Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy...

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod DAV » stř dub 27, 2011 15:24

Ber to tak, že to funguje jako igelit a asi si dovedeš představit jaké je spaní i igeliťáku.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Ryba » stř dub 27, 2011 15:29

Pocitam, ze kdyz dam na zem kryci plachtu, na ni karimatku, na ni sebe ve spacaku a pres to prehodim druhou pulku ty plachty, tak to bude stacit ok, nebo ne?


K tomu, abys byl ráno durch mokrej, to bude stačit dokonale. Ony se ty přístřešky nestaví (kór z neprodyšnýho matrošu) jen tak zbůhdarma. Po dvou nocích strávených zabalený v igelitu budeš vypadat jak rokfór. :mrgreen:
Ale na to přijdeš sám...
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod michalurban » stř dub 27, 2011 15:55

Tak super, ja bohuzel mam obcas tendence hledat vedu! :) Diky!!!! :)
michalurban
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř dub 27, 2011 13:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod cook » ned kvě 15, 2011 18:56

Cho chó, mám tuhle nejlevnější maskovanou v gramáži 80 a jsem vysmátej. I s kolíkama a špagátem celkem 600g...
http://www.army-shop.cz/produkty/celty- ... /1929.html
cook
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob led 15, 2011 12:18

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Zelenac » pát kvě 20, 2011 20:07

Zelenac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 30, 2011 11:48
Bydliště: Pod horamy

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Leschij » úte kvě 31, 2011 7:24

Zelenac píše:Co rikate na tohle od Jurka. TARP 2


Myslím,že Ti postačí normální obdelníkový pončo jak ti doporučovali výše.

Ten obrázek jak to postavený vypadá jako stan Áčko je reklamní trik, protože ta zadní strana co tam nevidíš, tam ve skutečnosti taky není.
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Zelenac » úte kvě 31, 2011 9:09

Ja vim. Je to ale uzavrene ze tri stran a o to my jde. Stan to plne nenahradi ale nebude tam alespon prset pres celo jako u klasickeho ACKA.
Zelenac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 30, 2011 11:48
Bydliště: Pod horamy

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Leschij » úte kvě 31, 2011 10:11

No nechci se přít, ale ten otevřenej bok je mnohem větší plocha než obě čela dokupy. A když tu šňůru přivážeš k hodně tlustýmu stromu tak pršení tamtudy bude úplně zanedbatelný.

Jám mám zelený pončo od Bundeswehru, minimálně 10 let, a ani jednou jsem v něm významně nepromoknul skrz čela. Onehdá na Lůčanský Fatře tak chcalo, že sem se tam válel 2 dny ve spacáku, z nudy četl , vařil na tekutým liháči, a jen občas otevřel spacák abych se vyčůral. Kdybych něměl otevřený čela ale ten bok, myslím že bych další den nepokračoval po hřebeni, ale na autobus do Žiliny.

To pončo má ještě další výhodu. Použije se jako pláštěnka a když to stavíš v dešti a máš to trochu natrenovaný, natáhneš šňůru, skrčíš se, seš pořád pod pončem přikolíkuješ to a seš suchej. V dešti to i rozebereš s báglem na zádech aniž by ses namočil...
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Zelenac » úte kvě 31, 2011 13:42

Mate pravdu, nejak jsem to prehlidl. Pripadne slo by stejne vyuzit ponco od Jurka duo s tim prislusenstvim? Schanim proste nejakou alternativu k stanu.

http://www.jurek.cz/index.php?option=co ... 82&lang=cs

http://www.jurek.cz/index.php?option=co ... 82&lang=cs

Takze, pokud to shrnu at ponco nebo celtu postavim jakym koli zpusobem tak mi pri prudsim lijaku pod karimatku natece voda at chci nebo ne. Nejlepsim resenim pro me bude koupit si tu bivakovaci si plachtu se zipem od Condora a do jednoho stitu nalepit suchy zip aby se dalo celo v pripade velkeho deste uzavrit. Tim dosahnu uzavreni ze tri stran a pokud postavim byvak "vchodem" z kopecka tak bych mel byt v pohode.

http://www.spacaky.cz/obr/plachta/plachta04.jpg
Zelenac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 30, 2011 11:48
Bydliště: Pod horamy

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Leschij » stř čer 1, 2011 8:08

Osobně si myslím, že obdelníkový pončo s kapucou je určitě lepší než ten šestihran.
Taky bych ani nijak zvlášť neřešil ty čela. Nejčastěji s tím budeš spát v lese, a jak jsem psal, z jedný strany budeš mít vždycky strom a když budeš dobře vybírat místo tak i z druhé strany hodně zblízka strom. Větve stromů hodně prudkej liják rozptýlej a lesní půda je měkká a dobře vsakuje, takže aby Ti tam tekla voda to už by jsi musel vybrat opravdu hodně špatný místo.

Stěny jsou samozřejmě nepromokavý, takže se jich můžeš dotýkat ale když to dobře vypneš tak je tam samozřejmě útulněji a je to opravdu dost dlouhý, že se ty čela nemusej řešit. Já mám na šňůře kterou vážu mezi stromy 2 minikarabinky. Jednou připnu plachtu aby byla co nejblíž ke kmenu a na druhý mám prusík a tím tu plachtu vyšponuju podélně, takže se ti hřeben střechy nijak nekrabatí. (nějaký ty karabinky jsou vidět i na fotce ty bivakovací plachty)

V jednom procentu to postavíš někde, kde nebudou stromy. My stím částečně počítali a ještě v lese se vždycky vzali dva klacky, ale tady lidi používaj ty stavitelný hole. Možná by mohli být lepší, ale to jsem nikdy nezkoušel. Takže: připíchneš k zemi jednu stranu plachty, pak tam nasladko vrazíš ty klacky (asi kdybych měl ty hole, tak bych nejdřív přišpendlil plachtu k zemi úplně a ty hole roztahoval a tím ten stan zvedal) a připíchneš druhou stranu. Pak tu šňůru uvážeš mezi ty klacky jako mezi stromama a pak to vypneš jako stan Áčko.

Ale tady přijde hlavní trik!!! Nevypneš jednu stranu jedním kolíkem, ale dvěma, bude tam takovej lanovej trojúhelník, takže Ti to nebude držet jen podélně, ale i stranově a nebudou se Ti bortit ty kůli na kterejch to bude stát, když si vyvlíkneš jesen kolík z plachty, aby jsi vlezl pohodlněji dovnitř. Spíš než čela řeš dlouhou šňůru, která se moc nezašmodrchává.
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Zelenac » stř čer 1, 2011 19:24

Vas system je urcite dobry, ale pro me nevyhovujici. Pac urcite nebudu spat jen u stromu v lese a spolihat ze zem neco nasakne. Proste resim pouze alternativu stanu. Nevim KDY a KDE budu prespavat(proto ta alternativa s trekovymi holemi) To znamena musim upravit jedno celo v A-cku s tim ze na pripevneni pak pouziju trekovy nebo provaz. Na zaver bud dale pouzivat stan nebo si to upravim takhle, jinou variantu opravdu nevidim.
Nemohl by jste trochu presneji popsat tu stavbu pouze s temi trekovymi hulkami. Nebo nakreslit obrazek takto postaveneho pristresku?
Pochopil jsem ze postavim klasicke A-cko. Vevnitr A-cka budu mit zvednute trekove hole(k vuli vysce ). Provaz natahnu mezi trekove hole(jako mezi stromy), ktere musim provazem ukotvit k zemi aby drzeli stabilitu-kazdou trekovou hul ukotvim 2x do stran k vuli vyssi stabilite.
Takze alespon jedno CELO bude stejne nezakryte a bude tam stejne prset. Nehlede ze tam nebude podlazka.
Zelenac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 30, 2011 11:48
Bydliště: Pod horamy

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Leschij » pát čer 3, 2011 18:48

Zelenac píše:Pochopil jsem ze postavim klasicke A-cko. Vevnitr A-cka budu mit zvednute trekove hole(k vuli vysce ). Provaz natahnu mezi trekove hole(jako mezi stromy), ktere musim provazem ukotvit k zemi aby drzeli stabilitu-kazdou trekovou hul ukotvim 2x do stran k vuli vyssi stabilite.
Takze alespon jedno CELO bude stejne nezakryte a bude tam stejne prset. Nehlede ze tam nebude podlazka.


Tu stavbu jsi pochopil správně. Myslím, ale, že jestli mermomocí trváš na těch čelech a podlaze pak je opravdu výhodnější stan.

Stejně ležíš na karibábě, takže podlahu nepotřebuješ. Pokud je ten přístřešek přiměřeně dlouhej a nebude při dešti takovej vichr, že déšť bude padat vodorovně, tak ty čela opravdu nejsou potřeba.
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Zelenac » pát čer 3, 2011 22:55

Dik za Vas cas a ochotu. Podlazku udelat u A-cka neni problem. Cela resit jiz nebudu. Akorat koupim trochu vetsi plachtu 3x4metry s vetsi gramazi aspon 120gramu/m s oky 50cm od sebe.
Zelenac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 30, 2011 11:48
Bydliště: Pod horamy

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Milwa » sob čer 4, 2011 12:26

Zdravím,

nejdřív mi to přišlo jako skvělý nápad, ale po pročtení tohoto a několika dalších vláken žačínám pochybovat. Stan mi přijde pro českou pahorkatinu jako zbytečně těžký luxus, naopak udržet mého cyklomiláčka alespoň přes noc v suchu mám jako luxus přímo žádoucí.
Stavěl jste někdo přístřešek za pomocí kola? Plachta tak 2x4m, možná trochu víc, a kolo jako vzpěra? Nebo je to blbost a bude lepší všechna kola přikrýt jednou plachtou a spát odděleně?

Díky za postřehy.
V Zamyn Uudu vystupte z vlaku a hranici do Číny přejeďte džípem.
Milwa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 16, 2011 22:32

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod vladaman » ned čer 5, 2011 17:23

Hele zelenáči plachtu z nějákýho hypermarketu nekupuj a nebo jó ale pořádně ji při stavění vypni. Protože když příjde vítr tak to strašně šustí.
Uživatelský avatar
vladaman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte čer 26, 2007 22:10
Bydliště: Pod Ještědem

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod šíp » sob čer 11, 2011 12:06

Zelenac píše:Ja vim. Je to ale uzavrene ze tri stran a o to my jde. Stan to plne nenahradi ale nebude tam alespon prset pres celo jako u klasickeho ACKA.


A co tohle? Objevila jsem to náhodou, pátrala jsem po něčem jiném :ú
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod grco » sob čer 11, 2011 21:03

A toto ste uz videli? Dobre pozriet si to video Fast Stash Setup.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Milwa » sob čer 11, 2011 22:24

Já tomu teda moc nerozumím, ale poslední dva přístřešky mi přijdou mimo téma vlákna. Sice ten první, Trimm Sunshield, je z hlediska ekonomickému faktoru blízko, ale s váhou dva kilogramy zase mimo.
Druhý adept je moc pěkný a využívá jak váhové přednosti plachty, tak přidává schopnost zabránit podfouknutí, ale za 6500?!

Mám za to, že použití plachty je vyhledáváno kvůli ceně, váze a skutečnosti, že se na putování neočekává počasí toho rázu, že i ti nejdrsnější znás radši zalezou do stanu, ne?
V Zamyn Uudu vystupte z vlaku a hranici do Číny přejeďte džípem.
Milwa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 16, 2011 22:32

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Leschij » pon čer 27, 2011 7:45

Zelenáčovi.
Byl jsem tejden v Kitzbuhelských Alpách a neměl sebou stan, jen to pončo od Bundeswehru a přežil jsem to tam relativně v suchu (jak jen je asi možný, když tak 15 hodin denně chčije) i bez čel a bez podlahy. Spal jsem na obdelníkový skládací karibábě, taky od BW. Vařil jsem vleže ve spacáku.

2x jsem spal v lese se šňůrou mezi stromama, jinak vždycky na nějakým rovnějším place. Jako jednu tyčku jsem použil cepín délky 65 cm a druhou stranu jsem vždycky zaimprovizival. (šňůra natažená do stráně, velký kámen, mužík, kostra batohu - ugodno čto pod rukoj :finga:

Kitzbuhelský alpy nejsou velehory, takže tam je skoro všude travnatej podklad, kam jsem ty kolíky zapíchal a skoro všude nějakej ten ohradník pro krávy kam bys šňůru přivázal, ale to jsem ani jednou nepoužil. Jen chci říct, že když to je použitelný v Alpách, byť malých Alpách, tak v Čechách s tím přežiješ všude.

Jinak ještě před odjezdem když jsme si dopisovali na tohle téma mě to nedalo a šel jsem zkusit postavit pončo na trekový hole ženy, (sám palice nepoužívám). Jde to super. Když Ti někdo pomůže se stavbou, nepotřebuješ v čele ani ty trojúhelníky, nebo Ti postačí jen jeden na tyčce, kterou máš postavenou kus před pončem, aby se Ti líp vlejzalo dovnitř.

Fotky nemám, ale věřím, že jsi to už sám odzkoušel.

PS. Stejně si koupím stan, abych mohl při vaření sedět.
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Zelenac » stř čer 29, 2011 10:33

Kdyz to tak shrnu tak jste pouzival "system" ktery chci vyuzivat taky. Uzavreny pristresek ze tri stran. Rozdil je akorat v tom ze Vy jak pisete vzdy nejak zainprovizujete. Ja to akorat chci mit na celte. Pac ne vzdy je moznost improvizovat.
Bez urazky. Neverim tomu kdyz 15 hodin v kuse prsi ze nemate pod sebou jezero(puda se nasakne dost brzo). Ja vim da se to castecne obejit tim ze napr.
Postavite acko z mirneho kopecka.
Zadni cast bude nekde u stromu.
Vchod bude z kopce.
Pokud okolo zakolikovaneho A-cka udelate odtokovy zlabek tak verim ze Vas system je plne funkcni.

Stan mam a pouzivam. Lepsi alternativa pro me zatim neni.
Zelenac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob dub 30, 2011 11:48
Bydliště: Pod horamy

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Wood » ned srp 7, 2011 18:58

Není tu někdo,kdo by měl zkušenosti s tímto,nebo s tímhle přístřeškem?případně co si o tom myslíte

Váhám jestli nekoupit radeji něco odolněljšího a s lepší cenou.

Jo a plachtu z OBI apod.nechci,i když je to o hodně lehčí a levnější,tak mě ten igelit na vandrech prostě nesedí...
Cesta do přírody není pro nás útěkem ale návratem.
Wood
nováček
nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 7, 2011 18:07
Bydliště: Haná

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod amigo » ned srp 7, 2011 20:16

ty hannah přístřešky jsou teda za ty prachy dost těžký, nejlíp z toho vychází - váhou i cenou - ta celta.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod jedik » ned srp 7, 2011 20:16

Ten Hannah Skyline má zdejší uživatelka Šíp, tak kdyby tady nenapsala, tak ji můžeš zkusit napsat SZ. Doufám teda, že to je tenhle model, co má :)
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod DAV » ned srp 7, 2011 20:26

Tedy to jsou váhy a to je jenom kus hadru :-k. Pokud jezdíš sám, jdi do ponča od Jurků.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Wood » pon srp 8, 2011 15:37

K tomu ponču kupujete i tu sadu (oblouk,šnury a kolíky)nebo to normálně přehazujete přes napnutý provaz,případně pomocí trekových hulek...
S tou sadou to má výšku psanou jen cca 80 cm,což je docela málo.
No vidím to na konec asi na tu celtu,protože bych rád někdy vzal i mladou sebou.. :-k děkuji za odpovědi
Cesta do přírody není pro nás útěkem ale návratem.
Wood
nováček
nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 7, 2011 18:07
Bydliště: Haná

Re:

Příspěvekod budo » úte srp 30, 2011 9:49

pripluv píše:Nejlepší ja basha. Je to výbava anglický armády, je to nylon, relativně lehký, je to obdélník, všude po stranách a uprostřed to má našitý oka, jen to už asi tři roky nemůžu sehnat :evil: .


Tvuj prispevek je 4 roky starej, ale poznamenam, ze pokud myslis toto tak máme doma 2 a koupili jsme je pred prave cca 4 lety v nejakym armyshopu, tusim ze v Benesove. Zas tak nedostupny to asi nebylo, spis o nahode. Jako plastenka to je naprd, pac za chvili to proteka, nicmene lepsi nez nic a furt je to taknejak 2v1 :-)

EDIT: pokud to bude někoho zajímat, tady je pár fotek s komentem .....
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod JUREK S+R » pát lis 25, 2011 15:06

papun píše:nevite kde najdu nejake navody jak vyrobyt stan nebo pristresek ke spani z celty. Sice mam par nejakych napadu, ale treba uz mate neco zarucene ozkousene a dobre funkcni.

Podívejte se na http://www.jurek.cz - Tarp2
SJ
Naposledy upravil mike dne pát lis 25, 2011 19:11, celkově upraveno 1
Důvod: upravena citace, priste jen relevantni casti
Uživatelský avatar
JUREK S+R
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát lis 25, 2011 13:09

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod symplooke » stř úno 15, 2012 18:08

zeptám se možná blbě, ale lepší než se nezeptat a zůstat blbem na celej život :) Co vychází líp ? Krycí plachta / Celta - Neřešim cenu, váhově bude předpokládám lepší plachta, ale co komfort při zabalení, případně ten pocit spaní v igelitu, nebo nějaké další klady zápory. Díky :prayer:
symplooke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř dub 27, 2011 22:34

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » čtv úno 16, 2012 8:13

uživatelka Šíp má celtu Hannah, která stála (když šla sehnat) přijatelné peníze .... prý po ČR ani stan nenosí .... tu celtu jsem si přál taky .... jen ji asi bude těžké sehnat .... má to velkou celistvou plochu, dá se to jistě pověsit i na trekingové hůlky, tím odpadne nutnost vláčet tyče .... bude to lehký .... mně to přijde ideální
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod petrbw » čtv úno 16, 2012 9:06

Tak používám výhradně plachtu.I v zimě.Jen ji nemám z hannah, ale koupil jsem v galanterce nepromokavou tenkou plachtu a zbytek zařídila švadlenka.Váha nula nula nic, jde z toho postavit na hůlky a šňůrky áčko, přístřešek všech možných tvarů.Ta plachta hannah mi byla ovšem předlohou.Cena celkem i se šňůrami a zpevňujícími popruhy cca 350,-
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

PředchozíDalší

Zpět na Stany