Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 21:57

Pokukuju po Montbell breeze dry tec zajimala by me realna zkusenost. Carinthia jsem mel perove spacaky a nejakeho umelaka do -30°C. Kvalita prumerna ceny nadprumerne. Spal jsem v jejich bivy a ze bych z toho byl odvareny si nemyslim. Hodne veci sijou na Slovensku.
https://euro.montbell.com/products/disp ... id=1121329

https://sectionhiker.com/montbell-breez ... bag-cover/
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 22:11

Mam verzi z 2L GTX, jinak vypada uplne stejne. Rekl bych, ze GTX bude o neco lepsi, proto jsem ho bral. Uz nevim presne, jak dlouho, odhad 12+ let.

Je to UL, ktery je na hrane stupid light. Plusy jsou nizka vaha a objem po sbaleni, oboji super. Minusu je vic. Je relativne maly, s karimatkou se dovnitr nevejdes ani nahodu a je tak akorat na trisezonni perak, na zimni by nestacil. Moje Koteka 500 se tam vleze natesno. Z cehoz a z toho, ze nema zip, plyne, ze se do nej a z nej blbe leze. Neni to uplne zdarak, ale obal na spacak, okolo hlavy ho stahnes, ale uplne uzavrit se neda. Membrana (GTX) neni tak dobra, jak vyse diskutovana, obcas je spacak na povrchu vlhky, ale to je moje zmlsanost z GTX Air Permeable.

Kupoval jsem ho kvuli UL a casem dosel k tomu, ze ho beru na akce, kde se spanim venku moc nepocitam, ale nemuzu ho vyloucit. Kdyz chci spat venku aspon dve noci, beru 3x tezsi, ale vyrazne komfortnejsi, zdarak z GTX Air Permeable.

Jinymi slovy, kdyz vis, na co ho chces, tak fajn, ale plnohodnotny univerzalni zdarak to neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 22:19

BTW, otevrel jsem tu recenzi a tohle: bivies provide: 5 to 10 degrees of extra warmth je blbost, ale to asi dobre vis sam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 22:24

Jo to si pamatuju, ze mas Montbell. Jen jsem tajne doufal, ze doslo po letech k nejake zmene.
Ano cetl jsem to.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 22:31

Mozna doslo, to nevim. Mam zkusenost jen s tim svym :) Mozna je tenhle o neco vetsi? :-k

Videl jsi HP Bivak Nano Cover? Kdyby mi nedejgrco odesel muj zdarak, tak bych o nem uvazoval. Pertex Shield Air je fakt dobry, bunda z nej se vyrovna NeoShellu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv bře 9, 2023 22:41

Jak byla rec o GTX Air Permeable, tak jsem nejak v podvedomi mel nejakou informaci, ze HP z nej sije zdaraky nebo sili. Ted jsem dost zaostal v informacich ohledne zdaraku takze ten HP neznam, ale myslim si, ze je to nahrada za GTX Air Permeable. Bide dobry, jen rozmerove asi nic moc.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 22:48

Zas takovy optimista nejsem, GTX Air Permeable se da prodychnout podstatne snadneji, ale i tak je PSA jedna z nejprodysnejsich membran, co se zrovna da koupit. Rozmery problem byt muzou, ale na rozdil od Montbellu se da zakryt i oblicej. V ruce jsem ho nemel, jen to davam ke zvazeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » čtv bře 9, 2023 22:51

Já tomu moc nevěřím, že to bude stejně dobrý. Nemaj to někde na prodejně, by mě fakt zajímalo, jestli je možné to smotat odshora a u noh ti nezůstane bublina. Takový pokus by mě přesvědčil.

Jsem teď na Kanárech na chvíli ztratil tu svoji Shakedry bundu, tak jsem nějakou dobu, než se našla zkoumal, co si koupit místo toho. Ty dvě bundy z Pertex Air od HP byly asi nejlepší volba, ale za plnohodnotnou náhradu bych to nepovažoval ani náhodou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv bře 9, 2023 22:53

Taky si myslim, ale tipuju, ze smotat pujde. Asi to da vic prace a mozna na silu, ale membrana se prodychnout da.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát bře 10, 2023 8:30

2 Kjuba

při tvých 200cm nemá moc smysl koukat po "normálních" žďárákách - drtivá většina z nich ti bude malá (nebo alespoň nekomfortní), protože se dělají v D=do 225cm. Pokud máš robustní postavu, bude to na limitu.

Já navrhuji tu armádní licenční výrobu Carinthie pro Dánské síly speciálního určení. Dá se to na zahraničních e-shopech vychytat za rozumné peníze. S poštovnym a clem se určitě vlezeš do +- 5.000kč, a to už je akceptovatelná cena řekl bych.

Výhoda je, že se jedná o novější generaci spacího systému. Já koupil úloženku s r.v. asi 2014 (někdy v roce 2020)
Armáda se toho zbavuje vždy po 3, 5 letech v závislosti na produktu (mimo výjimky, například vadné série, ty se dostávají na veřejné burzy i dříve) US Modular system je v dnešní době už prostě zastaralý. I když je to skladované v klimastabilních skladech, pořád je to staré 20 - 15 let.

Kamarád má cca 196cm a 90kg - koupil si velikost L s délkou 240cm. Na spaní zcela dostačující.
Já mám cca 196cm a 95-100kg - koupil jsem si XL s délkou 270cm. Do nohou si můžeš dát krosnu a tím vypnout i spodek - tím pádem z toho máš MICRO TENT (v kopuli tyčka, v nohou krosna) Takže, buď XP Two Plus a nebo Observer (ten má výhodu zdvojených tyček v kopuli, takže je samostojný) Já musím svůj XP Two Plus zakolíkovat, aby se tyčka nehroutila (v kamenitém podloží a zmrlé půdě občas trochu problém)

Nejsem si vědom, že by na trhu byl jiný produkt, který by uspokojil chlapa s tvojí vejškou (nepočítejme MicroTenty od Snugpaku, Jurka apod., to je stanovina :( ráno jsou stěny plné kondenzátu a to nechceš.

EDIT:
OT - letos bych chtěl pořídit na vyzkoušení buď Tree Tent a nebo HAVEN Hammock. Váhu neřeším. Zase - člověk by to využil při zcela specifických výletech. Za mě je to asi nejvyšší liga spaní v přírodě. Kámoš Tree Tent má. Stavění sice na 15-30minut, váha šílená, ale.....spát v tom je ráj.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » pát bře 10, 2023 11:09

mike píše:Kdyby mi nedejgrco odesel muj zdarak, tak bych o nem uvazoval. Pertex Shield Air je fakt dobry, bunda z nej se vyrovna NeoShellu.
Jen nepocitej s tim, ze Ti vydrzi funkcni stejne dlouha jako ten GTX Air Permeable... Je to stale PU membrana, takze jeji zivotnost je omezena. Stejne tak se budou menit charakteristiky vodeodolnosti v case - ale na toto pouziti by stale mela byt dostatecna. Proste je to stejne jako napr. u Neoshellu, tam membrana je stejna technologie.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Žďárák

Příspěvekod Kjuba » pát bře 10, 2023 13:45

2Ejdouu: Díky za info. Rozumím. Ještě Tě poprosím o nějaké linky nebo stránky, kde se dá něco takového koupit. Nebo alespoň nějaký název, podle kterého by to dalo hledat. Pokud by jsi věděl.

Děkuji.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát bře 10, 2023 17:14

@apuka: jako muj jiste nevydrzi, ale panove vyse psali, ze u novejsich verzi jim omezila zivotnost podlazka, kde je zrejme PU zater, takze to vyjde nastejno. Holt jsem mel fakt stesti a koupil zdarak jeste v dobe, kdy se s PU tak neblbnulo :)

Nastesti ten muj 20 let stary vypada porad dobre, zadne znamky rozkladu, a tak to nemusim resit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát bře 10, 2023 18:30

2 Kjuba

tady v ČR by, zdá se, měl být skladem licenční XP II Plus ve velikosti L (D=240cm, Š=100-90cm)
včetně tyčky a příslušenství za 3.999kč. Bohužel, použitý. (může být podepsaný od vojáka, zašpiněný apod.)
Na druhou stranu - vyloženě zrasovanej by do oběhu neposlali.
https://www.army-surplus.cz/povlak-s-me ... ivy-cover/

Já bral před lety zánovní XL v přepočtu cca za 5.000. Nepoužitá úloženka z klimastabilního skladu.

Popřípadě zkus popátrat na zahraničních e-shopech. Do Googlu zadej třeba "Dutch bivi". Mám pocit, že už ale bude problém to sehnat. Zásoby se pomalu vyprodaly. Když budeš mít štěstí, možná někde seženeš Observer viz. foto. Ten je samostojný a má dva vchody, z boku na zip a v čele díra (ale bacha, ten se nedělal v XL D=270cm, jen 240cm)
DPM Observer Bivi.jpg
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Žďárák

Příspěvekod Kjuba » pát bře 10, 2023 19:11

Super, děkuji. S tímhle už si poradím.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát bře 10, 2023 22:41

mike píše:Taky si myslim, ale tipuju, ze smotat pujde. Asi to da vic prace a mozna na silu, ale membrana se prodychnout da.

To mi pripomina pytle na spacaky, ktere maji event membranu na upousteni vzduchu z lodaku. Rab delal eventovy zdarak, ale nevim jake byly zkusenosti s touto kombinaci.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát bře 10, 2023 23:09

Tohle je lepsi, nez eVent. Vyrazne lepsi. Z cehoz plyne, ze to smotat pujde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Etheric » sob bře 11, 2023 7:45

@EjdouuRotacak: kdybych měl kupovat žďárák, tak přesně něco takového. Vyzkoušel jsem to, komfort tarpu to nemá, no zas to má jiný přednosti a využití. A oproti těm žďárákům, pytlům prodyšným jak igelit, který se ti lepí na xicht, je to nebe a dudy. Čili za mě toto je asi tak nejlepší co do komfortu a ochrany mezi žďáráky :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Žďárák

Příspěvekod CarolNaCestach » ned srp 20, 2023 20:21

Hezký den,
taky si jdu pro radu. Po asi 10 letech bych si ráda pořídila bivak ale ačkoliv už několik dní studuju všechny možnosti, pořád jsem v tom dost ztracená. A tak přicházím s prosíkem :D
Nyní mám Salewu (právě asi těch 10 let), která váží cca 450g, takže asi vše bude komfortem (nikoli hmotností) dost level up. Používám v ČR na kratší treky (do 3 nocí, i za deště) a/nebo tam, kde se nesmí stavět stan. V zahraničí používám prakticky výhradně, včetně vyšších hor (do 3500 m.n.m).
Jaký jsou moje kritéria, podle kterých vybírám. Pořadí odpovídá i mojí prioritě:
- konstrukce v oblasti hlavy (vyvýšení) typu freestanding, vydrží i vydatný déšť a větší rychlosti větru (typicky hory)
- dovnitř narvu i 46l batoh
- hmotnost ideálně do cca 1kg (řadím se spíš ultralight hikerům, ale ne za každou cenu)
- vstup jak "hlavou", tak i "tělem"
- čím menší kondenzace, tím lepší, nicméně smiřila jsem se s tím, že buď budu moci koupit gore tex a nebo mít váhu do 1kg a ta váha je pro mne asi zásadnější

Konstrukcí hledám ideálně něco jako Carinthia Observe plus (https://www.carinthiashop.com/en/carint ... -bag-olive) jenže prostě nejsem ochotná nosit 1,7kg, když je to prakticky váha mého stanu pro dva a zaplatit za to 20k. Peníze sice "nehrajou roli", za kvalitu si ráda zaplatím ale 20k za 1,7kg mi prostě nepřijde dobrý poměr cena/výkon.

Druhá alternativa mě napadla stan od Vango (https://www.vango.co.uk/cs/camping/1329 ... -ul-1.html), ale nevím jak by se na to tvářili čeští ochránci přírody, obávám se, že bych to na bivakování už neuhrála, nevím, nikdy jsem se zatím hádat nemusela, tak netuším, jak by se na to tvářili. Další věc je ta stabilita ve větru. Uplně ideálně vlastně hledám tu Carinthiu s poloviční hmotností a cenou ale pořád v prodyšném gore texu a vím, že je to nemožný, takže se snažím najít co nejmenší kompromis :)
Závěrem chci říct, že NECHCI TARP. A z diskuze jsem četla jen poslední "dva roky", víc do historie jsem nešla.
Napadá vás něco, na co bych se měla kouknout?
Moc všem díky za podnětné příspěvky!
CarolNaCestach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned srp 20, 2023 18:40

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon srp 21, 2023 0:59

Prijde mi, ze sice pises o zdaraku, ale realne hledas stan s vahou zdaraku. To se bojim, ze neexistuje. Kdyz slevis ze svych pozadavku, tak muzes mit treba Carinthia Expedition Cover Gore s tretinovou vahou a min, nez polovicni cenou. Mam neco velmi podobneho uz asi 20 let a jsem s tim spokojen. Zasadni je ten material, dlouho jediny, kde se opravdu nedela kondenzace.

Jestli jsi ochotna slevit z pozadavku, tak jeste zvaz HighPoint Bivak Nano Cover. Poridila si ho pritelkyne a prijemne mne prekvapil. Material se prodysnosti mozna vyrovna tomu GTX Gas Permeable nebo se mu aspon blizi a zdarak pri stejne velikosti lehci a skladnejsi. Trochu minus je vstup, ale pomer vaha/vykon vypada skvele.

Co se ochranaru tyce, pokud budou mit problem s tim Vangem, tak s Carintihii taky, vypada to podobne. Realne o tohle ale nejde, jde o rozdil mezi bivakovanim a taborenim a nikde neni dano, ze nemuzes bivakovat v malem stanu ani taborit ve zdaraku (to uz jsem delal ;-)). Ale ano, asi je vetsi riziko, ze kdyz narazis na vola a budes mit stan, budes se muset soudit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » pon srp 21, 2023 8:08

Můžeš se ještě podívat na žďáráky od Outdoor Research. Kdysi dělali z toho prodyšného air permeable gtx, ale teď už tam mají nějaký svůj ascentshell a těžko říci, jak dobré to bude.
Každopádně váhově jsou na tom celkem dobře i tu konstrukci kolem hlavy mají, jen tam asi nenarveš ten batoh.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon srp 21, 2023 16:11

Jj, driv to byvala prvni volba, ale ted pouzivaji jiny material. Nikde jsem tam nezahlednul, jestli je mozne se ve zdaraku uplne zapnout. U GTX Gas Permeable to mozne bylo, prave diky skvele prodysnosti, tim se lisil od ostatnich, kde hrozi uduseni. Ne ze bych to delal, vzdycky si aspon kousek otevreneho zipu necham, ale je to indikace prodysnosti materialu. Nevidel jsi to tam nekde?

Druha indikace je baleni zdaraku. Prodysne se daji v pohode balit zapnute, vzduch se vytlaci pres membranu. U GTX Gas Permeable to jde snadno, u vyse zmineneho HP zdaraku docela taky. Pak mam jeste UL zdarak z 2L GTX, ktery sice prodysny je, ale protlaceni vzduchu jde velmi tezko a rozhodne bych se do nej uplne zazavrel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » pon srp 21, 2023 16:16

Tak to by mě ten HP docela překvapil, jestli se v něm můžeš úplně zapnout a dýchat skrz.
Já myslím, že ten ascentshell tak dobrý nebude, lidi píšou v recenzích že měli kondenzaci, každopádně před koupí se může vznést dotaz na výrobce. By mě zajímalo co odpoví, jestli přiznají, že vyměnili lepší materiál za horší. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon srp 21, 2023 16:19

Nevim, jestli je to v HP povolene a asi bych to nezkousel, ale prijemne mne prekvapil. Prodysnosti i celkove. Jde ovsem pouze o tu nano verzi, ktera je ze stejneho materialu, jako jejich nejlepsi kalhoty a bundy (Pertex Shield Active).

edit: tak ne, na webu maji Upozornění: Do vaku se nikdy zcela nezapínejte, hrozí udušení! (je otazka, jestli to jen nezkopirovali z jinych svych zdaraku a jestli to neni alibismus, ale stejne bych to nedelal ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pon srp 21, 2023 16:32

Se striskou kolem hlavy nic nebrat. Kdyz prsi tak tam kondenzuje voda. Carinthia je pro normalni chozeni nepouzitelna, velka neskladna krava.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Předchozí

Zpět na Stany

cron