Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Lipon » pon srp 3, 2020 8:39

včera postaveno, má lichoběžníkové předsíňky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Výběr stanu

Příspěvekod Kjuba » pon srp 3, 2020 15:44

Díky, informaci předám dál.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Vojta41 » pon srp 3, 2020 16:25

Ahoj, právě jsem ho vyzvedl a podle visačky potvrzuju lichobeznikovou předsíňku a ©2020
Vojta41
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte kvě 29, 2018 16:05

Re: Výběr stanu

Příspěvekod GreyMouse » úte srp 4, 2020 9:43

Prima, takže ses ležáku bál zbytečně. Tak ať dobře slouží :)

Zdá se, že MSR vyplivne každý sudý rok novou verzi, docela by mě zajímalo, co změnili tentokrát. Změna tvaru předsíněk mezi verzemi 2016 a 2018 byla nápadná, změnila se i orientace vchodů u vícemístné verze, čehož jsem si na obrázcích všimla až po upozornění, ale trochu se změnily i úchyty pro konce tyčí. Poslední změna už byla, podle mě, k horšímu; vyhovovalo mi víc, když konce tyčí z kovových ok samovolně nevyskakovaly, v jednom se stavěl stan lépe. Ale možná jsem jenom nešikovná :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Vojta41 » stř srp 5, 2020 14:40

Díky, snad bude sloužit :)
Úplně mně nepřijde, že by to byla nějaká ještě novější verze než 2018. U té byla největší změna ve velikosti předsíňky, ale v popisu v eshopech se chlubili třeba i tím, že nová verze má fosforeskující zipy, takže kdyby vydali a prodávali nějakou novou 2020 verzi, určitě by se tím taky chlubili víc viditelně.

Ještě bych měl jeden dotaz k footprintu. V návodu je psané, že patří logem nahoru, ale já na něm žádné logo nemám. Je to podstatné? Materiál mně přijde z obou stran stejný, jediný rozdíl je v tom, že u kraje je po celé délce podlepený šev.
I když vlastně ani nevím, jestli ho budu vůbec používat, četl jsem tady na to různé názory :)
Vojta41
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte kvě 29, 2018 16:05

Re: Výběr stanu

Příspěvekod GreyMouse » stř srp 5, 2020 15:24

Návod jsem nečetla, žádného loga jsem si taky nevšimla :D. Footprint dáváme přezkama nahoru, tak jak by měl být pro stavbu bez vnitřního stanu, aby šly do sebe zacvaknout části přezek na footprintu a tropiku. Přijde mi, že materiálu footprintu by to bylo jedno, ale nechceme ho mít zasviněný z obou stran :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Bruca » stř srp 5, 2020 16:17

Hm, my na elixiru 3 sponky nemáme, logo taky ne, tak dáváme tou špinavou stranou dolů.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Vojta41 » stř srp 5, 2020 21:08

taky tam žádné přezky nemám. v rozích jsou popruhy s oky pro pruty při stavbě bez vnitřního stanu. Ty popruhy jsou cca 10 cm dlouhé, asi aby tropiko při stavbě bez vnitřního stanu dostatečně přesahovalo přes footprint.
A používáte ho teda pravidelně nebo spíš jen na nějakém hrubším povrchu?
Vojta41
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte kvě 29, 2018 16:05

Re: Výběr stanu

Příspěvekod MaroH » stř srp 5, 2020 22:48

Přidám ještě svůj asi dvacátý dotaz na stan... stan do batohu na čundry ve dvou jsem nakonec vybral Wildcountry Coshee 2. Jsem s ním docela spokojený, prostor je relativně dostatečný pro 2. Vytkl bych pouze to, že batohy není příliš možné umístit do nohou, protože tam na ně není místo a že u hlavy by mohlo být ještě jedno oko uprostřed na lepší vypnutí tropika v dešti. Jinak musím jen chválit.

Objektivně to ale nebude jediný stan, protože na pravidelné a vicedenni spaní je fakt malý. Hledám tedy stan, který by ho doplnil a vybírám mezi Pinguin gemini 150 a Jack Wolfskin yellowstone 2.

Pinguin se mi líbí, viděl jsem ho naživo na výstavě a oceňuju hlavně možnost ovládat větrání zevnitř. Na druhou stranu jsem si ale uvědomil, že větrání mám devadesát procent času otevřené naplno, a proto přemýšlím o jack Wolfskin, protože mi přijde, že to větrání bude ještě o řád lepší. Taky se mi na něm líbí venkovní prut, od kterého si slibuju větší předsíňku pro případ, že bude třeba vařit. Na živo jsem ale neviděl a nedokážu posoudit kvalitu.

Stan půjde do auta a na velikosti a váze nezáleží, primární je vodeodolnost (a v souvislosti s tím dostatečná mezera mezi vnitřním a vnějším stanem) a co nejlepší větrání. Ocenil bych předsíňku a prostor pro věci a vaření, ale důležitější je pro mě cirkulaci vzduchu, proto jsem předsíňku u vybraných stanů oželel.

A závěrem pro ostatní, ano chtel jsem šetřit a nevzal msr elixir 2, byla to chyba, nakonec musím koupit druhý stan a jsem na stejných penězích, jako bych dal za MSR, které by pravděpodobně mohlo plnit oba účely úplně bez problémů. :D
MaroH
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned lis 22, 2015 14:34

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Lipon » čtv srp 6, 2020 8:43

ad Elixir footprint - taky jsem hledal logo MSR, není tam, oproti starší verzi tam nejsou spony, ale jen kovová oka
doma, když jsem skládal footprint po sušení jsem si všiml, že má podlepené švy, tak bych řekl, že by to mělo být nahoru těma páskama, co jsou jima přelepný švy
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Vojta41 » čtv srp 6, 2020 9:28

jo, taky to tak mám, jediná možnost, podle čeho se orientovat je ten podlepený šev (mimochodem ten šev mně přijde celkem zvláštní, skoro celý footprint je z jednoho kusu látky, jen na jedné straně je po celé délce našitý 20 cm široký pruh. Asi to bude z nějakých výrobních / technologických důvodů)
Vojta41
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte kvě 29, 2018 16:05

Re: Výběr stanu

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 6, 2020 9:59

Vojta41 píše:taky tam žádné přezky nemám

Ach ten Alzheimer, že verze 2018 zacvakávací přezky nemá jsem úplně zapomněla (já tu jednomístnou verzi stavěla asi dvakrát, jinak ten stan používal náš mladej). Co mi v paměti utkvělo je, že u novější verze tyče z ok snáz samovolně vyskakují.

Pro ilustraci fotky obou verzí:
Verze 2016:
Elixir_v_2016_footprint+stan.jpg

Verze 2018:
Elixir_v_2018_footprint.jpg


Vojta41 píše:mimochodem ten šev mně přijde celkem zvláštní, skoro celý footprint je z jednoho kusu látky, jen na jedné straně je po celé délce našitý 20 cm široký pruh. Asi to bude z nějakých výrobních / technologických důvodů

U naší jednomístné i dvoumístné verze je footprint z jednoho kusu. Pokud je šev u trojmístné verze, tak bych to viděla na potřebu rozšíření, protože spousta textilií se vyrábí v šířce cca 1,5 m. Jen bych čekala, že významný výrobce stanů si pro potřeby velkovýroby bude schopen zajistit i širší pás :-k

Vojta41 píše:A používáte ho teda pravidelně nebo spíš jen na nějakém hrubším povrchu?

My na kolách vozíme (i stavíme) stan kompletní včetně footprintu, protože v cyklobrašnách se těch 200 g ztratí. Ale nevybavuje se mi žádný nocleh, kde bych si říkala "Ještě že ten footprint máme, tady bych se bála o podlážku". Kdybysme ho brali do batohu, tak bych váhala, protože se taky snažíme ustlat si na místech, kde potřeba není a na zádech už mi těch 200 g vadí (teda spíš psychicky). Výhodou footprintu je, že se dá použít jako podložka pod karimatku, když se člověk rozhodne stan nestavět a spát pod širákem.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Bruca » čtv srp 6, 2020 10:18

Tak se při cestě zeptám, protože tam ty spony nemáme.

Dám footprint, na to postavím ten vnitřní stan, oboje chytnu očkama do tyček, a pak přes to tropiko a ty očka tropika kam? Dolů pod ta očka footprintu a vnitřního stanu? :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Výběr stanu

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 6, 2020 10:30

Taky jsem o tom přemýšlela, budu si muset očividně stavbu zopakovat, protože se mi to nějak nevybavuje :((. Ale když člověk stan staví, tak postup nejspíš nějak vyplyne ze situace, nezpomínám si, že bych se na tom zasekla. Takže asi opravdu nějak podvléknout pod koncem tyče i oběma oky, do kterých je zabodnutá.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Bruca » čtv srp 6, 2020 10:34

Připadlo mi to jako jediné možné řešení. Akorát je pak tropiko nalepene úplně na tom vnitřním stanu, což se mi taky nezdá... Tak nevím, jestli to nepridelat ockem na samostatnou tyčku
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Vojta41 » čtv srp 6, 2020 10:40

Bruca píše:Tak se při cestě zeptám, protože tam ty spony nemáme.

Dám footprint, na to postavím ten vnitřní stan, oboje chytnu očkama do tyček, a pak přes to tropiko a ty očka tropika kam? Dolů pod ta očka footprintu a vnitřního stanu? :)


Ten správný postup by mě taky zajímal. V první řadě očka na footprintu od sebe mají mnohem větší vzdálenost než očka na vnitřním stanu, takže když se vnitřní stan napne pomocí prutů, tak ty by už do oček na footprintu zdaleka nedosáhly, takže to podle mě nemá smysl.
Následně tropiko podvlíknout zespoda na konce prutů?
Asi budu muset ještě jednou zkušebně postavit venku, v bytě na to není moc prostoru :D
Vojta41
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte kvě 29, 2018 16:05

Re: Výběr stanu

Příspěvekod GreyMouse » pát srp 7, 2020 10:37

Bruca píše:Tak se při cestě zeptám, protože tam ty spony nemáme.

Dám footprint, na to postavím ten vnitřní stan, oboje chytnu očkama do tyček, a pak přes to tropiko a ty očka tropika kam? Dolů pod ta očka footprintu a vnitřního stanu? :)

Přesně tak.
Elixir1_v_2018_stavba.jpg

Když už to člověk staví, postup je celkem zřejmý, ale nemůžu si pomoct, verze 2016 (se zacvakávacíma sponama) mi vyhovuje nějak víc :?. A řekla bych, že starší verze má i delší popruhy v rozích vnitřního stanu, tudíž je po vypnutí vnitřní stan dál od tyčí a tím i dál od tropika. Ale přímo jsem to neporovnávala, je to spíš dojem. A taky nevím, jestli nejsou nějaké rozdíly dané i tím, že jde v jednom případě o jednomístnou a ve druhém o dvojmístnou verzi stanu.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Bruca » pát srp 7, 2020 11:36

GreyMouse - jo, přesně takhle to taky stavíme. Byl to jediný použitelný způsob, který šel provést. Těšil jsem se na ty spony ze starší verze a chyba lávky.
Leda, taky se ti pak tropiko dotýká v rozích toho vnitřního stanu? Nevím, co to právě bude dělat v dešti.
O víkendu jedem na Kralicak, tak nafotim, jak to máme postavené, jestli je to OK

Předtím jsme měli coleman darwin 3, a tam to bylo "jednodušší"

A ještě dotaz hloupeho, uprostřed mezi rohy na stranách, kde nejsou vchody, jsou taky očka na ukotvení. Ale kolik tam do země prostě nedosáhne. Jak to kotvite? Přes pridelanou snurku? :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Výběr stanu

Příspěvekod GreyMouse » pát srp 7, 2020 12:14

Bruca píše:Leda, taky se ti pak tropiko dotýká v rozích toho vnitřního stanu? Nevím, co to právě bude dělat v dešti.

Já to včera zkusila postavit jen na zámkový dlažbě, aby mi footprint nenavlhnul od trávy, takže jsem předsíňku neměla pořádně vypnutou (místo kolíků jen kameny). Ale jak jsem to tak prohlížela, obavy z dotyku tropika a vnitřního stanu jsem měla. Fakt mám pocit, že u té starší dvoumístné verze je ta vzdálenost větší. Teď jsme jednu noc zakempovali na asfaltu, takže taky bez pořádného vypnutí a řekla bych, že se tropiko vnitřního stanu nedotýkalo ani v těch kritických rozích.

Bruca píše:A ještě dotaz hloupeho, uprostřed mezi rohy na stranách, kde nejsou vchody, jsou taky očka na ukotvení. Ale kolik tam do země prostě nedosáhne. Jak to kotvite? Přes pridelanou snurku? :)

Hloupý by se neptal ;-).

Taky jsem si říkala, že ta oka jsou takhle nepoužitelná, takže jsem si tam protáhla gumičky a kotvíme to přes ně. On výrobce s tím kotvením asi moc nepočítá, museli jsme si přidat i 2 kolíky, protože ty dodané na tohle kotvení nestačily :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Lipon » pát srp 7, 2020 13:01

já jsem tím provlíkl tu kotvící šňůru, ale jen při testovací stavbě, jinak to krom velkého větru prý netřeba
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr stanu

Příspěvekod GreyMouse » pát srp 7, 2020 13:44

Já myslela, že je to spíš než na ukotvení na lepší větrání a aby se třeba tropiko při dešti nepřipláclo na vnitřní stan. Jednomístná verze to poutko nemá a možná by se uživilo i tam. No, uvidíte při reálném použití, tohle od klávesnice člověk nezjistí :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Bruca » pát srp 7, 2020 16:07

Poutko se dá přišít ;-)

S tou gumickou je to dobrý nápad, vyrabuju drahé ženě košík s sitickem, určitě tam něco má.
Koliky jsem prikupoval, stejně mi chyběly ještě u druhého stanu, tak se to aspoň podělilo.

My máme trojmistnou verzi. Sice pro dva, ale aspoň je místo i na batohy.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Výběr stanu

Příspěvekod poutnik66 » stř zář 2, 2020 0:59

Dva začátečnické dotazy, týkající se primárně Lanshanu, ale obecně asi každého typu stavěného na hole. Nechodím totiž s klasickými teleskopickými trekingovými holemi, ale s pevnými nordic walking holemi.

1) Když je uváděná výška 120-125 cm, lze ho postavit na pevné hole 115 cm? Nebude ten rozdíl až 10cm problém? Nemyslím s výškou, ale třeba s vypnutím (u kompletu i s vnitřním stanem).
2) I spodek holí se liší ve tvaru. Lze Lanshan (a podobné) postavit na tyto hole? Mám totiž nástavec (viz obr.) dost napevno.
Obrázek
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Etheric » stř zář 2, 2020 6:47

No, já mám Deschutes /Lanshan je parodie na něj/ a když hodně fučí, stavím ho namísto standartních 124cm o 10m níž, tak je těsně u země. Samozřejmě to pak míň větrá a je větší kondenzace, ale jinak problém neni.
Neměl by být problém si doma vyrobit nějakej nástavec, kterým hůlku prodloužíš, případně si koupit karbonovou stanovou tyčku, o délce 124cm váží 48g
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr stanu

Příspěvekod poutnik66 » stř zář 2, 2020 7:14

Etheric: Dík... zkusím jak to půjde a ldyž tak zaimprovizuju...

možná to je parodie, ale na první testování tohoto typu stanů to myslím vzhledem k ceně je ideální... přece jenom 2000 Kč versu 7000 Kč...
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Etheric » stř zář 2, 2020 7:28

Tak jestli chceš vyzkoušet, jak ten tarp bude/nebude vyhovovat a nemáš možnost si ho půjčit, tak to nápad není špatnej. Třeba u něj zůstaneš, nebo ti nebude vyhovovat, případně si koupíš originál.
Mně by vadilo u tak malýho tarpu ten vnitřní "stan", v jistých obdobích a místech by mi zas vadilo nemít moskytiéru.. Zkoušel jsem Deschutes s tím vnitřním net tentem, jebačka, zmenšuje to místo, nepraktický to je.... Tohle skvěle vyřešili SMD s tím Deschutes+
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr stanu

Příspěvekod carasalu » sob zář 5, 2020 10:31

Hello everyone, I read a lot on Google Translate on this forum, but I decided to ask myself:
I am 1.90m tall. will i fit ok in the Jurek atak 2.5 tent with my girlfriend (1.70)? i know there is an xl version, but i'm not sure it is worth the extra 500g and price

Google Translate :)) Ahoj! praktická otázka - jsem vysoký 1,90 m. zmestím se do stanu Jurek atak 2.5 se svou přítelkyní (1,70) v pořádku? Vím, že existuje verze xl, ale nejsem si jistý, jestli to stojí za 500 g a cenu navíc

Thanks! Dik!
carasalu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 4, 2020 10:00

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mitau » sob zář 5, 2020 12:23

I'm 1.83 and I have some extra space left in the tent. I guess that 1.9 should be still OK (but it is about the max height I would recommend). Because the vestibule is near your feet, you can touch the inner tent with your feet without getting wet. Not worth the extra weight of XL version.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr stanu

Příspěvekod carasalu » sob zář 5, 2020 16:43

Thanks for you answer! If Jurek tents are at least half as good as the old ones, from what I read here, then I'm looking forward to it!
carasalu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 4, 2020 10:00

Re: Výběr stanu

Příspěvekod poutnik66 » úte zář 8, 2020 8:50

@Etheric: Tak nakonec to vypadá, že tu Čínu asi zkoušet nebudu. Zvedli ceny, takže teď už ten Lanshan 2 (140 doláčů) vyjde skoro stejně jako SMD Skyscape Scout. A to už bych asi zkusil tohle.
Jen jsem hledal ale zatím nenašel přehledné srovnání silnylonu a polyesteru. (kromě toho že se polyester méně prověšuje a měl by být bytelnější)
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

PředchozíDalší

Zpět na Stany

cron