Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát bře 18, 2016 19:14

Ja jsem s tim GTX Air Permeable z hlediska funkce naprosto spokojen, jen ta vaha (~650 g). Montbell mi neproteka i kdyz velky dest jsem v nem nezazil, bohuzel uz GTX verzi nedelaji. Dneska bych klidne bral tu UL verzi od HP, funkcne na tom bude podobne, neni o moc tezsi a na rozdil od MB se da koupit u nas. MB jsem shanel, protoze tenkrat nic podobneho UL nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Žďárák

Příspěvekod Neo75 » pát bře 18, 2016 20:30

Taky to vidím na ten UL HP jako nouzovku, prozatím, na nošení kdy člověk neví kdy a kde bude potřebovat. 250 g je v pohodě. Já se stejně snažím chodit jen když je pěkné počasí a nebo tahám svůj 1.3 kg jurek nano. No a časem když uvidím možnost většího využití tak pořídím ten US a kdo ví? Třeba i tu Auroru, ta vypadá opravdu dobře.
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát bře 18, 2016 20:35

Jak se ti spi v tom jurkovi?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Žďárák

Příspěvekod Neo75 » pát bře 18, 2016 20:46

Pro jednoho luxusní. Do noh si dám boty pod hlavu nějaké věci jako polštář a batoh na bok vedle sebe. Jako nemá předsíňku takže trochu mínus. Když není velký vítr stačí dva kolíky a v pohodě. Mám speciálně udělané tropiko z UL materiálu takže váha trochu menší než origoš. Nerosi se, materiál i zpracování Dobré... Spokojenost
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » ned bře 20, 2016 12:43

booze píše:Jak se ti spi v tom jurkovi?

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... zhzMysmYQA
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod uchytma » úte čer 28, 2016 13:55

Zdravím,
jak je v tom žďáráku US Army řešena oblast zipu? Tím zipem přece musí hrozně protejkat, ne?
A ještě jedna otázka, je nějaký ověřený způsob, jak poznám originál?

Děkuji, Matěj U.
uchytma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte čer 28, 2016 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » stř čer 29, 2016 13:25

Je tam lega na zipu a jak poznat origo se tady resilo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod davidF2 » pát zář 2, 2016 17:09

Ahoj,
Pořídíl jsem si HP dry cover a nemůžu za boha přijít na to jak využít tu légu aby dovnitř při dešti nepršelo, máte na to nějaký fígl ? zzzz
davidF2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř zář 4, 2013 16:22

Re: Žďárák

Příspěvekod kamilp » úte zář 27, 2016 15:25

Ahoj,
Potrebuji žďárák pro dva na spani ne jako nouzovku. Ted mame oba zdarak GTX a jsme spokojeni, ale v zimě dva lepe topí...
Koukal jsem na K4 od Rakocaje, material neznám/nemam zkušenost. Nic jineho/zajímavého jsem u nas neobjevil.

Díky
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » úte zář 27, 2016 15:30

Hm. Spojené spacáky kvôli lepšiemu kúreniu pochopím, ale žďárák? :-k Však izolácia je vnútri.

Alebo chceš žďárák na spojené spacáky?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod vonkreuz » úte zář 27, 2016 15:53

@ Wawrik - Dvoumístný žďárák je metodicky doporučovaný žďárák do hor nebo na skialpy.
Je to z duvodu ztráty materiálu/vybavení parťáka, ale hlavně při zimní turistice/skialpech pro nouzové přespání. Vykopeš díru, nahoru položíš hole (+lyže), zakreješ žďárákem, který zaházíš sněhem a v druhém dvoumístném se "máš rád" s parťákem.

@ Kamil - podívej se ještě na Pieps Bivi Bag MFL Double. Mám jeho "kopii" od Rock Empire. Výhoda - v rozích a po boku jsou očka pro lepší fixaci (nejen pro spaní, ale i pro tvorbu nouzových saní v případě zranění), okraj je stahovací na šňúrku, takže se dá stáhnout. Není to ale na pravidelné plánované spaní. Pytel je sice nepromokavý (opakovaně ověřeno rosou, lehkým deštěm nebo kapající vodou pod převisem), ale není prodyšný a co si v něm vypotíš, to v něm i zustane.
Materiál co je na K4 je používaný SiremJosephem na bundy a myslím, že DAV tady z fora má od nich bundu a neměl negativní připomínky na neprotečení.

Další dvoumístné žďáráky dělá Ortovox nebo Deuter (ten k tomu dokonce dodává šnury a kolíky na postavení "A" přístřešku). Ale pozor, ty nemají očka po okrajích a v rozích...

Celkově pozor na odvětrávání, aby ses v pytli nezavřel navždy. On ten nepromokavý zip u SirJ. k tomu dost svádí...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » úte zář 27, 2016 16:03

vonkreuz píše:@ Wawrik - Dvoumístný žďárák je metodicky doporučovaný žďárák do hor nebo na skialpy.
Jo, to je OK, ale kamilp priamo spomínal lepšie kúrenie. To je to, čo ma zaujalo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod kamilp » úte zář 27, 2016 19:14

Už jsem to tu někde psal. Mame vyzkoušeno, že když sepneme se ženou spacáky, lehneme si dovnitř spacáků, tak je nám tepleji než když ležíme každý ve svém spacáku zvlášť. Dále jde do spacáku pro zahřátí vložit lahav s teplým čajem... jezdíme ven převážně když je zima.


A pro tyto příležitosti hledáme žďárák, do kterého můžeme vložit sepnute spacáky i sebe.

Zdaraky máme oba, jsou z GTX typ goretexu nevím, je to moje jediná výbava s membránou...
Žena spí s hlavou ve spacaku a komplet zabalená ve zdaraku, jak na ni koukam, tak se zatim neudusila. Dokonce jeji dech asi neobsahuje vodu v plynném skupenství, protoze tuto zimu, takto zvladla 14 dnu ve svedsku, aniž by jeji péřový spacák vykazoval znamky navlhnuti. Mam kouzelnou ženu. :)
To jen pro predstavu, že už se zdarakem mame lehke zkušenosti.

Ten material co je na SirJ K4 je membrana a spodek zdaraku zater, pochopil jsem správně? Potom vim z teto diskuze, ze jsou dva typy membrany, jedna je vhodná pro žďárák (nepamatuji si to slovicko ted) pouzil pan Rakocaj tu spravnou?

Děkuji
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte zář 27, 2016 19:21

kamilp píše:Mam kouzelnou ženu.

Je ziva? :twisted:

kamilp píše:Zdaraky máme oba, jsou z GTX typ goretexu nevím, je to moje jediná výbava s membránou...

O ten typ prave jde. Existuje jeden typ GTX prave na zdaraky, pres ktery se da dychat. Mam a taky nekdy spim s uplne zapnutym zdarakem. V jinych je to ale opravdu na uduseni, muj druhy GTX (UL) je takovy.

Poznas to celkem jednoduse, dychaci test. Dej si zdarak pres usta a nos aby nikde nebyla mezera a kdyz muzes celkem bez obtizi dychat, je to ono. Druha moznost je zdarak uplne zapnout a balit. Kdyz pres membranu bez potizi vytlacis vzduch, tak je to taky ono. Jmenovalo se to GTX Air Permeable, ale marketoidi ty nazvy furt meni...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod kamilp » úte zář 27, 2016 19:27

Děkuji, to uz jsem se vpodstate dočetl na předešlých stranách. A teď to hlavní. Existuje žďárák pro dve osoby z této verze GTX? Jaka je mechanická odolnost?

Případně jaky je ten K4 od SiraJ.
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Žďárák

Příspěvekod vonkreuz » úte zář 27, 2016 19:51

Zdarak z tohoto GTX vyráběli v Mountain Equipment, ale uz nedělají.
Obávám se, ze zdarak od Raka je z klasické membrany, tedy ne tak prodychatelne. Však jim napis a zeptej se zda lze v jejich zdaraku spát v plné zapnutem.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » ned říj 23, 2016 22:42

Zdarte, rád bych požádal o radu, jaký pořídit žďárák, který by šel dohromady k SJ Looping 500, který mám objednaný (a čekám skoro dva měsíce, až mi ušijou celošedou verzi...).
- Použití celoročně, nikdy neberu stan, používám lehký tarp a k tomu žďárák
- Membránový Looping jsem se po delším váhání rozhodl zkusit, abych po většinu nocí nemusel vytahovat žďárák, čili aby zvládl rosu bez celty nebo stříkající vodu z lehčího deště kolem celty, kapající vodu v záhrabu apod.
- Na pořádný slejvák ale membrána spacáku nejspíš stačit nebude ani s celtou - mám takovou zkušenost, že když po zemi teče hodně vody, člověk si ji protlačí někdy i do žďáráku, když se o ní z karimatky ve spánku opře
- Mám doma americký armádní bivy bag, který je dost odolný a vychytaný, ale váží kilo, takže se mi nechce tahat, zvlášť k membránovému Looping
- Čili hledám nějaký lehký, spíš záložní žďárák (pro případ silnýho deště). Vím o Highpoint Super light cover, ale obávám se toho, jak budou dvě membrány dýchat (blbě), čili by to chtělo větrací zip po obvodu, od fps jsem tu četl, jak si právě tento žďárák upravil tak, že všil na horní stranu (kde mám celtu) zip. To se mi líbí, ale možná je už nějaké ready made řešení, který mě nenapadá?

Díky moc za každý tipy a postřehy.
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pon říj 24, 2016 8:49

Madrid píše:- Na pořádný slejvák ale membrána spacáku nejspíš stačit nebude ani s celtou - mám takovou zkušenost, že když po zemi teče hodně vody, člověk si ji protlačí někdy i do žďáráku, když se o ní z karimatky ve spánku opře

Karimatku mas ve zdaraku?
Nemam zkusenosti s membranovym spacakem, ale nenastane problem, ze na sobe pak budou dve membrany?

Pro tve pouziti bych urcite volil MontBell nebo Outdoor ResearchR. Spis se pri pouziti v memranovem spacaku priklanim k MB. Nekde jsem psal, ze ho kolega v US testoval a pri silnem tlaku vody, ze zahradni hadice, vznikala jemna mlha. Z meho pohledu jsou zdaraky MB a OR neprekonane :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » pon říj 24, 2016 13:30

@booze: Karimatku mám obvykle mimo žďárák (víc místa ve vaku + menší míra kondenzace, řekl bych).
Jak se budou chovat dvě membrány na sobě nevím, ale tipuju, že blbě. Proto se mi líbilo to řešení od fps se všitým zipem na horní straně, který by pod celtou mohl zůstat otevřený a ždárák by chránil jen ze spodu a boku, o což mi jde.
MB vypadá zajímavě, hlavně ta váha, ještě je víc prozkoumám, dík za tip.
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pon říj 24, 2016 13:48

- jsem na Sir Joseph Looping ještě nikdy nezkusil dát ještě žďárák, spím skoro vždy ve stanu, moc jsem toho v Loopingu bez stanu nenaspal, ranní rosu bez problému zvládl, taky v záhrabu když padal lehce sni nebyl problém, ale zkoušet jestli zvládne hodně špatné počasí nemám zapotřebí, tipl bych si že v záhrabu v zimě by neměl být problém i v hodně špatném počasí, ale v celonočním lijáku bych to neriskoval, dle mně když pořádně postavíš celtu na správném místě, a budeš ležet na nafukovačce která nenasává vodu, tak by Sir Joseph Looping měl zvládnou i hodně špatné počasí, dávat na Sir Joseph Looping ještě žďárák mi přijde zbytečný když máš nad sebou celtu a ležíš na nenasákavé nafukovačce
- já žďárák se všitým zipem používám jenom na Sir Joseph Koteka 290, ne na Sir Joseph Looping
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » pon říj 24, 2016 15:41

@fps Možná jo, vyzkouším a uvidím. Stejně by mě ale ta tvoje zipová úprava zajímala. Kdybys mi mohl někdy poslat fotku, byl bych vděčný.
A ještě dotaz k Loopingu: pozoruješ zejm. v chladu nějaké příznaky toho, že by se na vnitřní straně membrány srazela vlhkost?
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon říj 24, 2016 15:50

Zdarak od Montbellu mam, dokonce v lepsi GTX verzi (uz se neprodava). Je na nem skvele, ze je lehky a maly po sbaleni. Jinak je to ale opravdu spis obal na spacak a je pomerne uzky, s Kotekou 500 se tam vlezu tak akorat a kdyz se v noci nejak blbe otocim, tak se spacak opira proti zdaraku a vznika tam studene misto (ztraci loft).

S prodysnosti to taky neni valne a ta aktualni verze bude horsi. Aurora od OR je uplne jina trida, druhy zdarak mam podobny a je to nesrovnatelne. Bohuzel je 3x tezsi a vetsi, nez MB, ale na delsi akce s planovanim spanim ve zdaraku mu davam prednost. MB je skvely jako zalozni reseni, kdyz spani venku neplanuju (nebo malo) a nechce se mi tahat tezsi zdarak.

Jinak mi tedy myslenka pouzit zdarak na membranovy spacak prijde ujeta. Vzdyt od toho ten spacak mas, abys nepotreboval zdarak, ne? Dve membrany budou problem, snad jen ta z Aurory (GTX Respiration Positive) by to mohla zvladnout. MB urcite ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Pierre111 » pon říj 24, 2016 16:33

Já měl zájem o tento https://www.outdoorresearch.com/eub_en/helium-bivy.html. Líbí se mi ta jednoprutová konstrukce, kdy nemáš plachtu přilepenou na hlavě a nízká váha. Bohužel to asi nebude tak prodyšné a bude se to rosit, Tak zvažuju taky tu Auroru. Má tu někdo s Helium zkušenosti ? Případně nějaké postřehy a názory na tu konstrukci a materiál membrány.

Použití by bylo takové, že první noc většinou spíme u auta a to pod širákem, takže hlavně proti rose nebo kdyby přišla nějaká přeháňka. Pokud by byla vcelku dobrá předpověď, tak bych ho nesl místo stanu nahoru, kde bych spal zase jednu noc. V případě spaní více nocí nebo očekávání horšího počasí by jsme brali stan.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon říj 24, 2016 16:53

OR ma vic zdaraku z GTX Respiration Positive. Co treba Alpine Bivy? Ten ma taky prut nad hlavou.

Kdyz jsem tu pred lety zacinal, tak jsem se divil, proc si tolik lidi stezuje na kondenzaci ve zdaraku, jelikoz jsem s ni problemy nemel. Az pak jsem zjistil, ze jsem nahodou koupil ve vyprodeji zdarak z tohodle GTX a ze je vyrazne lepsi, nez ostatni :) Bohuzel i ten muj MB z normalniho 2L GTX je znatelne horsi a kondenzaci v nem mivam. Takze podle meho nazoru, pokud jde o prodysnost, je jen jedina pouzitelna membrana na zdaraky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » pon říj 24, 2016 17:44

Díky za postřehy.
Prut na obličejem je určitě plus bez plachty. Ale pro mě lehká plachta typu Aqua Quest Guide udělá lepší službu (kryje batoh, lze se pod ní posadit a najíst/převlíct etc.
Možná ještě eVentové žďáráky by mohly být s GTX Resp. Positive srovnatelné? A všiml sis miku, že by prodyšnost byla na úkor snížené voděodolnosti?
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » pon říj 24, 2016 18:11

Tady jsem narazil na test bivybagů (nepíšou ale, jak test dělali), kde vítězí OR s GTX RespPos. a Raby s eVentem. Levnější OR s Pertexem Shield + mají dle nich horší propustnost, na což jsem narazil i v jiných recenzích.
http://besthiking.net/best-bivy-sacks/
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » pon říj 24, 2016 18:37

Madrid píše:Možná ještě eVentové žďáráky by mohly být s GTX Resp. Positive srovnatelné? A všiml sis miku, že by prodyšnost byla na úkor snížené voděodolnosti?
Ja mám ten eventový Rab a funguje celkom OK. Občas ráno nájdem pár kvapiek kondenzácie stečených na nepriedušnej podlahe pri nohách (podlážka nie je event ale asi nejaký záter), ale to môže byť aj z toho, že sa v noci metám a nohy mi často končia na snehu, kde to skondenzovať proste musí.

Na spacáku som nikdy žiadny vlhký fľak nenašiel - a to by na Koteke bolo vidno celkom dobre.

Inak pri výbere žďáráku som kedysi vychádzal z tejto tabuľky.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon říj 24, 2016 19:18

Madrid píše:Možná ještě eVentové žďáráky by mohly být s GTX Resp. Positive srovnatelné? A všiml sis miku, že by prodyšnost byla na úkor snížené voděodolnosti?

Nevsiml a nemela by byt. Nemuzu ted najit vodeodolnost, ale mela by byt stejna, jako normalni GTX.

Nemyslim si, ze by eVent byl srovnatelny. Mam z nej bundu (a spokojen nejsem), takze muzu primo porovnat prodysnost. Pres ten zdarak se da normalne dychat, pres eVent jen s namahou. Rozdil je radovy. eVent asi bude lepsi, nez PU membrany a pro nekoho, kdo se moc nepoti, stacit muze. Nejak ale nevidim zadnou vyhodu a duvod, proc nevzit rovnou to lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Pierre111 » pon říj 24, 2016 21:14

Mike: nad Alpine bivy jsem taky uvazoval, ale uz je moc tezky. To uz ve dvou muzu klidne vzit stan. Stejne tak kdyz vezmes tu plachtu a zdarak tak jsi na takove hmotnosti, ze uz se ti vyplati stan. Asi to tedy vypada na tu Auroru a treba pomoci hulek vyvazat a prizvednout plachtu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon říj 24, 2016 21:42

Nebo se na to vykaslat, treba zjistis, ze ti to vubec nevadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Stany