Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » stř zář 18, 2019 7:45

Takze spani v zahrabu? Nebo jak? :twisted:
Podivej se na Montbell https://euro.montbell.com/products/list ... t_id=14007
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » stř zář 18, 2019 18:40

Ne, na tohle nekoukej ;-) Presne ten totiz mam, jeste verzi z GTX, kterou uz nedelaji. Neni to plnohodnotny zdarak, ale obal na spacak. Je pomerne tesny, trisezonni spacak se tam vejde natesno. Nezakryva celou hlavu. Tyhle verze jsou min prodysne, nez ten muj a o tom uz jsem psal, ze neni zadna slava. Je to proste UL varianta, kterou beru ciste pro pripad, ze bych neplanovane spal venku nebo kdyz fakt potrebuju setrit vahu. Je opravdu lehky a po sbaleni velmi maly, ale ma sve minusy. Teda, sveho casu jsem ho pouzival vic, ale nakonec jsem se vratil k tomu velkemu a tezkemu, komfort je dost jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » čtv zář 19, 2019 5:35

Díky, ale Montbell se mi nelíbí střihem.
Mám SJ, kde zip přes obličej, teď bych v ideálním případě rád zip po obvodě a s přesahem na bok.
Včera jsem se v Tilaku informoval na jejich žďárák. Střihově je ideální, jen ten matroš. Dokonce i oni sami potvrdili, že by to bylo lepší z jiného matroše, ale z ekonomických důvodů to není možné. Ale Jinak se mi zamlouvá nejlíp, určitě víc než HP.
U Borah Gear Snowyside eVent výrobce upravuje střih.
Nějaký shop, kde prodávají OR??

Díky
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pon zář 23, 2019 7:35

Mike:
Ještě dotaz, jak řešíš karimatku, dáváš ven nebo dovnitř? Četl jsem názor, že pokud je GTX i na spodní straně tak je výhodnější dát dovnitř. Já zatím zkoušel obě možnosti, ale SJ se prostě rosil pořád, i když s karimatkou uvnitř asi trochu víc.
Nehrozí, že pokud se lehce voda vysráží na GTX a zmrzne tak poškodí membránu?
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon zář 23, 2019 18:52

Do velkeho zdaraku z prodysneho GTX karimatku (nafukovacku) dovnitr davam, v pohode se tam vleze a navic je chranena pred propichnutim. Podlazka neni z GTX, takze pripadne poskozeni nevadi. Do UL zdaraku ji nedavam, jelikoz se tam nevejde. Teda, vejde, ale ja uz pak ne ;-)

Diskuse na tohle tema uz tu kdysi probehla a v podstate je to vec nazoru. Obe moznosti maji sve vyhody i nevyhody.

Nehrozí, že pokud se lehce voda vysráží na GTX a zmrzne tak poškodí membránu?

Proc by melo? GTX membrana funguje na principu povrchoveho napeti, takze v podstate vodu odpuzuje. Vadilo by jen kdyby voda zamrzla uvnitr membrany a to by se nemelo stat. Namraza na povrchu nevadi, to je bezny stav (v nohach a na bokach, kde to telo nevytopi). Teda, vadi prodysnosti, voda nemuze ven a spacak pak muze na povrchu navlhat. S tim ale nic neudelas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod TomF » pát lis 1, 2019 20:08

tsunami píše:Máte někdo žďárák z nanomembrány od Faramuga?

Ahoj, viděl jsem zdarak od Faramugo teď na Fatre. Materiál příjemný, ale nelze profouknout. Je o něco lehčí než klasický GTX, ale to podle mě líp dýchalo. Střihove to není moc vychytany, chybí mi krycí lega přes bocni zip a pricny zip úplně chybí. Takže když fouká a prší tak ti prší na hlavu, ale myslím že ti ho na vyžádání dosijou. Jinak velikosti je dostatečný, pohodlně se tam vleze karimatka a perak Cumulus Alaska :wink:
Pokud by měl střih jako Tilak tak je to podareny kousek.
TomF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon led 2, 2017 10:25

Re: Žďárák

Příspěvekod icebreton » sob říj 24, 2020 17:22

Zdar,

Vždy jsem vyrážel na třídenní vandry se stanem. Nicméně z časových důvodů v poslední době chodím spíš jen na jednodeňáky. Zkrátka vyrazit odpoledne někam do lesa nebo do skal, přespat a ráno domů. Při posledním výletu mi ale v noci docela poprchalo. Spal jsem pod širákem, stan jsem nechal doma, protože stavět stan na skalách moc dobře nejde. Jste rádi, když najdete trochu rovnej flek na šířku karimatky. Kamarád to vyřešil tím, že měl sebou tyvek, co si běžně dává pod stan - nějak se tím přikryl a byl docela v pohodě. Já sice tyvek měl taky, ale děleněj, jeden kus pod karimatku, druhej menší kus přes sebe, aby mi moc nepršelo na obličej. Štěstí bylo, že nefoukal vítr, jinak by nám to tyveky odfouklo. Každopádně spacák docela mokrej - naštěstí jen zvenku. Nicméně kdyby byl děšť silnější, měl bych už docela problém.

Doporučíte nějakej lehkej žďárák pro výlet takového typu? Pro batoh mám pláštěnku, potřebuji chránit spacák a obličej před deštěm. Máte někdo nějakej typ? S membránou asi nepotřebuju, skoro se nepotím a budu to používat hlavně na jaře/podzim když je sychravé počasí.

PS: měřím 190cm takže něco kam se pohodlně vejdu.
icebreton
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob črc 16, 2016 19:52

Re: Žďárák

Příspěvekod ondrejn » stř led 27, 2021 9:30

Teď jsem objednal tento https://www.carinthiashop.com/pytel-biv ... us-olivovy?
Tak až vyzkouším, dám vědět..
ondrejn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned čer 21, 2020 18:08

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » stř led 27, 2021 10:05

@ondrejn: Jsem si opravdu myslel, že ta cena je překlep, ale po projití netu, to vypadá, že ten žďárák fakt stojí skoro patnáct litrů.. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » stř led 27, 2021 10:19

Co se divis, platis asi nejvice za toto:
Materiál: (3-vrstvé lamináty Gore-tex včetně speciální úpravy, která zajišťuje krytí v infračerveném světle)

Podle vodniho sloupce 10000 bych rekl, ze je tam Infinium - a srovnej mnozstvi latky s latkou na bundach a cenu tech bund.
Snad tam neni i odklaeci strilna na odstrelovaci pusku :-).

Holt, kdo potrebuje spickove armadni veci, musi si zpalatit. :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod ondrejn » stř led 27, 2021 10:38

oodoow píše:@ondrejn: Jsem si opravdu myslel, že ta cena je překlep, ale po projití netu, to vypadá, že ten žďárák fakt stojí skoro patnáct litrů.. :twisted:

Tak, když se zaregistruješ, máš 5 procent slevu :D
ondrejn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned čer 21, 2020 18:08

Re: Žďárák

Příspěvekod ondrejn » stř led 27, 2021 10:44

apuka píše:Holt, kdo potrebuje spickove armadni veci, musi si zpalatit. :((

Ani nejde o tu armádu, ale zaujala mě především ta vzpěra a váha, pročež bych nemusel mít při spaní látku na xichtě a ten goráč holt zaplatíš...
IR krytí je mi samozřejmě k hounu :D
ondrejn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned čer 21, 2020 18:08

Re: Žďárák

Příspěvekod ondrejn » stř led 27, 2021 11:08

Btw, budu samozřejmě rád, doporučí-li mi někdo něco lepšího (levnějšího)
ondrejn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned čer 21, 2020 18:08

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » stř led 27, 2021 12:58

a co takhle stan pro jednoho? bude levnější a když koupíš UL, tak bude i lehčí, případně rakve Jurek BIVI 1 nebo Jurek SOLO 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod ondrejn » stř led 27, 2021 13:46

Protože Jurek viewtopic.php?f=8&t=604
a protože Brewatex.
ondrejn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned čer 21, 2020 18:08

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » stř led 27, 2021 18:16

Ten žďárák váží 1250g, za ty prachy už máš plnohodnotnej stan o stejný váze, nebo tarp o váze poloviční
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » stř led 27, 2021 18:28

Vypada to, ze cena stoupa s vahou a odpovida cene zlata :D TVL, 1250 g zdrarak? Mne muj 600 g pripada tezky a beru si ho jen kdyz planuju spat venku nekolik noci. Na nouzove prespani mam 200 g.

Driv byl na tenhle typ zdaraku jasna volba OR, protoze pouzival GTX Air Permeable, ale ted koukam zmenili sortiment i membrany. Tvrdi ale, ze je furt air permeable. Co treba tohle: https://www.outdoorresearch.com/us/star ... ivy-269291? Vazi 535 g a stoji neco pres tretinu ceny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod ondrejn » stř led 27, 2021 19:10

Etheric píše:Ten žďárák váží 1250g, za ty prachy už máš plnohodnotnej stan o stejný váze, nebo tarp o váze poloviční

během odpoledne jsem došel ke stejnému názoru a objednal UL stan, ale to už se dostávám OT. Díky za názory.
ondrejn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned čer 21, 2020 18:08

Re: Žďárák

Příspěvekod sdn » pát čer 11, 2021 13:50

Ahoj, přečetl jsem si tak půlku celého fóra a kupuju tarp.

Ale i tak, potřebuju 2x ročně od jara na podzim i ždárák. Na vodu. 1 ař 4 dny. Kdy snad zachčije jen 2x.

Rozhodll jsem se na základě téhle diskuse do toho nedat víc jak 2,5. Jo HP Dry je super, ale na 2x ročně to je asi moc peněz pro mě. Takže se se rozhoduju mezi:

https://www.top-armyshop.cz/zdarak-spec ... ag-snugpak

-asi se to párkrát dá, apsoň to je nový

https://www.top-armyshop.cz/prevlek-na- ... zity#24905

- gtx, cena super.. ale kdoví, v jakým bude stavu..

anebo teda ""zánovní"" ze surplusu...

https://www.army-surplus.cz/povlak-na-s ... -original/ (tady zas ale nepíšou o gtx, lol)


Nemohli byste mě rozskenout? Já fakt nevím. Jasně, že ideál není ani jedno. Jak říkám.... 5 nocí v roce, vetšinou v létě, takže vyschne.

Děkuji.
sdn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 11, 2021 13:39

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » pát čer 11, 2021 14:23

Ten prvni bych asi hned vyradil:
Vodotěsnost (vodní sloupec) 5 000 mm
Odvod potu 7,5 l / m2 / 24 h

Prodysnost je fakt mizerna. A za tu cenu :roll: Jedine, ze je to lehke. To uz si porid od Salewy, Bivibag PTX I. To je alespon slusne udelane, neco vydrzi a i mista je tam celkem dost. Pouzit se da dobre a usetris tisicovku. Nebo si kup Bivibag PTX II a to se tam vlezete i dva nebo jeden i s velkym ruksakem (tu ma manzelka).

Jen pocitej s tim, ze za teplych destivych nebo hodne vlhkych noci (u vody asi rel. caste) Ti zadna membrana moc dobre fungovat nebude, takze z tohoto hlediska si skoro muzes koupit cokoliv i bez membrany. Prece jen ty bivakovaci pytle jsou urcene vice do chladnejsich noci, kdy funguji lip.
Jo a taky pocitej s tim, ze vaku s PU membranou Ti nevydrzi vecen, ale tak 7-8 let, potom se rozpadne membrana. Zdarak bude dal pouzitelny, ale uz ne plne vodeodolny (zato bude mirne prodysnejsi :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod sdn » pát čer 11, 2021 14:40

Díky.

Tyvole to skoro vypadá, že to pro mě nemá smysl a mám si fakt lehnout jen pod tarp ve spacáku.

No u toho PTX ale nepíšou skoro nic, tak jak víš, že prodyšnost je horší? :)
sdn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 11, 2021 13:39

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 14:53

@sdn: zvaz, jestli by ti nestacil igelitovy pytel, pomer cena/vykon bude lepsi, nez u toho prvniho ;-)

U tech GTX bacha na to, ze to nejsou plnohodnotne zdaraky, ale obaly na spacak. Rozdil je v horni casti, neda se uplne uzavrit. Ve vetsim desti bys potreboval jeste nejakou strisku, jestli beres ten tarp, tak OK. Sam takovy mam, beru na ho na akce, kde se spanim venku nepocitam, ale nemuzu ho vyloucit. Takze jako zalohu, je velmi UL. Prakticky je to proti plnohodnotnem zdaraku rozdil a ten beru na akce, kde se spanim venku pocitam, ac je 3x tezsi. Protoze je pohodlnejsi a snese i poradny dest.

Obal na spacak stahnes kolem hlavy tou snurkou a v nouzi stahnes dost, ale i tak ti tam minimalne dira na oblicej zustane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod sdn » pát čer 11, 2021 15:03

Ahoj, děkuji moc.

A ten PTX teda plnohodnotný ždarak v uvozovkach je ? Co postoval kolega před tebou nahoře? No on problém je v tom, že nikdo neví, jestli bude střížka.. možná ano, možná ne. Záleží, jestli se někomu bude chtít to dělat. Ano jsme velice vypečená parta a takhle to chodí už 12 let, proto musím jet sólo režim.

Ale jako dá se říct, že nějaká plachta je vždycky... v tom případě bys šel do GTX army neurčité kvality nebo toho PTX nového?

A varianta nouze bez střížky?

Stále se bavíme o letní noci.
sdn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 11, 2021 13:39

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 15:12

Tezko rict, serad si priority. Jestli je hlavni cena, tak na par pouziti za rok je ten pouzity GTX nejlepsi. Asi by bylo dobre ho vyzkouset a kdyz tam nekde bude vylozene dira, tak ji zalepit normalne stribrnou paskou :) Kdyby tekl celkove, tak vratit.

O PTX nic nevim, vypada jako zdarak. Bacha na to, ze se v nem nemuzes uplne zavrit, jinak se udusis, membrana je pro vzduch nepruchozi. Resi se to tak, ze nechas otevreny zip na boku u obliceje.

No a letni noc... nejspis se uvaris v kazdem levnem zdaraku a rozdil od igelitoveho pytle moc nepoznas :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod milarepa » pát čer 11, 2021 15:21

jak píše Mike, zvaž, jestli by ti nestačil igelitový pytel......tohle je nejlevnější nouzové řešení, v pohodě jsem takhle v létě fungoval :-)

dva velké černé pytle jsem slepil chemoprenem, výsledný produkt zastřihl na mou velikost, ať do toho celý zalezu, no a v létě to měl jako nouzovku přichystanou v batohu když jsem spal pod širákem a začalo nečekaně pršet........několikrát mě v tom chytl noční slejvák i na Malé Fatře, a docela pohoda, spacák pak ráno na slunku rychle vyschne.......na pár teplých nocí v létě kupovat gore tex žďárák za 5 tisic mi přijde těžký overkill
Naposledy upravil milarepa dne pát čer 11, 2021 15:26, celkově upraveno 1
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » pát čer 11, 2021 15:23

Ta Salewa je plnohodnotny zdarak na bivakovani. Nema sice zadnou samonosnou operu pred tvari jako nektere, ale muzes jej taky pomoci tech snurek privazat, abys tam mel misto. Hlavne to neni obal na spacak, tj. muzes se v nem trochu volneji hybat.

Nevim uz, jakou to ma definovoanou hodnotu prodysnosti, ale - jak jsem psal - pokud budes ve hodne vlhkem (kolem 100% vzdusni vlhkosti) a teplem pocasi pouzivat jakykoliv zdarak, i s tu nejprodysnejsi membranou, tak dychani nijak extra fungovat nebude. I proto Ti mike psal, ze mas zvazit, jestli Ti nestaci igelitovy pytel.

NTB, kdybys mel strisku, tak Ti staci jakakoliv plachta nebo tyvek pod sebe a pripadne se prikryt. Na to fakt nepotrebujes zdarak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 15:28

Ono to mozna vypada blbe, ale my, co jsme vyrustali za sociku, kdy jsme o necem jako zdarak ani neslyseli, jsme ty igelitove pytle pouzivali a prezit se to dalo :) Taky jsme ovsem byli o 35 let mladsi...

5k za GTX je pro tohle pouziti nesmysl, ale 1200 za ten pouzity uz je ke zvazeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod sobb » pát čer 11, 2021 23:15

Žďárák není žádný novodobý vynález :wink:

Igelitový pytel jsem kdysi dávno v začátcích použila. Bylo to přesně jednou. Never more.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 23:29

Nic takoveho jsem nepsal ;-) Jen o informovanosti a dostupnosti vybavy za sociku ;-)

Mel jsem jakysi armadni spacak, ktery vazil asi 3 kila, zabral pul batohu a mel komfort tak +10.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod sobb » sob čer 12, 2021 10:16

Ale tváříš se, jako bys ho tehdy nemohl mít. Mohl. Mám pocit, že nějaký žďárák měl i můj táta.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Stany