Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát úno 15, 2013 21:33

Fakt si precti cele vlakno. Zdaraky jsou ruzne, pres nektere se dychat da, ale pres vetsinu ne. Na ostatni otazky tu taky najdes odpoved.

Sam se zdarakem jezdim po horach, ale nedovedu si predstavit v nem spat mesic v kuse v destivem pocasi. Zdarak je idealni na obcasne prespani, kdyz neni chata nebo bivak, pripadne jako nouzovka, kdyz nedojdes. Tri dny za sebou jsou v pohode, zazil jsem i tyden a slo to, ale to bylo vetsinou pekne. Ve spatnem pocasi je problem, ze ve zdaraku neuvaris a valet se v nem cely den taky nic moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod DAV » pát úno 15, 2013 21:40

Kombinace plachta-pončo- a žďárák je asi to nejlehčí a nejskladnější. Pořád je to prostě hadr na nouzovku, zase stan taky není žádná výhra.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pát úno 15, 2013 22:06

Chlupatec píše:Budu nejmene mesic ve volne prirode a noci budou krusne (destive), na cez jsem premyslel o prespani a jako idelani reseni se mi jevi zdarak.

na tak dlouho bych já vzal ultralight stan i ultralight žďárák, ve stanu to je úplně jiný komfort než ve žďáráku, a na tak dlouhou dobu bych já bez stanu vůbec nevyrazil, ale některé dny když se nebude moc někde dát stanovat, tak bych noc přečkal ve žďáráku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod Indy » sob úno 16, 2013 1:25

chlupatec, docela rozhoduje kde budes a kdy to bude.

bez toho vseho je to akademicka debata.

pokud napr takhle miris pres prazdniny, anebo klidne od kvetna, poradim Ti plachu a ponco ze kteryho dodelas vse potrebne, pokud miris zitra, ano, bude to jinak. tam bych Ti radil stan pro jednoho nouzove dva lidi, ale este to bude zaviset na par vecech.

kdo by to dal mesic ve zdaraku touhle dobou, at zvedne ruku.

dalsi kriterium bude: presunujes se nebo kempujes na jednom miste popr jsou presuny zcela kratke? jakou aktivitu predpokladas, budes tam neco fotitnebo poradat sachovy utkani, nebo kazdy den prosvistis na bezkach 50ku a po dvou hodinach v posilovne se vratis se do bivaku? jaky

dalsi moznosti ohledne stravovani a hygieny tam budou. vareni sam ve stanu pristresku anebo se pujde nekde najist? atd. atd.

nekdo by mohl namitat ze jsem metrosexual, ale je duvodny podezreni ze behem mesicniho pobytu bude nejmin jednou neco zrat, a nejspis to bude i vylucovat...prevlikat ci sprchovat/koupat se samozrejme nemusi, v zime v tom takovy problem nevidim.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Žďárák

Příspěvekod DAV » sob úno 16, 2013 7:50

Chlupatec@Indy ti to tak nějak shrnul a má pravdu, ber to tak, žďárák tu má snad každý, většinou nějaké HP, každý na něj nějakým způsobem nadává, takže si ho kup taky a připoj se do naší -ždárák sekce-
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Žďárák

Příspěvekod bugmenot » čtv kvě 9, 2013 19:22

Co váš názor na tuhle sadu?
bugmenot
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 7, 2010 23:14

Re: Žďárák

Příspěvekod Aranwe » čtv kvě 9, 2013 20:03

Nevlastnim, ale funkcni, objemny, tezky :) ... pokud mas velkej batoh a nevadi ti, ze to neni ultralight (ani light), tak v pohode :)
za 1700 GTX zdarak a spacak jinde nekoupis :)
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Žďárák

Příspěvekod lojzmen » sob kvě 11, 2013 23:05

Pokud je to použité - nebrat.
Je tam opravdu goretex?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1098
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Žďárák

Příspěvekod Dr4k3 » ned kvě 12, 2013 10:05

za 1700 nekoupíš ani samotný GTX žďárák, co jsem se tak koukal...
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » stř čer 5, 2013 19:56

mátě někdo zkušenost s tímto žďárákem High Point Super Light Cover http://www.highpoint.cz/ostatni-vyrobky ... cover.html? je to můj hlavní favorit na ultralight žďárák, případně doporučte ňáký
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod rebi » stř čer 5, 2013 22:43

pridavam se k dotazu...vypada dobre..
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » stř čer 5, 2013 22:58

Upozornění: Do vaku se nikdy zcela z bezpečnostních důvodů neuzavírejte, hrozí udušení!

Nic moc membrana, vevnitr se bude srazet vlhkost. Nejlepsi je zdarak, pres ktery se da dychat tj. opravdu porezni membrana.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod vonkreuz » čtv čer 6, 2013 6:35

mike píše:Nejlepsi je zdarak, pres ktery se da dychat tj. opravdu porezni membrana.

Takže třeba Mountai Equipment.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Žďárák

Příspěvekod Reccol » čtv čer 6, 2013 10:47

vonkreuz: Vyrábí se podobnej žďárák i s bočním zipem? Nikdy jsem moc nepobral výhody toho horního vlezu.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Žďárák

Příspěvekod zoul » čtv čer 6, 2013 10:57

Někde jsem četl vyjádření výrobce (snad Tilaku?), že by ten boční zip nedokázali spolehlivě zatěsnit. Mně teda taky při soukání do žďáráku horním vchodem chybí už jen muzika, provazochodci, polykači ohně a žongléři, zvlášť pokud je kolem mokro nebo sníh, ale zase jsem rád, že je na pytel spoleh.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Žďárák

Příspěvekod Jary » čtv čer 6, 2013 11:56

mike píše:
Upozornění: Do vaku se nikdy zcela z bezpečnostních důvodů neuzavírejte, hrozí udušení!

Nic moc membrana, vevnitr se bude srazet vlhkost. Nejlepsi je zdarak, pres ktery se da dychat tj. opravdu porezni membrana.

Tohle upozornění je u všech ždáráků HP, včetně mnohými oceňovaného Dry Cover. Z bezpečnostních upozornění bych si já tedy závěry nedělal. Obezřetní výrobci píšou podobná varování raděj vždy a všude, neboť kultura US kreténů, žalujících výrobce kávy za chybějící upozornění, že káva je po uvaření horká, se bohužel spolu s výplody Bruselského šimla začíná usazovat i v naší kotlině.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Žďárák

Příspěvekod aksam » čtv čer 6, 2013 12:16

fps.... super light cover jsem, měl pouze v ruce, mám dry cover, oproti němu je výrazně subtilnější materiál, taky ušetřili polovinu váhy, funkčně to bude stejné, papírové parametry jsou skoro stejné, osobně bych se ho nebál, dry cover funguje ok, nikdy jsem nezažil nějaké extra orosení zevnitř. U žďáráků ME je problém s velikostí, pokud se nic nezměnilo, dělají je jen 210cm na délku a do toho se budeš těžko dostávat.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Žďárák

Příspěvekod deckardph » čtv čer 6, 2013 13:37

To se vám ty žďáráky nerosej ani když jsou zvenku mokry/zasnezeny/pokryty jinovatkou ?
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » čtv čer 6, 2013 13:58

@deckardhp: Jasně, že rosí, aspoň můj drycover se mi v zimě rosí. Možná je to tím, že si to taky částečně zadýchám.
Jinak ten drycover je asi oceňovaný jenom díky ceně. Ty od ME bych rád zkusil, jestli ta prodýchnutelnost k něčemu je, ale zase ta váha je už taková, že bych si sebou vzal radši nějaký tarp.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod deckardph » čtv čer 6, 2013 14:06

Já mam prave od salewy žďárák pro 2 z powertexu (memb 10000x10000) Na noc sem ho používal jenom když nĕco padalo nebo fakt v mrazu a vždycky se orosí
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv čer 6, 2013 15:47

Se nediv, 10/10 je lepsi igelit ;-) Rosi si mi i klasicky GTX, ne moc, ale rosi. Druhy z GTX Air Permeable se rosi jen kdyz zvenku namrzne a rano je na spacalu pekne videt, kde presne koncila namraza. Voda nevadi, stece, ale zadnou prutrz jsem v nem neabsolvoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv čer 6, 2013 15:59

Jary píše:Tohle upozornění je u všech ždáráků HP, včetně mnohými oceňovaného Dry Cover.

Mnohymi? Myslis temi, kdo nic lepsiho (nebo vubec jineho) nezkusili? ;-)

Jary píše:Z bezpečnostních upozornění bych si já tedy závěry nedělal. Obezřetní výrobci píšou podobná varování raděj vždy a všude, neboť kultura US kreténů, žalujících výrobce kávy za chybějící upozornění, že káva je po uvaření horká, se bohužel spolu s výplody Bruselského šimla začíná usazovat i v naší kotlině.

Nechtelo se mi to rozepisovat, jelikoz uz jsme to v tomhle vlakne diskutovali nekolikat. BlocVent je neprodysna membrana a ta aby fungovala, tak potrebuje, aby vevnitr bylo znatelne vlhceji, nez venku. Takze kdyz nebude venku sahara, bude spacak rano navlhly.

To bezpecnostni upozorneni smysl ma, protoze uduseni opravdu hrozi. Na rozdil od prodysnych membran. Nekolikrat se mi stalo, ze jsem se rano probudil, mel zdarak pres hlavu a dira, co jsem nechal na boku vecer, se zavrela. Ani naznak nedostatku kysliku, pres Air Permeable GTX opravdu vzduch prochazi.

Jelikoz fps chce mit obvykle to nejlepsi, tak bych bral v uvahu jen prodysne membrany. Tj. GTX Air Permeable, eVent nebo NeoShell, jestli z nej nekdo udela zdarak.

oodoow píše:Ty od ME bych rád zkusil, jestli ta prodýchnutelnost k něčemu je, ale zase ta váha je už taková, že bych si sebou vzal radši nějaký tarp.

Rozhodne je. Muj prvni zdarak je ze stejneho materialu a vzdycky jsem se divil, proc si lidi stezuji na navlhle a orosene spacaky. Pak jsem si poridil druhy, lehci, z normalniho GTX a uz se nedivim. Neni to zadna tragedie, ale rozdil k horsimu je znat. Navic je GTX z tech neprodysnych membran nejlepsi, takze nejaky BlocVent ani nahodou.

Vaha je problem, ale vidim to tak, ze novy lehky zdarak budu brat na akce, kde se spanim venku moc nepocitam a mam ho hlavne jako zalohu nebo na 1 - 2 noci. Starsi a tezsi (650 g...) budu asi brat na podzimni treky, kde spim venku treba tyden (nejde jen o prodysnost, ale i o celkovy komfort).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pát čer 7, 2013 8:43

mike píše:Jelikoz fps chce mit obvykle to nejlepsi, tak bych bral v uvahu jen prodysne membrany. Tj. GTX Air Permeable, eVent nebo NeoShell, jestli z nej nekdo udela zdarak.

jediný který nacházím z těchto materiálu je ten od Tilaku http://www.tilak.cz/produkt/cz/56/zdarskeho-vak/ je to ten který myslíš? kolik váží? píší 730g? to je tedy opravdu hodně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Salewa x Ortovox

Příspěvekod Karel:-D » pát čer 7, 2013 8:56

Majcolo píše:Vyskusal uz niekto zadarak od salewy alebo ortovoxu aj take som nasiel v obchodoch ,tak sa chem opytat ake snimi mate skusenosti. :mrgreen:


Já mám žďářák od Salewy, pro dva a jen zátěr (protože je lehčí, menší a levnější než model s membránou). Mám ho hlavně na VHT a skialp jako zálohu pro nouzovej bivak nebo pro úraz a na to je akorát - v místech, kde jsou nohy má totiž zip na otevření, abych se tam mohl být i v botech.

Párkrát jsem v něm i spal a zátěr fakt nedejchá, ráno jsem byl spocenej jak dveře vod chlíva, ale měl jsem taky dooost teplej spacák, v noci jsem musel několikrát větrat ;)
DON'T PANIC :o)
Uživatelský avatar
Karel:-D
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte led 15, 2008 9:10

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát čer 7, 2013 20:18

fps píše:jediný který nacházím z těchto materiálu je ten od Tilaku http://www.tilak.cz/produkt/cz/56/zdarskeho-vak/ je to ten který myslíš? kolik váží? píší 730g? to je tedy opravdu hodně

Nemyslim zadny konkretni, jen materialy. 730 g je dost, ty od ME (viz vK vyse) jsou o neco lehci a taky z air permeable GTX StarLite. Mam pocit, ze nekdo delal i z eVentu a ze byly lehci.

Rozmysli si, na co to chces. Jestli jako nouzovku, tak ti staci i ten DryCover. Jestli na regulerni spani na delsich akcich, tak spis neco lepsiho. A nejde jen o material, ale i velikost. Kdyz je zdarak moc natesno, tak je komfort nizsi a nedas dovnitr ani zadne veci, kdyby bylo potreba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pát čer 7, 2013 21:09

v ultralight žďárácích je výběr prakticky nuloví, jiný než High Point Super Light Cover jsem nenašel, já ho chci používat ve stanu na spacák SJ Koteka, protože se v noci docela melu, a pokaždé jsem ráno nalepen na kratší, nebo delší stranu stanu, a když v noci prší, nebo je velká vlhkost, tak mam ty části spacáku které se dotýkali stanu navlhlé, tak bych chtěl používat žďárák jako vanu do které vlezu se spacákem, a tím budu chránit všechny strany spacáku, zip žďáráku bych měl na horní části klidně celí rozeplý kvůli větrání, ale problém je ten že žádný žďárák nemá zip který je přes celou délku abych ho mohl takhle použít, asi zakoupím High Point Super Light Cover, a ze shora ho rozstřihnu, a v šíjí dlouhý zip?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát čer 7, 2013 21:34

Sorry, ale tohle mi prijde jako blbost. K tomu neni zdarak urceny a myslim, ze by to ani nefungovalo. Kdyz se nalepis na mokrou a studenou stenu stanu, tak tak ti spacak navlhne i ve zdaraku, protoze tudy se nedostanou vodni pary ven a budou kondenzovat.

Zdarak je na spani venku bez stanu. Na tohle si porid dvouplastovy stan. Nebo spacak s membranou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod vonkreuz » pát čer 7, 2013 22:06

Souhlasím s Mikem.
Kupovat si žďárák proto, abych nenavlhal ve stanu je podivné. Však máš ale přece MSR Hubba? A ten je dvouplášť. Taky vždycky nepostavím stan na rovině a holt se musím párkrát za noc šébovat do středu stanu nebo nahoru k hlavě, když jsem sjel moc "k nohám.

A řešení - zapneš bundu na zip a nohy si dáš do bundy jako do prezervativu, který ti chrání jen tu exponovanou dolní část spacáku.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » sob čer 8, 2013 4:58

mike píše:Zdarak je na spani venku bez stanu. Na tohle si porid dvouplastovy stan. Nebo spacak s membranou.

dvou plášťoví stan mam, jaký bude rozdíl v tom že budu mít membránoví spacák proti tomu když na spacák navleču membránoví žďárák? mě připadá lepší varianta nemembránoví spacák, a ne to membránoví žďárák?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » sob čer 8, 2013 5:02

vonkreuz píše:A řešení - zapneš bundu na zip a nohy si dáš do bundy jako do prezervativu, který ti chrání jen tu exponovanou dolní část spacáku.

tak tohle dělám v současnosti, ale chrání to jenom nohy, ale když mam membránovou bundu celo mokrou po celodenním deště, tak se nedá použít, protože je mokrá, proto uvažuji o tom že takhle použiji membránoví žďárák?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Stany

cron