Zimni stan pro jednoho

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zimni stan pro jednoho

Příspěvekod RUMcajs » úte dub 3, 2007 15:28

Zdar, shanim malej lehkej stan, pro jednoho 175cm 70kg.
Primarni urceni 2-3 noci v horach behem fotovyprav do hor.

Na leto mam Coleman Raid, a velikostne mi vyhovuje.

Puvodne jsem mel v merku Ferrino Monster lite, ale jejich pracne budovane image tohle forum znacne podlomilo.

Poradite?
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod pripluv » úte dub 3, 2007 15:52

Co takhle Jurek? Myslím, že dělá nějaký jednochlapovky...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod chonda » úte dub 3, 2007 15:55

No, na tohle by se podle mě velmi dobře hodil žďárák, nejlíp teda asi nějakej membránovej ( i když nevím, s těma zatím zkušenosti nemám).
Ferrino Monster Lite doporučuje 11/10 Howadoorů...jako plynovou komoru:)
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Spasitel » stř dub 4, 2007 7:30

A tomu colemanu v zime co chyba?
Spasitel
 

Příspěvekod zeměhranol » stř dub 4, 2007 9:55

O stanu pro jednoho jsem taky uvažoval, protože přítulka už moc pod stan nechce (ani to bude bejvalá přítulka), a zaujal mne Jurek AT. Hmotnost 1,8 kg, duralový tyče a cena něco málo přes 3k Kč. V rockpointu na Chodově ho maj postavenej, vyzkoušel jsem ho, pro jednoho s báglem tak akorát.

Ještě uvažuju o Jurek Vandr 1, kterej je sice pro 2, ale hmotnost jenom 2,3 Kg a místa vevnitř je habakuk, pokud tam budeš sám.
zeměhranol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte pro 19, 2006 10:48
Bydliště: Libeň

Příspěvekod time.warp » stř dub 4, 2007 11:03

určitě bych nekoupil stan bez předsíňky na vaření.To si myslím, že je zbytečné šetření váhou.Já uvažuju nad husky flame, ale bohužel nemám žádné reference.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Příspěvekod RUMcajs » stř dub 4, 2007 11:26

Spasitel píše:A tomu colemanu v zime co chyba?


No, ve snehu jsem s nim jeste nebyl, ale napr. otvirani a odolnost ve vanicich. Prece jenom ma papirove jenom 980g.
Predstav si pravouhly trojuhelnik. Zip je na stranach tvoricich pravy uhel, ale na spodku neni vyrazne vyvyseni, takze by tam padalo dost snehu.

Take snehove limce bych uvital.

P.S. Zdarak mam od Highpointu, ale blbe se v nem cte :-)
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod RUMcajs » stř dub 4, 2007 11:33

zeměhranol píše:O stanu pro jednoho jsem taky uvažoval, protože přítulka už moc pod stan nechce (ani to bude bejvalá přítulka), a zaujal mne Jurek AT. Hmotnost 1,8 kg, duralový tyče a cena něco málo přes 3k Kč. V rockpointu na Chodově ho maj postavenej, vyzkoušel jsem ho, pro jednoho s báglem tak akorát.

Ještě uvažuju o Jurek Vandr 1, kterej je sice pro 2, ale hmotnost jenom 2,3 Kg a místa vevnitř je habakuk, pokud tam budeš sám.


No, vypadaj pekne, hledal jsem dlouho a ne a ne najit stan pro jednoho, nebo s vyrazne odlisnou vahou.
Cena je nastesti nepodstatna, takze uz zbyva jen najit presne to, co chci....
Nejaky reference na tenhle?:
http://www.ferrino.cz/eshop/new_view_it ... yncro-2-06
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Ferrino Monster Lite

Příspěvekod Howadoor » stř dub 4, 2007 11:41

V jednom člověku a ve výškách do cca 4000 metrů se FML použít docela dá, pokud ti nevadí, že váží ve skutečnosti přes 2,5 kila. Jinak moc ne.
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Tip

Příspěvekod Spasitel » stř dub 4, 2007 12:03

A co toto:
http://www.holan.cz/DetailPage.asp?DPG=10347
ultralahky, ma duralovy prut, cena prijatelna...
(aj ked lajv som ho ani nevidel, priznavam)

Akurat pohodlia bude menej, zalezi ci by ti to stacilo.
Spasitel
 

Re: Ferrino Monster Lite

Příspěvekod RUMcajs » stř dub 4, 2007 12:22

Howadoor píše:V jednom člověku a ve výškách do cca 4000 metrů se FML použít docela dá, pokud ti nevadí, že váží ve skutečnosti přes 2,5 kila. Jinak moc ne.


No, zase jsi mi nahlodal rozhodnuti :? Zjistim, jak je na tom to ferrino sincro 2 - 06 s opravdouvou vahou a pak uvidim. Vhledem ke sleve je cena temer polovicni a vahovej rozdil uz tak strasnej nebude....
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Tip

Příspěvekod RUMcajs » stř dub 4, 2007 12:28

Spasitel píše:A co toto:
http://www.holan.cz/DetailPage.asp?DPG=10347
ultralahky, ma duralovy prut, cena prijatelna...
(aj ked lajv som ho ani nevidel, priznavam)

Akurat pohodlia bude menej, zalezi ci by ti to stacilo.


Zalezi jak to ma delane vylezani. To MonsterLite ma prece jenom na podlaze u zipu cca 15cm limec, aby do stanu nelezlo tolik snehu.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod tuso » stř dub 4, 2007 12:36

RUMcajs píše:No, vypadaj pekne, hledal jsem dlouho a ne a ne najit stan pro jednoho, nebo s vyrazne odlisnou vahou.
Cena je nastesti nepodstatna, takze uz zbyva jen najit presne to, co chci....
Nejaky reference na tenhle?:
http://www.ferrino.cz/eshop/new_view_it ... yncro-2-06
Zrovna na ten ne- mám Syncro 3, takže s váhou ti nepomůžu. Ale je to perfektní stan. Akorát v zimě jsem ho netestnul, protože letos nějak nebyl sníh a na blátě se mi stanovat nechtělo.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod sobb » stř dub 4, 2007 12:37

Taky se koukni jakej je vnitrni stan u toho kterej si nakonec vyberes. U zimniho stanu by nemela byt jen sitka (a urcite ne nad tebou), protoze vsechna vysrazena voda (nebo led) na tropiku na tebe pada. A taky je tam vetsi zima. *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod tuso » stř dub 4, 2007 13:10

sobb píše:Taky se koukni jakej je vnitrni stan u toho kterej si nakonec vyberes. U zimniho stanu by nemela byt jen sitka (a urcite ne nad tebou), protoze vsechna vysrazena voda (nebo led) na tropiku na tebe pada. A taky je tam vetsi zima. *


To nevím jakej mám strop na vnitřním stanu, ale Syncro má vnitřek tropika potažený hlinikem pro lepší tepelno-izolační vlastnosti v zimě- jako daň je ovšem váha. Jenomže platí, že čím větší extrém, tím těžší stan.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod chonda » stř dub 4, 2007 13:14

tuso píše:
sobb píše:Taky se koukni jakej je vnitrni stan u toho kterej si nakonec vyberes. U zimniho stanu by nemela byt jen sitka (a urcite ne nad tebou), protoze vsechna vysrazena voda (nebo led) na tropiku na tebe pada. A taky je tam vetsi zima. *


To nevím jakej mám strop na vnitřním stanu, ale Syncro má vnitřek tropika potažený hlinikem pro lepší tepelno-izolační vlastnosti v zimě- jako daň je ovšem váha. Jenomže platí, že čím větší extrém, tím těžší stan.


Tak to by mě fakt hodně zajímalo, jak velký je praktický efekt...Já si osobně myslím, že skoro žádnej, ale nikdy jsem to nezkoušel...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod sobb » stř dub 4, 2007 13:17

to Tuso: ja to nemyslela na Tebe, Syncro jsem nazivo jeste nevidela a vzhledem k tomu, ze je expe, tak bude urcite v tomhle dobrej :)

spis jsem to myslela tak vseobecne pro RUMcajse pri vyberu - super lehky stany mivaji casto celej vnitrek jen ze sitky .... a to na zimu neni ideal, spis jako trisezonni ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod tuso » stř dub 4, 2007 13:17

chonda píše:Tak to by mě fakt hodně zajímalo, jak velký je praktický efekt...Já si osobně myslím, že skoro žádnej, ale nikdy jsem to nezkoušel...


Dovolím si tvrdit, že jsi trochu vedle- proč se používá hliníková fólie v terénu jako první pomoc při podchlazení? :mentor:

Protože vrací sálající teplo zpět a nepropouští ho ven.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Ferrino Monster Lite

Příspěvekod Howadoor » stř dub 4, 2007 13:44

RUMcajs píše:
Howadoor píše:V jednom člověku a ve výškách do cca 4000 metrů se FML použít docela dá, pokud ti nevadí, že váží ve skutečnosti přes 2,5 kila. Jinak moc ne.


No, zase jsi mi nahlodal rozhodnuti :? Zjistim, jak je na tom to ferrino sincro 2 - 06 s opravdouvou vahou a pak uvidim. Vhledem ke sleve je cena temer polovicni a vahovej rozdil uz tak strasnej nebude....


FML je ale jednoplášťový stan, to znamená, že za deště nebo jiných nevhodných podmínek se zevnitř docela silně potí. V jednom člověku se stěnám jakžtakž vyhneš, ve dvou se o ně budete otírat a promočíš tak věci. Při používání na Fatry a Tatry převážně v jednom člověku to ale nemusí až tak moc vadit. Konečně ani ve dvou, dlouho jsem jezdil s ještě horším stanem a taky to šlo.
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Příspěvekod chonda » stř dub 4, 2007 14:22

tuso píše:
chonda píše:Tak to by mě fakt hodně zajímalo, jak velký je praktický efekt...Já si osobně myslím, že skoro žádnej, ale nikdy jsem to nezkoušel...


Dovolím si tvrdit, že jsi trochu vedle- proč se používá hliníková fólie v terénu jako první pomoc při podchlazení? :mentor:

Protože vrací sálající teplo zpět a nepropouští ho ven.


To sice vím, jenže: kolik tepla člověk vysálá? Když si vezmeš, že i u termosky je většina ztrát vedením, sáláním až tolik ne (zase je pravda, že má stříbrný stěny...) - a to začíná na teplotě o 70st vyšší ("vysálaný" výkon jde tuším se 4tou mocninou) - a i tak trvá několik hodin, možná i desítek hodin, než ti voda v termosce zmrzne...Takže podle mě nejsou ty sálající ztráty až tak podstatný.
A hliníková fólie jako první pomoc? Nevím, možná to je proto, že se dá velmi dobře sbalit a poskytuje skvělý poměr hmotnost-váha. Třeba žďárák s hliníkovou fólií jsem snad nikdy neviděl a ten je na nouzový přespání dělanej taky.
Netvrdím, že mám pravdu (spíš bych tipnul, že nemám, jak se tak znám :) ), akorát se mi ta "stříbrná" móda moc nezdá - však Hafi studuje cosi fyzikálního, tak by se mohl vyjádřit, ne?:) Třeba na téma ztráty tepla sáláním u člověka...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

chonda

Příspěvekod Spasitel » stř dub 4, 2007 14:42

Ano mas pravdu, mylis sa :wink: Ja mam bivakovaci vak zn. northland tusim a ten ma vnutro potiahnute hlinikom. Ale aky to ma efekt neviem posudit, lebo som nespal v b.v. bez hlinika. No je mi to jedno, kedze ma ten b.v. stal 700 Sk a vsade ho taham pre pripad nudze a parkrat mi aj posluzil (aj na snehu)
Spasitel
 

Re: Ferrino Monster Lite

Příspěvekod RUMcajs » stř dub 4, 2007 15:47

Howadoor píše:
RUMcajs píše:
Howadoor píše:V jednom člověku a ve výškách do cca 4000 metrů se FML použít docela dá, pokud ti nevadí, že váží ve skutečnosti přes 2,5 kila. Jinak moc ne.


No, zase jsi mi nahlodal rozhodnuti :? Zjistim, jak je na tom to ferrino sincro 2 - 06 s opravdouvou vahou a pak uvidim. Vhledem ke sleve je cena temer polovicni a vahovej rozdil uz tak strasnej nebude....


FML je ale jednoplášťový stan, to znamená, že za deště nebo jiných nevhodných podmínek se zevnitř docela silně potí. V jednom člověku se stěnám jakžtakž vyhneš, ve dvou se o ně budete otírat a promočíš tak věci. Při používání na Fatry a Tatry převážně v jednom člověku to ale nemusí až tak moc vadit. Konečně ani ve dvou, dlouho jsem jezdil s ještě horším stanem a taky to šlo.


Ten prtavej letni Coleman Raid co mam, tak ten se taky dost rosil, to je pravda. Vyresil jsem to tak, ze jsem rano utrel strop toaletakem a byl pokoj.
Ta skutecna vaha HLML oproti katalogove hodne srazi opodstatneni vysoke ceny. Za 2kg stan bych 10tis dal, ale za 2.5kg ne :cry:
Vykaslu se na gramareni a vemu nejspis ten zlevnej Syncro.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod tuso » stř dub 4, 2007 17:45

chonda píše:To sice vím, jenže: kolik tepla člověk vysálá? Když si vezmeš, že i u termosky je většina ztrát vedením, sáláním až tolik ne (zase je pravda, že má stříbrný stěny...) - a to začíná na teplotě o 70st vyšší ("vysálaný" výkon jde tuším se 4tou mocninou) - a i tak trvá několik hodin, možná i desítek hodin, než ti voda v termosce zmrzne...Takže podle mě nejsou ty sálající ztráty až tak podstatný.A hliníková fólie jako první pomoc? Nevím, možná to je proto, že se dá velmi dobře sbalit a poskytuje skvělý poměr hmotnost-váha. Třeba žďárák s hliníkovou fólií jsem snad nikdy neviděl a ten je na nouzový přespání dělanej taky.Netvrdím, že mám pravdu (spíš bych tipnul, že nemám, jak se tak znám :) ), akorát se mi ta "stříbrná" móda moc nezdá - však Hafi studuje cosi fyzikálního, tak by se mohl vyjádřit, ne?:) Třeba na téma ztráty tepla sáláním u člověka...


Tak to seš teda vedle jak ten dub :mrgreen: Takže předně jedna z hlavních regulací tepelného komfortu lidského těla je krom pocení taky sálání. A hlavně porovnání člověka a termosky je rozhodně srandovní počin, protože na světě neexistuje nic technického, co by dokázalo napodobit komplikovanost lidského organizmu. Teď už sice zabíhám mimo svoji oblast, ale někde jsem četl, že nejsme schopni vyrobit počítač který by dokázal řídit obyčejného komára / vlezl se do něj/, ne to ještě člověka.

Já jsem měl půjčený žďárák od HP, a ten byl zevnitř potažený hliníkem- nebo to alespoň tak vypadalo. Netvrdím, že to tak bylo.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod tuso » stř dub 4, 2007 17:49

Jinak tady je něco o termoregulaci lidského těla. /resp. obecně o termoregulaci
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod chonda » stř dub 4, 2007 19:34

Nakonec, po dlouhém hledání, jsem objevil, že nemám pravdu (což mě nepřekvapilo :) . Ztráty sáláním tvoří asi 45% ztrát tělesného tepla, takže ten hliník bude mít dost velkej vliv :) :) Nj, stane se...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Žádný stan, žďárák stačí

Příspěvekod _Tom » čtv dub 5, 2007 8:25

Na dvě až tři noci stačí žďárák. Když bude slušně, ani do něj nemusíš lézt a když bude hnusně, no tak to ty dvě tři noce v postupně vlhnoucím spacáku v pohodě zvládneš.
_Tom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte dub 3, 2007 11:58

Re: Žádný stan, žďárák stačí

Příspěvekod RUMcajs » čtv dub 5, 2007 9:06

_Tom píše:Na dvě až tři noci stačí žďárák. Když bude slušně, ani do něj nemusíš lézt a když bude hnusně, no tak to ty dvě tři noce v postupně vlhnoucím spacáku v pohodě zvládneš.


To ano, zdarak ano. Ale nemas v nem zadne zazemi. Nemuzes si v nem cist, zasit si ponozky, nebo prohlizet mapy, ci psat denik.
Se zdarakem se da jit, jit a jit, dokad nejsi tak unavenej, ze v nem budes spat. Take soukromi je tam mene, nez ve stanu jsi -li v kempu.

Posud dle fotky, zda mam pravdu.

http://www.rumcajs.ulfree.net/Webgaleri ... mage8.html

Celej vtip je v tom, ze jedu v lete na dovolenou a tam ve zdaraku 10 dni v kempech nechci byt (cyklozajezd s dopr. vozem).
Takze budu kupovat vetsi stan, nez je ten coleman raid a chci takovej, co muzu pouzivat i v zime.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Žádný stan, žďárák stačí

Příspěvekod _Tom » čtv dub 5, 2007 9:13

RUMcajs píše:
_Tom píše:Na dvě až tři noci stačí žďárák. Když bude slušně, ani do něj nemusíš lézt a když bude hnusně, no tak to ty dvě tři noce v postupně vlhnoucím spacáku v pohodě zvládneš.


To ano, zdarak ano. Ale nemas v nem zadne zazemi. Nemuzes si v nem cist, zasit si ponozky, nebo prohlizet mapy, ci psat denik.
Se zdarakem se da jit, jit a jit, dokad nejsi tak unavenej, ze v nem budes spat. Take soukromi je tam mene, nez ve stanu jsi -li v kempu.

Celej vtip je v tom, ze jedu v lete na dovolenou a tam ve zdaraku 10 dni v kempech nechci byt


Podívej, když napíšeš "...primarni urceni 2-3 noci v horach ...", tak reaguju na tenhle text. Pokud bys napsal, že chceš stan primárně do kempu, tak ti samozřejmě nebudu doporučovat žďárák. :-)
_Tom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte dub 3, 2007 11:58

Re: Žádný stan, žďárák stačí

Příspěvekod RUMcajs » čtv dub 5, 2007 10:40

_Tom píše:
RUMcajs píše:
_Tom píše:Na dvě až tři noci stačí žďárák. Když bude slušně, ani do něj nemusíš lézt a když bude hnusně, no tak to ty dvě tři noce v postupně vlhnoucím spacáku v pohodě zvládneš.


To ano, zdarak ano. Ale nemas v nem zadne zazemi. Nemuzes si v nem cist, zasit si ponozky, nebo prohlizet mapy, ci psat denik.
Se zdarakem se da jit, jit a jit, dokad nejsi tak unavenej, ze v nem budes spat. Take soukromi je tam mene, nez ve stanu jsi -li v kempu.

Celej vtip je v tom, ze jedu v lete na dovolenou a tam ve zdaraku 10 dni v kempech nechci byt


Podívej, když napíšeš "...primarni urceni 2-3 noci v horach ...", tak reaguju na tenhle text. Pokud bys napsal, že chceš stan primárně do kempu, tak ti samozřejmě nebudu doporučovat žďárák. :-)


No, ono se to nakonec vyvrbilo tak, ze lehkej zimni stan pro jednoho se temer sehnat neda, takze musim vybirat z tezsich modelu delanych pro 2 lidi :(
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod sobb » čtv dub 5, 2007 12:22

A co tenhle Jurek? Neznam nikoho kdo by ho mel ani jsem ho zatim nevidela, ale muze byt dobrej :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Další

Zpět na Stany