg (12.13 KiB) Zobrazeno 7748 krát

Dsc05833upr dpi.jpg
Dsc05833upr dpi.jpg (30.97 KiB) Zobrazeno 7748 krát

Dsc05840 upr dpi.jpg
Dsc05840 upr dpi.jpg (14.06 KiB) Zobrazeno 7748 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » pon čer 3, 2019 11:46

Mufflon píše:Lightwawe a Terra jsou přes deset tisíc, To už je moc. Musím ještě kupovat další vybavení a to bych neustál.


Aj pri neobmedzenom rozpocte by si mal problem najst stan do extremnych podmienok s vahou do 1,5 kg, nie do cca. 400 €. Podla mna, budes musiet ubrat na narokoch alebo pridat dukaty
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pon čer 3, 2019 13:00

S tím souhlasím.
Ono do 1,5kg.... on je to problém i do 2,5kg.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » pon čer 3, 2019 14:09

Dřív jsem si taky myslel, že odolný stan nemůže být lehký, ale pak jsem poslouchal různá moudra známých, četl na fórech plno chytrostí a z toho jsem dospěl k názoru, že tahám příliš těžký stan :-)
Ale je fakt, že kdo byl se svým, lehkým stanem ve větru, tak si stěžoval.
A abych ušetřil 600 gramů a pak trnul hrůzou co se stane až se stan složí, zmoknu, venku bude zima a přede mnou ještě 14 dní cesty. Tak nevím, nikdo nemá zkušenosti, nebo neslyšel o hannahu hawkovi ?
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pon čer 3, 2019 15:58

Muflon - no já teď nedávno taky odlehčil - ze 4kg Staiky na 2,4kg Soulo - ale to odlehčení je hlavně tím že stan pro 2 jsem vyměnil za stan pro 1.

Kdyby šlo koupit stan se stejnou odolnosti o 1kg lehčí věř tomu, že bych si ho hned koupil.....

Ovšem jaksi zatím jsem na takový nenarazil.

Samozřejmně můžeš mít stan s vahou klidně pod 1kg ale ta odolnost....

Jsem opravdu upřímně zvědavý co vybereš - a to jsi ještě omezen rozpočtem, já na rozpočet nekoukal.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Mufflon » pon čer 3, 2019 16:08

tak hledám a hledám a zatím jsem nic kromě hannahu neobjevil, v nižší cenové skupině a hmotnosti kolem 2kg, ale docela mám strach, abych se nenapálil, tak musím ještě počkat, třeba se stane zázrak a něco se objeví, ale pochybuju o tom
Mufflon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned čer 2, 2019 17:12

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pon čer 3, 2019 16:56

Mufflon ten Hannah jsem v reálu neviděl, ale už takhle má podle mne dost málo vypínacích míst.
To bude tak do středního větru, ale né na to co plánuješ.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod dudy » pon čer 3, 2019 19:12

K tomu Hannahu.
Mám už dvacet let Hannah Attack, který je konstrukčně hodně podobný i když tenkrát patřil do prémiové série Extreme a používal se i při expedicích, nicméně musím konstatovat, že to je výbornej stan a odolnej držák.
Sice sem v životě nestanovil v orkánu, ale třeba v Rumunsku nebo v zimě na Roháčích zažil pár fujavic. Nebudu tvrdit, že to bylo něco příjemného, ale stan vydržel bez ztráty květinky.
Pokud něco totálně neojebali kvůli ceně, nebo zásadně nezměnili, zdá se, že konstrukčně by mohl vyhovovat.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pon čer 3, 2019 19:35

Ono se nedá najít moc ukázek jak se chovají Hannah stany ve větru.

Nicméně tady je jedno testovací video s důkladnou přípravou - zajištění spodku stanu aby nenasával vítr a vítr samozřejmně jen směřovaný na jeden směr.

https://youtu.be/BLH5hkbYk00

Ten Vertigo III - Expedition série se výrazně prohnul už ve 30km/h

Attack II - ustál do 80km/h

Podobný stan ale výrazně těžší kalibr třeba zde Terra Nova Quasar

https://youtu.be/ItEni1iZvDg

Nebo zde Terra Nova Solar

https://youtu.be/pdrMVJxKnxA


Rozhodně, pokud opravdu chceš jít na vítr přes 100km/h bych se soustředil na počet vypínacích míst a vybral skutečně prověřený stan s dostatečně odolnou konstrukcí.

Z praxe ti řeknu že pokud fouká 100km/h stejně potřebuješ rezervu na výrazně víc - nikdy nevíš kdy foukne 150. Druhá věc je točení větru a hlavně nárazy větru - dokáže to stan pěkně rozpohybovat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod dudy » pon čer 3, 2019 19:46

Já to tušil, že bude potřebovat Staiku se zdvojenejma prutama...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Fenri » pon čer 3, 2019 20:04

Ahoj, sháním stan pro dva dospělé (do 180 cm) a dvě větší děti (do 160 cm) na letní Lofoty, Karelii apod.
Zaujalo mne, že tu několik uživatelů silně chválí stany MSR, které ale na zahraničních fórech a testech (konkrétně jsem studoval Elixir 4) zdaleka neposkvrněnou pověst nemají a je k nim spousta výhrad, hlavně kvůli tomu, že tečou, blbě se vypínají a tropiko se dotýká vnitřního stanu. Parametry to moc dobré nemá, ale chápu, že realita může být lepší.
Dělá to na mě dojem, že tento čínský stan nad jinou čínskou produkcí moc neční. Chci se zeptat - máte s tímto stanem opravdu najeto víc nocí v extra hnusném počasí? V čem tkví kouzlo této Číny s nicmoc parametry nad jinými Čínami, s i lepšími parametry? Byl jsem se na něj mrknout na Výstavě stanů a popravdě řečeno, kromě tenoulinké látky mě na něm nic nezaujalo. Vím, že mě ukamenujete, le takový Pinguin Tornado 4 Duralu, nebo (hrůza) Husky Felen na mě působili o dost bytelněji.
Na řadě míst lze najít stížnosti, že ty stany nefungují moc dobře.
https://www.msrgear.com/tents/elixir-4
https://www.garrymcgivern.com/category/ ... ion/tents/
Aby to nevyznělo blbě, prostě jen pátrám, proč tu ten stan, který ani původem, ani papírovými parametry ani zahraničnímu recenzemi, žádná vysoká očekávání nebudí, má takový fanklub a zda je dobrý důvod se k tomu fanklubu připojit. Díky.
Případně jiný tip na 3-4 místný stan, s vnější konstrukcí, rcyhlou stavbou, duralem? Věci budou v autě, ve stanu nebudeme žít, jde nám jen o spaní. Většina bagáže zůstane v autě.
Fenri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon čer 3, 2019 19:43

Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pon čer 3, 2019 20:09

dudy tak zrovna Staiku nepotřebuje ;)

Ale ten výběr pokud opravdu bude mít vítr 100km/h a víc moc šťastný není a 1,5kg mi přijde jako utopie.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Stany