Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Chmeld4 » pon říj 17, 2016 7:16

Pro zajímavost hammaka/stan na kickstarteru. Předpokládám že takovejch bude už v prodeji víc, ale třeba to někoho zaujme.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výběr stanu

Příspěvekod booze » pon říj 17, 2016 12:01

Hroch píše: Pavel natočil video, jak na zimní bivak.

Dobre video. :smt023
Jednoduche vystizne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod pby » sob říj 22, 2016 7:33

Vie mi niekto poradit stan podla mojich poziadaviek? Expedicny 2-3 miestny s obratenou konstukciou kde sa najprv stava tropitko potom vnutro (pripadne spolu naraz). Krizenie duralovych trubiek aspon v 3 miestach. Predsien aby sa v nej dalo aj navarit v pripade zleho pocasia. Vodne stlpce 10000 a viac. Snehove pasi (limce)
- najpr som pozeral HUSKY nejake 2-3 miestne expedicne (vadi mi zater s iba PU a slabe vodne stlpce, inak konstrukcia a ostatne OK). Potom som nasiel JUREK Trip a Trek 2.5 vsetko OK vodne stlpce nepremokavost silikonove gumicku proste parada ale konstrukcia iba s 1 krizenim ako klasicke iglu :( to je malo pri tazkom vetre a pritom su oba v kategorii extrem..
Diky za tip (cenovo max 350)
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » sob říj 22, 2016 7:46

Už sa to tu stokrát preberalo, skús hľadať. Možno zistíš, že to, čo hľadáš, ti bude nakoniec úplne zbytočné.

Inak si myslím, že bazíruješ na nezmysloch, tri kríženia ti samé osebe stan do vetra neurobia.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod vonkreuz » sob říj 22, 2016 10:01

Budu hodný. :mrgreen:

Když vynecháš sněhové límce, tak Coleman Tatra 2, respektive 3. Mám jeho předchudce Phad 2 a spokojenost veliká. I moje ne až tak technicky zdatná přítulka ho minulý rok stavěla sama skoro každý den při tří týdením treku na severu Evropy. Prej jim tam většinu času pršelo a fučelo a stan to přestál se ctí. Velká předsíň, zip v předšíni se otvírá i shora a tak si vytvoříš pruduch na odchod vodní páry při vaření.

Alternativa Pinguin Vega Extreme snow, ale je čistě pro 2 lidi. Spal jsem v něm u kamaráda na GrossGlockneru a pro dva lidi tak akorát, batohy se vejdou i dovnitř, my je dali do přesíně, abysme měli extra komfort.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » sob říj 22, 2016 20:34

za takové peníze bych já kupoval expediční stan od Jurka

wawrik píše:Už sa to tu stokrát preberalo, skús hľadať. Možno zistíš, že to, čo hľadáš, ti bude nakoniec úplne zbytočné.

jojo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod pby » pon říj 24, 2016 6:37

Tak co by malo byt "zbytocne" z toho co chcem ?
-pisem Jurek Trip/Trek 2,5 Duo je idal ma vsetko co chcem len konrtrukcia ja kalsicke iglu 2x prut s 1 krizenim..
-do terz som mal stan typu Iglu 2x prut s krizenim hore bez sneznych limcov, vodny stlpec bol OK (nepamatam udaje) ale viem ze v snehu by som ho nechcel - v pripade vetra (snehovej burky a podobne) by som mal problem s podfukovanim snehu pod tropitko (musel by som urobit "hradbu" okolo stanu alebo pod stanom vyhravat dieru a vnej psotavit stan - s tym sa mi zabavat nechce. A druha vec ked u mojho sucastneho iglu prisiel vietor tak bol ako placka - tie pruty s jednym krizemim to velmi nevykrivali - preto sa (podla man) robia expedicne stany s 3 a viac prutami aby sa navzajom vo viacerých bodoch podopierali

vonkreuz píše:Budu hodný. :mrgreen:

Když vynecháš sněhové límce, tak Coleman Tatra 2, respektive 3. Mám jeho předchudce Phad 2 a spokojenost veliká. I moje ne až tak technicky zdatná přítulka ho minulý rok stavěla sama skoro každý den při tří týdením treku na severu Evropy. Prej jim tam většinu času pršelo a fučelo a stan to přestál se ctí. Velká předsíň, zip v předšíni se otvírá i shora a tak si vytvoříš pruduch na odchod vodní páry při vaření.

Alternativa Pinguin Vega Extreme snow, ale je čistě pro 2 lidi. Spal jsem v něm u kamaráda na GrossGlockneru a pro dva lidi tak akorát, batohy se vejdou i dovnitř, my je dali do přesíně, abysme měli extra komfort.


Tu vidim cestu iba v Pinguine vadi mi ze je trosku (ako psies maly) iba pre 2 os. ale ma 2x predsien - nevidim to zle - diky za typ
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » pon říj 24, 2016 8:14

pby píše:Tak co by malo byt "zbytocne" z toho co chcem ?
Viac-menej všetko :-)

- Tri kríženia ti samé osebe odolnosť voči vetru nezabezpečia. Kopec najvychytenejších expedičných stanov nemá kríženie ani jediné, lebo sú to tunely. Ďalší kopec má kríždenie v jedinom bode, dokonca aj tak drahé (ale naozaj protitankové) stany ako Hilleberg. A oproti tomu je zasa kopec stanov, ktoré tri kríženia síce majú, ale expedičné naozaj nie sú.
- Okolo snežných límcov je rovnaký kopec roboty ako keď ich nemáš. Musíš ich rovnomerne zaťažiť, poriadne natiahnuť, prípadne zahádzať snehom. Nevýhody dosť prevažujú - variť sa v stane s nimi nedá, ani keď keď ti nefúka a nemáš ich zaťažené. Musíš ich zrolovať, čo je robota navyše - ktorá ti inak vadí, a aj tak to nie je žiadna sláva.
- Vodné stĺpce ani nemá cenu komentovať, je tu o nich popísané dosť. Myslím, že tu na fóre už nie je nikto, kto by na ne pri výbere stanu hľadel.

Neber to v zlom, ale úplne zbytočne sa obmedzuješ a nakoniec kúpiš stan, v ktorom sa 95 % nocí nedá normálne fungovať.

Ak ti vyhovuje Jurek a vadí ti len to kríženie, pokojne ho kúp. Vonkreuzom navrhovaný Coleman je tiež dosť v poriadku, sám som ho človeku, čo mal podobné požiadavky ako ty, pred dvoma týždňami navrhoval. Je to overený stan, rovnako ako Jurek.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod booze » pon říj 24, 2016 9:19

pby píše: A druha vec ked u mojho sucastneho iglu prisiel vietor tak bol ako placka - tie pruty s jednym krizemim to velmi nevykrivali

Asi spatne kotvis tropiko.
Mam Alp 2,5 a Trek 2,5 pokud v nem planujes spat ve dvou a budes mit zahrabane snehove limce, tak pocitej s vysokou vlhkosti, nad ranem s "destem" uvnitr stanu.
Resenim je nizke kotveni navetrne strany a zbytek nechat vys. Pokud utemujes vecer do snehu limce, v noci bude fucet a mrznou, tak je rano porod limce vytahnout. Pokud je dostatek snehu, tak je lepsi vystavet okolo stanu ohradku (staci i kameny).
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod pby » pon říj 24, 2016 13:50

no vidite, stan som v zime nepouzival a uz vobec nie typu expedicny v horach v zime, a tak co som si myslel ze urcite oproti beznemu stanu budem potrebovat asi nakonec nebudem potrebovat :)
-s tou vlhkosocou pri spustenych limcoch v stane alebo primrzaniu limcov o teren som ako neskuseny clovek nepocital - je to dobre viediet, musim si to teda premysliet (napadaju ma len holomrazy, bez snehu kedy pride vietor zo snehom a nebudem mat z coho ineho spravit zavetrie (iba z limcov)
- k tomu krizeniu prutov a kotveniu - tak vlete som to mal zakotveny v mokrej hline a listiu v lese (potoreboval by som pol metrove koliky aby som to mal poriadne ukotvene) prisiel vietor a stan bol ako placka - pocitam ze ani v snehu to tymi 15cm kolikmy nezakotvim poriacne musim sa spoliehat iba na pruty (ich pocet a dobre riesene kotvenie)
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » pon říj 24, 2016 14:09

pby píše:no vidite, stan som v zime nepouzival a uz vobec nie typu expedicny v horach v zime,
Však práve... Človek má z internetu načítaných kopec „nevyhnutných“ nezmyslov a nakoniec zistí, že vláči štvorkilový stan, v ktorom sa nedá variť, je stiesnený, nemá kam položiť bágle, a každé ráno ho treba vytierať od kondenzácie. A stavba trvá 25 minút namiesto piatich, ako všetkým ostatným naokolo...

Pár postrehov:

- Vo vetre musíš (!) stan určite ukotviť! Akokoľvek - snežnou kotvou, o kameň, strom, bicykel... Inak ťa môže odfúknuť aj so stanom.
- Límce sú dnes už viac-mene prežitok. Naozaj. Nie že by sa nenašli situácie, kedy by sa zišli, ale v 99% prípadoch sa s nimi nestretneš. A väčšinou sa dajú nahradiť vhodným múrikom alebo násypom, a stojí ťa to rovnako času ako laborovať s límcami.
- Ak sa stan zlomí alebo potrhá, pri dnešných stanoch to väčšinou nie je vina stanu, ale nesprávneho kotvenia (a trochu aj náhody). Občas napríklad na Islande vídam po kempoch dementne pripevnené alebo dokonca nepripevnené stany špičkových značiek, ktoré sú ráno poohýbané či polámané, pritom hneď vedľa stoja ukážkovo vypnuté stany z Decathlonu za stovku.

Najlepšie bude, keď napíšeš, kam a kedy s ním chceš chodiť, a niekto ti už poradí, s akým stanom a s akým výsledkom tam chodí on...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod vonkreuz » pon říj 24, 2016 14:34

Kotvení v zimě/sněhu lze řešit několika zpusoby:
1, speciální kotvy - delší nebo s větší plochou
2, zaražené turistické hole, cepíny,
3, sněžnice zahrabené do sněhu
4, domáci sněžná kotva - kdosi navrhoval staré CD nebo DVD a sníh udupat, pro jistotu počurat :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » pon říj 24, 2016 14:45

@pby

taky mi připadá že nevíš jak se má v zimně stavět stan, nejlepší bude když na youtube zhlédneš ňáká videa, a nebo zhlédneš ňáký dokument z různých expedic, a pak budeš v obraze jak na to

pby píše:v pripade vetra (snehovej burky a podobne) by som mal problem s podfukovanim snehu pod tropitko (musel by som urobit "hradbu" okolo stanu alebo pod stanom vyhravat dieru a vnej psotavit stan - s tym sa mi zabavat nechce

to co popisuješ musíš dělat vždy, a to ať máš jakýkoliv stan, já to u stanu MSR Hubba dělám tak, že zahážu spodní hranu stanu sněhem, ale jenom na straně odkud fouká sníh, a je to práce na pár minut
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod lojzmen » pon říj 24, 2016 23:02

wawrik píše: ... ale nesprávneho kotvenia . Občas napríklad na Islande vídam po kempoch dementne pripevnené alebo dokonca nepripevnené stany špičkových značiek, ktoré sú ráno poohýbané či polámané, pritom hneď vedľa stoja ukážkovo vypnuté stany z Decathlonu za stovku.


Takhle jsem tam zlomil Jurka ráno při balení. Celou dobu držel. Pak jsem vytáhl kolík a neudržel šňůru. Tuším, že jsem měl nejdřív vytáhnout tyčky. Jak to děláte?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1100
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba
User is Online!

Re: Výběr stanu

Příspěvekod pby » úte říj 25, 2016 6:42

Tak tejto zimy chceme zacat aj zo zimnou VHT - v uvode hrebenovky Nizke Tatry, Belianske, neskor by som dal aj VT ale len prechody cez sedla a tak.. Ono budu to tury na 2-4dni a co som bol v tatrach iba tak na jedne den v zime alebo videl na viedeach tak s vetrom a snehom tam nieje sranda niekedy.

-co sa kotvenia tyka, videl som tie turisticke palice, lyze a pod. zarazene v snehu a o to kotvene, no chcel som sa spolahnut iba na samostatnu konstrukciu stanu, ale tak postupne zistujem nove fakty :)
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » úte říj 25, 2016 8:31

To ti asi poradí Guly, ten presne tieto veci chodí. Ale na to IMHO stan s límcami fakt nepotrebuješ... Toto je napríklad môj skoro ultralajt - okraj riedkeho lesíka na hrebeni lúčianskej Malej Fatry hneď za Veterným, takže tam fučalo jedna radosť:
LucianskaMF015.jpg

Mimochodom - predpokladám, že v tom stane budeš chodiť aj na jar a jeseň. V tom prípade je exoskelet v našich končinách skôr na oštaru, pretože každé ráno budeš mať kondenzáciu zvnútra tropika a je dosť otravné rozoberať celý exoskelet. Nehľadiac na to, že tým stráca svoju hlavnú výhodu - rýchlu stavbu. Zato stan s preťahovaným tropikom proste vytrasieš a o pár minút je suchý.

Ja by som ti odporučil nejaký semigeodetický stan typu Vaude Power Odyssee (ale ten už asi nezoženieš), prípadne obdobný bez exoskeletu - Terra Nova Voyager, Lightwave G15 a podobné. Stany toho typu majú dobrú odolnosť voči vetru, sú relatívne priestranné, majú predsienku na varenie a zmestia sa do dvoch kíl. Navyše majú aj tie tvoje tri kríženia, takže by si mal byť spokojný :-) Celkovo majú semigeodetické stany veľmi vyvážené vlastnosti, je to asi najuniverzálnejšia konštrukcia.

Na to, čo chceš, ti bude stačiť väčšina dnešných stanov, naozaj nepotrebuješ expedičný špeciál.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 25, 2016 9:12

Co je to za stan ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » úte říj 25, 2016 9:49

@pby
čtyři zimy používání má za sebou MSR Hubba, i třeba týden na těžko VT, ZT, NT, takže jak už napsali předenou, na tohle ti stačí skoro každý pořádný stan, expediční stan nepotřebuješ, obzvlášť když ho chceš používat celoročně, měl by ti v pohodě stačit MSR Elixir nebo Vaude Odyssee nebo Terra Nova Voyager
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40


Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » úte říj 25, 2016 12:26

pby - měl bych jeden protitankovej stan - vhodný do sněhu, extrémního větru, na vaření, nepropustí vodu, stavět se dá komplet nebo tropiko a pak vnitřní stan s možností dalších variací - v top stavu jako funglovka.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod pby » stř říj 26, 2016 7:12

Michal82 píše:pby - měl bych jeden protitankovej stan - vhodný do sněhu, extrémního větru, na vaření, nepropustí vodu, stavět se dá komplet nebo tropiko a pak vnitřní stan s možností dalších variací - v top stavu jako funglovka.

posli SZ pozriem sa co je zac
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr stanu

Příspěvekod pby » stř říj 26, 2016 7:13

no tak zneistili ste ma s tymi pozadavkaym, idem sa poobezerat po tych vasych typoch a uvidim co a ako :-k
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » stř říj 26, 2016 9:03

lojzmen píše:Takhle jsem tam zlomil Jurka ráno při balení. Celou dobu držel. Pak jsem vytáhl kolík a neudržel šňůru. Tuším, že jsem měl nejdřív vytáhnout tyčky. Jak to děláte?
Neviem úplne presne, na čo sa pýtaš, ale v silnejšom vetre mám jeden rohový kolík (u Momentu, čo je na fotke vyššie, len ten jediný) na náveternej strane zatlčený až do konca. Keď ho vytiahnem, už mám stan odstrojený, pozdĺžne poskladaný a prehnutý na polovicu - krátke konce sú na sebe, moje stany tam majú integrované vzpery. Potom len vytiahnem kolík a stan rovno rolujem.

Oba sú exoskelety, to tieto veci okolo rozkladania a skladania v maraste dosť uľahčuje.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » stř říj 26, 2016 10:46

pby píše:no tak zneistili ste ma s tymi pozadavkaym, idem sa poobezerat po tych vasych typoch a uvidim co a ako :-k


Mal by si sa nad tym zamysliet trosku logicky. Ak chces stan aj na zimnu turistiku resp. VHT, tak ci tak nebudes vyrazat ak bude zla predpoved. Pretoze aj v zimnych Tatrach mozu byt podmienky (silny vietor, minimalna dohladnost zapricinena hmlou a silnym snezenim atd...) kedy ide o hubu a vtedy je lepsie ostat doma. Pochybujem ze v najblizsej dobe (ak vobec niekedy) budes v podmienakch ako nejaky horolezec v CIII na nejakej 8000, kde budes zvnutra celu noc posediacky podopierat stan. Ono sa moze stat, ze pocasie sa obrati, ale ako pisal aj wawrik, 99% casu budes pouzivat stan v podmienkach, v ktorych ti posluzi aj normalny stan nie expedicny.

Osobne pouzivam druhy rok Elixir 2 celorocne a spokojnost.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod lojzmen » stř říj 26, 2016 22:01

wawrik píše:Neviem úplne presne, na čo sa pýtaš, ...


Ty to máš snadné.
U Jurka se kotví tropiko, které je v podstatě jen přehozené přes vnitřní stan s tyčkami. Kupodivu to vydrží dost, ale tam ráno přišel takový vichr
remy77 píše: kde budes zvnutra celu noc posediacky podopierat stan.
, že jsme za světla už radši vylezli. Teď vím, udělal jsem amatérskou chybu, vytáhl jsem kolík, neudržel to a stan se zbortil. Měl jsem vytáhnout tyčky/zrušit oblouky, a srolovat vnitřní i vnější stan najednou.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1100
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba
User is Online!

Re: Výběr stanu

Příspěvekod kamilius » čtv říj 27, 2016 8:04

Ahoj,
nemá někdo zkušenosti se stanem Vango Zenith 100? Díky
kamilius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 23, 2013 21:59

Vango halo 300 nebo Trimm Largo D ??

Příspěvekod TomikTomik » úte led 17, 2017 20:17

Ahoj, nemůžu se rozhodnout mezi nima... Má někdo zkušenosti přímo s těmahle stanama??? O Jurkovi samozřejmě taky přemýšlím, ale chtěl bych vědět něco o těhle dvou....
TomikTomik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř lis 9, 2016 16:16

Re: MSR Elixir 2

Příspěvekod PaKo » čtv úno 16, 2017 12:10

Presunuto odtud. mike

Bílej? Ten stejně nikdo nechce :) A zelený mají za 6k, což je i v tý jejich trapácký slevě předražené. Například na online-sport.cz, když napíšeš, že mají bílej levnější, tak ti udělají nabídku na zelenej na stejnou cenu :) A nemusí čarovat se slevama z cen, za který se ten stan nikdy nikde neprodával.

Každý takový rádoby eshop, který se prezentuje falešnými slevami, je jen banda ojebávačů... bohužel to je dnes většina :)
PaKo
 

Re: MSR Elixir 2

Příspěvekod Víťa » čtv úno 16, 2017 13:07

Tak zrovna já ten šedivej mám a jsem s barvou naprosto spokojenej. Pokud pomineme českou úchylku, kdy češi chtějí zelený stany se zdůvodněním, aby nebyli vidět v lese, tak je světlá barva praktičtější - ve stanu je víc světla, působí prostorněji, v létě se na sluníčku tolik nepřehřívá. A nakonec i ta představa, že zelenej stan je v lese neviditelnej je poněkud zcestná.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: MSR Elixir 2

Příspěvekod PaKo » čtv úno 16, 2017 13:26

Máš pravdu, přírodní zelené barvy nemají žádný maskovací účinek. Zkusím to nadhodit AČR, bude ze mne boháč :D

Netvrdím, že je oliva maskovací takovým způsobem, že stan je v lese neviditelný. Ale barvy jako pěst na oko (včetně šedého elixiru) jsou vidět na míle daleko. To je holý fakt. A netvrdil bych, že být méně nápadný v lese je nějaká "česká úchylka" - to je spíš reakce na zelenozmrdy a zákony, které tu panují :) Proto je lepší na sebe neupozorňovat, což se šedým Elixirem rozhodně nesplníš :)

edit - přehřívání - ono záleží, na co ten stan budeš používat - pokud na válení se v kempu celé dny a noci, pak to jistě svoji logiku má. Ale pokud na přespávání v noci v přírodě, pak je mi nejen snížené světlo (ktere imho není ani v tom olivovém špatné), ale větší zahřívání z "tepelného zdroje" v podobě měsíce vcelku jedno :D
Naposledy upravil PaKo dne čtv úno 16, 2017 13:29, celkově upraveno 1
PaKo
 

PředchozíDalší

Zpět na Stany