Zatékání do stanu po impregnaci

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod elmartin » ned srp 14, 2022 20:27

Ahoj, mám už 13 let stan Coleman Adrenaline 3 a deště snášel dobře - maximálně nějaké kapičky na vnitřním stanu, ale neprotekl. Stan byl celkově ve velmi dobrém stavu a vzhledem k mé výšce 205 cm + polštáře je pro mě svojí netradiční zkosenou ložnicí o délce cca 250 cm ideální a jedinečný. Tak jsem se před několika lety rozhodl ho naimprenovat, aby jeho nepromokavost byla ještě lepší. Použil jsem tehdy tuším sprej kiwi (několik sprejů, nešetřil jsem) a postříkal tím celé tropiko, podlážku i větší část vnitřního stanu. Ihned po nastříkání části jsem impregnaci ještě aktivoval fénem. Při prvním dešti ovšem začalo do stanu ze všech stran hodně zatékat, takže jsem touto impregnací nadělal víc škody než užitku.

Tak jsem se rozhodl zkusit dražší nanoimpregnaci NanoConcept, která je určená i pro stany. Vystříkal jsem jí na ten stan kolem půl litru a opět aktivoval fénem. Zdálo se, že to zabralo a stan opět přestal protékat. Vydrželo to ale asi jen 2 roky. Letos už i při středním dešti začalo tropiko prosakovat na vnitřní stan a tím to kapalo dovnitř stanu (zejména síťovinou). Tak jsem se rozhodl opět použít impregnaci NanoConcept s fénem v naději, že to zase pár let vydrží. Jenže to nevydrželo ani první déšť a protéká to zhruba stejně jako těsně před touto impregnací a opět na hodně místech. Nyní tedy již tato nanoimpregnace nepomohla. Stav vnitřního stanu po včerejším dešti je v příložené fotce.

Chápu, že jsem to nejspíš podělal tou kiwi impregnací. Je ale snad i ta nanoimpregnace špatná? Nebo už jen nezvládla opravit tu paseku po kiwi? Prosím o radu, která impregnace by mohla můj stan opět učinit nepromokavým, či nějaký jiný postup. Hádám, že opakovaným praním impregnace nesmyju... Opravdu nechci kupovat nový stan, tenhle mi maximálně vyhovuje ve všech směrech. Pokud ovšem znáte jiný samonosný stan pro 3 osoby (žádný rodinný megastan) s délkou ložnice alespoň 250 cm (míň opravdu ne, potřebuji hodně místa) a dvěma vchody, budu rád za tipy. Já žádný jiný takový stan neznám. :-)
Přílohy
P_20220814_080427 - Copy.jpg
elmartin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 14, 2022 19:41

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod mike » ned srp 14, 2022 21:10

Nebylo by od veci davat rovnou odkazy na zminovane impregnace. Ja treba vubec netusim, co je to sprej kiwi. Jestli chces rozumne poradit, tak to muze byt dulezite.

Co si myslim, ze se mohlo stat. Chybejici aktivace teplem. Fen na to nestaci, to bys s tim stravil dlouhe hodiny, spis desitky hodin pri takove plose, aby to zafungovalo. Impregnace, ktera tepelnou aktivaci potrebuje, bez ni nefunguje. Vubec. A ano, vysledek pak muze byt naopak horsi, nez pred ni. Pokud je to ono (coz nevime, protoze chybi odkazy), tak bych to asi zkusil naimpregnovat znovu a pak poradne aktivovat. Na to je nejlepsi susicka na pradlo. Jeste by mozna mohlo zafungovat rozlozit stan na rozpalenou dlazbu, jestli bude jeste pres 30 a bude palit slunce, ale tam nad teplotou nemas zadnou kontrolu a mohlo by to byt moc, to zalezi na materialu stanu.

Fungujici impregnace se pozna tak, ze na latku caknes vodu a ta stece ve forme kulicek. Kdyz se naopak vsakne, impregnace nefunguje a preste tohle se u nekterych stane bez tepelne aktivace. Muzes to zkusit po fenovani a uvidis, ze vysledek nic moc, pokud vubec nejaky. Ani zehlicka poradne nestaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod elmartin » pon srp 15, 2022 0:48

mike píše:Nebylo by od veci davat rovnou odkazy na zminovane impregnace. Ja treba vubec netusim, co je to sprej kiwi. Jestli chces rozumne poradit, tak to muze byt dulezite.

Dík za odpověď, posílám odkazy na zmíněné impregnace. Ani na jedné z nich není v návodu zmínka o žádné aktivaci teplem. Bral jsem to spíš jako jakýsi bonus, když budu stan cca 2 hodiny fénovat, že tím spíš aspoň trochu zvýším účinnost impregnace. Nebo je to tak, že u impregnací, co v návodu neuvádějí aktivaci teplem, tato aktivace vůbec nepomůže?

https://www.papermax.cz/impregnace-kiwi ... 861cz6115/

https://www.nano-concept.cz/potahy-calo ... e-1000-ml/
elmartin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 14, 2022 19:41

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2022 8:22

Vypral jsi (nebo alespon poradne ocistil) to tropiko, ktere si napoustel impregnaci? Samozrejme, vcetne poradneho vymachani, aby nezustaly zbytky prasku. Bez toho prani nemusi byt zadna impregnace moc ucinna, zasly prach a jine necistoty nedovoli ulpet ucinne latce.
Na druhe strane je dulezite, v cem /cim jsi to pral/cistil. Pokud v prasku byla nejaka avivaz nebo zmekcovadlo (tj. bezny komercni prasek nebo gel na prani), tak to prakticky neumozni pracovat impregnaci. V tomto pripade musis znovu (mozna i nekolikrat) vyprat, ale v necem uplne bez zmekcovadel a hlavne avivaze, aby se to z latky dostalo pryc.

Otazkou potom je, jestli je rozumne zkouset nejake ne moc vyzkousene impregnace. To Kiwi ani nekomentuju, Nanoconcept mozna funguje dobre, ale na OF asi nikdo moc nepouzival a tudiz nejsou zkusenosti. Ja osobne bych spise koupil od Grangersu, na silikonove bazi. Tady mas prehled moznosti v Hudy, ja bych si koupil litrovou bandasku Fabsil Gold a nanesl to steteckem. Nepotrebujes zadnou aktivaci teplem jinou nez rozlozit stan za sucha a nechat to uschnout. Kdyz sviti slunce, tak Ti to udela i to teplo, v soucasnosti i vetsi nez susicka na nejnizsi stupen :-). Ale to teplo v tomto pripade udela max. to, ze se impregnace dostane o kousicek hloubeji do latky tropika.
Silikon vydrzi pomerne dlouho - ale zase plati, pokud jsi tropiko vypral s avivazi (i s malo, co je primo v prasku), ta se musi z latky dostat.

Jo - pranim impregnace hned nesmyjes, ale kazdym pranim ji zeslabujes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod elmartin » pon srp 15, 2022 12:30

apuka píše:Vypral jsi (nebo alespon poradne ocistil) to tropiko, ktere si napoustel impregnaci? Samozrejme, vcetne poradneho vymachani, aby nezustaly zbytky prasku. Bez toho prani nemusi byt zadna impregnace moc ucinna, zasly prach a jine necistoty nedovoli ulpet ucinne latce.
Na druhe strane je dulezite, v cem /cim jsi to pral/cistil. Pokud v prasku byla nejaka avivaz nebo zmekcovadlo (tj. bezny komercni prasek nebo gel na prani), tak to prakticky neumozni pracovat impregnaci. V tomto pripade musis znovu (mozna i nekolikrat) vyprat, ale v necem uplne bez zmekcovadel a hlavne avivaze, aby se to z latky dostalo pryc.

Díky za rady. Ne, stan jsem před impregnováním nepral, jen ho zbavil viditelných nečistot - těch na tropiku moc nebylo a spíš dole. Pral jsem ho snad jen jednou někdy před 10 lety, když byl celý od bahna, a to ve vaně s nějakým pracím práškem. Od té doby ho akorát po každém použití zbavuju viditelných nečistot (hlavně na vnějšku podlážky a spodku tropika) hadrem namočeným v jarové vodě. Sušičku nemám a pokud tedy u těchto impregnací není tepelná aktivace příliš benefitní, tak tím líp - asi si kdyžtak vystačím s tím sluncem. Jen mě trochu děsí to nanášení impregnace štětečkem - abych dřív nebyl v důchodu, než napatlám celé tropiko (on ten stan není úplně malej). :-)

Mám tedy několik otázek:
1) Můžeš mi prosím doporučit nějaký vhodný a dostupný prací prášek pro praní stanů, co neobsahuje aviváž ani změkčovadla?
2) Na kolik stupňů se má stan prát?
3) Když bych ten Fabsil Gold nalil do rozprašovače a tím tam tu impregnaci (v dostatečné vrstvě) nastříkal, bude to mít výrazně horší účinek oproti patlání štětcem?
4) Má cenu impregnovat i ten vnitřní stan (např. kvůli kondenzaci vlhkosti zevnitř, nedokonalé impregnaci tropika...), nebo je to zbytečné a postačí naimpregnovat tropiko s podlážkou?
elmartin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 14, 2022 19:41

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2022 13:01

No, odbornik na prani tropik ani jejich impregnaci rozhodne nejsem, ale par rad prece...

1) Pokud se rozhodnes to vyprat, tak pouzij bud klasicky Atsko Sportwash (da se sehnat i davka na jedno prani) nebo uplne obycejne si kup (nebo sezen kus) mydlo Jelen, ten nastrouhej (klidne i jen nozem) do trochy teple vody, tam to nech rozpusit, zadelej to na vlazne a to nalij do pracky a spusti program na prani.
Ale myslim si, ze by melo klidne stacit postavit stan, resp. alespon tropiko, vypnout jej a mydlovou/praskovou vodou (samozrejme, tady dostatecne rozredenou) jednoduse vzit mekky kartacek a normalne tropiko jemne vykartacovat, klidne aby vznikla pena (asi nejlepsi, lip vyjdou spiny). Potom je ale nejdulezitejsi to poradne oplachnout - pokud mas hadici na vodu, tak nekolikrat tou hadici, pokud nemas, vem kybl a nekolikrat na to na ruzna mista vylij plny kybl vody.

2) Napatlani - nejem si jisty, jestli s rozprasovacem budes mit stejny vysledek a hlavne jestli budes rychlejsi. Kup si pomerne jemny siroky (ale tenci) stetec takovehoto tvaru (neber to jako nejvhodnejsi konkretni, nejsem vubec odbornik na malovani). Kdyz si koupis siroky 2cm, nadres se, kdyz si koupis 10 cm nadres se skoro 5x min :-). Daji se ale sehnat i za par kacek a na jedno natreti by to melo vydrzet.
Jde o to, ze pri na/zatirani dostanes jistou vrstvu tekutiny na latku a pohuben stetin ji do ni zatres. Kdyz nastrikas rozprasovacem, tak se tam vzdy dostane bud tenka vrstva kapek, ale nemusi byt vsude nebo nekolik "fleku", ale nikdy to nebudes mit rovnomerne a budes mit nekde zasazene vic, nekde min. Ocima to nemas moc velkou moznost zkontrolovat. Nakonec muzes stejne skoncit na rozpraseni rozprasovacem a naslednem rozetreni nanstrikaneho prostredku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod Víťa » pon srp 15, 2022 13:23

Já jsem toho názoru, že než investovat do impregnace stanu, který je na 90% kvůli předchozím pokusům stejně na odpis, tak bych si ty peníze ušetřil a pořídil nový stan.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod elmartin » pon srp 15, 2022 20:38

apuka píše:No, odbornik na prani tropik ani jejich impregnaci rozhodne nejsem, ale par rad prece...

Díky moc za rady. Zkusím tedy to tropiko vyprat v pračce tím Sport-Washem (na 30 °C snad nic nezkazím), pak ho vymáchám a po vyschnutí ho napatlám nějakým pořádným štětcem Fabsilem Gold, ideálně venku za slunka a budu doufat, že už neproteče. :-)
elmartin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 14, 2022 19:41

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod Víťa » pon srp 15, 2022 20:56

Při praní na 30 se u takhle starého stanu odlepí páska na švech.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod GreyMouse » úte srp 16, 2022 10:13

Taky bych tropiko rozhodně neprala v pračce (ani se studenou vodou), bála bych se, že ho mechanické namáhání dorazí. Otřela bych ho mokrým hadrem nebo houbou bez jakýchkoli chemických sajrajtů a nechala uschnout (bez sušičky). "Zašlého prachu" bych se u stanu, který každou chvíli zmokne, nebála :-)

Ten Fabsil Gold tam má docela dobré recenze, aplikaci pomocí rozprašovače a houbičky tam někdo zmiňuje, zkusila bych to. Pro začátek třeba na části předsíňky. Nechat zaschnout, pak postříkat vodou a podívat se, jestli je znát rozdíl mezi přetřenou a nepřetřenou částí.

Ideální by asi bylo kdybys měl možnost stan postavit (bez vnitřního stanu) někde na zahradě a třeba ho nějakou dobu kropit vodou z hadice. A pak uvnitř sledovat kde to vlastně protéká. Problematická je asi ta skoro rovná část nad hlavou, kde voda po stěnách rychle nesteče, ne? Tam to pak třeba přetřít impregnací víckrát.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod lojzmen » úte srp 16, 2022 14:05

Pokud se rozhodneš aktivovat impregnaci teplem, je možno ve větších městech použít sušičku prádla v samoobslužných prádelnách. (nemám vyzkoušeno)
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod GreyMouse » stř srp 17, 2022 13:17

Pokud to nebudou na té impregnaci přímo doporučovat, tak bych to jen tak "pro jistotu" nedělala. Prostě mám pocit, že teplo a mlácení se v bubnu sušičky tropiku spíš uškodí. (Ale je to jen můj pocit, nic "vědecky" podloženého.)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Zatékání do stanu po impregnaci

Příspěvekod elmartin » pon srp 22, 2022 9:02

GreyMouse píše:Ten Fabsil Gold tam má docela dobré recenze, aplikaci pomocí rozprašovače a houbičky tam někdo zmiňuje, zkusila bych to. Pro začátek třeba na části předsíňky. Nechat zaschnout, pak postříkat vodou a podívat se, jestli je znát rozdíl mezi přetřenou a nepřetřenou částí.

Ideální by asi bylo kdybys měl možnost stan postavit (bez vnitřního stanu) někde na zahradě a třeba ho nějakou dobu kropit vodou z hadice. A pak uvnitř sledovat kde to vlastně protéká. Problematická je asi ta skoro rovná část nad hlavou, kde voda po stěnách rychle nesteče, ne? Tam to pak třeba přetřít impregnací víckrát.


Ono se na první pohled zdá, že ta moje stávající nanoimpregnace je účinná - když na tropiko chrstnu vodu, ta okamžitě steče dolů po kapičkách. Jenže za trochu silnějšího deště se už těm kapičkám stékat nechce, zůstávají na místě a prosakují. Přesně jak píšeš, nejproblematičtější je zejména ta skoro rovná střecha, kterou to do ložnice přirozeně protéká nejvíc. Ale i ve vnitřním stanu s větším sklonem síťoviny se těm kapičkám stékat moc nechce, ale tam to bude aspi spíš dané tou děrovaností materiálu, který těm kapkám klade větší odpor. Co jsem tak vypozoroval při dešti, tak se to ale vsakovalo tak nějak po celé ploše tropika - měl jsem mokro i v krosně v rohu stanu, kde se tropiko hodně svažuje.
elmartin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 14, 2022 19:41


Zpět na Stany