Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » čtv úno 16, 2023 0:20

Kdybych ještě někdy kupoval žďárák, tak bych určitě koupil takový, abych se do něj s karimatkou a spacákem spokojeně vlezl.
Karimatka ve žďáráku mi přijde mnohem lepší než vně. Karimatka je více chráněna a celé je to kompaktnější, menší šance, že člověk sjede z karimatky.
Do teď si pamatuju, jak mi v Nízkých Tatrách přes noc nasněžilo mezi karimatku a žďárák a pak se tam sníh rozpustil. Měl jsem tenkrát žebrovanou Klymit nafukovačku a bylo to dost na houby, mezi žebry voda, co studila. Karimatka ve žďáráku by to pořešila ale do HP Dry Cover jsem se tam s ní nevlezl.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv úno 16, 2023 3:49

EjdouuRotacak píše:ještě navážu na naší shodu ohledně velice slušné paropropustnosti u Gas/Air Permeable. Ono, všechno má svoje limity.

Samozrejme. Mne se zas stalo, ze v silnejsim mraze mi zacal zdarak namrzat zvenku v oblasti nohou. Mlha, mozna i neco zevnitr, kazdopadne se tam udelala vrstvicka namrazy a rano v tech mistech trocha kondenzatu na spacaku byla. V oblasti tela se namraza neudelala, tam jsem to zvladnul vytopit :)

@oodoow: jj, vidim to stejne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon úno 20, 2023 16:23

Pánové, domnívám se, že je to od určité tělesné konstituce neřešitelný problém.Ve standardní šprce prakticky neproveditelné. Ty jsou většinou všechny +- d 220cm x š 80-60cm. Takže tam s velkými obtížemi narvete nějakou malou, tenkou karimatku. Ale teď, jak tam zalézt? to se povede jen lidem drobnějšího, max běžného vzrůstu. Odhaduji tak max do 175cm/60kg.

Člověk který bude buď tlustý, (nebo ani nemusí bejt tlustej, stačí aby to byl habán) nenarve velkou, širokou, komfortní karimatku ani do toho BIVI s d270cm x š 100cm x v cca 50cm. Respective to tam nějak narve, ale těžko se bude v noci otáčet. Karimatka běžné velikosti je pro větší osobu utrpení, nedejbože, když má široká ramena. Představte si, že budete s výškou 180cm, chrápat na karimatce s délkou 170cm a šířkou 45cm. Budete šíleně nasraní. Stejně jako já, když mám ležet na karimatce s d 190 x š JEN 60cm, je to prostě málo. Jako malej jsem chodil asi 5 let do Vodáka, tak mi v pubertě narostly dost ramena a jsem širokej :( Takovej Dlouhej, širokej a krapet krátkozrakej. Má to své výhody, ale i spoustu nevýhod. Například vybavení na outdoor. Všechno se hůř shání, všechno je těžší a objemnější. Při přesunech vypiju víc vody atd.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte úno 21, 2023 5:19

Jak jsem psal, pri svych 180 cm a vaze mezi tak 78 - 94, coz nepovazuju za nic podmerecneho, mi vzdycky muj stary dobry zdarak stacil i se standardni karimatkou 183/51/6.4. Naprosto pohodlne. Do maleho UL zdaraku se s ni samozrejme nevejdu, ale na to je potreba myslet uz pri vyberu zdaraku.

Velci a/nebo tlusti lide si holt musi poridit zdarak vetsi, ostatne jako vsechno ostatni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Boldar » stř bře 8, 2023 23:36

Ahojte,

Už dříve jsem tu psal a žádal o pomoc s výběrem zdaraku. Nakonec jsem zůstal v hamace, ale poslední výlet jsem se rozhodl jít na zem a to z důvodu, že jsem byl celkem zničený a v hamace jsem se nedokázal pořádně uvolnit, takže jsem si neodpocinul.
Jdu tedy znovu pro radu. Koukám po převleku na spacak, abych do něj vlezl i s karimatku.
Prosím o radu mezi těmito dvěma nebo klidně Link na úplně jiný, vyzkoušený.
1. https://www.top-armyshop.cz/nepromokavy ... -tec#15024

2. https://www.top-armyshop.eu/prevlek-na- ... s-army-mfh

Mnohokrát děkuju za odpověď a pomoc.
Boldar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 8, 2016 12:01

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » čtv bře 9, 2023 4:26

Boldar píše: důvodu, že jsem byl celkem zničený a v hamace jsem se nedokázal pořádně uvolnit, takže jsem si neodpocinul

Vážně si myslíš, že ve žďáráku to bude lepší? :-k
Ležet v pytli na mrtvoly /pocitově/ taky není nic moc.
Co třeba tarp? Váží to i míň jak žďárák, v batohu to je i menší, než žďárák, můžeš si v tom sednout, převléct se, v suchu zabalit i vybalit.... Navíc ten tarp vyjde povětšinou levněji, než kvalitní, prodyšný žďárák, o kterým tu kluci mluvili a neprodyšný žďárák bys vážně přál nepříteli..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 8:44

Ani jeden, jsou to kopie. :vom:
Pokud si sezenes original USA/UK, tak jsou paradni, co se tyce kvality pouziteho materialu, ale maji kolem kila.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » čtv bře 9, 2023 10:17

Jak jsem říkal, jedině originál...
Ale ta váha, to už je luxusní tarp. Taky ta cena originálu bude dosti nehezká
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » čtv bře 9, 2023 10:50

Všechno má svoje. Na tarp potřebuješ většinou tyčku a kolíky, pokud to nechceš vázat někde na stromy.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod Boldar » čtv bře 9, 2023 10:56

Ano, určitě to lepší bude. Teda mluvím sám za sebe.
V hamace jsem nebyl schopný se uvolnit a pořádně si odpočinout. Ve zdaraku se člověk dokáže natáhnout a více se uvolnit.
Nechci úplně zdarak, ale spíše převlek na spacák a karimatku.
Btw, co myslíš tarpem? Pokud se nemýlím, tak tarp je obyčejná plachta nebo ne?

Děkuju
Boldar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 8, 2016 12:01

Re: Žďárák

Příspěvekod Boldar » čtv bře 9, 2023 10:57

booze píše:Ani jeden, jsou to kopie. :vom:
Pokud si sezenes original USA/UK, tak jsou paradni, co se tyce kvality pouziteho materialu, ale maji kolem kila.


Hodil by si mi prosím název nebo Link? Já už si zbytek najdu.

Děkuju
Boldar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 8, 2016 12:01

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » čtv bře 9, 2023 12:52

Tarp = (dnes) už plnohodnotný stan bez podlážky, oro doplnění školními slovníku ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 13:34

Boldar píše:Hodil by si mi prosím název nebo Link? Já už si zbytek najdu.

Děkuju

http://www.m1armyshop.cz/detail.php?id_zbozi=5403
Tarp = (dnes) už plnohodnotný stan bez podlážky, oro doplnění školními slovníku ;)

tarp: plachta
tarp tent: jednovrstvy stan
tarp shelter: plachta strihove na pristresek
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Boldar » čtv bře 9, 2023 14:28

@booze

Děkuju
Boldar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 8, 2016 12:01

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv bře 9, 2023 15:57

To, co ti doporučuje Booze, tomu se v dnešní době raději vyhni. Originál, neoriginál - je to víc jak 20 let stará 1. generace US Modular systemu. Je to strašně těžké, nedejchá to. Spacáky z Modular kolekce také nejsou (v dnešní době) vhodné. Protože jsou ty spacáky minimálně 10 let staré, spíš více. US Army to vyřadily už někdy před rokem 2009.

Ten komplet váží asi 6,5kg (hygienická vložka, letní spacák, zimní spacák, žďárák) Kdysi se to prodávalo asi za 3.000kč komplet. Po roce 2020 šly paradoxně nahoru i tyhle x let staré úloženky.

Tady maji kdyžtak eLko za cca 3.990kč (D=240cm, Š=100cm) (PC +- 18.000kč)

https://www.army-surplus.cz/povlak-s-me ... ivy-cover/

Bohužel, do eLka se ti nevejde k nohám tlumok/krosna. XL má 270cm - ale v nabídce už nejsou. Dejchá to velmi dobře.

Využiješ to ale jen ve zcela specifických situacích. Většinou se budeš cítít pohodlněji v Ultra-Light stanu (protože má vejš kopuli) To Bivi má na vejšku cca 50cm, takže si rád, že si v leže uvaříš na vařiči čaj. Já už to nosim jen do hor, když fouká, prší nebo sněží - abych se nemusel ve větru a dešti srát se zdlouhavym stavěnim stanu. Jinak to BIVI nemá moc význam.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » čtv bře 9, 2023 16:08

@EjdouuRotacak: Nepomylil ses trochu? Tazatel shani neco na spacak aby v tom spal, ne na vareni a uschovavani "tlumoku/krosny", teda o tom alespon nepsal :(( .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv bře 9, 2023 17:42

2 apuka

kdepak, nepomýlil. Tazetel si chtěl koupit fejkovej žďárák z Číny s váhou 1,35kg. Booze mu navrhnul, aby si koupil 15+ let starou úloženku originálu - s váhou +-1.200g.

Tak to ať si radši koupí armádní dánskou licenci od Carinthie s váhou 1,5kg, která když nic, je o generaci novější a vejde se mu tam standardní karimatka. Do US Modularu ji nedá. Mám toho víc. Modulary, Trojitá lamina, Air Permeable, Jurky, starej HP Dry Cover..
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » čtv bře 9, 2023 19:16

EjdouuRotacak píše:kdepak, nepomýlil

:-k :((
apuka píše:Nepomylil ses trochu? Tazatel shani neco na spacak aby v tom spal, ne na vareni a uschovavani "tlumoku/krosny"
Asi jsi vubec nepochopil, proc jsem to napsal. Karimatka pod spacak rozhodne neni ani krosna ani vareni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » čtv bře 9, 2023 19:31

To je přidáná funkce. Bonus navíc. Dál platí výše napsané. Běžně takhle vysí*áš? Podle počtu příspěvků budeš místní guru Jára koukám.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Žďárák

Příspěvekod Kjuba » čtv bře 9, 2023 19:35

EjdouuRotacak píše:....Mám toho víc. Modulary, Trojitá lamina, Air Permeable, Jurky, starej HP Dry Cover..


Ahoj. Můžu poprosit o info, jaký že to máš ve "sbírce" žďárák z GTX Air Permeable?

Tuším, že se nějaký takový pro armádní účely vyráběly. Ale nevím které, protože army věcem absolutně nerozumím.

Jde mi ale opravdu jen o ty, které jsou z toho Air Permeable. To byl totiž jediný opravdu dobře použitelný materiál, kde nebyly problémy s kondenzací a prodyšností. Ale už se z něj žádný žďáráky nevyrábějí. Alespoň já o žádném klasickém nevím.

Můj Outdoor Research Alpine Bivy, který z Air Permeable je, už je na konci životnosti a už se dávno nevyrábí. Tak bych asi to "army" překousl a vyměnil.

Podotýkám, že měřím cca 200cm, takže potřebuju něco, do čeho se vlezu i s karimatkou. Nějaký vaření a tlumoky v nohách nepotřebuju.

Děkuju za případné tipy
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 20:32

Vyrobce zmenil nazev, ted je to GORE-TEX® Gas Permeable Technology, jestli uz teda neni dalsi verze nazvu... Zkus to hledat, vypadne treba tohle: https://www.carinthia.eu/en/expedition- ... ore-p1502/.

Jak se projevuje konec zivotnosti? Muj jeste nastesti neni, nepouzivam ho moc casto, desitky noc ma urcite, stovku spis ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 20:49

Zacne praskat a pak se loupat membrana. Okolo hlavy, kde tomu asi pomohla mastnota a nebo UV.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 20:52

Tahle konkretni? Nemas fotku?

Teda, doufam, ze muj zdarak to jeste hodne dlouho nepotka 8-[

BTW, jake UV? Ve zdaraku dokonce i ja spim v noci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 20:57

Nemam. Mel jsem cca 10 let OR Alpine Bivy a daval jsem ho odsmradit, vysusit ven na slunce. Tim susenim a pusobenim UV se asi doyebal i ten stan MSR.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 20:59

Aha. Ja ho teda susim a vetram doma, ale doted mne nenapadlo, ze by UV zareni mohl byt problem :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Žďárák

Příspěvekod Kjuba » čtv bře 9, 2023 21:02

No, nevím přesně, co myslí booze, ale u mě začíná praskat ten bílý "zátěr", na kterém ležím. A ano, je to kolem hlavy. Zatím to není tak hrozné. Ten bílý povlak jako trochu ztvrdl, není tak flexibilní, jako vlastní textilie. Zatím tam tudy neteče, ale bude se to zhoršovat, až tudy nakonec začne téct.

Nejsem bohužel první. Už jsem to někde na netu četl, že je to vlastnost. Někdo na to upozorňovaI. I nějaké fotky jsem tehdá viděl. On to měl mnohem mnohem horší než já teď. Ale časem to bude stejný

Foto teď neudělám, protože se mi ho nechce hledat. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 21:05

Bily zater? Myslis podlazku? Ja tam mam cernou nepromokavou podlazku. Ktera kupodivu drzi, asi nema PU zater, jinak by uz davno odesel vekem (zdarak bude mit tak 20 let).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Žďárák

Příspěvekod Kjuba » čtv bře 9, 2023 21:15

Ano, myslím podlážku. Je to taková bílá umělohmotná vrstva. Ta je normálně elastická. U mě začíná tvrdnout a tím pádem při manipulaci začíná praskat a odlupovat se.

Ten můj je určitě mladší. Někde těsně pod 10 let si myslím.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 21:18

Ano, to je stejmy problem. Mam ty verze s bilou membranou.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Žďárák

Příspěvekod Kjuba » čtv bře 9, 2023 21:28

Hmm, tak jsem prošel web Carinthie a nejvíc se tomu Alpine Bivy blíží ten Micro Tent Plus:

https://www.carinthia.eu/en/micro-tent-plus-p2157/

Za pěkných €960 :-) A je asi tak dobrej, že ho pro jistotu ani nemají.

No nevím, to si budu muset ještě rozmyslet, jestli dám 20k+ za něco co použiju párkrát za pár let. Možná, že v army sektoru se najde něco rozumnějšího.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

PředchozíDalší

Zpět na Stany