Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod budo » ned lis 15, 2015 16:29

Stáří tak 4 až 5 let. Dwr na jedničku funguje.

Pocasi bylo jak pises ty, wawriku. Takže kondenzace? Tak bych musel spát málo oblečené aby spacak víc topil ven a vlhkost nestihla kondenzovat? Nebo v takovém počasí to prostě nejde?

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » ned lis 15, 2015 16:35

Nejde to. Čím viac kúriš, tým väčší tepelný spád a viac vlhkosti, ktorá na žďáráku ochladzovanom dažďom bude kondenzovať. V takýchto prípadoch (v stanoch) pomáha len vetranie, resp. vietor medzi tropikom a vnútorným stanom. Ale ten v žďáráku nezoženieš :-D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » ned lis 15, 2015 16:38

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod budo » ned lis 15, 2015 16:53

Vlhký hadry jsem asi měl taky ...

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » ned lis 15, 2015 17:05

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » ned lis 15, 2015 23:34

booze píše:Ja teda davam karosku dovnitr.

Protoze mas velky a dobry zdarak. Do HP se nevejde.

wawrik píše:Čím viac kúriš, tým väčší tepelný spád a viac vlhkosti, ktorá na žďáráku ochladzovanom dažďom bude kondenzovať.

To sice jo, ale opravdu prodysnou membranou by aspon cast prosla jako para. PU samozrejme ne, ale tak jak pises tam aspon bude jen vlhkost zevnitr, ktere neni az tolik (mokre obleceni to zhorsi). Kdyz ale bude tepelny spad maly, tak bych se bal, ze v takovych podminkach bude PU membrana fungovat opacne tj. propoustet vlhkost zvenku. Teply spacak dobre izoluje, takze na obou stranach membrany bude skoro stejna teplota, venku je 100% vlhkost, takze difuze se ji bude snazit vyrovnat smerem dovnitr. Aspon si to myslim, nevidim zadny duvod, proc by to takhle nemelo byt.

Ve stanu je to horsi, protoze dovnitr navic dychas.

@budo: nenapsal jsi, kde byl nejvic mokry. Prislo ti, ze je to kondenzace nebo ze se dostala voda zvenku?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod budo » pon lis 16, 2015 7:17

Spíš kondenzace. Na povrchu byly kuličky vody, DWR funguje dobře. Vrsek mokrý nebyl. Uvnitř žďáráku bylo mokro. V nohách víc, ale to může být tím, že u hlavy to odvetralo otvorem. Byl jsem dost rád, že jsem si na vzal péřák, ale syntetiku. Spacák byl hodně mokrej na povrchu, uvnitř bylo celkem sucho. Asi to v tomhle počasí zkusím ještě jednou. V suchém spacím oblečení. Jestli to nebude fungovat, tak nechápu smysl tohoto žďáráku. To je už lepší za litr US Army gtx z armyshopu.

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » pon lis 16, 2015 7:26

Skús dať ešte karimatku dovnútra, ak môžeš (samozrejme suchú). V prípade Zlite by to mohlo trochu pomôcť. U nás má byť v noci bez dažďa a vlhkosť niečo cez 50 %, v takých podmienkach by ten žďárák mal pomôcť. Slabý kondenzát by mal byť len zvonka.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod budo » pon lis 16, 2015 7:43

Bez deště není třeba žďáráku. Měl jsem za to, že žďárák mne má ochránit před deštěm. Nebo jsem v něm spal v zimě na sněhu, když jsem si nebral žádný tarp. Ale jestli principiálně nezvládne déšť, tak jsem zklamaný.

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » pon lis 16, 2015 7:51

On zvládne aj celonočný dážď, ale v iných podmienkach... Osobne si myslím, že na to ani nie je nejako určený - je dobrý skôr na rosu (a hlavne na vietor). Prípadne občasné nočné mrholenie, ale nie vytrvalý dážď pri nízkych teplotách a stopercentnej vlhkosti.

Navyše bez neho by si na tom bol o dosť horšie, nie?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod budo » pon lis 16, 2015 9:00

No počkej počkej :D

Když bude 50% vlhkost a nebude pršet, tak žďárák přece nepotřebuju, to mi stačí spacák.
Ve vyšších teplotách by teda žďárák asi fungoval, ale to se v něm zase nedá vydržet. Jednou jsem spal v létě ve žďáráku na dešti a málem jsem se uvařil.
Jako ochrana před větrem - to chápu.

Ale jaké jsou teda situace, kdy se dá ve žďáráku úspěšně spát? Abych neměl všechno mokrý, abych se neuvařil, abych ho (ideálně, tak jsem si to myslel) mohl použít jako ochranu před deštěm? Zatím to totiž vypadá, že je lepší vzít tarp, než žďárák....
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » pon lis 16, 2015 9:18

Já v tom drycoveru párkrát za deště spal a nikdy mi neprotekl a uvnitř taky nějak extra mokro nebylo. To ale nic nemění na tom, že na déšť je mnohem lepší tarp. Už jenom proto, že za silného deště se do žďáráku dost blbě leze a ráno zase blbě vylézá bez toho, aby ti nateklo dovnitř.
Žďárák považuju spíš za nouzovku, když si myslím, že nebude pršet a pokud bude, tak třeba jenom den nebo dva a zbytek cesty bude teplo a bude svítit slunce a bude se dát všechno usušit. Typickej příklad je letní GR20 na Korsice.
Další použití žďáráku pak vidím v zimě na sněhu, případně do záhrabu, ale tam už pak neprší, maximálně sněží.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » pon lis 16, 2015 9:18

budo píše:No počkej počkej :D Když bude 50% vlhkost a nebude pršet, tak žďárák přece nepotřebuju, to mi stačí spacák.
Na rosu sa zíde :-D A hlavne na noci s občasným mrholením... Inak mne sa v daždi „podarilo“ v žďáráku spať asi dvakrát, a bolo to OK. Raz bola kosa, ale zasa pršalo iba občas a dosť fúkalo. Kondenzát bol len trochu pri nohách, stečený na nepriedušnej podlahe. Druhýkrát zasa bolo celkom teplo (ca. 10-15 °C). V oboch prípadoch boli páperové spacáky suché.

budo píše:Zatím to totiž vypadá, že je lepší vzít tarp, než žďárák....
Prečo by to malo byť naopak? Žďárák je núdzovka, pod tarpom sa už dá celkom pohodlne existovať, pokiaľ teda nejako veľmi nefúka. Ale ja aj tak najradšej vláčim stan.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod budo » pon lis 16, 2015 12:31

wawrik píše:
budo píše:Zatím to totiž vypadá, že je lepší vzít tarp, než žďárák....
Prečo by to malo byť naopak? Žďárák je núdzovka, pod tarpom sa už dá celkom pohodlne existovať, pokiaľ teda nejako veľmi nefúka. Ale ja aj tak najradšej vláčim stan.


Blbě jsem to napsal. Jasně, že to je lepší, taky tarp nosím běžně, kdežto žďárák vyjímečně. Jen jsem si neivně myslel, že v dešti bude fungovat.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon lis 16, 2015 17:32

budo píše:Jen jsem si neivně myslel, že v dešti bude fungovat.

Ale on prece fungoval, ne? Bez nej bys mel spacak promoceny durch, takhle byl jen na povrchu mokry. Nefungoval idealne, ale to je cena za UL. Kdybys mel vetsi a tezsi zdarak s lepsi membranou (jako ma booze a ja), tak mozna spacak neni mokry vubec. Jiste to nevim, v takovych podminkach jsem v nem nespal, ale s kondenzaci jsem nikdy problem nemel bez ohledu na vlhkost vzduchu (a ze 100% obcas byla). Jedine kdyz mi zvenku v nohach namrzl a pak samozrejme nemela para kudy unikat.

Jak uz bylo receno, zdarak je spis nouzovka, zvlast takovy. Kdyz pocitam s tim, ze budu spat vic noci venku, tak si beru ten lepsi a tezsi, jinak UL, ktery je sice vyrazne horsi, ale vazi ani ne tretinu a jako nouzovka dobry. Letos jsem ho pouzil jednou a prave v situaci, kdy jsem se spanim venku nepocital, ale doslo na nej. Na posledni akci jsem ho nepouzil vubec, ale jednou byla celkem slusna sance, ze na to dojde (kombinace italskeho znaceni a kratkeho dne) a kvuli tomu ho nosim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Yopo » pon lis 16, 2015 22:57

budo: Zdarak v dazdi namiesto stanu alebo celty pri viacdovych trekoch je blbost. Fungovat sa s tym da, ale nikdy to nebude komfortne, tak ako so stanom alebo s celtou a vdzy tam bude kondenzovat pot a vlhkost z oblecenia. Problemom zdaraku je to, ze dazdova voda ochladzuje zdarak (membranu) na teplotu, ktora je nizsia ako je teplota vzduchu a pri maximalnom nasyteni vzduchu parami v zdaraku potom dochadza ku kondenzacii. Ak chces zabranit kondenzacii, tak musis zabezpecit, aby teplota zdaraku neklesla na teplotu rosneho bodu a to sa da zariadit iba tak, ze budes zdarak (latku) vyhrievat. Funkciou spacaku je vsak tepelna izolacia a rovnomerne vyhrievanie zdaraku je nerealne. Ludske telo produkuje najviac tepla v oblasti trupu, a preto je zdarak najsuchsi prave v tejto oblasti. Najviac vody sa nachádza vzdy pri nohach kde je najmenej tepla. V zime je to pekne vidno podla namrazy. Namraza je vzdy pri nohach a malokedy ju vidis na trupovej oblasti. Samozrejme, voda moze kondenzovat aj na trupe, kde je ralativne teplo. Staci k tomu aby si vytvoril na zdaraku zahyb, ktory oddiali latku od spacaku napr o 3-4 cm a teplota materialu sa pod vplyvom vody a prudenia vzduchu ochladi na rosny bod a para v zdaraku opat kondenzuje.

Princip fungovania membran je zalozeny rozdieloch v teplote a tlaku. Aby membrana dobre fungovala musis ju vyhrievat a koncentracia vlhkosti vo vzduchu nad zdarakom musi byt nizsia ako vo vnutri. Mambrana v tvojom zdaraku funguje na principe difuzie a difuzia je jav, ktory sposobuje vyrovnavanie koncentracie vlhkosti. Ak je v zdaraku vacsia vlhkost, tak para migruje cez membranu von, kde je nizsia koncentracia vody vo vzduchy. Podmienkou je rozdiel teplot a parcialnych tlakov v plynoch.

Ale ako som pisal, vyhrievanie zdaraku na teplotu vyssiu ako je teplota rosneho bodu je v dazdi nerealne, a preto ti tam bude voda kondenzovat. Hlavne teraz v jeseni, ked je vonku relativne chladno. Voda ma tepelnu vodivost 25 vyssiu ako vzduch, a preto sa zdarak ochladzuje rychlejsie ako ho ty vyhrievas. Z tohto dovodu je lepsia celta alebo stan. Docielis tym 2 veci. Poprve, znizis teplotu rosneho bodu a zadruhe, dosiahnes to, ze ak dojde ku kondenzacii, tak to bude daleko od spacaku. Ja osobne pouzivam celtu a v jeseni a v zime k tomu beriem tenky zdarak, ktory sice preprsi, ale ochrani spacak pred vzdusnou vlhkostou, pred rosou alebo pred kondenzatom padajucim z celtu. Takisto zvysuje tepelny komfort lebo chrani pred vetrom.

Samotny zdarak je dobry do chladneho a suchsieho prostredia. Do dazda ako nuzovka, ale nikdy to nebude komfortne. Ludia tieto veci casto nechapu a kupuju si drahe zdaraky bez toho, aby si trochu nastudovali problematiku. Ale nie si prvy, ani posledny. Sam som si presiel podobnou skolou a v konecnom dosledku mi to pomohlo neskor na vysokej skole pochopit tieto teoreticke zvasty z fyziky a textilneho inzinierstva.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Žďárák

Příspěvekod budo » pon lis 16, 2015 23:14

Yopo díky za perfektní výklad. Tak zůstanu pěkně u celty :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte lis 17, 2015 20:31

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:46, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pon led 11, 2016 20:54

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod grco » pon led 11, 2016 21:05

@booze
Přílohy
I-am-not-saying.jpg
I-am-not-saying.jpg (86.68 KiB) Zobrazeno 11358 krát
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon led 11, 2016 21:26

@booze: mozna jsi mel pod tarpentem 100% vlhkost, pak je stejna na obou stranach zdaraku a bude kondenzovat vevnitr. Bez tarpentu i mensi vetrik pary odfoukne a dalsi muzou ven. Nebo ty podminky nebyly uplne stejne prave z hlediska vlhkosti. Bez mereni to nepoznas, 90% nebo 100% nerozlisis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod scinkk » pon led 11, 2016 21:35

Kdyz jsem spal napsoled pod tarpem pri nule, tak jsme mel vnitrek tarpu uplne mokry. Normlane to tarp zvladne odvetrat, ale kolem nuly uz je to pro muj tarp asi hranice, kdy uz zacne kondenzace uvnitr.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte led 12, 2016 7:47

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod Neo75 » stř bře 16, 2016 0:29

Zvažuji koupi žďaráku a co jsem to tu tak četl tak nejlepší co se funkčnosti týká bude asi ten US Army s Gora tex membránou. Časem ho možná někde na e-bay pořídím. No ale pokud chci něco co neváží kilo tak se mi jeví dobrá varianta ten od HP dry Cover a nebo ještě lehčí ten HP super light cover s váhou 240 g. Má s ním někdo tady zkušenost? Funguje aspoň tak dobře jako ten těžší HP dry cover?
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 17, 2016 21:05

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:48, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Neo75 » pát bře 18, 2016 10:03

Díky za tip, já dost zvažoval od OR tu Auroru která nemá ten vypínací prut. Šlo mi o váhu tak jsem chtěl opravdu něco lehkého. Ten Alpine Bivy má už kilo s to můžu rovnou nosit US žďarak který poslouží asi podobně ale za třetinu ceny, možná čtvrtinu, protože jak by mi na to dali ještě clo a daň tak zas by to bylo ještě dražší.
Já v tom neplanuju moc často prespávat a spíš jako nouzové použití někde na vrcholu hor kdyby se zkazilo počasí, nebo jednu noc když dělám nějaký přechod. Jinak používám stan, hamaku nebo tarp .
Tvé zkušenosti jsem myslím četl a i jiných a zdálo se mi že ten Block vent možná nebude tak dobrý jako prodyšný Goretex ale zase mnohem lepší než nějaký záťer nebo "igelit"
hlavně mi šlo o to, jestli ten HP super light který je proti dry Cover o polovinu lehčí je stejně dobrý. Přeci jen je tam asi ten materiál mnohem lehčí, tak jestli to taky dobře funguje a něco vydrží.
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát bře 18, 2016 10:27

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát bře 18, 2016 10:33

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát bře 18, 2016 19:03

Montbell mam v GTX verzi, nekde jsem tu o nem psal. Jako nouzovka skvely, na akce, kde pocitam s vic nez nekolika spanima venku, bych radej vzal 3x tezsi zdarak z materialu jako ta Aurora (GTX Air Permeable). Pohodli je dost jinde, prodysnost taky. V MB byva vysrazena vlhkost, ve starem GTX ne.

Jako vzdy, neco za neco. Sam jsem si druhy UL zdarak poridil proto, ze mne stvalo, kdyz jsem stary tezsi tahnul tyden na zadech a ani jednou ho nepouzil. Jenze bez zdaraku si jet netroufam, coz uz se mi nekolikrat vyplatilo, takze aspon ten nouzovy. UL od HP bych videl podobne, zadny velky komfort, zadna extra prodysnost, ale jako nouzovka dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát bře 18, 2016 19:10

.
Naposledy upravil booze dne ned bře 31, 2024 21:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Stany