Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » pon říj 3, 2016 19:24

no nevím jestli je přehlednější jedno téma na výběr všemožných stanů dohromady, v tom se pak nedá vyznat a při odpovídání na přízpěvky z toho vznikne guláš
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mike » pon říj 3, 2016 19:31

Oboji ma sve vyhody i nevyhody. My jsme se rozhodli pro tenhle zpusob. Obecnejsi temata proti jednoucelovym dotazum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49422
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Stany - cena

Příspěvekod montezuma » úte říj 4, 2016 12:10

Ahoj, pokud můžu radit, stan pro 3 za tuhle cenu bych radil spíš Jurka - větší životnost, kvalita zpracování, použité materiály.... Jestli ho potřebuješ až na léto, tak Jurek má taky občas slevy.
Uživatelský avatar
montezuma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned říj 2, 2016 13:11
Bydliště: Čáslav/Praha

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » úte říj 4, 2016 19:56

tak takhle sloučeá témata jsou fakt napytel
no nic, když jste si to takhle zmateně zařídili, tak se nedá nic dělat, nic už nenamítám
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Stani » úte říj 4, 2016 20:52

No trvalo mi, kým som našiel toto Zdendov dotaz na stan, myslel som, že je zmazaný.

Zdenda: SouthernCross tu podľa mňa nikto nemá, reálnu skúsenosť takisto nie. Nepoznám však model do úplného extrému, ktorý by mal ten "Y" spojník - hub systém - prútov. Southern má výhodu v tom, že ich koncová časť sa vsúva celá do toho spojníka.

Všimni si, že prakticky u extrémnych modelov vždy ide o geodetické alebo tunelové typy. Posledne som sledoval antarktickú expedíciu Bena Saundersa (zopakovanie a dokončenie Scottovej výpravy). Tí používali len tunel typ od Hillebergu.

Pozri napríklad ešte model pre extrémne podmienky (aspoň tak to uvádzajú) MSR Fury. Dvojmiestny, dvojvrstvový, 3.18kg. Násobné kríženie prutov, bude stabilnejší ako SouthernCross od Terra Nova.

Ešte model od Mountain Hardwear, má myslím tiež hmotnosť cca ako Fury a navyše je to exoskelet. Aha, tak pozerám, že je ešte ľahší, ale je to len jednovrstvový typ.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod mike » úte říj 4, 2016 21:14

Technicka: mazeme jen spam, komerci, inzeraty odporujici pravidlum, politiku a velmi vyjimecne prispevky, napadajici jine cleny fora. Kdyz zmizi normalni dotaz nebo vlakno, tak je skoro jiste, ze jsme ho s necim sloucili, protoze se nam nezdalo, ze si zaslouzi samostatnou existenci. Nazory na to se mohou lisit a ne vzdy se to povede idealne a/nebo podle nasich predstav. I tak tam to ale prijde lepsi, nez stovky vlaken na stejne nebo podobne tema. Obrana je tedy jednoducha: nezakladat zbytecna vlakna. To se tyka predevsim dotazu na konkretni vec, kdyz uz existuje obecnejsi vlakno, kam by se dotaz hodil.

Ma to i dalsi ucel. Chceme, aby byli uzivatele trochu aktivni a pred polozenim dotazu sami trochu patrali v historii fora, jestli uz nahodou odpoved na jejich dotaz neexistuje. Nerikam, ze je to uplne jednoduche, ale da se a prave pri takovem hledani by narazili na obecnejsi vlakna. OF neni Facebook a rozhodne se mu nechce podobat, je to diskusni forum a prispevky maji trvalejsi hodnotu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49422
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » úte říj 4, 2016 22:04

Stani píše:Zdenda: SouthernCross tu podľa mňa nikto nemá, reálnu skúsenosť takisto nie. Nepoznám však model do úplného extrému, ktorý by mal ten "Y" spojník - hub systém - prútov. Southern má výhodu v tom, že ich koncová časť sa vsúva celá do toho spojníka.

Y spojka protahovací se mi zdá jako odolné řešení. Hezky to zpevní. Ale to co má arris se mi nelíbí.

Stani píše:Všimni si, že prakticky u extrémnych modelov vždy ide o geodetické alebo tunelové typy. Posledne som sledoval antarktickú expedíciu Bena Saundersa (zopakovanie a dokončenie Scottovej výpravy). Tí používali len tunel typ od Hillebergu.

Hilleberg je tak dobrej, když ho dají sponzoři, ale vzhledem k tomu, že si vše financuji sám, tak do něj nejdu. S takovým vybavením bych se nedoplatil. Navíc výdrž za ty peníze je diskutabilní, jak jsem už několikrát četl.

Stani píše:Pozri napríklad ešte model pre extrémne podmienky (aspoň tak to uvádzajú) MSR Fury. Dvojmiestny, dvojvrstvový, 3.18kg. Násobné kríženie prutov, bude stabilnejší ako SouthernCross od Terra Nova.

Jenže má příšernou barvu, Potřebuji maskování. Bez něj ani ránu. Mám i zelenou karymatku a zelený spacák :-)

Stani píše:Ešte model od Mountain Hardwear, má myslím tiež hmotnosť cca ako Fury a navyše je to exoskelet. Aha, tak pozerám, že je ešte ľahší, ale je to len jednovrstvový typ.

Jednovrstvý ne. Na to všichni nadávají, kromě horolezců, kterým jde čistě o hmotnost, nikoliv o konfort. A ani se pořádně nevyspí, takže je jim to fuk :-)

Ale pozor. Teď jsem se dočetl, že southern cross nemá sněhové límce. To je fatální nedostatek.
Naposledy upravil mike dne stř říj 5, 2016 1:19, celkově upraveno 1
Důvod: opraveny citace, priste prosim takhle sam
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod PaKo » stř říj 5, 2016 7:48

Ehm, že se tak hloupě ptám, podle čeho v eshopech poznám na Elixiru, že se jedná o verzi 2016?

viz. http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?p=456584#p456584

Edit: Mohu zde hodit odkaz na eshop, kde bych stan rád pořídil, abyste mi mohli kdyžtak říct, která verze Elixiru to je? :) Tak tadyhle, snad nedostanu buchec...

Mate mne hlavně těch 6 kolíků - v odkazu výše píše o 6+4 kolících.
Naposledy upravil PaKo dne stř říj 5, 2016 9:30, celkově upraveno 2
PaKo
 

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » stř říj 5, 2016 8:22

ZdendaZB@
Ale nezabúdaj na: za málo penez málo muziky!
A že si čítal,že Hilleberg má diskutabilnú výdrž, tak to ti teda neverím. To strieľaš poriadne vedľa.
Snehový limec je prekonaný. Nahradíš lopatou snehu. A zvyšuje váhu.
Ľahký a lacný 5 sezónny stan neexistuje, radšej nehľadaj.
A pozri aj 5 sezónne stany od Vaude. Váha a cena je ale nad tvoj limit.to však podľa mňa do tebou popisovaných podmienok sú dosť nereálne požiadavky. A ešte chceš stan pre jedného s batožinou. Hilleberg soulo je klaustrofobická búda.
Pozri Vaude Hogan Argon. Ak chceš jednomiestny. Ja som s ním spokojný , len mínus 40 som neskúsil. Taký borec som nebol ani zamlada. Materiály pevnostne sa blížia k Hillebergom.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » stř říj 5, 2016 10:44

Ve stanech se nevyznám. Co si přečtu jako zkušenosti, to pak postupně analyzuju a nakonec se rozhodnu. Někde jsem četl praktické srovnání s jurkem a prý výdrž i stabilita stejná. Ale o hmotnosti nic nepsali, takže co jsem koupil to prodávám :-) Třeba je hilleberg supr stan, ale za ty peníze ho nechci. Ani nemá exoskelet. A klaustrofobickou boudu nechci také, v tom se nedá delší dobu existovat.

Vaude Hogan Ultralight jsem našel za 8 tisíc. Ale píšou tam ultralight. To je skoro za třetinovou cenu. Proč potom kupovat hilleberga, když se kvalita blíží ?

Proč jsou límce staralé. Jak ukotvím stan tam, kde nejdou použít kolíky, nebo hrozí jejich vytržení ve větru ? Kam ten sníh lopatou hodíš ?

V mínus 40 to není tak hrozné jak se povídá. Všechno je to o teplém oblečení. Windstoprová kukla, pod ní druhá teplá, nejlépe ještě maska proti chladnému vzduchu a mazat si pořádně fejs mastí. Když je i to málo tak natáhneš kapuci od bundy a není co řešit. Ale když je takový extra hnusný mráz, tak je lepší počkat až se trochu oteplí, když to jde.
Naposledy upravil mike dne stř říj 5, 2016 19:38, celkově upraveno 2
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » stř říj 5, 2016 11:31

ZdendaZB:

Usetris na vahe, namiesto limcov vezmeslopatu :D
Co tak Dome 2.0 od Jurka? nema predsien, ale zase si sam, das veci dnu, budes mat po ruke..
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » stř říj 5, 2016 12:04

A k čemu mi bude lopat, když ten sníh nebudu mít kam naházet ?

Dome s límcema, i když jsou zbytečný, váží přes 3,5 kila. Navíc při otevření vrchního stanu do něj prší, nemá předsíňku a nedá se inteligentně postavit. Mám dome 3 tak vím o co jde.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Chmeld4 » stř říj 5, 2016 12:29

Vím že riskuju, ale co takovej Husky Flame ? :twisted:

btw ... Proč při polárních teplotách řešíš dvouvrstnost stanu ?
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » stř říj 5, 2016 12:38

ZB: Obávam sa, že stan podľa tvojich požiadaviek neexistuje :(( Tých 3-3,5 kg je podľa mňa na stan takých vlastností adekvátnych.

Neviem, kam presne sa chystáš (celkom by ma to zaujímalo), ale ja by som to asi riešil stanom typu Coleman Phad X2 aj s veľkou predsienkou na prípadné ukrytie trochu poskladaného bajku. A keby som naozaj tie límce potreboval, došil by som ich. Pri -40 °C žiadnu nepremokavosť riešiť netreba a vpichy po ihle na spodnom leme nebudú vadiť.

Inak mať neukotvený stan vo víchrici je podľa mňa veľký hazard (eufemizmus). Nejaký druh snežnej kotvy alebo niečoho podobného potrebuješ. Límce zahádzané snehom alebo zaťažené pár kameňmi neudržia celý stan ani náhodou.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » stř říj 5, 2016 14:48

Chmeld4 píše:Vím že riskuju, ale co takovej Husky Flame ? :twisted:

btw ... Proč při polárních teplotách řešíš dvouvrstnost stanu ?


Protože jeden den máš polární teploty, není to běžné těch 40, většinou se teplota pohybuje od 10 do 30, ale když se podaří teplá fronta :-) tak je přes den i Taškent :-).

Husky Flame se docela pomluvá. Cena je podezřele nízká a nikde nepíšou oidolnost při mrazech. Aby nedošlo k popraskání látky a zátěrů.

----

ZB: Obávam sa, že stan podľa tvojich požiadaviek neexistuje :(( Tých 3-3,5 kg je podľa mňa na stan takých vlastností adekvátnych.

Já jsem původně počítal se třemi kily, ale pak jsem se začetl do fór a všichni chtějí do vichru a do zimy lehké dvpjplášťové stany, tak jsem si říkal co kdyby náhodou.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod zdenki » stř říj 5, 2016 15:09

PaKo: verze 2016 má 10kolíků a navíc čtyři dlouhé kotvící šňůry (z každé strany jedna).
Zavolej si do toho eshopu, ať se mrknou, jestli tohle má. Někdy mají starý popis a skladem už nový model...
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » stř říj 5, 2016 15:33

ZdendaZB píše:Já jsem původně počítal se třemi kily, ale pak jsem se začetl do fór a všichni chtějí do vichru a do zimy lehké dvpjplášťové stany, tak jsem si říkal co kdyby náhodou.
My väčšinou stanujeme v horách, kde síce fúka, ale nijako veľmi, tak 20-40 km/h. Víchrice iba občasne, a to vydrží väčšina lepších stanov.

Ale ty, predpokladám, ideš niekam za polárny kruh, kde fučí stále cez 50 km/h, to už naše bežné stany úplne nezvládajú. To, že tu občas niekto napíše, ako má tri mesiace v kuse víchricu a stan sa mu pri 120 km/h ani nepohne, sú rozprávky pre deti, neber to vážne.

Plus dlhodobý pobyt v hlbokých mrazoch a čo to urobí so stanom - s tým tu má skúsenosti málokto.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » stř říj 5, 2016 16:05

Někdy ani není třeba jít za polární kruh a stojí to za to. S větrem to je taky loterie, někdy na severu fouká týden v kuse a někdy je 14 dní bezvětří, a s teplotou to samé. Proto je třeba být připraven na všechno.

Ve velkém větru člověk bez nějakého závětří sám stan stejně nepostaví, to je nereálné, ale horší je když se stan postaví a najednou přijde vichřice. Proto je lepší stan moc nevypínat, ať se poddá větru. Kvůli tomu se mi líbí sněhové límce, na ně se dá naházet kamení, část výbavy, sníh prostě čímkoliv zatížit a pruty ať si cvičí jak chtějí.

No jasně, pruty na ty jsem zapomněl. Musí být opravdu kvalitní, něco jako skandium od jurka. To vydrží téměř vše oproti "normálnímu" hliníku. Určitě ne ten obyčejný hliník, nebo umělotina, co se ohne po měsíci používání.

A sem zase u jurka, ale ta hmotnost a to otravné stavění.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » stř říj 5, 2016 19:46

Problém je, že máš tak veľmi špecifické požiadavky, že sa im vyhovieť nedá. Napríklad jednomiestny geodetický (navyše exoskelet) je veľmi ťažké navrhnúť rozumne, pretože taký stan bude tak vysoký a úzky, že nápor bočného vetra bude lámať najkratší prút. Myslím, že rozumné bude zmeniť požiadavku na dvojmiestny stan.

Ďalej. Chceš exoskelet kvôli lepšej stavbe. Čo je princípe správna úvaha (sám mám dva exoskelety a nedám na ne dopustiť), ale u výškových stanov do silných vetrov sa exoskelety robia jednoplášťové z množstva dôvodov. Sú to útočné stany pre oblečených horolezcov v spacákoch, ktorým námraza nevadí. Dvojplášťové sú pre menej extrémne podmienky, kde sa hrá už aj na kondenzáciu a mokro. Problém u nich je, že väčšinou sú prúty vedené v rukávoch, ktoré budú pri tvojich -40 °C beznádejne zamrznuté.

Vaude robil krásny stan pre podobné podmienky - Power Odyssee, ale ten zase nebol samonosný. To je aj problém skoro všetkých semigeodetických stanov - predsienku treba vypnúť jedným až dvoma kolíkmi, ktoré - ako píšeš - nemáš vždy možnosť použiť. Power konštrukcia od Vaude je práve do silných vetrov, so stanom pripnutým k prútom plastovými očkami, ktoré fungujú aj v hlbokých mrazoch. Ale či mesiac v kuse, to ťažko povedať. Tipol by som, že áno.

U prútov máš tiež pravdu, treba lepší dural, laminát u stanov tejto kategórie ani nenájdeš. Hľadáš dural a s priemerom určite cez 9 mm. Do nízkych teplôt sú dobrý nápad karbónové prúty, špeciálne u stanov s exoskeletom. V mrazoch sú pružnejšie a na rozdiel od duralových tak nezamŕzajú, vydržia viac, a ak sa náhodou nakoniec zlomia, neroztrhajú ti stan. Opraviť sa rúrkou dajú rovnako ako duralové prúty, ktoré sa v dlhodobej záťaži veľmi rady ohýbajú. Ja mám ohnuté všetky štyri :-) Karbónový je stále OK.

Stani spomínal Hillebergy, ktoré sa ti však cenou nepáčia. Bohužiaľ pre tak špecifikované požiadavky, ako máš, sú asi najlepšou voľbou. Sám ich považujem za veľmi predražené, ale kvalitné, a som posledný, kto by ti ich doporučoval. Ale tvojim požiadavkám - bohužiaľ - vyhovujú najlepšie. Cena je neskutočná, ale keď ho začneš používať, veľmi rýchlo oproti Jurkovi zistíš, za čo platíš. Jednoduchšie sa stavia aj v zlých podmienkach, skvele vetrá, prúty sa nacvakávajú zvonka, dobre znáša dlhodobú záťaž a ak nejakému materiálu nevadia dlhodobé hlboké mrazy aj pri každodennom skladaní a rozkladaní, je to Hilleberg. Soulo je jednomiestny, ale vzhľadom k prvému odstavcu by som volil dvojmiestny Allak. Má širšiu podstavu a lepšie zaťažuje prúty.

Možno sa ti niekde podarí nájsť za dobrú cenu jazdené (čo im veľmi nevadí). Pre iné stany musíš zmeniť niektoré požiadavky :-)
Naposledy upravil wawrik dne stř říj 5, 2016 19:56, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod komin » stř říj 5, 2016 19:54

Ved tu nejaky Hilleberg je aj na predaj.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15


Příspěvekod komin » stř říj 5, 2016 20:54

Aha, som neskumal co je to za model.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » čtv říj 6, 2016 21:20

http://www.vaude.com/en-NL/Products/Ten ... range.html

http://www.vaude.com/en-NL/Products/Ten ... d-red.html

http://europe.hilleberg.com/EN/tent/red ... ents/unna/

http://europe.hilleberg.com/EN/tent/red ... s/nallo-2/

Allak so snehovými kolíkmi bude mať tak3,70 až 3,80 kg.
Stan by som vždy aj za bezvetria vypol. Nechať ho nevypnutý je nezmysel! Ak nemáš skúsenosti zo stanmi, ako píšeš, mal by si si skúsiť niekde v malom vetríku prespať v stane na nečisto a aj pod nulou. S mínus 40 stupňami skúsenosti nemám. Viem však, ako je to 2-3 dni pri mínus 15 až 20 sústavne a žiadna selanka to teda nie je ako si mínus 40 trošku ľahkovážne predstavuješ ty. Ja by som radil si to vyskúšať v mínusových teplotách a vetríku doma. Niet nad vlastnú skúsenosť!
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » čtv říj 6, 2016 22:23

Mám zkušenosti jen s jurkem dome 3 a dome 2km a jsou to těžké krámy. Nic jiného jsem nikdy nevozil a nestavěl. Ještě mě napadlo, dát ultralite tropiko na 2km což by snížilo hmotnost na 3,2 kila. Ale co to vydrží netuším. Určitě ale nedám 22 tisíc za 2,5 kilovej stan, protože nevěřím tomu, že mi vydrží déle jak 3 jurky. A 700gr za to nestojí.

-15 až -20 je celkem sranda. To ani foťák nezamrzá, láhev s vodou vydrží v tašce docela dlouho, než začne zamrzat a čaj v termosce je celý den teplý. Pes se neláme v zatáčce na dva kusy a vodka nezamrzá. Nic hroznýho to fakt není. Nestrašte tady děti na dobrou noc.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Guly » pát říj 7, 2016 6:37

K vôli dobrému spánku radšej ostanem pri tom strašení. Možno som bábovka, ale mínus 15 -20 ak trvá sústavne viac dní pri fyzickom výkone a aj v noci, mne ako sranda nikdy nepripadalo a vždy som sa na to dobre pripravil aj patričnou výbavou, nevynímajúc dobre ukotvený a vypnutý zahrabaný stan.
Stan kupuješ a budeš používať a aj NOSIŤ na vlastnom chrbáte. Preto stojí na zváženie, investovať do neho viac. Podľa mňa sa to vyplatí a vráti. Len by som potom stan vždy pevne vypol, nespoliehal sa na to, že to samotná konštrukcia vydrží. Aj keď máš zjavne v tomto smere bohaté skúsenosti, ja by som radil, radšej sa na ne nespoliehať! Ak ti to naozaj nestojí, tak sa nedá nič robiť. Ja by som to ešte prehodnotil, ale nijako ťa k tomu nenútim!
S tým tropikom sa mi to tiež nezdá ako najlepší nápad. Verím, že to so svojimi skúsenosťami nakoniec zvládneš a bude to prechádzka ako v ružovej záhrade.
S tou nezamŕzajúcou vodou máš pravdu. Dal som ju do mrazničky a naozaj aj po štyroch hodinách ešte nezamrzla, horúci čaj v termoske je taktiež aj po štyroch hodinách horúci. Hmmm " Někde němečtí soudruzi museli udělat chybu!"
Naposledy upravil Guly dne pát říj 7, 2016 6:49, celkově upraveno 1
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Výběr stanu

Příspěvekod slezacekm » pát říj 7, 2016 6:42

ZdendaZB píše:Mám zkušenosti jen s jurkem dome 3 a dome 2km a jsou to těžké krámy. Nic jiného jsem nikdy nevozil a nestavěl. Ještě mě napadlo, dát ultralite tropiko na 2km což by snížilo hmotnost na 3,2 kila. Ale co to vydrží netuším. Určitě ale nedám 22 tisíc za 2,5 kilovej stan, protože nevěřím tomu, že mi vydrží déle jak 3 jurky. A 700gr za to nestojí.

-15 až -20 je celkem sranda. To ani foťák nezamrzá, láhev s vodou vydrží v tašce docela dlouho, než začne zamrzat a čaj v termosce je celý den teplý. Pes se neláme v zatáčce na dva kusy a vodka nezamrzá. Nic hroznýho to fakt není. Nestrašte tady děti na dobrou noc.

z toho co pises bych se vahy stanu vubec nebal. to co bude navic muzes prece usetrit na spacaku ne? dle tveho popisu by ti mohl stacit letak :supz: kdyby bylo nejhur muzes pouzit vlozku do spacaku. jen pro moje info, v cem hodlas spat v minus 40?
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Výběr stanu

Příspěvekod wawrik » pát říj 7, 2016 6:59

ZB: Áno, -20 je celkom „sranda“. A pokojne môže byť životunebezpečná. Kvôli takýmto siláckym rečiam si potom náhodní okoloidúci trebárs myslia, že existujú kilové stany, čo sa v 120 km/h víchrici ani nepohnú :vom:

Pri vhodnej kombinácii podmienok už pri -15 °C napríklad primŕzajú duralové prúty k rukaviciam, o stane ani nehovoriac. Alebo zamŕza ventil na plynovej kartuši, ktorá potom chytá v lepšom prípade v ohnivej guli, v horšom sa od nej chytí spacák a zhorí stan, v najhoršom vybuchne. To, že sa tieto veci nestali tebe neznamená, že sa nestávajú vôbec.

Merať hodnotu stanu počtom Jurkom je zvláštny prístup, dá sa to pochopiť pri nenáročných stanoch do kempu. My, čo častejšie stanujeme v horších podmienkach, oceňujeme napríklad rýchlosť stavby, malú možnosť urobenia chyby, dobré vetranie alebo ako jednoducho ho viem sám postaviť vo víchrici či daždi. Pre mňa sú to veci ďaleko prevyšujúce jednoduchú požiadavku na nízku cenu.

Že stan, ktorý hľadáš, neexistuje, už vieš. Fakt nie je potrebné robiť hlupákov z ľudí, ktorí sa ti napriek tomu snažia poradiť (čím narážam na to strašenie). -40 stupňov je extrém, kde môže byť aj najmenšia chybička fatálna. A vlastne ani nemusíš vedieť, že nejakú chybu robíš.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » pát říj 7, 2016 11:07

OK. Jestli jsem se někoho dotknul s tou teplotou -15 až -20 stupňu tak se omlouvám. Nebyly to silácké řeči ani frajeření, jen mi přišlo trochu přitažené za vlasy dělat z takových teplot takové hrozné nebezpečí. Nijak mě to nevadí a nepřijde mi to nebezpečné, ale je to díky vybavení a životosprávě, kterou během akce dodržuji. Nikde jsem nepsal, aby jste jezdili s kilovým stanem a kilovým spacákem bez karimatky, v tričku a lehké péřovce do zimy. Psal jsem několikrát, že se pokouším snížit hmotnost stanu, protože jsem viděl plno diskuzí o zimním stanu do dvou kil, dokonce i pro dva a top se mi náramně zalíbilo.

Přimrzání prutů k rukavicím, co je na tom nebezpečnýho ? Nikdy se mi nestalo, že by mě prut zůstal na rukavici a nešel sundat. Spíš se mi nelíbí jak je stan promrzlý od kondenzátu když jej balím a nejde vysušit.

Spacáku se budete smát, protože vozím kondora z600 dvouzipový, který je nahoře trochu rozšířený a má 2,8kila. Vím, že jsou malé skladné spacáky, pár jsem jich pro porovnání zkoušel, ale ten tepelný konfort v nich není. Třeba od primy spacák je mnohem menší, váží 2kila, ale i když mám papírově menší teplotu, tak realita je někde jinde.
Peří nechci, protože už sem viděl pár případů s mokrým spacákem po dvou týdnech používání i když se průběžně sušili a bylo docela dost pod nulou, jenže bylo vlhko. Vlhký spacák je o zdraví. Špatný spánek, nenačerpání sil, oslabení organismu a v tom okamžiku začínají vážně hrozit omrzliny.

Karimatka. Všichni pohrdají nafukovačkou, že se do ní dostává vlhkost a je nanic. Přesto vozím nafukovačku, náhradní lepení a ventilek a nikdy jsem problémy neměl. Ale foukám to pumpičkou, ne pusou :-) Je to během chvíle připraveno k použití a ten celkový konfort se nedá s tvrdou pěnovou vůbec srovnávat. Žádné otlačeniny, zima od země, spí se luxusně i na boku.

Vařič používám benzínový, plyn nevozím ani na víkendové akce. Vařím pouze venku, nikdy ne ve stanu, protože nejsem sebevrah a nehodlám se nechat popálit a zničit si vybavení. O kondenzaci ve stanu a smradu nemá cenu mluvit. A když vařit nejde tak počkám až to jde. Spíš bych strašil děti popáleninama ve stanu, než tou nízkou teplotou, protože co pozoruju tak většina lidí vaří ve stanu, i když to nemá vůbec žádný smysl. Jen protože se jim nechce vylézt ven. Anebo nemají dostatečně teplé oblečení a venku je jim zima, když se nehýbou. A kdo nemá oblečení ve kterém může půl hodiny sedět venku bez pohybu je hazardér, protože když se něco stane tak umrzne.

S -40 souhlasím, tam jde hlavně o správné oblečení, občasné vyzutí bot a kontrolu prstů, to samé z rukavicemi a zrcátkem kontrolovat obličej, přestože je celý schovaný. Ale kdo do takových teplot jde tak by to měl vědět, jinak docela riskuje. Řekl bych že do -20 je to procházka růžovým sadem jak píšete, při -30 stupních končí sranda, protože baterie umírají a to doslova a začíná to být vážný a pod -40 je lepší vůbec nevylézat ven, protože na takové teploty nejsme zvyklí a organismus má vážné problémy už i s dýcháním. A kdo byl na chvíli venku při -50 tak ví jak blbě hoří benzín, jak hrozně pomalu hoří papír, jak zamrzá vodka a při čůrání ze střechy padají na zem ledové kuličky. Shrnu to. Pod -35 nejedu a moc nevylejzám když nemusím, protože mi v těch teplotách přestává fungovat oblečení. To už chce zase o stupeň vyšší výbavu, anebo se nebát a trochu zariskovat.

Popáleniny plic se moc neřeší, ale je to běžný problém. Já nosím masku i když je to možná k smíchu, ale jak jsem psal, mám se docela rád a nemusím zbytečně trpět.

Nakonec k jurkovi s prutama skandium a neodlehčeným tropikem. Bavím se o starém několik roků, nevím, jak jsou na tom ty nové, co vozí z číny, protože u nás již stany nikdo nevyrábí. Funguje bez problému i v mrazech, přežívá vichry bez super kotvení a když tak pozoruji západní konkurenci v akci tak si nestěžuju. Takže nebudu kupovat trojnásobně drahý stan jen kvůli exoskeletu, když stejně potřebuji nakonec tři pruty a trojí křížení, jak všichni píšete a takový stan mám. To si nechám udělat odlehčené tropiko na dvojku doma a jsem, na tom stejně. Stavbu holt za ty peníze oželím. Když jsem to zvládal do teďka, tak to zvládnu i dál :prayer:

Kontrola ventilu u plynového vařiče v zimě je snad normální. Kdo zapaluje ve stanu zamrzlý plynový vařič, aniž by ho nejdřív vyzkoušel venku... To je jako postavit někde stan, zniž bych před tím nezkontroloval co je pode mnou.

S hlupáky opatrně. Hlupáci si nenechají poradit a jedou na akci nepřipraveni. Viděl jsem pár lidí, co nevozí ani lékárničku a jeli do míst, odkud by se měli problém rychle dostat do nemocnice. Nejde jen o zimu, i v létě je to někdy nebezpečné. Obinadlo, náplast na puchýře černé uhlí a acyplpyrin není lékárnička.

"Protože mě se nic stát nemůže."
Naposledy upravil ZdendaZB dne pát říj 7, 2016 11:24, celkově upraveno 1
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod ZdendaZB » pát říj 7, 2016 11:20

Guly píše: vždy som sa na to dobre pripravil aj patričnou výbavou, nevynímajúc dobre ukotvený a vypnutý zahrabaný stan. Len by som potom stan vždy pevne vypol, nespoliehal sa na to, že to samotná konštrukcia vydrží.

Souhlasím, jen to pevné vypínání stanu nedělám, protože když přijde vichr tak stan nemůže pracovat a něco se může protrhout, nebo ulomit. Více vypínám v lese, nebo v závětří když chci dokonalé větrání stanu.

Guly píše:Stan kupuješ a budeš používať a aj NOSIŤ na vlastnom chrbáte. Preto stojí na zváženie, investovať do neho viac. Podľa mňa sa to vyplatí a vráti.

Nechápu v čem se třikrát dražší stan vrátí při stejné hmotnosti se stejným počtem i křížením prutů. Jsou pro to nějaké konrétní důvody ?

Guly píše:Aj keď máš zjavne v tomto smere bohaté skúsenosti, ja by som radil, radšej sa na ne nespoliehať! Ak ti to naozaj nestojí, tak sa nedá nič robiť. Ja by som to ešte prehodnotil, ale nijako ťa k tomu nenútim!

Souhlasím, proto jsem na fóru a řeším a řeším.

Guly píše:S tým tropikom sa mi to tiež nezdá ako najlepší nápad. Verím, že to so svojimi skúsenosťami nakoniec zvládneš a bude to prechádzka ako v ružovej záhrade.

Co myslíš tropikem ?

Guly píše:S tou nezamŕzajúcou vodou máš pravdu. Dal som ju do mrazničky a naozaj aj po štyroch hodinách ešte nezamrzla, horúci čaj v termoske je taktiež aj po štyroch hodinách horúci. Hmmm " Někde němečtí soudruzi museli udělat chybu!"

Zkus zabalit pet-dvoulitrovku o teplotě 20 stupňů (rozehřátý led, nebo ohřátá zásobní voda z potoka do zásoby) do nějakého oblečení, aby byla izolační stěna oblečení tak 5cm tlustá a to samé s termoskou s vařícím čajem, dej to do mrazáku, kde je -20 a podívej se na teplotu po 8 hodinách. Tak nasimuluješ vodu v batohu v zimě. A pak nastav mrazák na -35 a zkus to znova, se podivíš :-)

Pak si ještě vyzkoušej to samé z lionovým akumulátorem, ale dej ho těsně vedle termosky a lahve. A druhý dej jen tak do mrazáku. Po 6 hodinách ho dej do silné baterky a otestuj kapacitu. Ten co bude volně v -35 možná zemře, záleží na kvalitě článku.

A jestli ti jde mrazák do -40 tak tam přihoď láhev s vodkou a až bude vychlazená tak se trochu opatrně napij. :drinkers: Když to nejde tak to zkus i při menší teplotě. A nezapomeň před tím vhodit kostku ledu.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Výběr stanu

Příspěvekod remy77 » pát říj 7, 2016 14:52

ZdendaZB:

Len teoreticky: Neoplati sa ti radsej investovat do lepsieho spacaka ako do stanu? myslim tym perak membranou a hydrofobnym perim ???
Resp. nenapisal si, kam mas vobec namierene, pretoze napr. do polarnych oblasti vlacia vybavenie aj na saniach a to by tych par 100g na stane mohlo byt jedno, ci?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

PředchozíDalší

Zpět na Stany