Výběr stanu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 1, 2015 12:23

To jo, jen ty expedice jsou třeba častěji spíše do hor na ledovce a td - a tam mrzne. No prostě se bojím toho abych pak neležel v mokru protože to pustí vodu. Goretex má kolik 20 000? A uz sem viděl ze i ten proteče - třeba byl požkozen stara membrána ale.... Tady na to opravdu bude chcat třeba 20 dni v kuse pak den dva pauza a leje znova. Ty MSR Maj jednou takový parametry.... :) ale kouknu na něj to jo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » pát kvě 1, 2015 16:26

když chceš něco do extrémních podmínek, tak koukej po expedičních stanech, bych koupil něco od Hilleberg nebo od MSR, a na čísla moc nekoukej, Hilleberg a MSR jsou osvědčené značky, bych vybíral jenom z těchto dvou značek
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 1, 2015 17:51

Aha no a podle čeho tedy poznám jaký model je na tom líp vůči vodě, když říkáte, že ty parametry sou nepodstatné? Pochybuju, že mě někde nechaj abych na to lil kýble vody. Konstrukci si ošahám to i kdybych je nenašel někde rovnou na ukázku postavené si domluvím složení, ale s tou vodou to asi bude problém.
Neb záruka, že to neproteče asi nebude ani u jednoho z výrobců čekám.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod sobb » pát kvě 1, 2015 19:58

Osobně bych trošku měla z dlouhodobýho stanování v takových podmínkách obavu. Když je stan bez vysušení na jednom místě, tak Ti jednak po nějaké době zplesniví a druhak budeš mít mokro vevnitř. Ne z promoknutí, ale z kondenzace. Pokud tedy nebude neustále foukat vítr nebo nebude mít naprosto dokonale řešené odvětrání.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr stanu

Příspěvekod fps » pát kvě 1, 2015 20:06

Michal82 píše:Aha no a podle čeho tedy poznám jaký model je na tom líp vůči vodě, když říkáte, že ty parametry sou nepodstatné?

když koupíš expediční stan od Hilleberg nebo MSR, tak tě vodní sloupec nemusí zajímat, u nich máš osvědčenou jistotu že neprotečou
Michal82 píše:Neb záruka, že to neproteče asi nebude ani u jednoho z výrobců čekám.

tohle jaksi nechápu, k čemu jsou stany dělaný, k tomu aby tě ochránili proti dešti, ještě jsem nečetl že by ňáký stan od Hilleberg nebo MSR protekl, a oba výrobci jich za těch plno let prodali velké množství, a lide s nimi byli snad úplně všude, takže bych se vůbec nebál že by jejich stany protekli, sám mam stan MSR třetím rokem, používám ho celoročně, u nás, Tatry, Alpy, spal jsem v něm 88x, bouřek či lijáku jsem v něm několik zažil, i celonočních, a ani jednou neprotekl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 1, 2015 22:23

Dobře budu ti věřit :)

Větrání ke slečně nad tebou - vítr je tu fest takže toho se nebojím - jo čas od času bych ho mohl šoupnout i kvůli majiteli kempu aby mu nezmizela tráva :D nějaký vysoušení nehrozí neb bude pořád rozdělanej musí schnout za pochodu - kondenzace se nebojím to se vyfoukne.

Dobrý koukal sem na nějaký videa a docela se mi zalíbil Hilldeberg Soulo - je to prcek, ale roztomilej ta váha je na polovině s čím sem cca počítal a prostorově by mi stačil. Byl by to trochu Hard Core v tak malém stanu 3 měsíce ale zas by se hodně hodil k výletům a stejně sem v práci buď do večera a pak najíst umejt a spát nebo razím někam po okolí do města - na baráku trávím fakt jen tu noc. Pokud bych do něho šel asi bych vzal i tu podlahu navíc což by vylepšilo předsíňku na skladování bot, a ochránilo trochu podlahu, myslím že to se hodí přikoupit.
Viděl ho třeba někdo na živo? Nebo jiný model od nich kde jsou stejné materiály - tedy do cca 25 000 pak maj silnější matroš, ale už to sou větší a těžší stany.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod palo32 » úte kvě 12, 2015 23:00

Podarte mi prosím stan: Limit mám okolo 130-150 libier. Mal by byť pre dve až tri osoby. Nejaké som tu už na fóre našiel, ale problém je ten, že ja ho budem kupovať v UK. Mal by vydržať vietor a dážď, najnižšie teploty do cca 8-10°C a na váhe nejaké kilo hore dole mi až tak nevadí, budeme ho prevážať v aute. Už som fakt zúfalý, nemám v tom vôbec prehľad. Bude to naše prvé kempovanie...

Zatiaľ ma zaujali:
Jack Wolfskin:
http://www.amazon.co.uk/Jack-Wolfskin-E ... B00GAPO1VI

Berghaus:
http://www.amazon.co.uk/BERGHAUS-Peak-3 ... words=tent

Salewa:
http://www.amazon.co.uk/Salewa-Denali-d ... words=tent

Vango:
http://www.gooutdoors.co.uk/vango-tempe ... nt-p139967

OEX:
http://www.gooutdoors.co.uk/oex-cougar-2-tent-p322022
palo32
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř pro 10, 2014 13:52

Re: Výběr stanu

Příspěvekod palo32 » stř kvě 13, 2015 13:45

ešte som našiel stan Coleman X3 v akcii:
http://www.outdoorworlddirect.co.uk/col ... -tent.html

Nejaké rady?
palo32
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř pro 10, 2014 13:52

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 13, 2015 21:05

Tak když sem si vedle trochu ujasnil podmínky stanování....

U toho Hillebergu sem koukal teď ještě na AKTO - původně sem ho přešel, že má jen jednu tyč, ale dle recenzí jde o hodně povedený stan co snese vítr 80 mil/h a osvědčil se mnoha lidem.
Ta stavba vypadá podstatně rychlejší než u SOULA a váha u AKTA je jen 1,4kg. To vypadá jako nový favorit ve výběru.
Zkoušel ho někdo dlouhodobě a třeba i v takovém větru?
Větrání vypadá líp než u Soula.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Chmeld4 » čtv kvě 14, 2015 10:24

A taky je o 5cm nižší, což by pro mě (183cm) znamenalo že i sezení tam bude za trest. A co se dlouhodobého pobytu v takovém malém stanu týká ... to bych fakt nechtěl i když tvrdíš že tam v podstatě trávíš jen noc :/
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výběr stanu

Příspěvekod TimTaylor » čtv kvě 14, 2015 11:32

ve stanu Hilleberg Akto jsem měl možnosz strávit dvě noci a - nechtěl bych ho. Je sice lehký a relativně odolný, ale na mně (180cm/85kg) malý, nemohl jsem se v něm pomalu ani posadit, jen ležet. Když jsem ležel, tak vepředu/vzadu bylo místa kupa, ale na výšku je pro mě prostě malý. Navíc díky konstrukci s jedním prutem se hodně přes noc prověsil pod váhou sněhu (spal jsem v něm v únoru v lese od pátku do neděle), bylo -17 stupňů a vše celkem ok, i stavba stanu v rukavicích, ale ráno když jsem se probral, tak jsem měl horní stěnu stanu tak 5cm nad obličejem, což mě nepotěšilo. To je ale díky konstrukci, nebýt nočního sněžení (napadlo asi 10cm sněhu) tak by tenhle problém nenastal. Takhle se pod váhou sněhu stan prověsil jak kráva a předek/zadek se dotýkal těla/spacáku a mně v něm ležícím... Jinak stan vydržel v pohodě, ale za mě prostě jednoprutové stany nebrat. Věřím že s dvěma prutama by to bylo o dost lepší i v tom sněhu, a za tu cenu mě to prostě zklamalo...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv kvě 14, 2015 13:15

No tak už cca počítám s tím karavanem, takže by se jednalo o víkendy a nějaký výlety pak ty Alpy a td. Mě zas nějak nevadí malej prostor - beru to tak, že proti bivakovacím pytli to je komfort.
TimTaylor ano tvé připomínky k Akto jsem četl, dost mě to překvapilo, protože ve světě na něj čtu jen chválu od zimního použití na severu a v horách po letní podmínky. Včera jsem po videu s 80 mil/h našel i video s větrem 85 mil/h - cca 38 m/s tak vypadá že snese fakt hodně.

No kouknu na Akto a Soulo ale to Akto se mi začlo pozdávat více - pokud by klaplo to bydlení tak není co řešit.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod budo » čtv kvě 14, 2015 14:10

palo32: Vango Mirage 300 http://www.vango.co.uk/gb/3-person-tent ... -300.html#

+ 3 krizeni prutu = pevnost
+ variabilita predsinky
+ pri vhodnem umisteni pri staveni stanu mas v leze super vyhled na panoramata
+ pekny design
+ sucha stavba loznice
+ mozno postavit bez loznice
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod palo32 » ned kvě 17, 2015 21:32

Vdaka za tip, nakoniec som vzal Vango Nimbus 300. V podstate skoro to iste ako Vango Mirage 300. Vyhral som aukciu na Ebai na Ex-display model, za super cenu takze som rad. Uz nech je doma a mozme ist vyskusat :)
http://www.outdoormegastore.co.uk/vango ... -tent.html
palo32
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř pro 10, 2014 13:52

Re: Výběr stanu

Příspěvekod Michal82 » čtv kvě 21, 2015 21:31

Teď sem koukal ještě na Hilleberg Enan - je to odlehčené Akto ale ty konce má jako stříšku takže tam není plocha na které by se mohl držet sníh. Teoreticky řeší to fakt hezky druhá věc je méně kotevních bodů a kernol 600 místo 1200 což mi i na videu přijde slaboučké, ale kdo ví. Váha 1,1 kg se vším. Otázka je zda bude také odolný proti větru jako Akto....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr stanu

Příspěvekod jIrI___ » úte čer 2, 2015 12:53

Ahoj, přidám se s dotazem (vhodnější vlákno jsem bohužel nenašel). Sháním stan pro 2 osoby, který použiju týden na Korsice, možná pár dnů v Beskydech a pak bude rok až několik let zavřený ve skříni. Z tohoto ukrutného využití plyne jasný požadavek - co nejnižší cena, nechtěl bych aby překročila 2000 Kč. Dá se v téhle cenové relaci něco vybrat?
Narazil jsem zatím na Coleman Darwin 2 (https://www.mall.cz/turisticke-stany/coleman-darwin-2), Husky Bizam 2 (http://www.huskycz.cz/stan-outdoor-bizam-2-d1445.html) a Husky Mirel (http://www.kasa.cz/stan-husky-outdoor-mirel-zeleny/). Je mezi těma dvěma stany od Husky nějaký rozdíl kromě jiné barvy? Rád si nechám doporučit i nějaký jiný levný stan, vůbec se v tom nevyznám a orientuju se jen podle obrázků :). nebráním se ani bazaru. Předem díky.
jIrI___
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon srp 9, 2010 7:47
Bydliště: R. p. R. , Ostrava

Re: Výběr stanu

Příspěvekod budo » úte čer 2, 2015 15:04

Na tu Korsiku to mas na GR20 nebo nekam do kempu? Aby bylo jasny, jestli s tim potrebujes chodit a zajima te hmotnost. V takovym pripade bych doporucil Tyvek a nejaky Tarp. Stoji to malo, vazi to malo, na Korsiku by to stacilo a v CR nepotrebujes stan pomalu ani v zime.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod jIrI___ » úte čer 2, 2015 15:10

Přesuny na Korsice budou autem, maximálně 2-3 denní výlety do hor. Takže hmotnost není zas až tak podstatná. Tyvek a tarp zamítám rovnou, nejsem zdatný ve stavění přístřešků a chtěl bych to v tomhle ohledu mít co nejblbuvzdornější :)
jIrI___
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon srp 9, 2010 7:47
Bydliště: R. p. R. , Ostrava

Příspěvekod budo » úte čer 2, 2015 15:34

Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod šíp » úte čer 2, 2015 15:42

Budo, ten ale prekracuje temer dvojnasobne tazateluv planovany rozpocet.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod budo » úte čer 2, 2015 16:43

Pardon. Prehlidl jsem ty 2k
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Příspěvekod budo » úte čer 2, 2015 17:54

Pak je asi jedno, co ze minenych si tazatel vybere a ani bych nevidel jako prinosne dal hledat jinde. Jestli je rozpocet 2k a na hmotnosti nijak nesejde, dle meho nazoru rozdily nebudou vyrazne a vybrer by mel odrazit spis pripadne pozadavky na barvu, prostor, tvar a design.

Pro vyber snad bych doplnil Pinguin:
http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/scout/p-26
http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/serac/p-27
http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/taifun-2/p-29

Vlastne ... jeste by se dal koupit nejaky stan v Decathlonu. Minuly tyden jsem je prohlizel na zivo. Ceny jsou nizke, tyce sklolaminat a podlazka polyethylen, takze to na tech par pouziti poslouzi, rekl bych, dostatecne a zrejme bude i levnejsi.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod budo » úte čer 2, 2015 18:07

Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod jIrI___ » stř čer 3, 2015 19:07

Díky za tipy na Pinguin. V Decathlonu jsem byl, ale naprostá většina stanů tam jsou ty vteřinové = absolutně nepřenosné, neviděl jsem tam snad ani jeden "klasický" pro 2 osoby.
jIrI___
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon srp 9, 2010 7:47
Bydliště: R. p. R. , Ostrava


Výběr stanu

Příspěvekod budo » čtv čer 4, 2015 7:25

Vlevo Darwin 2+, vpravo Darwin 2. Oba maji podlazku z PE

Obrázek

EDIT: upravena velikost obrázku. Použil jsem tu funkci Tapatalku poprvé a nevěděl, že to vkládá obrázek v původním rozlišení.
Naposledy upravil budo dne čtv čer 4, 2015 21:06, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod jIrI___ » čtv čer 4, 2015 8:25

Polyethylen je na podlážku vhodnější než polyester s PU zátěrem?
jIrI___
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon srp 9, 2010 7:47
Bydliště: R. p. R. , Ostrava

Re: Výběr stanu

Příspěvekod budo » čtv čer 4, 2015 21:02

Ne. Je to taková ta igelitová spletená věc, jako třeba modrá plachta 3x5m z OBI. Jako třeba i tady. Takže to je těžší, než podlážky lepších stanů a bude to mít kratší životnost. Respektive to bude rychleji degradovat vlivem sluníčka. Ale na to použití, které jsi uvedl, by to mělo stačit bohatě. To jen kdybys to třeba nechal celý léto postavený na zahradě, tak to bude tak za dva roky mít taková podlážka za sebou. Tipuju. Kdybych ti do toho měl mluvit, tak ber na to co jsi uvedl buď co nejlevnější stan s PE podlážkou (nějaký z toho Decathlonu za 600 nebo litr. Anebo pak kolem dvojky až trojky stan s normální podlážkou Nylon s PU zátěrem. Jako třeba tady.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr stanu

Příspěvekod karl » čtv čer 4, 2015 21:36

Zásadní problém podlážky z Polyetylenu ( Ikea taška ) v porovnání se zatřenou tkaninou je možnost opravy. Polyetylen se musí lepit a je jen velmi málo lepidel, které to zvládnou. Co se decathlonu týká..Jak myslíš, že se zachovají za 3 roky až budeš potřebovat opravit např. roztržené tropiko?
karl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv dub 19, 2012 19:16

Re: Výběr stanu

Příspěvekod budo » čtv čer 4, 2015 22:57

Jestli se ptáš mne, tak se mrkni výš, co bylo moje první doporučení. Pak jsem už jen dal tip na to, co odpovídá nízkému rozpočtu a počtu použití co se deseti prstů týká. Kdybych se rozhodl koupit stan za 600 až litr, tak bych ho po 3 letech, pokud by s ním něco bylo, nereklamoval, ale dal děckám na blbnutí a pak vyhodil. Kdyby. Ale bych si ho nekoupil a raději bych investoval víc do lepšího. To bych udělal , ale co udělá Jiří, to bude záležet na jeho rozhodnutí. jsem předložil varianty. Třeba ještě někdo jiný přidá další. Jiří si rozhodne.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Stany