Silikonizace x PU zátěr

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Silikonizace x PU zátěr

Příspěvekod Vojtos » pát kvě 11, 2007 13:03

Jaké jsou prosím Vás rozdíly? Jelikož například North Face udává menší vodní sloupec (myslim že 3000mm a 5000mm), ale nemá PU zátěr, ale silikonizaci.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1539
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod ToM » pát kvě 11, 2007 13:05

Co vím, tak silikonizace je lepší ve velmi nízkých teplotách a snižuje váha stanu...
ToM
účastník
účastník
 
Příspěvky: 371
Registrován: pon úno 13, 2006 10:48
Bydliště: OV

Příspěvekod Spasitel » pát kvě 11, 2007 13:21

no, v niektorych aplikaciach na nahradenie silikonu zaterom skutocne nemozno ani pomysliet! :mrgreen:
Spasitel
 

Příspěvekod Vojtos » pát kvě 11, 2007 13:41

ToM píše:Co vím, tak silikonizace je lepší ve velmi nízkých teplotách a snižuje váha stanu...


Takže, lepší do hor a na sníh ale horší parametry v dešti? Jde mi o fakt, který prezentuje Jurek a to je to že na podlážku musí být minimálně 10000mm vodního sloupce (teorie tlaku kolena). Zajímalo by mne nakolik je to skutečný fakt a na kolik pouze reklamní hříčka. Jelikož v letošní katalogu Coleman např. snížil udávané parametry vodního sloupce, tudíž nevim na kolik je to přitěžující okolnost ke kvalitě stanu.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1539
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod brhel » pát kvě 11, 2007 18:47

Vojtos píše:Jde mi o fakt, který prezentuje Jurek a to je to že na podlážku musí být minimálně 10000mm vodního sloupce (teorie tlaku kolena). Zajímalo by mne nakolik je to skutečný fakt a na kolik pouze reklamní hříčka.

Něco na tom je, protože Jurek postavený na bažině nám nikde vodu nepropustil.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Yopo » pát kvě 11, 2007 19:37

O silikóne toho veľa neviem, ale vyjadrím sa k záterom. Odolnosť voči vode udávaná výrobcami je garantovanou hranicou (tzn. že textília môže túto hodnotu presahovať, nesmie však klesnúť pod túto hodnotu). V praxi sa to robí tak, že sa na textíliu nanesie napr. PU (predpokladaná odolnosť voči vode napr. 7000mm). Po výrobe prechádza tkanina kontrolou a hľadá sa najslabšie miesto záteru (v našom prípade nájdeme miesto s odolnosťou 5446mm) , podľa ktorého sa potom udáva garantovaná odolnosť textílie (v našom prípade teda 5000mm). Slabé miesto môže byť iba lokálnou záležitosťou, no aj keď je väčšina textílie s odolnosťou odpovedajúcou odolnosti takmer 7000mm, celý bal textílie sa radí do kategórie s garantovanou odolnosťou do 5000mm. V praxi teda môžeš dosť často natrafiť na textíliu ktorá ma garantovanú hodnotu 5000mm, pričom v skutočnosti má skoro 7000mm (viď príklad).
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod tuso » pát kvě 11, 2007 19:56

Yopo píše:O silikóne toho veľa neviem, ale vyjadrím sa k záterom. Odolnosť voči vode udávaná výrobcami je garantovanou hranicou (tzn. že textília môže túto hodnotu presahovať, nesmie však klesnúť pod túto hodnotu). V praxi sa to robí tak, že sa na textíliu nanesie napr. PU (predpokladaná odolnosť voči vode napr. 7000mm). Po výrobe prechádza tkanina kontrolou a hľadá sa najslabšie miesto záteru (v našom prípade nájdeme miesto s odolnosťou 5446mm) , podľa ktorého sa potom udáva garantovaná odolnosť textílie (v našom prípade teda 5000mm). Slabé miesto môže byť iba lokálnou záležitosťou, no aj keď je väčšina textílie s odolnosťou odpovedajúcou odolnosti takmer 7000mm, celý bal textílie sa radí do kategórie s garantovanou odolnosťou do 5000mm. V praxi teda môžeš dosť často natrafiť na textíliu ktorá ma garantovanú hodnotu 5000mm, pričom v skutočnosti má skoro 7000mm (viď príklad).


Ferrino vyslovene udáva, že ich garantovaná odolnosť je meraná v spojoch- teda v miestach s najmenšou odolnosťou.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Yopo » pát kvě 11, 2007 20:53

tuso píše:Ferrino vyslovene udáva, že ich garantovaná odolnosť je meraná v spojoch- teda v miestach s najmenšou odolnosťou.


Ja som hovoril o výrobcoch textílie, nie o výrobcoch outdoor výbavy. Väčšina menších výrobcov outdoor výbavy nemá prostriedky na to, aby testovala celoplošne kvalitu odolnosti proti vode. Preto sa spoliehajú na garanciu dodávateľa textílie a testujú iba námatkovo, resp. testujú tie švy.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Vojtos » pon kvě 14, 2007 8:26

Yopo píše:O silikóne toho veľa neviem, ale vyjadrím sa k záterom. Odolnosť voči vode udávaná výrobcami je garantovanou hranicou (tzn. že textília môže túto hodnotu presahovať, nesmie však klesnúť pod túto hodnotu). V praxi sa to robí tak, že sa na textíliu nanesie napr. PU (predpokladaná odolnosť voči vode napr. 7000mm). Po výrobe prechádza tkanina kontrolou a hľadá sa najslabšie miesto záteru (v našom prípade nájdeme miesto s odolnosťou 5446mm) , podľa ktorého sa potom udáva garantovaná odolnosť textílie (v našom prípade teda 5000mm). Slabé miesto môže byť iba lokálnou záležitosťou, no aj keď je väčšina textílie s odolnosťou odpovedajúcou odolnosti takmer 7000mm, celý bal textílie sa radí do kategórie s garantovanou odolnosťou do 5000mm. V praxi teda môžeš dosť často natrafiť na textíliu ktorá ma garantovanú hodnotu 5000mm, pričom v skutočnosti má skoro 7000mm (viď príklad).


A nesníží se vysokou hodnoutou odolnosti neprůchodnost pro páry z vnitřku stanu? Myslim to tak, že při silné dešti se ráno zbudíš a budeš mít pro změnu stan celý mokrý a kondenzace? To samozřejmně neplatí pro podlážku. Jde mi o to, že když si koupim stan třeba od NF, kterej váží úžasný 2 kg, jestli mi v podmínkách kdy počítam spíš s deštěm neproteče ať podlážka nebo tropiko (silikonizace - menší udávané hodnoty než třeba Jurek), jelikož je převážně(možná) určen na použití v zimě?
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1539
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Michal.P » pát čer 15, 2007 15:10

Chci pořídit stan Pinquin Gemini nebo Vega. Oba tyto stany mají silikonozaci. Jestli jsem to dobře pochopil, tak tato úprava není nejvhodnější pro letní období, a do dešťů, spíše se hodí a je určen do vyšších poloh a chladnějšího počasí. Je fakt , že toho moc po extremech nenajezdím. Spíše ty nižší až střední polohy, do hor sporadicky. Pokud je to s tou silikonizací pravda, co za stan byste doporučili ve stejné kvalitě a stylu stanu dle mého popisu použití?
Michal.P
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon dub 30, 2007 16:11


Zpět na Stany