Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » stř črc 26, 2017 20:06

Však to píšem - trojprútový exoskelet! :D Neviem, aký máš limit, ale jednomiestny Chinook je lepší, priestrannejší a odolnejší stan, ako ten Exped alebo Scarp. A dá sa konfigurovať, s dvoma karbónovými a duralovým krížnym prútom by vážil okolo 1250 g. S látkovým interiérom o 60 g viac.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod skutrjohny » stř črc 26, 2017 20:56

hmm, to uz bych se dostaval dal a dal s tou cenou :) jeste vetsi pevnost nepotrebuji, prostor taky ne, jen ta vaha! ta je zas o kus dal. ja se spokojim asi se Scarpem a jeho plusem v podobe "divneho" designu. exped vic a vic zavrhuji

ale ta vaha u Chinooku je vyssi nez co uvadis
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » stř črc 26, 2017 21:34

S karbónovými prútmi je o 171 g ľahší. A ďalších 40 g dole za UL tropiko, ktoré je stále primerane pevné. SUL tropika by som sa už bál.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Pierre111 » čtv črc 27, 2017 8:12

Jak to že je ten Chinook tak lehký ? Není použitá látka už moc tenká ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Kafac » čtv črc 27, 2017 8:31

Ahojte,
měl bych dotaz na vlastníky či osoby znalé ;) Chtěl bych koupit stan MSR Elixir 2, avšak si nejsem jistý, zda se do něj ve dvou lidech (190 cm + 170 cm) a dvou baťohů pohodlně vejdeme. Případně jestli máte jiný tip na stan v této cenové kategorii ;)
Děkuji

Zdraví Kafáč
Kafac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 17, 2014 0:50

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » čtv črc 27, 2017 9:28

Pierre111 píše:Jak to že je ten Chinook tak lehký ? Není použitá látka už moc tenká ?
Je trochu tenšia ako trebárs na mojom Tarptente (30D), ale vraj je o máličko pevnejšia. Idú o tom celkom skázky po fórach. Ekvivalent silnylonu používanom u Tarptentu (ktorý je sám osebe dosť nadpriemerne pevný) by mal byť SuprSil UL. To by možno vedel Stani alebo Yopo, tí sa o to zaujímajú viac.

Big Sky si tie silnylony necháva vyrábať na objednávku. Nevýhodou je, že občas musí čakať, kým mu to vyrobia a stane sa, že dodávky meškajú pol roka alebo trebárs aj rok, keď je nejaká väčšia havária v továrni. To si veľkí výrobcovia typu MSR nemôžu dovoliť a tak používajú menej špeci tkaniny od tradičnejších výrobcov. Žiadne špecialitky typu výrobca padákových alebo plachtových tkanín z Južnej Kórei a podobne. (Odpočuté z netu, vlastné skúsenosti s tým prirodzene nemám.)

Kafac píše:Chtěl bych koupit stan MSR Elixir 2, avšak si nejsem jistý, zda se do něj ve dvou lidech (190 cm + 170 cm) a dvou baťohů pohodlně vejdeme.
Podľa mňa s tým nebudeš mať žiadny problém. Nejako citlivo ti to bude vedieť vysvetliť Remy77, on ho má a priestor si pochvaľuje.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod PaKo » čtv črc 27, 2017 10:01

Kafac píše:Ahojte,
měl bych dotaz na vlastníky či osoby znalé ;) Chtěl bych koupit stan MSR Elixir 2, avšak si nejsem jistý, zda se do něj ve dvou lidech (190 cm + 170 cm) a dvou baťohů pohodlně vejdeme. Případně jestli máte jiný tip na stan v této cenové kategorii ;)
Děkuji

Zdraví Kafáč


Batoh do předsíňek a není co řešit, ne?
PaKo
 

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Pierre111 » čtv črc 27, 2017 10:22

Wawrik: někde jsem četl, že ten silnilon je náchylný k propálení a tedy i k prodření. Nemůže se stát, že když stan často balíš, tak se v přehybech může udělat malá dírka od prodření ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56


Re: Výběr stanu

Příspěvekod zdenki » čtv črc 27, 2017 11:50

@Kafac: několikrát vyzkoušeno dva lidi - 195+185 a batohy do předsíněk. Úplně v pohodě...
Akorát to ranní balení, když zrovna chčije je dost sranda :D
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Kafac » čtv črc 27, 2017 13:46

@wawrik, @PaKo, @zdenki:
Děkuji za odpověď ;) Měl jsem obavy o velikost předsíňky, zda se tam něco vejde. Doteď jsem používal Bizona 4, kde se s trochou vůle mohl vyspat celý regiment, a ten Elixir 2 je podstatně menší, takže byly obavy ;) Zajedu ještě do Letňan na výstaviště ho omrknout. Původně jsem chtěl nějakého Jurka 2.5 či 2.0, ale dle diskuze je Elixir 2 lepší volba...tak uvidíme ;)
Kafac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř pro 17, 2014 0:50

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » pát črc 28, 2017 19:22

Tarptent má novinku - Bowfin 1 a dvojmiestny Bowfin 2.
bowfin1_21-800x450[1].jpg
V podstate je to vtipne otočený Moment, resp. kombinácia Momentu a Rainbowu. V popise sa uvádza, že je do vetra a stredného sneženia lepší ako Moment - čo sa mi teda dosť nezdá, lebo na to nevidím dôvod, ale majiteľ Tarptentu to bude vedieť lepšie. Mne je ten prút u 1P verzie, čo nesiaha až po zem, podozrivý.

Bude sa dať krásne vyviazať cez paličku! Váži 1,06 kg (len o 100 g viac ako Moment), polozimný interiér pridá ďalších 40 g. Interiér má na dĺžku luxusných 213 cm, dvojmiestna verzia 259 cm! Pritom výška na konci je odhadom skoro 50 cm.

Stavia sa síce trochu kostrbato, ale aj tak je to veľmi slušná novinka.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Migu3L » pon črc 31, 2017 21:48

wawrik píše:Na druhej strane, niektoré bežné stany sa dajú stavať pod tropikom. Nijako pohodlné to nie je a treba to trochu natrénovať, z času na čas to nevadí. Myslím, že Elixir patrí medzi ne.


Pouze pro info pro další zvědavce: Nakonec jsem odjel na Island s tím MSR Elixir 2 a můžu říct, že naprostá spokojenost, velice jednoduchá stavba, dá se postavit a rozložit i pod tropikem a velice intuitivně bez velkého trénování. Nechci aby to teď vyznělo nějak negativně k ženám, ale slečna co se dělila se mnou o stan si ho chválila, byla ho schopná postavit sama bez problému pokud jsem řešil něco jinde :) Celkově bylo na Islandu vidět hodně často zastoupení stanů od MSR (Hubba Hubba a Elixir). Kompletní balení je lehké a dá se při "light" verzi ještě o poznání snížit. Již základní kolíky jsou překvapivě kvalitní. Kamarád z druhé dvojice svůj Robens proklínal, jak dlouho ho stavěli a chce taky MSRko nakonec.
Migu3L
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob pro 31, 2016 2:49

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Hury88 » úte srp 1, 2017 10:40

S přítelkyní chceme koupit stan od MSR a rozhodujeme se mezi Elixirem 3 a Mutha Hubba NX.

U Elixiru mi přijde, že to vedení prutů je lepší než u Muthy, ale zas tolik se v tom nevyznám. Pak samozřejmě i cena je přívětivější u Elixiru. Zas na druhou stranu o kilo lehčí Mutha....

Tak teď který z nich.. :D
"Hora nemůže být dobyta, jelikož není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe..."
"Yesterday is history, tommorow is mystery, but today is a gift..."
Hury88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 18, 2012 8:57

Re: Výběr stanu

Příspěvekod PaKo » úte srp 1, 2017 15:55

A tu trojkovou verzi chceš kvůli občasným třetím spoluspáčům, nebo protože se obáváš nedostatku místa?
PaKo
 

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Hury88 » úte srp 1, 2017 16:07

Trojkovou verzi spíš chce přítelkyně. Právě kvůli občasným spoluspáčům.. :D a prý do budoucna, že nebudeme jen dva.. :D

Jinak osobně bych radši volil 2.. zzzz
"Hora nemůže být dobyta, jelikož není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe..."
"Yesterday is history, tommorow is mystery, but today is a gift..."
Hury88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 18, 2012 8:57

Re: Výběr stanu

Příspěvekod PaKo » stř srp 2, 2017 7:07

Tak výše vidíš, že Migu3L píše, že MSR Elixiry i Hubby zvládli Island bez ztráty kytičky, takže pokud se nechystáš opravdu do nějakého hárdkóru, tak to asi nebude takovej problém.

Měl jsem Elixir 2, nyní mám Hubba Hubba NX. Stany jsou víceméně totožné až na pár detailů. Hubba je z UL materiálů, je uvnitř díky odlišné konstrukci prutů více využitelného prostoru (stěny jsou kolmější než u Elixiru) a je samozřejmě lehčí - bral jsem ho i z důvodu, aby se mi zbytečně nepronášel (tarpaři se zasmějí) když bych šel sám. U Hubby mne trápí oproti Elixiru pouze to, že při použití footprintu na něm vnitřní stan klouže (Elixir je z jiných materiálů a není to klouzání tak drastické). Co se týče footprintu, určitě se patří zmínit,že u Elixiru je součástí balení, u Hubby se musí dokoupit.
PaKo
 

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Hury88 » stř srp 2, 2017 9:33

Chceme jezdit hlavně pevninskou Evropu (Švýcarsko, Španělsko, Norsko, bývalou Jugoslávii a tak podobně) a kdoví kam nás nohy zanesou.. :D

Včera jsme se byli podívat v Letňanech na oba modely. Elixír nám přišel konstrukčně stabilnější, ale je pravda, že to tam není pořádně ukotvené.

Asi to nakonec vyhraje Elixir. 8-)
"Hora nemůže být dobyta, jelikož není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe..."
"Yesterday is history, tommorow is mystery, but today is a gift..."
Hury88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát kvě 18, 2012 8:57

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Grent » úte srp 8, 2017 8:19

Dalsia skusenost s elixirom ale tento krat aj s partiou ludi a viac stanmi, sice som sa este stale nedostal na cas 5 minut ale uz teraz som ten co dokaze svoj stan postavit prvý a este mam cas pomoct inym ludom. Balenie to iste. Tam sa ani nemusim snazit aby mi to trvalo o 2/3 menej casu ako ostatnym. Samozrejme to porovnavam s lacnejsimi stanmi ako je MSR ale bolo aj dost stanov Husky a Zajo a tam ten rozdiel uz nieje vysoky. Stavali sme do tvrdej suchej zeme. Isiel som len na 6 kolikov, viac sa mi nechcelo, dalsie stany aj 2x tolko a nevyzerali tak pevne ako elixir. + moje koliky ostali v pohode, dalsim stanom sa niekolko kolikov pokrcilo kvoli tvrdej zemi.
Takze ked si zhrniem tu kopu prednosti co mi tento stan dal. Za mna perfektna investicia :)
Vdaka vsetkym co mi pomohli :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Výběr stanu

Příspěvekod hitak128CZ » čtv srp 10, 2017 10:32

Ahoj, potřeboval bych pomoct s výběrem stanu pro dvě osoby. Vůbec se v tom neorientuji, hledám něco s cenovkou okolo 3K, pokud bude za míń budu jen rád :lol: Žádné extrémní podmínky nehrozí, většinou se v něm bude spát do tří nocí někde v našem klimatu, žádné hory ani nic podoného. Jde mi hlavně o dobrou skladnost a relativně jednoduchou náročnost na stavbu. Naposledy jsem měl pujčeny Crossroad TETON 2, který bohatě vyhovoval, ale nemám s čím ho srovnat, takže se raději zeptám na váš tip. :tonqe: Ještě zvažuji jestli by nebylo lepší volba vzít stan pro tři osoby z důvodu místa na věci... Předem děkuju za rady :-k
hitak128CZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 10, 2017 10:26

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Grent » čtv srp 10, 2017 13:41

Ked spominas Crosroad tak to budete asi skor len kempovat nie ? .. ale zo uz by som zobral aspon nejaky Husky, pre 3 osoby, vaha 3,5kg, cena 68€
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Výběr stanu

Příspěvekod hitak128CZ » čtv srp 10, 2017 14:51

Tak nějak, v dobrých podmínkách aby se nechalo někde přespat na louce atd. po většinou bude využití festaky :D Vím, že tady asi není moc co špatně vybrat, ale nechci zase vybrat uplný šunt no :) Na čundry atd. nosím jenom celtu a stavíme vždy něco z přírodních materiálu :D Ten Husky konkrétně který? :)
hitak128CZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 10, 2017 10:26

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 10, 2017 15:46

Takovej dotaz - zaujaly mne zde zmíněné karbonové pruty.
Chci se zeptat zda jsou silnější a odolnější než 10,25 DAC Featherlite NSL.

Někde jsem četl že použití karbonu není zas nějaká výhra na odolnost.

Třeba vlastnosti u rámů kol mi jsou známé, taky vím že z toho dělají hole, ale u prutů do stanu nějak nevím co si o tom myslet.
Díky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » čtv srp 10, 2017 17:01

Karbónové prúty (rovnakého priemeru ako duralové) sú pevnejšie, ale aj tuhšie. Menej sa dokážu zdeformovať, čo je pri väčšine dnešných stanových konštrukcií nežiaduce.

Dural sa pri vysokej záťaži zohne, zostane zdeformovaný. Karbón vydrží, ale keď sa to už prepískne, praskne bez varovania. Občas sa pri cyklickom namáhaní nájdu únavové prasklinky, obyčajne pri vlepených duralových spojkách. Také prúty treba hneď vyradiť, lebo znesú iba zlomok zaťaženia nepoškodených prútov.

Nebál by som sa karbónových prútov pri geodetických konštrukciách, lebo tie sa pod zaťažením málo tvarovo deformujú. V tom prípade vydrží stan o dosť viac ako s duralovými prútmi.

Kvôli vysokej pevnosti sa karbónové prúty obyčajne robia tenšie ako duralové, čo dosť nechápem. Takže v silnom vetre sa duralové poohýbajú, ale karbónové zvyknú praskať.

Karbón je aj chúlostivejší. Napríklad keď šliapneš tvrdou podrážkou na karbónový prút položený na zemi, môžeš ho rozpučiť. Duralový si to ani nevšimne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 10, 2017 18:39

Jj křehkost karbonu znám - je to problém i v cyklistice - zrovna sem našel vlákno o náhradě DAC 9mm u Soula za karbon Fibraplex - úspora 250g - ale také problémy a praskavé zvuky při ohýbání - nakonec nejvíce ohnutý prut zpět nahrazen ALU.

Ta spolehlivost vypadá dost rozporuplně.

Na mojí Staiku bych to odhadl tak na 400g úsporu což je zajímavé čísílko ;) Ale zas dle té diskuze nevím nevím zda tomu potom v extrému věřit - právě nepředvídatelné náhlé zlomení.
Pruty by museli být stejného průměru kvůli úchytům tropika.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » čtv srp 10, 2017 18:58

Ohnutý karbónový prút? :-k To je nejaké divné, karbón sa zdeformovať nedokáže.

Staika je zrovna stan, ktorý si karbónové prúty pýta... nebyť tých plastových klipov. Ale asi nie Fibraplex, pozeral by som sa skôr po nejakých Easton alebo Yunnan. Tiež chcem vymeniť duralové prúty u mojich stanov za karbón, len sa mi to asi váhovo až tak neoplatí.

To "náhle" zlomenie je skôr zlý odhad. Tam, kde sa karbónový prút zlomí, dural sa ohne do veľkého uhla, pokojne ostrého. Vyrovnať sa to buď nedá, alebo tam ostane hrboľ, ktorý môže u preťahovaných stanov trhať tropiko (videl som). Menšie zlo je IMHO mať zlomený karbónový prút opravený prevlečenou trubkou, ako ohnutý a potom rovnaný dural. Dural sa ohýbaním spevňuje a krehne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 10, 2017 19:26

Ne že ten karbon ohnul na stálo to ne, ale při ohýbání pro stavbu - ten kratší segment co jde přes stred stanu a vypíná předsíňku u Soula byly slyšet praskavé zvuky.
Ohnutí Alu se ani tak neděsím - mám jak náhradní segment tak převlečnou tyč pro rychlou opravu - součást balení.
Jinak se zasouvají jen konce tyčí zbytek je potom na těch klipech.

No ty 10,25 se ohýbají dost těžce a vypnout potom vršek kopule je dost těžké - tedy jde to ale je tam potřeba úplně jiná síla než u stanů z RED série. Ještě se dají pruty zdvojit což si už moc nedokážu představit kde bych tohle vyuzil.

Ale ty CF pruty mohou být zajímavé jen bych se už asi bál toho jakou silou bych to musel ohýbat pro stavbu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod hitak128CZ » úte srp 15, 2017 17:04

Ahoj, tak jsem postoupil s výběrem stanu a mám tu dva kandidáty. https://www.huskycz.cz/stan-extreme-lite-beast-3-zelena vs https://www.huskycz.cz/Bird-3-zelena Myslíte si, že se vyplatí připlatit za Beast?
hitak128CZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 10, 2017 10:26

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » stř srp 16, 2017 19:22

ono se spíš nevyplatí vůbec něco kupovat od Husky, tedy jestli to nechceš používat jednou za rok v létě na Mácháči, to je pak celkem jedno co koupíš
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Grent » čtv srp 17, 2017 5:23

Ak s tym fakt pojdete len obcas niekam na luku tak je to asi jedno a mozes vybrat aj lacnejsi, mozno aj tazsi, stan si vzdy mozte rozlozit a kazdy ponesie nejaku cast, cize vaha nebude pr jednotlivca taka zla v takomto pripade.
Ako ja tu niesom nijaky expert na stany, len viem ze husky si kupuje vela ludi a sluzia im dobre na obcasne kempovanie a pod. a v nenarocnom prostredi je asi zbytocne si kupovat nieco dva krat drahsie ak teda nemas zbytocne vela penazi :)
+ ked pises ze bude pouzity aj na festaky tak aspon nebudes mat potom nejake vycitky ak ti ho tam niekto nejak roztrha, ludia a este k tomu opity ludia nevedia chodit a snury od stanov su dost velka prekazka, najma v noci :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

PředchozíDalší

Zpět na Stany